Politie: Liverpool-fans gedroegen zich als beesten Walesa weer oog in oog met Jaruzelski Wapenhandelaar Kashoggi in Zwitserse cel Falend onderwijs kost VS miljoenen President Bush maant Syrië strijd in Bayrut te staken BUITENLAND QaidóaQowixmt WOENSDAG 19 APRIL 1989 PAGINA 5 Alaska sceptisch over schoonmaakplan Exxon VALDEZ Bewoners, overheidsfunctio narissen en milieubeweging hebben scep tisch gereageerd op het plan van Exxon om de olievervuiling op de stranden van Alaska te verwijderen. Exxon wil 4.000 mensen inzetten om de smurrie op te rui men en de eigen naam te zuiveren. Of schoon de Amerikaanse regering met het plan akkoord is gegaan, heeft ook zij er niet veel vertrouwen in dat de olie voor de winter (die al in september invalt) zal zijn opgeruimd, zoals Exxon belooft. In tussen blijven alarmerende berichten bin nenkomen over de schade die de giganti- sche olievlek aan flora en fauna in het rij ke, maar kwetsbare natuurgebied van Alaska heeft aangericht. Israel woedend op Rode Kruis JERUZALEM De Israëlische regering heeft zeer boos gereageerd op recente kritiek van het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC), als zouden Israëlische soldaten zonder onderscheid op weerloze burgers schieten. De kritiek kwam, nadat de Israëlische grenspolitie vorige week in een plaatsje op de bezette Jordaanoever „zonder onderscheid en te rughoudendheid", aldus het ICRC, het vuur zou hebben geopend op de bewo ners. Hierbij vielen vier doden en dertien gewonden. Volgens de Israëlische rege ring bewijst het dodental van de Pale stijnse opstand tot nu toe juist, dat de strijdkrachten steeds zeer terughoudend zijn opgetreden. Hongarije biedt bemiddeling aan BUDAPEST De Hongaarse rege ring heeft aangeboden te bemiddelen bij het zoeken naar vrede in het Mid den-Oosten. Premier Nemeth heeft dit laten weten aan de Israëlische pre mier Shamir. Die bracht de afgelopen dagen een kort, onaangekondigd be zoek aan Hongarije. Het was de twee de keer binnen acht maanden dat de Israëlische premier in Budapest op be zoek kwam, ofschoon beide landen geen officiële diplomatieke betrekkin gen onderhouden. Die worden overi gens binnenkort wel hersteld. Over de inhoud van de gesprekken die Shamir gevoerd heeft is niets bekend gemaakt. Algerije wijst ETA-leden uit MADRID Algerije heeft zes leden van de Baskische afscheidingsbeweging, die in het land asiel hadden, uitgewe zen. Zij waren betrokken bij de onlangs mislukte onderhandelingen in Algerije tussen hun beweging en de Spaanse re gering over beëindiging van de ETA- terreur in Spanje. De ETA heeft die on derhandelingen eenzijdig afgebroken na de weigering van Spanje om over poli tieke kwesties te onderhandelen en heeft de aanslagen hervat. De Spaanse regering heeft de afgelopen dagen bij Algerije erop aangedrongen de ETA-le den uit te wijzen. Zover is het niet geko men: zij zijn naar de Dominicaanse Re publiek overgebracht. Pinguïn -primeur Antwerpse Zoo BRUSSEL In de Antwerpse dieren tuin zijn deze week twee blauwe pin- guins geboren. De „Antwerpse Zoo" zegt daarmee een wereldprimeur te hebben. De blauwe pinguin is afkom stig uit het zuidelijk deel van Australië. Deze dieren hebben zich in gevangen schap nog nooit voortgeplant. De twee kuikens zijn de nakomelingen van een koppel waarvan het mannetje inmid dels is overleden. Hun geslacht is nog niet bekend. Flap en Flop, zoals ze in middels zijn gedoopt, stellen het dieren- tuinpersoneel voor heel wat problemen omdat ze een speciaal dieet moeten