n Nederland minder kans op tribune-ramp Supporters leren niets tan drama in Sheffield A „Sheffield" één van de grote voetbalrampen itudenten onrustig ia dood Hu Yaobang Spanje is niet van plan ambassade Bayrut te sluiten Poging Nederland impasse in NAVO te doorbreken Zaterdagavond en zondag verhuist het spoor in Rotterdam. -BUITENLAND GeidóeSotvumt maandag 17 april 1989 pagina 5 an ïste' -voetbal e B ritteen rste We verd he moderni .tsen. bedraajei] zijn vai gh maa alve mis te woi g modern EN HAAG Een ramp zoals zich za- y heeft voltrokken in het Hillsbo- öugh-stadion in Sheffield is nooit uit te uiten. Maar de kans dat iets dergelijks ch in een Nederlands stadion voordoet niet erg groot, zo verklaarden gisteren D NVB-bondsvoorzitter Jo van Marle en iligheidsfunctionaris Rob de Bakker. schaffi tsen. de hog rd« is volgens beiden in Nederland onmogelijk zonder kaartje een voetbalstadion binnen te Na het Heizeldrama van 1985 zijn alle iïnlcderlandse stadions aan een strenge veilig- j lidstest onderworpen. Bijna alle stadions vol den aan de eisen en de tribunes die een on tdoende kregen werden gerenoveerd. Toch biedt dat geen garantie op veiligheid, want op 1 maart 1987 raakte een twintigtal aanhangers van FC Den Haag bekneld, toen er op de (in middels grondig aangepaste) Midden-Noordtri- bune van het Zuiderparkstadion paniek uitbrak tijdens een charge van de politie. „Het is een wonder dat er geen doden gevallen zijn", ver klaarde de Haagse politie toen. Niet verkocht Volgens De Bakker is de situatie in Nederland niet te vergelijken met die in Groot-Brittannië. ,,Ik weet niet of onze stadions beter beveiligd zijn dan de Engelse", aldus De Bakker, „maar wel dat er maatregelen zijn genomen om te voorkomen dat bepaalde tribunes overvol ra ken. De kaarten worden hier per vak gedrukt. Er is een goede, intensieve toegangscontrole en ten slotte is er voor staanvakken de regel dat vijf procent van het aantal plaatsen niet wordt verkocht". Volgens staatssecretaris Dees van sportzaken hebben de Nederlandse clubs een behoorlijke stap gezet in de richting van veilige stadions. Vorig jaar zijn twintig stadions aangepast aan de veiligheidsnormen. Dat heeft een investe ring van 70 miljoen gulden gevergd. Maar ge beurtenissen zoals in Sheffield kunnen nooit worden uitgesloten, aldus Dees. Dees, die pas in Engeland is geweest om daar te kijken hoe regering, voetbalbond en clubs het vandalisme op en rond de velden proberen aan te pakken, was toen niet zo onder de indruk van de situatie ter plekke. Maar hij wilde geen verband leggen tussen die constatering en de ramp in Sheffield. „Dat was een trieste samen loop van omstandigheden", aldus Dees. „In het algemeen voldoen de Nederlandse stadions aan de eisen. Daardoor is de kans op een ramp klein, al kun je menselijk falen natuurlijk nooit uitsluiten". Hekken Voor KNVB-voorzitter Van Marle zijn de ge beurtenissen in Sheffield aanleiding zich te be zinnen op de hekken die langs de velden staan. Net als in 1985 in het Heizelstadion hebben de hekken zaterdag belemmerend gewerkt. Het is een discussie die momenteel ook in Engeland zelf in alle hevigheid woedt. Van Marle: „Dit mag geen derde keer gebeuren. De mensen moeten de gelegenheid hebben in noodgevallen op het veld te komen". Volgens Ajax-voorzitter Van Praag zou overwogen moeten worden alle staanplaatsen in stadions te vervangen door zit plaatsen. EWONDEN EN ARRESTATIES BIJ AJAX-FEYENOORD ilSTERDAM