[Openbaar-vervoerkaart Verdeelt CDA en VVD Exxon, reus op lemen voeten Naleven rookverbod niet af te dwingen Vleerderheid Kamer wil f van lijstverbindingen DRIE DEELSTATEN BUIGEN VOOR RAF-HONGERSTAKERS Heerma houdt vast aan gedwongen doorstroming una BINNENLAND/BUITENLAND CcidócSotMOtit WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 7 koninklijk paar laar München JONN De koningin en prins Claus bren- >n dinsdag 25 en woensdag 26 april een offi- eel bezoek aan de Beierse hoofdstad Mün- jen. Hun komst past in het kader van een 1 federlands cultuurproject dat tot de zomer de •i eierse hoofdstad zal beheersen. Het project ivj in maart gestart met exposities van de kunstgroep Cobra en van Nederlandse Ju- endstil-keramiek. Het koninklijk gezelschap 1®°! al onder meer een uitvoering bijwonen van jj^et Nederlands Dans Theater in de Beierse 370 taatsopera. De Duitsers grijpen de gelegen- 15t0pid aan de koningin en de prins te informe- r de verkeers- en vervoersproblema- Moskou wil gezonken onderzeeër lichten MOSKOU De marine van de Sovjetunie gaat proberen de vorige week voor de Noorse kust ge zonken kernonderzeeër omhoog te halen. De on derzeeër ligt op een diepte van 1.500 meter. Aan boord ervan heeft brand gewoed, terwijl zich een reeks ontploffingen voordeed toen de opvarenden het schip verlieten. Het bergen van een schip dat anderhalve kilometer onder water ligt is een zeer ongewisse operatie. Een Noors onderzoeksschip heeft dinsdag op anderhalve' kilometer diepte wa termonsters genomen, maar tot dusver geen spo ren van straling vastgesteld. Volgens de Sovjetu nie waren de twee kernreactoren aan boord uitge schakeld en zouden zij geen gevaar opleveren, net zomin als de twee nucleaire torpedo'; het schip was uitgerust. BONN Drie Westduitse deelsta ten die worden geregeerd door de sociaal-democratische SPD, hebben aan de 39 leden van de Rote Armee Fraktion die in hongerstaking zijn gegaan een compromisvoorstel ge- daan. De RAF-leden zijn hun actie begonnen om in een of twee grote groepen bij elkaar gevangen te worden gezet. Nu zitten zij nog verdeeld over het hele land opgeslo- Sympathisanten van de RAF-hongerstakers bezetten gisteren onder meer ten. het kantoor van de burgemeester van West-Berlijn. Na enige tijd werden De deelstaten Nordrhein-Westfalen, zij door de politie afgevoerd. Schleswig-Holstein en West-Berlijn heb- FOTO: AP ben voorgesteld hen op te nemen en ge vangen te houden in groepen van vijf per sonen. Twee RAF-leden die gevangen zit ten in West-Berlijn, Angelika Goder en Gabriele Rollnik, hebben echter al laten weten dat ze volharden in hun eis om in een of twee groepen bij elkaar te worden gebracht. De Westduitse regering is zeer ongelukkig met het initiatief van de drie deelstaten, en regeringswoordvoerder Friedhelm Ost zei dat de regering er bij hen op aandringt het voorstel te heroverwegen. Al tien keer eerder hebben gevangen zittende RAF-leden met hongerstakingen gepro beerd, hun samenvoeging af te dwingen. De overheden hebben al die keren nooit een duimbreed toegegeven. 134.