Bemiddelingsverzoek breekt front van verpleegkundigen d binnenland Anti-Shelladvertentie leidt tot beroering Apothekersassistenten zijn voorlichten over 'knaak' beu Zuivelbond: stappen tegen Dankert Studenten teleurgesteld over uitspraak Hoge Raad Kwart ziekenhuispatiënten in de war INA 2 ScidóeSoivuMit ZATERDAG 15 APRIL 1989 PAGINA 3 jaar- lich- >rgani- ei den ol CDU, el iets Duitse oreert veel n onze op de Topman van BVD vertrekt boos na overplaatsing HAAG Een topambtenaar van de Binnenlandse Veilig heidsdienst (BVD) heeft ontslag genomen nadat hij was overge plaatst wegens het doorspelen van vertrouwelijke informatie „aar een landelijk ochtendblad over de actiegroep RaRa. De ambtenaar zelf ontkent zijn, geheimhoudingsplicht te hebben ge schonden, maar heeft wel toegegeven met een journalist te heb ben gesproken. Op 11 maart verscheen tot ergernis van politie en justitie in het Algemeen Dagblad een verhaal over het re- jierche-onderzoek naar RaRa, de actiegroep die de verantwoor delijkheid had opgeëist voor de brandstichtingen bij de Makro- vestigingen. Als gevolg hiervan zagen politie en justitie zich ge noodzaakt over te gaan tot versnelde huiszoekingen en arresta ties. De affaire was voor minister Van Dijk van binnenlandse jaken vorig jaar aanleiding de topambtenaar over te plaatsen t de directie B (binnenlandse staatsveiligheid) naar een ande directie van de BVD- De ambtenaar voelde zich door deze r gekrenkt en vroeg om ontslag. Thermae 2000 geopend Prinses Margriet laat zich door bezoekers de geneugten van het thermenbad Thermae 2000 in Valkenburg uitleggen. De prinses verrichtte gisteren de officiële opening en maakte een rondgang langs de algen-, mod der- en bubbelbaden. Achter haar burge meester Gilissen van Valkenburg. foto: anp IKON teleurgesteld over Van den Broek DEN HAAG De conclusie van de regering dat zij geen nader onderzoek gaat instellen naar de dood van IKON-camerman Cornel Lagrouw is teleurstellend, aldus Leio Schenk, eindredac teur van de IKON-rubriek Kenmerk waarvoor Lagrouw in El Salvador werkte. We hadden meer activiteit van de minister verwacht, aldus Schenk. De minister had volgens hem moeten wachten tot duidelijk is wat er aan feiten uit an dere bronnen, zoals het IFJ-rapport, naar voren komt. Schenk vertrouwt erop dat daarin ook andere feiten staan dan in de brief van Van den Broek naar voren komen. Volgens Schenk is vrij minitieus gezocht naar aanwijzingen dat er •een gerichte aanslag op het leven van Lagrouw is gedaan. Die zijn niet gevonden, maar er is ook niet bewezen dat er niet gericht op hem is ge schoten, aldus de IKON-woord voerder. Toerisme grootste export- industrie in het jaar 2000 DEN HAAG Wanneer de jaarlijkse groei van het toe risme in de wereld met de huidige vier procent per jaar blijft stijgen, zal de toerisme-industrie in het jaar 2000 's werelds grootste exportindustrie zijn. Dit concludeert de Interparlementaire Conferentie over Toerisme in haar slotverklaring. Door de sterke groei van het toeris me in de laatste 25 jaar maakt het momenteel gemiddeld twaalf procent van het bruto nationale produkt van alle landen in de wereld uit. De conferentie in Den Haag was georganiseerd door de Interparlementaire Unie (IPU) en de Wereld Toerisme Organisatie (WTO). De vijfdaagse conferentie mondde uiteindelijk uit in een Haagse Verklaring, waarin een aantal globale beginse len en adviezen zijn opgenomen, die betrekking hebben op onder meer terrorisme, aids en milieu. Met betrek king tot aids zegt de verklaring dat geen van de landen discriminerende maatregelen mag opleggen aan