Sowiwnt^ PvdA wil groot deel binnenstad autovrij STAD OMGEVING Ilisabeth Ziekenhuis is teleurgesteld in Rijnoord WEEK EINDE her Brandweercommandant opent collecteweek Slimme EHBO-kit ZATERDAG 15 APRIL 1989 PAGINA 13 toppen bierverkoop perrons bevalt goed IDEM „De rust is weergekeerd en de werkdruk het personeel is afgenomen". Dat is de positieve re- van de heer S. Ponsioen, beheerder van de stations- auraties. Sinds enkele dagen wordt er in de restaura geen bier meer verkocht. De restauraties waren ja- lang eep toevluchtsoord voor alcoholisten. Zij konden r dag in dag uit van 'smorgens vroeg tot 'savonds laat ;cht. Treinreizigers die een versnapering kochten, eer dan eens door de dronkaards lastig geval- tele dagen geleden werd tot de nieuwe maatregel be en nadat de overlast een nieuw dieptepunt had be et. Volgens Ponsioen hebben de afgelopen dagen zo- positieve reacties opgeleverd dat hij voorlopig zeker i bier meer gaat verkopen. „Er is nu al duidelijk spra- 'an een betere sfeer". In de hal van het station is nog bier verkrijgbaar. J. Kleijne interim-manager directie cultuur LEIDEN De heer J. Kleijne, direc teur van de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) is door B en W be noemd tot interim-manager van de directies musea en culturele zaken. Dat heeft wethouder F. Kuijers van cultuur gistermiddag bekend ge maakt. De keuze voor een extern ad viseur bevindt zich in een vergevor derd stadium. Volgende week vrijdag zal bekend gemaakt worden wie hiervoor is aangetrokken. Kleijne zal zich als interim-manager vooral gaan bezighouden met de da gelijkse leiding van de directies. Hij moet ook de structuur van de organi satie een bundeling van culturele zaken, de schouwburg en de musea binnen één directie nader in gaan vullen. De externe adviseur zal zich vooral buigen over het opstellen van een samenhangende beleidsvisie voor de gehele culturele sector. In een toelichting zei Kuijers voor een interne kandidaat te hebben ge kozen, omdat deze weet hoe de ge meentelijke organisatie in Leiden in elkaar zit en omdat hij permanent bereikbaar kan zijn. „Wij hebben er alle vertrouwen in dat Kleijne zich op voortvarende en dynamische wij ze van deze taak zal kwijten", aldus de wethouder. Kleijne zal het mana gement tijdelijk uitvoeren. Het is de bedoeling dat hij zijn eindrapport op 1 september van dit jaar inlevert. Kleijne zal zestien uur per week aan het interim-management besteden. De overige tijd wijdt hij aan de GSD. Politieteams voetballen LEIDEN In totaal 36 teams doen vrijdag 21 april mee aan de kampioenschap pen zaalvoetbal politieteams in de Groenoordhallen. Het evenement volgens de organisatoren het grootste in Europa begint 's och tends om half tien. De twee beste teams gaan door naar het nationale kampioen schap. De finale en prijsuit reiking hebben om onge veer 16.00 uur plaats. De toegang is gratis. Wel wordt er een collecte gehouden voor het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Protest buutit^ tegen opheffen buslijn LEIDEN Buurtvereniging 't Weipoortje en Tuinvereniging Cro- nesteijn protesteren tegen het op heffen van buslijn 170 over de Vrouwen weg. De verenigingen zijn bang dat zo'n vijfhonderd ernstig benadeeld worden als de plannen daartoe doorgaan. „Bejaar den raken geïsoleerd en studenten kunnen met hun vaak zware baga ge niet naar het Centraal Station in Leiden", aldus de verenigingen in een brief aan de busmaatschappij Westnederland. „Ook dagjesmen sen en wandelaars moeten de drie honderd volkstuinen van park Cronesteijn kunnen bezoeken", al dus de tuinvereniging. Geduld wijkcomité Cronestein is op LEIDEN Het geduld van het Leidse wijkéomité Cronestein is op. Het wijkcomtié wil nu weten wat de wethouder van Ruimtelijke Ordening, Verkeer en Milieu gaat doen met het vrijgekomen terrein van de HCG en dat van de veiling aan de Zoeterwoudseweg. Het comité schrijft dat in een open brief aan het ge meentebestuur. Het wijkcomité wil de terreinen in aanmerking laten komen voor woningbouw en deed al een