( lEN HAAG De rege- Jlï ngspartijen in de Twee- 79.! e Kamer, CDA en WD, onden het gisteren niet :ns worden over de in hering van een „gratis" jpenbaar-vervoerkaart studenten in ruil |80oor een verlaging van de 82i asisbeurs. Ook over het M'schaffen van de uitwo- 99S endenbeurs voor stude- 20.0 ;nden in het voortgezet en middelbaar beroepson derwijs was geen overeen stemming. Dat bleek tij dens de voorbereiding van het debat 'over de studiefi nanciering dat vanmiddag plaatsvond. Het CDA wil studenten de mogelijkheid geven zelf te be slissen of zij van de OV-jaar- kaart gebruik willen maken. Daar staat dan een verlaging van hun basisbeurs van zestig gulden per maand voor uitwo nende studenten en veertig gulden voor thuiswonenden tegenover. De VVD wil echter onverkort vasthouden aan de voorgenomen bezuinigingen van CDA-minister Deetman van onderwijs. Na urenlang overleg op hoog politiek ni veau waren de regeringspartij en er nog niet uit. Het CDA heeft de steun van de PvdA. Het PvdA-kamerlid Vermeend verzet zich tegen de bezuinigingen zoals Deet man die nu voorstelt. Vooral de koopkrachtaantasting die voortvloeit uit" de verlaging van de beurzen zint hem niet. Bovendien neemt de minister volgens Vermeend te grote ri sico's met de invoering van een kolossale hoeveelheid ge gevens van alle studenten die recht krijgen op een OV-jaar- kaart. In november vorig jaar waarschuwde de Informatise ringsbank in Groningen de minister voor de risico's die genomen worden met een in voering op korte termijn van de gratis O V-kaart. Voor het afschaffen van de uitwonendenbeurs geldt het zelfde argument. Vermeend verwacht een groot aantal ge rechtelijke procedures van ge dupeerde studenten. „Dat zaï opnieuw een chaotische situa tie opleveren". Eerder draaide het invoeren van gegevens van ruim een half miljoen stu denten uit op een grote chaos bij de Informatiseringsbank. De PvdA vindt dat Deetman eerst met een compleet plan moet komen. „Dit is lapwerk", vindt Vermeend. „De minister doet er goed aan het gat in de begroting voor één jaar te dek ken met vervroegde aflossin gen van de studieschulden door afgestudeerden. In dat jaar kan hij het hele systeem verder uitwerken en verbete- 'V-stfiptease op «j unsterdamse kabel 78J 30J MSTERDAM Het bestuur »n de stichting Salto, de be- ogj eerder van het open kabelka- 32j aal in Amsterdam, heeft in- 931 estemd met de komst van een 301 r-programma waarin een te lefonerende dame zich gaan- 243( weg het gesprek ontkleedt. 64> et bestuur ziet geen wettelij- 146.1 e gronden om het program- ia tegen te houden. Vorige laand had de adviesraad van ^g( ilto nog bezwaren geuit te- 101.1 ;n de komst van het pro- 65,1 amma, dat 's nachts tussen „16- >.00 uur tot 06.00 uur te zien 2^| 1 zijn. Liefhebbers van het 58dj ogramma zullen wel wat 81.0 oei te moeten doen om volle- 6°%' aan hun trekken te ko- ®gj en. Via Salto zal alleen beeld zien zijn. Het bijhorende ge- id, het telefoongesprek dat dame voert, kan slecht orden gehoord via een 06- mbtenaar geeft ichzelf lening DTTERDAM Het hoofd lancieel beheer van de ge- ïentelijke Kredietbank in Otterdam heeft bekend dat Ij de afgelopen 2,5 jaar gO.OOO gulden van zijn werk- ver heeft verduisterd. De j -jarige man die inmiddels is schorst, verstrekte leningen n zichzelf en aan gefingeer- relaties. Hij keurde deze lf goed en nam vervolgens 1 !t geld op. Ook nam hij kas- lden op, waarbij hij gebruik aakte van vervalste kwitan- is. Al het geld heeft hij in t casino vergokt. De gë- pente Rotterdam verwacht llee ton van de verzekering Jug te krijgen. De rest van at geld wil zij via een civiele ocedure op de man verha- akistan aanvaardt euwe VN-posten ÏW YORK Pakistan is iteren akkoord gegaan met t installeren van VN-waar- mers langs de grens met Af- anistan. De Sovjetunie en ghamstan hadden daar bij Veiligheidsraad