Zelfs een BX doet zich wel eens duurder voor dan hij is. Asterix is niet bang voor het duel met Mickey Mouse CeidócScururnt ARNOLDUS Studenten trotseren hard optreden van Chinese politie Hoge VS-militair op Filipijnen vermoord DE WIT De BX Montreux BOSCH KEUKENS BUITENLAND VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGINA 2 pj) Gespannen rust op geboortedag Adolf Hitler BRAUNAU „Wat kun nen wij er aan doen dat Hitier hier geboren is?". De vijftienduizend inwo ners van het Oostenrijkse Braunau zagen gisteren geïrriteerd toe hoe hun stadje volstroomde met politie-agenten, journalis ten en neo-nazi's. Allen kwamen voor de viering van de honderdste ge boortedag van Braunau's beruchtste zoon, Adolf Hitler. Versperringen, strenge contro les en een grote politiemacht bepaalden het straatbeeld in het grensstadje aan de Inn. Meer dan tweehonderd agen ten met honden patrouilleer den door de straten. De wijk rond Hitiers geboortehuis was afgegrendeld. Alleen wijkbe woners en journalisten werden toegelaten. Uit de hele wereld waren honderden journalisten in Braunau neergestreken. Op het Stadtplatz, de hoofdstraat van de oude binnenstad, hiel den kleine groepjes Brau- nauers hen nauwlettend in het oog. Van de persdrukte moes ten zij niets hebben. De aangekondigde aanslagen tegen de anti-fascistische ge denksteen, die twee weken ge leden voor het geboortehuis van de dictator was onthuld, bleven achterwege. Wel moest de politie ingrijpen om de be wondering van enkele neo-na zi's voor de dictator in te to men Een 57-jarige Amerikaan uit Idaho werd aangehouden toen hij de Hitler-groet bracht. Zo ook vijf Italianen. De poli tie dwong zes mannen uit Ier land, de Bondsrepubliek en de Verenigde Staten hun onge paste kleding te verwisselen: zij droegen nazi-uniformen van eigen makelij bruine hemden, ruiterbroeken en zwarte laarzen. Tot in de Namibische stad Swakopmund, waar veel men sen van Duitse afkomst wo nen, hield Hitiers geboortedag de gemoederen bezig. Aanhan gers van de Führer hadden er in de nacht van woensdag op donderdag de hakenktuisvlag gehesen op een dertig meter hoge toren aan de Atlantische Oceaan. Eén van de attracties in het nieuwe Asterix-park zijn de „stevig gebouwde" Obelix-bots- autootjes. FOTO: PR PLAILL.Y Wie anno 1989 met een vergrootglas de kaart van Frankrijk bestudeert, zal het Galli sche dorp van Asterix aantreffen bij Plailly, een kleine veertig kilometer ten noorden van Parijs. Gezeten op een dertig me ter hoge rots van kunst stof ontvangt de bekend ste Franse stripfiguur van af volgende week zondag de eerste bezoekers in het naar hem genoemde pret park aan de „autoroute du nord". De gele hangsnor en het ge vleugelde helmpje van de held zijn al van verre herkenbaar. Zijn guitige kop steekt boven de bomen langs de A 1 uit en zal zeker de aandacht trekken van de miljoenen vakantie gangers die hier zomers langs komen. Dat is uiteraard ook de bedoeling. Bij de „Romeinse" ingang van het park (afslag Pare Asterix) blijkt de kleine Galliër wel tien meter hoog te zijn en helemaal klaar voor het duel met de machtige muis van Disney, die over twee jaar een Europese Disneyland zal openen in Marne-la-Valée, aan de oostkant van de Franse hoofdstad. „We rekenen op twee miljoen bezoekers per jaar. Met of zonder Disney", zegt parkdirecteur Olivier de Bosredon. Heel wat dagjes mensen verwacht hij uit Ne^ derland en België, want de reislustige noorderlingen staan te boek als zeer trouwe Aste- rix-lezers. „Het is voor uw landgenoten de ideale plek om de lange reis naar het zuiden te onderbreken", weet hij. Met een procent van de vakantie gangers is de directeur niet ontevreden. Voor de Neder landers denkt hij de ont- vangst-accomodatie van het park binnenkort uit te breiden met een camping. Investeerders Onder aanvoering van de Bar clay Financierings Maatschap pij hebben 21 Franse inves teerders samen een kleine driehonderd miljoen gulden in Asterix gestoken. Een dappere belegging als men weet dat twee andere Franse pretpar ken (Zigofolies bij Nice en het even westelijk van Parijs gele gen Mirapolis) niet of nauwe lijks werden bezocht en op de rand van faillisement