1 Zwembad en sporthal op binnenplaats V D HUIS ■RAADi na ^binnenland „HOE ZIT DAT DAN?" Restitutie van sociale premies BIJ IN DE BOGAARD IN RIJSWIJK Videocamera: „scherp van drie milimeter tot oneindig* Douchen met een paraplu WOENSDAG 19 APRIL 1989 PAGINA 15 BURGERLIJKE /STAND Eribert H. is bezig aan zijn laatste jaar als student in de eco nomische wetenschap. Om wat zakgeld te verdienen heeft hij gedurende de kerstvakantie een aantal weken als inval- kelner doorgebracht in een hotel in het zuiden van het land. Een en ander op een volledig legale manier, dat wil zeggen, zijn overeengekomen beloning werd keurig verant woord in de boekhouding van zijn tijdelijke werkgever. Deze administratie hield tevens in dat op Eribert zijn bruto- beloning de sociale premies voor de zw, wao, ww en zieken fonds werden ingehouden. Hierbij nog opgeteld de ingehou den premies aow/aww en de loonbelasting, resulteerde in een voor Eriberts idee toch wel karige netto-beloning. En dat laatste voor het wel heel veel energievragende baantje als inval-kelner. Hij vraagt zich af of voor dit soort kortstondige werkzaam heden, naast de verschuldigde loonbelasting en premies aow/aww, welke overigens wellicht (deels) via een zogehe ten T-biljet via de belastingdienst kunnen worden geresti tueerd, wel sociale premies zijn verschuldigd. Immers, de kans op een uitkering ingevolge deze verzekeringen is heel gering, gezien de korte duur van de werkzaamheden. In dit licht bezien zou, aldus de filosofie van Eribert, het redelijk zijn de ingehouden premies, gelijk de teruggave mogelijk heid van loonbelasting en premies aow/aww, eveneens te restitueren. De filosofische gedachtengang van onze Eribert strookt ech ter niet met hetgeen wettelijk is geregeld. Wanneer iemand in loondienst werkzaamheden verricht, is hij of zij ingevolge de Coördinatiewet Sociale Verzekerin gen verplicht verzekerd voor alle sociale werknemersverze keringen. Deze verzekeringen zijn de zw, wao, ww en even tueel de ziekenfondswet (afhankelijk van de hoogte van de beloning. Bovendien is over het betaalde loon loonbelasting en premies aow/aww verschuldigd. Hét terugkrijgen van ingehouden premies sociale verzeke ringen is in het algemeen niet mogelijk. Immers, ze zijn be doeld als dekking tegen een bepaald risico. Bijvoorbeeld, wordt men als vakantiewerker ziek, dan bestaat, net als bij reguliere werknemers, recht op een uitkering Ziektewet. Eveneens zijn de aanspraken verzekerd inzake langdurige arbeidsongeschiktheid (wao). Er bestaat echter één uitzondering, namelijk de ingehouden premie ziekenfonds. Wanneer de vakantiewerker, hetzij zelfstandig, hetzij via de ouder(s) particulier tegen ziekte kosten is verzekerd, bestaat mogelijkheid tot premierestitu tie. Er is dan immers sprake van een dubbele verzekering, inclusief dubbele premiebetaling (ziekenfonds en particu lier). Dit laatste is echter niet van toepassing, en derhalve géén recht op restitutie, als de vakantiewerker bij de ou- der(s) in het ziekenfonds, gratis, is meeverzekerd.' Voor restitutie van de ingehouden ziekenfondspremie dient de vakantiewerker bij het beëindigen van zijn vakantie werk zijn tijdelijke werkgever een verklaring „vakantie werk" te vragen.- Hieruit moet blijken hoe lang de loon dienstverhouding en dus de verplichte ziekenfondsverzeke ring heeft geduurd. Het ziekenfonds zal op verzoek restitu tie van de dubbel betaalde premie verlenen, ongeveer over eenkomende met de premie voor een (derde klas) particu liere ziektekostenverzekering. De periode, waarover resti tutie kan worden verleend, is echter beperkt tot zes weken vakantiewerk. Het is verstandig in voorkomend geval het ziekenfonds tijdig te informeren omtrent de gang van za ken, teneinde vooral tijdig en over de juiste periode het ver zoek tot