Zeg het met tarwe Scheuring in verpleegfront it Blokkade van twee dagen moet imago van Shell beschadigen Bel 06-4123 en u weet aan welk hypotheekbedrag u kunt denken. binnenland Bonden in actie voor uitkerings trekkers Noodkreet over toekomst protestants onderwijs AmroBankiEi INA tie meegf Menij >t geld -ondig I 11-labo oet lei borate de ac borate euk £etctae Commit DINSDAG 18 APRIL 1989 PAGINA 3 UTRECHT De Ver bondsraad van het CNV en de Federatieraad van het FNV hebben gisteren besloten samen met de aangesloten bonden van 29 mei tot en met 1 juni in actie te komen voor de uitkeringsgerechtigden. aan izwaki Ti maj rij toe oo treden de ecomi lijkt n don entraal beto tappet onder srgani ionain i m zee: d dooi ken rleenl and te /orden CNV-voorzitter H. Hofstede De vakcentrales willen dat per 1 juli 200 miljoen gulden Op ta fel komt voor de uitkeringsge rechtigden. Daarna moet de koppeling worden hersteld tussen de loonontwikkeling en de uitkeringen en minimumlo nen. Het kabinet weigert tot dusver daarop in te gaan. Vol gens FNV en CNV vraagt dat om een „keiharde aanpak". Welke vorm de acties krijgen is nog niet bekend. Op een CDA-bijeenkomst in ÏJmuiden herhaalde CNV- voorzitter H. Hofstede de eis dat er op 1 juli 200 miljoen be schikbaar moet komen voor uitkeringsgerechtigden. Hij deed een beroep op het „socia le gezicht" van het CDA. Vol gens hem heeft het huidige kabinetsbeleid wel positieve kanten, maar ontbreekt het aan een rechtvaardige verde ling van de welvaart. Hij schaarde zich achter dé vijf- proeent-eis van de werkne mers in de gezondheidszorg en rfep het CDA op de verhoging van de kinderbijslag door te zetten. Argentinië levert Jan Olij niet uit BUENOS AIRES Een Argen tijnse rechtbank heeft gisteren bevestigd dat de Nederlandse oorlogsmisdadiger Jan Olij niet zal worden uitgeleverd aan Ne derland. Rechter Gerardö Lar- rambebere vèrklaarde dat Ar gentinië geen mensen uitwijst die door gerechtshoven in het bui tenland bij verstek zijn veroor deeld. Bovendien zouden de mis daden die Olij heeft begaan in middels zijn verjaard. Olij werd ervan beschuldigd tijdens de Tweede Wereldoorlog leden van het Nederlandse verzet aan de nazi's te hebben uitgeleverd. Nominale premie ziekenfonds ook voor minderjarige DEN HAAG Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) vindt het gerecht vaardigd dat minderjarigen met een klein baantje de volledige nominale ziekenfondspremie 156 gulden per jaar - betalen. Hij schrijft dat in ant woord op vragen van het kamerlid Van Otterloo (PvdA) die het onte recht vindt dat mensen met een klei ne dienstbetrekking daardoor, in sommige gevallen, 15 procent van hun inkomen kwijtraken. Tot 1 janu ari 1989 was het regel dat zij een zeer geringe procentuele premie betaalden en toch aanspraak mochten maken op het. volledige ziekenfondspakket. Grubbenvorst verzet zich tegen Venlo GRUBBENVORST Meer dan 1500 van de 6000 inwoners van het Noordlimburgse Grubbenvorst hebben gisteravond geprotes teerd tegen het plan van de gemeente Venlo om een derde van het grondgebied van Grubbenvorst (1400 hectare), inclusief de groenteveiling, te annexeren. Burgemeester Vermaaten zette uiteen dat zijn gemeente bereid is om de buurman te helpen. Het heeft daarom ruim 250 hectare aangeboden om de meest urgente correcties te kunnen uitvoeren. Daar neemt Venlo echter geen genoegen mee. De burgers van Grubben vorst zijn van plan tot het bittere einde te blijven vechten tegen de annexatie. Ter on dersteuning daarvan bracht de schutterij Sint Jan haar geschut al in stelling gericht op Venlo. Rechter verbiedt spermadonor kind nog langer te bezoeken