Zeilvliegers willen de ruimte Ook invallen bij Belgische bedrijver^ Verbod arbeidsovereenkomst tussen echtgenoten geschrapt Kwaliteitsoordeel kunstonderwijs bepleit >tu BINNENLAND CoicUcCouimit VRIJDAG 14 APRIL 1989 PAGINi - iUITE Betere test tegen voedselvergiftiging LEIDEN TNO heeft met het bedrijf Holland Bio- Technology (HBT) in Leiden een overeenkomst ge sloten voor de ontwikkeling van sterk verbeterde tests ter voorkoming van voedselvergiftiging. Met de overeenkomst is een bedrag van drie miljoen gulden gemoeid. Met de nieuwe methode kan de aanwezig heid van ziekteverwekkende mircro-organismen in voedingsmiddelen en grondstoffen veel sneller en trefzekerder worden aangetoond. Bij de testen maakt de afdeling Microbiologie van de Hoofdgroep Voe ding en Voedingsmiddelen TNO in Zeist gebruik van het erfelijk materiaal (DNA) van de betreffende bac teriën. De onderzoekafdeling heeft al een aantal van deze nieuwe tests ontwikkeld, onder meer voor de bekende salmonellabacterie. Deelnemers aan aidsonderzoek beschermen AMSTERDAM De Nederlandse Vereniging tot Intregratie van Homoseksualiteit COC, de jhr.mr. J.A. Schorerstichting en de Stichting Aanvullende Dienstverlening willen dat er wettelijke maatregelen komen, waarin gere geld wordt dat mensen die aan onderzoek naar verspreiding van het aids-virus meewerken, niet worden uitgesloten van fundamentele maatschappelijke voorzieningen zoals verzeke ringen of werk. Andere wensen van de drie organisaties betreffen een adequate psychoso ciale opvang en onderzoek op basis op vrijwil ligheid. Bovendien zouden de verkregen on derzoeksgegevens niet herleidbaar mogen zijn tot de persoon. Meisjes slikken schadelijke vermageringspil UTRECHT De politie van Utrecht heeft gisteren een 25-jarige man aan gehouden die aan twintig jonge meis jes vermageringspillen met schadelij ke bijwerkingen zou hebben ver kocht. In het fitnesscentrum waar de man de pillen verkocht werden grote hoeveelheden pillen en verboden spierversterkende middelen in beslag genomen. De politie kwam de handel in het opiaat Ionamin forte op het spoor door een tip van een moeder. Haar dochter slikte de pillen en kreeg stuipen. ENCI mag dieper Sint Pietersberg in MAASTRICHT De Eerste Neder landse Cement Industrie gaat de Sint Pietersberg vijftien meter dieper ont- mergelen. Hiermee kan ENCI veertig jaar vooruit met de mergelwinning. Het Maastrichtse cementbedrijf krijgt rijks subsidie voor deze vijftig miljoen kos tende investering. ENCI wilde een der de groeve van het plateau van Margra ten in gebruik nemen, maar minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) verbood dit uit milieu-overwegingen ENCI is de grootste afnemer van indus triële afvalstoffen en ontving van de Europese Gemeenschap een milieuprijs voor de herinrichting van de Sint Pie tersberg. Redacties AD en NRC eisen meer loon ROTTERDAM De redacties van het Algemeen Dagblad en het NRC Handelsblad, beide uitgegeven door de Nederlandse Dagblad Unie/El sevier, eisen van de directie loons verhoging. Beide redacties verlan gen van directeur B. Voors binnen zeven dagen antwoord op hun ei sen. Vandaag zouden de redactiele den van de twee kranten zich in een gezamenlijke vergadering bera den over eventueel te coördineren acties. De komende dagen zijn bij geen van beide kranten werkon derbrekingen te verwachten. Oud-burgemeester i j niet uit ambtswonin GEMERT Het College van W van Gemert gaat een kort aanspannen tegen oud-burgeme drs. A. Heidens omdat hij we het huis te verlaten dat hij jaar heeft gebruikt als ambtswi De gemeente heeft de woning om er de nieuwe burgemeester J. van Maasakkers tijdelijk te brengen, aldus gemeenteseci Ter Laak. Heidens legde zijn tie vorig jaar neer wegens beloofde volgens secretaris Ter runs liandt i indaag or handel o isteren zi rt ,al van h s ziektf ,t jaar de nieuwe burgemeester be Die zoekt nog woonruimte c delt ondertussen dagelijks Gemert en zijn vorige stanc Terheijden. Sital b ijd teger ti rvatten. DEN HAAG Zeilvlie gers willen dezelfde