Fries dorp heeft eerste bridgehotel Leuk dikker worden Magie en medicijnen VAN HUIS UIT Ccidóc Qowvamt MAANDAG 17 APRIL 1989 PAGINA 1 de latere bypass operatie, een ech te verbetering veroorzaakte bij an gina pectoris. Men deed dit door bij een aantal patiënten tijdens de operatie alleen maar een sneetje aan te brengen in de borstkas en die onmiddellijk te hechten. Tot stomme verbazing was deze opera tie net zo effectief als de echte: de patiënten met dat nep-litteken rapporteerden voor 90 procent een enorme verlichting van hun klachten. Men noemt deze merk waardige werking van nepbehan deling of fopmedicijn tegenwoor dig het 'placebo-effect'. Verder on derzoek maakte duidelijk dat ook de werking van 'gewone' medicij nen of behandelingen vaak voor een belangrijk deel op dit placebo effect berust. Nepmedicijnen Dat aandeel kan zo groot zijn dat de farmaceutische industrie daar om altijd haar nieuwe pillen of poeders vergelijkt met placebo's, ofwel niet van echt te onderschei den nepmedicijnen. De proefperso nen, maar ook de onderzoeker krijgen dan tijdens het experiment niet te weten wie wat gebruikte. Dat maakt men pas na afloop be kend. Pas als het nieuwe genees middel beter is dan het fopmiddel, dan pas wil men aannemen dat het lende morfine-achtige stoffen die we zelf produceren. Als men proefpersonen Naloxon geeft, een tegengif tegen morfine en dus van endorfine, dan is het plotseling ge daan met het placebo-effect tegen pijn en onbehagen. Het effect is een ingewikkeld verschijnsel waar dokter, patiënt en geneesmiddel als in een magische driehoek hun rol hebben. Hoe meer de dokter overtuigd is van eigen kunnen, hoe meer hij voor elkaar krijgt. Als hij het recept lusteloos over het bureau richting patiënt schuift, dan kan hij beslist op mindere werking van zijn voorgeschreven geneesmiddel rekenen. Genees middelen of behandelingen wer ken des te beter naarmate ze er in drukwekkend uitzien. Wat er pre cies inzit, of wat ze voorstellen, maakt voor het placebo-effect niet uit. Alles helpt, mits met overtui ging gebracht. Dit verklaart waar om bij onderzoek naar het effect van om het even welke alternatie ve geneeswijze altijd dezelfde re sultaten opduiken, (een derde ge neest, een derde heeft baat en de rest heeft er niets aan), omdat het de alternatieve genezers nooit aan overtuiging ontbreekt, noch aan indrukwekkend mysterieuze en door niemand te controleren be handelingen. Onlangs heb ik er, mede daarlI geïnspireerd door anderen, ni\ I zorg over uitgesproken dat erI onze cultuur zo weinig plaats I voor een warme benadering d I niet uit is op de „heb". Die ni\ I onmiddellijk de vraag stelt: w( kan ik beleven aan dat meisje die jongen, die vrouw, die ma1 Waarbij eerder de vraag rijst: Wat zou ik voor haar/hem u- kunnen betekenenNiet dus i eerste instantie de gedachte a, we veilig vrijen. Waar we het hit Oir over hebben wordt trouwens1 vei tegenwoordig helemaal niet vvo meer onder vrijen gerekend. Lief zijn voor elkaar, ogencontact, maar vooral hartelijke gebaren, zijn we da c0_ volledig vergeten als mi: mogelijkheden om de ander U laten blijken dat je voor hem Dat voelt? Zijn we die kunst Fey helemaal verleerd? We hebbe|het ook zo'n verschrikkelijke haalde Herman van Veen heeft 'het daarover niet toevallig zijn de indringend lied „Opzij, opzij, Sten. opzij"gezongen. Tijd voor rustte s lief zijn bij elkaar, hebben de niet mensen nauwelijks. deeS