j^een besluit over astenverhogingen Record-aantal kandidaten voor vacature Warmond gezondheidsvoorlichting Bollenstreek raakt in de knel Nieuwe eigenaar wil Singer Hotel snel doorverkopen lGINA EIDEN OMGEVING QtidwOowuvnt DONDERDAG 13 APRIL 1989 PAGINA 15 torde kelheidscontrole p RIJKSSTRAATWEG i rijst la met ASSENAAR Bij een snelheids- itrole op de Rijksstraatweg zijn termiddag tussen kwart over aalf en kwart over een 68 bekeu- gen uitgedeeld. Twee hiervan om bin it geurki ittig groot ie* mal et vim taak. prolgl it gefileei Aenfi' neel, vrachtwagenchauffeurs. De ie itrole werd gehouden tussen de renweg en Den Deijl, een gedeelte ar een beveiligde middenberm breekt en waar maximaal 50 mag ijjrden gereden. Twee automobilis- werden bekeurd omdat zij de on- i lerbroken streep tussen de twee (helften overschreden. Tijdens de trole passeerden 651 voertuigen, snelste personenauto reed 101 ki- leter per uur, de snelste vrachtwa- 67. Veel overtreders reden snel- dan 80. Brandweerwedstrijd in Oegstgeest OEGSTGEEST Twintig brandweer ploegen zullen zaterdag strijden om de eer wie zich de beste brandweerploeg mag noemen in de klasse I. De wed strijd wordt afgewerkt op het terrein van de firma Proper aan de Rhijngees- terstraatweg. Aanvang 9.00 uur, einde omstreeks 16.00 uur. Er zijn een tweetal oefenbanen ingericht. Oegstgeest ver welkomt zaterdag de korpsen van Val kenburg, Nieuwkoop, Capelle aan den IJssel, Nieuwe Tonge, Sliedrecht, Put- tershoek, Ned. Staal B.V., Maassluis, Maasdam, Middelharnis, Lisse, Wou- brugge, Noordwijk, Arkel, Aluchemie, Schoonrewoerd, Zuid-Beijerland, De Lier, Nieuw Beijerland en Den Bommel. CV-ketels gestolen TER AAR Uit twee nieuwbouwwoningen aan het Zeggeveen in de Ter Aarse wijk Mid delland II is in de nacht van dinsdag op woens dag de CV-ketel gesto len. De ketels waren op dinsdag geplaatst. Vol gens de politie komt het regelmatig voor dat er uit de in aanbouw zijn de woningen spullen worden gestolen: Men~is~ op zoek naar getuigen van de meest recente diefstal. Snelle rijders KATWIJK Op de Bilt- laan reed gisteravond tus sen half acht en kwart over negen van elke vier passerende auto's er één te snel. In totaal kregen 68 automobilisten een proces verbaal. De hoogst geme ten snelheid bedroeg 94 kilometer. Ter plaatse mag men niet sneller dan vijf tig. Vanaf kwart voor tien controleerde de Katwijkse politie gedurende een half uur op de Valkenburgse- weg. Hier: werden 34 per sonen onthaald op een proces verbaal. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86 kilometer. Kluis- kraak KATWIJK De kluis van een ijzerhandel aan de Lageweg is vannacht ge kraakt. Uit de kluis verdwe nen floppy discs met bedrijfsge gevens. De kluiskrakers kwamen de ij zerhandel bin nen door een ruit van een toegangsdeur in te slaan. Hillegommer hanteert stok met scheermesjes HILLEGOM Een 36-jarige man uit Hillegom is gisteren gewond ge raakt toen hij door een 27-jarige plaatsgenoot werd geslagen met een stok, voorzien van scherpe punten en scheermesjes. Omdat de politie snel aanwezig was, kwam het slachtoffer er met lichte verwondingen van af. De 27-jarige was met zijn vriendin naar de woning van de 36-jarige ge gaan om te praten over een trans actie. Het gesprek liep uit de hand. De dader kon later in zijn eigen huis worden aangehouden. Zolder uitgebrand NOORDWIJK De zolder van een woning aan de Anemoonstraat in Noord- wijk is gisteravond geheel uitgebrand. De brandweer kon niet voorkomen dat