hebben. Men hoopt de kuikens in leven te kunnen houden. Bezoek Arafat wekt beroering in Frankrijk PARIJS De leiders van de joodse gemeen schap in Frankrijk hebben geëist dat president Francois Mitterrand in het parlement een spoeddebat laat houden over het voorgenomen bezoek, later dit jaar, van PLO-leider Arafat aan Frankrijk. „Wij zijn verontwaardigd, als in woners van steden die hebben geleden onder terroristische aanvallen die maar al te vaak zijn voorbereid in Palestijnse kampen onder de on middellijke verantwoordelijkheid van de PLO", aldus stond te lezen in een open brief in Le Monde. Een woordvoerder van Mitterrand heeft onlangs aangekondigd dat Arafat en Mitterrand elkaar op een nader te bepalen datum in Frank rijk zullen ontmoeten. De leider van de PLO- delegatie in Parijs, Ibrahim Souss, noemde de houding van de joodse leiders „onbetamelijk". SHEFFIELD De politie van Sheffield, overspoeld met kritiek vanwege haar rol in het stadiondrama van afgelopen zaterdag, is in de tegenaanval gegaan. Verscheidene politie-func- tionarissen hebben sup porters van Liverpool er van beschuldigd dat zij doden en gewonden heb ben bestolen. Bovendien zouden ze agenten hebben geschopt, geslagen en op gejaagd, terwijl die zich om gewonden bekommer den. erdai; vaaro wa dams eraa fie( De afgelopen dagen zijn van veel kanten uiterst kritische vragen gesteld over de hou ding van de politie, zowel voor als tijdens de rampzalige ge beurtenissen, die inmiddels aan 95 mensen het leven heb ben gekost. Gisteren overleed Popsterren uit Liverpool zingen voor slachtoffers LIVERPOOL Allerlei uit Liverpool afkomstige popmusi ci gaan deze week een plaat opnemen) waarvan de opbreng sten ten goede komen aan de nabestaanden van de 95 slacht offers van het voetbaldrama in Sheffield. Paul McCartney, Holly Johnson (ex-Frankie Goes To Hollywood), The Chris tians nemen samen met Gerry Marsden (Gerry and the Pa cemakers) diens vroegere hit „Ferry Cross The Mersey" op. De produktie van de plaat is in handen van Stock, Aitken en Waterman, die vooral bekend zijn geworden door hun werk met onder meer Rick Astley, Donna Summer en Sa- mantha Fox. De plaat verschijnt volgende week in de win kels. in een ziekenhuis in Sheffield een van de zwaargewonden, een 14-jarige jongen. In de zie kenhuizen verblijven nu nog veertig gewonden, van wie er vier in levensgevaar verkeren. Van de kant van Liverpool is steeds gezegd, dat in Sheffield van voetbalvandalisme totaal geen sprake was. Maar volgens Irvine Patnick, Conservatief Lagerhuislid voor Sheffield, was het gedrag van een deel van de Liverpool-aanhang „af stotend". Een politieman ver klaarde: „Terwijl wij onder verschrikkelijke omstandighe den levens redden, urineerden fans op de tribune op ons en de doden". Een andere func tionaris: „Enkelen gedroegen zich als beesten. Ze waren dronken en gewelddadig". Zowel het gedrag van de Li verpool-supporters als de hou ding van de politie zal diep gaand worden bestudeerd door rechter Sir Peter Taylor, die gisteren is begonnen met zijn onderzoek naar de toedracht van de tragedie. Taylor zei bij het begin van zijn onderzoek op een persconferentie dat alle aspecten zullen worden onder zocht: ook de veiligheidsvoor zieningen van het stadion, de voorzieningen om de menigte in bedwang te houden, alsme de de plannen van de regering om voor alle supporters een pasjessysteem in te voeren. Taylor riep op eerst de uit komst van zijn onderzoek en de vaststelling van de feiten af te wachten, voordat