jaar geleden hiervoor een voorstel aan de gemeente. Het bestem mingsplan uit 1963 is verouderd en is dringend aan vervanging toe, aldus het comité. De gemeente heeft hierop nog steeds niet gereageerd. Het comité vindt bovendien dat ze slecht geïnfor meerd worden door de gemeente en dat ze te weinig inspraak krijgen. Het comité moest bijvoorbeeld uit de krant vernemen dat de bodem van een deel van het veilingterrein verontreinigd wa 10544/ LEIDEN De PvdA wil een groot deel van de Leidse binnenstad auto vrij maken. Het autovrije 'gebied omvat minimaal het gebied tiissen de Breestraat en Haarlem- imerstraat, inclusief de Stille Rijn, Hooglandse iKerkgracht, Nieuwstraat jen het marktgebied. Dit staat in het voorlopig verkiezingsprogramma dat op vrijdag 21 april aan de leden wordt ge presenteerd. |De Commissie Grote Lijnen jstelt in het programma dat [het grotere autovrije gebied tevens vrij moet worden ge- maakt van geparkeerde au- Een aantal parkeerplaat- t daarom worden op geheven. Wel wil de PvdA een parkeergarage laten bou wen aan de westkant van de stad. Voor de bouw wil de partij nog wel geld uit de ge meentekas besteden, maar het is uitgesloten dat er ge meenschapsgelden gebruikt worden voor exploitatie van de garage, aldus het pro gramma. t,De Apothekerèdijk, Kippenbrug en Boommarkt moeten open blijven voor au toverkeer. Uitbreiding van het wandelgebied kan de aantrekkelijkheid voor toe risten en winkelend publiek sterk vergroten. De PvdA maakt hierbij een afweging tussen de belangen van win keliers, binnenstadbezoekers en -bewoners. De keuze van de PvdA-frac- tie om in het vorige program ma bij nieuwbouw het accent op sociale woningbouw te leggen, heeft geleid tot te eenzijdige bevolkingsopbouw van woonwijken. Daarom verschuift de prioriteit voor zo goedkoop mogelijke wo ningen naar het bouwen voor verschillende inkomensgroe pen. Door ook in de vrije sec tor te bouwen is het mogelijk financiële armslag te verwer ven voor kwalitatief hoog staande bouw met handha ving van redelijke huren voor de lagere inkomens groepen. Ook wil de partij de doorstroming naar woningen in een andere prijsklasse be vorderen. Bovendien sluit de fractie bebouwing van een extra polder in de regio niet uit. Er staan namelijk nog steeds achtduizend mensen als woningzoekenden inge schreven, aldus de PvdA in het voorlopige programma. Het werkgelegenheidsplan is met name gericht op werk voor langdurig werklozen, etnische minderheden en vrouwen. Het aantal werker varingsplaatsen bij gemeente, gesubsidieerde instellingen en bedrijven moet uitgebreid worden. Ook wil de PvdA uitbreiding op het welzijn sterrein. Zij wil zoveel moge lijk zelfstandigheid bevorde ren voor zoveel mogelijk mensen, maar ook wil men situaties creëren waarin mensen keuzemogelijkheden hebben. De partij denkt dan aan uitbreiding van de kin deropvang, van voorzienin gen voor ouderen en van tij delijke ondersteuning van minderheden. De bovenge noemde punten worden tij dens de ledenvergadering van 21 april besproken en vastgesteld in Buurthuis Ak- tief aan de Berlagestraat 2 in Leiden. De vergadering be gint om 20.00 uur. "5IDERDORP/ALPHEN zien van de fusie. kN DEN RIJN Het fisabeth Ziekenhuis Lei- tdorp (EZL) is teleurge- Jkl in de houding van faet name de specialisten de ondernemingsraad het ziekenhuis Rij- |ord in Alphen ten aan- Dat blijkt uit een brief die door het Leiderdorpse zieken huis aan de Alphense gemeen teraad is gestuurd. Volgens de verklaring hebben vertegen woordigers van Rijnoord zich schuldig gemaakt aan het uit lokken van negatieve en ten dentieuze publiciteit, die het Het ziekenhuis maakt zich, vanwege de moeizame onder handelingen, zorgen over de mogelijkheid om nog tot inte gratie te komen. De kwaliteit van de gezondheidszorg in Al phen komt daarmee in gevaar, zo wordt gesteld. Het EZL stelt Hat in Alphen plaats zal blijven voor een zo uitgebreid mogelijke poliklini sche functie, evenals een afde ling dagverpleging, acute op name, EHBO en traumatische zorgverlening. De