Onverplicht, niet doelgericht iken elkaar zijn, van elkanders afsl aanwezigheid genieten, kunmmin we dat niet meer. Met strelenAja: gebaren van de vreugde daandat getuigen - dat wat we onder en 1 erotiek verstaan - lijkt een en verleden kunst. Helaas is eendacl pleidooi tot het overwinnen vont het aanrakingstaboe momentèDal, compleet misplaatst. Aanrakepast strelen, teder een ander en i omvatten... hoe durf je erove/jwel spreken in de dagen-van-inceDe waarin we ons bevinden. Zorpobi bijna paniek ontstaat er. In gifk instituten, kinderdagverblijven pit: èn in gezinnen. Een jonge, gescheiden vader zei me onlait met een heel ernstige uitdrukking op zijn gezicht, i hij zich afvroeg of hij zijn dochtertje - als ze in het weekend bij hem verbleef - wel met enige warmte en genegenheid naar bed kon brengen. Stel je voor dat het jpey kind later tegen haar moederbij de schoolvriendinnetjes erovevan zou uitpakken hoe lief ze haa&ja: vader vond. De ouderen onc/%rin ons kennen uit hun jeugd nogËaw verhullende formuleringen. fceei Achter de hand en met d00] verstolen blikken of verc onbevoegden het niet zoudenbal horen, werd gefluisterd dat je^erj met je kinderen moest oppas%hai voor die oom, „die zijn handset nu eenmaal niet kon kra( thuishouden". Die verhalen z^ere natuurlijk niet opgetekend e/feat0 nog minder op hun gr0e waarheidsgehalte onderzocht.booi wil bepaald niet het grote kan: kwaad van incest negeren o/derj ook maar bagatelliseren. Maa^n de vraag is wel: wat werd erHiel toen (en nu!) onder zo'n geditfey, verstaan9 Uit een reactie va/ihet paniek neigen we er gemakkelijk toe onderhand verdacht te maken en elke aanhaling of liefkozing van e kind tot incest of verkrach tiilr^ minstens tot een weg daartoe verklaren. Er zijn heel ernstig vragen te stellen over deze J materie. Enerzijds die van zoeven: moet elke liefdesbetuiging van vader toy kind, onderwijzer tot leerling verpleger ten opzichte van verzorgde, opnieuw taboe N-DI worden verklaard? Maar 1 Ja anderzijds: zouden ouders mét scl opgroeiende kinderen ook nil p, in hun eigen gezin wat behoedzamer met de intimitet° kunnen omgaan? Als alles o/rre' en bloot geschiedt, niet alleeif-0^ de badkamer maar over de A de slaapétage van het huis, als »ek iedereen in Adam's-/Eva's- V-R costuum ronddartelt, is het zo gek te bedenken dat zoiec grensverleggend werkt. Zou t ma man de natuurlijke schoonhe[ jn van zijn opgroeiende doch terp ineens niet meer zien omdat f g0( nu juist haar vader is? We hS hebben allang geleerd, en wik sta onze huizenbouw gepraktizeèr te dat, waar enigszins mogelijk,jrhjk jonge mensen hun eigen i 0p privéplek moeten hebben, i/ijjk ,s materiële vlak, maar ook vofer j hun geestelijke ontplooiing. Artje komt een tijd en vooral er zjkei situaties in de opvoeding, wal bew het naakt moet worden |ang£ beschermd tegen ongewenstM jn belangstelling. Ook in het gé\. fjj, Behoedzaam met eikaars ging lichamelijkheid omgaan, is df in En eerbiedig. Seksualiteit e%a] erotiek verstaan als een was geschenk van God. n al ^ieuz n, di Vlak voor de Franse Revolutie was het in Parijs heel gewoon om je te laten magnetiseren. Ene dok ter Anton Mesmer, van huis uit Oostenrijker, had in 1779 het 'dier lijk magnetisme' bij de mens ont dekt. Bij gezonden zou die in de vorm van magnetische stromen in harmonie zijn met zichzelf, maar bij zieken, u raadt het al, juist weer niet. De therapie van Mesmer lag