Een dansje tijdens de dienst, misschien? brieven van lezers Eetdóe kerk wereld beroepingen Katholieke studenten geven Oberman een onvoldoende er er ia U GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EekLe Commit WOENSDAG 19 APRIL 1989 PAGI1 Collecte Gereformeerden voor conciliair proces LEUSDEN Het moderamen (dagelijks bestuur) van de Gere formeerde Kerken in Nederland heeft, in navolging van het Hervormd moderamen, de kerkeraden opgeroepen een extra collecte te houden voor het conciliair proces. De opbrengst zal vooral worden bestemd voor de financiering van de Kerken- dag op 16 september te Utrecht. Met de kosten van enkele acti viteiten van het conciliair proces gaat het om een bedrag van 90.000 gulden. Oorspronkelijk zouden de Gereformeerden niet een aparte collecte houden. Het moderamen veranderde van mening toen het uit de kranten moest vernemen dat de Samen op Weg-partner, de Nederlandse Hervormde Kerk, wel een aparte collecte hield. Men vreesde dat dit initiatief tot verwar ring in SoW-gemeenten zou leiden en dat de opbrengst naar de Hervormde Kerk zou gaan. Kinnock biedt RK Kerk verontschuldigingen aan LONDEN Labour-leider Neil Kinnock heeft zich tegenover de Rooms-Katholieke Kerk verontschuldigd voor zijn blasfe mische opmerkingen. Hij heeft op geen enkele manier de be doeling gehad de rooms-katholieken te beledigen, zo schrijft hij aan de voorzitter van de Britse rk bisschoppenconferentie, kar dinaal Basil Hume. In een aanval op premier Thatcher had Kinnock haar „de onbevlekte mis-ontvangenis" genoemd. De viering van tien jaar Thatcher als premier was volgens hem de verjaardag van de „Hemelvaart van de zalige Margaret". Kar dinaal Hume had in een open brief Kinnock smakeloosheid verweten en hem erop gewezen dat essentiële onderdelen van het geloof zich niet lenen voor goedkope woordgrapjes. MORAALTHEOLOOG HARING: Bezinning nodig bij congregatie geloofsleer VATICAANSTAD De Westduitse moraaltheo loog Bernard Haring wil dat paus Johannes Paulus II de werkzaamheden van de congregatie voor de geloofsleer twee jaar opschort. De congregatie, die waakt over de zuiver heid van de RK leer, zou die tijd moeten benutten voor een interne bezin ning op haar plaats in de RK Kerk. De ernstig zieke Haring deed zijn voorstel tijdens de presen tatie van zijn boek 'Geloof, geschiedenis, moraal' in Rome. De congregatie, die wotdt geleid door de West duitse kardinaal Joseph Rat- zinger, heeft de afgelopen ja ren maatregelen genomen te gen onder anderen de Brazili aanse bevrijdingstheoloog Le onardo Boff en de Ameri kaanse moraaltheoloog Char les Curran. Het werk van prof. dr. Edward Schille- beeckx is al twee maal door de congregatie onderzocht zonder dat maatregelen tegen hem zijn ondernomen. Tegen Schillebeeckx loopt nu een derde onderzoek. Haring, een van de onderte kenaars van de verklaring van Keulen, waarin scherpe kritiek wordt uitgeoefend op het beleid van de paus, stelde eind vorig jaar voor onder de rooms-katholieken een en quête te houden over hun houding tegenover voorbe hoedmiddelen. Dit voorstel is door het Vaticaan krachtig van de hand gewezen. Gekwetst Hëring vergelijkt in het boek de processen die de congrega tie voor de geloofsleer onder leiding van kardinaal Seper tegen hem had aangespannen, met zijn ervaringen voor Nazi-rechtbanken. „De pro cessen van Hitier waren ge vaarlijker, maar mijn eer werd er niet door geschonden. Daarentegen ben ik diep ge kwetst door de processen van het Vaticaan." Dit geldt in wezen ook voor de twee onbe kende „grote moraaltheolo gen", die de aanklacht hebben opgesteld. Haring pleit ervoor alle pro cessen tegen theologen te an nuleren. In plaats van die procesen moet er een commis sie van deskundigen komen, een soort kerkelijke Amnesty International, die meer open heid in de RK Kerk kan ga randeren. Hij verdedigt paus Johannes Paulus II tegen de „harde kern" in de Romeinse curie, vooral in de congregatie voor de geloofsleer. Van de veel vuldige afwezigheid van de paus tijdens de pausreizen maakt de curie gebruik om haar „neo-centralistische poli tiek" door te drijven. Volgens Haring verschilden de paus en de curie van mening over de gebedsdienst van de we reldgodsdiensten te Assisi, het bezoek van de paus aan de sy nagoge in Rome, de breuk met de aartsconservatieve mgr. Lefebvre en de sociale encycliek van vorig jaar, waarin kritiek op zowel het kapitalistisch als het commu nistisch economisch systeem werd uitgeoefend. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Ederveen (toezegging) A. van Herk te Sint Annaland; te Harderwijk P.H. van Trigt te Middel- harnis. Gereformeerde Kerken Beroepen te Rotterdam-Hillegers- berg-Schiebroek ing. J.W. Kuipers te Andijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Pretoria (Zuid-Afrika) (Die Vrye Geref. Kerke) B. Luiten te Dronten. LITURGIE VAAK IN TAAL DIE NIET WORDT BEGREPEN T>T> ZWOLLE De liturgie moet in een moderner jasje worden gestoken. De kerkdienst zal eigentijd ser en minder saai wor den als er meer vernieu wingen plaatsvinden. Wat te denken van een dansje tijdens de dienst, nieuwere gezangen dan de aloude die nu nog vaak worden aangehe ven, meer kunstwerken in de Kerk, of het Woord Gods onderstrepen met een diapresentatie? Daarover denken de vernieu wers van kerkdiensten in Zwolle na. Het beeld van pas sieve gemeenteleden, die ge dwee luisteren naar de predi kant, verliest intussen terrein. Sinds een aantal jaren worden de tot dusver opgedane erva ringen met experimenten uit gewisseld met andere ge meenten en aan nieuwe be langstellenden overgebracht tijdens wat je zou kunnen noemen „vernieuwingdsda- gen". Komende zaterdag vindt in Zwolle voor de derde maal zo'n dag plaats. Coördinator Loek Boer, functionaris voor het .jeugd en jongerenpasto raat voor de Gereformeerde Kerken in Overijssel: „Slechts een. klein deel van de mensen die" zo'n dag bezoeken is pre dikant. Het zijn vooral men sen die zich in de plaatselijke kerk bezig houden met litur gische vernieuwing. Hun en thousiasme is bijzonder groot. Het doel .van dfze dag is in zicht te geven in andere vor men van allerlei onderdelen van de eredienst. Inzicht ge ven in wat liturgie betekent. Bij de experimenten die hier plaatsvinden willen we de mensen zelf in aanraking brengen met die nieuwe vor- Via de „Experimenten met kerkdiensten" hopen Boer en de zijnen de mensen een plek te geven in de liturgie van hun kerk. „De deelnemers kunnen ervaringen uitwisse len en werken aan hun moti vatie.. Deze dag wil ook een bijdrage leveren om het ge loof dicht bij de mensen te Coördinator Loek Boer: „Het geloof dicht bij de mensen houden". houden", iets wat volgens Boer hard nodig is omdat de liturgie veel te gesloten is ge weest. „De liturgie staat in heel veel situaties te ver van mensen af. De taal die gesproken of gezongen wordt is niet hun taal. Als liturgie zich niet ver nieuwt wordt deze voor de mensen onherkenbaar. Het is een tijd met veranderingen en de liturgie moet daarin mee. Als dat niet gebeurt verwij dert de liturgie zich van de mens. En als mensen dat ge voel krijgen, blijven ze weg uit de kerk". Meevieren Een heel apart aspect bij de vernieuwing van de liturgie noemt Boer hoe je de hele ge meente kunt laten meevieren. „Vooral voor de jongeren", meent hij, „is het belangrijk dat ze het gevoel hebben erbij te horen". Het gaat er ook om, stelt Loek Boer, dat de taal als middel dient om uitdrukking te ge ven aan het geloven. Die taal verandert en de liturgie moet meeveranderen. Wanneer dat proces goed verloopt sluit hij het zeker niet uit dat de kerk diensten in de toekomst op grote schaal zullen worden verlevendigd met eigentijdse elementen. Van toneelstukjes tot en met visuele ondersteu ning met dia's. De coördinator merkt op dat er ook nu al ruimte is voor die vernieuwingen in kerk diensten, waardoor de mens in de liturgieviering beter aan bod komt. „De aandacht voor de liturgie neemt enorm toe. De mensen zijn ook heel leer gierig. Er zijn er nu die met de predikant mee willen den ken, terwijl de predikant