allerlei oplossingen worden voorge steld. Zitplaatsen De door de Britse regering voorgestelde veranderingen in de Britse stadions (staanplaat sen vervangen door zitplaat sen) zal de Engelse voetbal clubs een hoop geld kosten. Afgezien van enkele rijke top clubs zijn er veel verenigingen die in een hachelijke financië le situatie verkeren. Zij zullen dé investeringen niet kunnen betalen, terwijl bovendien de duurdere zitplaatsen lang niet voor alle Britse voetbalsuppor ters zijn weggelegd. Bovendien wil de doorsnee Engelse voet balfan zijn staanplaatsje achter het doel niet kwijt. In het stadion van Tottenham Hotspur in Londen is gisteren direct een begin gemaakt met het verwijderen van de stalen hekken rond het veld. De club zal de supporters nu op andere manieren van het veld moeten zien te houden. foto: ap WARSCHAU Leider Lech Walesa van het on afhankelijke vakverbond Solidariteit en dePoolse leider Wojciech Jaruzelski hebben gisteren een ont moeting van een uur ge had in het parlementsge bouw in de Poolse hoofd stad Warschau. Zij beze gelden daarmee het ak koord waarmee Solidari teit na zeven jaar illegali teit weer een wettelijke erkende vakbond werd. Het was een historische ont moeting: de beide leiders had den elkaar sinds 4 november 1981 niet meer gesproken. Op 13 december van dat jaar kon digde Jaruzelski de noodtoe stand af en kort daarna werd Solidariteit de eerste legale onafhankelijke vakbond in het Oostblok verboden. Die zelfde Jaruzelski heeft een aarzelende communistische partij nu overgehaald de vak bond weer te dulden. Walesa en Jaruzelski ontmoet ten elkaar tijdens een receptie in het Poolse parlementsge- Walesa was uitgenodigd voor een door Jaruzelski gegeven receptie na afloop van de eer ste gespreksronde van de Ar bitrage-commissie, die toezicht moet houden op het doorvoe ren van de economische en po litieke hervormingen die in de akkoorden van 5 april zijn af gesproken. Op de receptie wa ren onder anderen premier Rakowski en de prominente vakbondsactivist Zbigniew Bu- jak aanwezig. Kardinaal Jozef Glemp was niet aanwezig bij het gesprek, ondanks de belangrijke bemid delende rol van de katholieke kerk. Volgens kerkelijke woordvoerders houdt de kerk zich liever buiten de politiek nu een akkoord is bereikt. In ontspannen sfeer had gisteren de ontmoeting tussen Lech Walesa en generaal Jaruzelski plaats. Walesa is vanmorgen r Rome vertrokken waar paus Johannes Paulus II. foto: ap Pool, wil bedanken voor zijn steun aan Solidariteit in de laatste zeven jaar. ste iouw °Pe! Adnan Kashoggi BERN De Amerikaanse justitie heeft nog 59 dagen de tijd om bij Zwitserland een verzoek in te dienen tot uitlevering van de Saudische zakenman Ad nan Kashoggi (53), die gis teren werd aangehouden in een hotel in Bern. In afwachting van een Ameri kaans uitleveringsverzoek is Kashoggi opgesloten in de plaatselijke gevangenis. Hij wordt in de VS gezocht in ver band met vermogensdelicten. Op 9 maart werd de Saudiër in staat van beschuldiging gesteld door een Newyorkse districts rechtbank, waarna de Ameri kaanse rechter Naomi Buch- wald op 24 maart een interna tionaal arrestatiebevel tegen hem uitvaardigde. Ooit werd Kashoggi's persoon lijk vermogen geschat op zo'n negen miljard gulden, maar door de dalende olieprijzen en de striktere controle op wa penverkopen zou hij de laatste tijd in financiële moeilijkhe den zijn gekomen. Kashoggi'kreeg internationale bekendheid door zijn rol als tussenpersoon bij de leveran ties van westerse technologie