U Seidóc Sammt Anatomisch museum barst uit voegen id ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Personeel bezet Sancta Maria Vechtersbazen aangehouden Etrusken in Leiden Gouden speld voor Nico Koelewijn Nieuwe sportvelden in Voorschoten MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 7 Alcoholcontrole LEIDEN Gedurende het weekeinde is in de gehele Leid- se regio, Bollenstreek en Rijnstreek een intensieve alcohol controle gehouden. In de nacht van vrijdag op zaterdag wer den in Leiden en aangrenzende gemeenten 215 personenau to's gecontroleerd. Tien bestuurders reden onder invloed van wie vijf een rijverbod opgelegd kregen. In de nacht van zaterdag op zondag werden 273 automobilisten gecontro leerd. Acht personen kregen een proces-verbaal en negen bestuurders een rijverbod. De samenwerkende politie van Katwijk en Noordwijk hield 324 automobilisten aan in de nacht van zaterdag op zondag. I Elf bestuurders werden bekeurd voor het rijden onder in vloed. I In Hazerswoude werd in de nacht v opgetreden door de gemeentepolitie werking met de rijkspolitie uit omliggende gemeenten. Men controleerde 280 automobilisten op de Rijndijk in Hazers woude. Twee van hen kregen een proces-verbaal, zeven keer werd een rijverbod opgelegd. NOORDWIJKERHOUT- KATWIJK Ruim 40 verpleegkundigen hebben vanochtend het hoofdge bouw van Sancta Maria bezet. Van acht tot tien uur bleef de deur dicht voor het administratief personeel. De actie is rus tig verlopen. Het personeel van dit psychia trisch ziekenhuis gaat deze week hardere actie voeren. Zo zullen registratielijsten van pa- gevuld. Dit betekent dat niet bekend is wie in het zieken huis verblijft. Daardoor wordt de betaling door ziekenfond sen en verzekeringsmaat schappijen bemoeilijkt. „Op deze manier hopen we een ad ministratieve chaos te veroor zaken", aldus een woordvoer der van de verpleegkundigen. Donderdag wordt op Sancta Maria een zondagsdienst ge draaid en zaterdag wordt met collega's van andere zieken huizen, verpleeghuizen en in richtingen actie gevoerd bij het bloemencorso. Personeel van het verpleegte huis De Wilbert heeft zater dagmiddag een ballonnenactie op de Taatendam gehouden. Honderd personeelsleden en sympathisanten lieten de bal lonnen in de lucht en gaven uitleg aan de omstanders over het doel van de actie. Nel Wassenaar, lid van het actieco mité van de Wilbert: „De reac ties van het winkelend pu bliek waren overwegend posi tief. Slechts een of twee men sen reageerden negatief". Af gelopen vrijdag deelde perso neel van De Wilbert uit op de markt. LEIDEN -Drie jongens uit Den Haag zijn zaterdagavond in hechtenis geno men na een massale vechtpartij met een groep Leidenaars. De Leidenaars liepen met zijn vijven over de Stationsweg in Leiden en kwamen daar een groep van acht Hagenaars tegen. Er vielen zonder aanleiding rake klappen over en weer. De politie nam de jongens uit Den Haag mee naar het bureau voor openbare ge weldpleging. De raddraaiers van de Haagse groep, een 14-jarige, een 15-jari- ge en een 17-jarige Hagenaar, werden na aangifte van de Leidenaars in verze kerde bewaring gesteld. Schade aan personenauto's LEIDEN Enkele tientallen personenauto's zijn op di verse plaatsen in de stad het doelwit geweest van van dalen. De vernielingen werden aangericht in de nacht van zaterdag op zondag. Vooral ruiten werden ingesla gen en banden lekgestoken. Uit enkele auto's werd ge luidsapparatuur gestolen. Het betrof vooral auto's die ge parkeerd stonden op de Lammermarkt, Molenwerf, Hanzestraat en Haarlemmerweg. Weer piraat op televisie LEIDEN Een piraat heeft zaterdagavond opnieuw voor storingen gezorgd tijdens de televisie-uitzendingen van Nederland 1. Door de uitzendingen heen werden nauwelijks leesbare reclameboodschappen geprojecteerd, die als hinderlijk worden ervaren. Bij de Leidse politie zijn geen klachten binnengekomen. Het is de derde maal in de afgelopen weken dat op deze manier televi sieuitzendingen worden gestoord. r de ioor ACHTDUIZEND BEZOEKERS ZORGEN VOOR HEKSENKETEL