Omwegen m m Het beeld van de sleutelstad ziet er „anders" uit BI /J ide ug ppi w folop bijzonderheden tijdens Nationaal Museum weekeinde ;n R I0UR IAAL .EIDEN OMGEVING QeidóaQowuvnt VRIJDAG 14 APRIL 1989 PAGINA 15 RK" r Sluij; kleine allerfe wor- ndelinj lie klei uit", al iatsver- rijkspo- de be- nu al ve de HET ZOVEELSTE FOTOBOEK OVER LEIDEN VERTOONT EERSTE KWALITEIT ook Bin- Door rijks- n totaal Hide louden iagoch- dins- be- oekoB- roorak hooli adrukt -r geva Wan ng va als dl gereat aldiB wijnen zijn. )0 uur, 071 nabe- '99 „Leiden is een stad om van te houden!" Een kreet die me deed den ken aan de belijdenis van een gewiekste kunste naar-zakenman die de laatste tijd stad en land safstroopt en beelden van itads- en dorpsschoon in ,glas-schilderijen" vast- egt en deze ingelijst aan de man probeert te bren gen. Recentelijk gebeurde dit, in deze contreien, met Leiden en Zoeterwoude. steeds weer liet de colporterende glasetser weten dat hij, bij het wer ken aan zijn objecten, zo van „Leiden" of „Zoeter woude" was gaan hou den. Dat doet de man dus het hele land door, mag je aannemen. Daarom was het even schrikken toen ik dezer dagen het zoveelste fotoboek over Leiden met „verkoop praatje" in handen kreeg: „Leiden een beeld van de sleutelstad". In het voorwoord heette het na melijk: „Leiden is een stad om van te houden". ,Ja", dacht ik toen, „dat dank je de koekoek; er valt r geld aan te verdie- Maar na enig doorbla deren groeide mijn interesse tot enthousiasme: Leiden opeens anders uit dan ik tot dan toe met steeds die oude „aangezich- m bekende plekjes mogelijk had gehou den: het oude had nieuwe gezichtspunten gekregen en nieuwe beelden van Lei den spraken voor zichzelf. Yisv was Leiden zoals we het kennen, maar met nieuwe, frisse aspecten. Alles kan anders zijn; het is maar hoe je het bekijkt. Fantasie en focus Welnu, ditmaal is Leiden bekeken via de scherpe lens het focus van de foto graaf Ed Heidt, die met veel fantasie en geïnspireerd aan gegaan en Leiden lichtgevoelig op merkelijk jasje heeft voor zien. Textueel deed Bram Verhoog daarbij een boekje open in drie talen: Neder lands, Duits en Engels. „Lei den is a wonderful city", „Leiden ist ein Stadt, die man lieben musz". Wat kan er toeristisch gezien dan nog Op mijn omwe^rn deur stad en land kom ik RjraaR mensen legen. U kunt ||^^L mij telefonisch <>1 schriftelijk vertellen wie u graag in d^/.e Hibriek zou willen ^115 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HUUIMrk IkBHH - 12 22 44 op toestel 10. door Ton l'irtrr» fout gaan?! N Publicistisch werkzarpe Leidenaars staan voor niets, als ze hun stad in de vaart der Hollandse ste den kunnen uitdragen en aanbevelen. In dit geval kregen Heidt en Verhoog een ruggesteun van boek handel De Kier die de uitga ve mogelijk maakte. Zie Leiden en bemerk de schoonheid ervan. Bram Verhoog, levend in Leiderdorp onder de rook van de Sleutelstad, kende ik al als bezeten minnaar van een nationaal verleden. Do cent lerarenopleiding die graag .in de historische roos schiet, zoals een jaar geleden met een secure en niets ver doezelende beschrijving van koningin Wilhelmina, de ei genzinnige Moeder des Va derlands. Ed Heidt kende ik niet, maar zijn platen geven hem recht op een plaats in de eerste rij van vooraan staande fotograferende kunstenaars. Hij „schoot" een momentopname van de Rembrandtbrug en molen De Put, een historische re constructie binnen het Leid- se stadsbeeld, met als ach tergrond de koepel van de Morspoort, maar rechts, naast een oude lantaarnpaal, stond een fiets gekoppeld aan een brugleuning. „Auf und am Wasser", zo gaat de combinaties: een „skyline" van de Burcht met Harte- brug- en Marekerktorens, en op de borstwering twee ont- I hij Leiden zoals wij het wapenende jonge mensen, opeens toevallig herkennen Heidt klom op daken, in mas- nadat we de foto in het beeld ten en op torens en veelal zag I boek hebben gezien. Wat wo nen in Leiden betekent wordt iedere bezoeker diets ge maakt, en steeds is er de com binatie van oud en nieuw, 't Liefst had ik van elke foto uit dit boek een reproduktie in deze kolommen opgenomen. Wat je niet allemaal kunt doen met een open oog en een juiste geestelijke instelling. Daar kunnen zelfs sprookjes uit ontstaan. Zelfs als we iets vernemen van „shopping in Leiden", in de Stevensbloem bijvoorbeeld. En dan was er ook het peddelen op het Steenschuur, precies op de plek waar in 1807 het kruit