Leidse college kiest voor tunnelplan Stationsgebied v€iu6ccommitstad omgeving VVD: gemeentelijke subsidie gebruikt voor Shell- blokkade Persoonlijke schrijfmap f i wijk Stevenshof lieuwe vestiging ezondheidscentrum Vrouwen in de bouw Alle sprekers tijdens de ope ning van de bouwmanifestatie „Kijk op Bouwen" in het Pest huis in Leiden pleitten gisteren voor het toetreden van vrou wen in de bouw. „Er zijn ech ter nog heel wat hobbels te ne men voor de proeftuinfase voorbij is", sprak de staatsse- cretatis van onderwijs en we tenschappen, mevrouw N.J. Ginjaar-Maas (foto). Zij doelde op het feit dat de wil om vrou wen in de bouw te laten toetre den aanwezig is, maar dat het nog even kan duren voordat er structureel iets veranderd is. De Leidse wethouder van ruim- tei.,"ordening, mevrouw R.M. van Molen, haalde de spreuk 'Ma. wordt wijzer' uit de jaren zevenii^ "-og eens aan om haar standpuni -acht bij te zetten. „De gei.. ->nte draagt haar steentje bij n.ut het doelgroepenbeleid. Leiden is op dit moment met haar nieuwe visitekaartje bezig. Het Pesthuis is het grootste restau- ratieproject, het Academisch Ziekenhuis is het grootste nieuwbouwproject. Verder- hebben we nog het Bioscien- cepark en straks het nieuwe station. Leiden krijgt een heel nieuw gezicht", aldus de wet houder. De manifestatie van de regio nale opleidingscommissie Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf wordt tot en met mor gen gehouden in het Pesthuis en in de nieuwbouw van het AZL. De opleidingscommissie hoopt door middel van deze manifestatie een bijdrage te kunnen leveren aan een posi tieve beeldvorming van de bouwsector. Ook wil men de belangstelling voor de bouw- beroepen vergroten. Het aan tal opleidingsplaatsen is in de loop van vijf jaar namelijk ge daald van 2000 naar 500. Vak mensen in de bouw blijven echter hard nodig. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Fotowedstrijd Leiden leest LEIDEN De Leidse bibliotheek houdt in het kader van haar 80-jarig jubileum een fotowedstrijd. De Leidse Amateur Fotogra fen Vereniging is mede-organisator. Het thema van de wedstrijd is Leiden Leest. Alles wat met boeken, tijdschriften of kranten te maken heeft kan gefotografeerd worden. Een jury onder voorzitterschap van burgemeester mr. C. Goekoop beoordeelt de inzendingen. In de Pieterskerk zullen de foto's geëxposeerd worden tijdens de manifestatie Van Boom tot Boek op 21 sep tember. In samenwerking met verschillende Leidöe boekhandels wordt, indien mogelijk, een selectie van de foto's in boekvorm uitgegeven. Wedstrijdformulieren liggen bij vestigingen van de bibliotheek, boekhandels en fotozaken. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J"Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.:- II Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24.24 O kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: (voor controle bezorging) Adres:. Postcode/plaats: 1 I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig 1 Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den H i-naarfuS^fii GeidócSouocmt ty VRIJDAG 21 APRIL 1989 PAGINA 13 lmoperator gesloten DEN Een 22-jarige lenaar was vannacht sloten in het LAK- ter. De filmoperator bezig met werkzaam- ;n in de doka van het ter. Toen hij het pand verlaten was alles ilot. Na verschillende oontjes bleek de man niet bevrijd te kunnen den. Ten einde raad Ie de Leidenaar het in- kalarm in werking, hulpverlening kwam op in gang en de man tenslotte bevrijd. De Vijf Hoven opent verenigings gebouw LEIDEN Speeltuinvereniging 'De Vijf Hoven' opent zaterdag haar nieuwe verenigingsgebouw. Voor de opening zal een aantal kinderen via de glijbaan door de dichtgeplakte deuropening van de zaal glijden. De officiële opening wordt verricht door de heer J. van der Pluym. Hij is voormalig speeltuinmedewerker. Hij krijgt voor de openingshandeling een sleutel van een van de kinderen die via de glijbaan binnen zijn gekomen. Het verenigingsgebouw is gevestigd aan de Hoflaan 169. De opening heeft om 15.45 uur plaats. Boete voor vrachtwagenchauffeur DEN HAAG/LEIDEN Een 27-jarige ehaul- feur uit Bodegraven is gisteren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot 1000 gulden boete een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de periode van een jaar. Twee weken geleden was tegen de