„Help Oost-Europa et Marshall-plan^ Italië staat weer eens voor regeringscrisis buitenland GLOBAL ECONOMIC PANEL 11 APRIL 1989 De verloren schatten van een ri'jk handelsland CeidócSouomit WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 5 "ftleer verplegers wisten iran ziekenhuismoorden IfENEN Onder stafleden van het Stadszieken- uis in Wenen bestond al enige tijd op zijn minst •hterdocht over de dood van een aantal hoogbe- arde patiënten. Maar niemand heeft actie onder- jmen. Dat is naar voren gekomen bij het politie- iderzoek naar de zeker 49-voudige moord in het ekenhuis door vier ziekenverzorgsters, die vori- week aan het licht is gekomen. Van de kant i de Oostenrijkse media, politici en het publiek ordt hevige kritiek geleverd op leidinggevende tsen in het ziekenhuis, omdat zij in de zes jaar it het viertal zijn gruweldaden uitvoerde, zelf mmer iets hebben bemerkt en in de enkele ge- illen dat er melding werd gemaakt van onregel- itigheden, onvoldoende onderzoek hebben inge- Lainz-zieken- huis in We nen gehou den, waar ze ker 49 pa tiënten door vier zieken verzorgsters ver zijn moord. Concorde verliest stuk van staart SYDNEY De supersonische Concorde van British Airways, die momenteel een vlucht rond de wereld maakt, heeft kort na vertrek uit Nieuwzeeland een stuk van zijn staart verloren. Het toestel landde niettemin veilig op de volgende bestemming, de in ternationale luchthaven van Syd ney. Voor zover bekend, raakte niemand gewond. De Britse Con corde maakt momenteel als eer ste supersonisch vliegtuig een reis om de wereld. Tijdens de vlucht wordt geprobeerd een aantal snelheidrecords te breken. Adviseur Shamir nam smeergeld aan TEL AVIV In Israel is een aan klacht ingediend tegen een advi seur van premier Yitzhak Shamir wegens corruptie. De 69-jarige Mi chael Dekel, adviseur over de joodse nederzettingen in de bezette gebieden, zou in 1984, toen hij nog onderminister voor landbouw was, makelaars in onroerend goed heb ben geholpen aan vergunningen voor de bouw van nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. In ruil vroeg hij geld voor de verkie zingscampagne van de Likud. Het ging om een bedrag van 200.000 gulden. De aanklacht kan hem op tien jaar cel komen te staan. Archeologen vinden antieke stad Iraq NEW YORK Archeologen zeggen dat zij in Iraq de resten hebben gevon den van een Mesopotamische stad, die vierduizend jaar geleden een rivaal was van Babylonië. Op de plaats Mashkan- Shabir, 150 kilometer ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Baghdad, heeft nooit meer bebouwing gestaan sinds de verwoesting in 1720 .voor Christus. De Amerikaanse archeologe Elizabeth Sto ne en haar echtgenoot Paul Zimansky hebben inmiddels kanalen, de begraaf plaats, tempels en de stadsmuur in kaart gebracht. „Het is een complete, onaangeroerde stad en dat maakt het allemaal zo opwindend als archeologi sche vondst", aldus Stone in een inter view met de New York Times. ISSINGER, SCHMIDT EN MAXWELL OP AMSTERDAMSE CONFERENTIE STERDAM Om de isteuropese landen de ins te geven verder af- ilicht eP110* nemen van de ivjetunie, moeten de :oto: sfesteuropese landen er eindelijk eens voor jrgen één te worden. ÏD: [oen ze dat niet, dan •oeit West-Duitsland uit >t Europa's nummer één zal Moskou zijn vazal- niet durven loslaten, t angst dat ze (weer) in armen van de Duitsers llen. let die boodschap heeft Hen- v Kissinger gisteren een con- [rentie in Amsterdam luister jjgezet. Hij vond ex-bonds- enselier Helmut Schmidt aan nn zijde, evenals de Britse rantenmagnaat