MET DE KLEINTJES VOORDELIG Ruding jaagt de kippen weer terug in het hok IN *N BUNGALOW? Ziekenfondsen niet bezorgd over actie- oproep specialisten h Mr. Aalberse overleden De Vries: Problemen niet onoverkomelijk Afspraken gemaakt over milieu in chemische sector Drie jaar geëist voor afvoer chemisch afval MIDWEEK IN APRIL, MEI OF JUNI NENDOR4DO BINNENLANDSaidó<i<Bowuvntdinsdag is april i989 pagina 4 nt Water vuil door meetfout GRONINGEN De chemische stof die donderdag in monsters werd aan getroffen die waren genomen van drinkwater uit het waterleidingnet voor Groningen, Haren en Eelde, is vermoedelijk in dat water terecht ge komen bij de controle van deze wa termonsters. Het leidingwater in Groningen, Eelde en Haren is waar schijnlijk nooit vervuild geweest met deze chemische stof. De vervuiling in de watermonsters werd vermoedelijk veroorzaakt door een rubbertje in de controle-apparatuur van het Ge meentelijk Waterbedrijf Groningen, aldus de Groninger wethouder voor Milieu H. Morssink. Onderzoek naar rugklachten vliegers ROTTERDAM Drs. J. Aghina die morgen promoveert op het onderwerp „rugklachten en vliegen", heeft tijdens het onderzoek vastgesteld dat laagvlie gen doorgaans rugklachten laag in de rug veroorzaakt, terwijl hoogvliegen klachten hoog in de rug oplevert. Hij deed het onderzoek bij vliegers van F- 16 squadrons van de Koninklijke Luchtmacht. De promovendus conclu deert dat vibratie nauwelijks invloed heeft op de rugbelasting. Daarentegen is de zithouding van zeer grote invloed. Hij wijst er dan ook op dat het in alle werksituaties zinvoller is meer aan dacht te schenken aan zithouding en zitcomfort dan investeringen te doen in het wegnemen van de trillingen. Stookkosten omlaag door huis in richting van zon te wenden NOORDWIJKERHOUT Een betere situering van huizen en meergezinswo ningen ten opzichte van de zon levert een besparing aan stookkosten op van 10 tot 30 procent, zo blijkt uit een studie van TNO. Het is dezer dagen één van de vele onderwerpen op de Nationale Zonne-energie Conferentie in Noord- wijkerhout. Verder blijkt dat de syste men voor zonne-energie steeds goedko per worden. Kostten zonnecelpanelen in 1973 nog 200.000 gulden per kilo- Watt, nu is dat ongeveer 10.000 gulden. Een verdere daling tot beneden de 2000 gulden ligt in het verschiet. Braks: onderzoek naar Nizo-boter van landbouw heeft de Twee de Kamer een onderzoek toe- gezegd naar het gebruik van )U' het zogenaamde Nizo-procédé bij het maken van boter. De uitkomst van het onderzoek 1 volgt nog deze week. Zoals be kend heeft het Nederlandse NDI socialistische lid van het Euro parlement Piet Dankert Ne derland er vorige week van11 beschuldigd jarenlang boter 1 die was vervaardigd volgens 1 het Nizo-procédé in interven tie te hebben genomen, terwijl dat volgens de regels van EG niet mocht. DEN haag De Natio nale Ziekenhuisraad (NZR) en de Vereniging van Nederlandse Zieken fondsen maken zich voor alsnog niet al te druk om een nieuwe actie-oproep onder medisch specialis ten. De NZR legde vorige week de hand op een anonieme brief die onder specialisten circu leert en waarin geadviseerd wordt de ziekenfondsen te be nadelen en de gang van zaken in de ziekenhuizen grondig te verstoren. Het pamflet is een voortzetting van de acties van medisch specialisten, die vorig jaar door de rechter werden verboden. „We hebben niet de indruk dat in brede kring aan dew ,epi, anonieme oproep gehoot 'vei wordt gegeven", zei een het woordvoerder van de NZ8 de vanmorgen. De Vereniging van Nederlandse Ziekenfond sen spreekt van „kwajongens- werk". „Er is ook geen enkel n di zicht op de verspreiding" aldus ,eijj] de ziekenfonds-koepel. De zie- ven kenfondsen ontkennen toljec dusverre aanwijsbaar finan cieel nadeel te hebben van ac ties onder medisch specialis ten. De Landelijke Specialis tenvereniging zegt niets met het pamflet te maken te heb ben. In het pamflet, waarvan deze v week delen gepubliceerd wor den in het NZR-tijdschrift „Het Ziekenhuis", staat hoe de[C specialisten op een juridisch veilige