AMSTERDAM Een spermadonor uit wiens zaad een kind van twee lesbische vrouwen is verwekt, mag dat kind niet zien. Daartoe besloot gisteren het Gerechtshof in Amsterdam, dat daarmee de beslissing vernietigde die de Utrechtse kinderrech ter mr. A. Quik-Schuit in december in deze zaak had genomen. De donor was aanvankelijk bevriend geweest met de moeder van het meisje. Na de geboorte had hij wekelijks contact met het kind. De kinderrechter had bepaald dat het donorschap in com binatie met dat contact tussen biologische vader en kind vol doende was om een beroep te kunnen doen op het omgangs recht. De twee „sociale" moeders tekenden hoger beroep aan te gen deze- uitspraak, omdat er in hun ogen geen sprake was ge weest van „nauwe persoonlijke betrekkingen" tussen donor en kind. Het Hof deelt die opvatting. Dienstjaren tellen niet bij collectief ontslag DEN HAAG Werkgevers sturen bij collectief ontslag het eerst de minst bruikbare werknemers de laan uit. Wie onvoldoende presteert in vergelij king met anderen, niet ergens anders kan worden gebruikt, veel ziek is dan- wel geen of slechts Nederlands spreekt wordt al snel in de groep gezet die col lectief wordt ontslagen. De duur van het dienstverband speelt maar een on dergeschikte rol. Dat schrijft ir. T. Ha- vinga, die vandaag promoveert aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen op een studie naar collectief ontslag in de industrie. Opvallend gegeven is dat korte tijd na het collectieve ontslag door alle onderzochte bedrijVen nieuw personeel werd aangetrokken. VLIEGEND OVER LEVEND KUNSTWERK WORLD CLEAN RIJSENHOUT Vincent van Gogh was dol op ko renvelden en veel van zijn schilderijen getuigen van zijn - winstgevende - liefde voor agrarische on derwerpen. Maar of de man wiens werk zelfs door criminelen op hoge prijs wordt gesteld, oren zou hebben gehad naar het plan om Europa's grootste kunstwerk van graan te maken, valt te betwijfelen. Maar gelukkig voor ministèr Smit-Kroes liet Sybariet-schil- der Robert van Vliet, in wiens „landlopersleven" eenvoud, waarheid, licht en natuur cen traal staan, zijn eigen idee toch verwezenlijken; daarom arri veerde de bewindsvrouw van middag niet voor niets in Rij- senhout bij Aalsmeer om een levend kunstwerk te openen. Vanuit de lóhgste mobiele hoogwerker ter wereld gleed een fles champagne langs een kabel naar een tarweveld van 200 bij 200 meter (4 ha) waarin de woorden „World Clean" zijn uitgefreesd om de aan dacht te vestigen op de proble- matiek van de luchtverontrei niging. Een „World Clean"- eongres volgt in september te Den Haag. De veertig meter grote letters zijn duidelijk te zien vanuit veel vliegtuigen die Schiphol aandoen, reden waarom de verkèersministér was ge vraagd.' Uiteraard ontbrèken ook de aarden létters AEG van de hoofdsponsor niet in je i Daags ervoor Een dag voor de opening ont breekt wel schilder Robert van Vliet. Hij heeft het erg druk met de laatste voorberei dingen voor het project; zelfs zijn familie weet niet waar hij uithangt en ook bij zijn project „World Clean Art in the Whe at 1989" is hij in geen velden of wegen te bekennen. „Hij is net weg", vertelt land bouwer Ben Lanser, die juist bezig is met zijn tractor plus aanhangende frezer de E van AEG uit zijn zelf geplante wintertarwe te toveren. „Hier na de G nog en dan zijn we rond", zegt hij glimlachend. Zoon Andfé maakt op datzelf de moment aan de andere kant van het 40.000 rh2 grote kunstwerk de signatuur van schilder Robert van Vliet na. „Daarvan moet het meeste met een handfrezer gebéuren, omdat die lettèrs maar vijftien meter groot zijn en sierlijk moeten worden met allerlei