Autoverkeer EG nog schoner Oliemaatschappijen nu deel van oplossing" HBG eist rechten Yolker Stevin terug m EUROPARLEMENT DWINGT LIDSTATEN TOT WETGEVING „Vervuiler betaalt niet heilig bij afval scheepvaart Beurs van Amsterdam UNA 10 -ECONOMIE £eid6cSouocmt DONDERDAG 13 APRIL 1989 PAGINA 11 "Vliegtuigorder van 40 miljard UBLIN Volgende week dinsdag zal de Ierse GPA- oep, een leasemaatschappij, een order van ongeveer 0 toestellen bekendmaken waarvan de waarde wel ns twintig miljard dollar (ruim 40 miljard gulden) zou innen bedragen, zo heeft James King, woordvoerder 1 Guinness Peat Aviation, gisteren aangekondigd. vliegtuigen worden besteld bij het Europese consor- n Airbus Industrie en bij de Amerikaanse producen- n Boeing en McDonnell Douglas. De grootste order tot isverre is de bestelling van 225 toestellen door Delta irlines afgelopen september. De waarde daarvan was 5 miljard dollar. v> geruchtmakende overname van het Amerikaanse ichtvaartbedrijf Eastern Arlines door Peter Ueberroth van de baan. Ueberroth, die 464 miljoen dollar had illen betalen voor de luchtlijn, zei gisteren dat de deal et doorgaat in verband met de stakingen en de impas- de onderhandelingen. ROTTERDAM Nederlands grootste bouwbedrijven, HBG en Vol- ker Stevin, hebben er gisteren voor de rechtbank van Rotterdam alles aan gedaan om de meeste bouwstenen aan te dragen om als winnaar uit een kort geding tevoorschijn te komen. De Hollandsche Beton Groep uit Rijswijk had het geding aangespannen: deze wil - volgens onbevestigde berichten - op straffe van 1 miljoen gulden het vergader-, stem- en dividendrecht op zijn aandelenpakket Vol- ker Steving terugkrijgen. De advocaat van Volker Stevin zei dat de opschorting van deze rechten statutair wel degelijk gegrond is en vindt dat de eis van HBG moet worden afgewezen omdat deze groep zich anders schuldig zou maken „aan de ergste sabotage van de wet". Uitspraak 26 april. Ontslagen bij Gist-brocades DELFT Bij Gist- brocades zullen uitein delijk ongeveer dertig mensen gedwongen het bedrijf moeten verlaten, aldus be stuursvoorzitter dr. G. Bresser van het Delft- se biochemieconcern. De ontslagen zijn een uitvloeisel van een eind 1987 aangekon digd reorganisatieplan, waardoor ongeveer 380 banen moesten vervallen. Aandelenpakket Center Pares naar buitenland ROTTERDAM Piet Derksen gaat zijn meerderheidsbelang (60 pro cent) in Center Pares aan een bui tenlandse ondernemer verkopen. Center Pares heeft al met kandida ten uit Duitsland, Engeland en Frankrijk gesproken over Derksens aandelenpakket, dat wordt beheerd door de Stichting Levend Water. De raad van bestuur van Center Pares, exploitant van o.a. twaalf bunga lowparken in binnen- en buitenland en het zwembad Tropicana in Rot terdam, verwacht dat de toekomst van het bedrijf en de werkgelegen heid van het huidige personeel niet in gevaar zal komen. I); 19.00, k 14.45. ktail (al); reen acties bij leeschmeesters :JSWIJK De acties waar- de werknemers van de [eeschmeesters-slagerijen vo- ;e week hebben gedreigd n voorlopig van de baan. :n woordvoerder van de oedingsbond FNV maakte steren bekend dat het perso- iel tégen dezelfde arbeids- jorwaarden terecht kan bij supermarktketen Jac. Her- ans, die het slagerij-perso- ;el overneemt. De Vleesch- eesters-slagerijen zijn geves- ;d in de supermarkten van ic. Hermans. Omdat het con- rn de nadruk wil gaan leg- :n op de produktie van voor- irpakt vlees in de fabriek in ;st, wil de directie van de leeschmeesters (2300 werk- rners) de slagerijen afstoten verzelfstandigen. CG-akkoord nonetaire amenwerking AZEL De presidenten van centrale banken in de Eu- ipese Gemeenschap zijn het ingen eens geworden over de rapport over toe- Dmstige monetaire samen- erking. Maandag volgen de jzonderheden pas. Daarmee eind gekomen aan aanden van uiterst moeiza- onderhandelingen. Het :rom de weg uit te stippe- aar een gemeenschappe- k monetair beleid, dat uit- ndelijk zou moeten leiden tot de EG en een ge- imenlijke centrale bank. Het kt erop dat de landen die al te hard van stapel wil- n lopen in het definitieve ipport goed aan hun trekken MARKTEN Super 9,25-10,50, r jk Super 10,25-12,25, vrouwel. extra 8,40-10,25, 1e kwal. 7,35-8,40. redelijk en prijzen gelijk. 