schip met een bijna atoom- klap de lucht in vloog, wat „tot in Friesland waargeno men werd"; en links de Lode- wijkstoren die wonderwel de explosie doorstond. De „La kenkoopman" op de Boter markt groeit bij Heidt uit tot een bijna nationaal monu ment, waarbij vergeleken de Vismarktfontein wat alle daags afsteekt. De Breestraat wordt vertoond in al zijn problematische le digheid, slechts verlucht door een eenzame ijscoboer; als ex tra meubilair loopt er de Prins van Oranje rond met ei genzinnige Cees (in Leidens „twinning city Oxford" slechts bekend als mr.Corneli- us) Goekoop, burgemeester, aan zijn zijde. „Studieren in Leiden"; „Studying in Lei den". Ja ja, daar kun je ook boeken vol over schrijven. Heidt en Verhoog hebben zich daar wijselijk niet aan overge leverd. Het bleef in hun plaatjes- en praatjesboek bij het „overige" Leiden. Dat is al bont genoeg. Toch heb je af en toe van die niet bevroede stedelijke aspecten waar je nooit echt op lette, zoals aan de Hugo de Grootstraat in de Vreewijkbuurt, waar de juri dische faculteit is onderge bracht in een neo-gotisch bouwwerk, dat zowel on- Leids als monumentaal en Engels aandoet. Enfin, op de foto maakte Ed Heidt er nage noeg een Belfort van. Zo heb ben we toch nog ook iets „Vlaams" in het gedegen Hol landse stadsbeeld van het Lei den, waarvan we zoveel hou den. „Leiden een beeld van de sleutelstad" opent in elk geval nieuwe perspectieven, en dat is van waarde voor au teurs en gretig publiek. Van harte aanbevolen, en met die rooie rug best leuk afstekend in de boekenkast. Leiden een beeld van de sleutelstad. Uitgave De Kier. Prijs/29,95. op par- ÏÏJE1 i de 1( .oonlijk ri( i)tijden 0I latei Van rathonlei 1IDEN/REGIO Ex- io- tosities, optredens, de- lonstraties, films en indleidingen hebben dit 'eekeinde plaats in de 'ele musea in Leiden en imgeving. De vele activi- iten staan in het teken het nationale mu- ?umweekend. Vaak slui- ;n de activiteiten aan op lai >estaande tentoonstellin- m- jen. e hard- blijven fgespri Iet nationaal museumweek- initiatief van de Ne- ■0. lerlandse Museumvereniging. doel van het weekeinde is mjnensen naar de musea te lok- n die daar doorgaans niet" men. Speciale activiteiten gratis toegang moeten hier- bijdragen. Sinds een aantal en is de organisatie in han- i van de stichting Museum- aarkaart. Volgens deze stich- jng ligt het aantal bezoekers ijdens het Museum Weekend Irie tot zes maal hoger dan in normaal weekend. luidsiB' In )e com- grc gemees gist óo «den luidsi ;ds eer mmissie dag de gemeente Leiden is een )ot aantal activiteiten. Zo is iteren in het Anatomisch het AZL door jevrouw Erika Terpstra een jzondere expositie geopend. Iet Tweede Kamerlid gaf het tortsein voor de tentoonstel- 'Transplantatie in de Ge kunde'. Dit museum op de 'assenaarseweg 62 is normaal iet voor het publiek geopend. Peciaal voor het Museum- 'eekend echter wel op zater- zondag. termijn nu komen bijj de Ko- He sta ling van de nees] ty; r. De |i< sin- Specia terkinJ :en 9,5 let Rijksmuseum voor Vol- |nkunde in de Steenstraat 'iedt een groot en gevarieerd Ngramma. Op beide dagen worden er 's middags demon straties calligrafie, Japanse bloemschikkunst en grimeren gegeven. De bezoekers kunnen verder exotische hapjes proe ven. Op zaterdagmorgen wordt een film over Indonesië gedraaid, 's Middags is het mo gelijk zelf Indonesische instru menten te bespelen. Zondag middag is er een Surinaamse band en een Afghaanse film. De kinderen kunnen deelne men aan een speurtocht door het museum. De tocht staat in het teken van de tijdelijke ten toonstelling 'Afghanistan, een nieuw begin'. Ook het stedelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28 brengt een bijzonder pro gramma. Naast gratis rondlei dingen en consumpties heeft het museum voor de zondag een optreden van Douwe-Jan Draaier. Met een orgel brengt hij smartlappen uit de vorige eeuw, wat aansluit op de expo sitie 'Leiden in Gaslicht'. In het Rijksmuseum van Oud heden en het Koninklijk Pen ningkabinet op het Rapenburg is op zaterdag een speurtocht door de Egyptische afdeling en een prijsvraag voor de jeugd. Verder worden voortdurend films vertoond en demonstra ties gegeven van ambachten uit de pre-historie. Op zondag is er een rondleiding door het penningkabinet. Conservato ren van beide musea zullen vragen beantwoorden over meegebrachte voorwerpen. In de Pieterskerk wordt het komend weekeinde 'Open Huis' gehouden. Vrijwilligers