sJcicl6cSc>mam Conflict d'Oude Morsch en De Put laait hoog op Fraaie reiswekker Enorme drukte bij Buro Slachtofferhulp ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Verbruikers voormalig EBR krijgen tweehonderd gulden Weinig knelpunten voor Leidse fietsers :rh UI L. Immink kwart eeuw bij Leidse Reddingsbrigade CcidócSoutont ai. i9 r DINSDAG 18 APRIL 1989 PAGINA 9 eld gestolen 7.5; n 8.51 DEN Bij een inbraak in een wo- de Zwanenzijde is een grote veelheid geld en waardepapieren ge- n. De dader kwam in de nacht van rdag op zondag het huis binnen door raam open te breken. Hij nam een ag van 7500 gulden, paspoorten, cpapieren en -pasjes, sieraden en horloge mee. tser (52) breekt been Een 52-ja- Leidenaar is gisteren gewond ge- j bij een verkeersongeval. De man fete op de 5 Meilaan en kreeg geen rrang van een 51-jarige automobilist Q R uit de Montgomerystraat kwam. De ■^"mobilist zei de fietser over het 'd te hebben gezien. De fietser werd een gebroken been naar het zieken- gebracht. LEIDEN De verbruikers van het voormalig Energiebe drijf Rijnland (EBR) krijgen gemiddeld tweehonderd gul den terug. Dat bedrag is opge bouwd uit een vast bedrag per aansluiting, ongeveer zeven tien gulden en een variabel bedrag. Het variabele bedrag hangt af van het verbruik van de individuele consument. Per kubieke meter gas krijgt elke verbruiker 1,3 cent terug, per kWh elektriciteit ontvangt de verbruiker 1,5 cent. Dat staat in de concept-liqui datiebalans van het EWR. Het concept wordt morgen voorge legd aan de commissie finan ciën van het EBR. Het geld wordt uitgekeerd naar aanlei ding van de fusie die leidde tot het Energie- en Waterbedrijf Rijnland waarin het EBR is opgegaan. Na het fuseren bleek het voormalig EBR twintig miljoen gulden eigen vermogen over te hebben. Be sloten werd dit geld, net als ander vermogen van het voor malig nutsbedrijf, ten laten komen aan de menten. De teruggave geldt vc sen en instanties EBR een directe relatie heeft en die minimaal een jaar ver bruiker zijn geweest van het EBR Wie voor de uitkering verhuisd is, krijgt het geld na gestuurd. De uitkering wordt vanaf juni uitbetaald. Dit ge schiedt per wijk. Wijken die laat aan de beurt zijn krijgen rentecompensatie. LEIDEN Fietsers zitten in Leiden bepaald niet in de knel. Dat bleek gisteravond tijdens eén bijeenkomst over de verkeerssituatie in Leiden. De problemen van de Leidse fietser werden daar aangekaart door de af deling Leiden van de Eerste Neder landse Fietsbond (ENFB) en Links Leiden. De ongeveer vijfentwintig gen kwamen niet verder dan drie knelpunten voor fietsers die voor verbetering in aanmerking komen: het Noordeinde, een noord-zuid route door het centrum en de als gevaarlijk ervaren route vanaf het station door de Steenstraat naar het Rapenburg. Tijdens de bijeenkomst in het pand van Links Leiden bleek dat de stad geen behoefte heeft aan een speciaal fietscirculaticplan zoals Delft dat heeft. Een film over de Delftse situa tie werd tijdens de bijeenkomst ver toond. Volgens de meeste aanwezigen was een groot deel van de Delftse maatregelen in Leiden al gereali seerd bij het uitvoeren van het ver keersplan. Een groot aantal van de aanwezigen wil wel zo snel mogelijk een autover bod in het centrum. Dat zou boven dien het draagvlak voor het openbaar vervoer aanzienlijk vergroten. Wet houder M. van der Molen (Verkeer) liet echter weten daar weinig voor te voelen. Het nut van de auto lijdt vol gens haar geen twijfel. Wel zette ze vraagtekens bij het autogebruik. „Er bestaat een psychologische barrière om de auto te laten staan. Als de auto geen statussymbool zou zijn, dan zou den heel veel mensen hun wagen best laten staan. Autogebruik mag best onaantrekkelijk gemaakt wor den", aldus de wethouder. Een totaal autoverbod in het centrum is echter geen oplossing. De overlast in de bin nenstad zou bovendien al aardig zijn verminderd. „Er kan meer bereikt worden via de weg der geleidelijk heid. Maatregelen moeten ook maat schappelijk aanvaardbaar zijn", aldus Van der Molen. Momenteel wordt nog bekeken of en hoe de Stille Mare voor autoverkeer kan worden afge sloten. ippei 6. 