Jk mag lastig zijn Opnieuw irritatie bij bonden JDING PLEIT VOOR HARD VERKIEZINGSVERHAAL ooral ongewenste intimiteiten in Jet basisonderwijs Vertegenwoordigers ANC bij blokkade tegen Shell Geluid hinder vereist andere bouw Cannes toont 24 nieuwe films Ruzie over OV-kaart leidt tot vertraging if -NNENLAND EfiidócSoivumt DONDERDAG 20 APRIL 1989 PAGINA 3 randbom in ïndhovense Jam-school IDHOVEN - Een Islamiti- basisschool in Eindhoven P0PrlPi*annacht het doelwit ge" 1st van een aanslag. In de rinamej,er van directeur is een remaakte brandbom ge- Het vuur is vermoede- om J vanzelf gedoofd. De aan- toegedelwerc* vanmorêen ontdekt, 'bom was dwars door een vanaf de binnenplaats binnen gegooid. In de di- jkamer ontstond alleen [forse roetschade. Nog nie- heeft zich verantwoor- gesteld voor de aanslag. rzijds. eel y F-16 neergestort DEN HAAG Een Nederlandse F-16 is gistermiddag in de Bel gische Ardennen neer gestort. De 27-jarige.pi loot heeft zich met be hulp van zijn schiet stoel in veiligheid kun nen brengen. Hij raak te lichtgewond. Het toestel, afkomstig van de vliegbasis Twente, kwam neer op een stuk land ten zuidoosten van Florennes. De luchtmacht is ter plaat se een onderzoek be gonnen naar de oor zaak van het ongeluk. De straaljager werd to taal vernield. In beroep tegen opheffen van gijzeling Masson DEN HAAG/MAASTRICHT Het advo- catenkantoor Tripels in Maastricht heeft bij het gerechtshof in Den Haag hoger beroep aangetekend tegen de vrijlating van de voormalige ABP-topman Masson. De Haag se rechtbank liet Masson eind februari gijze len op verzoek van mr. Tripels. Deze zegt nog zes ton tegoed te nebben van Masson als vergoeding voor de bijstand die aan de ex- directeur werd verleend tijdens de ABP-af- faire. Met de gijzeling wilde Tripels Masson dwingen te betalen of tenminste aan te to nen dat hij het geld niet had. De gijzeling werd echter, tegen de zin van Tripels, on langs opgeheven. Volgens de rechtbankpre sident was het „welletjes" en had Masson zijn goede wil getoond door een aantal stuk ken te overleggen. NA BRIEF MAATSCHAPPIJ VOOR VERPLEEGKUNDE (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT „Ik kan dit niet serieus nemen. Ik begrijp er niets van". Zo reageerde bestuurder A. Wirtz van de Abva Kabo gisteren op een brief die de Nederlandse Maatschappij voor Ver pleegkunde de andere vier bonden in de ge zondheidszorg heeft ge schreven. In die brief roept NMV-voor- zitter C. de Ridder AbvaKa bo, CFO, GOB en FHZ op, „niet langer door te gaan met een strategie die meer geba seerd is op het organisatiebe- lang dan op het belang van individuele verpleegkundi gen en verzorgenden". Hij vraagt om nieuw overleg „teneinde de impasse in het conflict over de cao zo snel mogelijk te doorbreken, voor zover deze veroorzaakt wordt door de verschillende uit gangspunten" van de vijf werknemersorganisaties. Wirtz heeft de indruk dat de brief meer voor de buitenwe reld is geschreven dan voor de bonden. „Er staat voor volgende week al nieuw overleg op de agenda". Ook de opmerking over het orga- nisatiebelang snapt hij niet: „Juist wij hebben tot uit drukking gebracht dat we de afgelopen week toch als een eenheid actie hebben ge- voerd, hoewel de NMV die eenheid een paar keer heeft doorbroken". AbvaKabo en CFO hebben al eerder geïrriteerd gereageerd op de (vergeefse) poging van de NMV, voorzitter J. Hen driks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid als bemiddelaar te laten optre den in het cao-conflict. Daar na maakte de NMV die ook een eigen cao voor ver pleegkundigen wil het er niet beter op door het plan alleen de verpleegkundigen en verzorgenden een loons verhoging te