op aange- ongen. DE OLIERAMP BIJ ALASKA: GEEN REDDEN MEER AAN (Van onze speciale verslaggever Rob Ruggenberg) CORDOVA Bijna drie weken na het op de klip pen lopen van de super tanker Exxon Valdez, zijn er nog altijd meer vragen dan antwoorden. Hoe heeft dit kunnen gebeu ren? Waarom duurde het zo lang voordat de bestrij ding op gang kwam? Waarom speelde Exxon bij de bestrijding de baas, en niet de overheid? Hoe kun je zo'n ramp voorko mmen? Hoe moet dat nu in de toekomst? Van Exxon overheerste de af gelopen weken het beeld van de reus op lemen voeten. Ex xon (moederbedrijf van onder andere Esso), behoort tot de grootste en rijkste onderne mingen ter wereld, maar de slagvaardigheid bleek bedroe vend. Bureaucratie, angst om beslissingen te nemen, onkun de en nalatigheid vieren hoog tij. De dagen van Frank Iaros- si, president van Exxon Ship ping, zijn geteld. In Nederland en in veel ande re landen zou na een dergelij ke ramp de overheid de touw tjes in handen hebben geno men (Het blijft overigens maar de vraag of een log li chaam als bijvoorbeeld Rijks waterstaat het er bij een der gelijke operatie beter zou heb ben afgebracht). In de Verenigde Staten, met hun hoge opvattingen van free enterprise, zijn bedrijven tot in laatste instantie verantwoorde lijk voor hun doen en laten. Gouverneur Cowper van Alas ka overwoog weliswaar al in een vroeg stadium om de Kustwacht de leiding van de operatie te geven, maar hij deed dat pas na twee weken, Gouverneur Cowper doet het daarom niet zo goed in de pu blieke opinie van Alaska, de laatste weken. Hij probeerde dat vorige week goed te ma ken met een dreigement dat hij de oliepijplijn door Alaska zal laten sluiten als Exxon de zaak niet goed afhandelt. Zo'n uitspraak is eerder komisch dan dat hij serieus moet wor den genomen. Washington zal nimmer accepteren dat die pij plijn die een kwart van Amerika's energie aanle vert zal worden gesloten. Onthullend zijn de talloze fou ten die dezer dagen aan het licht komen, nog afgezien van het risicovolle alcoholgebruik aan boord van reuze-schepen en op walradarstations. Bij de „ijsberg" die de derde stuur man noodzaakte ver van de vaarroute uit te wijken, plaat sen de vissers ook vraagte kens. Zij zeggen in de zeeëngte nooit een ijsberg gezien te heb ben die zo groot was dat een supertanker daarvoor van koers zou moeten veranderen. Ook de dag na de ramp heb ben de vissers zo'n ijsberg niet in de omgeving waargenomen. Onbetrouwbaar Duidelijk is ook geworden dat de oliemaatschappij (en waar om zou dit alleen voor Exxon gelden?) onbetrouwbaar is ge weest bij het treffen van voor zorgsmaatregelen. Bij de olie haven in Valdez was de helft van het voorgeschreven aantal van twaalf oliezuigers niet aanwezig of buiten gebruik, de voorgeschreven 6,3 kilometer oliescherm was er niet, de drij vende bak waarin de opgezo gen olie moet worden gedepo neerd lag in dok. De vissers in de Prince Willi am baai vragen zich af of niet elke supertanker standaard een oliescherm aan boord zou moeten hebben, plus een zui- ginstallatie om eventuele ge lekte olie uit het water weer terug aan boord en in een tank te pompen. Het lijkt een zo simpele voorzorgsmaatregel, maar Exxon had hem niet ge troffen. Volgens de Kustwacht-regels moet de oliebestrijding binnen vijf uur na een gebeurtenis in volle gang zijn, maar volgens de vissers duurde het twee da gen alvorens een (wrak en slechtwerkend) oliescherm rond de lekke tanker