Toenemende kritiek kerken op hervormd opleidingsplan ZOEKT £cidóc SouAcmtB'1 kerk wereld beroepingen Verdeeldheid in Engelse parochies door neo-catechumenen VBOK en Dorenbos werken incidenteel samen Bisdommen starten roepingencampagne GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidoeSomcwit VRIJDAG 14 APRIL 1989 PAGINA! Bond tegen het Vloeken vreest te vergaande vrijheid van meningsuiting AMERSFOORT De Bond tegen het Vloeken is er bezorgd over dat de vrijheid van meningsuiting een dermate absoluut en onbeperkt gegeven lijkt te zijn dat in de praktijk alles ge oorloofd is. Dat maakte voorzitter drs. B.J. Wiegeraad duidelijk tijdens de jaarvergadering van de Bond in Amersfoort. Wiege raad verwees naar het verbod om in gemeentelijke verorde ningen vloekverboden op te nemen en naar de affaire rond het boek „De duivelsverzen" van Salman Rushdie. De Bond heeft er bij minister Korthals Altes tevergeefs voor gepleit dat het ministerie van justitie niet alleen onderzoek zou doen naar eventuele godslasterlijke passages in het boek van Rushdie, maar ook godslastering tegen de „God van de Bijbel" onder de loep zou nemen. Volgens de Bond wordt de „God van de Bijbel helaas regelmatig beledigd". Waar liggen de grenzen van de vrijheid van meningsuiting, zo vroeg Wiegeraad zich af. Deze vraag klemt volgens hem des te meer, nu het anti-religieuze in de mode schijnt te zijn en er geen beperkingen schijnen te wor den opgelegd aan mensen die zich negatief over de godsdienst willen uitlaten. De Bond ziet daarom de ontwikkelingen met zorg tegemoet en blijft zich bezighouden met de bestrijding van elke vorm van misbruik van Gods naam. De Bond had eind vorig jaar bijna 10.500 leden, 500 meer dan een jaar eerder. Verder geven 2000, vooral protestantse, kerken een bijdrage aan de Bond. Bovendien steunen de provincies Gelderland, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en 133 gemeenten het werk van de Bond met een financiële bijdrage. Met de afgedragen gedachten van een genie heeft menig talent zich nog lange tijd heel netjes gekleed. Wies Stael-Merkx FOTO: P Acht Mei biedt bisschoppen spreektijd aan UTRECHT De Acht Mei beweging heeft opnieuw de bisschoppen uitgenodigd voor de komende Acht Mei-mani festatie in de Brabanthallen in 's Hertogenbosch. In een uitnodigingsbrief aan de Ne derlandse bisschoppenconfe rentie schrijft voorzitter Wies Stael-Merkx dat indien de bisschoppen positief reageren de Acht Mei beweging graag zal overleggen „over de wijze waarop uw aanwezigheid ge stalte zou kunnen krijgen". In concreto betekent dit volgens mevrouw Wies Stael-Merkx dat bisschoppen daar het woord kunnen voeren, ook al kan het volgens haar niet zo zijn dat zij daar „een uur" de tijd voor krijgen". „Maar als je zulke gasten ontvangt, kan het natuurlijk niet dat je ze dan vervolgens aan hun lot overlaat". Voorzitter Stael-Merkx be twijfelt overigens of de bis schoppen aan de uitnodiging gehoor zullen geven na het afbreken van de gesprekken vorig jaar tussen Acht Mei en bisschoppen. In overleg met de stuurgroep conciliair proces van de Raad van Kerken is gekozen voor het thema Machtsongelijkheid Voornaamste sprekers zijn de Westduitse theologe Dorothee Sölle en prof. E. Schille- beeckx. Secretaris W. van der Zee van de stuurgroep en van de Raad van Kerken zal ove rigens niet op de manifestatie aanwezig zijn, omdat hij niet kan deelnemen aan een mani festatie van een organisatie wiens status in de RK kerk ter discussie staat. Wel zal waarschijnlijk een ander lid van de Raad van Kerken aan wezig zijn. Voor het eerst is er aan het eind van de manifestatie geen eucharistieviering. Dit mede vanwege het feit dat daarin altijd een mannelijke ambts drager zal moeten voorgaan en dit niet strookt met de the matiek van de manifestatie. De Verklaring van Keulen, waarvoor adhesiebetuigingen zullen