klinische functie blijft ook, maar dan aangepast aan de mogelijkhe den van een instelling met een beperkte omvang. Anders kunnen kwaliteit en continuï teit van de zorg binnen aan vaardbare kosten niet worden gegarandeerd. De klinische functie zal meer gericht moeten zijn op planmatig uit te voeren onderzoek en behan deling. Dit maakt het noodza kelijk een goed opnamebeleid te ontwikkelen waarin ook plaats is voor acute zorg. Op deze wijze krijgt Alphen zo breed mogelijke vooi ning. In combinatie met het EZL zal de bevolking van de Rijnstreek over vrijwel alle functies kunnen beschikken. Het Elisabeth Ziekenhuis stelt wel dat het tijd gaat kosten voordat aan alle functies de gewenste inhoud is gegeven. ld bij Val week. ijkhedeil Mat bijdragen van: Willem Buijte- )t U aaijwegi Fr0nk Buurman, Kees van Stand oi:HerPen' Roza van der Veer en Ellen JVerhaar. "mogelij Speelg°ed to 10.00 daarvoo r Laan o helpe gemeentehuis van Alkemade blijft een duister bolwerk, waar de ambtenaren het absolute alleenvertonings recht hebben. Dat bleek afge lopen maandag weer eens pijnlijk tijdens de speciale <SG EK TJS de i KL.O.M.) kej bouw van het gemeentehuis op de plaats van het oude het Westeinde in Roelof - arendsveen in het leven is geroepen. Niek Bakker (CDA) zijn fractiegenoten hadden t voorbeeldige toewijding gestudeerd op de nieuwe leef omgeving van de ambtenaren. In het oude gemeentehuis hebben de dienaren der ge- Het gebouw is sterk verouderd, slecht ingedeeld en vertoont mankementen. Dat moet in de nieuwbouw anders worden, vinden ook de chris ten-democraten. Zij kwamen t suggesties ten aanzien de interne communicatie het nieuwe gemeentehuis, i-statische vloerbedekking de computerruimte bereikbaarheid lingei de afde- Speelgoed (2) De best wel zinnige opmer kingen werden echter met enig hoongelach begroet. De suggestie om wat meer deuren tussen de afdelingen te ma ken werd bijvoorbeeld door de ambtenaren, die elkaar kennelijk niet te veel willen zien, verontwaardigd van de hand gewezen. Burgemeester Arie Meerburg deed er een schepje bovenop door Bakker bot toe te voegen dat hij er beter aan deed zich met de bestuurlijke aspecten van het nieuwe gemeentehuis te be moeien en niet met de uitwer king van details. Vervolgens gaf het Alkema- dese gemeentebestuur weer een verbluffend staaltje van censuur in een openbare ver gadering weg. Er werd gewei gerd de tekeningen van het nieuwe gemeentehuis be schikbaar te stellen voor pu blicatie in de kranten. Foto grafen waren evenmin wel kom om bijvoorbeeld een foto te maken van de aanwezige maquette. Als reden werd op gegeven dat het allemaal nog niet definitief was. De huidige ontwerpen zullen echter nau welijks meer worden gewij zigd. Het zal duidelijk zijn: het ge meentehuis van Alkemade blijft een stuk ambtenaren- speelgoed waar iedereen, maar dan ook iedereen met zijn handen af moet blijven. Er mag zelfs niet naar worden gekeken. Konijn De duinkonijnen hebben geen best leven, zo bleek deze week uit publicaties in deze krant. De beruchte konijnen ziekte myxomatose richt mo menteel een ware slachting aan onder de langoren en tot overmaat van ramp lopen de arme dieren ook nog grote kans afgeschoten te worden door schietlustige jagersvrien den van het Koninklijk Huis. Een oude dag lijkt tegenwoor dig maar voor weinig duinko nijnen weggelegd. Slaat de be smetting niet toe, dan gooit een schot hagel wel roet in het eten. Maar, als het aan de Stichting Duinbehoud ligt, dan komt er aan één plaag een einde. De natuurbescher mers willen dat de vrienden van het Koninklijk Jachtde- partement ophouden met hun drijfjachten in het duingebied tussen Den Haag en Noord- wijk, waarbij jaarlijks duizend konijnen en vertegenwoordi gers van nog 17 diersoorten het leven laten. Het stuit Duinbehoud vooral tegen de borst dat het hier gaat om ja gers die puur voor de lol ko nijnen schieten. Verdwijnen de koninklijke jagers uit de duinen, dan is dat een aardig succesje voor de Stichting Duinbehoud. Voor de konij nen zal er