fieidóesou/ia/rit^ stad omgeving aller /lekds) 1 Crematorium op terrein begraafplaats Rhijnhof Drietal bekent acties tegen benzinestations Een cadeau van formaat Verkoopster geslagen Verkeerschaos verwacht bij voetbalwedstrijd Geen acties bij Musea I a WOENSDAG 19 APRIL 1989 PAGINA 11 De maquette die de ingenieurs voor het biosciencepark gemaakt hebben De rijen bomen benadrukken de historische structuur van het landschap. FOTO: PR Rijnland In het programma 'Politiek 2000' van omroep Rijnland komen vanavond onder an dere de volgende onderwer pen aan de orde; wethouder Fase naar Japan, europarle mentariërs in Leiden en wethouder Tesselaar is het niet eens met Heerma. De uitzending duurt van 20.00 tot 21.00 uur. Die Leythe Roeivereniging Die Leythe houdt zaterdag een open dag ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan. Vanaf 12.00 uur kan men terecht aan de Morsweg 148. De dag is spe ciaal bedoeld voor de jeugd van 9 tot 18 jaar. De jonge ren worden in de gelegen heid gesteld het roeien eens te proberen. Voorts verzorgt de jeugd van de vereniging een show. Swingen In de Droomfabriek op de Oude Singel treedt zaterdag El Son Samba y Salsa op. El Son speelt vrolijke muziek uit Zuidamerikaanse landen. Het optreden begint om 22.00 uur. Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. [~Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i Voorl.: j Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna woidt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Stuur als dank de luxe handdoek naar l I I I I (voor controle bezorging) Naam: Ceidóc Sotwmvt LEIDEN Er komt waarschijnlijk een cre matorium op het terrein van de Leidse begraaf plaats Rhijnhof. De on langs opgerichte Stich ting Crematorium Lei den heeft een gesprek over het plan voor de bouw van een Leids cre matorium bij het college van burgemeester en wethouders gehad. Het is de bedoeling om in de k eerste helft van 1990 met de nieuwbouw te starten. Het college van B en W is bereid alle medewerking aan de plannen van de stich ting te verlenen. Er wordt al jaren gezocht paar een mo gelijkheid om een crematori um in de Leidse regio te ves tigen. Eerdere plannen daar toe strandden, omdat deze meestal te grootschalig wa ren opgezet. „Het gaat bij dit nieuwe plan om een klein schalige voorziening", stelt de heer G.F. Swinkels, voor zitter van de stichting na drukkelijk. De stichting wil de nieuw te bouwen aula- voorzieningen zo opzetten dat zij zowel voor crematies als begrafenissen gebruikt kunnen worden. Op dit mo ment wordt de oude villa Rhijnhof bij begrafenissen als aula gebruikt. Op het terreintje van onge veer één hectare groot komt een langgerekt gebouw. Hierin komen een aula, een ontvangstruimte, twee kof fiekamers, een kantoortje en een oven. Er worden boven dien parkeerplaatsen aange legd. Zoals het plan er nu uitziet, schat Swinkels de bouwkosten op ongeveer 2,5 miljoen gulden. „Het is ech ter niet uitgesloten dat het plan nog aangepast wordt", aldus de voorzitter van de stichting. um past binnen de bestem ming die op het terrein ligt. Het terrein is indertijd al ge reserveerd voor uitbreiding van de begraafplaats of de bouw van i Aan een crematorium in de Leidse regio is volgens de stichting grote behoefte. Voor crematies moeten Lei- denaars nu uitwijken naar Rijswijk, Den Haag of Haar lem. Het plan voor het crematori- Een hinderwetvergunning is al door de stichting bij de ge meente aangevraagd. In de Stichting Crematorium Leiden hebben vertegen woordigers van de begraaf plaats Rhijnhof zitting en le den van het college van kerkvoogden van de Her vormde Gemeente Leiden, a jEIDEN Een 20-jarige verkoopster n een bloemenzaak aan de Breestraat s gistermiddag door een 27-jarige nan bedreigd en geslagen. De man [wam rond kwart over twaalf de vinkei binnen en begon met een ket- ing wild om zich heen te slaan. Hij «dreigde de vrouw, verliet de winkel im even later terug te komen. Toen >ij weer met de ketting begon te slin- ;eren, raakte hij de verkoopster op laar arm. De man werd even later op le Breestraat aangehouden. Waarom lij zo agressief reageerde is niet be tend. LEIDEN De Leidse politie verwacht zaterdag 22 april een enorme verkeerschaos rond het voetbalterrein van UVS aan de Oegstgeesterweg. Die dag wordt er een wedstrijd tussen UVS en het Nederlands elftal gespeeld. De tienduizend toegangskaarten zijn al weken geleden allemaal verkocht. Vanwege de grote belangstel ling voor de wedstrijd ver wacht de politie echter dat er nog vele liefhebbers zonder plaatsbewijs naar het voetbal terrein komen in de hoop als nog een kaartje te bemachti gen. „Het heeft echter abso luut geen enkele zin om te ko men", aldus politiewoordvoer der D. Graveland. Op hetzelf de tijdstip rijden ook de bezoe kers die op weg zijn naar het Bloemencorso over de Oegst geesterweg. Graveland raadt de voetballiefhebbers aan te voet, op de fiets of met het openbaar vervoer te komen. „Met de auto zal er geen door komen Einde conflict in De Oude Mors nabij LEIDEN Aan het slepende conflict tussen de buurtverenigingen in de wijk De Oude Mors komt binnenkort een einde. De gemeente gaat via een stemming bepalen welke club het meeste vertrouwen heeft in de buurt. Aan de stemming is een jaar van problemen rond de buurtverenigingen D'Oude Morsch en De Put vooraf gegaan. Kees Walle heeft namens de stichting Welzijn de buurtbewoners opgeroe pen om volgende week dinsdag te komen stemmen in de Leidche Salon. „De gemeente acht zich gebonden aan de uitspraak van de buurtvergadering. Dit betekent, dat de groepe ring die de meeste voorkeur geniet, als officië le buurtvereniging zal worden beschouwd", zo schrijft de gemeente aan de buurtbewoners. Video bij opsporen alcoholproblemen LEIDEN Een huisarts met een praktijk van gemiddeld 2500 personen herkent slechts tien procent van de honderd tot tweehonderd probleem drinkers. Om de deskundigheid van huisartsen te vergroten, gaat de vak groep huisartsgeneeskunde van de Rijksuniversiteit Leiden een video maken over gesprekstechnieken rond alcoholproblematiek. De provincie Zuid-Holland subsidieert het project met 36.000 gulden. De video wordt niet alleen bij de opleiding van huis artsen gebruikt, maar ook bij de na scholing en bijscholing. Geld voor Leids watertoerisme DEN HAAG/LEIDEN Gedepu- teerde Staten (GS) van Zuid-Hol land willen in het kader van het Stimuleringsfonds werkgelegen heid ruim twee miljoen gulden ter beschikking stellen voor negen projecten. Aan de gemeente Leiden willen GS een bedrag van drie ton toekennen voor een zogenaamde passantenvoorziening. Dit is onder deel van een plan voor de Leidse grachten De doorvaarbaarheid van het stadcentrum zou hierdoor ver beterd worden, zodat Leiden meer de mogelijkheden van het water toerisme kan benutten. Lisse zou drie ton mogen besteden aan de bouw van een voetgangerstunnel naar de Keukenhof. Opbrengst Oranjeloop stelt teleur LEIDEN De Leidse Politie Sport Vereniging (LPSV) is zeer teleurge steld over de opbrengst van de Oranjeloop van 15 april. De LPSV stelde de baten van het evene ment ter beschikking aan het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Door de matige opkomst van 125 deelnemers kon slechts 250 gulden in de kas van het fonds ge stort worden. De politie blijft echter met dit soort doorgaan. Gemeente Leiden verkoopt Btad voor appel en een ei beide TU-ingenieurs, Koopman en Overtoom, tonen met dia's hun plan voor het biosciencepark. FOTO: TEJO RINGERS oude tramdijk intact. We be nadrukken de structuur juist door er bomen langs te plaat sen", aldus de 30-jarige Koop- De bouwkundigen willen dat er ook buiten de kantooruren van het park gebruik wordt gemaakt. Langs de Wassenaar- seweg komt een fietsroute. Bo vendien worden