Stadion verandert in bedevaartsplaats Arnhem krijgt hekken die snel verdwijnen Beruchte vrouwenmoordenaar van Parijs sterft aan aids Brazilië gaat Suriname helpen b/k'' „EN VAN NU AAN HEB JE DE BESTE PLAATS. GOD BLESS YOU" Gewonden bij run op voetbal kaartjes (Vervolg van de voorpagina) LONDEN/DEN HAAG Tottenham Hotspurs zou de eerste Britse club zijn die de hekken, bedoeld om het vandalisme te be strijden, weer uit het sta dion weghaalt. Ook Liver pool zou een dergelijk be sluit overwegen. Probleem daarbij is dat de clubs, als zij volgend jaar weer in de Europese competitie wil len meedoen, andere maatre gelen moeten nemen om het publiek van het speelveld te kunnen houden. In ons land wordt bij veel clubs, als gevolg van de ge beurtenissen in Sheffield, op nieuw gekeken naar de rpoge- lijkheid om de staanplaatsen veiliger te maken. Zo wil FC Utrecht het bestaande aantal van 4.000 staanplaatsen binnen twee jaar halveren, om op de langere termijn alle staan plaatsen te vervangen door stoeltjes. Het gaat daarbij om een investering van enkele Bij Ajax zijn er voorlopig geen plannen om het aantal staan plaatsen in het stadion De Meer (15.000) te verminderen. De Amsterdamse club is mo menteel druk bezig met een onderzoek naar de haalbaar heid van een nieuw onderko- Voor te bouwen stadion in Arnhem heeft de Duitse architekt Wund een bij zondere oplossing bedacht voor het probleem van de hek ken rond het veld. Hij wil hekken laten aanbrengen die in geval van nood in enkele seconden in de grond kunnen verdwijnen, zodat de toeschou wers het veld op kunnen. De commentaren in de Engel se kranten van maandag over de ramp in Sheffield waren priemend en heftig. In alle ar tikelen moesten de autoritei ten het ontgelden. Overal wer den de voor de hand liggende vragen gesteld: „Waarom had den de supporters van Liver pool niet voldoende kaartjes gekregen?", „Waarom waren de toeschouwers al niet buiten het stadion beter gecontro leerd?", „Waarom zette de po litie na het begin van de wed strijd alsnog een deur open?", „Waarom bevonden zich in de hekken aan de rand van het veld niet wat meer ontsnap pingsdeuren?". alsnog te la- Gevangenis Als Liverpool lijdt, en dat doet de stad, dan lijdt ook elke in woner mee. In een postkan toortje zoekt een bejaard echt paar naar wat muntgeld om in de bus te gooien: „Hillsbo- rough-donaties hier". De gedetineerden van de ge vangenis in Liverpool hebben besloten loon af te staan aan nabestaanden en gewonden. Een begrafenisondernemer heeft via de Holy Trinity Church, vlak bij het stadion, laten weten de lichamen van de slachtoffers gratis van Sheffield naar Liverpool te willen brengen. De vrouwen die de sporthal bemannen waar mensen zich kunnen vervoegen als ze hulp nodig hebben, worden gecon fronteerd met meer aanbod dan vraag. „We worden uit het hele land gebeld door mensen die vakanties aanbieden of geld, of professionele medische en sociale hulp", vertelt June Avery. Zij heeft de afgelopen dagen veel aan de telefoon ge zeten en de mensen uit laten huilen. „Er was een meisje dat haar broer verloren was. Ze kon niet meer ophouden met huilen. Ze kon gewoon niet stoppen. Veel mensen vragen zich af of het wel normaal is om zo te reageren en dan stel len wij ze gerust; ja, dat hoort bij de verwerking. Dat je kwaad bent en huilt". Maar de meeste problemen zullen zich pas op lange ter mijn openbaren. Zo heeft de ervaring bij andere rampen June geleerd. Mensen die ge red zijn en vertellen hoe ze over de doden heen getild werden, zullen zich afvragen waarom zij gered zijn en die anderen niet. Ze zullen zich schuldig voelen. Betekende hun redding niet de dood van een ander? „En veel mensen zijn gefrustreerd omdat ze an deren hebben zien sterven zonder dat ze er iets aan kon den doen". Enige trots In de sporthal zelf is het rus tig. De dames van de Konink lijke Vrouwen Vrijwilligers Dienst hebben nog niet veel thee hoeven serveren: „Alles draait hier om voetbal", zeg gen ze en ook hun ogen glim men als ze beginnen over de mogelijkheid van een cup-fi nale tussen Everton en Liver pool: „Dat is het mooiste wat „Voetbal is de enige trots die Liverpool nog heeft", ver klaart de Anglicaanse dominee David Parkin, voorganger van de Holy