rech ten en plichten als hun „sportbroeders" de zweef vliegers. Het is in de praktijk verboden om in Nederland hoger dan hon derd meter te vliegen met zeilvliegtuigen, omdat die niet worden aangemerkt als luchtvaartuig. De zeil vliegers vinden dat discri minatie en willen die uit- geband hebben. De actiegroep „Zeilvliegen ge lijkwaardig aan zweefvliegen" bood daarom vanmiddag mr. H. Raben, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst een petitie aan. Om hun eisen kracht bij te zetten droegen de zeilvliegers vanmiddag hun gi gantische deltavleugels tijdens een demonstratie door de Haagse binnenstad. „Als de Rijksluchtvaartdienst na deze „wanhoopsdaad" nog geen poging doet het zeilvlie gen te erkennen als sport dan willen we desnoods een proef proces beginnen", zegt woord voerder Bish van de actie groep. „We zouden het verbod ook massaal kunnen overtre den, maar dat willen we niet. Het moet toch mogelijk zijn In het buitenland kunnen zeilvliegers hun hart ophalen, in Nederland nog niet. foto: ap luchtruim te kunnen laten vliegen?" Zeilvliegen, ook wel deltavlie gen of hanggliding genoemd, werd twintig jaar geleden in de Verenigde Staten als sport ontdekt. Een of twee personen hangen aan een buizenframe, waarboven een grote vleugel van zeil hangt. Het hele toestel weëgt zo'n dertig kilo en wordt volledig door de vlieger bestuurd. Het toestel wordt met behulp van een lier van de grond getrokken en kan een hoogte van zo'n vierdui zend meter halen. Er kan maximaal 120 kilometer per uur gevlogen worden met de fleurige vleugels, die een op pervlakte hebben van vijftien vierkante meter en een span wijdte van elf meter. Zeilvliegers mogen in Neder land niet overal vliegen, om dat dit te gevaarlijk is voor an dere vliegtuigen. Daar komt over ongeveer twee jaar ver andering in. „We proberen alle luchtsporten onder één re geling te brengen" aldus de heer Bakker van de Rijks luchtvaartdienst. Volgens woordvoerder Bish van de actiegroep van de zeil vliegers is het gevaarlijk om niet hoger dan honderd meter te vliegen. „Bij het dalen kun je dan geen parachute meer gebruiken en kun je niet zelf bepalen waar je terecht komt. Hierdoor veroorzaak je de grootste ongelukken", aldus Bish. Daarom wordt de sport in het buitenland beoefend, met name in Spanje, Oosten rijk en Zwitserland. De sport kan door iedereen worden be oefend. Een topmodel kost on geveer achtduizend gulden, maar een tweedehandsje is er voor duizend gulden. Verder moet elke vlieger twee vlieg brevetten halen, waarvoor in Nederland vijf scholen zijn. Daar wordt vooral les gegeven in meteorolgie, aërodynamica, navigatie en de luchtvaartbe palingen. MARGIE DE L'ETANG Black box in operatiekamer NIJMEGEN In de operatie kamers van het Nijmeegse St. Radboudziekenhuis wordt mo menteel een nieuw apparaat beproefd dat alle gegevens van een patiënt die onder narcose is automatisch opslaat. De ver wachting is dat deze zoge noemde 'black box' snel in alle Nederlandse ziekenhuizen zal worden ingevoerd. Het apparaat biedt voor de anesthesist grote voordelen. Niet alleen is hij van het in vullen van uitgebreide formu lieren tijdens de operaties af, ook kan bij voorbeeld veel sneller worden gereageerd als er iets mis dreigt te gaan en medicijnen moeten worden toegediend. Het apparaat, de „Arkive" van Amerikaanse makelij, slaat au tomatisch gegevens op over le vensfuncties als bloeddruk, hartslag, hersenfunctie en te vens de concentraties van gas sen als zuurstof, kooldioxyde en de toegediende narcose-gas- sen. Al die zaken worden per manent gemeten. Zo kan wor den afgelezen of de narcose wel diep genoeg isr of nog plaatselijke verdoving nodig is en of er meer zuurstof moet worden gegeven. Oranje-curiosa Bij veilinghuis De Zon in Amsterdam komen volgende week dins- een zilverstuk geslagen naar een ontwerp van de Rotterdamse dag Oranje-curiosa onder de hamer. Op de foto een wandbord beeldhouwer Willem Verbon. Het bijna 4 centimeter grote stuk is met een portret van prinses Juliana. verkrijgbaar bij Muntpost in Eist. Ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van de prinses is foto: dijkstra DEN HAAG Minister Korthals Altes van justitie vindt dat het verbod tot een arbeidsovereenkomst tussen echtgenoten ge schrapt kan worden uit het burgerlijk wetboek. Hij schrijft dit, na overleg met zijn collega De Ko ning van sociale zaken en werkgelegenheid, in een brief aan de Kamercom missie voor het midden- en kleinbedrijf. De Emancipatieraad sprak zich al in januari 1988 in meer derheid uit voor opheffing van het verbod. De commissie meewerkende vrouw in het ei gen bedrijf deed echter de sug gestie het bewuste artikel te handhaven. Er zou dan een nieuw lid moeten komen waarin de vrouw het recht krijgt een beloning op te eisen bij haar man. Het kabinet zou zich bezinnen op de juridische vormgeving. Korthals Altes wijst dit nu van de hand, deels omdat de belo ningsconstructie juridisch wei nig aantrekkelijk is, deels om dat handhaving van een ver bod voor echtgenoten in feite niet meer past bij de gelijkstel ling van gehuwden en samen wonenden. Een omkering van de constructie, uitbreiding van het verbod tot de samenwo nenden vindt de minister niet wenselijk. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL Milieuboxen De gemeente Breda gaat viermaal per jaar che misch afval huis aan huis ophalen. Onder het motto 'Laten we boxen voor een schoner milieu' krijgt elk gezin een milieubox. De eerste exem- lassam plaren werden gisteren op het stadhuis uiteer het reikt door volksgezondheidsinspecteur De Vfr9'° Ma' (I) aan de Brabantse milieugedeputeerde \M een van schen (m) en wethouder Römkens van Brefrc^achter foto: jnerikaan ZEGWAARD ONTKENT ILLEGALE TRANSPORTEN ANTWERPEN De Bel gische justitie heeft giste ren bij drie bedrijven in de buurt van Antwerpen invallen gedaan. Zij wor den ervan verdacht 'in op dracht van het afvalbe drijf Zegwaard' illegaal afval te hebben vervoerd naar een Waalse stort plaats in Mont St. Guibert, aldus bekendmakingen uit justitiële kringen in Brussel. Officier van justi tie mr. Vos in Den Haag heeft dit bevestigd. De directie van Zegwaard heeft gisteren verklaard nooit opdracht te hebben gegeven voor illegale afvaltransporten in België. In het Nederlandse buurland is uitsluitend met vergunningen gewerkt. Tegelijkertijd met de bekend making van de invallen heeft de Belgische justitie bij het Ne derlands onderzoeksteam kri tiek geuit op de Nederlandse justitie omdat de inval bij het Delftse bedrijf Zegwaard niet was gemeld aan België. Daar door werd de kans voor de Belgische justitie om nog be lastend materiaal aan te tref fen zijn verkleind. Mr. Vos wees die kritiek van de hand. Hij sprak van een be treurenswaardig misverstand. Wij hebben eind maart al een verzoek om rechtshulp doen uitgaan naar de Belgen waarin wij als datum van de huiszoe kingen 11 april hebben ge noemd, aldus Vos. Kleiputten De Belgische tak van Zeg waard - het bedrijf heeft ook vestigingen in Saudiarabia en de Antillen - heeft zijn zetel in de Antwerpse gemeente West- malle. Daar woont Karei Schryvers, eigenaar van ver scheidene steenbakkerijen en verlaten kleiputten in de Kempen. Schryvers' naam werd vroqger al verscheidene keren ver noemd in verband met stortaf- faires. In de zaak die nu wordt onderzocht fungeerde zijn adres blijkbaar als postbus voor de briefwisseling in ver band met de afvaltransporten. Er werd immers een heel ad ministratief netwerk uitge bouwd om de steeds ingewik kelder milieuwetgevingen te omzeilen. Het doel was om van Nederlands probleemafval Belgisch huishoudelijk en be drijfsafval te maken. Het afval vond zijn weg naar de stortplaats in het Waalse Mont St. Guibert. Daar ligt een oude zandgroeve en er is 13 miljoen kubieke meter ruimte om te storten - goed voor zo'n veertig jaar. In de periode '84- '87 werd jaarlijks ruim 200.000 ton afval illegaal aangevoerd vanuit Nederland. Zeker dui zend ton daarvan bestond uit het uiterst giftige steenkool- teer, afkomstig van het bedrijf Aluminium en Chemie