het vuur oversloeg naar de zol ders van naastgelegen wo ningen. De brand brak rond elf uur uit, na een half uur had de brandweer het vuur onder controle. De oorzaak van de brand en het schade bedrag zijn niet bekend. De bewoners waren niet thuis. Zware straf voor Katwijkse fraudeur DEN HAAG/KATWIJK Een 40-jarige Katwijker is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot viereneenhalf jaar ^fjvange- nisstraf. De man is schuldig bevonden aan het oplichten van de fiscus. Hij zou de be lastingen voor 17 miljoen gul den hebben benadeeld door op papier goederen te expor teren en de omzetbelasting te rug te vorderen. De Katwij ker had vijfeneenhalf jaar ho- ater, gemb zijn, sa 'e rijst; vla (0,5 o,45g 2 tol 1AAD noordwijk vindt voorjaarsnota te somber 't. Haal e. Houd schotel banaan et l de bam IÖRDWIJK Invoe- van rioolbelastinjg |of een forse verhoging de onroerend goedbe- ting in 1992 in Noord- k is nog niet zeker. De ordwijkse politieke •tijen wilden zich gis- ig avond tijdens de verga- ing van de commissie nciën niet uitspreken :r deze twee voorstel- uit de voorjaarsnota 9. Alle fracties vonden eerst gezocht moet rden naar mogelijkhe- om te bezuinigen. Pas dat onvoldoende geld evert om de begroting intend te maken dan en de partijen naden- over een lastenverho- in 1992. gesnei je voorjaarsnota 1989 wordt groente rgarine - gerei !f mini ste vijf L ka mee p smaak 1 ijn, bru tjap. jngekni ak stui der, ke, Bind uitgegaan van een steeds gro ter tekort voor de gemeente Noordwijk in de komende ja ren. Om dit tekort te dekken staan in de nota een aantal voorstellen om te bezuinigen. Daarnaast wordt gesteld dat het nodig is om in 1992 de te korten te dekken met forse lastenverhogingen. In de jaren 1990 en 1991 kan de gemeente de begroting sluitend maken met behulp van de algemene De politieke partijen deelden gisteravond de sombere kijk van het college op de financië le positie van Noordwijk niet. „Zwart kijken", noemde J. Smit van de VVD de manier waarop het college de gemeen telijke financiën taxeert. Noordwijks Belang, het Pro gressief Akkoord Noordwijk en de PvdA-fractie sloten zich hierbij aan. „De fipanciële inschattingen van het college over de ko mende jaren moeten niet met een korreltje zout worden ge nomen maar met een schip vol zout. In 1988 voorspelde het college een begrotingstekort. Uiteindelijk blijken we een re cord-overschot te hebben van twee miljoen. De meerjarenbe groting vertoont elk jaar een steeds verder oplopend tekort maar steeds valt het mfee. Het college schetst een veel te somber beeld", aldus W. Schel vis (PAN). Alleen het CDA deelde gister avond de mening van het col lege dat de financiën van de gemeente Noordwijk zorgelijk zijn. Woordvoerder M. de Jong meende dat eerst moet worden gekeken of door bezuinigingen de begroting sluitend kan wor den gemaakt maar, zo stelde hij, „wij denken dat we de ook inkomsten van de gemeente structureel moeten verbete- drukkelijk dat het genniveau in Noordwijk mag worden aangetast, dat wel gebeurt dan gen wij om in te stemmen met een lastenverhoging", ver klaarde hij. Hij stond daarmee lijnrecht tegenover de VVD die meende dat het voorzie ningenniveau in Noordwijk nog wel iets kan dalen door bezuinigen. Met meer efficiency, verder gaande privatisering en het toepassen van het profijtbegin sel denkt de VVD aan een las tenverhoging te kunnen ont komen. De PvdA-fractie meende bij monde van woord voerder P. Teunissen dat eerst maar eens