3n kalfkoeien 1e soort 2075- 000, 2e soort 1600-2075. Handel 3n prijzen gelijk. Melkvaarzen alfvaarzen 1e soort 2150-3075 en 2e 1850-2150. Handel rustig en rijzen gelijk. Guste koeien 1e soort 850-2150 en 2e soort 1525-1850. STUDIO i, 19.00. WINTER HAAGS i tje lieren 1175-2075. Handel rustig rijzen gelijk. Pinken 1200-1925. andel rustig en prijzen gelijk. Gras- alveren 875-1425. Handel rustig en rijzen gelijk. leeskalveren per kg levend gewicht usief BTW: Aaanvoer vleeskalver- 40. Vleeskalveren 1e soort 7,40- 0. 2e soort 6,15-7,40, 3e soort ,00-6,15. Handel rustig en prijzen elijk. i mesterij, nklusief BTW: 91. Stierkalveren extra kwaliteit «80- kwaliteit 605-680 en 2e kwali- eil 410-605. Handel rustig en prijzen elijk. Vaarskalveren extra kwaliteit 05-665, 1e kwaliteit 395-505, 2e waliteit 265-395. Handel rustig en rijzen gelijk. Aanvoer zwartbont 767. >tierkalveren extra kwaliteit 580-690, kwaliteit 500-580, 2e kwaliteit 330- 0. Handel redelijk en prijzen iets ger. Vaarskalveren extra kwaliteit hoger. Aanvoer vleesras- 2e kwaliteit 550-750. andel willig en prijzen hoger. kens per kg levend gewicht, inklu- BTW: Aanvoer slachtvarkens 835. ilachtvarkens 2,45-2,50, zeugen ex- ra kwaliteit 2,43-2,53, 1e kwaliteit ,33-2,53 en 2e kwaliteit 2,23-2,33. (andel slecht en prijzen lager. tandel rustig en prijzen hoger, en tot 22 kg 9,25-10,25, ra 2-25 kg 9,00-10,25. Handel ri Slachtschapen nklusief BTW: Slachtschapen 140- 195. Handel rustig en prijzen gelijk. Ooien tot 20 kg 170-210. Ooien bo- kg 180-225. Rammen tot 2 Gebruiksschapen stuk inklusief BTW: Aanvoer 762 stuks. Weidelammeren 140-215. Han del redelijk en prijzen gelijk. Schaap met 2 lammeren 300-380, schaap met 1 lam 250-300. Handel redelijk en Prijzen gelijk. Aanvoer geiten en bokken 114. Gei- per stuk 25-90. Handel .,-jn gelijk. Aanvoer totaal 8143 stuks. kaasmarkt woerden - woerden De aangevoerde 15 partijen brach ten een prijs op va f 7,55 tot f 8,10 eerste kwaliteit en tot f 8,60 de zware kwaliteit. De handel kalm. (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Het autover keer in de EG wordt de komende jaren in ver sneld tempo schoner. Alle auto's met een motorin- houd van minder dan 1400 cc moeten al per 1 ja nuari 1991 met een kata lysator zijn uitgerust. Bin nen een maand zal de Eu ropese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG in Brussel, daarvoor nieu we voorstellen op tafel leggen. Nog voor het eind van dit jaar volgen iden tieke voorstellen voor de middelgrote en grote au to's. Met die verrassende apotheose heeft het Europees Parlement gisteravond een bijzonder ver warrend tweedaags debat af gesloten, waarin de Commissie en het Parlement meermalen lijnrecht tegenover elkaar le ken te staan. Direct na het de bat waren de winnaars niet te tellen: de commissie had altijd al een schoner autoverkeer ge wild, het parlement had dat afgedwongen en daarmee ge schiedenis geschreven. „We hebben het gehaald; voor het eerst schrijven wij de wet voor", aldus PvdA-Europarle- mentarier Hemmo Muntingh. En zelfs de Westeuropese auto industrie mag zich volgens EG-milieucommissaris Ripa di Meana in een majeur voordeel verheugen: door de strengere milieu-normen die haar bin nenkort