7.5 LEIDEN Het conflict tussen de twee wijkvere- nigingeh in de Oude Mors is opnieuw hoog opgelaaid. Buurtcomité d'Oude Morsch weigert mee te doen aan de ver zoeningsvergadering van dinsdag 25 april waarin het conflict tus sen de twee opgelost zou moeten worden. D'Oude Morsch schrijft dit in een brief aan de wijkbe woners. De Stichting Wel zijn Leiden heeft het initia tief voor de vergadering ge nomen. „Wij doen niet mee aan een gedwongen verga dering die geen enkele zin heeft", zo stelt Mirjam Ker- vers, bestuurslid van d'Oude Morsch met klem. „Wij heb ben geen zin om te vergade- verschillen en andere in zichten hoe het allemaal is begonnen". Het conflict ontstond onge veer een jaar geleden. Een aantal buurtbewoners orga niseerde zich in een tweede wijkvereniging: Dè Put in de Oude Morsch. Reden van de afsplitsing was onenig heid over het beleid van de oorspronkelijke buurtvere niging. De Put wil verder dat iedere wijkbewoner au tomatisch lid van de vereni ging wordt en niet kan wor den geweigerd door het be stuur. Bovendien verweet de nieuw afgesplitste groep d'Oude Morsch ondemocra tisch handelen en gesjoemel met de financiën. Enkele maanden geleden deed d'Oude Morsch een voorstel aan De Put om tot samenwerking te komen. Daarbij willen zij wel de subsidie van de gemeente delen en samenwerken bij de organisatie van activitei ten, maar verder strikt van uit de twee verschillende or ganisaties werken. De Put wees dit voorstel echter af en wil nu tijdens de verga dering van volgende week dinsdag de buurtbewoners laten kiezen voor de ene of de andere vereniging. Volgens d'Oude Morsch ech ter heeft deze gang van za ken tot resultaat dat buurt bewoners tegenover elkaar komen te staan in plaats van samen te werken. In hun brief uitten zij de vrees dat dit nog meer onrust in de buurt teweeg zal brengen. Daarbij noemen zij als voor beeld de anonieme dreigtele- foontjes waarmee sommige bestuursleden in de afgelo pen tijd te maken kregen en de schade aan hun huizen en goederen. „Wij hebben geen zin om nog meer energie in deze machtsstrijd te steken. Op deze manier wordt het conflict op de spits gedreven. Ons voorstel blijft: samen delen en samenwerken, ie der vanuit zijn eigen organi satie", zo stelt d'Oude ierbonzen visten over olkorenei IIDEN/DEN HAAG Rotterdamse firma Ca- lero ei-promotion Inter- ional b.v. en de Eier- idel Erven L. Treur en liker uit Leiden gaan )rlopig bekijken of zij overeenstemming kun- komen over het ge- uik van het merk „Ko- 2i" en „Het Volkoren- Dat was gisteren de komst van een kort ge- ïg dat diende voor de e-president van de agse rechtbank, mr. J. inkhof. Rotterdamse firma zegt dat het woordmerk „Koren-ei" der heeft gedeponeerd bij Benelux-merkénwet en dat gebruik van „Het Volko- ei"door Treur en Guliker warring schept. Daarom Calimero in kort geding pzetting van het gebruik ïaam of de verpakkin- dens de behandeling van kort geding bleek dat de ctie van Calimero bestaat twee broers Guliker. Ook de directie van de Leidse ei- a zit een Guliker. Op verjaardagsfeest, eind vorig jaar, ontmoeten de elkaar en toen werd het n besproken eieren onder i „Volkoren-ei" op de e