voorheen toch degene was, die de liturgie bepaalde. Die ontwikkeling zie je overigens ook in de katholieke kerk. Ik denk niet dat er wat dat be treft sprake is van een ver schil tussen de protestantse kerken en de katholieke kerk". Verschillen zul je volgens Loek Boer eerder zien groei en tussen progressievere en conservatievere groepen in beide geloofstradities. De commissieleden hebben contact met collega's in het FOTO: PERS UNIE land. Zo blijven ze op de hoogte van experimenten en vernieuwingen die in ver schillende Kerkgemeenten worden uitgeprobeerd of in gevoerd. Zo ook kan de com missie bepalen welke nieu wigheden op een eerstvolgen de bijeenkomst onder de aan dacht kunnen worden ge bracht. „Dat is de basis", verklaart Boer. Wij krijgen vanuit de Kerken veel vragen over kerkdiensten. Vragen bijvoor beeld over hoe vorm te geven aan een liturgie die ouderen én jongeren aangrijpt. We proberen steeds aan te sluiten op de behoeften die je merkt". Buiten elke discussie en bo ven experimenten en ver nieuwingen verheven, staat het wezen van de liturgie. Daar zij^i organisatoren van, en deelnemers aan „Experi menten met Kerkdiensten" het over eens. De Godsbele ving en de gemeenschappelij ke aanbidding van God vor men de kern van de kerk dienst, welke vernieuwingen ook worden ingevoerd. RON MAAT „COMMISSIE KEEK ALLEEN NAAR THEOLOGISCH ONDERZOEK" UTRECHT Minister Deetman tast de vrijheid van wetenschapsbeoefe ning aan als hij zich een inhoudelijk oordeel vormt over de theologie in Nederland. Bovendien biedt het rapport van de verkenningscommissie godgeleerdheid hem daarvoor „onvoldoende en te weinig overwogen materiaal". Tot deze conclusie zijn stu denten van de vijf rooms-ka- tholieke instellingen voor we tenschappelijk theologisch on derwijs gekomen. Op een be- raadsdag van hun studenteno verleg leverden zij forse kri tiek op het werk van de com missie-Oberman. De studenten verwijten deze commissie dat zij slechts heeft gekeken naar de „kwantita tieve output" van het weten schappelijk onderzoek en nauwelijks naar de kwaliteit van het onderwijs. Zij betreuren het dat de com missie bij de presentatie van het rapport de indruk heeft gewekt dat „theologisch Ne derland maar wat aanrot- zooit", zo schrijven zij in een verklaring. Het steekt de ka tholieke studenten ook dat bij de verkenning van de com missie geen enkele student is betrokken geweest. Nog erger vinden zij dat theo logische instellingen die op de maatschappij zijn betrokken, worden bedreigd met sluiting (Universiteit van Amsterdam) of met omvorming tot HBO- opleiding (Universiteit voor Theologie en Pastoraat te Heerlen). „De huidige brede en geënga geerde opzet van de theologie moet worden gehandhaafd", aldus de studenten. Bovendien verdenken ze de commissie ervan dat zij de conclusies al klaar had voor zij haar werk begon. De con clusies lijken volgens de stu denten verdacht veel op de privé-uitlatingen van Ober man, die als hoogleraar in de Verenigde Staten toch al geen hoge pet op had van de Ne derlandse theologen. Dr. Th. Salemink, universitair hoofddocent aan de Katholie ke Universiteit te Utrecht, vond dat de verkenningscom missie rekening had moeten houden met het feit dat er aan de katholieke instellingen enige academische terughou dendheid is ontstaan door het bisschoppelijk onderzoek naar de rechtheid in de leer. Als de bisschoppelijke commissie haar zin krijgt, worden wij Prof. dr. H.A. Oberman een bedrijfsschool van de ker ken; als we naar de commis sie-Oberman moeten luiste ren, dan leveren wij in de toe komst „high-tech theologen" af, aldus Salemink. Jonge ganzen hebben grote snavels. Klacht over rituele slacht afgewezen DEN HAAG De Raad van State heeft het verzoek afge wezen van de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren om de vergunnin gen voor de export van ge slacht vlees te schorsen. Vol gens de voorzitter van de af deling rechtspraak van de Raad van State bieden de kortgeleden nog verscherpte voorschriften voldoende waarborgen voor een