man een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid geëist en een boete van tweeduizend gul den. De vrachtwagenchauffeur was in decem ber van het vorig jaar betrokken bij een dode lijk ongeval op de kruising Langegracht/Vol- molengracht in Leiden. Hij verleende bij het rechtsafslaan geen voorrang aan een fietsster. De officier van justitie verweet de man tijdens de zitting grove schuld en meende dat de chauffeur rekening had moeten houden met de extra verantwoordelijkheid die rust op mensen die met een vrachtwagen de weg op Apolloschool wint damtoernooi LEIDEN De Montessorischool Apollo is als eerste geëindigd bij het damtoernooi voor basisscholen dat deze week werd gehouden. Zeven Leidse scholen met in totaal twaalf teams van vier kinderen deden mee. Het damtoernooi werd georganiseerd door het Leids Damgenootschap sa men met de Schoolsportcommissie van de gemeente. Tweede werd het team van Roomburg. De prijzen voor de hoogste individuele scores waren voor Jan-Willem van der Kaay en Robert Vergeer van de Apolloschool en Remco de Kier van Roomburg. Dieven betrapt LEIDEN Een tweetal mannen werd vannacht op hëterdaad betrapt bij een diefstal van 26 spijkerbroeken. Het duo, een 40-jarige Leidenaar en een 44-jarige Hagenaar, liep op de Nieuwe Rijn met een aantal plastic zakken met broeken. De spijkerbroe ken bleken afkomstig uit een kleding zaak aan de Nieuwe Rijn. De politie heeft de dieven ingesloten. Hoogleraar datatheorie LEIDEN Dr. W.J. Heiser (40) is be noemd tot hoogleraar in de datatheo rie aan de Leidse universiteit. Hij is al vanaf 1975 aan de universiteit ver bonden. Kinderdagverblijf voor bedrijven LEIDEN Wethouder H. van der Molen opende giste ren het nieuwe kinderdagverblijf De Compagnon in de Merenwijk. Het dagverblijf is het eerste bedrijfsgerichte kinderdagverblijf in Leiden. Het verblijf kwam tot stand op initiatief van de stichting Welzijn Leiden. Bedrijven en instellingen in Leiden kunnen een plaats tegen kost prijs 'kopen' voor hun werknemers. Tijdens de opening gaf wethouder Van Dongen een toelichting op het tot stand komen van De Compagnon. Van Dongen sprak over de voordelen die een 'joint-venture' dagverblijf heeft. Ze bedoelde hiermee de menging tussen een ge woon gesubsidieerd dagverblijf en een bedrijfsdagver- blijf. Voordelen zijn er vooral voor werkende vrouwen en bestaan volgens de wethouder uit het verschaffen van plaatsen voor kleinere bedrijven, de continuering van zo'n plaats na verandering van baan en verbetering van de kwaliteit van de opvang. Verder zal ook de enor me wachtlijst worden verkleind. In de toekomst wil de gemeente zelf ook voor kinderopvangplaatsen voor het eigen personeel gaan zorgen. [DEN Het gezondheids- trum, de apotheek en de darts in de Stevenshof wor- opnieuw ondergebracht in tijdelijke behuizing. Het ege van burgemeester en [houders heeft besloten de idgebouwen aan de Petro- h i Moensweg te verwijde- en de drie instanties te svesten in een nieuw te re- eren tijdelijk onderkomen het Ina Boudier-Bakker- behuizing gaat bestaan uit geschakelde eenheden plus te verplaatsen eenheden tandarts en apotheek. De plaatsbare units zijn nodig dat de huidige tijdelijke be zing niet verplaatsbaar is. Het is de bedoeling dat het on derkomen twee jaar gaat func tioneren. De verhuizing is noodzakelijk omdat op de plaats waar de drie voorzieningen nu geves tigd zijn, woningen gebouwd gaan worden. Volgens de heer G. van der Weijden van de di rectie Volkshuisvesting zijn aan de verhuizing geen grote kosten verbonden. „De kosten vallen grotendeels weg tegen het renteverlies dat we omzei len door op de Petronella Moensweg te gaan bouwen". Over twee jaar moeten de drie voorzieningen een definitieve vestiging hebben. Er worden momenteel bouwplannen voorbereid. de uitgaander... dagblad-advertenties geven een hoop plezier. LEIDEN Het college van burgemeester en wethouders kiest voor het plan van projectont wikkelaar MABON b.v. voor de inrichting van het Leidse stationsge bied. Dit is het plan met onder meer een autotun nel voor de verkeersaf wikkeling op het Sta tionsplein. Het college volgt met zijn keuze het advies van het Bureau voor Management en Planontwikkeling Me trum B.V., dat tot de conclusie komt dat het MABON-plan inhoude lijk als enige voldoende overeenkomt met het programma