Amerikaans handelstekort groeit naar verwachting economie „Lockerbie" kost Pan Am 100 miljoen Benzine twee cent duurder Fokker zet verlies om in bescheiden winst Kwaliteit antwoord op wet produktaansprakeli jkheid Beurs van Amsterdam foidóeGomont ZATERDAG 15 APRIL 1989 PAGINA 9 Het is ligt ïijnlijk ng zomer- 18 gehou- Caeci- rlandse ■ouwen ligers. Rustige, zekere koersstijging AMSTERDAM Rustig maar zeker is het algemene koersni- veau deze week verder geste gen. Donderdag trad alleen een kleine terugslag op. Maan dag en woensdag was zelfs iets meer dan de helft van het aantal noteringen hoger dan de beursdag ervoor. Het alge mene indexcijfer steeg in de eerste drie dagen per saldo 2,5 punt. Dat donderdag er weer 1,5 punt afging, was vooral aan de internationale fondsen te wijten die weer reageerden op een lagere dollar. Gisteren toonde de beurs een wat ver deeld beeld bij een op enkele uitzonderingen na rustige han del. De kooplust weerspiegelt het vertrouwen in de markt, een vertrouwen dat door verschil lende krachten versterkt wordt. In Wall Street blijft de beurs aantrekken, ook de beurs in Frankfurt liep regel matig op; het Nederlandse bedrijfsleven lanceerde uitste kende resultaten over 1988 maar rekent ook op nog betere resultaten in 1989. En als klap op de vuurpijl is het Centraal Planbureau deze week met een zeer verheugen de groei van onze economie voor de dag gekomen. Investe ringen, produktie, werkgele genheid, uitvoer, consumptie, nationaal inkomen en lage in flatie, het gaat allemaal even goed, terwijl het er ook voor 1990 uitstekend uitziet. Alleen de werkloosheid blijft een zor genkind, terwijl ook gewaar schuwd wordt voor een té gro te loonstijging. Zorgen maakt het Planbureau zich over de economische ont wikkeling in de Verenigde Staten, omdat het ernaar ziet dat er weinig schot zit in een verbetering van het enorme tekort op de betalingsbalans en op de begroting. Zelfs vreest het Planbureau, dat grote be leggers in de wereld door poli tieke incidenten niet meer in de Verenigde Staten willen beleggen. De groei van de totale geld- hoeveelheid baart de Neder- landsche Bank zorgen en de leiding van de centrale bank bezint zich dan ook op maatre gelen om de te grote krediet verlening in te dammen. De topleiding van de algemene banken in ons land moet hier van echter niets hebben. Vol gens de hoogste man van de Algemene Bank Nederland is nog geen sprake van een drei gende inflatie, noch van een bovenmatige kapitaaluitvoer. Hij erkende wel, dat het aan deel van de hoeveelheid geld middelen ten opzichte van het nationale inkomen is gestegen, maar of deze ontwikkelingen ook onmiddellijk inflatie op drijft, is nog niet bewezen. De leiding van de Algemene Bank Nederland verwacht dat de kortlopende rente in het twee de halfjaar zal dalen, en dat de' langlopende rente in de buurt van 7% zal blijven liggen. Af gelopen donderdag was het ge middelde rendement op staat sobligaties 7%. Van de internationale fondsen stond Philips goed in de be langstelling. Op een deze week gehouden aandeelhoudersver gadering gaf de meerderheid van de aandeelhouders toe stemming aan het bestuur voor een extra beschermings maatregel tegen een ongewen ste overneming. In de financiële sector ver wacht de ABN ook dit jaar een flinke stijging van de winst, die in de buurt komt van de 18%-stijging van vorig jaar. Met Crédit Lyonnais gaat het goed. Voor dit jaar wordt weer een nettowinst en een dividen duitkering verwacht. Van 1983 t/m 1988 gingen de resultaten na belasting rechtstreeks naar de stroppenpot. Aegon boekte vorig jaar een 15% hogere winst van 389 miljoen gulden. Veel nieuws uit de uitgevers wereld. De winst van VNU steeg 45% tot 134 miljoen- gul den. Opvallend was verder deze week de kooplust