inge velt- swij- nder. <ket, AA. LEIDEN Het anato misch museum van het l AZL was de onbetwiste topper van het nationale museumweekeinde. Maar liefst 8.000 belangstellen- j den kwamen naar het museum dat maar twee dagen van het jaar geo- 1 pend is. Geen enkel mu seum in Nederland heeft zo'n hoog bezoekersaantal gehad. journaal dat zaterdagavond enkele beelden van het mu seum liet zien. Daardoor kreeg het kleine museum na een rus tige zaterdag met 1.000 bezoe kers gisteren 7.000 kijklustigen over de vloer. De organisatie had op 3.000 gerekend. Dries van Dam van het anato misch museum oogde gisteren aan het einde van de middag dan ook duidelijk vermoeid. „Het was een heksenketel. We zouden vanochtend pas om elf uur open gaan, maar om tien uur stonden de mensen al te dringen op de stoep. We heb ben de deur toen maar geo pend". Volgens Van Dam was het vooral tot drie uur zeer druk en stond de telefoon tus sen tien en twee uur niet stil. Hij heeft de indruk dat bezoe kers uit het hele land door de beelden op de televisie naar Leiden zijn gelokt. „Eigenlijk was het niet te doen, het was veel te vol", aldus Van Dam. Hij zei gisteren verbaasd te zijn over de invloed die enkele seconden televisie kunnen hebben, maar wees er op dat het museum ook in een drietal radioprogramma's is genoemd. Het bezoekersaantal had nog hoger kunnen zijn, als ieder een het museumpje aan de Wassenaarseweg had kunnen vinden. Velen meldden zich gisteren bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein, maar kwamen daar aan een gesloten deur. Van Dam beaamt dat het museum niet eenvoudig te vinden is. „Zelfs voor Leide naars is dat moeilijk". Hoewel andere Leidse musea niet zo'n grote toeloop kregen als het anatomisch musuem, werden ook zij goed bezocht. Gemeentelijk museum De La kenhal telde ruim 2.000 bezoe kers. Gisteren konden zij ge nieten van smartlappen van Douwe Jan Draayer. „Volken kunde" kreeg zaterdag en zon dag ook zo'n 2.000 bezoekers Mineralogie was tevreden met 'heeft in totaal zo'n 800.000 rr de 700 belangstellenden. Het seumbezoekers op de been f nationale museumweekeinde bracht. tants- enten enten Gedood bij verkeersongeval KRABBENDIJKE De 74-ja- rige A.M. Leerdam uit Wasse- naar is zaterdagavond bij een eenzijdig verkeersongeval bij Krabbendijke gedood. Twee andere inzittenden van zijn voertuig werden met verwon dingen overgebracht naar een J ziekenhuis in Goes, j Volgens de rijkspolitie raakte "jde bejaarde bestuurder de U macht over het stuur van zijn [auto kwijt en botste tegen een Iboom. Het voertuig werd daar- geheel vernield. [Uit wrak gezaagd KATWIJK Een 25-jarige Katwijker is zaterdagnacht et inwendig letsel en ernsti- fracturen naar het Acade- misch Ziekenhuis in Leiden gebracht. De automobilist raakte op de Sportlaan om on- bekende redenen de macht _over het stuur kwijt. De Kat- |wijker reed met zijn auto te gen de. achterzijde van een stilstaande aanhangwagen. De brandweer moest de man uit het autowrak zagen. Kind met vingers *in lopende band NOORDWIJK Een 3'/2-jarig kind is zaterdagmorgen met twee vingers in de ketting van de lopende band van een kassa - van een supermarkt aan de - Noordwijkse Kerkstraat geko men. Een vinger werd afge- jrukt en een tweede zwaar ge wond. In het Academisch Zie- ■jkenhuis kon de afgerukte vin ger weer aangenaaid worden. Overleden na duik in Tikibad t®l£|WASSENAAH Een 28-jari- zondagochtend overleden aan de gevolgen duik in het Tikibad yan Duinrell. De man dook za terdagavond omstreeks negen uur in ondiep water, terwijl het golfslagbad in werking was. Hij werd met een sche- delbasisfractuur naar het Westeinde ziekenhuis in Den Haag gebracht. In het betref fende gedeelte van het zwem bad mag niet worden gedoken. Dit verbod is met een bord aangegeven. De Hagenaar maakte deel uit van een [groepje dat vrijgezellenavond vierde. Automobilist krijgt klappen WASSENAAR Een 52-ja- rige Voorschotenaar is vrij dagmiddag om half zes op de kruising Landscheidingsweg- /Wittenburgerweg mishan deld door een onbekende au tomobilist. Deze maakte zich kennelijk zo boos over het rijgedrag van de Voorschote naar dat hij hem een paar klappen gaf. De man liep een blauw oog op en moest een wond boven zijn oog laten hechten. De dader reed in een groene citroen Visa. De politie zoekt getuigen: 01751- 19244. 