Lachertje dat atv zo hoog op politieke agenda staatr Tweede Kamer onderschrijft belang van loonmatiging \_cties verpleegkundigen worden steeds harder aagJÏ Senaat bepleit gescheiden opgaaf belasting en premies Steekpartij tijdens oudjaar: negen jaar gevangenistraf geëist JNA BINNENLAND CcidócSomont WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 3 j ;GP doorbreekt taboe rouwenkiesrecht )misch lop va ils alle" jEN HAAG - Er is grote ans dat de SGP als laatste olitieke partij in ons land jnnenkort de vrouw ruim aan biedt met stemrecht bij erkiezingen. De SGP is nu w de enige partij die in het rogramma heeft opgenomen at vrouwenkiesrecht strijdig met „de roeping van de •ouw". De afgevaardigden t de kiesverenigingen van Staatkundig Gerefor meerde Partij buigen ziel) za- j! irdag op een partijbijeen komst in Putten over een ,twerp voor h irkiezingsprogramma. DEN HAAG Het plei dooi dat directeur G. Zalm van het Centraal Planbureau (CPB) giste ren heeft gehouden voor een verdergaande loon matiging wordt onder schreven door zowel de regeringsfracties als de oppositiepartijen PvdA en D66. Hoewel de ontwikkeling van de werkgelegenheid blijkens de jongste CPB-ramingen er gunstig uitziet, blijft loonmati ging volgens een ruime meer derheid in de Tweede Kamer ook in 1989 en 1990 nodig om de werkloosheid terug te drin gen. Oppositie en regeringspartijen verschillen wel van mening over de manier waarop de vakbonden tot loonmatiging aangezet moeten worden. De PvdA-fractie vindt dat nu de economie zich gunstig ontwik kelt, de uitkeringen al in juli fors verhoogd kunnen worden. Alleen dan zouden de vakbon den bereid zijn hun forse loon eisen in te slikken. CDA en VVD stellen daarentegen voor dat het kabinet met werkge vers en werknemers gaat pra ten over een centraal akkoord, zonder dat vooraf de uitkerin gen worden opgetrokken. Ook D66 pleit voor centrale afspra ken, omdat een forse loonstij ging volgens de democraten de gunstige voorspellingen van het CPB onderuit zullen halen. CDA en VVD zien in het gis teren gepubliceerde Centraal Economisch Plan van het CPB een bevestiging van het ge voerde kabinetsbeleid. „De be rekeningen tonen overduide lijk aan dat door loonmatiging nieuwe banen worden gescha pen", aldus VVD'er Frank de Grave. De CDA-fractie is niet minder opgetogen. „De cijfers zijn het bewijs van de juistheid van het gevoerde beleid van de beide kabinetten-Lubbers", aldus een officiële reactie. „Werk boven inkomen is niet alleen een leuze, maar werke lijkheid". De PvdA tilt met name de ne gatieve puntjes uit het rapport van het Planbureau. „De ko mende jaren dreigt de tweede ling in de samenleving nog groter te worden", aldus ka merlid Ad Melkert. „De werk- looshèid vermindert dit jaar slechts druppelsgewijs en de onevenwichtige inkomensont wikkeling blijkt zelfs te leiden tot koopkrachtverlies op mini mumniveau. Deze scheefgroei komt in 1990 als de voorteke nen niet bedriegen nog meer Onder druk te staan". De sociale partners leggen de CPB-cijfers verschillend uit. FNV en CNV zien in de eco nomische groei zoals de CPB die voorziet aanleiding om de uitkeringen tussentijds te ver hogen. Volgens het CNV heb ben de werkgevers te weinig oog voor nieuwe banen, aange zien de werkgelegenheid de afgelopen jaren minder is ge stegen dan de winstgevend heid. „De angst voor de gevol gen van hogere cao-lonen is ongegrond", zo meent het CNV. De werkgeversorganisaties NCW en KNOV tonen zich in hun reacties bezorgd over de begrotingsoverschrijdingen van ruim twee miljard gulden en de risico's voor het inzak ken van de economische groei. „Er moet verder worden ge gaan op de weg van de sane ring van de overheidsfinan ciën", aldus het NCW. Mini mumloon en uitkeringen zou den dit jaar „minimaal bevro ren moeten blijven". Het KNOV waarschuwt voor „on verantwoord potverteren" en tekent aan dat de collectieve lastendruk met ruim 52 pro cent eind dit jaar nog veel te hoog is. NIJMEEGSE POLITICOLOGEN HEKELEN AANPAK WERKLOOSHEID