en wapens aan de Arabische oliestaten. Hij onderhoudt nauwe banden met de Saudi sche koninklijke familie. Zijn naam viel ook in het Iran- Contra-schandaal. Kashoggi wordt er verder van verdacht onder één hoedje te hebben gespeeld met de Fili- pijnse ex-president Ferdinand Marcos en diens vrouw Imel- da, om te voorkomen dat be slag zou worden gelegd op on roerend goed van het echtpaar in New York. Ook verdenkt de Amerikaanse justitie de za kenman ervan iets te maken te hebben met het verdwijnen van waardevolle schilderijen uit het Stedelijk Museum in Manila, na Marcos' gedwongen aftreden in februari 1986. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 347) Wang Hang heeft bevel gegeven de lichten niet te ontste ken. Het is nu helemaal donker geworden en er is geen ster te zien aan de inktzwarte hemel. Dan opeens ziet de uitkijk een licht, schuin achteruit aan stuurboord. „Dat zullen toch die schurken van de „Pandora" niet zijn?" vraagt Wang Hang zich af. Hij neemt liever het zekere voor het onzekere en geeft bevel het nu snel naderende schip onde vuur te nemen. Daar klinkt reeds het takketak van een machinegeweer en twee, drie kogels doorboren het glas van de stuurhut van de „Pandora", Rob en Roy, die zich snel hebben gebukt, horen de kogels over zich heen fluiten, maar buiten, aan dek, voelt Taaie Toon op hetzelfde ogenblik een stekende pijn in zijn linkerschouder. Hij is getroffen, maar hij blijft op zijn post. Door de storm zijn de jonken uit el kaar geslagen en de schepen schijnen in moeilijkheden te verke- WASHINGTON Als Amerika er niet in slaagt het onderwijs te verbete ren, kan dat de economie heel duur komen te staan. De Gezamenlijke Econo mische Commissie van het Amerikaanse Congres sprak in een gisteren ge publiceerd rapport over „enorme kosten op lange termijn". „De Verenigde Staten lopen achter bij de rest van de we reld in de bevordering van al fabetisme en de vakopleidin gen. Dit gebeurt ondanks het feit dat de VS meer geld per student besteden dan ieder an der land ter wereld", aldus de commissie die voor het eerst sinds 1980 eën rapport uit bracht. Uit het rapport blijkt onder meer dat in de Verenigde Sta ten 25 procent van de scholie ren de middelbare school niet afmaakt. Ruim veertig procent daarvan bestaat uit zwarte scholieren en vijftig procent uit Spaanstalige studenten. Mede door deze voortijdige schoolverlating kan dertien procent van de 17-jarige Ame rikanen niet lezen, schrijven of rekenen, aldus het rapport. Ook wordt het Amerikaanse onderwijs geteisterd door wa penbezit van de leerlingen. In scholen in New York City worden dagelijks pistolen, re volvers en andere wapens in beslag genomen. De situatie dreigt dermate uit de hand te lopen dat begin deze week een grootscheeps programma tegen het wapenbezit door leerlingen van start is gegaan. In het schooljaar 1987-88, de laatste periode waarover cijfers be schikbaar zijn, zouden onge veer tweehonderd vuurwa pens zijn gëconfisqueerd. Als wij gelijke tred willen houden met de rest van de geïndustrialiseerde wereld, moeten we de problemen hard aanpakken, luidde de conclu sie van het rapport. Studentenprotest Verschrikt pro beert een stu dentenleider in Beijing zijn de monstrerende achterban tegen te houden als de Chinese politie zich opmaakt om de menigte terug te duwen. Vanmorgen vroeg slaagden de agenten erin de Chinese stu denten vreed zaam naar hun universiteiten te rug te sturen. De studenten zijn van plan dage lijkse demon straties te hou den