Vrachtauto's vol administratie met handel en wandel Zegwaard „Schone handeii en afvalhandel onverenigbaar' Zegwaard Groep één van de grootste afval-ondernemingen JUSTITIE BEGINT GERECHTELIJK VOORONDERZOEK Jacht op afval "tfeei ^an z Tl TJ( Verdachte Rara-zaak vrij na veroordeling BINNENLAND CeidóeSouACWit woensdag 12 april i989 pagina 4 DELFT De Zegwaard Groep is één van de grootste particu liere ondernemingen op het ge bied van afval- en riooltechnie ken in Nederland. De omzet- prognose voor 1989 is 75 miljoen gulden. Het hoofdkantoor is gevestigd aan de Schieweg 60 in Delft; er zijn vestigingen in Almere, Bunde, Gouda, Haarlem, Hoek van Hol land, Sas van Gent en Soesterberg. Het aantal medewerkers bedraagt ongeveer 400 in de Nederlandse vestigingen en 100 bij de buiten landse vestigingen. Het wagenpark omvat circa 300 voertuigen. Zeg waard heeft buitenlandse vestigin gen in Saudiarabië en Curasao. Het bedrijf is in 1936 opgericht door de vader van één van de hui dige directeuren W. Zegwaard. De nadruk lag op handelsactiviteiten. In de jaren zestig werd het accent verlegd naar de dienstverlening op het gebied van afval- en riooltech nieken. Bij de ontwikkeling van de vervoerscontainer ging container- verhuur en -transport ten behoeve van afvalstoffen een belangrijke rol spelen. Zegwaard werkt voor over heid, bedrijfsleven en particulieren. Voor wat de afvaltechnieken be treft omvatten de werkzaamheden niet alleen inzameling en transport van afvalstoffen, maar tevens een aantal verwerkingsmogelijkheden. De onderneir ig participeert in een scheidingsinstallatie voor huis houdelijk afval in Zoetermeer. In de vestigingen in Delft en Soes terberg verwerken houtcrushers afvalhout uit bouw en sloop tot brandstof ten behoeve van onder meer tuinbouwbedrijven. In de Haarlemse vestiging wordt puin van asfalt, beton en baksteenpuin verwerkt tot grondstof, vooral voor de aanleg van wegen. In Hoek van Holland exploiteert Zegwaard het Composteringsbedrijf Zuid-Hol land, waar afval uit de tuinbouw wordt verwerkt tot compost. Omzet De omzet van het bedrijf bedroeg in 1976 nog 10 miljoen gulden. De groei van de onderneming is voor de afvalsector volgens het bedrijf positief beïnvloed door de voort gaande overheveling van taken uit de publieke sector naar het particu liere bedrijfsleven. In 1988 voor spelde Zegwaard unieke groeikan sen en verwerking van bedrijfsaf- valstoffen. „Voor wat dit laatste as pect betreft is het beleid van de on derneming, in overeenstemming met het door de overheid voorge stane beleid, nadrukkelijk gericht op hergebruik van grondstoffen uit de afvalstroom", aldus de Zeg waard Groep. In de sector riool- en leidingreno vatie voert het bedrijf in binnen- en buitenland werkzaamheden uit op het gebied van reiniging, inspec tie en renovatie. Zo wordt onder meer de riolering van Moskou ge renoveerd door Zegwaard. Eerst proeven ,,De smeerboel van Zegwaard wordt nu grondig doorgelicht er~-- wijst straks in een richting die wij allang vermoedden", zegt ,r1Q Poppe. foto: syesteur SOCIALITIESE PARTIJ OVER ZEGWAARD: Eurr zal I niet it angs arme en. ROTTERDAM „Chauf feurs van Zegwaard heb ben ons herhaaldelijk la ten weten ziek te zijn ge worden van het chemisch afval dat zij moesten ver voeren. Wegens duizelig heid en ademhalingsmoei lijkheden hebben er zelfs een paar in het ziekenhuis gelegen", aldus Remy Poppe van de.Socialistiese Partij. Volgens de SP-woord voeder vloeit de massale inval bij af- valtransporteur Zegwaard mede voort uit een onderzoek dat hij het afgelopen jaar heeft verricht naar de praktijken van de „afvalkeizervan Ne derland. „Wij hebben de afge lopen maanden al onze bron nen aan justitie bekend ge maakt. De smeerboel van Zeg waard wordt nu grondig door gelicht en wijst straks in een richting die wij allang ver moedden". Zegwaard en de SP kennen el kaar. Een jaar geleden be- schuldige de partij het bedrijf