Trinity Church. „Al het overige is verdwenen, om dat de haven er steeds verder op achteruit is gegaan. Voor de contacten met het continent ligt de stad aan de verkeerde kant van Engeland en de pro- duktie van suiker, katoen en dergelijke, die Liverpool vroe ger op de been hield, is ver dwenen, verplaatst naar de landen waar de grondstoffen vandaan komen. Daarom heb ben we hier te kampen met een extreem hoge werkloos heid". Volgens Parkin is Liverpool een unieke stad, met unieke inwoners. Het is een stukje buitenland in Engeland, een eiland op een eiland. En het is één familie, die niet erg open staat voor buitenstaanders. Een stad die verdeeld is over twee voetbalclubs. Je bent voor Liverpool (de meerder heid) of je bent voor Everton, anders hou je niet van voetbal. De plechtige bedevaart naar het Anfield-stadion verbaast de domininee helemaal niet. gevoelens te uiten. We hebben hier elk jaar in een crematori um een herdenkingsdienst voor degenen die in dat jaar en daarvoor gestorven zijn, en ook dan komen de mensen al lemaal opdagen". Overigens denkt Parkin, die weigert te zeggen of hij voor Liverpool of Everton is, dat over een mpand in Anfield niets meer te merken zal zijn van de Hillsborough-ramp. „Ze zeggen dat voetbal nooit meer hetzelfde zal zijn, maar ik denk dat er niets verandert: ze blijven hun club op dezelfde steunen". Kapitein Rob in China „Een dreigement, mannen", vertelt hij: „daar nodigt mij een ze kere Chung Chi uit onmiddellijk naar de dichtst bij zijnde haven te varen, omdat anders onze vloot onder vuur zal worden geno men. Wat verbeeldt die kerel zich welEn Wang Hang geeft bevel rustig de vastgestelde koers te houden. Spoedig zal het duister zijn en dan zal zelfs geen vliegtuig hem en zijn schepen meer kunnén vinden. PARIJS De vrouwen moordenaar van Parijs, Thierry Paulin, die acht tien moorden in drie jaar heeft bekend, is gisteren in het ziekenhuis van Fresnes overleden aan aids. De 26-jarige, op Mar tinique geboren, Frans man leed volgens zijn ad vocaat al drie jaar aan de ziekte. Paulin had een dubbele per soonlijkheid; 's avonds hield hij feestjes voor zijn vrienden en overdag vermoordde hij be jaarde vrouwen om zijn luxe uitspattingen te kunnen be kostigen. De spaarcenten van zijn slachtoffers had hij ook nodig om drugs te kopen. De exentrieke Paulin is de be ruchtste misdadiger uit de Franse misdaadgeschiedenis geworden. De in 1921 ter dood veroordeelde vrouwenmoorde naar Landru was een amateur vergeleken bij dei volgens zijn vrienden, zo „sympathieke en gevoelige" Paulin. Hij was betrokken bij in totaal 21 moorden. De angst voor de vrouwenmoordenaar zorgde tussen 1983 en 1986 voor een ware paniek onder de Parijse bejaarden. Volgens een van de rechercheurs die Paulin heeft verhoord, somde de ex-danser en discjockey de reeks moor den zonder emotie op. Sommi ge slachtoffers werden door hem gefolterd om te zeggen waar ze hun spaarcenten ver stopten. Na aanvankelijke bekentenis sen gaf Paulin later de schuld van een aantal moorden aan zijn eveneens homofiele vriend, Jean-Thierry Mathu- rin (22). Hij .heeft bekend aan negen moorden medeplichtig te zijn. Paulin had in principe dit jaar voor de rechter moeten verschijnen. Het ex treem-rechtse Front Nationaal greep de affaire destijds aan om opnieuw de invoering van de diyodstraf te eisen. PARAMARIBO Brazilië heeft besloten Suriname zowel militaire als niet-militaire hulp te geven, zo heeft de Suri naamse legerleider Desi Bou- terse in Paramaribo verklaard. Op een bijeenkomst van zijn Nationale Democratische Par tij verklaarde Bouterse, die twee weken geleden terug keerde van een bezoek aan Brazilië, dat de civiele hulp in totaal negen miljoen dollar (18 miljoen gulden) bedraagt. Hoe veel militaire hulp Suriname krijgt zei Bouterse niet. UW GIFT HELPT ECHT! Het aantal slachtoffers van hart- en vaatziekten neemt gelukkig iets af. Uw giften hebben dus resultaat opgeleverd. Maar de strijd gaat voort. Want jaarlijks worden in ons land nog altijd 40.000 mannen en vrouwen getroffen door een hartin farct en nog eens 20.000 door een herseninfarct. En elk slachtoffer is er een teveel. Alleen als u uw hart laat spreken, kan de Nederlandse Hartstich ting doorgaan met het ondersteunen