Nog 24 uur na het drama Sheffield blijken de ge- urtenissen daar voor groep Nederlandse pporters geen aanlei- w zich fatsoenlijk te ge- jagen. Bij ongeregeldhe- rond de wedstrijd Feyenoord, gisteren Amsterdam, werden 24 mensen aangehouden. Er vielen 27 gewonden, on der wie drie politieagen ten. Het Stadionplein, zondagmid dag even na enen. Een men senmassa verdringt zich voor de kassa's en de zojuist geo pende toegangspoort. Het .dra ma in Sheffield is het gesprek van de dag, maar niemand Links: In het Olympisch Sta dion slaat de po litie Feyenoord- supporters terug die niet zonder succes bezig wa ren de hekken van hun vak te slopen. Rechts: Een ME'er met een hoofdwond geeft een Ajax- supporter met een hoofdwond eerste hulp. FOTO'S: ANP lijkt bang dat er in ons land zoiets zal gebeuren. Als op het moment van de aftrap nog een grote groep mensen buiten staat, wordt besloten de aftrap uit te stellen. Onder invloed van wat in Sheffield is ge beurd? Niemand wil dat zeg gen. „Om gedrang bij de in gang te voorkomen leek ons dit de beste oplossing", zal Ajax-voorzitter Michael van Praag later zeggen. Als een groepje fans van Ajax de grote schare Feyenoord- aanhangers in de speciaal voor hen gereserveerde vakken be gint te sarren, slaat de vlam even in de pan. De Rotterdam mers reageren door massaal aan de hekken te gaan ruk ken, waardoor enkele bezwij ken. Optreden van een peloton ME'ers voorkomt dat de sup porters slaags raken. Intussen houdt zanger René Froger de overige toeschouwers bezig. De vrolijke tekst steekt schril af bij het explosieve sfeertje in de hoek van het stadion. Tijdens de wedstrijd blijft het onrustig. De gelijkmaker van Ajax in de tweede helft leidt tot een hernieuwd ingrijpen van de ME, die wordt beko geld met vuurwerk en stuk ken hout van een gesloopte zittribune. Daarbij vallen ge wonden. Eerder op de dag heeft de Am sterdamse politie ook al moeten optreden. Om elf uur 's ochtends al dwong een groep Feyenoord-fans ter hoogte van Amsterdam-Zuidoost de trein waarmee zij reisden tot stop pen door aan de noodrem te trekken. Vervolgens trok de horde door het Amsterdamse stadsdeel in de richting van het stadion, een spoor van ver nielingen achterlatend. SHEFFIELD Het drama in het Hillsborough-stadion in Sheffield is één van de grootste rampen in de ge schiedenis van het voetbal. Het grootste drama in de sportgeschiedenis had plaats in februa ri 1918. Tijdens een paardenkoers in de Jockey Club in Hong kong stortten staantribunes in en vatten vlam. Meer dan 600 mensen vonden de dood. Het zwaartepunt van de rampen in de sportwereld ligt echter bij het voetbal, een sport die van Zuid- Amerika tot Scandinavië enorme populariteit geniet. In 1969 leidde voetbal in Midden-Amerika zelfs tot een militair conflict. De zogenoemde „voetbaloorlog" tussen El Salvador en Hondu ras, die na onenigheid over een wedstrijd tussen beide landen begon, eiste toen duizenden slachtoffers. Hieronder een overzicht van de voetbalrampen na de Tweede Wereldoorlog: Maart 1946: 33 doden en 500 gewonden bij de Engelse bekerwed strijd Bolton-Wolverhampton. Mei 1964: 350 doden bij Peru-Argentinië ii 17 september 1967: 44 doden en 600 gewonden bij Sivas-Kayseri (Turkije). 23 juni 1968: 73 doden bij Boca Juniors-Rio de la Plata in Argen- 2 januari 1971: 66 doden in Glasgow als gevolg van een ingestor te tribune. 17 februari 1974: 48 doden in Cairo bij Zamalek-Dukla Praag. 