Robert Max- lell. Zij pleitten hartstochte voor één Europa, met een n munt, een eigen defensie een soort Marshall-plan de broeders uit het Oos- :t Tuschinski-theater in Am- iferdam had de rode loper uit- «rold gisteren en een portier, 4rmomd als Beefeater, op de epep gezet om de hoge gasten ié verwelkomen. De heren kwamen om te praten over „Europa in de jaren negentig; gevolgen van wereldwijd za kendoen". Dat deden ze overi gens niet voor niets en ook niet voor een fles wijn. Van Kissinger, voormalig Ameri kaans minister van buiten landse zaken, en van Schmidt, is bekend dat hun tarief per lezing rond de 50.000 gulden schommelt. Het Nederlands Studie Cen trum, dat de conferentie orga niseerde („Ja, wij zijn een commerciële instelling"), wil de echter niet onthullen hoe hoog de rekening voor de prestigieuze sprekers was. Om de kosten terug te verdienen liet het centrum de deelne mers per persoon 975 gulden betalen, exclusief btw. In nette pakken gestoken (98 procent was van het mannelijk geslacht) lieten de conferentie gangers zich zakken in de stoelen van de prachtige zaal van Tuschinski om te luisteren naar sprekers die het „wereld wijde zakendoen" lekker links lieten liggen en zich voorna melijk bepaalden tot de ge beurtenissen in de Sovjetunie en de westerse reactie daarop. Betrokkenheid dent die de oorlog als volwas sene heeft meegemaakt", be gon Henry Kissinger, als aan zet voor een analyse van de veranderende relatie tussen de Verenigde Staten en Europa. „Hij is de laatste die nog mee maakte hoe het Marshall-plan werd uitgevoerd om de weder opbouw van Europa mogelijk te maken. Die emotionele be trokkenheid die nu nog de re latie tussen Amerika en Euro pa bepaalt, zal veranderen. De afgelopen decennia is Amerika gebruikt als de leider van het vrije Westen, maar nu wordt het tijd dat Europa een eigen identiteit ontwikkelt, ook op militair gebied". Volgens Kissinger moet het Westen een „politieke formu lering" vinden als antwoord op de onverwachte nieuwighe den van Gorbatsjov, die overi gens nog niet meer gedaan heeft dan de vinger te leggen bij de zere plek. De diagnose is er, de remedie ontbreekt nog. Intussen is wel al duidelijk dat het Oostblok scheuren begint te vertonen, dat er kansen zijn voor sommige Oosteuropese landen. „Ongetwijfeld zal de rol van de Sovjetunie in Oost- Europa afnemen", aldus Kis singer. Om de Oosteuropese landen (vooral Polen en Hongarije, maar uiteindelijk ook de DDR, Tjechoslowakije en wellicht Roemenië) los te weken van hun ongenode beschermheer, is omzichtig Westeuropees op treden noodzakelijk. Volgens Kissinger is de Europese een heid een eerste vereiste. Als Europa niet één wordt, zal Duitsland uitgroeien tot de sterkste mogendheid op het continent. En als de Russen er gens niet voor voelen, dan is het voor een hoofdrol van een solistisch Duitsland; Oost-Eu ropa mag nooit meer in de ar men van de Bondsrepubliek vallen. Nee, de contacten met de Oosteuropese landen moet gelegd worden door een vere nigd West-Europa. Daar ligt het politieke perspektief. Kis singer: „Waarom biedt de EG niet aan samen te werken met die Oosteuropese landen die hervormingen doorvoeren en ÜH HEMRV K SS\ NGER Vier „wijze heren" achter de conferentietafel in Amsterda de de rechten verbeteren?" Teheran Helmut Schmidt („Ik ben het eens met het meeste dat mijn vriend Henry gezegd heeft") hekelde eerst in vogelvlucht de financiële chaos in de we reld. Daarna brak hij een lans voor een echte gemeenschap pelijke Europese markt. Niet alleen uit economisch motief, maar ook