Leids korfbal in last Basketballers Leiden kampioen AZC tweemaal de meerdere van De Zijl/LGB Peter Passenier en Nico Kuyf delen eerste plek foidóc Coulant Upnieuw Pel! limiet Dennis Schouten LMHC overtroefd W. m< TWEEKAMP OM LEIDS SCHAAKKAMPIOENSCHAP NA ZEGE OP RZ ÈN NEDERLAAG ASVU SPORT MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 20 LEIDEN AZC/Tarvo re kende dit weekeinde in de strijd om het nationaal kampi oenschap waterpolo twee keer af met De Zijl/LGB. De Al- phense formatie opende de 'play-offs' met een ruime overwinning in Leiden (5-15) en liet De Zijl een dag later ook in Alphen kansloos: 9-4. De in de degradatiegroep ver toevende ploeg van LZ '86 boekte zowel winst als verlies tegen Het Ravijn: 6-5 en 7-14. Vivax degradeerde door een 13-4 verlies tegen DDK. De Zijl/LGB wist zich zaterdag te gen AZC geen raad met de Joego slaaf van Alphen. Zoran Petrovic, die telkens op de midvoorplaats voor gevaar zorgde. Het jeugdige De Zijl/LGB zonder Paul Belt wegens gezondheidsredenen en de Hongaar Gabor Kiss, door visum problemen hield zich niet aan haar opdracht en liep zich keer op keer vast op de uitstekend keepen de Ruud Misdorp. Tussenstanden (2-5, 4-8, 4-11, 5-15). Doelpunten makers AZC: Zoran Petrovic 5, ArcQ Verboom en Remco Piel- stroom ieder 3, John Janssen en Ewout van Winsen elk 2. De Zijl/LGB. Edwin Redegeld 2, Edo de Boef, Alex Verhoog en Mare van Belkum allen 1. In Alphen had AZC het een stuk moeilijker. Tot de tweede periode kon de Zijl/LGB het aardig bijbe nen (3-2). Hierna was het echter opnieuw Petrovic die de Alphense ploeg aan een overwinning hielp. De Kooiclub kon terugzien op een goede wedstrijd waarin het alleen schortte aan de afwerking. Tussen standen (3-1, 3-2, 5-2, 9-4). Doel puntenmakers AZC: Petrovic en Janssen beiden 3, Gijs van der Lee- den, Pielstroom en Juijen Thomas ieder 1. Zijl/LGB: Mare van Bel kum, de Boef, Verhoog en Jeroen Duvekot. LZ '86 won zaterdag nipt van Het Ravijn: 6-5. In een matige wedstrijd had de LZ-aanval grote problemen met het passeren van ex-internatio nal Bert Brinkman. Na een achter stand in de eerste periode (0-2), kwam de ploeg van Hans Parrel echter goed terug om een minuut voor tijd de winnende goal te sco ren. Tussenstanden (0-2, 3-3, 5-3, 6- 5). Doelpuntenmakers LZ '86: Mi chel van de Zeeuw en Frans van de Brink beiden 2, Bob Brebde en Mare Mommers. Gisteren moest de Leidse ploeg in een harde wedstrijd het onderspit delven tegen de veel fellere tegen stander uit Nijverdal. LZ '86 en Het Ravijn blijven door beide resulta ten vanzelfsprekend in degradatie- gevaar. Tussenstanden (4-2, 9-3, 12- 5, 14-7). Doelpuntenmakers LZ '86: Mare Mommers, Ruud Muusse, Bob Brebde, Rob de Wit, Arjan Meye- rink, Michel van de Zeeuw en Wil- co van de Zeeuw. Een ongeïnspireerd Vivax speelde een slechte wedstrijd en verloor in Barneveld met 13-4 van DDK. De- de klasse mag gaan proberen. Tus senstanden (3-2, 6-3, 10-4, 13-4] 1 Doelpuntenmakers: Dick van de Bosch en Jack Frauenfelder beidei 2- lU1 Katwijk won simpel van SVH uil Rotterdam: 10-5. Voor zowel Kat wijk als SVH stond er niets meei k op het spel waardoor er een matigi EN V wedstrijd plaatsvond. Tussenstan odiek den (2-1, 4-1, 6-4, 10-5). Topscorers nenv* Martin Jonker, Hans Schaap ei >ns Arco Guyt ieder 