manier actie kunnenr voeren, zonder dat dat voor der patiënten nadelig is. ;ken l*prde er dt i n Ie Mr. P.J.M. Aalberse FOTO: ANP DEN HAAG Op 78-jarige leeftijd is zondag in Den Haag de oud-KVP-voorzitter mr. P.J.M Aalberse overleden. Mr. Aalberse was van 1963 tot 1969 lid van de Tweede Kamer voor de Katholieke Volkspartij (KVP), maar verwierf vooral bekendheid als voorzitter van die partij in de jaren 1962 tot 1968. Tijdens zijn voorzitterschap stapte de KVP in 1965 zonder verkiezingen in een kabinet met de PvdA onder lei ding van Cals. Echter tijdens de nacht van Schmelzer (in oktober 1966) liet de KVP de PvdA weer vallen, omdat de sociaal-democraten een gat in hun hand zouden hebben. Aalberse begon zijn loopbaan als ad vocaat en was onder meer werkzaam bij het College van Rijksbemidde laars. Ook was hij lid van de ge meenteraad van Wassenaar (1945- 1954) en Den Haag (1956-1963). In 1969 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State, een functie die hij bij het bereiken van de 70-jarige leeftijd neerlegde. Mr. Aalberse was commandeur in de Orde van Oranje Nassau, comman deur in de Orde van de H. Gregorius de Grote en commandeur in de Kroonorde van België. DEN HAAG Zoals in menig huisgezin levert het opstellen van het huis houdboekje ook in het ka binet traditioneel het no dige gekrakeel op. De schermutselingen zijn dit jaar echter wel zeer hef tig. Zo liet minister Ru- ding van financiën zon dagavond aan het Binnen hof de alarmbellen rinke len door voor de televisie openlijk op zijn eigen af treden te speculeren. Is het conflict echt zo hoog op gelopen? Uit Rudings staat van dienst zou je begrijpen van wel. De minister staat immers niet bekend als iemand die snel met zijn portefeuille zwaait zodra de besluitvor ming niet helemaal naar zijn zin verloopt. De afgelopen ja ren liet hij meermalen knarse tandend toe dat collega-minis ters een loopje namen met de begrotingsdiscipline. Alleen dank zij forse meevallers kon het kabinet financieel redelijk op koers blijven. Ook voor het komende jaar heeft het kabinet de wind flink in de rug. Voor het eerst in zeven jaar hoeven zelfs geen extra bezuinigingen doorgevoerd te worden om in 1990 het financieringstekort en de collectieve lastendruk volgens plan omlaag te bren gen. Maar de economische groei zal ook niet zo groot zijn dat alle klappen geruisloos op gevangen kunnen worden. Om de financiële doelstellin gen te kunnen halen moeten de onvoorziene uitgaven (to taal liefst 3,5 miljard gulden) gecompenseerd worden. En daar wringt nu net de schoen. Ruding heeft grote twijfels over de bereidheid van zijn collega's (en vooral van Deetman) om de tegenval lers op hun begrotingen tijdig recht te breien. „Rond de ver kiezingstijd zijn de knietjes al tijd wat slapjes", verklaarde Ruding gisteren. Premier Lubbers is, vanwege de nog op te lossen milieupro blemen. eveneens wat minder streng in de financiële leer. De nieuwe milieuheffingen die de premier in het kader van het Milieubeleidsplan (NMP) wil voorstellen, zullen de minis ters nog meer in verleiding brengen geld uit te geven, zo vreest men bij Financiën. De rem op de overheidsbestedin gen is dan helemaal los, met alle gevolgen van dien. Boven dien zouden de collectieve las ten tot een onaanvaardbaar ni veau stijgen. Als zelfs de steun van Lubbers voor een consequent financieel beleid afbrokkelt, helpt een waarschuwend vingertje niet meer. Dan is een ferm schot voor de boeg geboden, zo lijkt Ruding zichzelf gerealiseerd te hebben. Of, zoals een woord voerder van Ruding het giste ren zei: „De minister tracht zijn collega's terug in het kip penhok te jagen". Het moment van Rudings waarschuwing is met zorg ge kozen. In het kabinet moet de komende dagen een knoop worden doorgehakt over zowel de Kaderbrief de opsom ming van mee- en tegenvallers in 1989 en 1990 als het Mi lieubeleidsplan. De Kaderbrief heeft voor Ruding voorrang, omdat daarin is uitgerekend hoe veel de ministers volgend jaar moeten inleveren om de nu al bekende begrotingsover schrijdingen te