van het illegaal dumpen van chemisch afval in de Coupé polder in Alpen aan den Rijn. Volgens de SP zou dat zijn ge beurd in samenwerking met transporteur Kemp bv uit Ha- zerswoude, maar Zegwaard ontkende dat. De rechter ver bood de SP over deze zaak in het vervolg uitlatingen te doen op straffe van 10.000. gulden boete. „Mij hoor je over die zaak dus niks meer zeggen. Tien mille heb ik niet", zegt R. Poppe. Vergelding De SP heeft na de stortaffaire in Alphen het onderzoek naar Zegwaard voortgezet. R. Pop pe daarover: „Na onze publie ke beschuldiging hebben chauffeurs van het bedrijf zelf contact met ons gezocht. In verband met mogelijke vergel dingsmaatregelen noem ik geen namen en aantallen. Er zijn gevallen bekend, dat per soneel met een wagen vol huisvuil per mobilofoon werd meegedeeld nog even ergens chemisch afval op te halen. Bijvoorbeeld op het industrie terrein aan de Binckhorst in Den Haag. Zegwaard weet welke mensen hij daarop 1 moet sturen. Een aantal chauj feurs werd er zelfs extra 1 betaald. Veel grote contai: van het afvalbedrijf staan I galvaniseerbedrijven, metaji lurgische fabrieken en aet Tuscl verffabriek van Sikkens ïjerdam 1 Sassenheim. Een half jaar gèrold gi: leden ontdekten wij daar cirarmomd 120 rolcontainers. Die warepep gez echt niet alleen gevuld mé onschuldige poetsdoeken plastic bekertjes. In de con ners van Sikkens liggen wr, degelijk zware metalen, oplcr" .j1 middelen, pigmentpoed i.Aign< chroomzuur en ander cl Rijksm misch afval in alle kleurjden, van de regenboog. Uit verklster ringen van chauffeurs hebb we opgemaakt, dat bij de fabriek ook de kelders reg<1 matig onderlopen vanwege c lamiteiten in het produkti proces. Dan moet 1 cuüm wagen van Zegwaajj aan te pas komen om mische rotzqoi op te Waar dat spul uiteindelijk verwerkt, weet niemand". hebb ige be - u. Vee ifghani 'and dé let Vergissing P.L. van Dongen, bedrijfsli der van de verffabriek in S< __t senheim, zegt alleen met Ze ,teó dc waard een contract te over de verwerking v industrieel en huishoudeli afval. „De verklaring SP is onjuist". Over mogelijk verwerking van chemisch val zegt Van Dongen: steek mijn hand nergens v in het vuur. Als er wel 1 keer verkeerd materiaal meegegaan, dan zal dat 1 vergissing zijn geweest". De SP heeft aan het milieub standsteam van het ministeijjj van VROM onlangs foto's laten zien van contained, van Zegwaard bij het bedr Unichema in de Rotterdam), Botlek. R. Poppe haalt plaatjes triomfantelijk tevooai schijn: „De samenstelling de stoffen ken ik niet, r een kind kan zien dat het gaat om huishoudelijk afvj Het is niet verwonderlijk Zegwaard waarschijnli J, „hangt". Het is één va vele bedrijven die het doen. In de afvalhandel schone handen het grote geld onverenigbaar ma v; K-, JOËL BATENBUR I <jfet £AV Kenners konden gisteren uitgebreid rondneuzen halfjaarlijk wijnveiling Naast grote -v Napoleon Grande Finer^ot Champagne r),_vr|J! 1811 onder f hamer. I foto: anp F H|J AMSTERDAM De RaRa-verdachte R.R. is gisteren veroordeeld tot achttien maanden gevangenisstraf, waarvan zes voorwaardelijk. De president van het Am sterdamse gerechtshof achtte bewezen dat R. betrok ken is geweest bij een poging om brand te stichten bij de Schiedamse drukkerij Elba. De Amsterdamse procu reur-generaal R. Manschot had zes jaar geëist. Volgens het Hof hoeft de verdachte echter niet meer de gevan genis is, omdat hij al negen maanden in voorarrest heeft gezeten en derhalve in aanmerking komt voor vervroegde invrijheidst- stelling. R. werd verder vrijgesproken van de overige zes feiten die hem door het Openbaar Ministerie waren tenlaste gelegd. Het daarvoor vergaarde bewijs is volgens het Hof onrechtmatig verkregen. Het Hof achtte een gevangenisstraf op zijn plaats omdat de po- f;ing tot brandstichting door middel van brandbommen aanzien- ijke schade had kunnen opleveren en omdat de poging „welo verwogen" was opgezet en uitgevoerd. „De