interna tionale toeristen en reizigers. diens iderei UTRECHT Er is ver- deelheid ontstaan onder organisaties van ver- !n pleegkundigen. Het ver zoek dat de Nederlandse Maatschappij voor Ver- 41eegkundigen (NMV) eeft gedaan aan voorzit- J. Hendriks van de Raad voor de Volksgezondheid om te bemiddelen in het cao- >ubliek conflict in het ziekenhuis- de wezen, is slecht gevallen ie kri- bij de vakbonden Abva- intelijk Kabo en CFO. Maar de zeilen actiegroep VVIO is ver heugd. De NMV heeft aan voormalig staatssecretaris Hendriks ge vraagd of hij op persoonlijke titel met de bij de cao-zieken huiswezen betrokken partijen een gesprek wil aangaan over de mogelijkheden voor her nieuwde onderhandelingen. Dat verzoek is geheel buiten de andere werknemersorgani saties omgegaan. CFO-woord- voerder De Geus noemde dat „incorrect". Maandag overleggen de vijf betrokken bonden over de ontstane situatie. De Geus gaf vrijdagmiddag al te kennen Voorzitter Hendriks van de Na- ac tionale Raad voor de Volksge- aan zondheid. foto: anp dacht PvdA-kamerlid G. van Otter- loo zei het met de actievoer ders eens te zijn dat er iets ge daan moet worden aan de po sitie van de mensen in de ge zondheidszorg. „De Tweede Kamer is volgende week don derdag aan zet om het conflict op te lossen", aldus Van Otter- loo, die ook een van de zes ka merleden was die gisteroch tend verpleeghuis Lozerhof in Den Haag bezochten. Op de bijeenkomst in Rotter dam kondigde vice-voorzitter C. Vrins van de AbvaKabo op nieuw een verscherping van de acties aan. Er wordt zelfs urs staking ge niet verder te willen „met een onbetrouwbare partner". A. Beerling van de VVIO ver klaarde dat het actiecomité blij was niet het NMV-initiatief. „Elke poging om uit de impas se te komen is welkom", zei zij. „Zoals het nu zit, schieten we ook niet op". De VVIO zelf heeft ook al geprobeerd een bemiddelingspoging tot stand te brengen. Van de acties in het land vie len die in Amsterdan en Rot terdam het meest op. In Rot terdam bezochten ruim 3.000 medewerkers uit alle sectoren van de gezondheidszorg een manifestatie in de Doelen. Deltavliegers aan de grond an zijn ingrij- weinig M el ikanst pulain mberg «MSTERDAM Een onder kende anti-Shelladvertentie toch worden opgenomen in Ie dagbladen de Volkskrant in het Parool van de Perscom- linatie NV. De beslissing is ge- ïomen na inwinning van juri- lisch advies. In de advertentie wordt opgeroepen tot deelna- i blokkade van het Shell-laboratorium in Amster dam-Noord door het comité 'Shell uit Zuid-Afrika'. Over plaatsing van de adver tentie in het ook tot het con cern behorende dagblad Trouw wordt nader overlegd, aldus hoofddirecteur J. van Ginkel. De hoofdredactie van Trouw had bezwaar tegen de vorm waarin de advertentie Was aangeboden en kon zich wel vinden in de beslissing tot weigering. Gisterochtend had de Pers combinatie laten weten dat de advertentie was geweigerd. Dat was gebeurd omdat de po litie had laten weten dat de blokkade „buiten de wet is" en dus ook een oproep tot mee doen aan die blokkade. Behal ve ondertekenaars van de ad vertentie (onder meer de Leid- se wethouder H. Lamar, de Haagse wethouder Verduyn- Lunel en vertegenwoordigers van vakbonden) keerden ook de hoofdredacties van de Volkskrant en het Parool en de redactie van de Volkskrant zich fel tegen het besluit de advertentie te weigeren. De advertentie is wel gewei gerd door NRC Handelsblad maar niet door het Dagblad de Waarheid. iewolkt en toe zuid- Japan moet veel minder tropisch I hout importeren DEN HA AG Japan moet snel mogelijk een einde maken 13 gra- Argentinië levert Olij