vanwege het „poli- tiek-psychologische" effect er van. „Europa kent nog altijd geen monetaire eenheid, geen uniform belastingstelsel, geen eigen buitenlands beleid. Het lukt de ministers van buiten landse zaken niet eens hun ambassadeurs tegelijkertijd naar Teheran terug te laten keren". „Stel je voor hoeveel koersver lies alleen al er geleden zou worden als de Verenigde Sta ten per staat een eigen munt had gehad. Of als de Sovjet-re publieken niet allemaal de roebel zouden gebruiken, of Japan het zonder yen zou moeten doen. En wij hanteren nog altijd elf verschillende munteenheden! Je moet echt politicus zijn om dat een inter ne markt te durven noemen. De Europese munt, de ecu, is absoluut noodzakelijk; het is een voorwaarde voor een Eu ropese identiteit. En al is er op dit moment geen regering die ervoor voelt: een eigen Euro pese defensie moet er ook ko- Europees huis Evenals Kissinger stelde Schmidt voor de Oosteuropese landen uit te nodigen deel te nemen aan (westerse) samen werkingsverbanden en over legorganen zoals het IMF en de GATT. Uitgever (of liever: media magnaat) Robert Maxwell, ge boren in Tjechoslowakije, nu Brits onderdaan, pakte die draad met groot enthousiasme op. Ook wat hem betreft kan de Europese eenwording niet snel genoeg tot stand komen en ook hij wil de Oosteuropese landen een genoeglijke plaats bieden in „het gezamenlijke Europese huis". Maxwell: „Ik wil ze er allemaal bij hebben, alle landen van het Oostblok, en alle andere landen die nu nog ontbreken zoals Finland en Zwitserland. Er is geen re den er niet nu al aan te gaan werken. West-Europa is na de oorlog opgebouwd met behulp van het Amerikaanse Mars hall-plan, nu moeten wij laten zien dat we zelf ook iets derge lijks kunnen. We moeten een Marshall-plan op poten zetten voor Oost-Europa. Op die ma nier kunnen we afrekenen met het oude denken dat het continent in tweeën deelde". STEVO AKKERMAN In het kader van de tentoonstelling fonds Afghan Relief drie zondagmor- „Afghanistan, een nieuw begin" in het gen-condferten. Van 16 april tot 25 juni is :llRijksmuseum voor Volkenkunde in Lei- er in het museum elke zondag een film r Jen, zal de Afghaanse verhalenvertel- over Afghanistan te zien. De tentoon- '«j iter Amina Shah begin mei een aantal stelling is geopend vanaf vandaag tot en ievei 'a§~ en avondprogramma's verzorgen, met 29 oktober. reg( 'n april en mei geeft de Stichting Steun- i Sa hebbi ig, vo a. ejj mtaine p( t bedr terdam |e jk afvi irlijk d schijnli .EIDEN Droge woestijn- ^jrond, vernielde irrigatiewer- ingestorte huizen en ver- iten dorpen. Dat is het treu- ige beeld van Afghanistan u. Veel minder bekend is het .fghanistan van vroeger, een J and dat kleurrijke tradities een bloeiende handel ken- Die beelden zijn te zien op tentoonstelling „Afghanis- een nieuw begin", die gis- m officieel is geopend in Rijksmuseum voor Vol- :enkunde in Leiden, et is een indrukwekkende ^toonstelling over het dage- jks leven van de Afghanen de Russische bezetting, o's en allerhande voorwer- i geven een idee hoe rijk cultuur van de Afghanen 5 en wat de oorlog in het and teweeg heeft gebracht, .et trieste is dat bijna alles at er op de tentoonstelling te en is, niet meer bestaat. Zo- r$ls de historische bazaar van stadje Tashqurghan in ïoord-Afghanistan, die in 1 985 door de Russen is ver- voest. De meeste voorwerpen van de tentoonstelling komen uit dit oude handelsstadje. De overdekte markt van Tash qurghan was tot in de jaren tachtig een knooppunt van handelsroutes. Alle ambach ten waren er vertegenwoor