voor de Telegraaf, Wegener en Wol- ters-Kluwer. Er waren mooie winstcijfers te over: Grasso plus 30%, Hunter Douglas plus 51%, Batenburg plus 40%, VOC plus 35%, BAM plus 20%, Eriks plus 17%, Ver- to plus 10%. Furness zette zelfs een verlies in een winst om. Toch waren er enkele teleur stellingen. Bij RIVA (auto's) zakte de winst 29% en bij Gist- brocades (biochemie) ging het bedrijfsresultaat vorig jaar 19% naar beneden, dit jaar zal het bedrijfsresultaat niet verbete ren. Dat de netto-winst toch iets kon stijgen, was te danken aan een bijzondere bate die niets met de bedrijfsvoering te maken had. De terugslag was te wijten aan de toenemende concurrentie en een schending van de octrooien. Over een Paar jaar wordt pas een stij ging van het bedrijfsresultaat verwacht. KAASMARKT ALKMAAR (14-4) Commissienoteringen In gulden per *9: Fabrieksedammer en Goudse vol- votte f 7,38. De handel was rustig. EIERVEILING EIVEBA BV BARNE- VELD (14-4) Aanvoer 1.479.600 5LU_ s,®1,i71'n9 kalT- FTIJzen In gul- Winststijging bij Fugro-McClelland LEIDSCHENDAM Het ingenieursbureau Fugro-McClelland in Leidschendam heeft de winst vorig jaar opgevoerd van 0,6 miljoen tot 4,6 miljoen. De omzet steeg met 17 pro cent tot 169,7 miljoen. De directie schrijft de winststijging toe aan het toegenomen aan tal bodem- en funderingsprojecten over de hele wereld. Voor het lopende jaar wordt een verdere verbetering voorzien van de kasstroom en de nettowinst. De personeels sterkte groeide van 840 werknemers eind 1987 tot 970 eind december vorig jaar. Fugro- McClelland houdt zich over de hele wereld bezig met bodemonderzoek, funderingsad vies en milieustudies, zowel offshore als op het land. Pan American World Airways heeft in koele cijfers bekendgemaakt dat de vliegramp bij het Schotse dorpje Loc kerbie de maatschappij ongeveer vijftig miljoen dollar (ruim 100 miljoen gulden) kost. Daarin is begrepen het verlies van het vliegtuig, de passagiers die overstap ten naar andere maatschappijen en de toekomstige kosten voor rechtszaken. Pan Am liet verder weten dat door de staking bij Eastern Airlines meer passa giers met Pan Am hebben gevlogen en dat dat vijftig miljoen dollar heeft opge bracht. Wapenstilstand in Ierse benzine-oorlog DUBLIN Het scherpe conflict tussen de Ierse regering en de oliemaatschappijen over de benzineprijzen is voorlopig uit de wereld. Shell en Exxon zullen de maandag afgekondigde importstop voor benzine op heffen en houden zich tot het eind van de maand aan de prijsvoorschriften van de re gering, ook al blijven zij erbij daardoor ver lies te lijden. De Ierse minister van indus trie, Ray Burke, verklaarde na afloop van het overleg met de maatschappijen dat er deze maand geen prijsverhogingen komen. Hij erkende dat de prijzen volgende maand misschien wel omhoog moeten wegens de prijsontwikkeling op de internationale markt. „Die ontwikkeling kunnen we niet negeren", aldus Burke. ROTTERDAM De benzineprijzen gaan maandag weer met twee cent omhoog. Een liter super gaat dan gemid deld 177 cent kosten en Euro loodvrij 171 cent. Deskundigen sluiten niet uit dat de prijs van benzine later in de week nogmaals zal stijgen. WASHINGTON Het Amerikaanse handelste kort over de maand fe bruari bedroeg 10,5 mil jard dollar, een stijging van 20,9 procent in verge lijking met januari. De stijging was voorspeld: de import steeg met 5,3 pro cent, de export slechts met 0,6 procent. Toch zijn de cijfers minder rampzalig dan vorig jaar. Het totale tekort zou dit jaar uitko men op 115 miljard tegenover 119,76 miljard in 1988. Dit was al een verbetering van 21,3 procent ten opzichte van het rampzalig hoge tekort van 152,1 miljard dollar over 1987, maar de meeste deskundigen verwachten dat de gunstige ontwikkeling in de loop van dit