aan tafel JIPEN OMGEVING De Snoepjes van de Week herleven in bibliotheek N oordwi jkerhout LANGS OMWEGEN Tijger doet zijn naam eer aan hond zoekt: huis dienstverlening dagpuzzel IL 198 L CeidwOowumt ZATERDAG 15 APRIL 1989 PAGINA 15 Meteen al in de gang bij Hennie van Scharenburg thuis merk je dat er iets aan de hand is. In een paar oude letterkasten aan de wand staan meer dan honderd verschillen de eierdopjes in de vak jes. Hele series. Jawel, de onverstoorbaar aandoen de Noordwijkerhouter, in dagelijksen doen een fi nancieel expert bij de psychiatrische inrichting St.Bavo, is verzamelaar. Hij kan het niet helpen. Wat hij aan objecten in han den krijgt laat hij niet meer los. Sterker nog: hij slaat dan aan het vermeerderen. Er kan altijd meer bij. Deze 47- jarige is besmet met het virus der nostalgie, een ongevaar lijke maar niet uit te roeien aandoening die pas met de dood eindigt. Als hij z'n slag kan slaan op ruilbeursen of veilingen, via particulieren of jagend op aanbiedingen, kan zijn over het algemeen vriendelijke oogopslag iets verwilderds krijgen. In zowat elk verzamelvakje is hij thuis: ansichtkaarten van z'n woonplaats, geboorte kaartjes, bidprentjes, kaarten voor het kind, alles wat met de oorlogsjaren te maken heeft, die eierdopjes dus ook en nog veel meer, op het ge bied van boeken ook. Uitge breide boekenplanken in de huiskamer staan vol specia listische interessen. Hier is de uitdrukking „verzamelwoe de" geheel op haar plaats. Mevrouw van Scharenburg, bezield met enige reserve des gemoeds, lijkt zich te kunnen aanpassen, maar het zou mij niet verbazen als zij weieens een zucht van bekommernis slaakt, ofschoon zij haar Pap penheimer al langer dan vandaag kent. Aan de andere kant zal zij geen kind aan Hennie hebben als deze zich overlevert aan zijn ideaal: al les hebben van dit en alles van dat. Maar de kroon op het levens werk van Hennie van Scha renburg is toch wel de ere dienst verricht aan de nage dachtenis van een van Neer- lands grootste kruideniers, Piet de Gruyter uit Den Bosch, die vanaf ca. 1900 tot 1977 aan het afwegen was en furore maakte met de slagzin „En betere waar, en tien pro cent, alleen bij De Gruyter". Zowat al onze huisvrouwen gingen destijds daarvoor met hun portemonnees door de knieën. De Gruyter is inmid dels geschiedenis geworden, maar Hennie rakelt die histo rie weer op. De alles slaande topic bij dit geheel is het in dertijd bij moeder en kind vermaard geworden Snoepje van de Week. Dit is dan ook het thema geworden van een tentoonstelling in de Biblio theek van Noordwijkerhout aan de Herenweg 2. Tot 2 mei te bezoeken. Daarna ziet Hennie wel weer verder. „Als het aanslaat en daar lijkt het nu al op af te steve nen wil ik proberen een deel van mijn verzameling permanent onder te brengen in het Bavo Museum". Het Bavo-museum Het Bavo Museum bestaat in oktober 10 jaar. Van Scha renburg richtte het op met een doelstelling: „Proberen de vooroordelen bij de men sen weg te halen waar het de psychiatrische zorg betreft. Er zijn nog veel enge ideeën als het gaat om psychiatrie. Waren de mensen maar niet zo bang, dan gingen ze eerder naar een psychiater toe", veronderstelt Bavo's functio naris Van Scharenburg; „nu is het vaak wegschuiven, en dat is jammer". In het mu- WAT NAPOLEON VOOR HEINE WAS, IS DE GRUYTER VOOR HENNIE VAN SCHARENBURG Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Hennie van Scharenburgs grote liefde voor De Gruyter gaat nooit verloren. Een kleine, inderhaast op tafel neergezette, opstelling getuigt van het grote respect dat deze duizendpoot in het verzamelen heeft voor de uitgestorven reclame van wijlen grootgrutter Piet de Gruyter, zeg maar gerust: grootgruy- ter. Aan het Sn.oepje van de week zit nog heel wat meer vast. FOTO WIM VAN NOORT seum („dat we willen behou den voor Noordwijkerhout, als eenmaal St.Bavo in delen naar elders is verhuisd") heeft Van Scharenburg steeds weer „lokkertjes" bin nen gehaald, o.a. de geschie denis van Noordwijkerhout, „waar de inwoners massaal op af k'qmen. Ik ben daar be gonnen met ansichtkaarten van Noordwijkerhout waar van ik bijna alle bezit". Toen kwam De Gruyter, met op z'n hoogtepunt 550 win kels in het hele land: „Ik spaar en bewaar