geven van 5 procent en het overige zie kenhuispersoneel 2,85 pro- Bronwater dé favoriet DEN HAAG De consump tie van frisdranken is het af gelopen jaar met 4 procent gestegen. Per hoofd van de bevolking werd vorig jaar 61,9 liter frisdrank gedron ken, waarvan mineraal- en bronwater favoriet bleken. Het verbruik daarvan steeg met 15 procent. Negen jaar geleden dronk de gemiddelde Nederlander nog slechts 5,5 liter mineraal- en bronwater. De fabrikanten verwachten een geleidelijke verminde ring van de afzet van alco holhoudende dranken. had kq gde en' :t op i taire endienj l. Hij >heid :eft toefi volg van de orpagina) 4 HAAG Met enige jmoed denkt hij terug het verkiezingsjaar Het ging toen welis- iets beter met de lomie, maar de poli- was ervan doordron- dat forse ingrepen no- bleven om de zaken ir echt op orde te krij- werden harde itregelen afgesproken de burgers wisten dat [ens Ruding te waar- Bik anders is de situatie jd wasi de verkiezingen de legjruitzicht vallen de elkaar heen dingen de inken. En minister Ruding a^r steeds het waarschuwen- kan (t vingertje opsteken. Geen re ro*; ij j p maatregelen die voor de net nofkjezingen van 1986 werden machqomen waren echt nodig, litie-appr ook echt niet leuk", her- ïaakt ae«"t Ruding zich. „De btw 'erhoogd, er kwamen brandstofaccijnzen en de departementen werd S bezuinigd. Toen is toch k dat fezen dat je met een hard rpwef'haal_ de verkiezingen ook niet zo zeuren. Leg dan maar eens uit dat het welis waar beter gaat met de bedrij ven en de burgers, maar niét met de overheid. Er zijn zo veel extra uitgaven en het fi nancieringstekort is nog zo hoog dat we niet aan alle wen sen gehoor kunnen geven. Dan heb ik het recht om lastig te zijn, maar dat verhaal krijg ik maar moeizaam over de bühne". Publiek Een acteur die de aandacht van zijn publiek wenst te trek ken, vestigt zijn hoop op die spectaculaire sterfscène in de laatste akte. Als die goed ge speeld wordt, zit iedereen weer rechtop in zijn stoel. Pre cies datzelfde wist minister Ruding te bereiken met zijn publieke waarschuwing dat hij zou opstappen als de overheid zijn huishoudboekje niet op orde brengt. In politiek Den Haag schrok iedereen wakker. Ook vanuit Tokyo, waar een zware parlementaire delegatie op reis is, werd gereageerd. „De soep wordt in het alge meen niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend", zei CDA- fractievoorzitter De Vries van uit het land van de rijzende zon. Met andere woorden: die sterfscène van Ruding, die is Dat kan ook nu, abso- zlJn ft. Je hoeft als regering niet devie/fce slappe knietjes te heb- de de „Ik heb gedreigd met een cri sis en daar neem ik geen woord van terug", zegt Ruding nu, stellig. „Waarom? Omdat de uitgavendiscipline op het spel staat en dat kan niet, want de overheid is blut. Dat is eigenlijk mijn hoofdbe zwaar, want je kunt niet tege lijk èn meer doen voor het mi lieu, èn meer uitgeven aan on derwijs, èn hogere lonen beta len, èn tegenvallers ongecom- penseerd laten, èn geld neer tellen voor wat verder zoal aan extra claims ter tafel komt". Ruding ziet zichzelf op dit punt als verdediger van de be langen van de burgers. „Want weet u wat er gebeurt als ik geen bezwaren maak tegen deze enorme opeenstapeling van uitgaven? Dan wordt öf het financieringstekort ont zien, maar dat betekent meer heffingen die de burger uitein delijk moet betalen, öf je haalt het geld uit de schatkist, waar door het financieringstekort stijgt, waar je dan weer sim pelweg hogere belastingen te genover moet stellen. Wat me irriteert is dat sommigen zeg gen: Ruding blokkeert dit of dat. Mijn probleem is niet het milieubeleid; dat daar aan dacht aan wordt