ie koert druk^JlJMEGEN Wessel ngspaiïisser en Rien Wijnhoven ?eds gatten er een beetje mee. /ing. Zïandaag hadden zij graag >krachji debat willen gaan met Ie VVBoorzitter Van Lede van >'ers eet Verbond van Neder- g vinèndse Ondernemingen moeteVNO) en voorzitter Que- van de Sociaal Econo mische Raad (SER). Beide sen fo eren hebben zich echter veel feemeld voor de presen- ingroeffe van het door Visser ■rklozet1 Wijnhoven geschreven s zittel0^ „Baan Brekende Po- omeni^k achterkant eid kal311 massale werkloos- •s op amenlaan Lede en Quené vinden modaal verstandiger niet publieke- 2 5 èr te reaSeren °P de scherpe pnclusies van de auteurs. 5 en V3fjy.voorzjtter stekelenburg keft wél acte de présence ge- pven. Voor hem is de harde itiek van Visser en Wijnho- op het kabinet-Lubbers uuxicicfciners een kans voor open wordebel. optrelfiet is jammer dat Van Lede 990 kal1 Quené niet komen", aldus •teur ff auteurs. „Waarschijnlijk |t ons onderzoek nogal ge- t zwaajjgijg jn jg politiek. Maar we illen juist een open discussie fiet boek doorbreekt de cliché- ■ic/achte dat de werkloosheid ur uit economische proble- ïn is te verklaren. Visser en ijnhoven hebben hier be- gestreefd. „Er zijn afgelopen jaren geen econo- ische en financiële drempels Jweest voor het bestrijden i de werkloosheid", zeggen „Dus zijn we gaan zoeken r andere oorzaken. Lang- m maar zeker werd duide- Grj'ejJk dat alle geïnterviewden h zeer bewust waren van t belang van een sterke poli- eke inbreng, en dat ze tegelij- B#j:rtijd weten dat die inbreng itbreekt". wistgesprekken meeste gesprekken vonden /loet hl. Visser (links) en Wijnhoven: „Nederland veel strenger dan Zweden' Vervolg van de voorpagina) eis tot loonsverhoging met vijf procent. De actie had een file EIDEN Ook vandaag van tien kilometer tot gevolg, ebben weer tientallen Jachtig a negentig verpleeg- ji i kundigen van de dr.mr. Wil- .'ties in de gezondheids- ,lem Jan den Berghstichting •rg plaatsgevonden. Vele hebben gisteravond in Noord- uizenden werknemers wijk oud papier opgehaald, ebben daaraan deelgeno- Het motto van deze in de stro- De acties zijn vol :ns de ambtenarenbon- en AbvaKabo en CFO )ed verlopen. in 1987 plaats. Dat waren geen oppervlakkige ontmoetingen. „Wij hadden geen zin de heren naar de mond te praten. Zo ontstonden twistgesprekken of zelfs hele debatten", vertellen Visser en Wijnhoven. „We hebben in ons boek de belangenstrijd willen laten zien tussen regering, vakbewe ging en werkgevers", lichten de schrijvers toe. „Het proces van besluitvorming ligt inge wikkelder dan de meeste men sen denken. Sociaal-econo misch beleid komt altijd tot stand door compromissen. De uitkomst wordt bepaald door de krachtverhoudingen. De macht van de onderhandelaars is geen vaststaand gegeven, maar verschuift. Bij een hoge werkloosheid, zoals nu, zie je dat de vakbeweging weinig in te brengen heeft en dat het woord van ondernemers zwaar weegt. Hierdoor kan het over heidsbeleid niet te actief zijn. Het bedrijfsleven zal zich na melijk heftig verzetten als het rijk meer invloed wil uitoefe- Onwil Tijdens zijn premierschap van 1973 tot 1977 trachtte Den Uyl een actief beleid te voeren voor werkloosheidsbestrijding. Zijn partijgenoot en minister van financiën Duisenberg hield dit tegen, gesteund door verontruste ondernemers. „Sindsdien is er feitelijk spra ke geweest van politieke onwil om de werkloosheid te bestrij den", menen Visser en Wijn hoven. Sterker nog, de onderzoekers rekenen af met de veelgehoor de mening dat Nederland een te zachte verzorgingsstaat heeft, waarin het de werklo zen wel erg gemakkelijk wordt gemaakt. „Veel Neder- foto: pers unie landse politici doen aan my thevorming door Zweden als een streng land op te hemelen. Daar zou wel even de zweep over de werklozen worden ge haald. Nou, dat is niet waar. Nederland is de hardste van de twee. In ons land worden werklozen vaker „bestraft" voor een passieve houding dan in Zweden". Visser en Wijnhoven rekenen af met