compenseren. Pas als daar een akkoord over is, kan volgens Ruding met een gerust geweten de laatste hand gelegd worden aan het Milieubeleidsplan. Zal het kabinet Lubbers-2 dan toch zijn karwei niet afmaken? In politiek Den Haag hoedde gisteren iedereen zich ervoor daarop vooruit te lopen. Toch waren er signalen te over dat het uiteindelijk wel zal mee vallen. Allereerst werd er op gewezen dat op dit moment geen van de coalitiepartners baat heeft bij een breuk. De wat laconieke reacties van VVD-voorman Joris Voorhoe ve en fractievoorzitter Bert de TOKYO - CDA-fractieleider De Vries acht de proble men in het kabinet over de rijksfinanciën en het mi lieu niet onoverkomelijk. De Vries, die gisteren met een parlementaire delegatie in Tokyo arriveerde - ter herdenking van het feit dat Nederland en Ja pan 380 jaar geleden handelsbetrekkingen aanknoopten - zei slechts: „De soep wordt in het algemeen niet zo heet gegeten als zij wordt opgediend". „Bij mijn vertrek wist ik dat er problemen waren in net kabinet, maar deze leken mij niet onoverkome lijk". Volgens vice-fractievoorzitter Wöltgens van de PvdA speelt mi nister Ruding hoog spel met zijn voorspelling dat door zijn even tueel opstappen het hele kabinet zou sneuvelen. Wöltgens ba seert zich op de „buitengewoon afstandelijke reactie" van VVD- leidëT Voorhoeve op Rudings uitlatingen. Wöltgens voorspelt dat met de hoge inzet een weg terug voor Ruding niet geloofwaardig is. Minister Ruding Vries vanuit Japan spraken in dat opzicht boekdelen. Gaatjes Intussen wordt bij de departe menten en door het Centraal Planbureau naarstig gerekend om elk gaatje speelruimte dat in de diverse begrotingen te vinden is, boven water te krij gen. In verschillende werk groepjes buigen ministers en ambtenaren zich over onder delen van de Kaderbrief en het Nationaal Milieubeleids plan. FOTO: DIJKSTRA Gewoontegetrouw houdt Lub bers bij al het overleg en alle becijferingen zijn kruit zo lang mogelijk droog. Zaterdag maakte hij vrijwel geen woord vuil aan de moeizame onder handelingen in het kabinet. In kabinetskringen wordt dan ook verwacht dat de premier geheel in onvereenstemming met zijn politieke 'stiel' op het allerlaatste moment een konijn uit de hoed zal toveren; een compromis waar alle betrok ken ministers moeilijk 'nee' te gen kunnen zeggen. PAUL KOOPMAN AMSTERDAM On danks kritiek van betrok- ken bestuurders en be denkingen van werkge verszijde hebben de In dustriebond FNV en de Vereniging van de Neder landse Chemische Indus trie (VNCI) gisteren for meel het milieu-conve nant ondertekend. De In dustriebond en VNCI ho pen daarmee het overleg binnen de ondernemingen over milieumaatregelen te stimuleren. nant dat FNV en VNO eerder dit jaar sloten. Afspraken op bedrijfsniveau, zoals bij Sheli, zijn daardoor zeker niet uitge sloten. De betrokken districts bestuurders hebben eerder de vrees geuit dat de werkgevers door het convenant geen ver dere afspraken per onderne ming willen maken. Dat zou ook blijken uit een interne no titie van het VNO. De VNCI kan geen bindende adviezen aan zijn leden geven, omdat de vereniging geen cao-partner is. VNCI-voorzitter Bresser gaf aan dat de chemische industrie haar verantwoordelijkheid voor het milieu niet uit de weg gaat, al kan het voortbestaan van bedrijven niet ter discus sie staan. Actie Panda-broodje gaat voorlopig door DEN HAAG De verkoop van het Panda-broodje door Nederlandse bakkers is zo'n groot succes dat de actie die ei genlijk twaalf weken zou du ren, voor onbepaalde tijd wordt voortgezet. Sinds de in voering van dit meergranen baksel met zonnebloempitten zijn er zes miljoen stuks over de toonbank gegaan. Van ie der verkocht broodje gaat een fonds nu al een bedrag tege moet kan zien van 600.000 gul den. Veilige mode Een Amerikaanse studente heeft drie modieuze combinaties ontworpen waarmee je menige ramp zou kunnen overleven. De kledingstukken zijn (v.l.n.r.) gemaakt van industriedekens, kogelvrije stof en een papieren stof die radioactieve straling tegenhoudt. FOTO: AP ROTTERDAM