voor de hand: hij behandelde zijn pa tiënten door ze met behulp van kuipen vol ijzervijlsel opnieuw te magnetiseren. Een tijdje lang had hij een sjieke praktijk. Marie An toinette was een patiënte van hem, en ook George Washington, de eerste president van de Verenigde Staten. Duisternis De toenmalige wetenschappelijke wereld wilde niets van dit 'Mes merisme' hebben en wierp hem, na een vernietigend rapport van de (nog steeds) beroemde schei kundige Lavoisier, in de buitenste wetenschappelijke duisternis. Het was eigenlijk de eerste botsing tus sen de nog jonge, op de natuurwe tenschap gebaseerde, moderne ge neeskunde en wat later de alterna tieve geneeskunde zou heten. Maar wat men niet kon wegver- klaren was dat Mesmer wel dege lijk patiënten van allerhande klachten en kwalen leek te gene zen. Naderhand is die genezende kracht weggewuifd als louter sug gestie, maar iets een naam geven is iets anders dan het geven van een verklaring. In zijn wetenschappelijke vorm dook dit verschijnsel voor het eerst in de jaren vijftig op, toen men wilde onderzoeken of het af binden van een slagader in de borstkas, een ruwe voorloper van nieuwe middel ook echt werkt. Tijdens dit soort onderzoek kun nen verbazingwekkende zaken aan het licht komen. Zo bleek de houding van de arts zelf al een placebo-werking te hebben. Als die dacht een opiaat (morfine bij voorbeeld) voor te schrijven dan was het pijnstillende werking er van twee keer zo groot dan wan neer hij meende de kleine pijnstil ler paracetamol te geven. Ook ob jectief waar te nemen verschijnse len als snelheid van de hartslag, de hoogte van de bloeddruk, bleken ook al door placebo's te beïnvloe den. Het merkwaardige is, dat pla cebo's niet alleen de werking, maar ook de bijwerkingen van een geneesmiddel kunnen imiteren. Bij onderzoek van geneesmiddelen komt het regelmatig voor dat deel nemers uit de foppillengroep, zich vanwege de vermeende bijwerkin gen van het middel uit het onder zoek moeten terugtrekken. Dat niet alleen de werking, maar ook de bijwerkingen van een genees middel ook op een placebo-effect kan berusten bleek in 1983 uit een vermakelijk experiment van Gel- mers. Die gaf patiënten bij het middel Persantin wel of niet een bijsluiter mee. En zie. Van de bij sluiterpatiënten vertoonden 40 procent een of meer bijwerkingen als vermeld in bijsluiter, terwijl van de patiënten die van niets wis ten slechts 10 procent dergelijke klachten hadden. Waaruit weer blijkt dat je je niet alleen een gene zing kunt laten aanpraten, maar ook een ziekte. Effect Waar het effect van niets bevat tende middelen op berust, is nog steeds niet echt duidelijk. De pijn stillende werking van placebo's zou komen door stimulatie van de aanmaak van endorfines, pijnstil- Vandaag de dag kan een vrouw de negen maanden zwangerschap gezellige kle ding dragen die bij haar ver anderend figuur past. Als al les kits is, zien de meeste vrouwen er in die tijd beter uit dan ooit; ook de gezond heid verbetert vaak na het krijgen van een kind. Het maakt sterker, weerbaarder, mits de hele periode een normaal verloop heeft. „Eten voor twee" heette het in vroeger jaren. „Mis", zegt dr. ir. J. M. A. van Raay, die zich al sinds 1981 aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen bezighoudt met research op dit gebied. Hij gelooft dat men zwangere vrouwen in onze westerse wereld niet lastig moet val len met méér eten. Ook John