worden opgelegd, zal zij gemakkelijker de concur rentie aankunnen met de nu al schonere Japanse en Ameri kaanse autofabrikanten. Ervan uitgaande dat 'geen nieuwe on voorziene problemen opdui ken, worden voor de kleine auto's - in de meeste lidstaten ruim 60 procent van het perso nenautoverkeer - in januari 1991 de zogenaamde EG-nor- men van kracht; precies twee jaar later de strengere Ameri kaanse normen, waarvoor de afgelopen maanden de Euro pese Commissie, het Parle ment, de Nederlandse milieu minister Nijpels en zijn colle- Rooskleurig Of de toekomst er inderdaad zo rooskleurig uitziet als ver schillende parlementariërs en de EG-milieucommissaris het gisteravond in Straatsburg voorstelden, zullen overigens de komende maanden nog moeten uitwijzen. Door de ge zamenlijke en onverwacht harde opstelling van de Euro pese Commissie en een over grote meerderheid van het Eu ropese Parlement kunnen de lidstaten slechts bij unanimi teit deze marsroute nog dwars bomen. Maar volgens het EG- verdrag, gisteravond door pes simistischer gestemde parle mentariërs veelvuldig geci teerd, kunnen de ministers ook de drie maanden nadat de commissie haar voorstellen op tafel heeft gelegd, geen enkel geval, aldus het EG-verdrag, wordt de commissie geacht geen enkel voorstel te hebben gedaan en begint het hele cir cus van voren af aan. Precies die angst weerhield EG-com- besluit ter zake i In dat de parlementsvoorstellen al te schone Pix Band Car getoond: POTO: AP omhelzen. Hij sprak toen nog van een „forse inbreuk" op de produktiemethoden van de Westeuropese auto-industrie, die voorstanders van te revo lutionaire miliëu-eisen zou kunnen opbreken. Gister avond na afloop van het debat, en na alle essentiele wijzi gingsvoorstellen van het Euro pese Parlement te hebben aan vaard, sprak hij over de resul taten „zijn absolute voldoe ning" uit, en beloofde hij alles op alles te zetten om nu ook de meer weerspannige lidstaten (Frankrijk, Italië en Spanje) over de streep te trekken. „Hij heeft-zijn nek ver uitgestoken. Ripa verdient daarvoor alle lof", aldus Muntingh en zijn Westduitse partijgenoot Vit- tinghoff, rapporteur van de milieucommissie. „Het bete kent dat wanneer het parle ment hoog inzet en van het begin tot het eind zijn poot stijf houdt, er wel degelijk wat kan worden bereikt. In dat concrete geval dat belangen van volksgezondheid en mi lieu boven industriële belan gen worden gesteld". Ripa zelf verklaarde vorige week al dat de sterk toene mende luchtverontreiniging en het bij nader inzien magere effect van de sterk afgezwakte maatregelen waarover de EG- milieuministers het vorig jaar november na jarenlange de batten eens werden, een rigou reuzere aanpak zonder meer noodzakelijk maakten. Vol gens Ripa was het vorig jaar bereikte compromis - 30 gram koolmonoxide per test, 8 gram voor de andere uitlaatgassen - al een zwaar door industriële belangen gedomineerd tussen voorstel. Als hij en de meer derheid van de Europese volksvertegenwoordiging hun zin krijgen, worden die waar den nu per 1 januari 1993 tot respectievelijk 20 en 5 gram teruggebracht. Secretaris-generaal Subroto van de OPEC bezocht gisteren niet alleen het Rotterdamse Olie Sym posium, maar bracht ook een bezoek aan het Binnenhof in Den Haag, waar hij werd ontvangen door premier Lubbers. FOTO: ANP BP-WOORDVOERDER OP ROTTERDAMS SYMPOSIUM ROTTERDAM De olie- industrie en het milieu zijn zaken die na de ramp met de tanker Exxon Val- dez in Alaska niet door ie dereen op een positieve wijze met elkaar in ver band worden gebracht; toch stonden ze gisteren centraal op de eerste dag van het tweedaagse Twee de Rotterdamse Olie Sym posium in het World Tra- de Centrum (WTC). „Een zeer pijnlijke les, waar van we