12 maart 1975: 20 doden in Moskou in het sportpaleis Sokolniki na een duel tussen een Sovjet-team en een Canadees elftal. 1 april 1977: een dode en vijftien gewonden bij Hamburger SV- Bayern München. 16 september 1979: 12 doden in het stadion van Medan (Indone- 20 oktober 1982: Vermoedelijk 60 doden na de UEFA-bekerwed- strijd Spartak-Moskou tegen Haarlem. 27 november 1982: 8 doden en 600 gewonden in Algiers. 27 mei 1985: 10 doden en 50 gewonden in Mexico-Stad bij de finale van het Mexicaanse kampioenschap. 29 mei 1985: 39 doden en meer dan honderd gewonden bij de Europa-Cupfinale Juventus-Liverpool in het Heizelstadion te Brussel. r dan 100 gewonden bij de wed- 15 april 1989: Liverpool-Nottingham Forest: voorlopige balans 94 doden en honderden gewonden. rif O epen vw nd. Degf zich hai te berid Risking Het piotseiin- overlijden zaterdag van voormalige Chinese ■i irtijleider Hu Yaobang is grote groepen stu- inten aangegrepen om in ontevredenheid over situatie in hun land inbaar te maken. tiendu'^1 Schotif Dl-SUppO Toen 1 eld eers sg hiJ het universiteitsterreinen in hoofdstad Peking versche- n spandoeken en aanplak- jetten met oproepen tot rijheid en democratie, it was de grootste uiting van vrede onder de studenten de grote landelijke de monstraties van eind 1986. betogingen voor een ver- jj [aande democratisering lie- pen uit op de val van Hu, die volgens zijn conservatieve te genstanders te laks zou zijn opgetreden tegen de studen ten. Zegslieden op de universi teiten durfden gisteren niet te voorspellen of Hu's dood op nieuw zal leiden tot grote be togingen. „Er is enorme druk en controle van de kant van de autoriteiten. Sommige stu denten zouden wel de straat op willen gaan, maar er ontbre ken leiders", zo zei een stu dent. Hu Yaobang overleed een week nadat hij door een hartaanval was getroffen. Hu, een beschermeling van leider Deng Xiaoping, werd in febru ari 1980 secretaris-generaal van de partij, maar werd in ja nuari 1987 uit deze functie ge- NA AANSLAG MADRID/BA YRUT Spanje is sniet van plan zijn ambassade in Bayrut te sluiten, nadat de Spaan se ambassadeur daar afge lopen weekeinde om kwam bij een beschieting in de burgeroorlog. De Spaanse minister van bui tenlandse zaken, Francisco Fernandez Ordonez zei giste ren dat de Spaanse ambassade openblijft, omdat die „een in ternationale rol van de eerste orde" vervult. Spanje vervult momenteel het halfjaarlijkse voorzitterschap van de Ge meenschap. Bij hevige artille- het oosten van Bayrut kwam ambassa deur Aristegui in zijn ambts woning om het leven, toen daar een granaat ontplofte. Bij de explosie vonden nog drie andere mensen de dood: de schoonvader van de Spaanse gezant, een van diens dochters, en een lijfwacht. De echtege- note van de ambassadeur werd ernstig gewond. De 62-jarige diplomaat, die in 1984 al eens betrokkeiT* was bij een ontvoe ring, zou zijn post in Bayrut over drie maanden hebben verlaten. Ook op het terrein van de Franse ambassade in Bayrut sloegen dit weekeinde 40 granaten in. Er werd daar niemand* gewond. Ontsporing in Rotenburg Zeker duizend inwoners van de Westduitse stad Rotenburg zijn gisteren geëvacueerd omdat een verongelukte goederentrein met giftige chemicaliën moest worden geborgen. De trein was zater dagavond vlak voor het station van Rotenburg ontspoord, waarna 21 wagons kantelden. BRUSSEL Nederland heeft de NAVO-bondge- noten een belangrijk com promisvoorstel voorgelegd in de hoop de patstelling te doorbreken over de