restitutie te plegen. J. RAKERS Het poortje tussen de autoshop „Vendoto" en de meubelafdeling die bij V D is ondergebracht. Dit poortje, feitelijk een zijstraat van de Prinses Beatrixlaan, is de toegang tot de binnenplaats waar het sportcomplex moet komen. terbad en een opvangbad voor de glijbaan. Een ander betekent volgens wethouder Vrind dat het vere- nigingszwemmen een veer zal moeten laten: „De verenigin gen moeten naar een ander onderkomen uitkijken". Ove rigens worden de verenigin gen volgende week van de plannen op de hoogte ge bracht. Eén van de struikelblokken in het overleg met de winkeliers was telkens dat zij de midden berm ongeschikt vonden voor het zwembad: het onttrekt parkeerruimte aan het winkel centrum en bovendien zou een dergelijk sportcomplex te do minerend aanwezig zijn. Met de constructie op de binnen plaats - eigendom van de ge meente - wordt aan beide be zwaren tegemoet gekomen. Zwembad en sporthal worden niet op- maar naast elkaar ge bouwd. Hierdoor wordt voor komen dat het complex zo'n twintig meter hoog zou wor den, wat om stedebouwkundi- ge redenen onaanvaardbaar wordt geacht. Kortom het hele complex komt er heel onop vallend bij te liggen. Toch is dit volgens wethouder Vrind geen bezwaar, want het be zoek aan een dergelijke ac commodatie wordt nooit inge geven bij impuls: men gaat er bewust naar toe. Vrind noemt de ligging van het zwembad juist gunstiger, namelijk in de directe nabijheid van de Steenvoorde-wijken', waar on geveer 25.000 Rijswijkers wo- Kosten Het gehele complex gaat naar ruwe schatting 11 miljoen gul den kosten, waarvan 8,5 mil joen voor het zwembad. Het nieuwe bad heeft volgens de berekeningen van de wethou der ongeveer hetzelfde exploi tatietekort, namelijk 1,2 mil joen. Daarmee is een doel dat het college stelde niet gehaald, namelijk het verminderen van dat tekort. „Maar daar staat te genover dat Rijswijk een mo dern zwembad krijgt dat qua spelbeleving heel wat beter zal scoren. Bovendien is de ener giebalans van dit bad aanmer kelijk gunstiger", aldus Vrind. Aan het oude bad evenwel is met het oog op de plannen heel wat achterstallig onder houd gekomen. Dit, naast in krimping van het personeels bestand en de dalende energie prijzen, zijn er de oorzaak van, dat het exploitatietekort van De Wervel de laatste paar jaar drastisch is teruggelopen en daarmee op tamelijk gelijk ni veau is gekomen van het nieu we bad. Een grootscheepse re novatie zou volgens Vrind cir ca 5 miljoen gulden vergen. Over de financiële kant van de plannen zal het laatste woord nog wel niet gezegd zijn. De raad besloot namelijk vorig jaar dat de opbrengst van de grond van het huidige zwembad moet worden toege voegd in een speciale reserve- pot, en dus niet direct verre kend mag worden met de kos ten van het nieuwe bad. Met andere woorden, de politieke partijen hebben wellicht heel andere plannen met de 7 mil joen die deze grond naar ver wachting gaat opbrengen. Daarbij komt dat de volle 7 miljoen niet beschikbaar is, omdat het oude bad nog niet volledig is afgeschreven en nog voor 3 miljoen in de boe ken staat. Milieutelefoon vijf dagen bereikbaar De Vereniging Milieudefensie gaat haar milieutelefoondienst fors uitbreiden nu is gebleken dat ruim tachtig mensen per dag van deze service gebruik maken. De milieutelefoon is vanaf half april in plaats van twee dagen in de week vijf dagen in de week bereikbaar. Consumenten kunnen'via de milieutelefoon antwoorden krijgen op vragen over de meest uiteenlopende onder werpen zoals schoonmaak middelen, milieuwetgeving, bodemsanering en plastic ver pakkingen. Als het antwoord op een vraag niet direct voor handen is, zoeken de mede werkers informatie op en bel len vervolgens terug. De tele fonische informatie is gratis. Het afgelopen jaar wisten