„Meer wetgeving maakt rechter niet overbodig" ROTEB verbrandt te ernstig besmet ziekenhuisafval Surinamers en Turken krijgen zwaardere straf Weer bij Shell-pompen slangen doorgesneden Chinezen willen erkenning als etnische minderheid Jk weet ieker dat tante dit doet om bestwil. O oor kibbelen maken we het alleen maar erger laten we liever tante helpen en haar wat werk uit handen nemen BINNENLAND ËoidóeSomont WOENSDAG 19 APRIL 1989 PAGINA 4 BI Promotor Essing eist 7,5 miljoen van sportkoepels HAARLEM Promotor Ben Essing zal op 8 juni voor de rechtbank te Haarlem in een kort geding tegen het Nederlands Olympisch Comité, de Nederlandse Sport Federatie, de Stichting Sportsup port, de Stichting Nationale Sporttotali- sator en de omroepvereniging TROS ze ven en een half miljoen gulden schade vergoeding eisen. Essing beschuldigt het NOC van contractbreuk. De promotor deed in het verleden een inzamelingsac tie bij het 75-jarig bestaan van het NOC en maakte 850.000 gulden externe kos ten. Hij beweert dat achter zijn rug om de actie aan het impresariaat van Joop van den Ende werd gegund. Stemmachine wint terrein DEN HAAG Bij de op 15 juni te houden Europese verkiezingen zullen meer dan duizend stemmachines worden gebruikt. Dat zijn er ongeveer vierhonderd meer dan bij de laatst gehouden verkiezingen. Dit bleek uit de voortgezette behandeling in de Tweede Kamer van voorstellen tot wijziging van de Kieswet. Daarin maakt staatssecretaris korte metten met het omstreden en intus sen gewijzigd PvdA-voorstel voor de grotere gemeenten een kiesdrempel in te voe ren. Arrest Beul van Ommen komt pas in mei DEN HAAG De Hoge Raad zal pas op 2 mei uitspraak doen over de vraag of de vrijspraak van „de Beul van Ommen" door de rechtbank in Den Haag terecht is geweest. Het arrest werd gisteren ver wacht, maar de Hoge Raad kon nog geen uitsluitsel geven. Tegen de vrijspraak werd cassatie ingesteld door de officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. De procureur-generaal bij de Hoge Raad, mr. J. Leijten, adviseerde echter enige tijd geleden de vrijspraak te handhaven, om dat De Rijke zijn misdaden in 1943 in kamp Erika in Ommen niet in dienst van de vijand had gepleegd. Daarvoor moet namelijk sprake zijn geweest van enige vrijwilligheid. De Rijke zou echter ge dwongen zijn om kapo en later oberkapo te worden. POEMA ALS HUISDIER OUD-BEIJERLAND De Alge- mene Inspectiedienst van het mi nisterie van landbouw en visserij heeft begin deze week in Samen werking met de rijkspolitie bij een inwoner van Oud-Beijerland twee jonge poema's in beslag ge nomen. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt, omdat het bezit van deze beschermde dieren strafbaar is. De inspectiedienst hield de man al enige tijd in het oog, nadat hij begin dit jaar had geprobeerd de dieren vanuit Bel gië in te voeren. De douane stuurde hem toen met de dieren terug. Beide poema's zijn inmid dels in quarantaine geplaatst om dat ze katteziekte te hebben. Affiches Zonnebloem moeten verwijderd ARNHEM Het reclamebureau Direct Success Advertising (DSA) in Wehl moet onmiddellijk stoppen met het verspreiden van affiches met daarop de naam en het beeldmerk van De Zonnebloem. Boven dien moet DSA binnen drie dagen alle nog hangende affiches in Nederland ver wijderen. De Zonnebloem laat zelf affi ches drukken en verspreiden om leden te werven. De kosten worden betaald door adverteerders die op de affiches staan vermeld. Zonder medeweten van De Zon nebloem had DSA adverteerders bena derd en affiches gedrukt en in het land verspreid. Volgens de president van de Arnhemse rechtbank heeft het reclame bureau onrechtmatig en kwalijk gehan deld. Ziekenhuis zet anesthesisten buitenspel ROTTERDAM De directie van het Dijkzigt-ziekenhuis in Rotter dam heeft eind vorige week drie anesthesisten geschorst. Waarom de drie zijn geschorst