worden verzameld, ko men uitgebreid aan bod net als mensenrechten in de kerk. Voor dat laatste zullen twee situaties in de vorm van een soort toneel worden getoond om duidelijk te maken hoe het met de mensenrechten in de RK kerk is gesteld. Zij zijn volgens de organisatoren be doeld om de bewustwording hierover te vergroten. In een daarvan zal nagegaan worden hoe aan een vrouwelijke pas torale werker in een parochie de mogelijkheid wordt ont zegd wijdingsbevoegdheid te krijgen. De belangstelling uit het bui tenland voor de Acht mei-ma nifestatie neemt toe. Tot nu toe was er altijd al belangstel ling uit België voor de Acht Mei-manifestaties, maar nu zijn er ook mensen uit Oos tenrijk en Duitsland die wil len weten hoe de Acht Mei beweging werkt. De opschud ding over bisschopsbenoemin gen in deze landen zal daar niet vreemd aan zijn. te Leiden. Aangenomen in A. van de Beek te Ge- Bedankt voor Rijssen C.J. der Plas te Zwijndrecht. Gereformeerde Kerken Beroepen te Ede drs.J.A. Scholten Heerhugowaard; te Berkenwoude A.A. Wijlhuizen. kand. te Leiden. Aangenomen naar Rijssen „WAT BETEKENT OECUMENE EIGENLIJK VOOR HERVORMDEN?" AMSTERDAM Er komt steeds meer kritiek op de Hervormde Kerk wegens haar plannen voor eigen wetenschappe lijke instellingen voor de opleiding van de her vormde predikanten. Felle kritiek klonk bijvoor beeld gisteren uit de mond van de lutherse predikant ds. C.F.G.E. Halléwas, tijdens een klein symposium over de toe komst van de kerkelijke op leidingen (ter gelegenheid van het afscheid van de doopsgezinde hoogleraar dr. H.B Kossen). „Wat betekent oecumene ei genlijk voor de Hervormde Kerk wanneer bij het maken van de plannen de kleine ker ken in feite buiten spel wor den gezet. Mede omdat de hervormden zoveel haast ma ken is het voor ons straks slikken of stikken", aldus de president van de Lutherse sy node. De kleine kerken (luthera nen, doopsgezinden, remon stranten, baptisten) hebben rechtstreekse belangen bij de hervormde plannen. Via de zogeheten duplex ordo ver vullen de theologische facul teiten van de Rijksuniversitei ten een belangrijk deel van de opleiding van de hervormde predikanten en die van de kleine kerken. Wanneer de Hervormde Kerk eigen instel lingen sticht, lopen de open bare faculteiten leeg, zo is de gedachte. De gevolgen daar van zijn zeer desastreus voor de kleine kerken, zo vrezen die laatsten. Weigering De voorzitter van de gerefor meerde synode, ds. E. Over- eem liet eerder ook al blijken uiterst ontstemd te zijn over de on-oecumenische instelling van de hervormden. „Ik moest uit de krant vernemen dat de kerk met wie wij „in staat van hereniging zijn" met minister Deetman planetjes hebben zitten maken voor hun opleiding", aldus een te leurgestelde ds. Overeem. „De Hervormde Kerk had eerst met de kerken moeten over leggen voordat ze met minis ter Deetman om de tafel ging zitten", zei gisteren een even eens ongeruste prof. dr. J. Reiling, emeritus hoogleraar bij de baptisten. De secretaris van de her- vormd-gereformeerde- werk groep die Samen op Weg voorbereidt, ds. B.J. Aalbers, veringsbedrijven voor de her vormde instellingen (in de plannen huren deze per con- Ds. B.J. Aalbers I FOTO: PERS UNIE uitte onlangs het verwijt aan het hervormd moderamen (bestuur) dat deze de afgelo pen tien jaar stelselmatig heeft geweigerd de kwestie van de predikanten-opleidin gen in Samen op Weg-ver band aan de orde te stellen. De decanen van de theologi sche faculteiten tenslotte heb ben in een brief uiting gege ven aan hun grote zorgen over de hervormde plannen: hun opleidingen dreigen dan te verschrompelen tot toele- van de faculteiten). Hervormde vertegenwoordi gers op het symposium in Amsterdam probeerden, ove rigens zonder succes, ds. Hal léwas, prof. Reiling en ande ren gerust te stellen. Er is nog niets beslist en alle suggesties voor verbetering