ruim 3000 mensen de weg naar het nummer (020-262620) te vinden. ,WAT MACRO IS WEET TOCH NIEMAND' „Het woord macro ge bruiken we liever niet, omdat toch bijna nie mand weet, wat dat bete kent. We weten wel dat mensen thuis willen kun nen nadoen wat ze op te levisie zien, hoe het ook mag heten. Daarom ver tellen we er nu maar ge woon bij: scherp van drie milimeter tot oneindig". Dat beweert namens JVC in Zoeterwoude Arthur Hemerik, die een gezins camera pakt om zijn woorden kracht bij te zet ten. Omdat de videocamera is ver bonden met een tv-scherm, valt meteen te zien wat hij staat op te nemen: een fanta sielandschap met een volle Feyenoord-kuip. Met 'zes keer zoombereik kan hij hoofden tellen of een groot totaalbeeld nieuws, hoe fraai de beelden ook zijn. „Nieuws krijg je, wanneer ik m'n hand ervoor houdt", kon digt Hemerik aan. „Kijk maar"." Zaak is wel, dat He merik zijn handen goed heeft gewassen, omdat de videoca mera wel wat licht nodig heeft om te kunnen reageren. Veel licht is niet nodig, wel iets en dat beetje dat zijn De GR-A30 van JVC filmt tot op 3 millimeter dichtbij. trouwring terugstraalt, is vol- haarscherp in beeld. „Als ik doende. De camera lijkt z'n nog dichterbij kom, raak ik schouders met een schokje op het glas van de lens", zegt He te halen en doet vervolgens merik. wat Hemerik wil: het voetbal- Macro in de fotografie is, al- stadion gaat op zwart en daar- thans bij systeemcamera's niet voor in de plaats verrijst de ongebruikelijk, al moet er trouwring: groot, goud en doorgaans een knopje voor foto: pr worden ingedrukt. Maar dan kan van de normale lensafs telling (afstand) worden afge weken om dichtbij-opnamen te kunnen maken, meestal tot op enkele centimeters. De goedkoopste videocamera van JVC (bijna 2700 gulden) wordt „gezinscamera" ge noemd omdat de camera met het minste aantal knoppen het meeste kan: opnemen bij weinig licht, zoomen en auto matisch scherpstellen (AF, auto-focus). En dat laatste tot drie milimeter - niet eens centimeters, wat eerder ver wacht kon worden. De camera heeft niet dat pro fessionele uiterlijk waar leken zo zenuwachtig van worden; deze GR-A30E is zwart ge stroomlijnd en heeft één knop voor scherpstellen, tegenlicht- correctie en witbalans en twee sluitertijden: 1/1000 of 1/50. De camera kan recht streeks op de televisie worden aangesloten, de opnamen op 8 mm-cassette in de camera kunnen dus ook moeiteloos worden overgeschreven op de normale VHS-cassette. Bij opnamen gaat de scherp- stelling ongemerkt over in macro-bereik en als de kat van voren wordt opgenomen, verdwijnt het dier pas uit beeld als hij z'n neus tegen de lens drukt. Ook de vrouw van Hemerik kan ermee overweg. deren uit, voor hij erover praat. En met die camera lukt het me ook, al snap ik er nooit wat van. Gebrek aan belangstelling, denk ik. Al kan ik wèl stekkers repare- FRITS BROMBERG Statiegeld kunststoffles Fabrikanten gaan steeds meer rekening houden met kritische consumenten. Na dat wasmiddelenfabrikant Lever on langs bekend maakte te gaan werken met milieuvriendelijk Omo-navulpak- ken, meldden vorige week Coca Cola, Pepsi Cola en Vrumona dat zij een her- vulbare kunststoffles van anderhalve li ter op de markt brengen. Het statiegeld dat wordt berekend bedraagt één gul den. De fabrikanten willen met deze nieuwe flessen de voordelen van kunststof-ver pakkingen (lichtgewicht en onbreek baar) combineren met het grote voor deel van het statiegeldsysteem (hervul- baar en dus milieuvriendelijk). De nieu we fles kan ongeveer 25 keer opnieuw worden gebruikt. Daarna kan hij vol gens de fabrikanten worden verwerkt tot materiaal dat op andere manieren wordt gebruikt. De fles wordt aangeboden naast be staande verpakkingen zoals glas en blik en zal iets duurder zijn dan andere fles- Douchen heeft