altijd van al les. Ik hoop dat dit soort din getjes ook bij de verzamelaar terechtkomt". Hennie van Scharenburg is de heraut van zijn vervlogen idool gewor den en da'arbij kwam hij op een nog onontgonnen gebied, dat van het Snoepje van de Week. „De Gruyter had een slim .Snoepjes-beleid. Bij aan koop van een bepaald bedrag mocht men voor een dubbel tje een Snoepje van de Week kopen: een zakje met daarin een aantal snoepjes, tumtum- metjes of toffees, en daarbij kwam dan een verrassing die van week tot week verschil de en op de jeugd een grote aantrekkingskracht had. Je kon een heel circus bij elkaar sparen of een dierentuin, of een Minidam met rond lege lucifersdoosjes te beplakken huisjes, kerken, flats, ge meentehuis, villa's, winkels en wat al niet meer. Wat De Gruyter deed was uniek. Daar kon geen andere keten tegenop. De Gruyter zwiepte iedere concurrent uit de markt. Totdat de reclame slag met Albert Heyn gemist werd. AH bood de klanten zeer voordelige spaarkaarten voor een koelkast en tiendui zenden reageerden daarop. Toen was het gebeurd met de koopman, het gedrein van de kinderen ten spijt. In '77 was de zaak failliet, na opgekocht te zijn door de Steenkolen Handels Vereniging, maar die had geen verstand van winkels". Om te huilen Hennie van Scharenburg die in een paar jaar tijd ruim 1500 verschillende Snoepjes in zijn bezit kreeg kan er nu nog zowat om huilen. Wat Napoleon was voor „die bei de Grenadiere" van Heine, was De Gruyter voor Van Scharenburg. Hij zou ze nog wel kunnen verslinden, die woekerende steenkolen op kopers van „zijn" De Gruy ter. Het zijn niet slechts de Snoepjes die Hennie in hun ban kregen, hij verzamelt ook produkten van de voor malige moloch die zo sympa thiek was voor z'n klanten. De veelgeroemde koffie staat, uitgedroogd, nog te pronk in zijn verzameling, evenals de schitterende thee bussen en De Gruyters klit- wortel, en de speldjes, hele partijen, waaronder „deftige speldjes" ook. Een jaar of drie geleden be gon Van Scharenburg met des Gruyters glorierijke ver zameling. „Ik had uit mijn jeugd één Snoepje bewaard en als boekenlegger gebruikt: „Livingstone ontdekt Afri ka". Hij is er nog steeds als een kind zo blij mee en weet zeker, dat ook de jeugd van vandaag wild zou zijn met De Gruyter en die Bijdehandjes (het Bijdehandje was een on schuldig aandoend meisje met twee vlechtjes en schort, symbool van De Gruyter, die rond 1900 in Utrecht met de eerste winkel begon, waarna het Bijdehandje tot in lengte van dagen onschuldig als een Op aanvraag-is heer Hennie graag bereid z'n hebben en houwen aan de belangstelling "bloot te stellen: speeltjes, tol letjes, een hausse in plastic („Na het papier en karton vervielen de Snoepjes in plastic, en dat was al niet zo best"). Maar er zijn ook kijk doosplaatjes, diepzeeduikers, Sinterklazen, Nova Zembla en albums vol met de mooiste dingen, dierbare herinnerin gen aan Piet de Gruyter z.g., zoals roomcaramels met Sneeuwwitje en de Zeven Dwergen. Als het moet gaat Van Scharenburg over lijken en hij slikt van alles, als het maar van De Gruyter, is: ad vertenties, kassabonnen, per- soneelsblaadjes, interieurfo to's (er is geen voormalig De Gruyterpand of heer Hennie bezit er een afbeelding van), folders en andere Gruyter- curïosa. Hij kent jammerklacht, geri mede-verzamelaars: mij verder op weg. In uw ei gen collectie noemt u ze on middellijk. Zou ik u om een kopietje mogen vragen? Am sterdam had 63 De Gruyter- winkels, Rotterdam 40 en Den Haag 43. Wie helpt me verder?" Alles ter nagedach tenis aan het Snoepje van de Week. Hennie van Scharenburg weet van geen ophouden. In de bibliotheek van het bol- lendorp Noordwijkerhout zijn de Gruyteriana van deze doorgewinterde alles-verza- melaar te zien in twee vitri nes. Openingstijden: maan dag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 'tot 21.00 uur; woensdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur; donderdag van 10.00 tot 12.30 uur; vrijdag van 14.