1 N'VcWt v i /AA^Glge Hagenaar 5 f.12,72 3 f.15,26 0 f.17,80 8 f.20,36 5 f.22,90 2 f.25,44 9 f.27,98 6 f.30,52 4 f.3 3,08 1 f.35,62 8 f.38,16 Rommelmarkt Hartebrug goed voor 12.500 gulden De kerkemarkt van de Hartebrugkerk heeft dit weekeinde 12.500 gulden opgebracht. Het geld is bestemd voor restauratie van de ramen van het priesterkoor van de kerk aan de Haarlemmer straat in Leiden. De markt had het karakter van een doorsnee rommelmarkt, maar er waren ook kerkelijke spullen te koop. Deze waren afkomstig uit de pastorie die is ontruimd en waarvan de restauratie onlangs is begonnen. Zo waren er processiekle- ding en misaienaarstogen in de aanbieding, konden verzame laars hun hart ophalen aan een grote stapel bidprentjes en wer den oude obligaties van de Hartebrug te koop aangeboden. Het meest curieuze artikel dat te koop werd aangeboden was waar schijnlijk de biechtstoel voor doven. Dit houten schot met lesse naar en rooster stond vroeger in een kamertje naast de kerk. Hier konder\ doven biechten, zodat niemand kon meeluisteren. Wanneer doven moesten biechten, ging dat immers vaak ge paard met veel geschreeuw. De stoel werd verkocht, de koper is onbekend. De restauratie van de pastorie duurt 14 maanden en er is een bedrag van 1,8 miljoen gulden mee gemoeid. Op de begane grond komt een winkel en daarboven een kleine pastorie en ap partementen. Vier appartementen worden verhuurd. De kerk blijft eigenaar van het monumentale pand. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN De nieuwe af deling in het Rijksmu seum van Oudheden in Leiden met Etruskische kunst wordt op vrijdag 28 april geopend. De Etruski sche collectie van kolonel J.E. Humbert krijgt nu een vaste plaats op de eer ste verdieping van het museum aan het Rapen burg. Na de succesvolle tentoonstel ling Over de grens der Etrus ken in 1977 is het weer moge lijk om de Etruskische kunst te bewonderen in Leiden. In vijf kabinetten wordt een beeld gegeven van de stijlont wikkeling die de Etruskische kunst tussen ongeveer 1000 voor Christus en het begin van onze jaartelling heeft doorge maakt. In de opstelling staat een groot aantal bronzen beeldjes, sommige met Etrus kische inscripties, stammend uit het gebied rond Cortona. Ook voorbeelden van Etrus- kisch aardewerk zijn te zien. Het belangrijkste hiervan is het typische zwarte „Bucc- hero", dat de Etrusken op gro te schaal exporteerden. De reconstructie van een graf belicht de grafcultus van de Etrusken. Er staan kunstig be werkte askisten van albast en tufsteen opgesteld. De deksels hebben de vorm van een men selijk figuur, vaak met een realistisch portret. Van sommi ge terracotta askistjes zijn de originele kleuren nog bewaard gebleven. De expressiviteit van de Etruskische kunst heeft later vele artiesten geïn- Kolonel Humbert (1771-1839) was als Nederlandse kunsta gent in Italië gestationeerd. Deze oud-militair hield de kunstmarkt nauwlettend in de gaten. Tevens verdiende hij zijn sporen als amateur-arche oloog. Gedurende zijn dienst tijd in Tunesië is het hem als eerste gelukt om Punische oudheden op te graven op het terrein van het oude Carthago en erover te publiceren. Na zijn pensionering werd hij door de Nederlandse regering uitgezonden om oudheden aan te kopen in het Middellandse Zeegebied. Het was juist de tijd dat er veel collecties op de markt kwamen. De collectie die hij aankocht in Toscane staat nu in het Rijksmuseum van Oudheden. Eerste ronde stroopwafelactie Casa Materna ZOETERWOUDE De eerste méér dan vorig jaar zodat ook kindertehuis te helpen finan- dag van de stroopwafelactie de verwachting voor de twee- eieren. Een pakje met 10 van de stichting Zoeterwoude de ronde zaterdag 22 april stroopwafels kost f 3,50 terwijl voor Casa Materna is