2. lilden LEIDEN Deni Schouten behaalde zatei dag de limiet op de 151 meter vrije slag (18.20.0) Dit was de enige limit die hem op de Nederland) se winterkampioenschai pen ontbrak. Hij tikti ruim drie seconden ondei de gestelde tijd aan. Bianca Hoeks behaalde even eens een startbewijs bij meisjes onder de 14 op de 801 vrij. Zij legde de afstand af ii 10.07.7. Hoeks liet clubgenot) f Karin Stastra achter zich, di als derde in 10.12.6 aantikte Mare Schouten tikte achte zijn broer aan in 19.02.6. LZ '86 behaalde tijdens dez eerste ronde van de kring kampioenschappen vijf goudei overwinningen. Naast de a genoemde Dennis Schouten werden Fleur Bakker, Maaik Parrel, Pauline Stastra en An toin van Weerde met dit ere metaal beloond. Voor Bakker, V, Parrel en Stastra betrof he een persoonlijk record va achtereenvolgens 10.29. 9.57.2 en 9.52.8. Van Weert legde de afstand af in 18.04.9 Richard van Duivenbodt kreeg brons overhandigd vooi zijn prestatie op de 800 vrij 10.48.2. Bij De Zijl/LGB waren het Laurens van Kampen en Mar co Blokpoel die zich in de prij zen zwommen. Van Kamp deed dit in een knappe 18.1! Blokpoel presteerde mindl goed, hij tikte ruim boven zift persoonlijk record aan ir 18.43.0. Desondanks werd hij met deze eindtijd, net als Van Kampen, tweede. Micha Prins legde de 800 me ter vooh het eerst in wedstijd- verband af. Hij benutte de. kans gelijk om een goede tijd ru9! te zwemmen: 11.23.6. Clubge noot John Visser was hem net iets voor: 11.22.7 In Leidschendam nam LZ deel aan een vierkamp. Deze laat ste ronde werd, evenals de voorgaande, winnend afgesla ten. Van de 20 programma nummers, bezette LZ 13 maal de eerste plaats. Een knappt prestatie werd behaald dooi Andrea Hoenselaar. Na velt (tevergeefse) pogingen behaal de zij nu uiteindelijk de limie op de 200 schoolslag (2.55.7). LEIDEN Overgang* klasser Leiden werd over troefd door Tegenbosch 1-5. In de eerste klas» was Alecto de meerden over Warande: 1-0 en deelde Roomburg de pun ten rpet Soest: 3-3. LMHC leed tegen Tegenbosch een geflatteerde nederlaag. In een vrij gelijk opgaande strijd kwam de thuisploeg snel acn- ter door twee velddoelpunten Jan Friso van Deursen hield de spanning erin door een strafcornerrebound te benut ten: 1-2. Na rust was Leiden enige tijd de sterkere, maar dit resulteerde niet in Leidse tref- tmok' jen e wond vervi Prins winte gen t LEII 150 1 verz< tien keer Leid: fers. Tegenbosch toonde zich in de counter aanzienlijk slag vaardiger: 1-5. Alecto speelde met succes om de tweede plaats op de rang lijst tegen Warande. Na een gelijkopgaande eerste helft zonder treffers, nam Warande in de tweede helft het initia tief. De vele corners leverden evenwel geen goals op. Vijf tien minuten voor tijd was het zelfs Alecto dat wel scoorde. Maurits Huygen tekende voor die treffer, na een combinatie met Eric Brabander: 1*0. In dezelfde eerste klasse deel de Roomburg de punten met het al gedegradeerde Soest: 3- 3. De thuisploeg scoorde snel uit een strafcornerrebound (via Rutger van Schaick), maar zag Soest ook al snel weer langszij komen. Room burg, lange tijd met tien man, omdat Johan Biekart me' tweemaal geel werd vereerd, werd na de pauze op achter stand gezet, die door Alphons Woudstra weer in een 3-2 voorsprong werd omgebogen- Het laatste