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 21.00 uur, en zaterdag van 10.00 tot 12.30 uur. M'n liefje, wat wil je nog meer? Er is volop gelegenheid om de re likwieën van De Gruyter eer te bewijzen en Hennie van Scharenburg te schragen in zijn eerbetoon aan een krui denier die eens als een Slim me Piet uitblonk in het ma ken van pakkende reclame. Het is boud gezegd, maar De Gruyter leeft nog voort dankzij de soms slapeloze nachten van Hennie van Scharenburg, een dolle ver zamelaar. r De naam van de kater van deze week is Tijger. Dit katertje is ongeveer twee en een half jaar oud. Hij is gecasseerd en is zoals de naam van deze rubriek al doet ver moeden op zoek naar een nieuw tehuis en een nieuwe baas of bazin. Als hij je aankijkt heeft hij zoiets van: „Met mij is het fijn spelen". Onge duldig loopt hij heen en weer terwijl hij kopjes geeft aan een verwar- mingsrooster. Op zijn naambordje staat: „Is lief, maar let op". Tijger is rood-wit gevlekt en zijn staart heeft wat van een zwaai-shawltje van een voet balclub. Als hij zijn oren spitst lijkt zijn gezicht op dat van een vosje. Tijger is een lieve kat die graag op zich zelf een ommetje maakt om dan weer thuis te komen voor het eten. Ook in huis valt met Tijger best te spelen. Eigenwijs zijn kan hij ook. Vooral als hij moe is, wil hij niet dat hij in zijn rust ge stoord wordt. Mocht iemand hem dan toch willen aanra ken dan is het het beste om hem maar gelijk in zijn nek vel te pakken. Om deze re den is het raadzaam om klei ne kinderen bij Tijger uit de buurt te houden. Hij heeft namelijk zijn nageltjes niet helemaal onder controle al meent hij daar niets kwaads mee. Toch moet met hem niet gesold worden. Bij het minste of geringste pesterijtje laat hij merken dat hij dat niet leuk vindt. De oplossing voor hem zou een huis met een tuin zijn waar hij lekker in kan dol len. Zijn type wordt een af stand-kat genoemd. Toch kent ook zijn soort bij men sen vele liefhebbers. Boomer Boomer, de mooie pup die we vorige week in deze rubriek opvoerden, zit nog steeds in het asiel. Daar heeft hij zich opgewerkt tot het favoriete hondje van het personeel. Dit mag geen wonder heten ge zien de leeftijd en speelsheid van Boomer en hij is nog lief Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven, die in het asiel ver blijft. De in deze rubriek beschreven dieren zijn óf gevon den, óf door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopende redenen afgestaan, vaak be grijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig in geënt. Tegen betaling van 115 gulden (inclusief dieren- pasjjoort) en 35 gulden voor katten tot 12 weken (voor oudere katten gelden bedragen van 45 en 55 gulden) zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres; Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend: di, vr 10-12,14-17 u; wo, do 14-17 u; za 10-12, 14-16 u, zo en ma gesloten. ook. Toch is hij door iemand mee naar huis genomen. Boomertje is name lijk niet zo gecharmeerd van de aanwezigheid van zoveel soortgenoten. De foto van vo rige week waarop Boomer tijdelijk toch zijn best deed om goed over te komen heeft dus he laas nog niets uitgehaald. Maar deze leukste hond van de Besjeslaan zal vast en ze ker ooit een nieuwe eigenaar vinden. Tijger is lief, maar moet wel op z'n tijd met rust worden gela- FOTO: WIM VAN NOORT Champignonsoep - schnitzelrol met doperwten en aardappelen - rabarbercompote met room De schnitzelrol zelf ma ken, is heus weinig werk. En de kans is heel groot dat u zelf variaties gaat bedenken voor het klaar maken van dit betrekke lijk eenvoudige, maar toch smakelijke en goed ogende gerecht. Voor twee: ui, 5 g boter, 0,5 liter bouillon, 100 g cham pignons, 15 g bloem, 3 le pels melk, zout, peper, pe terselie; 150 g gehakt, zout, peper, dragon, 1 (rechthoekige) schnitzel, 3 lange dunne plakjes ontbijtspek, stevi ge katoenen draad, 30 g bo ter; 450 g diepvries doperwten, zout, suiker, peterselie; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 300 g rabarber, 2 dl water, circa 75 g suiker, 1 theele pel maizena, paar bolletjes gember, kaneel; 0,5 dl slag room, 5 g basterdsuiker. Fruit kleingesneden ui gla zig in de boter, voeg bouillon en plakjes champignon toe en laat de soep tien minuten trekken. Meng een papje van bloem en melk en kook dit al roerende drie minuten mee. Maak de soep op smaak af met zout, peper en fijnge knipte peterselie. Meng het gehakt met zout, peper en dragon, vorm er een korte rol van en