Rotterdam. Ook tankwaj kwamen er lozen. Volgens de opzichter stortplaats komt Zegwaard niet meer storten St. Guibert. Zegwaard zegt daaraan een einde kwam 1987. Volgens de opzichter Mont St. Guibert vindt het val nu massaal zijn weg Noord-Frankrijk, waar naam opduikt van Etien Vandevoorde, die er drie st plaatseh beheert en conta< met Zegwaard onderhoudt. de li lorden igiychologe Oven Zegwaard bracht ook af naar de verbrandingsoven IVBO in Brugge. IVBO voor Intercommunale 1 Vuilnisverwijdering en - werking in Brugge en Om land. Bij deze intercommun "0l zou Zegwaard naar verli afval kunnen hebben 1 verwerken voor 600 Bfr. ton. De gemeenten van di tercommunale betalen 1 Bfr. Bovendien was bij het val van Zegwaard zeer wa schijnlijk zwaar verontrein bedrijfsafval. De gerechtelijke diensten België verklaren heel wat zwarend materiaal in besla_ hebben genomen op de v schillende plaatsen zoekingen werden Onderzoek moet nu aanton hoe omvangrijk de zaak de illegale transporten is. DEN HAAG Het zou goed zijn het kunstvakon derwijs te beoordelen zo als onlangs deskundigen de theologie hebben beke ken en er harde conse quenties uit trekken voor de onderwijspraktijk. Dit heeft drs. H. van Haren, voorzitter van de Faculteit der Kunsten en Architectuur in Rotterdam, gisteren in Den Haag gezegd tijdens een stu diedag over„de beide Hollan den en het beeldend kunston derwijs". Hij zei dit mede na mens de Amsterdamse Riet veld Academie en de Haagse Koninklijke Academie. „Men zou waarschijnlijk concluderen dat het vroegere kunstnijver heidsonderwijs nooit had moeten verdwijnen en dat de de rest van het land", aldus Van Haren. Hij stelde vast dat als het on derwijsbeleid niet verandert, het op een werkgelegenheids project lijkt voor kunstenaars en vormgevers. Daarvoor heb ben we een minister van socia le zaken. Hij zei verdere het nonsens te vinden diens colle ga van cultuur verantwoorde lijk te maken voor de tweede fase van het hoger onderwijs, aldus Van Haren. WVC-topambtenaar W. van Heusden was het hier niet mee eens. Sinds kort werkt het mi nisterie van WVC namelijk weer samen met dat van on derwijs en wetenschappen voor de studies na de eerste fase. Wanneer het overdragen van de verantwoordelijkheid voor kunstopleidingen naar WVC doorgaat, dan liggen er goede mogelijkheden voor het verhogen van de kwaliteit er van, meende Van Heusden. Prijs voor methode terugkeer leukemie sneller op te sporen ROTTERDAM Dr. J. van Dongen van de afdeling Im munologie van het ziekenhuis Dijkzigt en de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam krijgt de Bekales Prijs 1988. Hij krijgt deze Belgische onder scheiding voor de ontwikke ling methoden voor leukemie (bloedkanker). Het onderzoek van Van Dongen richt zich erop het terugkeren van leu kemie al in een vroeg stadium vast te stellen. Tot nu toe kon de terugkeer van bloedkanker pas worden vastgesteld wan- heden tumoreellen, dus al in neer 1 tot 5 procent tumorcel- een veel eerder stadium. De len in bloed en beenmerg methocte voorkomen. Met de methode 1 Van Dongen is de terug kerende leukemie al op te spo ren bij veel kleinere hoeveel- ook het vaststellen van uit zaaiingen van de leukemie naar hersenen en ruggemerg. Medische stress aanse kost miljarden ?s ge tkenhuis kenhuiï patiënt Vit lol i bonen de A ujacht Du nog v h. ANGK n de LEIDEN Er valt veel te verdienen of te besparen meer energie zou worden stopt in het behandelen preventie van medische s empirische aspecten stress en angst in de media situatie". Stress kan leiden tot hët staan of verergeren van zondheidsklachten. Het I ben van die klachten en d« handeling ervan kan ook stress veroorzaken. De fin ciële gevolgen van st gen in Nederland volgens 1 der Ploeg ver boven de i jard gulden per jaar. „bronnen" van medische st noemde hij operaties, ziel huisopnamen, pijn en inv dig lichamelijk onderzi Maar stress kan ook ontst doordat de patiënt de hele i in bed moet liggen. De v i kleinr igertje, ld naar

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4