werd aangebracht. Toen was het grootste leed al geschied. Proe ven met het in brand steken van de olie mislukten omdat de olie toen al te veel verdund Nationalistisch En welke krankzinnige facto ren, vermoedelijk van natio nalistische aard, hebben een rol gespeeld bij het weigeren door Exxon van de aangebo den buitenlandse hulp? Smit Tak was snel ter plaatse met een formidabele oliezuiger, maar moest werkloos blijven toezien. Ook de Sovjetunie stelde vrij wel onmiddellijk een gespecia liseerde oliezuiger beschik baar, maar dat aanbod werd eveneens onmiddellijk door Exxon van de hand gewezen. Hoewel nog geen Amerikaan het vaartuig had bekeken, werd het „niet geschikt" be vonden. Pas nadat de publici teit zich vorige week over het Russische aanbod had ont fermd, gingen mensen van Ex xon en van de Kustwacht kij ken (en accepteerden de zui ger). En pas twee weken na de ramp schakelde de gouverneur (en niet Exxon) de marine in, hoewel de vissers daar al van af het allereerste begin om hadden gevraagd, gesmeekt zelfs. De marine-oliezuigers moeten ook nu nog van vaak veraf gelegen plaatsen worden aangevoerd. Dat kost tijd en elke dag dijt de olievlek ver der uit. Zoals de situatie nu ligt, is er geen redden meer aan. De gi gantische vlek is gewoonweg niet meer op te ruimen. Wie over het rampgebied vliegt en de uitgestrektheid van de olie ziet, met daardoorheen de mi- niscule spoortjes die de oliezui gers trekken, weet dat het hier om een verloren oorlog gaat. Het schoonmaken van de kustlijn met lappen poetska toen is evenzeer cosmetisch. Het doet het goed voor de tv- camera's, maar het is dweilen met de kraan open. Zodra de wind draait voeren de golven plakken rampspoed Natuur sneller Vooralsnog ziet het er naar uit dat de natuur sneller werkt dan Exxon. Van de immense olieplas van ruim veertig mil joen liter ruwe olie is naar schatting reeds tien miljoen li ter verdwenen: opgegaan in de lucht. De lichte bestanddelen uit de olie vervliegen en veroorzaken daardoor een niet onaanzienlijke luchtvervui ling. Dave Kennedy en Jerry Galt, wetenschappers van de Natio nal Oceanic and Atmospheric Administration, verwachten dat uiteindelijk de helft van de olie op deze wijze zal verdwij nen. De andere helft spoelt er gens aan land, of zinkt naar de bodem. Ter vergelijking: elf jaar gele den verging de Amoco Cadiz voor de kust van Bretagne. Van de 223.000 ton ruwe olie die in zee stroomde, werd slechts 20.000 ton daadwerke lijk opgeruimd; de rest ver dween, ergens in zee. De viss- stand kreeg een klap waarvan zij nog steeds niet is hersteld. Met name vlak onder de Bre tonse kust zit nauwelijks meer Ook in Alaska is de schade on meetbaar, de slachtoffers zijn, letterlijk, niet te tellen. Nie mand, weet hoeveel vogels en vissen er al gestorven zijn, hoeveel walvissen, zeeotters, zeehonden en zeeleeuwen het loodje zullen leggen. Doedelzak Doedelzakspeler Mike Rowan kijkt verschrikt Op wanneer hij in Melbourne (Australië) midden tijdens een lied wordt gestoord door een jonge Australiër, die wel eens wil zien wat de lange Schot onder zijn kilt heeft te verbergen. Japanse premier wil herkansing TOKYO De Japanse pre mier Noboru Takeshita heeft het parlement gisteren om een nieuwe kans gevraagd nadat hij zijn excuses had aangebo den voor de rol die hij in het Recruit-schandaal heeft ge speeld. Hij gaf voor het eerst openlijk toe dat zijn partij minstens 95 miljoen yen (onge veer 1,4 miljoen gulden) van de