toeters en bellen eraan". Het klinkt bijna spottend, maar ergèns vindt de landbou wer zijn medewerking aan dit vaag artistieke gedoe toch wel leuk. „Het i$ oök goede promo tie van onze kant, want ze schelden wel altijd op de land bouw en veeteelt dat we het milieu aantasten, maar we werken er heus aan dat alles sehonèr wordt. Kijk maar eens in de sloten, daar zie je weer kikkers en donderkopjes". „Maar", gaat Lanser verder over het hoofdonderwerp, „de eigenlijke kunstenaars zijn toch die lui van Vermeer Landbouwer Ben Lanser freest de laatste letters in zijn nu nog groene tarweveld onder de rook van Schiphol. FOTO: DIJKSTRA van hergroei in de letters en dè^onvermijdelijke schade als gevolg van het plattrappen en platrijden van tarweplantjes. Enfin, wie het on-Van Goghse meesterwerk met eigen ogen wil bekijken kan het beste Lansers land niet betreden. Beter kan men een stoel reser veren in een toestel dat onder de juiste hóek over de woorden „World Clean" vliegt; HERMAN JANSEN Bouw uit Hoofddorp; zij heb ben met een theodoliet, jalón- stokken, piketpaaltjes en een meetlint Van Vliet geholpen bij het uitzetten van al die reusachtige letters". Hoe lang? De grijs-zwarte letters vallen nu nog goed op tussen het lage groene wintertarwe, maar hoe lang wordt alles in stand ge houden? De landbouwer: „Daarover is men het nog niet eens. Van Vliet zit zelfs nog te denken aan het 's avonds ver lichten van die letters via al lerlei bolletjes en kabels. Maar wij zijn boeren en we zijn zui nig op onze gewassen". Ben Lanser brengt ook alles in rekening wat er gebeurt op de vier. beschreven hectares van zijn produktieve grond: drie dagen frezen, het verlies van een bunder tarwe als in augus tus de gele, heuphoge granen rond de enorme letters worden geoogst, het eruit blijven halen AMSTERDAM Het co mité Shell uit Zuidafrika verwacht donderdag en vrijdag 2000 tot 3000 men sen in Amsterdam, die met elkaar van de hoofd stad een podium moeten maken van demonstraties, manifestaties en blokka des tegen de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika. Het hoogtepunt van die activiteiten wordt een tweedaagse blokkade van het Shell-laboratorium in Amsterdam-Noord. Wijnand, één van de organisa toren van de acties: „Het gaat ons er om de publieke discus sie over de aanwezigheid van Shell in Zuidafrika in een stroomversnelling te brengen. Meer mensen te betrekken bij die gesprekken. Het imago van Shell moet zoveel moge lijk worden beschadigd. Het is dan ook de bedoeling dat die blokkades een volstrekt vreed zaam verloop hebben. Het spektakel-element heeft voor ons absolute prioriteit. Als de politie ons tijdens de blokka des weg wil hebben, zullen we ons na enig duw- en trekwerk ook laten weghalen". Burgemeester Van Thijn heeft de demonstranten inmiddels laten weten geen blokkade van het bedrijf te zullen accèp- teren. „Als de hoofdingang van het laboratorium als ge volg van de demonstratie on bereikbaar wordt, zal dat wor den geaccepteerd. Maar de achteringang moet toeganke lijk blijven. De politie zal dan ook optreden tegen pogingen om die ingang te blokkeren", aldus de burgemeester. Ter wille De gemeente heeft verder een aantal maatregelen genomen om de demonstranten ter wille te zijn. Zo worden extra pon ten ingezet, wordt waar nodig het verkeer omgeleid en krijgt het openbaar vervoer een aan gepast dienstrooster. De,actie voerders zijn daar blij zijn de blokkade te beperken tot de hoofdpoort. „Dan wordt het een demonstratie en dat is niet wat wij willen". Donderdagochtend vertrekken de actievoerders in een de monstratie vanaf de Dam naar Amsterdam-Noord. Op die dag wordt