woord was vervol gens echter opnieuw Soest: 3-3. LEIDEN Peter Passe nier en Nico Kuyf zijn sa men op de eerste plaats geëindigd in het persoon lijk kampioenschap van de Leidse Schaakbond. Een tweekamp zal moeten beslissen wie de LSB zal vertegenwoordigen in de voorwedstrijdeh van het Nederlands kampioen- aanvang van de laatste twee ronden de enige speler met honderd pro cent, stortte volledig in. Hij verloor eerst van Pas senier en vervolgens van Kuyf. Vanwege de grillen van het Zwitsers systeem (en de on- schap. Michel Hockx, voor juiste toepassing ervan) Boskoper Kuyf en Passenier uit Alphen gezamenlijk met 5 uit 6 op de eerste plaats geko men, zonder tegen elkaar ge speeld te hebben. Nu is een match over twee partijen in mei noodzakelijk om te bepa len wie zich regionaal kam pioen mag noemen. Kuyf is door zijn hogere plaats op de ELO-lijst al licht favoriet, maar bovendien heeft hij ge noeg aan een gelijkspel, aange zien hij tijdens het toernooi Hockx had in de vijfde ronde zijn zenuwen niet in bedwang. Tegen Passenier kwam hij met licht voordeel uit de opening, maar maakte de fout om op safe te gaan spelen. Passenier speelde een zet waar hij, zoals hij na de partij vertelde, de nacht tevoren over gedroomd had. In de droom moest hij de zet terugnemen van de wed strijdleider, maar in de partij liep het anders: Hockx gaf een stuk weg en verloor snel daar na. Kuyf had weinig moeite met Adrian Clemens. Deze gaf al vroeg in het middenspel een pion weg en was verder kans loos. Wim Vriend en Aad van Moorsel brachten door winst op Dick van der Berg en Caro line Slingerland hun totaal eveneens op vier punten, een half punt achter Passenier. Met een blunder in goede stel ling verknalde Van Moorsel in de laatste ronde tegen Arco van Duyvenbode zijn kansen op een gedeelde eerste plaats. Passenier nam geen risico te gen Vriend. In een (volgens Kuyf) betere stelling gaf hij remise, zich hiermee in ieder geval van een gedeelde eerste plaats verzekerend. Kuyf had echter geen moeite met de ge desillusioneerde Hockx. Deze gaf al in de opening een pion weg en kwam er niet meer aan te pas. Kuyf verloor alleen van Van Moorsel; Passenier bleef ongeslagen maar moest in de'eerste ronde ook Ter- meulen een halfje toestaan. Vriend en Van Duyvenbode, met 4'/z punt op een gedeelde derde plaats, gevolgd door Hockx, Van Moorsel, Oei en Van der Berg met vier punten. LEIDEN Het Leidse korfbal is werkelijk in last, zo maakte de elfde speeldag van de veld- competitie duidelijk. Ve- locitas en Ons Eiland zijn nu al gedegradeerd en TOP, Fides Pacta, De Danaïden, De Algemene én Zuiderkwartier ma ken na nieuwe nederla gen een kwade kans om evenzeer een klasse om laag te vallen. Pernix, Crescendo en Tempo be houden daarentegen kans op een kampioen schap en zij waren met Fiks ook de enige twaalftallen, die dit weekeinde punten kon den verzamelen. De schotvaardigheid van TOP was tegen Oost Arnhem andermaal het tere punt, zo dat de score in het laatste kwartier van 6-9 alsnog tot 8- 14 opliep. „Wij zijn toch lang bijgebleven en gezien het spel van de laatste weken was dit onze beste wedstrijd", haalde trainer Jasper Engel het enige winstpunt naar vo ren met het oog op het sleu telduel met mede-degradatie kandidaat Drachten. Frank Nijenhuis (2), Gerco