dikwijls als be zwaar dat niet alleen de ba der, maar ook de omgeving nat wordt. Een douchegordijn is dan een geschikte hindernis voor de waterdruppels, zeker als het is opgehangen aan de balijnen van een soort para plu, die centraal boven de douchekraan is bevestigd. De aldus afgeschermde bader neemt een minimum aan ruim te in, zodat eventueel ook de rest van de badkamer bruik baar is voor een ander. Na ge bruik kan de waaier worden ingevouwen, maar wie dat wil kan de balijnen van de para plu ook benutten voor het drogen van de was. De spijlen zijn daar sterk genoeg voor. De paraplu voor de douchecel is een produkt van Verta in Vught. Meer informatie: tel. 073-579130. CONSUMENTENINFORMATIE RIJSWIJK Een nieuw te bouwen sportcomplex, bestaande uit een zwem bad en een sporthal kun nen bij winkelcentrum In de Bogaard worden ge bouwd op de binnenplaats achter het warenhuis van Vroom Dreesmann. De toegangsprijs tot het nieu we zwembad gaat naar verwachting ongeveer 3 gulden 50 bedragen (thans ƒ2,75) en voor de sport- verénigingen is in de nieuwe opzet geen plaats meer. Dit zijn de bevin dingen van een haalbaar heidsonderzoek dat het college van B en W heeft laten verrichten. Zoals bekend „sluimeren" al lenkele jaren plannen binnen 14.00. de gemeente om zwembad De Wervel aan de Huis te Werve- laan te slopen vanwege de te (tel. hoge exploitatiekosten. Vol gens wethouder drs. H.V. Vrind van financiën, economi sche zaken en sport heeft de keuze van de gemeenteraad "in de directe omgeving het stadhuis de nieuwe schouwburg neer te zetten als (a0;0; directe consequentie dat een zwembad dan In de Bo- moet komen. Over de juiste plaats is tot nu toe met ïleggers en de winkeliers het winkelcentrum geen overeenstemming bereikt. Wethouder Vrind verwacht echter dat de „beleggers met het zwembad kunnen leven" op de plek die in het zojuist verschenen onderzoek wordt aangemerkt. Expeditiehof de haalbaarheidsstudie wordt aangegeven hoe de bin nenplaats achter V D, thans in gebruik als expeditiehof en als parkeerterrein voor de werknemers van de omliggen de winkels, bebouwd kan wor den. Dat moet gebeuren op een eerste verdiepingniveau, zodat de aan- en afvoer van winkelgoederen op dezelfde wijze als nu kan doorgaan. De sporthal, die ter vervanging moet dienen van de Marimba hal die wordt afgebroken, komt op hetzelfde niveau. Af braak van de Marimbahal be tekent 150 tot 200 duizend gul den minder exploitatiekosten. De nieuw te bouwen zeven meter hoge sporthal - 33 bij 44 meter, vergelijkbaar met drie gymlokalen, krijgt een tribune voor circa 1000 mensen. In overleg met de sportvereni gingen en het personeel van het zwembad werd oktober vorig jaar de conclusie getrok ken dat het programma van eisen voor het nieuwe zwem bad te ruim van opzet was. Gezocht moest worden naar een aanmerkelijke schaalver kleining, zonder dat het recra- tieve- en schoolzwemmen zou worden aangetast. Dit heeft tot gevolg dat het nieuwe plan uitgaat van een bad dat niet meer voldoet aan de regionale eisen, maar louter voor lokaal gebruik geschikt is. Er komt een doelgroepenbad van 14 bij 25 meter, twee meter diep met een beweegbare bodem. Dit bad is geschikt voor instructie- zwemmen, trimmen, school zwemmen, trainingswedstrij den en polo. Daarnaast een - vermoedelijk rond - recreatie- bad van 340 vierkante meter met daarin een bassin van 180 vierkante meter voor specifie ke doelgroepen, zoals recrean ten, bewegen voor ouderen, oudere zwemmers, zwemmen voor aanstaande moeders, vi sueel en lichamelijk gehandi capten, watergewenning, peu- Op deze binnenplaats moet op een eerste verdiepingniveau het gebouwd. De functie van expeditiehof blijft gehandhaafd. zwembad en de sporthal worden foto's: cees verkerk

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15