van het wetenschappelijk onder zoek, het verbeteren van de patiëntenzorg en het geven van voorlichting. stort uw bijdrage op giro 300 of bank 70.70.70.600. Bedankt voor uw gjfegifi! JITENLAND £eidóe<3ou/ta/nt DINSDAG 18 APRIL 1989 PAGINA 5 Liverpool weet nog niet of het weer wil spelen LONDEN De Engelse voetbalbond (FA) wil ondanks de ramp in Sheffield van afge lopen zaterdag het toernooi om de Engelse voetbalbeker normaal laten doorgaan. De na zes minuten afgebroken halve finale tussen Liverpool en Nottingham Forest zal op zon dag 7 mei in Manchester worden gespeeld. Het is alleen nog niet bekend of Liverpool bereid is weer te spelen. Daarover zal van avond of morgen een besluit worden geno- Volgens de FA zal een finale op 20 mei in het het Wembley stadion in Londen een waardig eerbewijs zijn aan de zaterdag om gekomen voetbalsupporters. Voor Liver pool-manager Kenny Dalglish is doorslagge vend, wat de nabestaanden van de slachtof fers ervan vinden. UEFA: Britten blijven welkom BERN De Europese overkoepelende voetbalor ganisatie UEFA houdt voorlopig vast aan de be slissing om de Engelse voetbalclubs in het ko mende seizoen weer toe te laten tot de Europese be kercompetities. Wel heeft UEFA-voorzit- ter Jacques Georges laten weten dat hij een gesprek wil voeren met de Britse minister van sportzaken, Colin Moynihan, nadat het onderzoek naar het voet baldrama in Sheffield is afgerond. KNVB schrijft clubs over de veiligheid ZEIST Naar aanleiding van de voetbalramp in Sheffield heeft de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond (KNVB) een brief doen uit gaan aan de clubs in het betaalde voetbal, waarin nog eens wordt op gesomd welke maatregelen dienen te worden getroffen om een zo groot mogelijke veiligheid in de voetbalstadions te bewerkstelligen. Eén advies is tijdig bekend te ma ken, dat een wedstrijd mogelijk uit verkocht zal zijn. Daardoor wordt voorkomen, dat grote aantallen supporters zich zonder toegangs kaart naar het stadion begeven. oek mnesty: aagtekens Brak, j onderzoek ood van IRA-leden Twee- toe- ik van lerzoek ials be- Euro- rt Ne- k van boter 'olgens erven- terwijl NDEN Amnesty In- ïational heeft in een ïdaag verschenen rap- grote vraagtekens ge- bij het onderzoek naar ')od van drie IRA-le- vorig jaar maart op iraltar. Prinses Diana aan het bed van een van de gewonde Liverpool-fans. FOTO:AP Jongste slachtoffer was tien jaar oud LIVERPOOL In Liverpool heeft de politie gisteren de lijst vrijgegeven met de namen van de 94 doden, die afgelopen zater dag in Sheffield zijn gevallen. Al len waren Britten, 34 van hen waren tieners. Het jongste slachtoffer was tien jaar oud, 33 waren jongeren tus sen de 20 en 30 jaar en zeven van hen waren vrouwen. Van de 170 gewonden liggen er nog meer dan veertig in het ziekenhuis, van wie zeventien op de intensi ve care-afdeling. Gisteren kregen de gewonden bezoek van zowel de voltallige Liverpool-selectie als van prins Charles en prinses Diana. IRA-leden werden doodge- oten door SAS-comman- Lz Uit verklaringen is geble- dat de Ierse terroristen lelijk in koelen bloede zijn noord, op het moment dat ich wilden overgeven. ;ens Amnesty is de jury- rzitting over deze zaak, n| vorig jaar in Londen, ge- den op basis van onvol- ide bewijzen, terwijl de be ken SAS-commando's zijn gepleit op soms tegenstrij- or -verklaringen. eenhet rapport zegt Amnesty NZR dg hoorzittingen niet de enigingruk hebben kunnen weg- ïnfond- iep, dat de Britse comman- er op ujt waren de IRA- enkel ,n dood te schieten. Het zou aldus jelijk officieel beleid zijn De zie-'verdachte leden van gewa- to1 de oppositiegroepen te ver- finan- irden. Amnesty wil daarom er een nieuw onderzoek dt ingesteld. woordvoerder van het bu- premier Thatcher zei kennis is genomen van het port van Amnesty, maar wat de regering betreft de is afgedaan en dat er reden is zo'n nieuw on- ek te beginnen. de i oude, flink 925 en laatste eld dat iliseerd de stof- mr. M. Help het Astma Fonds met tollekteren! Elke dag snakken meer dan honderd duizend mensen in Dns land naar lucht, ïlensen met CARA, loals astma of ongemfyseem. Een ziekte die bijna i/iermaal zoveel dodelijke slachtof- :ers eist dan het rerkeer. :en ziekte waarvoor ook nog geen