jaar zal zijn uitgewerkt. De oorzaken van deze stagne- olie moeten betalen, langzaam stijgende waarde van de dollar, die Amerikaan se goederen in het buitenland duurder maakt. De scherpe daling van het te kort in 1988 was verantwoor delijk voor bijna de helft van de economische groei. Het stil vallen van die ontwikkeling zou een zware tegenvaller zijn voor president Bush, wiens be- grotingsplannen zwaar leunen op volgens velen als veel te optimistisch gestelde prognoses over economische groei. Akkoord Bush en de leiders van het Congres hebben gisteren een akkoord bekendgemaakt over de vermindering van het be grotingstekort met 30 miljard dollar. Bush zei dat de over eenkomst „de eerste, handel bare stap" zou zijn om de groei van het tekort te keren. Over het akkoord is meer dan een maand onderhandeld. Het stelt de moeilijke beslissingen uit. Het akkoord laat Bush toe te beweren dat hij trouw blijft aan de belofte uit zijn verkie zingscampagne om de belastin gen niet te verhogen. Ander zijds is de president bereid om de uitgaven voor defensie te verlagen zodat het Congres verdere besparingen op popu laire binnenlandse begrotings posten zoals de sociale zeker heid kan vermijden. De over eenkomst heeft tot doel het begrotingstekort in 1990 te verminderen tot 99,4 miljard dollar. Schone zaak Margaret Thatcher is in haar voortdurende streven haar land schoon te houden niet te beroerd zelf de handen uit de mouwen te steken. Gisteren maakte de Britse premier de door duiven vervuilde Cowning Street in Londen schoon met een hogedrukspuit. FOTO: EPA AMSTERDAM Vlieg tuigbouwer Fokker heeft vorig jaar een winst ge boekt van 13,3 miljoen. In 1987 werd nog een ver lies geleden van 107 mil joen. Gezien het beschei den resultaat wil het be stuur de winst toevoegen aan de reserves. Er zal dan ook nog geen divi dend worden uitgekeerd. Over 1986 betaalde Fok ker een dividend van 1,75 per aandeel, waar van een deel in agio-aan- delen kon worden ont vangen. De omzet van Fokker is vorig jaar met 95 procent gestegen van "1056 miljoen tot 2055 miljoen. De bedrijfsopbreng sten namen toe van 1948 mil joen naar ƒ2513 miljoen. Het bedrijfsresultaat voor rente kwam uit op 64 miljoen te gen ƒ113 miljoen negatief in 1987. De rentelasten stegen van 28 miljoen naar 64 miljoen. De stijging houdt verband met het hogere niveau van het onder handen werk door de op gang gekomen serieproduktie van de F 50 en F 100. Daardoor ontstond gedurende het jaar een aanzienlijk hogere behoef te aan geld, die volgens Fok ker overigens aan het eind van het jaar door de opbrengst van de tweede aandelenemes- sie belangrijk kon worden te ruggebracht. Strijd om baten kernfusie barst ondanks scepsis los NEW YORK De enor me belangen die gemoeid zijn met eventuele paten ten op procédés voor „koude" kernfusie drijft geleerden ertoe belangrij ke details van hun onder zoek achter te houden. De haast waarmee universi teiten over elkaar heen vallen om de buit binnen te halen toont aan hoezeer wetenschappelijk onder zoek vaak verweven is met het bedrijfsleven. Een uitgebreid octrooi op kou de kernfusie zal vele miljarden waard blijken als de uitvin ding kan worden ontwikkeld tot een goedkope, schone en' onuitputtelijke bron van ener gie. „Zodra je de pot met goud in de vorm van een patent voor hun neus houdt, zullen mensen steeds minder publice ren en steeds minder loslaten", zei Donald Chisum, een oc trooi-deskundige van de uni versiteit van Washington. Wetenschappers die proberen de vorige maand onthulde koude kernfusie na te bootsen hebben daar problemen mee omdat de twee ontdekkers be langrijke details van hun proef hebben verzwegen. De univer siteit van Utah heeft drie oc trooi-aanvragen ingediend, nog voor de persconferentie van 23 maart waarop