succesvol in de dorpskern hoog ge- drie pakjes te koop zijn voor verlopen. In het gebied Hoge spannen is. Het is de dertiende een tientje. Voor nadere infor- Rijndijk, Weipoort, Vrouwen- stroopwafelactie voor Casa matie over de actie en Casa weg en Vlietweg werden bijna Materna. De opbrengst is be- Materna kan men bellen met 2.000 pakjes verkocht. Dat is doeld om het werkkamp in het 01715-1931 of 2044. Succesvol optreden Normaal ZOETERWOUDE Het mooiste cadeau dat de Zoeter- woudse jongerenvereniging Utopia zich maar kon wensen bij het zilveren jubileum werd zaterdagavond aangeboden: een perfect optreden van de popgroep Normaal. Meer dan 1.100 laaiend en thousiaste fans zorgden voor een goede sfeer in de feesttent. De vele honderden fans deden precies waarvoor ze gekomen waren; met volle overgave ge nieten van het optreden van Normaal. De veelal jeugdige aanhangers lieten zich volledig meeslepen met de wervelende show. De continue wisselende lichteffecten en het schitteren de decor maakten van het op treden een ware happening. Het ging er opvallend gemoe delijk aan toe. Na het opwar mertje door Del Rios begon zo tegen tienen Normaal aan de „veldtocht 1989". Onder het motto „Rechttoe, rechtan" werden de schoorlijnen van de tent nog eens extra aangetrok ken alvorens het geweld los barste. In een show van twee maal drie kwartier werden de aanwezigen en Utopia getrak teerd op een wervelend ca- VOORHOUT Na afloop van de voorstelling „Voorzichtig, Breekbaar" door Cultuur Ver heft is vrijdagavond aan Nico Koelewijn de gouden speld van het Nederlands Centrum Toneel uitgereikt ter gelegen heid van zijn veertigjarig jubi leum bij het amateurtoneel. In een korte speech gaf voorzitter Tetteroo de verdiensten weer van Nico Koelewijn. Zo zijn de achtergronddoeken bij toneel stukken van hem, regisseert hij regelmatig, is hij verant woordelijk voor' de uitgave van het programmaboekje en de reclamebiljetten en bij de kinderen geniet hij alom be kendheid in de rol van Jan Klaassen. Ook in Sassenheim heeft de heer Koelewijn zich vaak met toneel bezig gehou- Na het overhandigen van de oorkonde en het opspelden van de gouden speld door de heer B. Schrievers uit Den Haag namens het bestuur van het NCA, werd de heer Koele wijn door het gezelschap toe gezongen. VOORSCHOTEN De sport stond dit weekeinde centraal in Voorschoten. Zaterdagmid dag werden de kunstgrasvel den in het sportpark Adegeest bij de hockey vereniging Fo- rescate officieel geopend door wethouder L. Marselis in aan wezigheid van burgemeester P. Cannegieter, wethouder J. van Dalen en vele raadsleden. Aan de opening gingen de sprongen van drie parachutis ten vanuit een vliegtuig voor af. Foutloos stuurden ze hun „matras" keurig richting kunstgrasveld. Een van de kunstgrasvelden wordt ge bruikt door de voetballers van de S.V. Voorschoten en Rand stad Sport. Zondagmiddag opende Marse lis de nieuwe honk- en softbal- velden, eveneens in het sport park Adegeest. De 260 leden van de eerst vier jaar oude honk- en softbalvereniging „Adegeest" hebben het „knol- lenveld" omgevormd tot twee mooie speelvelden. Marselis deelde het bestuur mee dat de gemeente het op prijs stelt dat door de grote zelfwerkzaam heid van de vereniging de ter- reinhuur erg laag gehouden kan worden. Een sponsorloop zondagochtend leverde de honk- en softbalvereniging ruim 7.500 gulden op. Reanimatie Een cursus reanimatie start morgen in het Buurthuis Cornelis Joppensz. De cursus neemt drie avonden in be slag en wel op 18 en 25 april en 30 mei. De kosten bedra gen 25 gulden. De lesavon den beginnen om 19.30 en eindigen om 21.30 uur. Op geven kan bij het buurthuis aan de Oppenheimstraat, te lefoon 132462. Diabetes De afdeling Leiden van de Diabetes Vereniging Neder land heeft morgenavond dr. H. Lemkes voor een lezing uitgenodigd. Lemkes is in ternist en zal spreken over de laatste ontwikkelingen op het gebied van diabetes. De lezing vindt plaats in ge bouw 50 van het Acade misch Ziekenhuis aan de Wassenaarse weg. Aan vang 20.00 uur. Literair