Durnih uit Glasgow, die ook in niet-westerse lan den als Gambia, Thailand en de Filipijnen onderzoekin gen deed op het gebied van voeding voor vrouwen in verwachting, komt met twee studies voor de dag Voor een normale ontwikkeling heeft de aanstaande moeder per dag gemiddeld 1020 kJ (243 cal) meer nodig dan vóór de zwangerschap. Ze neemt gemiddeld 11,6 kilo in gewicht toe, waarvan 2 kilo op rekening staat van extra vetreserves in het lichaam van de moeder. De brochure „Eten als je in verwachting bent" van het Voorlichtings bureau voor de Voeding in Den Haag (f 4,25), vertelt er meer over. Niemand is gebaat bij over gewicht! Om de hele periode leuke kleren te kunnen dra gen is echter „lijnen" geen goede zaak. Met minder eten dan gewoonlijk loopt men kans op tekorten. De huidige mode vangt het verdwijnen van de taille en het toene men van de omvang van de buik echter zeer goed op. Een lange broek met ver stelbare taille'van dunne zo merstof staat heel charmant met een oversized lang, wijd jasje van hetzelfde materiaal. Een witte bandplooibroek gaat mooi samen met een swaggerachtige, wijde top in lila/purper, zwart/wit, pink/fuchsia en wit/lime. Pullovers, bolero's, truien, strapless topjes lijken voor een paar maanden in de ban te moeten. Voor op het strand echter geen nood. Hier staat bijvoorbeeld een geruite seersucker jurk met verlaagde taille, waaraan een strook is gerimpeld, heel fris en koel. Hij hangt aan twee korte, brede schouder banden die aan de japon zijn vastgeknoopt. Heel handig is ook een hemd (op broek of wijde rok), bestaande uit een schouderstuk met driekwart mouwen, waaraan een (ge- plisseerde of wijde) strook is genaaid of geknoopt. Handi ge vingers maken zo'n kle dingstuk zelf. Axioma is dat tops wijd en lang zijn, te dra gen liefst op broeken of rok ken met verstelbare taille band. Een broek is trouwens niet het gekste kledingstuk voor die periode omdat die het silhouet verlengt. TINY FRANCIS Comfortabel katoen voor een blije tijd. De jurk met verlaag de taille komt op 49,- (C A). FOTO'S: PR Oldebérkoop of Oldeber- kóóp; er bestaat enige onduidelijkheid over. Verder is alles klaar en helder. Over kernwa pens geen enkele onenig heid. Opvallende borden aan de gemeentegrens melden dat het Friese dorp 'kernwapenvrij' is. Naast 'Onze kerk staat voor U open'. En de niet alledaagse uitnodiging: 'Elk kan zonder pas hier binnen, En wij spreken ieders tael, Al zojt ok nog zo gek vezinnen, Ie bin hier zo op jow verhael'. 'n Hersenspinsel van Lamkje Hof-de Boer, een lokale Annie M.G. Schmidt, die onder 't karnen van de boter en het schuren der melk bussen nogal eens naar de pen greep en de goe gemeente verraste met uitzonderlijke teksten. Oldeberkoop is een cultureel bolwerk. Een dorp tussen de riviertjes Linde en Tjonger. „Een gezellig ruim gebouwd Drents aandoend brinkdorp", staat in de wervingsfolder, „met verschillende beziens waardigheden; zoals een ro- mano-gotische kerk uit de twaalfde eeuw". En met ho- tel-café-restaurant Lunia, het enige bridgehotel van Neder- Zit er brood in een afgelegen uitspanning als bridgehuis? „Reken maar", roept Wim van Gessel zelfverzekerd, ,,'t Is een schot in de roos. We zitten al vol tot half juni!". Bridge is in. 