en of zij worden ontslagen wilde een woordvoerder „in het belang van betrokkenen" niet zeggen. Eén van de drie anesthesisten zei gis termiddag dat wel degelijk spra ke is van een voorgenomen ont slag. Overigens wilde hij verder over de aard van het conflict op advies van zijn raadsman niets zeggen. De drie zullen de schor sing en het eventuele ontslag aanvechten. Docenten worden massaal omgeschoc ZOETERMEER Tussq 3.000 en 4.500 docenten jj het voortgezet onderwi worden dit jaar omgd schoold voor het gevel van contractonderwijs. Bi drijven en organisatil kunnen werknemers tegel kostprijs bij het contracj onderwijs laten om-, hel of bijscholen. Minista Deetman heeft ook ea contract afgesloten ml het Haagse organisatie-al viesbureau Riphagen, Rei che en De Vos, dat 750 tl 1.250 werkloze of ml werkloosheid bedreigd leraren een functie zl aanbieden. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL DEN HAAG Het Rot terdamse gemeentelijk af valbedrijf ROTEB ver brandt in strijd met de vergunning ernstig be smet ziekenhuisafval. Tij dens steekproeven aange troffen besmet afval wordt niet doorgestuurd naar de speciale oven van de Afval Verwerking Rijnmond (AVR), maar gewoon zelf verbrand. Wel wordt het ziekenhuis dat het afval heeft gewaarschuwd dat het geen tweede keer verontreinigd af val mag aanbieden, zo blijkt uit een brief van de ROTEB- directie die gisteren tijdens een zitting van de Raad van State werd overlegd. Het af- valtransportbedrijf Omega Randstad uit Krimpen aan den IJssel had daar een zaak aan hangig gemaakt tegen de pro vincie, die op kosten van het bedrijf besmet afval naar de AVR wilde laten brengen. Volgens het bedrijf kon het af val ook bij de ROTEB worden verbrand. Justitie deed bij Omega in maart een inval en trof containers besmet afval aan. Tijdens een nieuwe con trole in april vond de provin cie opnieuw 70 ton besmet zie kenhuisafval bij Omega. Het bedrijf werd gesommeerd dit naar de AVR te brengen, maar volgens Omega moet de pro vincie daar voor opdraaien omdat de situatie mede is ont staan door de onduidelijke richtlijnen. De ziekenhuizen zijn verplicht besmet afval uit de zogenoemde Bl-categorie (grote hoeveelheden bloed, in jectienaalden, menselijke li chaamsdelen en organen) apart te houden van minder besmet afval. Het moet in spe ciale verpakkingen worden verbrand in de hoge tempera- tuur-oven van de AVR. Dit kost volgens Omega per ton afval echter rond de 2500 gul den meer dan verbranding bij de ROTEB. Een nieuwe lijst met richtlijnen is weliswaar nog niet officieel van kracht, maar wordt inderdaad wel ge hanteerd, zo gaf de provincie toe. De staatsraad doet waar schijnlijk morgen uitspraak. Ook de Britse regering w binnenkort bij de Europe! Commissie aandringen strakkere regelgeving en betere controle om daarme de gigantische landbouv fraudes in de gemeenscha uit te bannen. De Tweec Kamer wil vóór 1 mei va minister Braks drie notitii hebben over mogelijke frau de met EG-subsidies in Nederlandse landboui Daarnaast zal de Kamer pr mier Lubbers vragen op komende Eucopese top ee belangrijk gesprekspunt maken van geknoei met sul sidies in de gemeenschap. I verdenkingen die hij hee geuit aan het adres van Nederlandse zuivelindustr zijn „volledig hard te m ken", zei Europarlementarii Dankert gisteravond voor NCRV-televisie. „De bew zen voor fraude zijn op eer voudige wijze bij de prodi centen en het Nederlands Ir stituut voor Zuivelonderzoe te vinden". RAAD VAN STATE PRESENTEERT JAARVERSLAG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Regering en parlement mogen niet de illusie hebben dat ze door steeds verdergaande wetgeving het werk van de rechter overbodig ma ken. Geschillen over wetstoepassing en wetsuit- leg zullen er altijd blijven. Meer wetgeving roept eerder meer dan minder geschillen op". Dat schrijft de vice-voorzitter van de