van de plan nen zijn welkom, zei mr. J. Haeck, secretaris van de her vormde synode. Dr. A.C. de Roon, secretaris van de hervormde commissie voor de wetenschappelijke op leidingen, zei dat de vrees van de faculteiten voor „leegloop" het belang aangeeft van de kerken voor de faculteit. Te weinig hebben die faculteiten tot nu toe met die belangen rekening gehouden, aldus De Roon. Een van de redenen om de bestaande regelingen met de staat te veranderen is de ten achterstelling van de hoogle raren die de kerk benoemt het kerkelijke deel door niet ten volle worden ontplooid, zo is de algemene opinie, ook bij de kleine ker ken. Verbeteringen moeten er ook komen, vinden zij, maar dan niet via de stichting van hervormde instellingen voor wetenschappelijk onderwijs. De vrees dat Deetman het plan zal gebruiken voor be zuinigingen, werd door De Roon van de hand gewezen. De (hervormde) bewindsman heeft volgens hem de garantie gegeven dat hij niet zal bezui nigen op de totaalpost van theologisch onderwijs. Wel zal er een herschikking plaats vinden, vooral gebaseerd op het onderzoek van de com missie-Oberman. Deze beoor deelde de kwaliteit van de theologische opleidingen. „Maar wie zegt dat deze mi nister nog op z'n stoel zit als de plannen ten uitvoer wor den gelegd", aldus prof. Rei ling, „dus ik ben daar hele maal niet gerust op". En ds. Hallewas tenslotte maakte het eenvoudige rekensommetje dat wat de Hervormde Kerk er voor haar eigen opleiding bij krijgt, de faculteiten zullen moeten inleveren. „Dus blijft er voor die faculteiten veel minder over. En van die fa culteiten moeten wij het juist hebben". LUTSEN KOOISTRA BOURNE De bewe ging der neo-catechume nen, die de steun heeft van paus Johannes Pau- lus II, zorgt voor ver deeldheid in rooms-ka- tholieke parochies en ge zinnen in Engeland. De beweging, die in 1967 werd opgericht door de Spaanse kunstenaar Kiko Arguello en pas enkele jaren in Engeland actief is, eist naar verluidt van de aanhangers dat zij hun huis en andere aardse goederen verkopen en de opbrengst daarvan verde len onder de armen. Bo vendien wordt van hen verwacht dat zij de bijbel letterlijk uitleggen en hun zonden in het open baar belijden. In 14 Engelse parochies zijn op dit moment neo-catechu menen actief. De vicaris-ge neraal van het bisdom Bristol, mgr. Joseph Buckley, heeft na een onderzoek vastgesteld dat bij de oprichting van een pa1- rochiële groep een rigide pro cedure wordt gevolgd. Als een pastoor of een parochieraad het hoofd van de beweging in Engeland, de Italiaanse pater Ezekïel Pasotti, uitnodigt, brengt deze een groep evan gelisten mee om aanhangers te werven. Aspirant-leden krijgen daarna de kans een cursus van tien weken te vol gen. Voordat zij lid worden, moeten zij in het openbaar hun zonden belijden en een vormingsbijeenkomst van de beweging in een conferentie centrum of retraitehuis bijwo- Meer dan de helft van al de genen die zich aanmelden, valt al snel af. Soms is tijdge brek de reden, maar anderen vinden dat de evangelisten hun persoonlijkheid proberen te vernietigen en hun een fundamentalistische visie op het geloof proberen op te dringen. Buckley erkent dat er veel bezwaren tegen de beweging zijn aan te voeren, maar hij heeft respect voor „de op- rechtheid van de priesters en die in de beweging actief zijn". Het probleem is volgens hem dat al de leden „goede mensen zijn die in de val worden gelokt en mis leid". Buckley heeft contact gehad met vier bisschoppen die de beweging afwijzen. Twee van hen hebben paro chiële groepen in hun bisdom verboden. Pater Carmelo di Giovanni, die werkt onder de Italiaanse gemeenschap in Londen en voor de beweging als evange list actief is, is niet onder de indruk van de kritiek. „Als mensen hier denken dat zij intelligenter zijn dan de paus, die ons steunt, dan- is dat hun zaak." Met kerstmis vorig