Lange- laan, Peter Tiggelman en Aad Wiegerink hielden via 3-5 (rust) hun team tot 5-7 in het spoor van de koploper uit het Gelderse, maar een ge miste strafworp op 6-9 was het breekpunt, omdat die ge volgd werd door vier tegen treffers (6-13). De late goals van Ron van der Willik en opnieuw Wiegerink hadden dan ook louter statistische waarde. Voor Fides Pacta liep de verre uitbeurt tegen Nic. op de grootste nederlaag van het seizoen uit: 14-4. De ploeg van John Tims bleef, op het welhaast blank staande veld letterlijk en figuurlijk in de modder steken (10-2 rust) en verloor tot overmaat aan ramp ook nog Joyce Cohen en Henk van der Waals met respectievelijk een enkel- en een liesblessure. Alleen Wil- ma Neuteboom, Karin van der Zeeuw, John Beekman en Ronald van der Velden konden na 7-0 de Leidse ma laise even doorbreken met hun doelpunten. De Danaïden kreeg geen en kele greep op Blauw Wit'51, dat van begin tot einde het scoreverloop voorschreef met bekeken aanvallen en han gend verdedigen. „Ik had er wel acht kunnen wisselen", bekritiseerde coach René Versloot zijn volgelingen, waarvan Marcel Keijzer aan een rode kaart ontsnapte, na dat hij zijn tegenstander neerschopte achter de rug van de scheidsrechter. Marco Mud (2), Marion Peters, Isol- de Springveld, Eric Krom hout en Heiko Locher wisten zes keer een gelijkmaker te maken, maar ook zij bleven op 6-7 in gebreke, zodat een onnodig verlies resulteerde. Ondanks het uitvallen van Jacqueline Anholts en Tanja Reitsma met knieblessures bleef Fiks mentaal overeind bij BEP en dat uitte zich in een 6-6 gelijkspel. Invalsters Inge Anholts en Astrid Jan sen bouwden met topscorer Theo Vreeken (2) zelfs een 3- 6 voorsprong op, maar die ging door het missen van een strafworp op 4-6 en door veel plaatsfouten in het slotoffen- sief van de thuisclub verlo ren. „Wij zijn nog niet in de veld- vorm, maar de stijgende lijn zit er wel duidelijk in", con stateerde trainer Rob van Dort over Pernix, dat via 7-7 (rust) met 12-15 Vrienden schaar (H) terugwees. Janne- ke Mulder (2), Carla Kuipers en Lian Tieleman hadden dertien minuten nodig om 9- 10 in 9-13 te veranderen, waarna de vierde goal van Rudger Kuipers uit het rond spelen op 12-14 de spanning definitief doofde. Vlak voor rust kreeg De Al gemene 4-6 en 4-7 van Kwiek te slikken, nadat An- nemieke Molloy, Bep de Mooy, Ton Beij en Bart Ver- weij de score voordien gelijk lieten opgaan. Coach Cor Gravekamp moest vier basis spelers missen en constateer de dan ook niet ontevreden, dat zijn gehandicapte selectie ook in de tweede helft de lijstaanvoerder uit Den Haag niet verder dan 6-9 liet weg lopen. Slechts één keer had Zuider kwartier uitzicht op de noodzakelijke winst over Tjo- ba, toen Annelies van der Blom, Edith Hillebrand, Mi chael Martens en Martin Verhorik de 5-3 ruststand in 6-7 ombogen. De blauw-gelen waren bij de dames qua kracht en lengte duidelijk de mindere en werden in het laatste uur ook op schotvaar digheid overtroefd: 11-8. Het derde aanvalsvak van Velocitas mocht zich het 9- 10 verlies tegen Thor (H) zwaar aanrekenen, want het ging op 3-1, 7-3 (rust) en 9-7 voor nul aan de kant. De Leiderdorpers, waarbij Jets- ke Goudsmit, Jeroen van Driel en Steven de Ronde tweemaal scoorden, kregen in plaats van de lang