tot en met zaterdag, wan neer de begrafe nis plaatsvindt van de populaire vroegere partij leider Hu Yao- bang, die afgelo pen zaterdag is overleden. De voornaamste eis van de studen ten is politieke rehabilitatie voor Hu die in 1907 werd afgezet. foto: ap WASHINGTON Presi dent George Bush van de Verenigde Staten heeft Syrië zeer dringend ver zocht onmiddellijk een einde te maken aan de be schietingen van de chris telijke woonwijken in de Libanese hoofdstad Bay rut. Het optreden van de Syriërs is buiten alle proporties en heeft niets meer met zelfverdedi ging te maken, aldus Bush. Hij zei dat er mogelijk een rol was weggelegd voor de Verenigde Gisteren riepen ook de Egypti sche president Hosni Mubarak, de Franse president Frangois Mitterrand en de Europese Gemeenschap op tot een be stand in Libanon. Mubarak en Mitterrand verklaarden dat ze zich op internationaal niveau zullen beijveren voor beëindi ging van de gevechten in Li banon. De EG heeft gisteren geschokt gereageerd op de dood van de Spaanse ambassadeur in Bay rut, Pedro de Aristegui, die de belangen van de EG in Liba non behartigde. De twaalf Eu ropese landen zijn bereid „zon der onderscheid" humanitaire hulp aan de Libanese bevol king te verlenen en „het hui dige lijden zo snel mogelijk te verlichten". Hevige gevechten tussen christenen enerzijds en Syriërs en moslims anderzijds hebben gisteren opnieuw het leven ge kost aan acht mensen, terwijl 43 anderen verwondingen op liepen. Tegen de morgen luw de de strijd zodat de bewoners van Bayrut de kans kregen om het zwaar bestookte westelijk deel van de hoofdstad te ont vluchten en reddingswerkers fewonde moslims naar een 'rans hospitaalschip konden overbrengen. Honderden au to's die waren volgepakt met valiezen, matrassen en dekens raasden over de kustweg nabij de hoofdstad naar het zuiden en oosten van het land. Italië ontdekt nieuwe manier koude kernfusie ROME Italiaanse na tuurkundigen hebben een nieuwe manier voor kern fusie op kamertempera tuur ontdekt die niet via elektrolyse tot stand komt, zoals het geval was in het Amerikaanse-Britse expermiment, dat op 23 maart de wetenschappelij ke wereld met stomheid sloeg. De Italianen, die overigens di rect toegaven te twijfelen aan de praktische toepasbaarheid van hun experiment, voerden de afgelopen dagen een serie experimenten uit in het natio naal Bureau voor Alternatieve Energie ENEA in Frascati, iets buiten Rome. Ze zeiden dat ze tijdens de proeven grote neu tronenemissies hadden waar genomen, wat duidt op kern fusie, maar dat de hoeveelheid energie die daarbij vrijkwam te laag was geweest om te re gistreren. ENE A-directeur Umberto Co lombo zei gisteren: „Het expe riment is compleet verschil lend van de eerder gehouden proeven. We hebben koude fu sie tot stand gebracht zonder het gebruik van zwaar water of elektriciteit. We hebben de weg geplaveid voor nieuw fu sie-onderzoek. Wat we nog niet weten is of de energie die is opgewekt voldoende is om praktisch toe te passen". Professor Francesco Scara- muzzi, die de experimenten uitvoerde, zei dat het weten schappelijk team nooit in zo'n vroeg stadium in de experi menten al resultaten bekend gemaakt zou hebben als het onderzoek niet van zo'n groot belang was geweest. Weten schappers hebben tientallen ja ren gezocht naar een goedkope en simpele manier om nucleai re fusie tot stand te brengen zonder dat een explosieve ket tingreactie, zoals in een water stofbom, tot stand komt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5