verdergaande arbeids tijdverkorting (atv) en het ver lagen van de vut-leeftijd. „Het is een lachertje dat atv zo hoog op het politieke verlanglijstje staat. We doen net of we in Nederland geen nieuw werk kunnen scheppen. Kijk naar de gezondheidszorg, de toene mende aandacht voor milieu beleid en de ook door de rege ring gewenste verbetering van de infrastructuur. Daar zijn toch genoeg banen te creëren. In Zweden beginnen ze* hard te lachen als je het over atv hebt. Daar gaan ze ervan uit dat er altijd wel nieuw werk is te vinden in plaats van meteen bestaand werk te verdelen". Volgens de auteurs is het een „misvatting" dat het scheppen van banen in de overheidssec tor altijd geld moet kosten. „Het bedrijfsleven kan immers niet zonder een sterke publie ke dienstverlening. Door hier in te investeren kun je het geld als overheid terugverdie- Terughoudend Door de terughoudende opstel ling van de overheid verwach ten Visser en Wijnhoven ook weinig van het nog op te rich ten Centraal Bestuur Arbeids voorziening (CBA). Dit CBA, waarin overheid, werkgevers en werknemers samenwerken, zou per 1 januari 1990 verant woordelijk moeten worden voor het bestuur van de ar beidsbureaus en. indirect dus voor het arbeidsvoorzienings- beleid. Het parlement moet zich nog over de plannen uit spreken. „De mogelijkheden voor het CBA zijn niet groot", menen de politicologen. „De overheid schuift de verant woordelijkheidheid af. Het ge volg is wel dat het parlement waarschijnlijk weinig in de melk te brokkelen zal hebben. Gezien de voortdurende strijd tussen de sociale partners is van die kant ook weinig te verwachten. Het beroerde is dat er vrijwel geen alternatief Waarmee Visser en Wijnho ven aangeven dat het voeren van een werkelijk anti-werk- loosheidsbeleid zeer moeilijk is. „Het enige dat je nu kunt zeggen is dat we te weinig hebben geleerd van de lessen van de jaren dertig: voorkom massawerkloosheid en zorg voor een ordenend overheids beleid. We moeten dan ook niet verbaasd kijken als we in de toekomst weer steden met ghetto's van werklozen krij gen ROB SEBES Kinderhand De 3-jarige Jeanette Ramkuson kreeg de schrik van haar leven toen haar hand gisteren in een kauwgomballen- automaat te Amsterdam bleef steken. Eerst kwam de politie een handje helpen, maar de sterke arm kon geen uitkomst bieden. Uiteindelijk wist de brandweer het meisje uit haar benarde positie te bevrijden door een glijmiddel in de automaat te pompen. foto: anp DEN HAAG Ook bij het nieuwe belastingsys teem zou op de jaaropgave van de werkgever, maar liefst ook op het maande lijkse loonstrookje, de in houding van premies volksverzekeringen apart moeten worden vermeld. Daarvoor pleitte gisteren CDA-senator Christiaanse in een motie die al in de eerste termijn van de behandeling van de wetsvoorstellen Oort werd ingediend. VVD-senator Van Graaf eiland was mede ondertekenaar van de motie, die derhalve bij voorbaat op een kamermeerderheid kan rekenen. In het nieuwe belasstingsys- teem wordt één gecombineerd tarief van belasting en premies gehanteerd. CDA en VVD vinden dat het aandeel Van de volksverzekeringen daarin herkenbaar moet blijven. Die sterk onderhevig aan stijging, mede door de ver grijzing. Dat zou door invoer ring van het systeem-Oort, weieens niet kunnen opvallen;' tekorten bij sociale fondsen kunnen dan in de toekomst, sluipenderwijs worden afge dekt door belastingopbreng sten. De indieners van de mo tie zijn het dan ook niet eens met staatssecretaris Koning van finaneiën dat èen uitsplit sing van belasting en premies de werkgevers mét grote ad1 ministratieve beslommeringen opzadelt. Financiële injectie weekblad Haagse Post AMSTERDAM De Staats- uitgeverij (SDU) en de huis drukker van de Haagse Post, het Nederlands Drukkers Be drijf (NDB), zijn in principe bereid een bedrag van 1.750.000 gulden op tafel te leggen voor de uitbreiding van het weekblad Haagse Post. In totaal vergt het investerings plan twee miljoen gulden; de Hollandse Pers Unie, de nieu