vastgesteld moet worden welke taken de ge meente op zich moet nemen. „Mochten wij voor de gekozen taken niet genoeg geld hebben dan kunnen we de belasting verhogen. We moeten dan wel kijken hoe we de lasten verde len", stelde Teunissen. School uitgebreid De Gereformeerde dr. K. Schilderschool in Oegstgeest heeft de uitbreiding van haar gebouw gisteren officieel in gebruik geno men. De vroegere achtklassige lagere school beschikt nu over tien lokalen. Dat betekent het einde aan de dependance in de Joris de Witteschool. De uitbreiding is intern in het gebouw uit gevoerd. Zo werden de leraren- en de kleuterkamer opgeofferd. De school heeft nu ook een fraai speellokaal. Rijksinspecteur Boonstra onthulde gisteren een nieuw naambord. FOTO: HENK VAN DEN ENDE ZIEKEM ilieumarkt ibilerend Nut SSENAAR Het „Depar- i/aargenoiient Wassenaar der Maat- iok weekcjappij tot het Nut van het Al- n" viert haar 70-jarig be- met een grote milieu- irkt maandag in cultureel Warenar aan de Kerk- Wassenaar. Doel van Wassenaarse afdeling was en ,'k og steeds hetzelfde: het wel- in de ruimste zin, van indi en gemeenschap te bevor- onesteink ;njang kende Wassenaar in Langstraat een Nutsspaar- Nutsbibliotheek. Nutsbibliotheek is vorig jaar dieven omdat de openbare iotheek een groter en rijker :hakeerd aanbod aan boe kon biedën. De Nutsspaar- >1 '"fnH01 k werc' verplaatst en eind jaar heropend aan het Ihoudersplein. Rond de CENTR/ ede wereldoorlog werd aan Ketelboe Zijllaan een Nutsschool ge it. Het oude gebouw is in- dels met de grond gelijk ge- op dezelfde plaats Jkijst een nieuw schoolge- 't w. Met de spaarbank of de b* >ol heeft het departement arsoJ^naar »- -• sikbaar). ilefonisch 6.00 v EL deling t ak, klacht het Nut wlijks nog banden. „De ïrse vereniging houdt hoofdzaak bezig met urele bijeenkomsten. Wij niseren reizen naar theater, a en operettes, lezingen en ivonden", aldus voorzitter r de door het departement het Nut in Wassenaar geor- ,-jiseerde Natuur en Milieudag gemeentelijke boomplant- verschoven. Tussen 9.00 en zullen op die dag door derden kinderen van de la- scholen bomen en struiken - de nieuwbouwwijk Wete- [park 2 geplant worden. Na zullen de kinderen de - eumarkt in Warenar bezoe- vonds is er vanaf 20.00 uur forumdiscussie waarbij vijf ikers in het kort zullen ver ver het doel en de kwijze van hun vereniging i aansluitend de mogelijk- 1 tot vragen stellen en de- llecte "hoi! 5SENHEIM De collecte de Nederlandse Hartstich- heeft in Sassenheim 1 234,30 opgebracht. Dit is 1.100 gulden meer dan ig jaar. WARMOND De vaca ture voor een nieuwe bur gemeester in de gemeente Warmond heeft 77 sollici taties opgeleverd. Dat maakte de heer 3- Patijn, commissaris van de ko ningin in Zuid-Holland, gisteravond bekend tij dens de speciale raadsver gadering over de profiel schets voor de nieuwe burgemeester in War mond. Van die kandida ten zijn er 24 van vrouwe lijke kunne. „Zoveel vrou welijke kandidaten heb ik nog nooit voor een burge meesterspost gezien", stel de de heer Patijn gisteren. De leeftijd van geïnteres seerden ligt tussen de 32 en 55 jaar. Van de 77 sollicitanten zijn er twee burgemeester of waarne mend burgemeester. Verder hebben er 25 wethouders ge solliciteerd. De overige 50 be langstellenden hebben andere beroepen. Opmerkelijk is ook het grote aantal kandidaten van PvdA-huize: dat zijn er 41, tegen 15 van het CDA, 11 van de VVD, 8 van D66 en 2 van de PPR. De vorige burgemees ter van Warmond, mevrouw G. Hendrickx-Vlaar, was