het personeel van Shell met rust gelaten. Alleen bezoe kers en leveranciers wordt be let het terrein op te komen. Vrijdag moet de blokkade vroeger beginnèn zodat ook het personeel met de actie voerders wordt geconfron teerd. Na de blokkade van vrijdag gaan de actievoerders terug naar de stad waarna een slotdemonstratie en een feest de actie moeten afsluiten. De organisatoren zijn de afge lopen maanden met name be zig geweest met het ronselen van zoveel mogelijk solidari teitsverklaringen, zowel bij maatschappelijke groeperin gen als bij het personeel van Shell zelf. Dat heeft onder meer geresulteerd in een brief van meer dan honderd Shell- werknemers 'die de directie schriftelijk hebben gevraagd zich terug te trekken uit Zuid afrika. Daarnaast hebben meer dan 130 kaderleden van de FNV een oproep tot deelname aan de blokkade ondertekend. Intimidatie Het CDA-Tweede-Kamerlid H. Aarts vindt de blokkade zelfs een vorm van intimida tie. De gebruikte methodes passen volgens Aarts niet in een rechtsorde waarin ieder een kan zeggen wat hij wil: „Er zijn wetten en ook Shell leeft die na. Zo'n blokkade schept een sfeer waarin het lijkt of tegen Shell alles geoor loofd is. Bovendien is in het verleden gebleken dat derge lijke acties ondanks vreedza me bedoelingen toch fors uit de hand zijn gelopen. Het is daarnaast de vraag of desin vesteren in Zuidafrika ook daadwerkelijk bijdraagt tot het afschaffen van apartheid in Zuidafrika. Wij vinden van De buitenlandspecialist van de PvdA, Maarten van Traa, zegt het eens te zijn met het actie- doel, „maar je kunt niet zo maar blokkeren. Wij vinden dat niet alleen Shell, maar alle Nederlandse bedrijven zich moeten terugtrekken uit Zuid afrika. Daar mag best voor ge demonstreerd worden binnen het kader van de wet maar de beslissingen daarover in het parlement worden Politie trots op vangst (Vervolg van de voorpagina) LEIDERDORP De ach tervolging van de drie ac tievoerders in Leiderdorp begon omstreeks 01.15 uur en duurde ongeveer 25 minuten. De drie mannen reden weg in een auto met gedoofde lichten. Bij de achtervolging werd tus sen Leiden en Leiderdorp heen en weer gereden. Het vluchtende drietal keerde nóg een keer terug in Leiderdorp voordat de auto uiteindelijk in Leiden kon worden klemgere den. De politie is volgens een woordvoerder „bijzonder te vreden" over de vangst van totaal zes actievoerders in één nacht. „Al jaren worden slan gen bij benzinestations doorge- terhalen van de daders. Dat dit nu in Nieuwerkerk aan de IJssel en Leiderdorp wel is ge lukt, melden we dan ook met gepaste trots", aldus de politie woordvoerder. Hoewie de vrdachten niets zeggen, zou één van hen een volledige be kentenis op zijn celdeur heb ben geschreven. Opmerkelijk is dat in Nieu werkerk en Reeuwijk ook bij Fina-pompen slangen zijn doorgesneden. De politie heeft er geen idee van waarom dat is gebeurd. Twintig Leidse studenten heb ben gisteravond actie gevoerd bij het Academiegebouw aan het Rapenburg. De studenten protesteerden tegen de sponso ring door Shell van een debat door de jubilerende studenten vereniging Quintus. De actie voerders deelden pamfletten uit aan de bezoekers van het debat. UTRECHT Er is een scheuring in het verpleeg front. De Nederlandse Maatschappij voor Ver pleegkunde (NMV) heeft besloten haar eigen weg te gaan in het conflict. De NMV (12.000 leden) vindt dat de verpleging en ver zorging wel vijf procent loonsverhoging moet krij gen, maar dat voor de overige circa 100.00Ó werknemers een loons verhoging van 2,85 pro cent voorlopig voldoende De overige bonden, AbvaKa bo, CFO, FHZ en GOB, willen 5 procent loonsverhoging