digd: van touwslagers tot bak kers en schoenmakers. Het was de laatste overdekte ba zaar in dit deel van de we reld. Op de tentoonstelling is onder meer de werkplaats van ene koperslager, de win kel, van een stoffenhandelaar en een theehuis. Uniek is de houten, écht Af ghaanse, draaimolen aan het begin van de tentoonstelling, Volgens conservator Roelof Munneke, die de tentoonstel ling heeft opgezet, is het de bedoeling dat de draaimolen ook gebruikt wordt. Door kin deren weliswaar. Geweer Met de tentoonstelling wil Munneke de aandacht vesti gen op het leven in Afghanis tan, de Afghanen zelf. „Af ghanistan is de laatste maan den constant voorpagina nieuws geweest, maar altijd lag de nadruk op de politieke ontwikkelingen. Over de cul tuur van Afghanistan is wei nig bekend, en daar willen wij wat aan doen". De meeste foto's op de ten toonstelling zijn gemaakt door Munneke, die zelf al meerde re malen in Afghanistan is ge weest en nauw betrokken is bij de beweging die vanuit Nederland steun verleende aan het Afghaanse verzet. „Maar", geeft hij bescheiden toe, „de foto's binnen de om muurde dorpen heeft mijn vrouw genomen. Die had ik onmogelijk kunnen nemen, omdat mannen daar niet wor den toegelaten". Het laatste deel van de ten toonstelling toont hoe Afgha nistan er nu uitziet. Stukken geschut, foto's van gewonde kinderen en troosteloze toe standen in vluchtelingenkam pen. Van de gezichten op de De baas van een theehuis met koperen waterketels. foto's is duidelijk angst en wantrouwen af te lezen. Ge hurkt voor de tent er zijn immers geen scholen meer geeft een vader zijn dochtertje les. Naast hem staat zijn ge- op de achtergrond twee grote foto: roelof munneke weer schietklaar. Munneke: „Dat zijn de conse quenties van de oorlog. Maar de vraag is: hoe moet het nu verder?". JEANNETTE v. LEEUWEN AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China fu ..Li aan het werk", zegt Taaie Toon, wanneer ze aan e'en zel0rd teru9 z'in: "de camouflage moet worden gesloopt, want i moeten ons zo snel mogelijk uit de voeten maken". Ja, de rmomming van de „Pandora" heeft nu toch geen zin meer en i schotten en zeilen gaan overboord. Dan vervolgt de motor- iDaaneilot vrijelijk haar weg. Ondertussen zitten Rob, Taaie Toon en onder Robinson in de kajuit te praten. Roy is nu gewassen en ge- horen en hij ziet er al heel wat beter uit dan enkele dagen gele- n. Hij vertelt van de avonturen, die hij in China heeft beleefd ime léon Je Fine en hoe hij in die wapensmokkelaffaire werd gewikkeld. „En waar bevindt zich nu dat depot?" vraagt Taaie Toon. Ergens op een eilandje, antwoordt Roy, dat hij wel weet te vinden. „Zullen we er eens een kijkje nemen?" stelt Rob voor. „Och, de wapens zijn toch al verdwenen", meent Roy: „Wang Hang heeft ze vast en zeker al gehaald". Maar Taaie Toon is daar niet zo zeker van. „Mijn mannen hebben hem wel in de gaten gehouden tijdens mijn afwezigheid" zegt hij. Massagraf ontdekt bij grens Mexico BROWNSVILLE Ameri kaanse en Mexicaanse politie agenten hebben op een ranch bij de grens met Texas twaalf verminkte lijken uit een mas sagraf opgegraven. Volgens de autoriteiten hadden de moor den te maken met drugshan del en satanische rituelen. De lijken, allen van volwassen mannen, vertoonden sporen van martelingen. De Mexi caanse politie had maandag vier mannen aangehouden op verdenking van drugssmok kel. De arrestanten bekenden een reeks moorden en brach ten de autoriteiten op het spoor van het massagraf, waarin mogelijk nog meer li chamen liggen dan de twaalf die nu zijn