Peter van Zonneveld houdt morgen een lezing in mu seum De Lakenhal. Van Zonneveld zal spreken over Het literaire leven in de ne gentiende eeuw. Aanvang 20.15 uur in het museum aan de Oude Singel. Politieke scholing De werkgroep Politieke Scholing voor de vrouw van de Leidse Vrouwenraad houdt op woensdag 19 en op donderdag 27 april een och tendbijeenkomst. Aandacht wordt besteed aan de Euro pese verkiezingen. De bij eenkomsten hebben plaats aan de Caeciliastraat 18 en beginnen om 09.30 uur. Lezing De Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen af deling Rijnland houdt woensdag een lezing over de toekomst van de Nederland se Spoorwegen (NS). Spre ker is de heer H.P. Kaper, milieucoördinator van de NS. De lezing wordt vanaf 20.00 uur gehouden in de NZH-zaal aan de Rijnsbur- gerweg 1. De kosten bedra gen een rijksdaalder. Bejaarde in brand LEIDEN Een 75-jarige vrouw is Zondagmiddag met ernstige brandwonden naar Beverwijk vervoerd. Haar peignoir was kort na vijf uur in brand geraakt toen zij stond te koken in haar woning aan de Mussenplaats. Het kunststof materiaal vatte vlam toen zij zich over een gaspit boog. Expositie in De Beukenhof OEGSTGEEST Een exposi tie van dertig werken van de Duitse kunstenares Helga Land-Kistenich is zaterdag ge opend in De Beukenhof in Oegstgeest. De heer M.L. Wurfbain, oud-directeur van het Stedelijk Museum De La kenhal in Leiden heeft de ten toonstelling officieel geopend. Helga Land is vooralgefasci neerd door de schoonheid van de Nederlandse bollenvelden. Zij ervaart de streek achter de Hollandse duinen op een bij zondere wijze. Wat zij ziet fo tografeert zij. Thuis legt zij de bloemenzee vast met behulp van de tempera-techniek. Tempera is een mengsel dat maken van een verfstof ge bruikt. De expositie duurt tot 15 mei en is dagelijks behal ve op zondag te bezichtigen van 11.00 tot 21.00 uur. Leidse Cantorij in tweede evensong LEIDEN De Leidse Canto- rij verzorgt de muzikale omlij sting van de tweede Evensong op 23 april in de Hooglandse kerk in Leiden. De Evensong is een korte dienst waarin het gezongen woord centraal staat. Tijdens de dienst zingt de Leidse Cantorij koorwerken van onder meer Weelkes, Stanford, Smith, Darke en Schütz. Dominee A. Alblas is de voorganger. De dienst be gint c i 19.00 i Klem in de lift LEIDEN Zes jongens uit Leiden moesten vrijdagavond door de politie uit een lift be vrijd worden. De jongens pro beerden de lift boven de Al- bert Heijn op het Bevrijdings plein met springen en stampen te blokkeren. De lift stremde en de technische dienst moest eraan te pas komen om de knapen te bevrijden. De drie honderd gulden kostende re paratie van de lift mogen de jongens zelf betalen. Steekpartij op Beestenmarkt LEIDEN Een 18-jarige Lei- denaar is in de nacht van vrij dag op zaterdag voor een steekwond in de arm behan deld. De man fietste met zijn vriendin om kwart over twee over de Beestenmarkt toen een ongeveer 30-jarige man opmerkingen over het meisje maakte. Er ontstond een vechtpartij waarbij -werd ge stoken. Vrouw gebeten LEIDEN Een 19-jarige Leidse vrouw is zaterdagmid dag-in de Lombokstraat gebe ten door een Dobermann-pin- cher. Het slachtoffer moest met beten in het bovenbeen worden behandeld in het AZL. De eigenaar van de hond, een 41-jarige Leidenaar, was zo boos op het beest dat hij de vrouw beloofde het dier af te zullen laten maken. Lentepad in Sassenheim SASSENHEIM Mede dank zij het gunstige weer had het Lentepad '89 dat door de Sas- senheimse Jeugdnatuurwacht werd gehouden een gunstig verloop. In totaal 166 deelne mers gingen tussen half elf 's- ochtends en half drie 's mid dags van start bij de basis school „De Overkant" aan de Charbonlaan. Dat is meer dan vorig jaar. Toen waren er 140 deelnemers. Onder de 166 deelnemers waren 51 natuur- waehters. De opbrengst was 249 gulden, waarbij de Jeugd natuurwacht nog een bedrag van 51 gulden deed, zodat de totaalopbrengst voor het Vogelasiel Noordwijk 300 gul den bedroeg.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7