zorgvul- dig op het voorkomen van on nodig (ernstig) lijden van die ren gerichte slachtprocedure. Twee bedrijven in ons land hebben toestemming van de minister van landbouw en visserij om kosjer vlees uit te voeren naar Zwitserland, waar ritueel slachten verbo den is, en naar Israël, waar te weinig runderen en kalveren zijn. De dierenbescherming wilde intrekking van de ver gunningen wegens het risico van ernstig lijden. De joodse slachtwijze gaat, evenals de is lamitische, via de halssnede. Omdat de dieren niet be dwelmd zijn, stroomt het bloed onmiddellijk weg uit de hersenen. De bezwaren van de dieren bescherming richten zich niet tegen het riueel slachten als zodanig, maar vooral tegen de voorschriften die volgens haar onvoldoende zijn om ernstig lijden te voorkomen. De Raad van State onder schrijft deze mening niet. Verder kan op grond van de beschikbare gegevens niet ge steld worden dat de voor schriften in de praktijk niet zijn te handhaven, aldus de Raad van State. De secretaris van het Neder- lands-Israëlietisch Kerkge nootschap, drs. J. Sanders, toonde zich desgevraagd ver heugd over de uitspraak. Kerk Salvador verwerpt beschuldigingen SAN SALVADOR De rooms-katholieke kerk van El Salvador heeft beschuldigin gen van het leger verworpen dat haar bureau voor de men senrechten dient als dekman tel voor linkse guerrillastrij ders. Hulpaartsbisschop Gre- gorio Rosa Chavez uitte, in zijn preek in de kathedraal van de hoofdstad, ook kritiek op de rechtse AREN A-partij omdat die het hoofd van de afdeling mensenrechten van de Universiteit van Centraal - Amerika er van beschuldigd heeft dat die „het terrorisme vergoelijkt". Rosa Chavez liet weten dat hij de strijdkrachten om bewijzen zal vragen voor de beschuldi ging tegen het mensenrech- tenbureau van de kerk, dat bekend staat als Tutela Legal. „Tutela Legal werkt binnen de uitgangspunten van de kerk bij zijn werk ter verbe tering en bescherming van de mensenrechten. En die uit gangspunten blijven gelijk wie er ook aan de macht is", aldus de hulpaartsbisschop. Vorige week bevatten de Sal vadoraanse kranten een com muniqué van het leger waarin stond dat Tutela Legal be hoort tot verscheidene vak bonden en humanitaire orga nisaties die als front dienen voor de linkse guerrillastrij ders die de door de Verenigde Staten gesteunde regering be strijden. Buitenlandse correspondenten en de meeste westerse diplo maten beschouwen Tutela Le gal als de betrouwbaarste 'waakhond' voor de mensen rechten in El Salvador. Het bureau doet onderzoeken naar wandaden van beide partijen, maar ligt met de re gering en het leger overhoop aangaande wat het ziet als zijn waslijst aan systematische onderdrukking en straffeloos heid. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonden stukken te bekorten Homeopathie In onze krant is een mijns in ziens 'kwasi'-deskundig arti keltje verschenen van J. Paal man onder de kop „Homeopa thie bestaat niet". Als kritisch volger van de homeopathische genezingsmethode (en van krante-artikelen!) meen ik dat de heer Paalman al snel na zijn juiste historische inleiding de feiten maar loslaat en aan het fantaseren slaat. Om aan te haken op zijn slot-'stelling' „Maar daarmee overtuigt het vooral mensen die er al in ge loven": het omgekeerde is evenzeer waar, namelijk „Het overtuigt die mensen niet die er bij voorbaat niet in willen geloven". H. Buller, VOORSCHOTEN Homeopathie (2) Dat homeopathie niet werkt volgens een zgn placebo-effect mag wel blijken uit het feit dat deze geneeswijze reeds jaren met succes ook op dieren wordt toegepast. Dat J. Paal man zich bedreigd voelt door de enorme vlucht die homeo pathie de laatste tien jaar in Nederland heeft genomen, is te begrijpen. Al zouden mis schien niet alle gevallen met homeopathie te genezen zijn (is dit met de reguliere genees kunde dan wel het geval?), een groot aantal is dat wel. Home opathie bestrijdt niet de kwaal of de ziekte, maar de oorzaak hiervan. Voordeel is echter dat er geen bijwerkingen zijn en reguliere artsen