Raad van State, mr. W. Scholten, in het vanochtend gepresenteerde jaarverslag 1988. Mr. Schol ten reageert hiermee op de oproep van pre mier Lubbers om het functio neren van de trias politica (de scheiding tussen uitvoerende, wetgevende en rechterlijke macht) opnieuw te overden ken. Scholten vindt dat de onaf hankelijke rechter zich er voor moet hoeden op „de ze ker niet gemakkelijke stoel van de wetgever plaats te ne men. In een parlementaire de mocratie als de onze moet de besluitvorming over de ont wikkeling van onze maat schappij in handen blijven van regering en parlement. De ge kozen volksvertegenwoordi ging moet onder alle omstan digheden het laatste woord hebben". Daarentegen moeten regering en lagere overheden zich niet laten verleiden tot openlijke kritiek op de onafhankelijke rechter, ook als een bepaalde uitspraak voor het bestuur te leurstellend is. „Op jurispru dentie die maatschappelijk en politiek niet aanvaardbaar wordt geacht moet de wetge ver reageren. Een parlemen taire democratie als de onze biedt daartoe alle ruimte", al dus Schol ten. Werkdruk De werkdruk van de Raad van State neemt nog steeds toe. Het uit twee afdelingen en meerdere kamers bestaande college heeft in 1988 bijna 25.000 zaken behandeld. De door oud-minister dr. G. Ver- inga voorgezeten afdeling Ge schillen van Bestuur deed 5.896 zaken af tegen 6.966 in 1987. Die daling houdt ver band met de problemen bij de invoering van de tijdelijke wet kroongeschillen. De afdeling Rechtspraak, waar de zogeheten arbob-procedures worden afgewikkeld, zag de werkdruk sterk toenemen. Voorzitter mr. P. Kapteijn meldt een stijging van het aan tal zaken met 22 procent tot ruim 18.000. Volgens Kapteijn is er sprake van een explosie ve stijging in de sector be schikkingen van de centrale overheid. Die toegenomen werklast toont volgens vice-voorzitter mr. Scholten nog eens duide lijk aan hoe noodzakelijk het recente kabinetsbesluit was om de administratieve recht spraak in eerste instantie bij de arrondissementsrechtban ken onder te brengen in de re gio's. Mr. Scholten betreurt het dat de beslissing voor de in voering van die arob-recht- spraak in twee instanties zo lang uitbleef. Hij stelt vast dat de Raad van State daardoor voor grote problemen werd geplaatst, vooral op het gebied van management en perso neelsbeleid. Scholten vraagt ook aandacht voor de sociale aspecten van deze reorganisatie voor de 660 werknemers. Hij verzet zich met klem tegen gedwongen ontslagen en vraagt voldoende financiële middelen voor een goed flankerend beleid. Handelsrelaties Een parlementaire delegatie brengt momenteel een bezoek aan Japan in het kader van het Holland Festival '89. Daarmee wordt in Japan uitgebreid gevierd dat beide landen al 380 jaar handels relaties met elkaar onderhouden. Premier Takeshita begroette gisteren kamervoorzitter Dick Dolman en de fractievoorzitters van CDA en Pvda, Bert de Vries en Wim Kok (vlnr). FOTO: ANP ROTTERDAM De Chi nezen, de oudste migran- tengroep in ons land, wensen als etnische min derheid door de overheid te worden erkend. Dit stelt de Stichting Chinese Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk (CCRM), die in Rotterdam zetelt. Ze viert daarom haar eerste lustrum op 6 mei in de Efteling met een interculturele dag, waarop te vens aandacht wordt gevraagd voor de noden onder de Chi nezen. In ons land wonen on geveer 57.000 Chinezen. Over Kun levensomstandigheden is betrekkelijk weinig bekend buiten de eigen kring, nog minder over de individuele en maatschappelijke problemen. Ze kloppen voor hulp altijd eerst en vrijwel nimmer ver geefs aan bij familieleden en vrienden. Verder vinden ze dat ze vooral geen last moeten vormen voor het gastland, wat het groepsisolement versterkt. Speciale hulpinstellingen zijn in Nederland voor de Chine zen nooit in het leven geroe pen. Toch