echter niet zo veel veranderen. Die lopen toch nog grote kans tegen een schot hagel op te lopen, want boswachters zullen het ge weer functioneel hanteren als er teveel konijnen komen. Be heersmatig jagen wordt dat genoemd. Beheersmatig of re creatief worden afknald, daar zal een konijn niet om malen. Het is allebei dodelijk. De diender is niet meer wat ie geweest is. We kenden die ge- Blind De gemeente Leiden doet haar best om de gehandicapte medemens tegemoet te komen. Liften worden aangebracht in openbare ge bouwen, draaideuren moeten het veld ruimen om rolstoelers toegang te verschaffen en ver keerslichten stoten tegenwoordig ook bliebjes uit om slechthorenden terwille te zijn. In trot toirs zijn her en der speciale geribbelde tegels aangebracht om richting te geven aan slecht ziende voetgangers. Maar dan moeten die slechtzienden niet wandelen over het Sta tionsplein, want dan is het vallen en opstaan geblazen. Door de gemeente zijn fietsklem- men geplaatst bovenop de geleidestrook. Over blind zijn gesproken. FOTO: WIM VAN NOORT uniformeerde medemens als een rechtschapen heerschap, recht door zee en uiterst loyaal, vooral ten aanzien van het Koningshuis en andere hoger in rang geplaatsten. Ge zagsgetrouw dus. Een paar maanden geleden bleken de dienders ook men sen te zijn. Zij gingen de straat op en wierpen hun pet in de lucht. Soms ging men veel te ver. Al dan niet voor dit doel ingehuurde (pseudo?) politiemensen lieten zich op een mestkar rondrijden.Of ontdeden zich van dienstkle ding en liepen schichtend rond in een voetbalstadion voor het oog van Studio Sport. Maar het doel heiligde de middelen. Deze week verbaasden revol terende dienders opnieuw vriend en vijand. Tijdens de vergadering van de commissie Algemene Bestuurlijke Aan gelegenheden bleek de dienst commissie iets te zeggen te hebben. Zo'n dienstcommissie is een soort ondernemings raad. Waar zowel de lokale politiek als korpsleider hoofd- Henk Mostert be reid waren ruim 11 mille uit de politiepot te halen voor een organisatie-onderzoek, verzette de dienstcommissie zich namelijk met klem. Als de politiek zonodig een orga- nisatie-onderzbek wil, dan moeten ze dat zelf maar beta len ook. Meende de dienst commissie. In het achterhoofd speelde daarbij ongetwijfeld de politieke wens om wijk teams te formeren, iets dat door de dienders zelf wordt afgewezen. Je gaat natuurlijk geen geld steken in onderzoek naar wijkteams die je niet wilt. Al kun je je wel afvragen of het plan om wijkteams in te stellen nou zo slecht is. Ge zien het roerende recente ver leden is de diender er qua mondigheid in elk geval aan \toe om meer onder de Leidse te verkeren. De prae-electorale periode, waarin wij ons zeker zullen bevinden ten tijde van de be handeling van de begrotingen 1990 in de gemeenteraad in ogenschouw nemend, acht het college het niet realistisch om uw raad om een uitspraak te vragen over aanzienlijke aan wending van de onbenutte belastingcapaciteit in 1990. Eveneens, zo luidt de ver wachting, zal in de periode van voorbereiding van de be grotingen 1991, welke samen valt met de wisseling van de bezetting van de gemeenteljke bestuursorganen, geen hoop mogen worden gekoesterd dat tot de belastingverhoging die mede nodig is voor het slui tend maken van de begroting zal worden besloten. Dit „prachtige" stuk proza staat te lezen in de onlangs uitgebrachte voorjaarsnota van de gemeente Noordwijk. In gewoon Nederlands ver klaren burgemeester en wet houders dat ze niet verwach ten dat de Noordwijkse poli tiek in staat of bereid is om vlak voor of na de gemeente raadsverkiezingen een verve lende beslissing als belasting verhoging te nemen. Het col lege wilde daarom liever dat de Noordwijkse politieke par tijen afgelopen woensdag hun bereidheid uitspraken over een mogelijke lastenverho ging in 1992. De politieke partijen van Noordwijk spraken woens dagavond hun verbazing uit over het collegestandpunt dat een beslissing over een lasten verhoging niet vlak voor en vlak na de verkiezingen ge nomen