zouden een voorbeeld kunnen nemen aan de individuele behandeling van de patiënt. Als de heer Paalman in zijn wekelijkse ru briek een bijdrage meent te moeten leveren aan de samen leving door het uiten van kri tiek, laat die dan opbouwend zijn. Want holle vaten van zijn soort hebben geen placebo maar een nocebo-effect. Aziaten Ten derde male werd onlangs in de krant een artikel opge nomen, waarin het Hollandse volk door Aziaten (de eerste twee malen betrof het Chine zen) wordt omschreven als „roodharige barbaren". In de eerdere artikelen stond trou wens (ook) rode. Dit is waar schijnlijk de oorzaak van het misverstand. Met rode zullen deze geelhuiden de rosse kleur van de huid van de Hollandse zeelui hebben bedoeld. Moch ten ze toch het eerstgenoemde geschreven hebben, dan kan niet anders geconcludeerd worden, dan dat zij ten gevol ge van hun spleetogen een aantal functies van het ge zichtsvermogen moeten mis sen, hetgeen onder andere im pliceert de functie om bepaal de kleuren van elkaar te on derscheiden. Foto stadionramp De foto van stervende mensen in het Hillsborough-stadion hoort mijns inziens niet thuis in onze en in geen enkele krant. Het is een aantasting van de privacy van deze men sen en de foto is te schokkend. Ik begrijp niet waarom foto grafen mensen in zeer onge lukkige en vaak onterende si tuaties menen te kunnen of moeten fotograferen. En nog minder begrijp ik, dat die fo to's ook nog gepubliceerd wor den. De berichten naast en on der de foto gaven mijns in ziens voldoende weer, wat er zich heeft afgespeeld. J.M.A. Hermans, SCHIPLUIDEN. ETA verder in isolement In Spanje wordt sinds een aantal dagen weer de ene aam na de andere gepleegd. De afscheidingsbeweging ETA, j streeft naar een onafhankelijk Baskenland, heeft opnieuw wapens opgenomen tegen de Spaanse regering. De pren) van Spanje, Felipe Gonzales, heeft aangekondigd alle midi len in te zullen zetten om de ETA te bestrijden. Daarmee een abrupt einde gekomen aan een poging die drie maam lang heeft geduurd, om langs vreedzame weg een eind^j maken aan de gewelddadige campagne van de ETA, diejrl middels al 21 jaar duurt. In die periode zijn meer dan zeshl derd mensen vermoord, voor het merendeel politiemenf militairen en leden van de Guardia Civil. DOOR bemiddeling van Algerije, waar verscheidene E leiders onderdak hadden gevonden, begonnen half januai Algiers geheime besprekingen tussen de Spaanse regering de ETA. Als tegenprestatie verklaarde de ETA zich bei een bestand van drie maanden in acht te nemen. Dat best heeft de ETA een dezer dagen opgezegd en drie dagen li werden de aanslagen hervat. Voor het beëindigen van bestand voerde de ETA het argument aan dat de Spaanse gering zich niet hield aan gemaakte afspraken over de vo zetting van de onderhandelingen. De werkelijke redei echter dat de standpunten van de twee partijen onverzt lijk zijn gebleken. De ETA wil over niets anders praten dan over de onafh' kelijkheid van Baskenland. De Spaanse regering wil of daarover niet praten. De grondwet van 1978 verbiedt de gering dat. Bovendien bestaat er een akkoord tussen de schillende politieke partijen dat elke wijziging van het tuut van Baskenland een zaak is voor het Spaanse parlen in Madrid. Ie ,n.c oor t li oor 1 1 etfu ,ubbe er v 00-jai Het standpunt van de Spaanse regering dat onderhandi gen slechts de terugkeer van de Baskische afscheidingsbe ging in het politieke leven kunnen beogen, wordt dooi ETA beschouwd als een doorzichtige valstrik. Binnen Spaanse parlementaire systeem is er immers geen meerde heid te vinden voor de toekenning van de onafhankelijk] aan Baskenland. Volgens de ETA is de weg van het gev^ dan ook de enige die naar de onafhankelijkheid leidt. Het enige lichtpunt in het conflict is de groeiende masf1 afkeer van de Basken voor de terreurcampagne van de E Vorige maand betoogden ongeveer 240.000 mensen in straten van Bilbao voor de vrede. De tijd dat vrijwel ije pre Baskenland de campagne van de ETA steunde ten tronie van generaal Franco is lang