er gebouwtjes geplaatst met een recreatieve functie. Bijvoorbeeld met een restaurant, een squashbaan en een tentoonstellingsgebouw. In het park zelf komen hockey en tennisvelden, een atletiek baan, een manege en een grote recreatievijver. Overtoom: „Het stedelijk karakter hebben we naar de kant van de Ples- manlaan verschoven. We vin den dat de entree naar Leiden vanaf de snelweg slecht is vormgegeven. Het maakt een rommelige indruk. In ons plan geven we Leiden gezicht door langs de Plesmanlaan een reeks van gelijkvormige kan toorgebouwtjes neer te zetten". Commercie De ingenieurs weten niet of het plan haalbaar is. „Zo'n plan kost altijd meer geld dan het maken van alleen maar een bedrijvenpark. Het voor deel is echter dat er vlakbij Leiden een mooi recreatiege bied had kunnen komen. Dat was voor zowel de burgers als voor de bedrijven aantrekke lijk geweest", aldus de 26-jari- ge Overtoom. De architecten vinden het jammer dat Leiden dezelfde weg opgaat als zoveel steden. „De gemeente heeft zich com pleet aan de commercie over geleverd. De volgorde waarin de gemeente gehandeld heeft is verkeerd. Ze hebben eerst de grond aan de bedrijven ver kocht en daarna zijn ze eens gaan denken over wat ze met het gebied wilden doen", aldus de teleurgestelde Delftenaren. Gisterochtend (maandag 17 april) brachten de ingenieurs een bezoek aan de Leidse ste- debouwkundige dienst om hun mening te horen over het af studeerproject. „Ze voelden zich duidelijk op hun tenen getrapt. Een aantal mensen probeerde tot in de details de nadelen van het plan te ont dekken. Daar gaat het ons echter niet om. De stedebouw- kundige dienst kan ook niets meer aan de situatie verande ren. De plannen van de ge meente ziin al in een verge vorderd stadium. Wel wilden ze onze tekeningen en foto's hebben om de zaak nog eens goed te bestuderen", aldus Koopman. „Stedebouw steekt heel veel tijd en moeite in de Leidse binnenstad, maar komt op die manier niet aan het be drijvenpark toe. Dat is jam- KARIN SWIERS LEIDEN De medewer kers van de directie Mu sea hebben besloten geen protestacties te gaan voe ren tegen het besluit om een interim-manager aan te stellen bij de directie cultuur. Dat stellen de medewerkers in een ver klaring. In overleg met J. Kleijne die afgelopen week als interim manager werd benoemd, is be sloten om af te zien van de eerder aangekondigde acties. „Op die manier houden we alle wegen open om in de toe komst -ondanks bundeling van de sector cultuur- onze eigen identiteit en het artistiek be leid van de Lakenhal, Molen museum De Valk en de kunst uitleen in stand te houden en verder te ontwikkelen", zo stellen zij in de verklaring. Desondanks zijn de medewer kers van mening dat wethou der F. Kuijers aan hun wensen voorbij is gegaan. „Zonder acht te slaan op onze bezorgd heid, opvattingen en argumen ten, heeft het college besluiten genomen die niet in het belang zijn van de directie Musea. Wij zijn niet serieus genomen in onze pogingen om een norma le opvolging van de heer Wurfbain tot stand te brengen. Dat laat een wrange nasmaak achter". Ondanks de proble men zeggen de medewerkers bereid te zijn in goede samen werking met Kleijne naar op lossingen te zoeken. Examens Op verschillende plaatsen in Leiden vinden deze week de jaarlijk se verkeerexamens plaats. Niet alleen leerlingen van basisscho len maar ook buitenlandse vrouwen doen dit jaar mee. Dat ge beurt onder het toeziend oog van de Leidse politie. Op initiatief van een aantal Turkse vrouwen werd enkele jaren geleden met een fietscursus begonnen. De vrouwen wilden graag leren fietsen om hun vervoersmogelijkheden wat te vergroten. De cursus werd begeleid door Marijke Bosman van buurthuis 't Spoortje. Dit jaar werd voor het eerst besloten om de cursus te laten beëindigen met een echt verkeersexamen. Drie van de vrouwen deden afge lopen maandag het praktische