de aan deze universiteit verbonden Stanley Pons en diens mede onderzoeker Martin Fleisc- hmann van de universiteit van Southampton in Engeland hun opmerkelijke ontdekking be kendmaakten. Het Institute of Technology van Massachusetts heeft deze week gezegd octrooi te hebben aangevraagd op onderzoek dat is verricht door een zekere Pe ter Hagelstein. De Brigham Young universiteit is van plan eveneens octrooi aan te vra gen, al is dat volgens woord voerder Paul Richards meer bedoeld om de reputatie van onderzoeker Steven Jones te beschermen dan om geld te maken. Pons en Fleischmann hebben vorige maand bekendgemaakt dat zij met behulp van heel ge wone laboratoriumapparatuur een kernfusie tot stand hadden gebracht onder kamertempe ratuur - een zogenaamde kou de kernfusie. Zij beweerden dat hun procédé viermaal zo veel energie opleverde als zij erin hadden gestopt. Over de ontdekking van Pons en Fleischmann heerst allerwege scepsis, al hebben geleerden hun bevindingen op onderde len onderschreven. Maar de belangen zijn zo groot dat „BEDRIJVEN KUNNEN VERZET TEGEN NIEUWE REGELS BETER STAKEN" ENSCHEDE In de Ver enigde Staten claimen en krijgen nabestaanden van overleden longkankerpa tiënten miljoenen dollars van sigarettenfabrikanten die hadden moeten weten dat roken levensgevaar lijk is. De nieuwe wetge ving voor produktaan- sprakelijkheid zal in Ne derland niet tot Ameri kaanse toestanden leiden, verwacht Antoni Brack. Wel zal de positie van de consument aanzienlijk verbeteren. „Amerikaanse advocaten wer ken heel anders dan hun Eu ropese collega's", zegt Brack. De hoofddocent economisch en sociaal recht aan de Universi teit Twente hield deze week fabrikanten in het fraai gele gen Kasteel Ampsen bij Lo- chem voor de nieuwe produk- taansprakelijkleid niet als be dreiging maar als uitdaging te beschouwen. Brack: „In Ame rika procederen ze echt overal voor. Dat komt doordat advo caten er werken volgens het systeem 'no cure, no pay'. Ad vocaten pakken alles wat ze krijgen kunnen". Brack is onder meer mede-op- richter en bestuurslid van de Stichting Consument en Vei ligheid. Maar meer bekend heid geniet hij als forumlid van het vroegere VRAR-pro- gramma De Konsumenten- man. De laatste maanden zijn er vele symposia over produc taansprakelijkheid georgani seerd. „Als deskundigen wa ren we het er al lang over eens dat de consument die schade lijdt, ernstig in het nadeel is bij het verhalen op de fabrikant die gebrekkige goederen heeft geleverd. En het is nog steeds zo dat de consument de schuld van de fabrikant moet bewij zen. Hij moet. aantonen dat die van de fout heeft geweten en het had kunnen voorkomen. Dat is ondoenlijk. Produkten zitten doorgaans ingewikkeld in elkaar. Je moet heel wat van bedrijfskunde en techniek weten om inzicht in die pro blematiek te krijgen. Van een normaal mens kun je dat niet verwachten". In der minne Het is dan ook niet vreemd dat er nu weinig procedures wor den aangespannen. De onze kerheid van de consument speelt de fabrikant in de kaart. Hij zal de zaak niet snel in der minne schikken. De ongelijke positie was hal verwege de jaren zeventig aanleiding voor de Europese Commissie om de landelijke regelingen voor produktaan- sprakelijkheid beter op elkaar af te stemmen. Zo was de Franse regelgeving veel beter dan de Nederlandse. De Com missie besloot met een richtlijn te komen. Daarin is sprake van een omgekeerde bewijs last. De gedupeerde hoeft niet langer de schuld van de fabri kant te bewijzen. Hij zal aan nemelijk moeten maken dat zijn schade door het gewraakte produkt veroorzaakt is. Bo vendien verliest de fabrikant een groot aantal verweermid delen. Hij zal zijn vaklitera tuur meer dan ooit moeten gaan volgen, want de opmer king „ik wist het niet" zal niet gauw