worden ze net als andere immigranten gecon fronteerd met dezelfde maat schappelijke knelpunten onder andere op het gebied van on derwijs, werkgelegenheid en gezondheidszorg. AMSTERDAM Surina mers, Antillianen, Turken en Marokkanen krijgen in Nederland vaker een on voorwaardelijke gevange nisstraf opgelegd dan Ne derlandse verdachten. Za ken tegen allochtone ver dachten worden ook min der vaak afgedaan met een transactie dan zaken tegen Nederlanders, zo staat vermeld in het jong ste nummer van het Tijd schrift voor Criminologie. Bij eenvoudige diefstallen is het vooral de groep Turkse en Marokkaanse verdachten, zo blijkt uit het gepubliceerde on derzoek, aan wie vaker een onvoorwaardelijke gevange nisstraf wordt opgelegd. Ook bij diefstal met geweld en mis drijven inzake de vuurwapen- wet krijgen de etnische groe pen eerder een onvoorwaarde lijke celstraf. Opvallend is dat dit minder vaak gebeurt bij Turken en Marokkanen dan bij Surinamers en Antillianen. Uit het onderzoek blijkt ver der dat de etnische groeperin gen ook zwaarder worden ge straft dan Nederlanders. Hun aandeel van de onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van meer dan zes maanden is groter dan bij Nederlanders. Dit geldt voor misdrijven inzake leven en persoon, harddrugs-delicten en seksuele misdrijven. In de conclusie stellen de onderzoe kers dat het ontkennen door een verdachte mogelijk vaker voorkomt bij etnische groepen. Voor het aanbieden van een transactie is bekennen een voorwaarde. Braks en Britter willen een verbetering van EG-regels STRAATSBURG D aanhoudende stroom be richten over fraude stel het Europese landbouw beleid in een slecht dag licht. Om „onterechte ei gezochte kritiek" te vee mijden moeten de EG-r< gels worden vereenvoi digd, zo zei minister Bral van landbouw gisteren Luxemburg in de Europ< se landbouwraad. Over de Singel in Amsterdar hangt al een spandoek waaroj De duidelijk wordt gemaakt dat dj vee oliegigant uit Zuidafrika we vra moet. En zoals bij Amsterdams din acties gebruikelijk wordt eraa a,s toegevoegd dat „men" zijn fiei bei terug (foto boven). Shell liet ee aar nieuw hek aanbrengen met st« ber len punten die om hun as kun nen draaien, in de hoop daai mee indringers op andere gt 1 dachten te brengen, (foto onder FOTO'S: AN (Vervolg van de voorpagina) HAARLEMMERMEER Bij twee Shell-stations in de gemeente Haarlem mermeer zijn vanochtend acht slangen van pompen doorgesneden. In een geval ging het om vier slangen bij een station in Hoofddorp, in het andere ge val moesten vier slangen van een garage in Nieuw-Vennep het ongelden. Er werd nie mand aangehouden. Bij twee Shell-stations in Aalsmeer hebben actievoerders de afge lopen nacht zestien slangen doorgesneden. Bij één van de tankstations werden alle acht vulkolven meegenomen. In een telefoontje aan het ANP meldde een onbekende dat de aanslagen in zowel Aalsmeer, Hoofddorp en Nieuw-Vennep het werk zijn van Rara-acti- Volgens de rijkspolitie is de aanslag op een benzinestation in Nieuwerkerk aan den IJssel gisternacht een ordinaire ben zinediefstal. De daders hadden de vulpistolen van de benzi neslangen afgesneden om op die manier benzine uit de pomp te krijgen. Verontwaardigd Het Komitee Zuidelijk Afrika en de Anti-Apartheidsbewe ging Nederland zijn veront waardigd over het geding te gen veertien ondertekenaars van de advertentie. Medewer kers die ook tot de blokkade hadden opgeroepen, zijn niet gedagvaard. Ze zeggen ver baasd te zijn over „de schijn bare willekeur in de personen die gedagvaard zijn". Er zijn zowel positieve gelui den als kritiek op de oproep tot de blokkade te horen. Le den van de Amsterdamse PvdA-afdeling roepen in een verklaring op tot deelname evenals de PSP. De Amste- ramse Raad van Kerken heeft zich tegen de blokkade uitge sproken.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4