van eisen en de beoordelingscriteria van de betrokkenen. Wel moet de financiële haalbaarheid van het plan van de Rijswijkse projectontwikkelaar nog nader worden onder zocht. Pas dan zal het definitieve plan aan de raadscommissies worden voorgelegd. De plannen van MABON voorzien in de oplossing van de verkeersproblemen opv het Stationsplein door de bouw van een autotunnel en een nieuwe verbinding tus: sen de Plesmanlaan en de Wassenaarseweg. Op de tun nel voor het station komt een busstation en een plein met winkels, horeca, groen en waterpartijen. Er zou verder een ondergrondse parkeergarage aan de stads- zijde van het station gereali seerd moeten worden en een bovengrondse parkeergarage bij de ingang van het AZL en het Ter weepark. Verder worden de kantoorgebou wen rond het station gecon centreerd op het AZL-ter- rein. Tenslotte wil MABON winkels langs het voetgan gersgebied Stationsplein en aan de zijde van het AZL, een woontoren aan de zuid zijde van het Stationsplein, studentenwoningen langs de spoorlijn en een woontoren en urban villa's op het AZL- terrein. Een structurele aanpak van het doorgaande verkeer ^n de afwikkeling van het bus vervoer gold als het belang rijkste probleem waar een oplossing voor gevonden -moest worden, zo stelt Me trum in haar beoordelings advies. Het effect van een verkeerstunnel als oplossing van die problemen is vol gens het rapport verreweg het meest effectief. Het AMRO-plan voorziet in de oplossing van de problemen door het doorgaande verkeer buiten het Stationsplein om te leiden. Het plan van pro jectontwikkelaar MAB laat het doorgaande verkeer on verminderd toe en beperkt zich tot het overzichtelijk maken van de situatie voor fietsers en voetgangers. De AMRO overschrijdt ook de hoeveelheid oppervlakte die voor winkels is gereser veerd. De opdrachtgevers gingen uit van niet meer dan 2.500 vierkante meter winkels, terwijl AMRO daar 10.000 vierkante meter voor heeft gereserveerd. Verder ontbreekt er een uitwerking voor de invulling van het AZL-terrein en gaat het plan uit van sloop van de panden buiten het exploita- tiegebied. Zowel op ruimtelijk, als op verkeerstechnisch en stede bouwkundig gebied biedt het MABON-plan de meest realistische oplossingen, zo meent het adviesbureau. Metrum stelt verder in haar beoordelingsrapport dat er nog onzekerheid bestaat over de financiële bijdrage die het rijk aan de stations plannen zal leveren. Zou die bijdrage komen te vervallen, dan komen alle plannen in hun huidige vorm op losse schroeven te staan. Het MA BON-plan echter lijkt de meeste flexibiliteit te bevat ten voor eventuele aanpas singen. Wanneer er onvol doende financiële middelen voorhanden zijn zou de ver keerstunnel kunnen verval len en in plaats daarvan het doorgaand verkeer om het Stationsplein geleid moeten worden. De busstations die in het AMRO- en het MAB- plan worden omschreven zijn zonder subsidie in het geheel niet te realiseren. Deze maken echter een noodzakelijk onderdeel uit van deze plannen. mbouw izinszorg tot Drgvoorziening eslaagd w ËIDEN De regering is S islaagd in de ombouw c in gezinszorg tot natio- r- |le zorgvoorziening voor Cl Üereen. Dit concludeert {J.J. Maessen die giste- in is gepromoveerd aan f Leidse universiteit. z Bessen is politicoloog en re- pteur van het NRC/Han- Isblad. Zijn proefschrift ëft een onderzoek naar de fcuinigingen in de gezinsver- rgingen in de periode 1975- ■u p7 weer. Tevens werd de be- oo jiitvorming in de verzor- x hgsstaat bekeken. Istuurlijk en politiek heeft ft ministerie van volksge- fadheid door de voortduren- bezuinigingen een groot r~ fatal problemen moeten [erwinnen. Desondanks reeg de regering de sterk trspreide, moeilijk beheers- H ire gezinsverzorging in het ro ireel. Deze gezinsverzorging prd vervolgens omgebouwd ft een nationale, voor alle ïrgers beschikbare zorgvoor- r- ening. s porslaggevend daarbij was 2 it de overheid deze sector m >or negentig procent subsi- 2 feerde. Daarmee kon de ierheid de particulier be- iiurde instellingen dwingen h zich aan de voorschriften houden. Aldus luiden de be- fagrijkste conclusies uit het roefschrift. LEIDEN De VVD ver denkt het Platform Lei den Steunt Zuidafrikaans Verzet ervan dat het sub sidiegeld van de gemeente heeft gebruikt voor deel name aan de blokkade van het Shell-platform in