kan worden. Als dat noodzakelijk was, werd een dergelijk besluit best wel ge nomen, verklaarde een grote meerderheid in de commissie financiën. Piet Warmerdam, wethouder van financiën, hield echter zijn poot stijf en verklaarde dat de opmerking van het college gebaseerd was op „ervaring". Hij kon de po litici echter toch niet verlei den tot een uitspraak om ak koord te gaan met een forse lastenverhoging in 1992. War merdam ging woensdagavond ongetwijfeld teleurgesteld naar huis. Hij was in ieder ge val één ervaring rijker: Noordwijkse politici nemen eigenlijk nooit impopulaire beslissingen. Schamen Het college van burgemeester en wethouders van Koude kerk aan den Rijn wil erken de vluchtelingen opnemen. Asielzoekers zijn echter een heel ander verhaal. Voor er kende vluchtelingen zijn wel twee huizen beschikbaar, voor asielzoekers niet. De re den voor dit merkwaardige onderscheid zit hem in het vele werk dat asielzoekers met zich meebrengen. Erken de vluchtelingen zijn niet zo bewerkelijk, die worden als Nederlanders erkend en daar heb je eigenlijk geen omkij ken meer naar. Met asielzoe kers ligt dat heel anders, zo menen burgemeester en wet houders. Die kosten tijd èn geld. Asielzoekers, vluchtelin gen die wachten op de beslis sing of ze in Nederland mo gen blijven, hebben veel bege leiding nodig en vallen onder allerlei ingewikkelde regelin gen. Zij zouden het ambtelijk apparaat veel te zwaar belas ten, meent het college. Ofwel, die arme ambtenaren zouden het er veel te druk mee krij gen. CDA'er G. Huson zei maandag in een commissie vergadering het enige juiste over deze weinig gastvrije en niet bepaald flexibele houding van de Koudekerkse vroede vaderen: „We hebben hier zo'n hoog voorzieningenni veau, dan moet je je schamen als daar geen asielzoekers bij kunnen". „Er is een onterechte schrille tegenstelling tussen het resul taat dat u met deze collecte hoopt te behalen en de bedra gen die topsporters als Ruud Gullit en Ronald Koeman touc heren. Even schril is de tegenstelling dat er in Nederland in de regel niet gekeken wordt op een gulden, maar dat er voor de gehandicaptensport gecollecteerd moet worden. Ik wens u desondanks veel succes bij de collecte". Dat zei brand- weercommanadant B. Mark gisteren bij de opening van de collecteweek van het Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Mark gaf het startsein voor de collecte door twaalf tekenin gen te onthullen en collectebussen uit te reiken aan collec tanten. De opening vond plaats in de 3-Octoberhal aan de Smaragdlaan in Leiden. De tekeningen, die gemaakt zijn door de bekende rolstoelracer en tekenleraar Gerrit Pomp, zijn de gehele volgende week in de sporthal te bezichtigen. Mark kondigde aan de slotdag van de collecteweek, zater dag 22 april, op te zullen luisteren door een ladderauto met manschappen ter beschikking te stellen. De auto komt in de Haarlemmerstraat te staan. Tegen betaling zal de ladder in- en uitgeschoven worden. De opbrengst is bedoeld voor het fonds. Ook zal er op 22 april tijdens de voetbalwedstrijd UVS-Nederland gecollecteerd worden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Uitreiking diploma's boekhouden met computer LEIDEN In totaal 23 cursis ten krijgen vrijdag 21 april om 15.00 uur het diploma compu ter-boekhouden MKB uitge reikt in het informatiecentrum van het Gewestelijk Arbeids bureau Leiden. De arbeidsbu reaus van Leiden en Lisse hebben deze cursus indertijd samen met het Leids Oplei dingscentrum opgezet omdat er op de arbeidsmarkt grote behoefte is aan administratie ve krachten die boekhoudkun dig werk kunnen uitvoeren met behulp van een computer. In totaal 27 werkzoekenden zijn gedurende twaalf weken bijgeschoold. 23 van hen heb ben het diploma nu behaald. Enkelen van hen hebben al een baan gevonden. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i i i Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de EHBO-kit naar I Ccidóc Qowia/nt (voor controle bezorging)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 21