voor alle werknemers in het zie kenhuiswezen. Volgens voor zitter C. de Ridder van de NMV is een dergelijke collec tieve loonsverhoging niet al leen onhaalbaar, maar ook on nodig. „Het zijn de verpleeg kundigen geweest die alles aan het rollen hebben gebracht. Het is met het oog op de toe komst bittere noodzaók voor deze groep de beloning te ver béteren. Van andere catego rieën personeel staat dat veel minder vast", aldus De Ridder. De NMV had zich al de woede van de andere vier bonden op de hals gehaald door de voor zitter van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid (NRV), voormalig staatssecre taris J. Hendriks, te vragen in het conflict te bemiddelen. Héndriks heeft daar voorlopig van óf gezien. Als het kamer debat van donderdag daartoe aanleiding geeft, is hij echter wel bereid alsnog te bemidde len. De vier andere bonden toon den zich verontwaardigd over het initiatief van de NMV, waarover geen overleg is ge pleegd. Als er al van bemidde ling sprake moet zijn! dan al leen tussen overheid en Natio nale Ziekenhuisraad, aldus AbvaKabo. CFO, FHZ en GOB. „Nu in deze tijd samen werking juist dringend gebo den is, is de handelwijze van de'NMV onverstandig en valt die te) betreuren", vinden de bonden. Rechtzaak Toetanchamon mag niet op tv DEN HAAG De Haagse lo kale omroep „Lokatel" mag de rechtzaak tegen directeur Hoos van het Haagse beveili gingsbedrijf Toetanchamon op 27 april niet rechtstreeks op de televisie uitzenden. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank aan Lokatel laten weten. De redactie van Loka tel had om toestemming ge vraagd, nadat Hoos had ver klaard geen bezwaar te heb ben tegen de uitzénding. VOORBURG De Bestu- renraad protestants-chris telijk onderwijs, de schoolbesturenraad uit de zelfde groep en de onder wijsvakorganisatie PCO hebben een noodkreet ge slaakt over de toekomst van het voortgezet onder wijs. Zij willen dat hierover in deze regeerperiode duidelijkheid komt. Zeker de lbo- en mavo- scholen, die leeglopen door een gebrek aan leerlingen, hebben daar recht op, aldus de organisaties. De drie protes tants-christelijke groeperingen stellen vast dat duidelijkheid over het voortgezet onderwijs opnieuw uitblijft indien het wetsvoorstel basisvorming in de vuilnisbak verdwijnt. De laatste weken, zo merken de organisaties op, worden de ge ruchten hierover steeds ster ker. De protestants-christelijke groeperingen zijn van mening dat de overheid beslissingen niet om financiële redenen mag doorschuiven naar een volgend kabinet. In hun ver klaring pleiten de organisaties voor een snelle behandeling van het huidige wetsontwerp basisvorming. Zij vinden aan passing op belangrijke punten nodig, maar het geven van duidelijkheid staat volgens hen nu voorop. DE KNOLLEN IK. G?=v 'W AtWTOie-IWDlJlNI- KUNDtfe- KAN ik DAAR NDU MCT" LEGE HANOÊN BiNNEMKone* WAT VIND l! Maand geëist tegen politieman AMSTERDAM De Amster damse procureur-generaal mr. A. Korvinus heeft gisteren bij het gerechtshof één maand voorwaardelijke gevangenis straf geëist tegen de 30-jarige politieagent T.W. De agent schoot in 1986 een inwoner van Amsterdam per ongeluk dood tijdens een worsteling. W. kreeg na de schietpartij tij delijk een administratieve taak, maar draait' nu weer sur veillancediensten. Bij de recht bank in Amsterdam werd W., in oktober 1987, veroordeeld tot twee maanden voorwaar delijke gevangenisstraf wegens dood door schuld. Uitspraak 1 mei. (ADVERTENTIE) Bent u ook benieuwd of u 'n huis kunt kopen met uw inkomen? Bel 06-4123 (op werkdagen tot 21.00 uur en zaterdags tot 19.00 uur).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3