examen. Het schriftelijke gedeelte gaf de vrouwen wat problemen, niet vanwege de afbeeldingen maar vanwege de Nederlandse teksten. Zodoende moesten zij onder persoonlijke begeleiding het schriftelijke examen afleggen. Op 3 mei krijgen de vrouwen de uitslagen in de bus. FOTO: TEJO RINGERS Bezwaar tegen lunchroom LEIDEN Wijkvereniging Pancras-West heeft bezwaar tegen de lunchroom die on langs gevestigd is aan de Nieu we Rijn. De vereniging heeft een brief met vragen gestuurd aan het gemeentebestuur. In het pand zat voorheen boek handel Kooyker. De vereni ging is altijd tegen uitbreiding van het aantal horecavestigin- gen geweest. Pancras-West' vindt dat de lunchroom, on- dannks dat de vestiging tussen negen en zes uur geopend is, valt onder de horeca. Ze wijst erop dat de zaak alle dagen van de week geopend is. Pan cras-West meldt tevens dat de Kroon op 29 mei 1988 'aan de horecabepaling van het be stemmingsplan nagenoeg haar goedkeuring heeft onthouden'. De vereniging wil van B en W weten of de gemeente het met haar eens is dat de lunchroom een horecavestiging is. Verder wil Pancras-West weten of de vestiging overeenstemt met het vergunningenbeleid inza ke nieuwe horecavestigingen. Het wijst erop dat de vestiging op gespannen voet staat met het besluit van de Kroon van 29 mei 1988. Viering 1 mei in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het 1 mei-co mité viert het honderdja rig bestaan van het gelijk namige feest op 1 mei in de Stadsgehoorzaal in Lei den. De voorzitter van de FN V-af deling Leiden, Bert Nievaart, opent de bijeenkomst met een welkomstwoord. Muzikale bij dragen zijn er van het koor 'De Stem des Volks', een har moniekapel en het orkest The Big Room. Het 1 mei-feest be gint om 20.00 uur. De toe gangsprijs is drie gulden. Overdag is er een senioren- feest in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Aanvang 9.30 uur. De toegang is gratis. Er worden strijdliederen ge zongen door de Stem des Volks en er is een optreden door de Zuidamerikaanse groep Clamor. Spreker is het socialistische Eerste Kamerlid Jan Kassies. Jubileumviering in Pieters kerk De Vereniging voor Pieters- en Academiewijk en Levendaal-west viert op 28 april haar 12'A-jarig bestaan in de Leidse Pieterskerk. Op het programma staat onder meer een modeshow van antieke kostuums. Burgemeester Goe- koop houdt een toespraak. Te vens worden enkele tentoon stellingen geopend die tot 7 mei zijn te bezichtigen. Het ge heel wordt omlijst met muziek. De feestelijke bijeenkomst be gint om 20.30 uur. (Vervolg van voorpagina) LEIDERDORP De twee Leidenaars en de Oegstgeestenaar, die gis ternacht zijn aangehouden voor het doorsnijden van slangen bij Shell benzine stations in Leiderdorp en Hazerswoude-Dorp, heb ben bekend. Het drietal heeft tegenover de politie verklaard zelf een daad te willen stellen. Ze zouden geen deel uitmaken van de Revolutionaire Anti Racistiese Aktie (Rara). Dat vertelt G. de Jong, groepsre- chercheur van de Leiderdorp- se politie die zich bezig houdt met het onderzoek naar de ac ties tegen de benzinestations. „De zaak is voor ons rond", meldt De Jong. „Het bewijs is geleverd dat zij de slangen hebben doorgesneden. Ze had den de messen bij zich, zaten onder de benzine en zijn in feite op heterdaad betrapt. We moeten nu alleen de zaak nog op papier zetten". Daarvoor gaan de verhoren van het drietal, dat ondergebracht is in de politiekantoren van Leider dorp en Leiden, door. „Er is wel contact geweest met het landelijk team dat zich bezig houdt met de Rara-zaa'k", stelt De Jong. „Er is geen aanlei ding te vermoeden dat deze zaak aanknopingspunten biedt voor hun onderzoek". Schade hersteld De schade bij het Shellstation aan de Van der Valk Bouman- weg in Leiderdorp was gister morgen om elf uur al hersteld. Het was de eerste keer dat dit benzinestation het doelwit was van