jaar ze gende de paus nog 72 echtpa ren die als evangelist voor de beweging gingen werken. Het hoofd van de RK Kerk is bo vendien regelmatig te gast in de Maria Goretti-parochie in Rome, die wordt beschouwd als de basis van de beweging in Italië. Hoewel de paus dus positief staat tegenover de neo-catechumenen wordt van hem ook gezegd dat hij heeft toegegeven dat de beweging niet voor iedereen geschikt is. Stichting Schreeuw om Leven keert zich ook tegen euthana sie, doet niet aan hulpverle ning en probeert via demon stratieve acties politici en an deren voor haar idealen te Dorenbos kondigde begin dit jaar hardere acties tegen abor tus aan. Hij noemde daarbij onder meer bezettingen en blokkades van abortusklinie ken. De VBOK, die Dorenbos herhaaldelijk heeft gevraagd niet tot dergelijke acties over te gaan, distantieerde zich van Dorenbos en sprak de vrees uit dat de acties de hulp aan vrouwen die ongewenst zwanger zijn, zullen schaden. „Dergelijke acties verharden de tegenstellingen tussen voor- en tegenstanders van legalisering van abortus en leiden niet tot een verminde ring van het aantal abortus- EDE De Vereniging ter Be scherming van het Ongeboren Kind (VBOK) zal slechts inci denteel samenwerken met de Stichting Schreeuw om Leven van drs. L. Dorenbos. Voor verdergaande samenwerking zijn de verschillen tussen bei de organisaties te groot. Maar zij zullen eikaars werk niet proberen te belemmeren. Dat zijn de besturen van bei de organisaties overeengeko men. De afgelopen tijd waren er wegens de verschillende stijl van werken „communica tiestoornissen" ontstaan tus sen de VBOK en Schreeuw om Leven. Beide organisaties zijn tegen stander van abortus. De VBOK, die 53.000 leden heeft, richt zich op hulpverlening die ongewenst ting aan scholieren en vereni gingen over de bescherming van het ongeboren leven. De Gebedsgenezeres uit kerk geweerd NIEUWEHORNE - De her- vormd predikant T.H. Dijk stra uit Oude- en Nieuwehor- ne wil de gebedsgenezeres Sonja de Vries en haar volge lingen niet langer in de kerk hebben. „Ze komen onze ere diensten verstoren, omdat ze niet toegelaten worden tot de kerkeraad". In een aangete kende brief is dit Sonja de Vries duidelijk gemaakt. Bij overtreding van het in de brief vastgelegde verbod om kerk en omliggende terreinen te betreden zal door de politie proces-verbaal opgemaakt worden. De situatie in de hervormde gemeente van Oude- en Nieu- wehorne was al langer ge spannen door het optreden van de gebedsgenezeres. Twee weken voor Pasen verscheen zij met haar aanhang in de kerk van dominee Dijkstra. "Mij werd van tevoren via de telefoon te verstaan gegeven dat ik haar kon verwachten. Sonja de Vries vroeg voor de dienst of ze met haar aanhan gers voorin de kerk mocht zitten. Dat werd toegestaan". Na de preek stond Sonja de Vries op en vroeg of ze het woord tot de gemeente mocht richten. Dit werd afgewezen. w UTRECHT - De bisdommen Utrecht, Groningen en Haar lem zijn een campagne gestart om jonge mensen te interesse ren voor pastorale functies (priester, diaken, pastoraal werker en pastoraal werkster) in de Kerk. In het bisdom Rotterdam loopt al langer een campagne om meer priester kandidaten te werven. In Utrecht en Groningen is daar toe een affiche en een folder 'Je komt als geroepen' samen gesteld, die verspreid zijn on der de parochies, katholieke middelbare scholen en instel lingen voor pedagogisch aca demisch beroepsonderwijs in het bisdom Utrecht. In Haar lem kreeg de campagne de leus mee „Zijn hand zoekt mensenhanden". De campagne is gestart met het oog op aanstaande zondag, Roepingenzondag. Tegelijker tijd heeft kardinaal A.J. Si- monis een brief gewijd aan de priesterroepingen. De cam pagne is rustig van toonzet ting en sober qua stijl. In zijn brief aan de gelovigen in zijn bisdom roept kardinaal Simonis hen dringend op zorg te dragen