brengen, maar de tterdamse Guliker zei dat gerechtigd was eieren on naam op de markt te 'ngen. iter, dan wel met toevoe- g „Calimero Korenei". En- Ie maanden geleden is het tterdamse bedrijf hiermee de markt gekomen. Vol de raadsman van Treur Guliker, mr. J. Verhoeven, ten noch de verpakking, ch de aanduiding op elkaar geen sprake van ver- irring. Daarbij is het merk koop aangeboden aan de idse firma, die hier niet op wilde gaan. dat alle partijen uitgebreid n hét woord waren geweest, tide de president voor toch g eens samen op de gang te praten om te zien of er ereenstemming kan worden reikt. Na beraad besloten de rtijen nogmaals om de tafel gaan zitten. enrichtingsverkeer oordeinde fnuikend 1IDEN „Ik zou de maat- jelen graag terug willen aaien", dat zei wethouder M. in der Molen (Verkeer) gis- ravond tijdens een bijeen- ~nst over de verkeerssituatie Leiden in het pand van nks Leiden. olgens de Leidse wethouder teft het eenrichtingsverkeer de richting van het Kort ipenburg ongewenste gevol- n. „Auto's belanden in een ik doordat ze noch de Bree- aat noch het Noordeinde in gen rijden. Doordat er geen iere route is, moet het auto- 'keer omrijden om vanuit centrum op de Churchill- 3n te komen". Succesvolle Europadag Enkele honderden studenten woonden gisteren de zogenaamde 'Europadag' in het Academiegebouw bij. Dat was een opkomst die de organisatoren tot tevredenheid stemde. De manifestatie in het teken van de naderende Europese verkiezingen was een initi atief van de Leidse Studentenvereniging voor Internationale be trekkingen (SIB) en de Jonge Europese Federalisten Leiden (JEF). Drs. J. Rood gaf in zijn lezing een kritische kijk op het Eu- ropeese gebeuren. Volgens hem komt de hele Europese eenheid maar op een ding neer namelijk het vergroten van de macht van Europa. Op de info-markt stonden de diverse 'Europese' partijen met kraampjes en reclamemateriaal. Alleen het CDA moest ver stek laten gaan. Hun affiches en folders dragen de afkorting EVP en het gebruik van die naam werd onlangs door de rechter ver boden. Het CDA zag geen kans om dat nog voor deze dag te herstellen. Hoogtepunt van de Eurodag was een forum en de daaropvolgende discussie. Het forum in Leiden had een sterke bezetting, zeker gezien het feit dat in acht andere steden giste ren ook een Europadag werd gehouden. Van de kopstukken moest alleen VVD voorman Joris Voorhoeve wegens werzaamhe- den elders afzeggen. Op de foto de forumleden B. van der Lek, B. Beumer, B. van den Bos, A. van Staden, A. Metten en G. de Vries (v.l.n.r.) FOTO: TEJO RINGERS Zegwaard kan bedrijfsafval nog steeds kwijt DELFT Het Delftse afval bedrijf Zegwaard haalt nog steeds bedrijfsafval op. Vorige week liet het bedrijf tijdens een hoorzitting bij de Raad van State weten dat het be drijfsafval bij klanten zou wei geren als het niet binnen 48 uur verder kan worden ge transporteerd naar de Afval verwerking Rijnmond (AVR). Volgens een woordvoerder van de AVR zitten de ovens propvol en kan er niets extra's meer bij. Voert directeur Wim Zegwaard zijn dreigement nu uit? „Er zit nog iets tussen zeg gen en doen. Zolang wij het kwijt kunnen, halen wij het natuurlijk gewoon op. Want daar moeten we wel van le ven". Waar het vuil dan heen wordt gebracht cn op de vraag of Zegwaard het dan voorlopig maar opslaat zegt de directeur: „Nee dat doen we niet meer. Waar het dan heen moet weet ik ook nog niet. Dat zal de overheid toch wel weten hier in Zuid-Holland? Misschien dat zè het op de Provincie we ten of misschien dat meneer Nijpels het weet. Ze weten het allemaal toch zo goed? Zolang we het kwijt kunnen, blijven we het ophalen. Wij hebben er geen