ook lid van de PvdA. Zij was de eerste vrouwelijke en tevens de eerste socialistische burge meester van de gemeente. De commissaris van de konin gin maakte gisteravond duide lijk dat de benoeming van een nieuwe burgemeester niet voor de zomervakantie is te verwachten. „Uit de brieven selecteer ik tussen de vijf en tien mensen, in mei zal ik deze kandidaten ontvangen, begin juni op zijn vroegst kunnen de gegadigden door de vertrou wenscommissie worden beoor deeld. Het benoemen van een nieuwe burgemeester per 1 au gustus heeft geen zin, dus wordt het per 1 september, of 1 oktober, of later als de com- Te veel De heer Patijn wees er ten de de vertrou- op dat een be manning van zes personen, twee per Warmondse raads fractie, wël wat veel is. „Ik raad dat altijd af. De kandida ten worden op die manier met zes tegen één overwoekerd en dat is nooit gunstig voor het sollicitatiegesprek. Daarbij zit nu dus de halve gemeenteraad ik moet er op wijzen dat ge heimhouding niettemin van het grootste belang is". In dat verband raadde de commissa ris de commissieleden ook aan de kandidaat buiten de ge meente ontvangen, omdat Warmond klein is en een solli citant mogelijk snel opvalt. Mevrouw C. Saris, fractie voorzitter van de VVD stelde dat het van groot belang is dat de nieuwe burgemeester in Warmond komt te wonen. „Dat is zowel van belang voor de inwoners als voor het wel zijn van de burgemeester zelf. Wij zijn bereid daar eventueel behulpzaam bij te zijn". Me vrouw Hendrickx woonde in Voorhout, omdat de huisves ting in Warmond te duur was. „Ik ben ook van mening dat de burgemeester in de ge meente moet wonen, maar in Warmond ligt dat kennelijk moeilijk", aldus de heer Patijn. „U moet bedenken dat de bur gemeester van Warmond om streeks 84.000 gulden bruto per jaar verdient. De norm is dat de woonlasten daarvan 12 pro cent bedragen. Dan kom je uit op een netto last die niet hoger dan 850 gulden per maand zou mogen zijn. Daar ligt dus, met veel dure woningen in War mond, het probleem". Fractievoorzitter Th. Duijnho- ven van Progressief Warmond brak een lans voor een rijpere kandidaat. „Wij hebben geen grenzen gesteld ten aanzien* van de leeftijd van de nieuwe burgemeester. Een burgemees ter van middelbare leeftijd die bij een herindeling werkloos is geworden zou best een hele goede voor ons kunnen zijn", stelde hij. De heer Patijn erkende dat Warmond vaak fungeert als „doorgangsgemeente", en dat jongere „startende" burge meesters de gemeente vaak gebruiken als tussenstation in hun carrière. „Maar we gaan er altijd wel van uit dat de burgemeester zeker één ambtstermijn blijft. Voor wat betreft een oudere burgemees ter: je hoeft er niet van uit te gaan dat een burgemeester van bijvoorbeeld 55 jaar oud hier komt met de bedoeling gebruik te maken van de VUT-regeling". NOORDWIJK Voor een bodemprijs van 3.051.000 gulden kocht H. A. Lemckert gisteren tij dens een executie-veiling het Noordwijkse Hotel de Zinger, sindskort Singer Hotel geheten. Lemckert handelde in opdracht van Bodemgoed b.v. uit Am sterdam. Bodemgoed wil het pand zo snel mogelijk weer door verkopen. De eisen aan kopers zijn sim pel. „Iedereen die goed is voor zijn geld mag ko pen", aldus Lemckert. Het riant aan zee gelegen hotel heeft sinds 1980 een turbulente periode doorgemaakt. Noord- wijker De Zinger opende het in 1962 en maakte er in korte tijd een hotel van klasse van. Begin tachtiger jaren verhuur de de eigenaar het gebouw aan een