we holding in oprichting van de Haagse Post, zal het reste rende bedrag fourneren. mende regen gevoerde actie was „Liefdewerk Oud Papier". De actievoerders werden in het Gat van Palace toegespro ken door een vakbondsbe stuurder. Het opgehaalde pa pier wordt gegeven aan de meer zondagsdiensten Kringloop Projecten Noord- werkonderbrekingen wijk. Ook het niet meer ver- Huize Ursula in Nieuwveen chten van medische hande- probeert vandaag het ministe- ïgen door verpleegkundig rie van sociale zaken telefo- ïrsoneel wordt frequenter, nisch plat te leggen. Vrijdag iptheidsacties worden veelal gaat er een speciale bus naar icombineerd met patiënt- het gewestelijk arbeidsbureau riendelijke acties. in Alphen waar naar schatting ngeveer 250 verpleegkundi- «sfiS verpleegkundigen zich de zwakzinnigenin- zullen inschrijven als werk- ihting De Hooge Burch heb- zoekende: zij zoeken dan sym gisterochtend actie Derd op de Rijksstraatweg lphen. Tussen zeven uur ilf negen deelden zij aan a mobilisten pamfletten loepjes uit om op die indacht te vestigen op hun bolisch werk in het bedrijfs leven, dat beter betaalt. De ac tie wordt georganiseerd in sa menwerking met verpleeghuis Oudshoorn in Alphen. Het actiecomité VVIO houdt vast aan het uitgangspunt dat patiënten en bewoners geen hinder van de acties mogen ondervinden. Stakingen zijn wat VVIO betreft daarom niet aan de orde. Ook de Neder landse Maatschappij Verpleeg kunde (NMV; 12.000 leden) voelt niets voor stakingen. De NMV steunt alleen korte werkonderbrekingen die tijdig zijn aangekondigd om zonodig voor vervanging te zorgen. De AbvaKabo had aanvanke lijk een actie in het St.Anna- ziekenhuis in Oss afgeblazen. De Verpleegkundigen zouden vandaag alle medische hande lingen weigeren, waardoor de bond vreesde voor eventuele ongevallen aansprakelijk te worden gesteld. Later op de dag kwam de bond terug op dat besluit, omdat de arts-as sistenten in het ziekenhuis zich „ondubbelzinnig solidair" hebben verklaard met de ac tie. Zij zullen gedurende de ac ties de medisch voorbehouden handelingen verrichten in plaats van de verpleegkundi gen. De registratie van acties door directies van instellingen, met op de achtergrond de dreiging van looninhouding, heeft her In de stromende regen hielden tientallen verpleegkundigen van de Willem van den Berghstichting in Noordwijk een protestactie onder het moto Liefdewerk Oud Papier. en der beroering gewekt. De Nationale Ziekenhuisraad (NZR) heeft de directies er al eerder op gewezen dat zij in het geval van werkonderbre king niet verplicht zijn loon uit te betalen en daarom gead viseerd de niet gewerkte uren te registreren. Nu werknemers van de instellingen meer tot te hebben zondagsdienst en werkonder- tegemoet breking overgaan, blijken sommige directies in elk geval het advies van de NZR voor registratie op te volgen. De directie van zwakzinnige ninrichting Hooge Burch in Zwammerdam heeft het ka derpersoneel opgedragen ac ties onder werktijd te registre ren. De hoofden hebben deze opdracht verontwaardigd van de hand gewezen. De directie van het streekziekenhuis Al melo, waar morgen zondags dienst wordt gedraaid, heeft gisteren onder druk van de bonden en het actiecomité be sloten af te zien van registra tie. Van het inhouden van loon zal volgens de directie geen sprake zijn. Hoofdbestuurder H. Stapel van de CFO stelde dat de ver pleegkundigen het slachtoffer worden van wat hij noemde het zwarte-pietenspel tussen rijksoverheid en de werkge vers in de ziekenzorg, vere- vliet nigd in de Nationale Zieken huisraad (NZR). „De NZR be uren tuigt sympathie met ons, maar zegt niet de financiële ruimte komen. Wat heb ben we aan die sympathie als de regering zegt dat het geld DEN HAAG Twee brengen van lichamelijk letsel, gram cocaïne had een 24- jarige Hagenaar afgelopen oudejaarsavond in een feestroes gebruikt De de dood tengevolge hebbend. Het strafblad van de Hagenaar ging terug tot 1981, toen hij op zijn zestiende was begonnen het plegen