moeten leren", zei K.E. Blower van de oliemaat schappij British Petroleum (BP) over de Alaska-ramp. Hij vermeldde dat zes oliemaat schappijen in het Verenigd Koninkrijk samen een in Southampton gevestigde on derneming hebben opgericht, met voor ruim 30 miljoen aan materiaal voor de bestrijding van olierampen op zee. Blower hield zijn gehoor - kopstuk ken uit de internationale olie wereld, onder wie secretaris generaal Subroto van de OPEC - voor dat het voor de industrie absoluut noodzake lijk is om het milieu hoog op de „prioriteitenlijst" te hand haven, ook uit zelfbehoud. Milieubeleid moet volgens hem geïntegreerd onderdeel in de bedrijfsvoering zijn, waarbij „natuurlijk" voorop staat dat de kosten van milieuvoorzie ningen effectief worden (door berekend. BP, onlangs voor zijn milieu-beleid onderschei den met- een internationale prijs, gaat er bij projecten van uit dat die kosten tussen de 5 en 15 procent bedragen van de totale investering. „Twintig jaar geleden werden wij be schouwd als 'het probleem'. Nu zijn wij een wezenlijk on derdeel van de oplossing", zo schetste de BP-topman tenslot te de positie van de oliemaat schappijen in milieu-land. De Nederlander J. van den Kerkhoff, directeur Oranje woud in Heerenveen, een bu reau dat bedrijven adviseert op onder andere milieu-ge- bied, signaleerde dat „het mi lieu" in Nederland en in Euro pa „hoog staat op de politieke agenda". Dat veroorzaakt vol gens hem voor de industrie een dilemma: afwachten tot de politiek je milieu-maatregelen voorschrijft of zelf op voor hand je richting bepalen, zodat je niet wordt gedwongen in een richting te gaan die je niet wenst. Van den Kerkhoff be pleitte vergaande samenwer king tussen bedrijven op mi lieugebied. Hierdoor kunnen bedrijven effectiever en goed koper maatregelen treffen. De totale kosten die „in de nabije toekomst" alleen al voor de in dustrie in Nederland gemoeid zijn met het verwijderen van hun eigen afval, schatte Van den Kerkhoff ruwweg op 25 miljard gulden. Illuster spreker, maar niet over het milieu, op de eerste dag van het symposium was de Nederlandse oliehandelaar J. Deuss, president-directeur van het op Bermuda gevestigde Trans world Oil. Deuss trad twintig jaar geleden in Rotter dam aan als handelaar/specu lant in olie en maakte een for tuin. Hij geldt als omstreden, zeker in anti-apartheidskrin- gen' die hem in verband bren gen met olietransacties met Zuidafrika. Zonder de geheimen van zijn succes werkelijk prijs te geven, omschreef hij de oliehandelaar als iemand die goed de mark tontwikkelingen in de gaten houdt en hierop snel reageert. Het kopen en verkopen van olie gebeurt meestal in „zes minuten en maximaal in zes dagen", aldus Deuss. DEN HAAG Bij de be strijding van het probleem met de afvalstoffen van zee- en binnenvaartsche pen moet de regering des noods het principe dat de vervuiler betaalt over boord zetten. Deze bood schap ontvingen de minis ters Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Nijpels (milieubeheer) gisteren tijdens commissie-overleg met de Tweede Kamer. De woordvoerders van CDA, PvdA, VVD, D66 en SGP wa ren eensgezind van oordeel dat het de schippers zo gemak kelijk mogelijk moet worden gemaakt om hun afgewerkte olie en ander afval kwijt te ra ken. De overheid zal daarin een stimulerende rol moeten spelen, vonden alle woord voerders, onder meer door het verlenen van investeringssub sidies voor de vestiging van afgiftepunten in de Rotter damse haven, maar ook langs de Nederlandse vaarwegen ten behoeve van de binnenvaart. Minister Smit-Kroes wees erop dat het Duitse systeem niet zo goed werkt. In de proefperiode van 8 maanden gratis inzame len is er geen kubieke meter extra afval binnengekomen. Zij voelt