opleidingsinstituut voor wijkverpleegkundigen. Vijf jaar later kocht de Stichting Bethel het om er een verzor gingstehuis in te richten voor bejaarde Indische Nederlan ders. De stichting exploiteerde al langer een oud pand aan het Westeinde in Noordwijk. Onlangs bleek echter dat dit leed bewoners werden overge- be- plaatst naar Harderwijk. moet voldoen. De Met het Singer Hotel, inmid dels herdoopt in Buitenzorg verliep ook niet alles naar wens. Direkteur Loppé kwam be drijfsvoerders werden aange steld. De plaatselijke Rabo bank, verstrekker van een hy potheek aan de Stichting Be thel had echter geen enkel vertrouwen meer in Bethel, enige aandeelhouder in de Zinger Exploitatie mij. bv, en ging tot openbare verkoop Strop Tijdens het eerste deel van de verkoping een week geleden werd het hoogste bod uitge bracht door makelaar Proper uit Oegstgeest. Zijn bod van 3.050.000 gulden was, zo bleek gisteren, echter net niet goed genoeg. Bodemgoed b.v. bood 1000 gulden meer en werd daarmee de nieuwe eigenaar. Niet voor lang echter, want de bedoeling is het onroerend goed zo snel mogelijk weer van de hand te doen. Voor de huidige exploitanten, de heren Groenewold en Lotterman is dat een flinke strop. Zij huur den het horecabedrijf van de Stichting Bethel met recht van koop. Een koop die in augustus bekrachtigd zou worden. Lemckert deelde desgevraagd mede dat Bodemgoed wel va ker panden opkoopt bij open bare veilingen. Of de beheers- maatschappij al eerder onroe rend goed aankocht in Noord wijk wilde hij niet zeggen. Ook of hij handelde in op dracht van de bank bleef in het midden. De plaatsvervan gend direkteur van de plaatse lijke Rabobank, de heer R. Ja cobs, was niet voor commen taar bereikbaar. Wanneer tot ontruiming zal worden overgegaan wist Lemckert nog niet te vertel len. Wel dat een en ander in redelijk overleg met de huidi ge exploitanten zal geschieden. De uiterste ontruimingsdatum is vastgesteld op 12 mei om 12.00 uur. Exploitant Groenewold was door de gebeurtenissen niet van slag. „Wij zullen proberen in overleg met de nieuwe eige naar de exploitatie voort te zetten. We hebben tenslotte een huurcontract". Dat huur contract heeft echter, 'zo bleek dinsdag tijdens het kort geding waarmee werd geprobeerd de verkoop te verhinderen, geen rechsgeldigheid. De Zinger Exploitatie Mij. verzuimde de bank over de huurovereen komst in te lichten. Dat met de vetkoop een defi nitief einde aan het Singer Ho tel komt, gelooft Groenewold niet. „Wij zijn nog steeds in de markt om het pand aan te ko pen". ogel; 19 inetjeshor '6|)od6 n ie 3 VZ 'II3 SE „Onkunde en onwe lheid". Dat verwijt P. van seling, voorzitter van de be- n beheerscommissie van Samenwerkingsverband jondheids Voorlichting en isji 'oeding Zuid-Holland-Noord O), het dagelijks bestuur het Samenwerkingsorgaan i- en Bollenstreek (SDB). Teeseling protesteert tegen reigende opheffing van het ■faande Samenwerkingsver- de Duin- en Bollen- Het Samenwerkingsverband GVO bestaat in de Duin- en Bollenstreek al 17 jaar. De laat ste jaren werkt het Samenwer kingsverband ook voor Leiden en de regio Alphen. Allerlei ge zondheidsinstellingen werken in het GVO samen op het ge bied van gezondheidsvoorlich ting en opvoeding. „Het Samen werkingsverband heeft een heel netwerk van relaties opge bouwd. Wij zorgen ervoor dat niet elke organisatie op het ge bied van gezondheidsvoorlich ting en opvoeding opnieuw het wiel hoeft uit te vinden. Onder onze auspiciën worden bijvoor beeld