combinatie van deze drug diefstallen. Na een paar jaar met methadon en alcohol bleek hem echter zeer agressief te maken. Toen hij met twee vriendinnen bij het buurthuis Kreade aan de Eekhoornrade door iemand werd bele: digd, ontstond er ruzie. De tegenpartij naderde de Hagenaar, die plotseling met een mes toestak. Het slachtoffer zakte dodelijk in de hartstreek getroffen „Hij had een hand in z'n zak, ik was ervan overtuigd dat hij een vuurwapen bij zich had", aldus de dader, die gisteren voor de Haagse rechtbank ne gen jaar gevangenisstraf tegen zich hoorde uit doodslag. Onderzoek dat het slachtoffer ongewa pend was geweest. Advocaat mr. J. Kreumer sprak van een paniekreactie van zijn cliënt, omdat het slachtoffer uiterst bedreigend op hem af was gekomen. Het ontwikkelde hij een versla ving, waarvoor dagelijks 300 gulden nodig was om de nodi ge drugs te kopen. In een psy-: chiatrisch rapport werd de Ha genaar als agressief omschre ven. Na gebruik van cocaïne werd dat zelfs nog erger. Bo vendien had de verdachte voortdurend het idee dat de mensen achter hem aanzaten. Op grond hiervan oordeelde de psychiater dat de Hagenaar als verminderd toerekenings vatbaar moest worden be schouwd. Volgens officier van justitie mr. E. Harderwijk had de 24- jarige verdachte het slachtof fer als een dief in de nacht tussen zijn ribben gestoken. „Het slachtoffer heeft geen en kele kans gehad. De verdachte heeft hem niet eerst gewaar- wegens schuwd, hij heeft hem rustig op zich af laten komen. Toen hij dichtbij was, heeft hii 'm doodgestoken". Doodslag moest volgens de openbare aanklager dan ook bewezen worden geacht. Verder legde hij de Hagenaar nog diefstal en bedreiging ten geweest, laste. Op 2 september van het het gebruik vorig jaar had hij in een De Hagenaar snackbar de eigenaar met een de opzet ge- dolkmes bedreigd. Toen deze had echter i had zijn tegenstander dodelijk zich achter een deur in veilig- te treffen. Vandaar dat de *-*• J -,--L raadsman ervoor pleitte dat de rechtbank de Hagenaar zou veroordelen wegens het toe heid bracht, griste de verdach- Bommen gevonden BRESKENS Bij dakwerk zaamheden aan de Zeedijk na bij Breskens, in het westen van Zeeuws-Vlaanderen, zijn in een bunker uit de Tweede Wereldoorlog circa vijftig vliegtuigbommen gevonden. Door graafwerkzaamheden kwamen de projectielen bloot te liggen. De bommen hebben een lengte van ongeveer één meter. Leden van de duik- en demonteergroep van de mari ne in Vlissingen hebben zich over het oorlogstuig ontfermd. Schiphol wil beter wegennet AMSTERDAM - Schiphol wil dat de bereikbaarheid van de luchthaven wordt verbeterd. Dat blijkt uit een reactie van de luchthaven op de tweede Structuurnota Verkeer en Vervoer van de regering. Daarbij wordt onder meer gedacht aan een verdubbeling van de rijksweg A4 (Amsterdam-Den Haag) tot 12 stroken. Daarnaast wil Schiphol de gelijktijdige aanleg van de verlengde Westrand (tussen A4 en A9) plus net Amsterdamse traject tussen de A9 en de tweede Coentunnel. Tot slot zou de luchthaven graag zien dat er een „oost-west autosnelwegverbinding" komt. Schiphol wil ook worden opgenomen in het stelsel van snelle treinverbindin gen, richting Frankrijk en de Bondsrepubliek. Inval politie in Haags gokhuis DEN HAAG De Haagse po litie heeft gisteravond een in val gedaan in een illegaal gok huis aan de Poeldijksestraat en het pand op last van burge meester Havermans voor drie maanden gesloten; Bij de inval werden 17 mensen aangehou den, waaronder de 46-jarige exploitant en een croupier. De overige 15 waren bezoekers die na verhoor werden heen gezonden. In het pand bleek alleen het spel baccarat te worden gespeeld; de spullen daarvoor werden in beslag ge nomen. In de buurt van sta tion Hollands Spoor ziin de laatste tijd al diverse illegale gokhuizen verdreven. De eige naar van het gokhuis had al enkele malen met justitie te maken gehad, maar bleef hardnekkig zijn illegale zaak openhouden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3