politiek motieven van de verdachte brengen hierin geen verandering", aldus het Hof. Het beroep van de verdediging dat R. gehandeld had uit „noodweer" werd door het Hof daarom verworpen. R. zou zich met zijn actie hebben willen verzetten tegen het kapitalistisch systeem en de „verantwoordelijkheid van de Nederlandse staat voor het voortbestaan van de apartheid in Zuidafrika". (Vervolg van de voorpagina) DELFT Een menselijke ketting van politiemensen en een mobiele verhuislift moesten er gisteren aan te pas komen om de volledi ge administratie van het Delftse vuilverwerkings- bedrijf Zegwaard in be slag te nemen. De actie begon al rond zeven uur, maar de politie was in sa menwerking met justitie met circa 180 mensen tot laat in de middag in de weer om alle papieren in verhuisdozen in verschil lende vrachtwagens en bestelwagens af te voeren. Ook de databestanden van computers werden door justitie in beslag genomen. De ingang van het bedrijf werd gistermorgen al om ze ven uur afgezet door een com mandowagen van de politie zodat niemand meer het ter rein op kon. Politiefunctiona rissen bemanden daarop de te lefooncentrale van het bedrijf om te voorkomen dat informa tie over de inval naar buiten zou lekken. Directeur Wim Zegwaard van het gelijknamige bedrijf, dat een jaaromzet van zestig mil joen gulden heeft, blijft heel rustig onder de inval: „Het is natuurlijk moeilijk te zeggen wat men precies zoekt. Ze zijn ook bij mij thuis geweest, maar daar hebben ze niets meegeno men. Alles zit hier op de zaak, maar ik heb niets te verber gen". De inval heeft volgens Zegwaard nauwelijks invloed op de uitoefening van Het be drijf: „Tweederde van het be drijf draaide gisteren gewoon, alleen het kantoorpersoneel was naar huis gestuurd. Het ophalen van het huisvuil gaat gewoon door". Salarissen Directeur L. Dijkstra laat des gevraagd weten, dat de uitbe taling van de salarissen van de vierhonderd personeelsleden mogelijk enigszins in gedrang kunnen komen doordat niet alleen de crediteuren-admini stratie, maar ook de salarisad ministratie, waaronder de weekstaten in beslag zijn ge nomen. „Daarop staat hoeveel overuren iemand heeft ge maakt. Als we dat niet weten, is de kans groot, dat de werk nemers een onjuist bedrag op hun rekening krijgen". In een in de haast opgestelde persverklaring zegt de directie ervan overtuigd te zijn oirbaar te hebben gehandeld en gerust te zijn op de goede afloop: „Het vermoeden van de offi cier van justitie is dat er straf bare feiten zijn gepleegd. Dit vermoeden wordt door de offi cier niet nader toegelicht en is zo algemeen gesteld, dat het niet mogelijk is daar nu op te reageren", aldus de verkla ring. Het gerechtelijk vooronder zoek heeft volgens persofficier SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL ïino. rluj m de minó in wejwitn toer cr iemand koml 'I W De afgelopen jaren begon justitie verschillende onderzoe ken naar bedrijven die miljoenen guldens zouden hebben verdiend met het illegaal storten of verbranden van che misch afval. In juni 1988 werd directeur Simon Kemp van de gelijknamige bv in Hazerswoude gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht op grote schaal chemisch afval te hebben gestort in Ernst (Gld), de Alphense Coupépolder en in België. In het Belgische plaatsje Moeskroen, vlakbij de Franse grens, werden twee jaar geleden Nederlandse vrachtwa genchauffeurs van zowel Kemp als het Delftse bedrijf Zegwaard aangehouden. Beiden zouden voor aanzienlijk minder geld daar hun afval hebben verwerkt.. monsters genomen uit onder grondse opslagtanks, contai ners, afvalbakken en de aan wezige bergen en vaten met afval. Daarbij werden plastic vaten met medisch afval zoals infusen en verband aangetrof- fen. De circa 500 dozen met admi nistratie zijn naar Leidschen- dam gebracht, waar de politie van Delft onder leiding van hoofdinspecteur J.V. Kaiser, van het ministerie van