modernisering van de kernwapens voor de korte afstand (SNF). Dit heeft het Britse persbureau Reuter vernomen van diplo maten in Brussel. Een woord voerder van het ministerie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar geven op het bericht. Al tijdens een re- Maar details wilde men nooit diplomaat. De Nederlandse re cent bezoek van de Ameri- verstrekken. Op het Brusselse gering wil een duidelijke uit- kaanse minister van buiten- hoofdkwartier van de NAVO spraak van de bondgenoten landse zaken James Baker aan komt woensdag en donderdag waarin zij zich binden aan de Den Haag liet minister Van de nucleaire plangroep (NPG) ontwikkeling van een opvol den Broek weten zich in te bijeen. „Nederland doet er van ger voor de Lance-raket, die spannen om de NAVO-landen alles aan om de tegenstellin- midden jaren negentig zal zijn te brengen, gen te overbruggen", zegt een verouderd. Uruguayanen zetten streep onder verleden MONTEVIDEO De be- volking van Uruguay heeft gisteren te kennen gegeven in het kader van een nationale verzoening een streep te willen zetten onder het verleden. In een referendum gaf zij haar goedkeuring aan een wet die bepaalt dat militairen niet ver volgd zullen worden voor schendingen van de mensen rechten tijdens de militaire dictatuur van 1973 tot 1985. Ongeveer vijf uur na sluiting van de stembureaus maakte het ministerie van binnen landse zaken bekend dat 58 procent van de 2,2 miljoen stemgerechtigde Uruguayanen gestemd had voor bekrachti ging van de amnestiewet. Voor intrekking van de wet, die in 1986 door het parlement werd aanvaard, stemde 42 procent. De opkomst bedroeg 81,3 pro cent. De uitslag wordt gezien als een succes voor president Julio Maria Sanguinetti, wiens ambtstermijn nog dit jaar af loopt en wiens opvolger eind november zal worden geko zen. De amnestiewet kwam tot stand na onderhandelingen tussen de regering en de strijd krachten. Niet alleen de mili tairen profiteren van de wet, maar ook geldt de amnestie voor de guerrilleros van de Tupamaros en andere politie ke gevangenen. ,eg! JSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Suriname róept op tot steun amnestiewet PARAMARIBO De Su- rinaamse regering heeft opgeroepen tot nationale ondersteuning van de am nestiewet en tot bescher ming van het democrati seringsproces dat econo mische ondersteuning van buitenaf behoeft. Vice-president Henck Arron deed de oproep gisteravond in een toespraak die door de ra dio en televisie werd uitgezon den. De vice-president hield zijn toespraak naar aanleiding i de i de lutie van de christen-demo craat Willem Vergeer in het Europees Parlement afgelopen vrijdag. In de resolutie werd aangedrongen op een betere coördinatie tussen de Europese Gemeenschap en Nederland bij ontwikkelingshulp aan Su- (ADVERTENTIE). Rotterdam CS Rotterdam Stadion U weet dat we druk bezig zijn met het bouwen van de spoortunnel onder de Nieuwe Maas. Zo verschuiven we komend weekend de sporen tussen CS en Stadion. Daardoor rijden zaterdag 22 april na 18.00 uur en zondag 23 april de treinen niet op dat traject. Dat is lastig voor de reizigers op het traject Rotterdam- Dordrecht. Daarom is er een speciale busverbinding tus sen CS en Stadion, en worden er treinen omgeleid. We hopen dat u begrip hebt voor het tijdelijke onge mak en dat u bijtijds uw reisplannen kunt aanpassen. In de folder bij het loket staat alles duidelijk beschreven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5