niet uit AMSTERDAM De in Ar- gentinië wonende Neder- Imdse oorlogsmisdadiger Olij (68) wordt niet uitgeleverd. De met de opsporing van oorlogsmisdadigers belaste mr. P. Brilman heeft bericht ontvangen dat de Argentij nen de misdaden van Olij/als verjaard beschouwen. Hoe wel de Argentijnen vorig jaar zelfs aan minister Van den Broek lieten weten .welwillend" tegenover dit uitleveringsverzoek te staan, jheeft Brilman nooit veel hoop gehad. aan de consumptie pisch hout. Ook moet het geld dat Japan uitgeeft aan ontwik kelingshulp op grotere schaal ^gebruikt worden voor het be schermen en beheren van tro- tische regenwouden. Die oproep doet het Wereld Natuurfonds in een rapport over de gevolgen van de Ja panse handel in tropisch hout. Het rapport is gisteren aange boden aan de Japanse ambas- adeur in Den Haag. Dat ge beurde gelijktijdig ook in To kyo en Washington. is al geruime tijd de t grootste importeur van tro pisch hout, aldus het Wereld latuurfonds. In 1987 ging 29 Went van alle export van dit lout naar dit land. Daarmee vas een bedrag van vier mil jard gulden gemoeid. Europa importeert circa 28, Noord- Amerika 25 procent. Bijna 70 docent van de Japanse import somt volgens het rapport uit le Malaysische deelstaten Sa- bah en Sarawek, beide op Bor- Verder wordt er in toene mende mate geïmporteerd uit Papua-New Guinea en La- •ijns-Amerika. In bijna alle gevallen oogst Ja pan zijn hout op niet-duurza- me wijze. Daardoor dreigt uit putting van de houtvoorraad Wen 30 jaar, aldus het WNF. Het overgrote deel van he Japanse import van tro pisch hout vindt plaats via grote internationale onderne mingen als Mitsubishi en Mit- In de rij voor een huis In een lange rij wachten be langstellenden voor de Am sterdamse Zuiderkerk waar vanaf gisteren een koopwonin- genbeurs wordt gehouden die ook het hele weekend duurt. Daar worden de plannen ge presenteerd voor nieuwe koop woningen in de binnenstad, waarvan Amsterdam er vol gend jaar 850 gaat bouwen. foto: anp Actiegroep eist 'ontvoering' op van borstbeeld UTRECHT - De actiegroep BRAVO (Burgemeester Reiger Als Voorbeeld Ontvoerd) heeft in een brief aan het ANP be kend gemaakt de buste van de voormalige Utrechtse burge meester Reiger te hebben ont vreemd. Het borstbeeld werd deze week van zijn sokkel gehaald, blijkens de brief uit protest te gen het huisvestingsbeleid van de gemeente. Het beeld stond in een perkje nabij een aantal kraakpanden die met ontrui ming worden bedreigd. BRA VO stelt een tweetal voor waarden voor de 'vrijlating': een losgeld van een miljoen gulden om kraakpanden aan te kopen en de verzekering van burgemeester Vos dat bij ontruimingen geen politiebij stand zal worden verleend. AMERSFOORT De apothekersassistenten zijn het beu om patiënten voorlichting te geven over de eigen bijdrage, de medicijnenknaak en over het knippen van medicij nen. Heel veel bezoekers van apotheken komen met dat soort vragen. Uit een enquête die de Diens tenbond FNV hield onder ruim duizend apothekers assistenten bleek dat alle ondervraagden vinden dat ze uitsluitend moeten voorlichten over medicij- werden vandaag in Amers foort gepresenteerd op de ma nifestatie „Ons recept is be ter". Bondsbestuurder G. van Betten deed op de manifestatie de suggestie dat de overheid de voorlichting over haar ei gen maatregelen maar moet verzorgen. Overigens waren de vastgelo pen onderhandelingen voor een nieuwe cao apotheken het gesprek van de dag. De Diens tenbond voorziet problemen in de bedrijfstak. Nu al is er een tekort aan 800 apothekersassi stenten. Steeds minder jonge mensen kiezen voor het vak. In 