gevonden. ROME De Italiaanse premier Ciriaco De Mita ziet het bestaan van zijn jaten treden, regering bedreigd, zowel van binnen als van buiten de coalitie. ten waarschijnlijk wél tot het college worden toegelaten. Craxi is daarover zo boos, dat hij mogelijk een landelijke re geringscrisis zal uitlokken door zijn bewindslieden af te De socialistische partij van Bettino Craxi krijgt van de christen-democraten geen plaats aangeboden in het ge meentebestuur van Palermo op Sicilië, waar De tweede dreiging is die van de sociale onrust. De afgelopen dagen zijn meer dan een mil joen Italianen de straat opge gaan om te betogen tegen de invoering van een eigen risico in de gezondheidszorg. Het gaat bij opname in een zieken huis om vijftien gulden per dag. Dat lijkt niet zoveel, maar voor veel arme Italianen is het een onoverkomelijk bedrag. Bovendien is de gezondheids zorg die geleverd wordt van de allerslechtste kwaliteit. Het protest tegen het eigen risico heeft er ook toe geleid, dat an dere sociale onvrede onder de bevolking naar buiten komt. Tegen het einde van deze week vallen de beslissingen, zowel over het college in Pa lermo als over de bezuinigin gen. Als het even tegenzit, be- NIEUWE AMBASSADEUR VAN ZUID AFRIKA IN DEN HAAG KAAPSTAD Albert 'Nothnagel, één van de meest verlich te volksvertegenwoordigers van de regerende Nasionale Par tij, wordt de nieuwe ambassadeur van Zuidafrika in Neder land. De blanke politicus Nothnagel (49) volgt Frank Quint op, die als eerste kleurling de regering van Zuidafrika verte genwoordigde in de functie van ambassadeur. Nothnagel geldt als de meest uitgesproken pleitbezorger van hervor mingen binnen het dagelijks bestuur van de Nasionale Partij. Zo heeft hij bij herhaling in het openbaar verklaard dat het ANC een rol dient te spelen bij elke grondwetswijziging die een eind zou moeten maken aan het conflict in zijn land. Quint, die sinds januari 1987 ambassadeur in Den Haag was, keert binnenkort naar Zuidafrika terug. (ADVERTENTIE) TALENCENTRUM DEN HAAG the hague language centre Spaans en Italiaans voor de export Engels, Frans en Duits voor de handel Arabisch, Russisch, Noors en Zweeds voor algemene communicatie Korte (6-weekse) intensieve avondcursussen start eind april/begin mei 1989 Talencentrum Den Haag: 070-654936 Winnaar van De Zilveren Ooievaar 1989 ondernemersprijs van de Gemeente Den Haag EG-parlement niet thuis bij bezoek Gorbatsjov (Van onze correspondent) STRAATSBURG Het Europees Parlement zal er niet bij zijn, als Sovjet-lei- der Gorbatsjov op 6 juli een officieel bezoek aan Frankrijk brengt en daar bij ook de Europese instel lingen in Straatsburg be zoekt. Het presidium van het parle ment besloot gistermiddag vrijwel unaniem bij dit evene ment weg te blijven. Officieel is de reden dat in het Paleis van Europa in Straatsburg on voldoende plaats is om het Eu ropees Parlement en de As semblee van de Raad van Eu ropa, die dan 23 landen omvat, samen onder te brengen. Het parlement telt namelijk op 6 juli tijdelijk meer dan 518 le den. Naar in Straatsburg verluidt heeft bij het besluit van het presidium echter ook sterk meegespeeld dat Gorbatsjov voor zijn bezoek een datum heeft gekozen waarop de Raad van Europa wél, maar het Eu ropees Parlement niet verga dert. Bovendien had het Euro pees Parlement graag gezien dat Gorbatsjov voor de verkie zingen van midden juni was gekomen, om zodoende nog zijn steentje te kunnen bijdra gen aan de broodnodige op waardering van het Europar lement.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5