afdoende behande ling is gevonden. Maar we kunnen wel helpen... Bijvoorbeeld met koliekteren, want er is veel geld nodig. Kunt u in de week van 8-1 a mei hel pen koliekteren? ij Meld u dan aan als koliektantbij onderstaand adres. Astma Fonds Genezen karkiet. Helpen wel (Van onze speciale verslaggever Stevo Akkerman) LIVERPOOL Er komt geen einde aan. Duizen den gaan door de poort van het Anfield-stadion in Liverpool, onder het mot to „You never walk alo ne" door, en maken een zwijgende ronde om het veld. Ze passeren de goal, die fungeert als altaar in deze plechtigheid. An field, door de inwoners van Liverpool de „kathe- draal van het Engelse voetbal" genoemd, is deze dagen een bedevaarts plaats, waar de stad zijn tranen komt storten. Voor het stadion staan ze al te huilen, de mannen van Liver pool. Hun starende ogen zijn gericht op het hek dat een lap pendeken vormt van sjaaltjes, shirtjes, bloemen en bood schappen: „En van nu aan heb je de beste plaats in het stadion God bless you". Val de mannen niet lastig met vragen, die wuiven ze geër gerd weg. Laat ze alleen. Al leen met de gezichten die ze voor zich zien, met de herin nering aan de supporters die zaterdag de dood vonden in een ander stadion, Hillsbo rough in Sheffield. Eenzaam verdriet De stoet die het stadion bin nengaat bestaat uit jonge men sen, ouden mensen, school meisjes in uniform, zakenlie den in driedelig, moeders met kinderwagens, vaders met ba by's in hun armen. „Oh God", zucht een vrouw, „oh God". Op de tribunes zitten mensen eenzaam met hun verdriet. De langgerekte rij voert naar de Kop, de tribune achter de goal, vaste plaats van Liver- pools vurigste aanhangers. De goal is volslagen bedekt met voetbal-attributen en bloemen, evenals de vijf meters ervoor. Een huilende vrouw legt er een shirtje bij en voegt zich bij de mensen die er in een kring omheen staan. Tussen de vele vaantjes en sjaaltjes van Liverpool en Everton (de plaatselijke con current, voor deze gelegenheid lid van dezelfde familie) hangt er een van Juventus, indertijd de tegenstander van Liverpool in het Heizelstadion. Drie meisjes lopen luid jammerend over het veld. Jim Asfinall kijkt toe. „Dit is de beste manier om het te ver werken", zegt hij. Jim was in Hillsborough en hij zag vanaf de zittribune hoe zijn vrienden werden platgedrukt. Nu is hij hier om hen te eren, samen met de rest van de stad. „Voet bal is een industrie in Liver pool", zegt hij. „Het houdt de stad draaiende. Het verschaft veel mensen werk en voor de vele werklozen hier is het een van de-belangrijkste zaken in hun leven". Een huilende man („een zoon van mijn zus is omgekomen") bezweert de club er in elk ge val van af te zien, de wedstrijd van zaterdag uit te spelen. „Wij willen allemaal dat de wedstrijd niet wordt gespeeld. Het zou ondraaglijk zijn". Naar hem heeft de Britse voetbal bond in elk geval niet geluis terd, toen besloten werd de 6) De drie jonken - zwaar beladen met de wapens uit het de- 1 - komen slechts moeiljk vooruit en hebben het zwaar te ver- twoorden in het steeds slechter wordende weer. Wang Hang st node zijn stuurman, die hij achter de Europeanen heeft aan- stuurd. Dan verschijnt tegen de avond een vliegtuig boven de hepen en zie, het werpt een pakje uit, dat met een smak te- cht komt op het dek van de jonk van Wang Hang. Er zit een in en wanneer Wang Hang deze heeft gelezen, lacht hij. OOST-BERLIJN Bij een massale run op de voetbal kaartjes voor de UEFA-beker- wedstrijd tussen VfB Stuttgart en Dynamo Dresden van mor gen, zijn in de nacht van vrij dag 7 op zaterdag 8 april in Dresden achttien gewonden gevallen. Dat is gisteren be kendgemaakt in het dagblad Junge Welt, dat een vraagge sprek had met Peter Stehr, de veiligheidsfunctionaris van Dynamo. De kaartjes waren bij zes speciale kassa's op de paardebaan Dresden-Reyck verkrijgbaar. De clubleiding had deze maatregel genomen omdat er grote belangstelling werd verwacht. De opkomst ging echter alle perken te bui- Het doel voor de Kop, de vaste plaats van Liverpools vurigste aanhangers, is bedolven onder de bloemen en de club-attribu ten. Een bedevaartsplaats voor duizenden inwoners van de ge troffen stad. FOTO: AP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5