in opspraak geraakte firma Recruit heeft ontvangen. Ta keshita reageerde niet op de hint dat hij zou moeten aftre den en zei zich niet meer te herinneren dat hij vorig jaar nog elke betrokkenheid in het schandaal ontkend had. „Ik herinner me vaag dat mij daarover vorig jaar in het par lement iets gevraagd is. Als ik op die manier heb geantwoord, dan betekent dat dat mijn ge heugen mij in die tijd een beetje in de steek liet". Tot nu toe hebben in verband met het Recruit-schandaal al drie ministers ontslag geno men en zijn dertièn mensen, onder wie hoge Japanse rege ringsfunctionarissen, gearres- Rechter doet niets tegen kraaienjacht ASSEN De Stichting Kri tisch Faunabeheer is er niet in geslaagd een kraaienjacht te voorkomen van de afdeling Meppel van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereni ging (KNJV). De president van de rechtbank in Assen, mr. E.J. Anneveldt, verklaar de de stichting gistermiddag niet ontvankelijk in een kort geding dat zij tegen de KNJV had aangespannen. De presi dent kwam tot deze uitspraak omdat hij de zaak niet spoedei send achtte. „Kritisch Fauna beheer heeft jarenlang de kans voorbij laten gaan om in een bodemprocedure te laten uit zoeken of de EG-vogelrichtlijn zich leent voor directe toepas sing. Nu zij dit heeft nagelaten kan de stichting geen beroep doen op een spoedeisend be lang", aldus mr. Anneveldt. ZOETERMEER De Na tionale Raad voor de Volksgezondheid (NZR) vindt het een goede zaak als 'binnenkort in een groot aantal openbare ge bouwen zowel het roken als de verkoop van tabak sartikelen aan banden wordt gelegd. Alleen is nog niet duidelijk waar precies een rookverbod van kracht moet zijn. Ook zet de Raad vraagtekens bij de naleving van rook verboden, omdat er geen sancties op staan. Dit zegt de NZR in een ad- staatsecretaris Dees van volksgezondheid eind januari had gevraagd. De bewindsman wil de anti rookmaatregelen per 1 juli van dit jaar invoeren. Een rookverbod zou moeten gel den voor allerlei gebouwen die toegankelijk zijn voor het publiek, zoals overheidsge bouwen, instellingen voor gezondheidszorg en maat schappelijke dienstverlening en alle gesubsidieerde sport inrichtingen en onderwijsin stellingen. De Raad voor de Volksge zondheid is het hier welis- dat nog niet geheel duidelijk is om welke gebouwen het precies gaat. Zo stelt de NZR vast dat bijvoorbeeld in een gezondheidscentrum niet ge rookt mag worden, terwijl dat voor een praktijk van een vrijgevestigde huisarts of specialist niet hoeft te gel den. Ook vindt de Raad aan duidingen als „inrichtingen op het terrein van ouderen zorg en maatschappelijk werk" te globaal. Om alle twijfels en misverstanden hierover uit de weg te rui men vindt de NZR dat zo duidelijk en concreet moge lijk aangegeven moet wor den in welke gebouwen ro ken al dan niet is toegestaan. ^^■■Vervolg de voorpagina) effect|EN HAAG De frac- iet ven van PvdA en VVD in rekeni e Tweede Kamer, samen elenom m meerderheid vor- ollarkohend, willen af van het lacht d< 'steem van lijstverbin- eurs he 'ngen bij verkiezingen, jaarcijft •erd. Al 'dijen die een lijstverbin- e zich e n8 °f lijstcombinatie aan- stand v 'an (wat iets anders is dan :ent bij !n gezamenlijke lijst) hebben van tw n grotere kans één of meer op f 46, ketels in de wacht te sle- in. PvdA en VVD zien het loor 2 11 hiervan niet meer in, zo tot star kek gisteren in het kamerde- ïet 30 cf over een groot aantal wij dingen in de Kieswet. ■tten