balance ren. De Bosredon weet waar om. „Of het centrale thema ontbrak, of de attracties waren beneden peil, de locatie verkeerd gekozen, slechte ont vangst van de bezoekers en ga zo maar door". De lijst van „blunders" is lang. „Laten we zeggen dat wij misschien wat beter hebben nagedacht alvo rens we zijn begonnen", voegt hij er fijntjes aan toe. De know how werd in Ameri ka gekocht terwijl ook de Ef- teling' als voorbeeld heeft ge diend. Tekenaar Albert Uderzo, de geestelijke vader van Asterix loopt tevreden langs de gloed nieuwe attracties. Cubaanse 'dolfijnen spartelen in het „grootste dolfinarium van Eu ropa" met tweeduizend zit plaatsen. De' enige Nederland se bedrage bestaat uit een enorme achtbaan, de „Goudu- rix", die zeven loopings telt. Terwijl het personeel een laat ste instructieronde maakt, re peteren troubadours en als Ro meinen verklede acteurs. De laatsten gaan argeloos en in blinkende tuniek op weg naar het perfect nagebouwde Galli sche dorp, in het hart van het park. Hoe ze terug zullen ko men weten we uit de 29 avon turen waarvan de afgelopen dertig jaar meer dan tweehon derd miljoen albums zijn ver kocht. „Kleine aandeelhou der" Uderzo zegt de bouw van het park nauwlettend te heb ben gevolgd. Met de Franse filmregisseur Pierre Tchernia zorgde hij voor de meeste idee ën, waarbij „kwaliteit en hu mor altijd voorop hebben ge- Geen klagen Vlak voor de opening heeft Uderzo geen klagen over de uitvoering. Het „Europese cul tuurpark Asterix", zoals de promotors het uitdagend noe men ziet er inderdaad prachtig uit. Het is opgezet rond vijf verschillende „werelden". Er uit springen die van de Via Antiqua, een lange straat met exotische bouwwerken uit de avonturen van Asterix en enigszins los van het cen trale thema de „rue de Pa ris" waarin duizend jaar Parij- se architectuur zijn samenge vat. Vooral aan de 19e eeuwse straatjes met hun winkeltjes en ouderwetse reclame-affi ches zullen heel wat fotorolle tjes opgaan. Maar het park draait natuur lijk om Asterix die je overal tegenkomt, al dan niet achter Romeinen aanhollend. Aan het Gallische dorp blijkt een hut toegevoegd, namelijk die van de bevallige Falbala, het blonde vriendinnetje van Obe- lix. De Bosredon laat weten een actrice gevonden te heb ben die „echt op haar lijkt". Ook de andere bekenden zul len in het dorp aanwezig zijn voor een non-stop voorstelling temidden van het publiek. „Dat is wat wij onder kwaliteit verstaan", zegt de directeur. „Het heeft geen zin een zo veelste kermispark te maken met attracties van overal. Wij willen ons publiek een echt unieke dag bezorgen". Die unieke dag heeft overi gens wel zijn prijs. Volwasse nen betalen veertig gulden en tree, kinderen tot twaalf jaar dertig gulden en alleen de kleintjes tot drie mogen gratis naar binnen. Bij de toegangs prijs zijn wel alle attracties in begrepen PEKING Duizenden Chinese studenten hebben gisteren het verbod voor verdere demonstraties in Peking genegeerd door toch de straat op te gaan om kracht bij te zetten aan hun eis tot meer de mocratie. Het Chinese televisienieuws begon zijn avonduitzending gisteren met de waarschuwing dat de protesten niet langer zouden worden getolereerd. „Deze activiteiten zijn de per ken van de wet te buiten ge gaan en harde maatregelen zijn noodzakelijk geworden om een einde aan de onlusten te maken". Gisterochtend trokken zo'n zesduizend betogers van het centrale Tiananmenplein naar het gebouw van de communis tische partij in Peking. De po litie trad veel hardhandiger op dan bij soortgelijke protestac ties eerder in de week. De monstranten die zich niet ogenblikkelijk verwijderdei werden geschopt en geslagei Zeker veertig studenten ra. ten gewond en veertig tot v tig betogers werden gearres teerd. Ook van de zijde van de monstranten werd voor 1 eerst enig geweld gebruikt de vorm van het gooien va objecten. Volgens het p reau Xinhua werden agenten verwond door rond vliegende flessen en stenen. Ook in andere Chinese stedei,, gingen gisteren mensen straat op. Vanaf woensdag bevinde zich ook arbeiders onder d demonstranten. De betoger eisen politieke rehabilitati voor de zaterdag overleden Hi Yaobang, die