Tegen een 51-jarige Schiedam mer is gisteren drie jaar cel geëist op verdenking Van het illegaal opslaan en afvoeren van chemisch afval. De verdachte zou tussen 1984 1986 tientallen tonnen zwaar verontreinigde grond en chemisch afval hebben afge voerd naar een stortplaats in het Belgische Mellery. Deze stortplaats was daarvoor niet ingericht; ook was het sinds 1983 verboden afval naar (het Waalse deel van) België af te voeren. Voor de rechtbank in Rotterdam gaf de man dit zon der meer toe. De stortplaats in Mellery nam het afval aan omdat de factu ren vermeldden dat het „ver vuilde grond" betrof die af-3fC komstig was uit België. Over stinkend verfslib dat de grens over moest, werd vlak voor de Belgisch-Nederlandse grens een laag zand gegooid. De op drachtgevers werd verteld dat het verfslib „gestabiliseerd was met immobiliserende stof fen dan wel met chemicaliën De rechtbankpresident, mr. M. van der Grinten, vroeg maan dag dan ook of zand onder de noemer chemicaliën valt. Hij doet 1 mei uitspraak. Kemp na zomer voor rechter DEN HAAG Voormalig af- valtransporteur Simon Kemp komt waarschijnlijk pas na de zomervakantie voor de rech ter. Het onderzoek in de Al- phense gifaffaire is weliswaar afgerond, maar het proces ver baal ligt nog bij de rechter- commisaris, aldus persofficier Vos. Vos wil geen mededelin gen doen over de resultaten naar het onderzoek. Zoals be kend wordt Kemp onder meer verdacht van het illegaal stor ten van chemisch afval op de voormalige stortplaats in Al phen aan den Rijn. Vos beves tigt dat de inval bij transpor teur Zegwaard in Delft, die de vorige week werd uitgevoerd, te maken heeft met het afslui ten van het onderzoek naar Kemp. Ondanks de toenemende perfectie van hifi-apparatuur blijft de radioliefhebber van het eerste uur zijn hart verpanden aan oude, knetterende, bakelieten radio's. Gisteren werd bij Sotheby's flink geboden op een Ekco radio, een Philips luidspreker uit 1925 en een Sonor radio in de vorm van een Cadillac (vlnr). Het laatste voorwerp veranderde voor 4300 gulden van eigenaar. Oudjes SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Winkels mogen niet open op zaterdagavond DEN HAAG Winkels zul len in de toekomst niet op za terdagavond geopend mogen nomische Zaken) aangebracht in zijn wetsontwerp voor de nieuwe Winkelsluitingswet. In het wetsontwerp stelt Even huis voor om winkeliers de keuze te geven tussen opening van negen tot zes of van 's middags twaalf tot 's a- vonds negen uur. In het oor spronkelijke wetsontwerp be stond de mogelijkheid om de winkel op zaterdag open te houden van twaalf tot 's a- vonds negen. Dat is nu terug gedraaid. Elke winkel moet op zaterdag om vijf uur gesloten zijn. Winkeliers die straks kie zen voor middag-/avondope- ning, mogen één ochtend per week geopend zijn: op donder dag of op vrijdag. (ADVERTENTIE) Kom dit voorjaar eens een midweek of week met de kleintjes naar een van de 5-sterren bungalow parken van Vendorado. Bijvoorbeeld loohorst of Weerterbergen in ons mooie Limburg, of Heilbach- see in de Duitse Eifel. Dan profiteert u van een leuk voordeeltje: u krijgt 25% korting op de bungalow huurprijs! Deze regeling geldt alleen voor ouders met kinderen t/m 4 jaar. bijv. 6-ptrs. geschakelde A A JJ/l Bel voor informatie en reservering: 020 - 66565 65 Stuur deze bon ui een envelop zondet postzegel noot: Vendotodo, Antwooidnummei 10072,4800 VB Bredo Ei bgl ook een folder voof u klom bi;V&D.ABNBonk. D-Reizen, Me, Toerkoop. Rottink en de grote postkantoren. Jk heb it mar g ffu dlVar om hun hamer I lo troef ftan ie fesluurd wiooit naar bedHeb Hnnr^irtó ben ie weer wat uit- jeh/iid f tteeik ben \\Dan iahh het I moe i I I rer letten. \lk ent hel met welen 'Jh ben\\ fraai is dat \jnoe, heb ih feirfd IfT l'iililllllllll'llllllllllll \fhh zo. moetik f Je moet me de les I eer trekken J niet hypen^leien Bluft dat io //iemand hruft hier de hans om iels te /effen En wat moet er ran die kinderen terechtkomen als jü de hele daf ^wtf bent xA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4