actievoerders. J. Romeijn werd als pompbediende als eerste in het bedrijf gecon fronteerd met de vernielingen. „Ik werd 's nachts door de^o- litie uit bed gebeld en moest uit Voorschoten naar het werk komen. Ik ben daar tot vijf uur gebleven om inlichtingen te geven, koffie te zetten en het licht aan te doen". Ro meijn is blij dat de activisten zijn opgepakt. „Ze mogen van mij best actievoeren maar ga dan met spandoeken lopen. Dit soort acties is heel verve lend. Normaal gaan wij om ze ven uur 's morgens open. Tot elf uur 's morgens verkoop je toch gauw een paar duizend li ter benzine. Die omzet zullen we wel kwijt zijn". Bij het Shell-benzinestation aan de Gemeneweg in Hazers- woude-Dorp werden zeven slangen doorgesneden. Vol gens exploitant Hans van der Niet was de schade rond het middaguur hersteld. „We kon den gewoon open blijven, maar we hebben toch omzet verlies geleden". Van der Niet schat dat hij door de acties 1500 liter benzine minder dan normaal heeft verkocht. De schade aan de installatie wordt vergoed door Shell. Van der Niet huurt het tankstation van deze maatschappij. De pomp houder heeft geen goed woord over voor het doorsnijden van de slangen. „Dat is puur van dalisme", zo meent hij. „Als ze willen protesteren, dan moeten ze dat bii het hoofd kantoor van Shell doen. Als wij niets kunnen verkopen, dan verdienen we ook niets". Het was overigens niet Van der Niets eerste kennismaking met actievoerders. Op Eerste Paasdag betrapte hij twee mannen die de ondergrondse benzinetanks met een vloeitsof wilden vullen. Met behulp van buurtbewoners konden de mannen in de kraag worden gevat. LEIDEN „De gemeente Leiden verkoopt de stad voor een appel en een ei", aldus Maarten Overtoom en Frank Koopman. De twee TU-ingenieurs uit jDelft komen tot deze con- plusie op basis van hun af studeerproject over het Leidse Biosciencepark. „De gemeente heeft de macht uit handen gegeven aan het bedrijfsleven door perst de grond te verko pen of in erfpacht uit te geven. Daarmee hebben pe hun controle verloren". Het duo stelt vast, dat Leiden (iveinig visie heeft getoond in de plannen voor het Bioscien- :epark. „Ze kunnen er nu nog veinig aan veranderen: het beidse Biosciencepark wordt een ordinair bedrijvenpark, :oals zovele in Nederland", al dus de bouwkundigen. De gemeente is het overigens niet eens met de beide inge- ïieurs. D. Halfwerk, chef van de afdeling stedebouw desge vraagd: „De studie is aardig, maar weinig toegesneden op de werkelijkheid. Ten eerste verkoopt de gemeente de ;rond niet, maar geven we de 'rond in erfpacht. Er gelden literst strenge selectiecriteria 'oor de bedrijven die zich op iet terrein willen vestigen. Al- een uiterst hoogwaardige be kijven mogen zich vestigen, lovendien moet eerst de com- nissie Welzijn haar toestem- ning geven. We krijgen dus ;een bedrijfshallen zoals op ;en gewoon bedrijfsterrein. De 'emeente kan de grond niet :ens weggeven. Het stuk aan ie Wassenaarseweg is name- ijk van het Rijk". Recreatie 3e architecten willen in hun ipzet recreatie vermengen met ledrijven. De heer Halfwerk: ,Als je recreatie aan het park ;aat toevoegen dan moet je het lantal bedrijven verminderen. Dat wil de gemeente niet. Bo vendien hebben de studenten le Infotheek maar even voor iet gemak weggedacht. De wuw van TNO zijn ze ook vergeten in hun plannen op te lemen. Ze hebben met een volkomen ander uitgangspunt ;ewerkt". De plannen van Maarten Overtoom en Frank Koopman laten dan ook een heel ander ioort biosciencepark zien. De architecten hebben rekening gehouden met het cultuur-his torisch landschap van de leeuwenhoek. „Het park-idee komt in de plannen van de ge meente niet uit de verf. De sterke slootstructuur in het ge bied is karakteristiek voor 'Leiden. De gemeente laat daar overheen bouwen. Wij houden bijvoorbeeld de sloten en de

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11