verbei de overwinning twee minu ten voor tijd de tiende tegen treffer binnen, die de neder laag én de degradatie tot vol dongen feiten maakte. Ben de Jong tekende zaterdag voor de laatste score tegen RZ. Vele toeschouwers ontging dit, omdat zij al bezig waren het kampioen schap te vieren. FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN LEIDEN Maar heel weinig mensen zagen Ben de Jong zaterdag voor Luba Leiden in de slotse conde de winst op RZ op 98-78 bepalen. Enkele mi nuten daarvoor al werd het nieuws dat concurrent ASVU in en tegen Bever wijk met 82-73 had verlo ren als een emmer water bij een brand over de tri bune doorgegeven. Gezien de stand op dat moment (77-65) kón het niet meer mis gaan. En terwijl de Leidse ploeg nog van niets wist, zette het publiek het feest al in volle gang. Lei den kampioen! Uitzinnige vreugde in de Leid se Vijf Meihal, want de span ning was groot geweest. Lei den was zaterdag tegen RZ lang niet zeker van zijn zaak. De Rotterdammers hadden het Leiden al eerder vreselijk moeilijk gemaakt en uitgere kend zaterdag moest de Leidse ploeg het ook nog stellen zon der steunpilaar Thomas Gus- sen. De Amerikaan raakte vrijdag tijdens de training zo- daiïig aan zijn enkel gebles seerd, dat hij onmogelijk kon spelen. Gussen had beter ver diend. Gedurende het seizoen ontpopte hij zich als een vedet te die het niet schuwde hard te werken en bereid was zich volledig in dienst van het team te stellen. Zijn teamgeno ten trokken zich op aan de kil le afmaker die het zaterdag dus niet gegeven was met zijn team de kroon te zetten op een uitstekend seizoen. Vechtlust Een seizoen waarin Leiden zich naar het kampioenschap vocht zonder ingenieuze tac tiek. Gewoon recht toe recht aan basketbal geschoeid op vechtlust en de wil om te win nen. Een noodzakelijk concept voor een uit tien individuen opgebouwde ploeg die zich nauwelijks voor teamspel le nen. Zo kan je van center Ben de Jong niet verwachten dat hij een tactisch systeem aan leert net zomin als je van Erik Paul van Weeren mag ver wachten dat hij een bal uit handen geeft anders dan voor een schot. De kritiek dit jaar op Leiden is dan ook niet van de lucht geweest, maar de stuurlui hebben vooralsnog ongelijk gekregen. Leiden was zonder meer de meest constan te ploeg. Het maakte de minste fouten, liet de minste punten liggen, en liet in de wedstrij den waar het er werkelijk om ging zien dat het ook de sterk ste ploeg w,as. Typerend De wedstrijd tegen RZ zater dag was typerend voor de ma nier waarop Leiden het succes bereikte. RZ profiteerde van de nervositeit bij Leiden dat aanvallend zelfs de meest makkelijke kansen liet liggen. Bij een 18-28 stand liet Leiden vervolgens het gecontroleerde •spel voor wat het was. Er werd gegokt op de steal in de verdediging, geknokt in de re bound (Leiden pakte er 44 te gen RZ 26) en met succes ge forceerd in de aanval. Steve Bouman werd zonder twijfel de 'rookie' van de wedstrijd met 21 bijzonder fraaie pun ten. Oscar Taal beet het plexi glas van het bord zowat stuk om aan zijn 13 punten te ko men, terwijl Erik Paul van Weeren (24p) gedragen door het publiek elk onbewaakt moment met een score afstraf te. Binnen één minuut was RZ achterhaald (29-28) en met de rust op achterstand gezet (50- 41). De tweede helft