pak deze in de met zout en peper bestrooide schnitzel. Draai het spek om de schnitzel en bind dit met een draad vast. Leg het vlees enige uren koel weg en braad het dan in een half uur bruin en gaar. Maak de jus met wei nig water af. Snijd het van de draad ontdane vlees in stevige plakken. Snijd de afgewassen rabar ber in stukken van twee centimeter en laat deze zacht worden in kokend water met suiker. Schep de rabar ber in een schaal en bind het vocht met de met water aan gemengde maizena tot een dunne saus. Meng de saus met stukjes gember, kaneel en eventueel extra suiker (zure gerechten smaken koud minder zuur) en schenk haar over de rabar ber. Presenteer de compote koud met apart daarbij wei nig zoete stijfgeslagen room. Menu tip voor maandag: vis sticks met witlofsalade en gebakken aardappelen vanille-rijstevla. JEANNE Leeuwen, Verhage, Maris, Bergmeyer, Nering Boegel, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, R.M.G. Taytelbaum, de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en v.d. Muy- senbergh; za. J. Stolk, tel. 125820, Kruisvereniging, tel. 071-177444. Bollenstreek: dr. E.J. Scheele, tel. 02521-10847. Kat wijk: Opgave via het antwoordap paraat. od zaterdag tussen 11.00 - jreekuur bij dr. Snel. slder/Roest: .Helder,"tel. 071-220513. APOTHEKEN De avond- e nachtdiensten van de apotheken I de regio Leiden worden waargeno- R. Zaaijer, J. de Kanter: za. dr. E.H. weekenddienst Nieuwenhuis-Smalbraak, tel. 768918,.zo, dr. J.S. de Kanter. tel. 311414. Groep 5: Jasperse, de apotheken die ook i, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammersteln dienst kenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woensdag 13.00 u. (Diaco- paard, tel. 217477, zo. dr. A. Ham mersteln, tel. 767646. Oegst- geest: vanaf za. 8.00 uur: za. en zo. Steenhoven, tel. 894539 op Hoofdstraat 8) Voorschoten: za. dr. Meiman Hoornweg/Sleeboom 11393. Noordwijk: J.A.J. W.C.M. Meeuwisse, J.A. Pool, I.J.W. Schonenberg: Duyn, H.M. Huetlng, H.C. Moolenburgh, J. Timmers: R. Rietbroek 01718- 21818. Sassenheim: za. en zo. dr. H. Moerman, tel. 11119. Alke made - Rijnsaterwoude: Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: za. en zo. dr. P. Brock en A. Roe ien, tel. 01713-12329. Alphen: groep 1: za. dr. C. van Blooijs (Rembrandtlaan 31, spreekuur tel. 38635. Hazerswoude-Koude- kerk: za. en zo. dr. J.J.M. van Buuren, tel. 01714-2020. Bent huizen - Boskoop: za. en zo. dr. P.P.M.T. Hermans 01727-12038. Langeraar - Nieuwveen -Ter Aar - Woubrugge (za. 10.00 uur tot zo. 24.00 uur; altijd eerst bellen): dr. A. Kieven en A. van Dongen 01723- 8101. Nieuwkoop - Noorden: 13.00 u. (Elisabeth-: De Geneeskundige Dienst Leiden is verhuisd van de Roodenburger- straat in Leiden naar de Crones- teinkade 18a in Leiden. bij ongewenste zwangerschap v Bel tel. 0 '62; 033-620: r is dag en nacht bereikbaar). CENTRALE REGISTRATIE KIN DEROPVANG (Koornbrugsteeg 2. 2311 EK Leiden, tel 254810.) Infor matie over en aanmelden voor kin deropvang in Leiden. Geopend: ma t/m vr dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch bereikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071-120903. Spreekuur ma. 13.00- recht: ma. 13-15 20.30, afdeling vrouw. vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei- 20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening ten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSLIEDEN Koren brugsteeg 2. tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. KINDER- EN JONGERENTELE FOON Dagelijks geopend van 15121. HOMEOPATHISCHE ARTSEN LEI DEN Waarneemregeling v jffermans en I. dokterstelefoon, woude: dr. Freeke, tel. 410950/414547. Alkemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor 01718-24853. APOTHEKEN Leiden Leider dorp - Oegotgeest - Voorschoten: Apotheek Centraal, H. Ravensteijnplein 33, FIGUURPUZZEL Horizontaal: 1 eerzucht: 4 bravourestukje; 2 koers, richting; 3 aardappelsoort; 4 rekenkundig vraagstuk; 5 lipbloemige plant; 8 huidziekte aan ht van paarden; 9 6Chroef v.e. helikopter; :>(ouj 8 :iufu g :uios p :jeai|eiiue6|e E :e»noj z :>)[!ieifuedde i :|Beo|jjeA joegjeuieif zi :j9je>) it '.epupeuJB! I 'ubiuj9ujuj|i 9 Uunjs p :e|jej|dsB i :|««|uoz|joh

Leidse Courant | 1989 | | pagina 23