meer voor ons eigen systeem omdat de Duitsers be zig zijn met geld van de over heid de schippers die zich niet behoorlijk gedragen te bevoor delen boven de fatsoenlijke schippers. Minister Nijpels kondigde een meldingsbesluit aan dat op 1 mei van kracht wordt. Daarin moet worden vastgelegd op welke wijze de schipper zich van afval heeft ontdaan. Groei Inf otheek blijft krachtig LEIDEN Het jaar 1988 heeft bewezen, dat de specta culaire groei van het automati seringsbedrijf Infotheek struc tureel is. De orderontvangst in het eerste kwartaal van dit jaar lag 87 procent boven die van dezelfde periode van 1988. Infotheek denkt dat de auto nome groei dit jaar op 30 pro cent zal uitkomen. Inclusief het overgenomen Info Compu ter Centrum zal de groepsom- zet dit jaar de kwart miljard gulden gaan overschrijden. In fotheek zag vorig jaar de om zet toenemen van ruim 100 miljoen naar 147 miljoen. De nettowinst steeg van 5,1 mil joen naar ƒ7,7 miljoen of per aandeel van ƒ1,01 naar ƒf 1,53. Het personeel zal dit 335 i 400. Beursnotering DAF EINDHOVEN DAF krijgt binnenkort notering op de effec tenbeurzen van Amsterdam en Londen. Op 2 mei wordt het voorlopig prospectus gepubliceerd. De nominale waarde van de aandelen zal 5 bedragen (tegen 1000 nu). Op 24 mei wordt de definitieve introductiekoers bekendgemaakt en wordt de in schrijving op de aandelen DAF geopend. De inschrijving sluit op 2 juni om drie uur 's middags in Amsterdam en dus om twee uur in Londen. De storting op de toegewezen aandelen dient op 13 juni te geschieden. Naar verwachting zullen de aandelen DAF voor het eerst op 5 juni op de Amsterdamse en de Londense ef fectenbeurs worden verhandeld. Aandeelhouders Philips achter bescherming EINDHOVEN De aandeelhouders van Philips hebben giste ren tijdens een marathonvergadering in overgrote meerderheid ingestemd met de voorstellen van het bestuur, die het elektroni caconcern moeten beschermen tegen een zogeheten vijandige overneming. Na meer dan vijf en een half uur vergaderen ble ken 23.934.376 stemmen uitgebracht te zijn vóór de wijziging van de statuten, die voorziet in de mogelijkheid tot plaatsing van i bevriende stichting. Nieuw Vorige ZILVER 50- 26550 25750 - 26250 onbewerkt 360 - 430 360 - 430 28150 27850 bewerkt 470 470 Uitschieters op drukke beurs AMSTERDAM Het Damrak stemd, waarbij een aantal uitschir zorgde. De aandelenomzet kwam op een vrij hoog i f950 miljoen, waartegenover de g w met ƒ515 miljoen povertjes afstak Unilever spande qua omzet van 66 miljoen de kroon, gevolgd door Philips met 63 en Koninklijke Olie met 54 miljoen. Een hele rij fondsen zoals Elsevier, Akzo, Hoogovens, De Boer Win kels, Bührmann, Amro, VIB, DSM, Nationale en Fokker waren goed voor enkele tientallen miljoenen. De stemmingsindex kwam op het hoogste niveau van het jaar op ruim 178. De uitgevers deden het gisteren bijzonder goed. De Telegraaf ging niet minder dan 19 vooruit naar 486 bij een omzet van ruim 10 miljoen. Wegener, die donderdag met de jaarcijfers komt, trok 7 aan naar ƒ218. Wolters Kluwer (volgende week jaarverslag) steeg bij een omzet van 18 miljoen 7,50 naar 172. Elsevier werd 3 duurder en VNU ƒ1,80. Van de hoofdfondsen was Borsumij Wehry 2,50 beter op 150. Stork ging eerst door naar ƒ35 maar sloot onveranderd op 34,40. Fokker zette het herstel met 1,40 voort tot ƒ43,80. Van de papierfondsen doorbrak Bührmann de grens van f 70. Voor KNP werd acht dubbeltjes meer neergeteld op f 55,60. Ook op de lokale markt wisten sommige waarden van wanten. Daartoe behoorden opnieuw de kleinere bouwers IGB, NBM en Boskalis, terwijl ook NKF, Twentsche Kabel, Macintosh en Ne- dap een stevig partijtje meebliezen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11