besteed vind ik uitstekend. Nee, mijn pro bleem is dat elke dag nieuwe wensen op tafel gelegd wor den!" - U heeft gezegd dat de bur gers niet bereid zijn veel geld in te leveren voor een schoon milieu. Minister Nijpels denkt daar heel anders over. „De burgers zijn wel bereid om wat te doen voor het mi- ik verdedig de stel en zélf netto er niet overheeft. Weet u waarschijnlijk wèl ling dat i toe bereid is? Dat de buurman ervoor betaalt, want men zal proberen aan de heffingen te ontkomen door in het grijze of zwarte circuit te vluchten. Bo vendien waarschuw ik ervoor dat er forse bedragen mee ge moeid zijn. Weet u wat er dan gaat gebeuren? Men wentelt het af, dan gaat men naar de werkgever voor meer salaris of naar de overheid voor een koopkrachtgarantie. Dan moet de minister van financiën uit eindelijk toch met geld over de brug komen. Daar waarschuw ik voor, want met dat soort ef fecten wordt in de milieuplan nen nog geen rekening gehou- - Wij begrijpen dat u teleurge steld bent in uw collega's. Nog geen jaar geleden zijn nieuwe afspraken gemaakt om de uit gaven in de hand te houden, maar daar komt in de praktijk weinig van terecht. „Ik ben ten dele teleurgesteld, want het gaat niet overal slecht. Op een heleboel depar tementen loopt het best goed. Er zijn verder enkele tegen vallers die je niet op rekening van één minister kunt schrij ven. De extra uitgaven voor de vorig jaar maart afgeschafte WIR-regeling bijvoorbeeld (to taal 1,5 miljard gulden, red.), die zijn echt heel fors. Dan zeg ik: had maar naar mij geluis terd. Ik had al veel eerder voorgesteld die investerings premie af te schaffen. Dege nen die dat toen hebben opge houden, de ministers maar ook het parlement, neem ik dat daar neem ik geen woord van terug", zegt minister Ruding nu, stellig. FOTO: MILAN KONVALINKA zeer kwalijk. Maar om op.de vraag terug te komen: op On derwijs zijn de ramingen echt ongelooflijk slecht geweest. Die overschrijdingen kun je toch niet zomaar laten lopen? Bedenk wel dat wij vorig jaar al extra geld ter beschikking hebben gesteld. Ik wil af van de mythe dat wij voortdurend hard zijn opgetreden. Het eni ge dat ik nu van de ministers vraag is: ruim je eigen vuilnis zelf op. Dat noem ik geen nieuwe bezuinigingsronde! Ik pak niemand iets af. Ik zeg al leen: je krijgt niet meer geld dan je volgens de begroting toekomt". - De bereidheid van de minis ters, ook van Deetman, om hun eigen vuilnis op te ruimen is voorlopig niet al te groot. „Nee. Men steunt mijn visie wel, alleen vindt men het zo vervelend. Men zegt: je hebt wel gelijk, maar we hebben er zoveel moeite mee. Wat dat betreft zie je ook in de Tweede Kamer en bij de belangengroe peringen een soort struisvoge- laanpak. Men ontkent het pro bleem niet, maar onderkent het evenmin. Men steekt de kop in het zand. Dan is het mijn taak om wat zand weg te graven zodat het beest gaat re ageren". - En dan komt de discussie over het milieuplan van Nij pels er nog eens bij. Maakt dat uw positie in het kabinet niet extra moeilijk? „Zonder dat milieuplan had den we deze hele discussie in het kabinet óók gehad", zegt Ruding beslist. „Het milieu plan pleegt- niet direct een aanslag op het financieringste kort. Dat wordt immers vol gens dé huidige plannen ge dekt door allerlei milieuhef fingen en belastingen. Je loopt wel het risico dat het parle ment uiteindelijk niet akkoord gaat met die heffingen. In dat geval komen de milieumaatre gelen alsnog ten laste van het overheidstekort". Spannend Het kabinet praat morgen weer verder over het Natio naal Milieubeleidsplan en over de Kaderbrief van Ruding, waarin de mee- en tegenval lers op een rijtje worden gezet. De