1992 is dat tekort opgelopen De cijfers van het onderzoek werkdruk, aldus Van Betten. Om dat probleem het hoofd te bieden heeft de dienstenbond een eigen werkgelegenheids plan ontwikkeld waarin een nieuwe vakopleiding wordt voorgesteld, speciaal gericht op herintredende vrouwen. Het cao-overleg werd eerder deze maand afgebroken. Breekpunt was de 4 procent loonsverhoging die de bonden eisen. De apothekers erkennen wel dat de apothekers-assis tenten een achterstand in loon hebben, maar volgens de apo thekersorganisatie KNMP kunnen ze daar niets aan doen. De assistenten vallen on der de gesubsidieerde sector en dus is het minister De Ko ning van sociale zaken die de loonruimte vaststelt. Acties liggen in het verschiet. DEN HAAG De Nederland se Zuivelbond overweegt juri dische stappen tegen Europar lementariër P. Dankert (PvdA) vanwege dieps be schuldiging dat de zuivelpro- ducenten in ons land betrok ken zijn geweest bij een mil jardenfraude met boter. Vol gens Dankert heeft Nederland tussen 1982 en 1986 op kosten van de EG grote hoeveelheden boter uit de markt genomen die was vervaardigd van zoete room. De EG-regels schreven echter tot 1987 voor dat alleen uit zure room vervaardigde boter in interventie mocht worden genomen. Dit zou met medeweten van minister Braks (landbouw) zijn ge beurd. De woordvoerder van de Zuivelbond noemt de be schuldigingen van Dankert „leugens". DE KNOLLEN iflriie IK orofiC je Baby overleden aan nekkramp UTRECHT Met de dood van een peuter in Geesteren is gisteren het totaal aantal do den aan meningitis dit jaar ge komen op 25. Met een ander kind uit Geesteren bij wie deze week ook de diagnose werd gesteld gaat het inmid dels weer redelijk. De twee liepen de bacteriële vorm van meningitis (sepsis) op. Deltavliegers hebben gisteren in Den Haag gedemonstreerd voor meer rechten voor hun sport. Ze willen gelijkelijk behandeld worden als zweefvliegers. Door het slechte weer kwam de actie niet echt van de grond. foto: rinus slierendrecht DEN HAAG De Lan delijke studentenvakbond LSVb is teleurgesteld over de uitspraak van de Hoge Raad waarmee het vonnis van de Haagse rechtbank werd vernietigd waarin vorig jaar de harmonisa tiewet (over het recht op studieduur) voor een deel buiten werking werd ge steld. Het Nederlandse rechtsstelsel werkt kennelijk zo dat „wie gelijk heeft dat een wettelijke regel onrechtmatig is, dat ge lijk van de rechter niet kan krijgen". Het parlement is dus verantwoordelijk voor de handhaving van het rechtsze kerheidsbeginsel. Die zware verantwoordelijkheid zullen Tweede en Eerste Kamer1 dan ook moeten waarmaken, aldus de LSVb. Zo achten de studenten de be handeling van het voorstel om de beurs voor uitwonende leerlingen in het middelbaar beroepsonderwijs zonder enige overgangsmaatregel af te schaffen „de eerste toetssteen". Volgens de bond is ook die maatregel in strijd met het be ginsel van rechtszekerheid. Statuut de LSVb aangespannen bij president mr. M.R. Wijnholt van de rechtbank in Den Haag, omdat naar het oordeel van de studenten de wet in strijd was met het rechtsbegin sel. Mr. Wijnholt gaf de LSVB gelijk en toetste in zijn vonnis de wet aan het statuut van het Koninkrijk der Nederlanden. De Hoge Raad oordeelt nu dat de rechter de wet niet aan het statuut mag toetsen. Voordat de harmonisatiewet gold had elke student die met een tweede studie begon op nieuw recht op zes jaar in schrijving en studiefinancie ring. De nieuwe wet, die in juli 1988 van kracht werd, be perkte dit recht tot drie jaar. Een uitzondering werd ge maakt voor studenten die al met een tweede studie