in 1987 werd al gezet. Andere eisen zijn poli tieke hervormingen, mee persvrijheid, meer geld voo onderwijs, een eind aan d verbodsbepalingen op demon straties en openbaarmakin van de inkomens van de par1 tij- en regeringsleiders. tuss levis TM) Belj febrc >r eer I gul inko Igens maa Dr w, rir erd MANILA Op de Filipijnen is een hoge Amerikaanse militë doodgeschoten door gemaskerde overvallers. Hoewel de aansla( niet is opgeëist, is deze door een hooggeplaatste Filipijnse mili-jarig tair toegeschreven aan communistische rebellen. De militair waig So hoofd van de legerafdeling van de Gezamenlijke Militaire Adroepl viesgroep, die de Filipijnse strijdkrachten training en logistiekei op steun geeft. De communistische rebellen hebben meer aanslagenchter op Amerikanen in het vooruitzicht gesteld vanwege de America ei kaanse steun voor „de onderdrukking van het verzet door presignst dent Corazon Aquino". jrg. 1 ;cenl Kritiek op boete na doodslaan zwarte JOHANNESBURG Een advocaat van een Zuidafrikaansi mensenrechtenorganisatie heeft de regering gevraagd een onan derzoek in te stellen naar de lichte straf die onlangs aan twe^roel blanke boeren is opgelegd. Zij kregen boetes van duizend en-I® twaalfhonderd rand nadat zij een zwarte landarbeider zo har<Ju' hadden geslagen, dat hij later aan hersenletsel overleed. De or-n ganisatie wil uitgezocht hebben waarom de boeren geen moor#^ m ten laste is gelegd. Intussen werden gisteren twee zwarten opgeJ hangen wegens de moord in 1985 op een blanke landbouwer ene zijn vrouw. Het is niet bewezen dat de twee de moord daadwera: kelijk hebben gepleegd, maar zij maakten wel deel uit van d^eP^e groep mensen die er bij betrokken was: in Zuidafrika een gron<fn- waarop men schuldig kan worden bevonden. :an> - r zal innei Op vrijdag, zaterdag en zondag 2122 en 23 april 1989 komen DE WAARD, DE WIT en DEMMENIE SPORT naar Zuid Holland voor een grote TENTENSHOW TE ZEVENHUIZEN (Z.H.) Geopend: vrijdag 14.00-18.00 uur zaterdag en zondag 10.00 -17.00 uur CAMPING "ZEVENHUIZEN" Tweemanspolder 8 ZEVENHUIZEN Tel. 04132-69864 Tel. 01802 -1654 Tel 020-243652 Tel. 04104-92356 j In heel enkele gevallen kan het zeer beschaafd zijn om je duurder voor te doen dan je bent De BX Montreux is daar een prachtig voorbeeld van Zo op een afstandje verraden alleen de speciale aluminium velgen met 165/70 MXL banden'dat het hier om een uiterst exclusieve auto gaat Iets dichterbij zal u het donker getinte glas opvallen, en voor de kenners de perfekt gespoten metallic lak in gris météore of blue memphis Op dat moment wordt het wel héél verleidelijk om het portier te openen en even tjes te gaan zitten. En wat weerhoudt u? Uw Citroen dealer in ieder geval niet Die atten deert u met ertige trots op de centrale deurvergrendeling en de elektrisch bedienbare ramen En zou werkelijk wat teleurgesteld zijn als u niet meteen een proefrit maakte om <jésoepele 5 baken de krach tige 1580 cc motor uit te proberen En pas nadat hij u met enige spijt heeft verteld dat er slechts 1000 Montreux voor Nederland beschikbaar zijn, zal hij de prijs noemen f 27.650,- incl. BTW en exd afleveringskosten Of, voor de zakelijke rijder, een leasebedrag van f 725, (excl BTW) per maand Wie dat hoort kan maar één ding denken "Wat wordt het toch aangenaam om vooruit te komen in de wereld" Onbeperkt eten, onbeperkt wijn of fris drinken. Gezellig samen op de toekomst klinken. Uw portemonnee voelt zich na afloop niet ziek want dit alles kost u slechts 35piek. En als u nu denkt, vertel me nog meer ééns geprobeerd, en u komt weer! Café-Restaurant 'Kaagzicht' Anja en Ton Möllers Huigsloterdijk 390 - Buitenkaag Telefoon 02524-4278 Industrieterrein „de Waard" Willem Barentszstraat 23, Leiden 071-211578 Er is al een BOSCH KEUKEN van 5450.- Leasing op basis van 20000 km per iaar. 48 maanden door Citer Citroen Leasing, iel nr 010 4111006 AUTOBEDRIJF VAN DER VELDE BV, KENNEDYLAAN 118, LEIDEN. DE JONG'S AUTOBEDRIJF, VAN DER MORTELSTRAAT 254, NOORDWIJK BARKER'S AUTOMOBIELBEDRIJF BV, HOOFDSTRAAT 133, SASSENHEIM DE JONG'S AUTOBEDRIJF, HOOFDSTRAAT 104-106, VALKENBURG

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20