afgelopen dagen, erkent de minister, is niet veel voort gang in het overleg geboekt. Of de discussie na zijn dreige ment met aftreden wat positie ver zal verlopen durft hij niet te voorspellen. Ruding: „Ik hoop dat wat ik heb gezegd effect heeft gehad. Vorige week dacht men nog: dat kabbelt wel voort. Maar ik denk dat het bewustwordings proces nu wel geforceerd is. Het is na zondag een beetje be ginnen te dagen. De ministers hebben meer begrip getoond. Voorhoeve heeft na mijn drei gement gereageerd in de trant van: ik, Voorhoeve, vind eveneens dat het regeerak koord moet worden nageleefd. Prima. In dat regeerakkoord staat immers dat de begro tingsdiscipline gehandhaafd moet worden, een punt waar voor minister De Koning van sociale zaken en CDA-fractie- voorzitter De Vries zich inder tijd ook sterk hebben gemaakt. Daar herinner ik iedereen nu Helaas laten de ministers nog weinig actie zien, constateert Ruding teleurgesteld. „Dan kun je niet van mij verwach ten dat ik op voorhand water bij de wijn doe. Of er een com promis mogelijk is zal dus nog moeten blijken". PAUL KOOPMAN ROB SEBES met Ook aan{ te i Bout< misbruik. In vrijwel alle ge vallen (97 van de 99) was de klacht gericht tegen een man. nperatu ETERMEER Van de t laaglai klachten over onge- L2_fljd6pste intimiteiten op ooi, die vorig jaar wer- Heksenjacht ingediend bij de vier nfrtrouwensinspecteurs, Zaterdren er 57 afkomstig uit b basisonderwijs. „Ver rustend hoog", noemt vrouw Eggermont, in- cteur voor het basison wijs, dit hoge aantal. olgens haar hoeft dat eejt direct te betekenen dat op de basisscholen daad- anuit h kelijk vaker voorkomt. De zochte» over ongewenste in- iteiten worden in die sector ilk geval vaker aangemeld. Jteren presenteerden de jtrouwensinspecteurs hun portage over 1988. Er wer- totaal 99 klachten in landeling genomen van isschool tot universiteit. Dit Ide tot het ontslag van 24 Tien zaken werden irgespeeld naar justitie, oewel elk geval er één te ïl is, is het totale aantal ldingen niet zeer hoog", iden de inspecteurs. Er zijn ners 8000 basisscholen met miljoen leerlingen en onge- 2000 middelbare scholen 1,3 miljoen leerlingen, k moet worden bedacht dat [eveer eenderde van de chten betrekking heeft op legere ervaringen, zo schrij- Z1J. of inen de school kwamen imerking voor behandeling. betrof ongewenste opmer- jen en aanrakingen tot on lelijk betasten en seksueel De vertrouwensinspecteurs werden begin vorig jaar door het ministerie van onderwijs aangesteld om er op toe te zien dat ongewenste intimiteiten op school worden uitgebannen. Aanvankelijk kwamen er nog al wat protesten uit de hoek van onderwijsgevenden. Er zou een heksenjacht worden ontketend. Volgens de inspec teurs is daar echter geen spra ke van geweest. „Het onder wijs is niet in een kwaad dag licht gesteld", zei inspecteur- generaal onderwijs A. de'Jager gisteren. De inspecteur wees er op dat met het verslag niets is gezegd over het werkelijke aantal ongewenste intimitei ten. Scholen blijken daar va leer maatregelen tegen te ne men dan bij de inspecteurs be kend is. De inspecteurs doen de aanbe veling binnen de school een vertrouwenspersoon aan te stellen en een klachtenproce dure te beginnen, zodat leer lingen dicht bij huis met hun klachten terecht kunnen. Ook zou elke school moeten vaststellen manier van omgaan met kin deren. Soms doet ongewenst gedrag volgens inspecteur Eg germont langzaam zijn intrede. „Als kinderen bijvoorbeeld worden aangesproken met brilletje, beugeltje of vuurto ren, dan volgt „lekker stuk" heel gemakkelijk". Verder willen minister Deet man het onderwijs voorstellen een voorlichtingsproject voor leerlingen, docenten