geven rondleidingen door de kerk. Verder kunnen zij infor matie geven over hedendaagse en toekomstige mogelijkheden van de kerk als stadsmonu- ment. Noord wijk Het Natuurcentrum aan de Weteringkade is open tijdens i het Leidse Anatomisch Museum. Alleen te bezoeken tijdens het het museumweekeinde. Daar kan men van alles te weten komen over het leven in de natuur in en rond Noordwijk. Verschillende landschappen zijn dit op overzichtelijke en instructieve wijze uitgebeeld. Voor kinde ren is er een knutselhoek en zijn speciale speurtochten uit gestippeld. In het museum zul len mensen aanwezig zijn voor het geven van toelichting en het beantwoorden van vragen. Rijnsburg Het Genootschap Oud-Rijns burg heeft .een bijzonder inter- schuin tegen over de eeuwenoude kerk. Er zijn twee tentoonstellingen te zien. Ten eerste is er de expo sitie „De andere Middeleeu wen". Dit geeft een beeld van het leven en werken in deze streek tussen 500 en 1575. Ver der is de tentoonstelling „Be schikbaar gesteld". Daar zijn voorwerpen te zien die in de loop van het 10-jarig bestaan van dit museum ter beschik king zijn gesteld. In Rijnsburg valt verder te bezichtigen het Spinozahuis, waar de wereld beroemde filosoof Benedictus de Spinoza (1632-1677) van 1660 tot 1663 heeft gewoond. Een gedeelte van dit huis is sinds 1899 als museum inge richt in een zeventiende eeuw- se sfeer. Onder meer valt daar de gereconstrueerde biblio theek van Spinoza te bewon deren. Een van de meest be kende werken van Spinoza is de Ethica. Noordwijkerhout In Noordwijkerhout staat het Bavo-museum open. Daar treft men de rijke geschiedenis van de psychiatrische hulpverle ning aan. Verder kan een prachtige collectie prenten en FOTO: TEJO RINGERS voorwerpen over de geschie denis van Noordwijkerhout bezichtigd worden. Bovendien worden er dia's vertoond over oud-Noordwijkerhout. Lisse 't Huys Dever aan de Heere- weg in Lisse is tijdens het mu seumweekeinde geopend. Er is een tentoonstelling te zien van Willem de Jong uit Nieuw Vennep. De Jong exposeert aquarellen, olieverfschilderij en, pentekeningen en inkt- printen. De expositie is, behal ve tijdens het museumweek einde, nog te zien tot 30 april. Dibbes Poppentheater Dibbes brengt zaterdag de kinder voorstelling „Moeder Meeuwis" op de planken. Het stuk is bedoeld voor kinderen tussen de acht en twaalf jaar en speelt zich af in de vroege zeventiende eeuw. De voorstelling wordt gegeven in sociaal- cultureel centrum De Mu- zenhof aan de Gordijnsin gel 4 in Leiderdorp. De toegangsprijs bedraagt f5. Pepijn Kindertheater Pepijn uit België brengt zaterdag het toneelstuk „Het Wemel- woud" op de planken in gebouw De Stek aan de Dorpsstraat 254 in Hazers- woude-Dorp. Het jongetje Pepijn neemt voor een nacht de taak over van een boomspook, omdat diens laken kapot is. Het stuk is bedoeld voor kinderen tus sen de 5 en 12 jaar. De aanvang is om twee uur en de entree bedraagt f2,50. Bontebal De Haagse kermisartiest Adriaan Bontebal treedt zaterdagavond op in het jongerencentrum Splotsz aan de Stationstraat in Roelof arendsveen. Bonte bal brengt gedichten en verhalen en doet dat met een grote dosis zelfspot. Kenmerkend is de verplet terende eenvoud van zijn werk. Aanvang negen uur. Toneel Toneelvereniging VIOS uit Oud Ade brengt op zater dag en zondag april de ko mische thriller „Arsenicum en oude kant" van de schrijver Joseph Kessel- ring op de planken van het dorpshuis van Oud Ade. Aanvang acht uur. Het stuk speelt zich af in het oude huis van de bejaarde gezusters Abby en Martha Brewster. De dametjes worden bezocht door hun neef Teddy, die werkelijk gelooft president Roosevelt te zijn, en door neef Jona than, die jarenlang de hele wereld doortrok samen met zijn vriend Dr. Ein stein. De entreeprijs be draagt f6,50 voor volwasse nen en f3,50 voor de jeugd tot en met twaalf jaar. Te lefonisch reserveren is mo gelijk bij José van der Hulst, telefoon 01712-2341. Jaarmarkt In het verzorgingstehuis Schoorwijck aan de Zaag molenstraat in Leidschen- dam wordt zaterdag een jaarmarkt gehouden. De markt wordt om tien uur geopend door mevrouw A.J.M. de Vreeze-Drais- ma, echtgenote van de bur gemeester, en sluit om vijf uur. De toegang is gratis. De baten komen ten goede aan de actie Drempels Weg. Goederen voor de rommelmarkt kunnen de avond tevoren tussen ze ven en negen uur worden ingebracht

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15