VROM ruimte beschikbaar heeft ge kregen. Speciaal voor het on derzoek, dat al op 1 maart is begonnen, is een team- gefor meerd van twintig mensen, bestaande uit ambtenaren en deskundigen van diverse ge meentepolitiekorpsen, het korps Rijkspolitie, het ministe rie van VROM, de provincie Zuid-Holland en het Rijksin stituut voor de Volksgezond heid en Milieu. Voor het on derzoek is achttien maanden uitgetrokken. Persofficier van justitie mr. Vos kan niet zeggen hoeveel het onderzoek gaat kosten, maar „het zal wel een hoop zijn. Daar krijg je meer zicht op, als het tot een zitting komt. Dat heb je ook in de zaak Kemp gezien, daar was negen maanden voor uitgetrokken en daar zitten we nu al royaal overheen". Op de vraag of Kemp in enige relatie staat tot het lopende onderzoek zegt mr. Vos: „Za kelijk hadden zij wat relaties. Maar ja, er is een aantal van die bedrijven, in Rotterdam een paar en hier een paar. Op de een of andere manier heb ben die natuurlijk wel met el kaar te maken, maar we kun nen nou niet zeggen dat door het een het andere is geko men. Het afvalcircuit is klein en de werkwijze van Kemp is dezelfde als die van Zeg- LUUD VAN DER HAM Minister Mr. Vos bevestigt, dat - het openbaar ministerie over het onderzoek vantevoren overleg heeft gepleegd met minister Korthals Altes van justitie: „Als je zo'n grote strafzaak be gint, waarvan je weet dat er allerlei publicitaire kanten aanzitten en dat er ook nog andere ministeries bij betrok ken zijn, zoals in dit geval VROM, dan is het goed dat je vantevoren naar boven signa len doorgeeft. Wij hebben geen toestemming gevraagd, maar we hebben wel de minis ter op de hoogte gesteld". De overweging, dat Zegwaard ook voor nogal wat overheidsdien sten werk verricht, speelde Opsporingsambtenaren van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu nemen monsters uit een van de vele ondergrondse opslagtanks. pal Directeur Wim Zegwaard: ,,lk heb niets te Het begin van de uittocht van zo'n vijfhonderd verhuisdozen met administratie die in een aantal vrachtauto's zouden worden afgevoerd. foto S: anp van justitie mr. H.M. Vos be trekking op valsheid in ge schrift, oplichting, overtreding van de Wet Chemische Afval stoffen en deelneming aan een organisatie die tot oogmerk heeft het plegen van misdrij ven. Met dat laatste wordt be doeld dat directeur Zegwaard ervan wordt verdacht zijn be drijf te hebben gebruikt voor de eerder genoemde illegale activiteiten. Het vooronder zoek strekt zich uit over de ja ren 1984 tot en met heden en richt zich tegen directeur Zeg waard en twee van zijn bv's. Volgens mr. Vos heeft het be sluit om tot huiszoeking over te gaan zo lang op zich laten wachten, omdat het een groot karwei is een strafrechtelijk onderzoek van deze omvang op te starten. „Dat is iets wat je moet opbouwen. Je moet dat grondig voorbereiden. Wij denken dat de huizoeking zo veel materiaal oplevert dat we daarmee tot een ronde straf zaak kunnen komen". volgens mr. Vos hierbij geen rol. Volgens de provincie Zuid- Holland overtreedt Zegwaard de Afvalstoffenwet door afval op te slaan, terwijl het bedrijf alleen afval mag overslaan. Ook is mogelijk chemisch af val vervoerd, terwijl het be drijf daarvoor geen vergun ning heeft in het kader van de wet op de chemische afvalstof fen (WCA), aldus de woord voerster. Deze overtredingen zijn al eerder door de provin cie geconstateerd bij controle op de naleving van de afval- wetten. Diverse keren is pro ces-verbaal opgemaakt. Ook hebben Gedeputeerde Staten al eens een waarschuwende brief aan Zegwaard gestuurd, aldus de provincie. Monsters Behalve op het hoofdkantoor aan de Schieweg in Delft wer den huiszoekingen verricht bij de directieleden in Rijswijk, Naaldwijk, Nootdorp en Den Haag en Delft. Daarbij waren telkens ook rechters-commis- sarissen aanwezig. Ook wer den op het Delftse bedrijf

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4