belang bij om het niet op te halen. Tot nu toe kunnen we het nog kwijt". LEIDEN Het Buro Slachtofferhulp Leiden heeft sinds de start in no vember vorig jaar al meer dan 150 personen gehol pen. Het bureau voorziet derhalve in een grote be hoefte. Het aantal verzoe ken om hulp is zo groot, dat het oorspronkelijk aantal van vijf vrijwilli gers die elk twintig uur per week zouden moeten werken, inmiddels is ver dubbeld. Het bureau helpt mensen die het slachtoffer, zijn geworden van een misdrijf of een ver keersongeval. Dat kan door emotionele opvang maar ook door praktische hulpverlening zoals het invullen van formu lieren, het schrijven van brief of zelfs het inzetten van een slot. Het Buro Slachtofferhulp wordt thans nog betaald door het ministerie van Justitie. Vanaf volgend jaar wordt ook van de gemeente een bijdrage verwacht. Veel van de slachtoffers die bij de politie om hulp van het bu reau vroegen hadden vragen over verzekeringen, schade vergoedingen en de justitiële afhandeling van zaken. Meest al konden de vragen direct be antwoord worden. Bij 81 slachtoffers was een langduri ger begeleiding nodig. Het meest voorkomende misdrijf waarmee de cliënten te maken hadden gehad was inbraak (32 keer). De problemen waren tweeledig: enerzijds het niet meer veilig voelen in eigen huis en anderzijds problemen met de verzekering, het blok keren van rekeningen en der gelijke. Het Buro Slachtofferhup stelt vast dat veel instanties zich niet altijd even begrijpend op stellen. Met name bij woning bouwverenigingen bestaat weinig begrip voor de positie van slachtoffers van een in braak. Als ze worden bena derd om iets te doen aan be veiliging, dan is het antwoord meestal dat dit op kosten van de huurder moet gebeuren. Maar als een huurder een ex tra slot wil aanbrengen, dan wordt direct verteld dat er geen gaten geboord mogen worden. In die gevallen moet een veiligheidsgevoel voor heel veel geld gekocht wor den. Vooral voor oudere men sen betekent dit vaak dat zij in woningen blijven wonen ter wijl ze er zich heel onveilig voelen. Kinderopvang voor bedrijven LEIDEN Er komt een derde, speciaal op be drijven gericht kinderdagverblijf in Leiden. De Stichting Bedrijfsgerichte Kinderopvang is een initiatief van de Stichting Welzijn Leiden. Op donderdag 20 april zal wethouder H. van Don gen het nieuwe verblijf openen. crèche. Bedrijven in de Leidse regio kunnen bij de nieuwe kinderopvang een kindplaats 'ko pen' ten behoeve van hun werknemers. De werknemers zijn zo verzekerd van een plaats in het kinderdagverblijf. Het nieuwe kinderdag- verbijf dat 'De Compagnon' gaat heten, zal na tijdelijk op het Eksterpad te zijn gehuisvest de finitief op het Broekplein in de Merenwijk worden gevestigd, s de Leidse Reddingsbrigade. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De heer L. Im mink neemt zaterdag 22 april na een kwart eeuw afscheid als bestuurder van de Leidse Reddingsbrigade (LRB). Vanaf zijn aantreden in april 1964 is hij onafgebroken voorzitter of vice-voorzitter geweest. Tij dens zijn bestuursperiode heeft de LRB duizenden kinderen leren zwemmen en zwem mend leren redden. „Onlangs is bij een telling van de ge meente gebleken dat onze bri gade is uitgegroeid tot de op twee na grootste vereniging van Leiden", vertelt Immink trots. Ook in de woning van de fa milie Immink neemt de LRB een belangrijke plaats in. Het kussentje op de bank en het lepeltje in de koffie dragen het embleem van de brigade. „Toen mijn vrouw en ik in 1959 lid werden had ik nog niet eens mijn zwemdiploma", begint Immink. Vlak na dit behaald te hebben, werd hem gevraagd in het bestuur plaats te nemen. Zijn vrouw