'n Stukje bescha ving, dat hoort bij de moder ne opvoeding. Gelijk tot voor kort tennis en thans golf. Wie tegenwoordig geen nie tig wit balletje met een goed- gerichte mep enkele kilome ters kan verplaatsen dreigt een tweederangs burger te worden. Wie met de mond vol tanden staat bij sans-atout en groot-slem eveneens. Wim is één van de vierhoof- dige directie. Samen met broer Hans, diens echtgenote Thea en zijn vriend Siegbert Zimmerman voert Wim het commando over het bridge- centrum. „Alle vier zijn we bridge-freaks en onze onder linge relatie is van dien aard, dat we denken het gezamen lijk kunnen fiksen". Saaie avonden „De ervaring heeft ons ge leerd", licht Wim toe, „dat vakantiegangers vooral 's a- vonds een passende ontspan ning missen. Overdag verma ken ze zich wel. Wij richten ons op de groep mensen die zich in de avonduren wil ont spannen met een spelletje bridge. Het is bepaald niet zo dat ze hier van de vroege ochtend tot diep in de nacht met de kaarten moeten ma nipuleren. Oldeberkoop leent zich uitstekend voor een heerlijke vakantie. Het is hier een schitterend natuur gebied". De folder vermeldt de 'unieke Dellebuursterhei- de' en 'het uitgestrekte Drents-Friese Wold, bestaan de uit ongeveer vierduizend hectare bos, heide en Zand verstuivingen'. „Met de tennisvereniging hebben we een overeenkomst dat onze gasten gebruik kun nen maken van de tennisba nen. Als extra attractie heb ben wij dan 's avonds onze drives". Bridge-minnend Ne derland wachtte erop. Vanuit 't gehele land kwamen de aanmeldingen binnen. Het voorbije weekeinde opende Lunia officieel de poorten. Zesendertig gasten vonden de weg naar Molenhoek 2. Alle kamers waren meteen bezet. De vuurdoop werd een succes. „Geen wanklank", bevestigt Hans opgetogen. „Diverse gasten hebben al weer voor een bezoek ge; boekt". Hotel Lundia heeft voor de saaie avonden een oplossing gevonden: bridgedrives. De directie liet niets aan het toeval over. Twee jaar gele den werden de eerste lijnen uitgezet. Wim: „Het is lang zaamaan gegroeid. Ik woonde met Zimmerman in Jubbega en daar hadden we een grote tuin. Een hectare. Voor de lol organiseerden we er vaak bridge-drives. Veel bezoekers namen een tent of een cara van mee. Het bracht ons op de gedachte vaste caravans te plaatsen. Een specifieke brid ge-camping. Met een centraal gebouw om te kunnen brid gen. Het bleek niet haalbaar, 't Vergde enorme investerin gen. We zaten met de riole ring, de verlichting en ga maar door. Toen kwam dit pand vrij. Na één keer kijken wisten we het al: dat is het". Neo-renaissance Villa Lunia is een fraai gesi tueerd buiten uit de vorige eeuw; opgetrokken in neo-re- naissancestijl. Oorspronkelijk gold het als onderkomen van de familie Willinge-Prins. Rijke grootgrondbezitters, die in Oldeberkoop de lakens uitdeelden. Na het vertrek van de Willinge-Prinsen kreeg het huis talloze be stemmingen. Het laatst wa ren de bewoners geestelijk gehandicapten. Zij kregen in elders een beter aangepast onderdak en de villa kwam in de aanbieding. Spekkie voor het bekkie van Wim en z'n kornuiten. Reeds ander half jaar geleden werd het voorlopig koopcontract gete kend. „Net voor de afschaf fing van de WIR-premie", herinnert Wim zich. „Het is toch al met al een fikse in vestering geworden". „Bridge is al lang geen elites- port meer", zegt Wim met klem. „Bovendien is het erg snel groeiend. Tien jaar terug waren e'r zo'n dertig- tot veertigduizend georganiseer de spelers. Dat is meer dan verdubbeld. Bridge is ook erg goedkoop. Wat heb je nodig? Een pakje kaarten. Ik speel in een club; de contributie bedraagt