gaf het gelijke beeld. RZ pakte een voorsprong die vervolgens op wilskracht door Leiden' werd ingelopen. Vier minuten voor tijd bij 77-65 was de Leidse winst al veilig gesteld en be gon de uitslag van Beverwijk- ASVU te levert. De uitslag van die wedstrijd (82-73) beteken de het kapioenschap voor Lei den én de daaraan verbonden promotie. Alle aanleiding voor een groot feest, dat voor de Leidse spelers bij 98-78 kon aanvangen. Bij gebrek aan schouders werden slechts coach Michiel van Meer (hij had de show zaterdag dit keer niet zelf in elkaar gezet) en diens assistent Paul Rossdorf omhoog gehesen maar het mocht de pret niet drukken. Het betekende het eerste kam pioenschap sinds elf jaar voor Leiden dat daardoor weer een trede hoger komt, nu nog slechts één trede onder zijn Leiderdorp speelde vrijdag al de wedstrijd tegen Rowic. Ro- wic dat één week eerder slechts met één punt van Lei den verloor had tegen de for matie van coach Samson geen schijn van kans (75-98). BVO Alpnen won in Amsterdam van US met 57-74. De heren van Lisse verloren tweemaal op rij. Donderdag al verloor Lisse van de reserves van Voorburg (106-79) en zaterdag was in Lisse Springfield te sterk (79-99). Spannend In de damespromotiedivisie blijft het aan de staart aan van de ranglijst bijzonder span nend. Lisse zette de achtervol ging op MSV met succes voort door op knappe wijze te win nen van kampioen Tonego (71- 59). Voor Lisse betekende die overwinning dat het in de laatste wedstrijd tegen MSV de degradatie alsnog ten koste van datzelfde MSV kan ontlo pen. De Noordwijkse dames wilden daar begrijpelijkerwijs niet aan meewerken. MSV stelde de twee punten voor sprong die het op Lisse heeft vooralsnog veilig door met 49- 63 van Akrides te winnen. Een verrassende uitslag die in houdt dat MSV volgende week in eigen huis met 13 punten verschil mag verliezen. In dat geval degradeert Lisse. Bij een verschil van 14 punten in het voordeel van Lisse moet er een beslissingswedstrijd ko men terwijl bij verlies van MSV met meer dan 14 punten de Noordwijkse ploeg afzakt. In de eerste klasse rayon ver loren de heren van MSV van de reserves van DAS. De score bleef via 32-43 met de rust uit eindelijk steken op 78-85. Geplaagd door zenuwen kwam Crescendo bij Aurora niet verder dan rommelig en krachteloos aanvalsspel, cul minerend in een gemiste strafworp op 8-8. Coach Le- nie Slegtenhorst, die aan het einde van dit seizoen zal stoppen met training geven, zag Ria Baak, Henk en Wij nand Alberts voor 6-7 en 7-8 zorgen, maar de rust ontbrak om dit verder uit te bouwen. Ook Tempo liet in de titel strijd een punt liggen met een 5-5 gelijkspel bij SEV. De geelhemden konden zich niet over de zwakke arbitrage en de eigen fouten heen zetten en gaven na rust (2-2) drie keer een voorsprong via Ru- dolf de Jonge, Rob Wilschut en Ron Zwaan onnodig uit handen. De motivatie ontbrak bij Ons Eiland om de laatste plaats aan_ODS over te doen en dat resulteerde in een zware 11-5 nederlaag. De degradant van 3L kwam enkel door Jaco van Weele (2), Julia Arnol- dus, Mark Bastiaanse en Mando Frans tot scoren en lag in een uur al met 8-3 kansloos achterop. De Danaïden, hier in de persoon van Enrico Mud. zocht de Blauw Wit-defensie.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20