Amsterdam-Noord. Dat zou onaanvaardbaar zijn en het Platform zou het geld in dat geval moeten terugbetalen. De gemeen te moet de besteding grondig uitzoeken. Dat stelde VVD-raadslid G. Bakker gisteravond tijdens een vergadering van de commissie financiën. Bakkers verden king was gerezen nadat een journalist woensdagavond in het NOS-journaal op televisie tegen burgemeester Van Thijn had opgemerkt dat de gemeen te Leiden de blokkade finan cieel steunde. Volgens Bakker sloeg dat op het Platform. Het college heeft het Platform een subsidie van 11.250 gulden toe gekend, afkomstig uit het Fonds Internationale Solidari teit. Burgemeester C. Goekoop heeft vandaag in een brief aan burgemeester E. van Thijn be nadrukt dat het Leidse college eind maart een verzoek van het Komitee Shell "uit Zuid- Afrika om een landelijke wer vingsfolder financieel te steu nen heeft afgewezen. „Wij hebben slechts aan het Plat form Leiden Steunt Zuidafri kaans Verzet en de werkgroep Zuid-Afrika Leiden subsidie gegeven voor plaatselijke acti viteiten", aldus Goekoop. Hij benadrukt in de brief ook dat wethouder De la Mar als pri- vé-persoon deelneemt aan de blokkade van het Shell-labo- ratorium. Wethouder P. Bordewijk acht te een onderzoek overbodig, omdat het Platform de beste ding van de subsidie achteraf moet verantwoorden tegen over de gemeente. Voorwaar de is dat het geld alleen wordt besteed aan activiteiten in Lei den. J. Laurier (Links Leiden) noemde het verzoek van Bak ker „absurd". De VVD heeft het college schriftelijk gevraagd of Links Leiden-wethouder J. de la Mar zijn oproep tot $teun aan de blokkade namens het colle ge heeft gedaan. Het antwoord dat de wethouder woensdag in een vergadering gaf, heeft daar volgens hen geen duide lijkheid over gegeven. De libe ralen, die voor de raadsverga dering van maandag antwoord willen hebben, vragen of het college gewelddadige acties te gen Shell „absoluut verwerpe lijk" vindt en waarom het col lege niet voor de vergadering van woensdag zijn standpunt bekend heeft gemaakt. In een toelichting zei VVD- fractieleider M. van der Nat dat hij er „zeer veel moeite" mee zou hebben als het college f[een afstand neemt van de uit- atingen van De la Mar. A. Geertsema zei na afloop van de vergadering dat de VVD „tegen elke subsidie is die wordt gebruikt voor acties te gen Shell", of die nu binnen of buiten Leiden worden gehou den. Subsidie voor zomeractiviteiten LEIDEN De gemeente Lei den gaat ruim 75.000 gulden uit trekken voor extra vakantie-ac tiviteiten voor jongeren. Dit ge beurt in het kader van het anti- vandalismebeleid. Het geld moet ten goede komen aan twaalf club- en buurthuizen. Wester kwartier zou 1700 gulden moeten krijgen, Breehuys- /STATS ruim 20 mille. De sub sidie voor de andere buurthui zen ligt tussen die bedragen in. Het bedrag is volgens de heer M. van Pelt van de gemeente onge veer net zo groot als vorig jaar. „Door het laten organiseren van activiteiten hoopt de gemeente het vandalisme terug te kunnen dringen. Het gaat om activitei ten in schoolvakanties waarvoor door de club- en buurthuizen een subsidieaanvraag kon wor den ingediend". Vier jaar geleden werd een be gin gemaakt met het op deze wijze terugdringen van het van dalisme. Van Pelt: „De filosofie is dat je jongeren iets laat doen. Deels doen we aan symptoombe strijding, de activiteiten nemen niet alle onvrede weg. Maar de jongeren zijn bezig en hebben minder tijd en gelegenheid on vrede te uiten". Koopavond verplaatst LEIDEN De koopavond op donderdag 4 mei, de dag dat de Dodenherdenking plaats heeft, vervalt. In plaats van de gebruikelijke koopavond mo gen de winkels een dag later, op 5 mei, tot negen uur open blijven. Korenzangdag De korendag voor ouderen is gisteren op een grandioze dag uit gedraaid. In de Stadsgehoorzaal werd de korendag voor de der tiende maal gehouden. Bij absentie van burgemeester Goekoop moest een wat sjofel uitgedoste wethouder De la Mar de hon neurs bij de opening waarnemen. Zo'n 15 koren en kwintetten van verschillende dienstencentra traden op. Verder was er tot vijf maal toe een samenzang ge pland. Leden van Het Gilde die deel uitmaakten van de organisa tie vonden de grote belangstelling niet vreemd. „Het is ieder jaar een groot succes" was hun reactie. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13