vier tientjes per jaar. Dat is toch niks!". De Lunia-directie mikt op de huis-tuin-en-keukenbridgers. „We zijn er niet op uit om de echte professionele spelers in huis te halen. Negentig pro cent van de mensen wil puur een weekend uit en dan 's a- vonds bridgen. We zijn ervan overtuigd, dat het heel ge moedelijk gaat. We spelen een soort toernooi over een aantal dagen. Om kleine prijsjes. Het gaat niet om de prijzen. Bij een naburige pot tenbakker hebben we mok ken laten maken, met onze naam erop. En we hebben flessen wijn onder eigen naam. Het is gewoon leuk dat als je wint, je een herinne ring meekrijgt. Maar ik zal er alles aan doen om te voorko men dat met het mes op tafel wordt gespeeld. Onze gasten zijn op vakantie. Iedereen is trouwens welkom. We stellen geen eisen aan de kunde der spelers. Aan het begin wordt in één grote groep gespeeld. De bovensten gaan naar de A-groep; de ondersten naar de B-groep. Bridge heeft een sterke socia le functie. Het is een team sport; je speelt met z'n twee ën. Door te bridgen ontmoet je ontzettend veel mensen doordat je steeds van tafel verwisselt. Vier spellen aan één tafel en dan weer naar eeq| andere tafel. De deelne mers hoeven niet paarsgewijs te komen. Ook eenlingen zijn welkom. Wij delen ze dan in en eventueel kunnen we voor een partner zorgen. Bridge is beslist niet moeilijk al denkt menigeen dat. Je moet even doorbijten om de spelregels te leren. Maar op dat moment kun je ook spe len. Ieder op z'n eigen ni veau. Hoe langer je speelt, des te beter word je. Het blijft boeien. Ik kan zonder moeite tot vier uur 's mor gens doorspelen. Het is ge woon een heel leuk spel. En een uitstekende training voor het geheugen. Ik beluister het dikwijls bij oudere spe lers, lui van tachtig. Ze moeten alle kaarten onthou den. Dan train je toch wel 't geheugen, 't Mooie bij bridge is, dat het z'n gedragsregels heeft. Bepaalde dingen zijn verboden. Je mag bijvoor beeld je partner niet uitschel den. Daardoor krijg je toch iets gecultiveerds. Ik heb ja ren geklaverjast en me koste lijk geamuseerd, maar de sfeer is toch anders. Als wecl- FOTO: GERRIT BOER strijdleider zal ik zeker in grijpen als het onverhoopt te fanatiek wordt. Dat is mijn recht. En mijn plicht". Oldeberkoop is echter niet direct het centrum van Ne derland. „Klopt. Maar wel een dorpje met iets heel eigens. Er wonen hier nog geen duizend mensen. Maar elk jaar een enorme cultuur- manifestatie! Zes weken lang. Met exposities van kunste naars uit binnen- en buiten land. En het ziet ernaar uit dat we een gat in de markt aanboorden. Met de reserver ingen loopt het boven ver wachting. We hebben echt wel even in angst gezeten. Al hadden we op onze manier wel wat aan marktonderzoek gedaan, het blijft toch natte- vingerwerk. Je hebt enorm geïnvesteerd. Als de gasten dan wegblijven, kun je het schudden. Gelukkig was onze angst ongegrond. De gasten komen zelfs van buiten de landsgrenzen. We adverteren ook in Duitse, Belgische en Engelse bladen. De start is zondermeer erg hoopvol. Tot ver in juni zitten we vol. Nu is het aan ons om de vaart erin te houden. De gasten moeten voldaan afreizen en terug willen komen. Als we het goed doen, zet de ontwik keling zich door. De combi natie is natuurlijk ideaal. Overdag ben je toerist en 's avonds kun je je uitleven in je liefhebberij. Kan het mooier?". JAN RITZEMA

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12