slaapcursussen gegeven. Ook een project als alcohol- en drugsverslaving is door het Sa menwerkingsverband opgezet", vertelt C. Gozeling, GVO-func- tionaris van het Samenwer kingsverband. In het kader van de deregule ring wordt het geld voor de sa menwerkingsverbanden sinds 1 januari 1989 betaald aan de ge meenten. Van. Teeseling: „Er zijn onderhandelingen geweest om het samenwerkingsverband bij de basisgezondheidsdienst onder te brengen. Dat leekte lukken. Het dagelijks bestuur van het SDB heeft uiteindelijk een ander besluit genomen en wil het Samenwerkingsverband opheffen". Tot 1 juli krijgt het GVO nog geld van het ministe rie van WVC. Na die tijd moeten ze hun financiën van de gemeenten krijgen. „We gaan nu proberen de vaste krachten onder te brengen in de basisgezondheidsdienst van Leiden en Alphen. Dat bete kent wel dat alle ervaring voor de Duin- en Bollenstreek verlo ren gaat", meent Van Teese ling. P.A.C. Teunissen, portefeuille houder volksgezondheid binnen het dagelijks bestuur van het SDB, betreurt de gang van za ken rond het Samenwerkings verband. „Het zou jammer zijn als we de ervaring van het GVO kwijt zouden raken. Sa menwerking binnen de gezond heidsorganisaties bouw je niet een-twee-drie op. Bovendien vrees ik dat enkele organisaties heel boos zijn als wij het Sa menwerkingsverband zo maar aan de kant schuiven zonder voldoende op de inhoud te Iet- Volgens Teunissen is het besluit van het dagelijks bestuur geba seerd op het idee dat de gezond heidsvoorlichting binnen de ei gen regio georganiseerd kan worden. „Het probleem is dat het dagelijks bestuur uitgespro ken heeft dat het Samenwer kingsverband niet in stand moet worden gehouden, maar niet heeft vastgesteld wat er voor in de plaats moet komen. We zullen de situatie opnieuw moeten bespreken". Teunissen denkt zelf aan een oplossing waarbij de GVO-functionaris- sen ondergebracht worden bij de basisgezondheidsdienst Lei den/Alphen. Toerisme groeit, concurrentie ook DEN HAAG In de ko- mende vijf a zes jaar wordt in Nederland een groei van het toerisme van drie procent per jaar verwacht. Daarbij zit Ne derland iets hoger dan de rest van Europa, maar Ne derland moet zich wel wapenen tegen een steeds grotere concurrentie. Dat zegt adjunct-directeur drs. F. Jansen van het Natio naal Bureau voor Toeris me (NBT). Dit staat in „Bedrijvig Beleid", een uitgave van de provincie Zuid-Holland. Nederland kan de komende jaren scoren met twee thema's: het Nederlandse cultuurbezit- (musea, monu menten, concerten, dansvoor stellingen). Een tweede thema dat Nederland kan uitbuiten is „Nederland Waterland". Voor Zuid-Holland spelen hier een rol „Rotterdam Waterstad" en de kustontwikkeling met bad plaatsen als Scheveningen en Noordwijk. De heer Jansen vindt dat de provincie bij het toerisme een voorwaarden scheppende rol moet spelen. De totale omzet van het bin nenlands en inkomend toeris me is volgens gegevens van het NBT ruim 30 miljard gul den. Dat is zo'n elf procent van alle consumptieve beste dingen in Nederland. De werkgelegenheid in de hele toeristische sector bedraagt circa 240.000 arbeidsplaatsen; dat is ongeveer zes procent van de totale werkgelegenheid in bedrijven. Rommelmarkt LISSE Zaal Het Trefpunt in Lisse is morgen het decor van een rommelmarkt. De rom melmarkt wordt gehouden van 10.00 tot 16.00 uur. De toegang tot de markt is gratis. Inlichtingen telefonisch via 02520-17552.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15