waren begonnen. Zij kregen daar nog vier jaar voor. De LSVb achtte dit in strijd met het rechtsbe ginsel, omdat de studenten naar het oordeel van de stu- dentenbond mochten rekenen op een studieduur van zes jaar. Zaak van parlement Veel politici en rechtsgeleer den meenden dat mr. Wijnholt met de toetsing aan het statuut van het Koninkrijk zijn boekje te buiten was gegaan. Het ma ken van een wet is een zaak van het parlement, waarmee de fechter zich niet mag be- Dit heeft de Hoge Raad nu bevestigd. Omdat Deetman vond dat de betrokken studenten niet in het onzekere mochten blijven verkeren, nam hij in afwach ting van het arrest van de Hoge Raad al enkele maatre gelen. Die kwamen er in feite op neer dat hij zich hield aan de uitspraak van de president van de Haagse rechtbank. In februari zegde de minister toe, dat de studenten die al voor eind juli vorig jaar met een tweede studie waren begonnen hun oude rechten op inschrij ving en beurs tot en met het collegejaar 1990/'91 zouden houden. Deze maatregel be hoeft nog wel de goedkeuring van het parlement. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie van onderwijs moet dit worden beschouwd als een overgangsregeling. Na 1991 wordt de harmonisatiewet dan in zijn geheel toegepast. In het arrest wordt opgemerkt dat de Hoge Raad in 1986 heeft bepaald dat de Grondwet de rechter niet de vrijheid laat een wet te toetsen aan funda mentele rechtsbeginselen. Het college meent aan dat oordeel te moeten vasthouden, hoezeer de Hoge Raad ook de bestre den bepalingen van de harmo nisatiewet „in strijd acht met gerechtvaardige verwachtin gen van de betrokken studen ten en derhalve met het rechtszekerheidsbeginsel". AMSTERDAM Meer dan een kwart van de patiënten in algemene ziekenhuizen ver toont of ontwikkelt psychiatri sche stoornissen. De meeste daarvan worden niet opge merkt. Dat stelt drs F. Huyse in zijn proefschrift waarop hij vol gende week promoveert aan de Vrije Universiteit van Am sterdam. Huyse pleit voor meer systematische aandacht voor psychische en sociale fac toren die een lichamelijke ziekte kunnen verergeren, al was het alleen maar om de kosten van de langer durende behandeling te beperken. De stoornissen van patiënten hangen samen met hun licha melijke ziekten. Huyse maakt een tweedeling. De eerste soort stoornissen ontstaan na een ernstige lichamelijke ziek te. De patiënt raakt angstig, depressief en verward. Bij het tweede type veroor zaakt alcoholisme lichamelijke ziekten en opname in het alge mene ziekenhuis. Wanneer de aandacht ontbreekt voor de oorzaak van de ziekte zijn nieuwe lichamelijke klachten het gevolg, aldus het proef schrift. KLM: Latjes moet bijbetalen Bij de incheckbalie van de KLM op Schiphol is gisteren geen bezwaar gemaakt tegen het goedkope tic ket waarmee de heer Agiemang gisteren naar de Ghanese hoofd stad Accra vloog: bijna 2000 gul den goedkoper dan een Neder lands KLM-ticket. Het ticket was geleverd door Malibu Travel van Ad Latjes (naast de Ghanees) en in Londen gekocht bij de officiële KLM-vertegenwoordiger. De KLM heeft aan de balie het ticket inge wisseld voor een 'normaal' ticket en daarna verklaard het verschil bij het reisbureau te zullen verhalen. Ad Latjes zegt dat daarvan geen sprake kan zijn. De omwisseling was volgens hem een „zuiver vrij willige en overbodige daad van de KLM, die voor Malibu Travel geen gevolgen kan hebben". Volgens een uitspraak van het Europse Hof moeten de 'stunttickets' van Mali bu Travel beschouwd worden als geldige tickets, aldus Latjes. foto: anp

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3