ge 'het verleden is de mogelijk- lelenindïid van een lijstverbinding in an 287, Kieswet opgenomen omdat 3,72) w< en ervan uitging dat daar- 'or diverse partijen op den duur zouden besluiten tot ge zamenlijke lijsten of een echte fusie. Dit doel is alleen bereikt bij ARP, KVP en CHU, die sa men het CDA hebben ge vormd. „Tegenwoordig lijkt een lijstverbinding eerder een instrument om partijen in af zondering te houden", zei PvdA-woordvoerder Van Ot- terloo. De VVD'er Wiebenga noemde de regeling voor lijst verbindingen nodeloos inge wikkeld. Bovendien kunnen er vreemde situaties door ont staan, betoogde Wiebenga. In 1977 haalde de PPR, die een lijstverbinding had met PvdA en D66, dank zij die combina tie drie zetels. De CPN, die méér stemmen had behaald dan de PPR, kreeg echter maar twee zetels omdat zij op eigen kracht de verkiezingen het deze week al ken PvdA-voorstel om kleine partijen pas in gemeenteraden toe te laten als ze de volledige kiesdeler hebben behaald. Het mag volgens de PvdA niet meer voorkomen dat kleine partijen ondanks het feit dat ze een te gering aantal stem men hebben vergaard om in de raad te komen tóch een ze tel bemachtigen dankzij rest- stemmen. D66 en de kleine linkse en rechtse partijen ver zetten zich furieus tegen dit voorstel, dat volgens hen de lokale democratie de nek om draait. PPR-woordvoerder Lankhorst noemde in zijn boosheid zelfs de PvdA „een vroeger bevriende fractie". Het is overigens nog niet zeker of het PvdA-voorstel het haalt. De VVD moet er niet veel van hebben en het CDA kent een groot aantal twijfe- Slaapkluis Wat doe je als je geen geld wilt uit geven aan een hotelka mer, 's nachts wel in het station terecht kunt maar de vloer daar te koud vind? In München hebben ze deze oplos sing gevon den: slapen in een open bagagekluis. De nachten zijn overi- vrij kort: s mor- kluis-s weer buiten de deur ge- DEN HAAG Staatsse cretaris Heerma (volks huisvesting) houdt vast aan gedwongen doorstro ming voor huurders die te goedkoop wonen. Hij blijft bij zijn besluit te gaan werken met tijdelijke huurovereenkomsten en huisvestingsvergunnin gen. Hij legt echter de verantwoordelijkheid voor de toepassing van deze instrumenten bij de gemeenten. Dat blijkt uit de definitieve versie van de nota Volkshuis vesting in de jaren '90, die deze of de volgende week in het kabinet wordt besproken. Overigens bevat het nog ver trouwelijke werkstuk slechts een gering aantal wijzigingen vergeleken met de ontwerp- Wel geeft Heerma aan de overdrachtsbelasting van 6 procent die bij de aankoop van een woning moet worden be taald, te willen beperken of af te schaffen. Hiermee beoogt hij de doorstroming van de huur- naar de koopsector te vergroten. Omdat deze maatregel de overheid geen geld mag kosten zal het huurwaardeforfait (de geschatte huurprijs van een woning die de bewoner bij zijn belastbaar inkomen moet op tellen) omhoog moeten. Een studie naar de mogelijkheden daartoe wordt dit jaar voltooid. Over zijn zeer omstreden plan voor gedwongen doorstroming merkt de staatssecretaris op dat dit kan leiden tot het ont staan van niet wenselijk ge achte wijken, waar alleen mensen uit de lagere inko mensgroepen woittw» Gemeen ten en verhuurders kunnen daarom het beste beoordelen of en in hoeverre de genoem de doorstromingsinstrumenten moeten worden toegepast. Van dwang tot hantering ervan is geen sprake, zo stelt Heerma.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7