en schoolbesturen te beginnen. Zuid afrik a^am W8rden 00k op de fiets demonstraties gehouden tegen de aanwezigheid van Shell ii FOTO: AN AMSTERDAM Twee vertegenwoordigers van de Zuidafrikaanse verzets beweging ANC zijn van daag aanwezig bij de blokkadeacties rond het Shell-laboratorium in Amsterdam-Noord. „Het kan zijn dat de blokkade acties voor de Nederlandse wet illegaal zijn, maar dan is het te betreuren dat Shell het door haar aanwezigheid in Zuidafrika zo ver heeft laten komen", aldus de Londense vertegenwoordiger van het ANC, S. Pityana, gisteren in Amsterdam. Pityana sprak in Paradiso honderden actievoerders toe die uit het hele land naar de hoofdstad waren getrokken om vanmorgen op tijd aanwe zig te zijn op de Dam waar een demonstratie begon naar het Shell-laboratorium. Hij wees er zijn gehoor op dat Shell het apartheidssysteem niet alleen voorziet van olie maar dat „de aanwezigheid van het bedrijf van eminent belang is voor het overleven van dat systeem zelf". Een aantal mensen ver zamelde zich gisteravond in de Amsterdamse Dominicuskerk om te bidden tegen het apart heidsregime. Eis afgewezen De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren in kort geding de eis van Shell afgewezen, dat een aantal ondertekenaars de advertentie waarin wordt opgeroepen tot blokkades bij het Shell-laboratorium in Am sterdam-Noord publiekelijk moet herroepen. Die adverten tie zal pas op zijn vroegst mor gen in de kranten verschijnen, als de acties al aan de gang zijn. Bovendien kan van een afgedwongen advertentie veel eerder een escalerend effect uitgaan, aldus de uitspraak. „Een afgedwongen adverentie is een loos gebaar", aldus de vice-voorzitter van de Amster damse rechtbank, Van Breda. Shell had voor het kort geding veertien ondertekenaars ge dagvaard, van wie er vier tij dens de zitting acte de présen- ce gaven. Dat waren de Haag se wethouder Verduyn Lunel, de Leidse wethouder H. de la Mar, het Amsterdamse ge meenteraadslid R. van Duyn en het Bredase gemeente raadslid M. Garritse. Volgens de advocaat van Shell, H. ter Kuile, is het oproepen tot blokkeren van Shell een on rechtmatige daad. Kookboek, voor gehandicapten HEERHUGOWAARD Geen culinaire hoogstandjes, maar een normale dagelijkse pot. Dat is waar om het draait in een kook boek voor geestelijk gehandicapten. Er is grote behoefte aan een makkelijk te lezen kookboek, meenden vier medewerkers van Reigersdaal, een centrum voor geestelijk gehandicapten in Heer- hugowaard. De samenstellers van het boek willen geestelijk gehandicapten helpen zo lang mogelijk zelfstandig te wonen. Daar hoort dan ook het bereiden van een warme maaltijd bij. De meeste nieuwe kookboeken vereisen van de gebruikers een behoorlijke lees vaardigheid. De grote groep geestelijk gehandicapten en de grooeiende groep van afasie-patiënten kunnen met die boeken niet overweg. In het nieuwe kookboek staan vooral foto's en maar weinig tekst. Waar nodig worden symbolen gebruikt om tijden, de stand van het gas en hoeveelheden aan te geven. NIJPELS: Minister Nijpels FOTO: DIJKSTRA DEN HAAG Minister Nijpels (milieu) zal in het bin nenkort te verwachten Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) extra aandacht schenken aan de bestrijding van geluidhinder. Omdat woongeluiden momenteel de meest verbreide vorm van geluidhinder zijn en daar mee het verkeerslawaai van de eerste plaats hebben verdreven, zal bij de nieuwbouw meer dan tot nu toe rekening worden gehouden met dit probleem. Op een bijeenkomst van de Nederlandse Stichting Geluidhinder in Den Haag zei de minister gisteren dat de bestrijding van woongeluiden een andere manier van bouwen inhoudt. De men