vult aan: ,Hij zou het een jaartje proberen. Dat zijn er uiteinde lijk 25 geworden". De LRB is opgericht in 1918 en heeft als hoofddoel het red den van drenkelingen. Tegen woordig zijn de taken van de brigade uitgebreid met het or ganiseren van zwemlessen, EHBO-cursussen en het 'wacht' houden bij activiteiten die in of rond water plaatsvin den. Vroeger hoorde daar ook het instandhouden van de rood-witte reddingshaken en - boeien bij. „Aan elke brug in de Leidse binnenstad hing zo'n haak aan de leuning of een boei in zo'n mooi wit kastje. Met het opkomend vandalisme zijn deze helaas bijna allemaal verdwenen" aldus Immink. Ondanks het grote ledental hebben maar weinigen in wer kelijkheid drenkelingen uit het water hoeven te halen. „Dit komt vooral doordat steeds meer mensen op jeugdi- ge leeftijd zwemmen hebben 1 geleerd". Immink heeft zelf nog wel eens iemand uit een wak in het ijs gered, maar daar wil hij verder niet hoog over opgeven. Wat hem veel meer pleziert, is dat zijn vere niging voor meer dan de helft uit jongeren bestaat. „Jonge ren die van vrijwillige, gedi plomeerde instructeurs willen leren om in geval van nood drenkelingen te kunnen red den". LOMAN LEEFMANS Anesthesie De Boerhaave Commissie voor Postacademisch On derwijs in de Geneeskun de houdt op 20 april een symposium over veiligheid in de anesthesie. Interna tionale sprekers houden voordrachten over veilig heidsaspecten bij het werk van de anesthesist. Verder wordt er aandacht besteed aan wat een anesthesist kan leren van de procedu res en veiligheidsvoor schriften uit de luchtvaart. Het symposium begint 's ochtend om 9.30 uur in de collegezaal Fysiologie aan de Wassenaarseweg 62 in Leiden. Klaverjassen Wijkverenig Aktief houdt donderdag een klaverjas- en sjoelavond in het eigen gebouw aan de Berlage- straat, Alle deelnemers krijgen een prijs. Aanvang 20.00 uur. Zanghoren Diverse ouderenkoren uit Leiden en de regio treden donderdag op. Wethouder H. de La Mar zal 's mor gens in de Stadsgehoorzaal de opening verrichten van de 'Korendag'. De onge veer twintig uitvoerende groepen zullen zowel klas sieke werken als volks liedjes ten gehore brengen. PvdA De Leidse afdeling van de PvdA houdt vrijdag een leden vergadering. Hoofd punt zal het vaststellen van het nieuwe program ma voor de aankomende gemeen teraads- verkiezin - gen zijn. De vergadering begint om 20.00 uur in buurthuis Aktief in de Berlagestraat. De vergade ring staat ook voor niet-le den open. LWG: meer cultuur bij station LEIDEN B. Stöxen, fractievoorzitter van Leiden Weer Gezel lig, wil meer cultuur toevoegen aan de plannen voor het Sta tionsplein. Stöxen stelt in een brief aan burgemeester en wet houders voor om aandacht te schenken aan twee ondergewaar deerde kunstenaars. „Daar is allereerst Theo van Doesburg, de grote pionier van De Stijl en het Dadaïsme. Hij ontwierp in 1917 een fontein voor het Stationsplein van Leeuwarden. Het werd echter niet uitgevoerd. Hoe schitterend zou zo'n ontwerp niet tot zijn recht komen op een verkeersluw Stationsplein!". Ook denkt Stöxen aan de ontwerpen van de eerste directeur van het Prentenkabinet, D.P.G. Humbert de Superville. „Te denken valt aan zijn ontwerpen voor een opzet voor een Klas siek Museum met een aan de Griekse Oudheid ontleende beel dengalerij. Een treffend visitekaartje voor ons Bataafs Athene", zo schrijft de fractievoorzitter in de brief. Volgens Stöxen bete kent dit een injectie „waarmee de provinciale culturele droog- loop van onze geliefde Sleutelstad zeer gebaat zou zijn". 0eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naa J Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9