voor toekomstige priesters. De kardinaal signa leert een aantal weerstanden, die het gesprek daarover in de parochies belemmeren of zelfs onmogelijk maken. Als oorzaken daarvoor noemde de Diocesane Pastorale Raad Utrecht de secularisatie, waardoor God en godsdienst marginaal geworden zijn; „de vraag of de persoon van Jezus Christus nog echt leeft onder ons"; discussies over de kop peling van priesterschap en celibaat; de weinig aantrekke lijke, zelfs vervreemde sfeer in de Kerk voor veel jonge de vergrijzing Van de priesters, waardoor jonge ren het voorbeeld van jonge priesters missen. Een machte loos schouderophalen is niet op zijn plaats, meent mgr. Si monis. „Ik heb het vaste ver trouwen, dat de Heer ook vandaag jonge mensen roept tot het priesterschap: We zul len de Heer alleen een handje moeten helpen, dat Zijn roe pen ook gehoord wordt en dat jongeren bemoedigd worden om aan Zijn roepstem gevolg te geven. Ondanks de ge noemde moeilijkheden, hoop ik, dat u in de parochies en in andere plaatselijke gemeen schappen creatief naar moge lijkheden wilt zoeken." Over het celibaat schrijft de kardinaal in een passage, die speciaal aan de jongeren ge richt is: „Ik merk telkens weer, dat juist het ongehuwd blijven velen onder jullie af schrikt om ernstig in te gaan op de vraag je blijvend aan de Heer te geven. Ongehuwd blijven omwille van de Heer en Zijn Kerk is inderdaad on gewoon en op het eerste ge zicht weinig aantrekkelijk. Dat was het ook in de tijd van Jezus en het is altijd onge woon gebleven. En toch wer den mensen telkens weer zo aangetrokken door de Heer, dat ze Hem wilden volgen, ook in Zijn ongehuwd-zijn. Het leven zó met de Heer de len kan ons wel degelijk echt gelukkig maken, als het wer kelijk de Heer is die ons hier toe roept. Dat kan ik zeggen uit eigen ervaring; collega priesters en religieuzen kun nen dit bevestigen. Laat je daarom niet leiden door een eerste spontane afweer, maar durf te vertrouwen dat ook ongehuwd zijn een weg kan worden tot waarachtig ge luk." Veelomvattend handelsakkoord ia vi (OTTERI lees H gisteren n omda fvCannh ■idsinspe aatst na; De meer dan honderd landen die samen de internationa vrijhandelsassociatie GATT vormen, hebben deze week Genève hun tussentijdse besprekingen afgerond met een forj meel akkoord. Dat valt niet tegen, gezien de meningsve schillen die de GATT de laatste maanden hebben geteister Diverse stenen des aanstoots zijn met vereende krachten de weg gerold. Vraag is alleen hoe lang het duurt voor er nieuwe lawine loskomt. De meeste problemen zijn niet ecbl opgelost. Ze zijn hooguit door een rookgordijn van fraaie forj muleringen tijdelijk aan het zicht onttrokken. ElND vorig jaar kwam het periodieke GATT-overleg r vast te zitten. De Europese Gemeenschap en de Verenigdl| '0 Staten kregen hevige ruzie over de subsidiëring van de landr bouw. De VS bepleiten al sinds jaar en dag, met steun vaifrp| |i een aantal andere grote landbouwstaten verenigd in dïlGUJ Cairns-groep, de totale afschaffing van landbouwsubsidie, De regering die haar boeren een steuntje in de rug wil geveJU-CoC moet dat maar via directe inkomenssteun doen. De EG-poli tiek van garantieprijzen en exportsubsidies enerzijds en af^OOI scherming van de eigen markt voor een buitenlandse c currentie anderzijds, is uit den boze. Aldus de AmerikaneiL^ die zelf overigens meer overheidsgeld aan hun boeren best den dan welke Europese regering ook. irtzetl de Tv ;n aant Kiesv irden rdA- ing var raad; steun de Kc WaSHINGTONS leuze „voor 2000 alle subsidies de uit" slaat niet aan in EG-hoofdstad Brussel, centrum Europese subsidieparadijs. Daar vindt men het luchtfietsei om te denken dat de Europese landbouw ooit weer tol wordt overgeleverd aan het mechanisme van de vrije Hoewel in eigen EG-huis de meningen niet onverdeeld zij Margareth Thatcher bijvoorbeeld gaat ook in