voorbij. Herhaalde mi^dex heeft de Baskische bevolking uiting gegeven aan haar w zin tegen het ETA-geweld. )EN jubb me inde] Je Ai "Jush let p] Ctbb* ïei s; en I aken De eta kan er zich in elk geval niet meer op beroepel spreken in naam van het Baskische volk. Ook internatiot is de ETA verder in het isolement geraakt. Algerije bes! gisteren de zes onderhandelaars van de afscheidingsbei ging het land uit te zetten nu het overleg met Madrid in giers na drie maanden is vastgelopen en de E?TA de gew| dadigheden heeft hervat. De Spaanse regering is er veel aan gelegen de vrede in kenland terug te brengén vóór het jaar 1992. Dan viert Sj je de 500e verjaardag van de ontdekking van Amerika Chrjstoffel Columbus. Het is ook het jaar dat in Barcelona Olympische Spelen worden gehouden en dat in Sevilla wereldtentoonstelling wordt georganiseerd. Voor de H zijn dat uiteraard uitgelezen gelegenheden om de aandi van heel de wereld te vestigen op haar strijd. De Spaq regering echter is geen inspanning te veel om dat risici vermijden. Voorlopig lijkt een oplossing van het conj evenwel uitzichtloos. Koude buien DE BILT (KNMI) Een in de hogere luchtlagen aanwezig la gedrukgebied, gevuld met koude en onstabiele lucht, be weegt zich het komende et maal langzaam vanaf zuid-De- nemarken naar ons land. Bin nen de invloedssfeer van dit lagedrukgebied, dat aan de grond nauwelijks terug te vin den is, kunnen zich gemakke lijk buien ontwikkelen. Deze buienvorming vindt vooral overdag plaats onder invloed van de momenteel al zeer krachtige zonnestraling. Ver reweg de meeste buien ont staan boven land, boven het momenteel nog relatief koude zeewater, momenteel zo'n graad of 8, ontstaan weinig of geen buien. Het blijft koud. Tijdens opklaringen kan het de komende 2 nachten tot vorst aan de grond komen. Donderdagmiddg is het vrij wel nergens warmer dan een graad of 9, tijden een bui kan de temperatuur midden op de dag tot 5 graden zakken. De wind is zwak tot matig en waait overwegend uit noord- west.'s Nachts valt landin waarts de wind vrijwel weg. tC3di graden, langs de Middellandse tot 20 graden. Zuid-Spanje en zuid-Portugal: l wegend zonnig, vooral langs de ten. Middagtemperatuur 20 t( graden. Italië en de Joegoslavische kt het noorden veranderlijk bewol plaatselijk buien, soms In het zuiden perioden slechts een enkele bui. Middaj ratuur van 16 graden in het tot 20 graden in het zuiden. Alpengebied: meestal veel be1 en vooral aan de zuidzijde van a pen enkele buien. Middagteim tuur in de dalen en in het laai aan de noordzijde 12 tot 16 en a| zuidzijde 15 tot 20 graden. Griekenland: op de eilanden het zuiden flinke perioden met in het noorden echter ook plaafl regen of onweer. Middagtempefl van 20 graden in het noorden t graden in het zuiden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Rotterdam zw. bew Twente regen Vllsslngen I. bew. Zuld-Llmburg regen Bij en J met het r Ia zuidwest-Noorwegen Middagtemperatuur 6 tot 10 graden, 's Nachts vorst aan de grond. Denemarken, noord-Duitsland en Benelux: vooral morgen enkele bui en, soms met hagel en het meest in de middag en meer landinwaarts. Vrijdag vooral in het westen meer opklaringen. Middagtemperatuur 8 tot 10 graden, op vrijdag wat hoger In de middelgebergten sneeuwbuien. Britse Eilanden: flinke perioden met zon. Morgen in oost-Engeland wol kenvelden en een enkele bui. Mid dagtemperatuur van 9 graden langs de oostkust tot 14 graden in het wes- Noordoost-Frankrijk en zuid-Duits- land: veranderlijk bewolkt. Vooral 's middags plaatselijk een bui. Middag temperatuur 10 tot 13 graden. Midden- en west-Frankrijk: vooral in het westen perioden met zon. Elders vooral overdag bewolkt en mogelijk een bui. Middagtemperatuur 12 tot 16 graden. Zuid-Frankrijk, 'noord-Spanje en noord-Portugal: eerst bewolking met mogelijk een bui, van het westen ge volgd door een periode met opklarin- gon. Middagtemperatuur 14 tot 17 GEOPENI EN 001 MA';; ;de Paramaribo I. t 22 15 Ut 19 7 S3

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2