sen moeten naar zijn mening bereid zijn meer te betalen voor meer woongenot, vooral omdat ook bij de selectie van de bouw plaatsen voor de tot het jaar 2015 nieuw te bouwen miljoen wo ningen rekening zal worden gehouden met de geluidhinder. Ook met de veiligheid (gevaarlijke installaties en transport) en de luchtverontreiniging wordt dan rekening gehouden. PARIJS Op het 42e filmfestival in het Zuidfranse Cannes, dat van 11 tot 23 mei plaatsvindt, worden 24 films vertoond. Voorzitter van de festivaljury is de Westduitse filmregisseur Wim Wenders. Het festival wordt geopend met „New York Stories", een film van Woody Allen, Francis Ford Copolla en Martin Scorcese. Deze film doet buiten competitie mee. Behalve Wenders maken van de festivaljury deel uit de Ameri kaanse actrice Sally Fields, de Argentijnse cineast Hector Ba- benco, de Poolse regisseur Krystof Kieslowski, de Oostenrijkse schrijver en cineast Peter Handke en de Franse producente Christine Gouze-Reynal. Onder de films die meedingen naar de „Gouden Palm" bevin den zich onder meer „Francesco" van de Italiaanse regisseuse Liliani Cavani, „Splendor" van de eveneens uit Italië afkomsti ge regisseur Ettore Scola, „Kuroi Ame" („De zwarte regen") van de Japanner Shohei Imamura, „A cry in the dark" van de Au- stralisch-Britse cineast Fred Schepisi en „Rosalie goes shopping" van de Westduitser Percy Adlon. De officiële Franse inzending voor het festival bestaat uit „Trop belle pour toi" van Bertrand Blier, „Monsieur Hire" van Patrice Leconte en „Chimère" van Claire Devers. De Britse speelfilm „Scandal" van regisseur Michael Caton Jo nes, die de Profumo-affaire tot onderwerp heeft, zal buiten com petitie worden vertoond. Het filmfestival zal worden afgesloten met de vertoning van „Old Gringo" van de Amerikaanse regisseur Luis Puenzo. Deze film doet eveneens buiten competitie mee. DEN HAAG Tussen de coalitiepartners CDA en VVD is een ruzie uitge broken over de invoering van de openbaar-vervoer kaart voor studenten. Tot woede van minister Deet man (onderwijs) en tot te leurstelling van het CDA zal de invoering van deze kaart door een actie van de VVD flinke vertraging oplopen. Bij de Nederlandse Spoorwe gen (NS) en de busmaatschap pijen is onrust ontstaan. Zij vrezen financiële schade te lij den. Als dat werkelijk gebeurt, zou de prijs die studenten voor de OV-kaart moeten betalen volgens de NS omhoog moeten. Tussen de openbaar vervoerbedrijven en Deetman zal op korte termijn overleg op gang komen. Als dit niets.op- levert, is het zelfs mogelijk dat de NS een schadeclaim bij de staat indient. De invoeringsdatum van 1 september, waarvoor Deetman zich hard heeft gemaakt, zal waarschijnlijk niet worden ge haald. Niet duidelijk is wan neer de kaart wél wordt inge voerd. Elke maand uitstel kost Deetman 13 miljoen gulden. Een woordvoerder van de Landelijke Studentenvakbond rekent er pp dat van uitstel af stel zal komen. „Wij hopen dats Deetman nu eindelijk een commissie wil instellen die naar werkelijke oplossingen voor de studiefinanciering gaat zoeken", aldus een woordvoerder. De „patstelling", zoals CDA- woordvoerder Lansink het noemt, is gisteren ontstaan. De Kamer ging akkoord met het voorstel van de VVD de eind stemming over de bezuinigin gen op de studiefinanciering voorlopig van de agenda te voeren. Woordvoerder Kort hals vindt dat er duidelijkheid moet komen over het gat van 20 miljoen gulden dat op de begroting dreigt te ontstaan als de Kamer een voorstel van Lansink accepteert. Dit tekort wordt veroorzaakt doordat Lansink uitwonende mbo-stu- denten financieel tegemoet wil komen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3