meer worden geaccep teerd. De kruidenier om de hoek heeft daarvan trouwens niets te vrezen. Slechts de fa brikant van het eindprodukt of de importeur is aanspreek baar. De verschillende regels in Eu ropa werkten handelsbelem merend. Bovendien wilde het dagelijks bestuur van de EG de positie van de consument sterk verbeteren. Het bedrijfs leven lobbyde in Brussel lang durig tegen het voornemen. De belangenstrijd hield de de finitieve vaststelling van de richtlijn tot mei 1985 op. Maar onder Nederlandse voorzitter schap besloot de Europese mi nisterraad er dan toch toe. De lidstaten kregen drie jaar de tijd om de richtlijn om te zetten in nationale wetgeving. Alléén Griekenland hield zich aan die termijn en (buiten de EG en dus op vrijwillige basis) Oostenrijk. Europese Hof Alle andere EG-landen wor den voor het Europese Hof in Luxemburg gedaagd wegens hun lome handelen. Engeland en Italië hadden hun wetten wel op tijd af maar die wijkten zo van de richtlijn af dat 'Brussel' ze niet accepteerde. In Nederland is de parlemen taire behandeling ongeveer halverwege nadat het wetsont werp vorig jaar was ingediend. Het bedrijfsleven lijkt zich in middels bij de nederlaag neer gelegd te hebben. „Zonder een opiniepeilig te hebben gehou den kun je toch zeggen: fabri kanten luister, houd op met je verzet, pik dit positief op, zie de nieuwe wet niet als een be dreiging maar als een uitda ging". Brack vindt dat de fabrikan ten eigenlijk te laat hebben in gespeeld op de nieuwe regels voor produktaansprakelijk- heid. „Pas in de jaren tachtig zijn de bedrijven gaan denken aan kwaliteitssystemen die schadelijke fouten kunnen voorkomen. Maar toen was de richtlijn al aangenomen. Be drijven moeten er toch reke ning mee houden dat er meer dere jaren overheen gaan voordat een goede kwaliteits borging is gerealiseerd?" Een hausse van processen na het van kracht worden van de nieuwe wet verwacht Brack niet. „Bedrijven zullen eerder schikken", verwacht hij. „Ze weten nu dat ze een proces wel eens zouden kunnen gaan verliezen. De werking zal vooral preventief zijn". HANS HUPKES 66 3/8 655/8 Sterke beurs AMSTERDAM Het vleugje verlegenheid dat het Damrak vrijdagochtend liet zien maak te vooral in de loop van de middag plaats voor hernieuw de kracht. De sterk meeval lende economische cijfers die uit de VS binnenkwamen zorgden voor nieuwe impulsen en een zeer vast openend Wall Street zorgde voor de rest. De stemmingsindex kwam, na een aanvankelijke daling met 0,8 punt, op een top voor 1989 uit: 179,9 (plus 1,8). De aandelenomzetten waren met bijna 900 miljoen gulden zeker voor een vrijdag aan de hoge kant. Nedlloyd kwam voor de tweede achtereenvol gende dag op de eerste plaats met 160.000 stuks (60 miljoen gulden) of nog 16.000 stuks meer dan donderdag. Op de optiebeurs ging het ook goed met 68.000 contracten. Nedlloyd gedroeg zich zeer grillig. In de ochtend vloog de koers in luttele minuten van ƒ367 naar ƒ380 om via allerlei omzwervingen op 374,50 te eindigen of ƒ9 boven donder dag. Middenstandsbank die ex 6,20 dividend werd verhan deld steeg per saldo 6,70 naar ƒ246. Uitgever Wolters Klu- wer won nog ruim ƒ4 op 174,50. Maar ook andere hoofdfond sen deden van zich spreken. Zo was bij het sluiten van de beurs Nijverdal-ten Cate op 102 (plus 4) niet meer te krijgen, terwijl KNP het het dividend van 2,20 helemaal inhaalde op ƒ56,30. Certifica ten KBB waren aan de voora vond van het jaarverslag 2,50 beter op ƒ77,50. De internationale aandelen hielden zich in de ochtend op de achtergrond, maar in de na middag deden ze stevig met de algemene hausse mee. Hoogo vens werd 2,70 meer waard op 96,70. Unilever, Akzo en Aegon kwam even boven J maar sloot 1 hoger op 99,70.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9