dit opzicl^kenen een heel eind met de Amerikanen mee was en is gezindheid groot genoeg om gezamenlijk front te maken te ladat genover de VS. Anders dan in december vorig jaar hebbe de Amerikanen zich nu bij de feiten neergelegd. Ze willed niet andermaal het verwijt krijgen de voortgang van he^g1^ overleg te frustreren. Daarvoor staat er in andere opzichte es te veel op het spel. Eg en VS hebben elkaar gevonden in een landbou wcora g, promis dat in elk geval een bevriezing van de huidige subs ei dieomvang garandeert. Er moet een einde aan de groei men. Brussel was eigener beweging trouwens ook al tot di conclusie gekomen, zeer tot ongenoegen van de Europe: boeren. Behalve naar besluiten die zijn genomen hoofdstad, kan landbouwminister Braks voortaan dus verwi zen naar afspraken in het kader van de GATT, als hij zij boeren-achterban weer eens nul op het rekest moet gevei Het zal de betrokken agrariërs vermoedelijk niet mildi stemmen, maar het onderstreept wel de noodzaak koerswijziging in de nationale en Europese landbouwpol tiek. inken ird, aid Wieb |ierd te HET pakket waarover in Genève overeenstemming bereikt, geeft aanleiding tot gematigd optimisme. De ming van een aantal sterke, relatief autonome, economischk, machtsblokken EG, Amerika en Japan maakt mondiaal le afspraken over eerlijke concurrentie steeds noodzakelije ker, evenals in voorkomende gevallen toelaatbare be scherming van eigen handelsbelangen. De GATT spi daarbij een belangrijke rol. Zeker ook waar het gaat om positie van de ontwikkelingslanden, die binnen het stel: van internationale handelsovereenkomsten een speciale po Het is verheugend dat het regime van de GATT zich steeds meer economische terreinen uitstrekt. Na veel vijve en zessen zijn thans de dienstenséetor en patenten op nieuw^j industriële uitvindingen in de GATT-afspraken betrokkeij In beginsel geldt, dat hoe meer onderdelen van de wereldt conomie worden gevrijwaard van overbodig protectionism des te meer de wereldhandel zal floreren. Na een peri< waarin meermalen onfrisse handelsoorlogen hebben ge dreigd tussen de VS en Europa, tussen Japan en'VS het goed dat er weer eens een veelomvattende handelsvred is getekend. inde P lefgd dat de p [et beha hij erhaaldi iets te i ;oppens irtijen, politi artijen. in zijn tterloo i gordel Tits an yed g )eni Later opklaringen DE BILT (KNMI) Het was vandaag, vooral in het westen van ons land, uitgesproken slecht weer. De overvloedige regen hing samen met het naar onze omgeving opdringen van warme lucht, boven Duitsland. Morgen passeert dit front, sterk in betekenis afgenomen, opnieuw ons land. Er is daar om veel bewolking, waar af en toe wat regen uitvalt. In de loop van de dag komen er van het westen uit enkele opkla ringen voor. De minimumtemperatuur ligt rond 7 graden en de middag- temperatuur wordt morgen ongeveer 13 graden. De noord westen wind die matig is, neemt zaterdag in de loop van de dag af naar zwak en veran derlijk. >p een bui. Middagtempe- 11 graden, zondag dalend n; Half tot zwaar bewolkt Britse Eilanden: Eerst nog wat zon, later vanuit het westen opkomende bewolking en enige regen. Middag- temperatuur rond 11 graden. noordelijk Bondsrepu- Rest van de Bondsrepubliek Duits land: Veel bewolking en mogelijk wat regen. Middagtemperatuur onge veer 13 graden. Frankrijk: Eerst perioden met zon, )EN 1 tuur gerl ,BP) reduw: iet pei i Jen. Ve en Portugal: In het zuide zon, later vanuit h e ing< mende bewolking as 1 S€ !r,dl„eninMhefa„gSXraiReling Zondag vooral i lagere temperatui /olgeni trookr Joegoslavische- Buiig ten opkl; later r'To„T20 S„.»eX; ister 1 -ische- en Griekse kust enige gr^enlaiK d-Llmburg regen 'e Cent 2 ezelfde rouwer o verlijde ®anspra£ „wars op oen. Hel 3 pril oo orige n ?erst de 0 loopt d; 1 BP^e: 1 'achten i «ABP-sec DE KI

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2