„Beter een vogel in de ham dan zoveel meer in de lucht Acties voor noordelijke randweg noodzakelijk CfiidócSouoatit Auto slaat over de kop VERKOOP HOTEL SINGER MAG DOORGAAN VAN RECHTER: Protest van houtbond tegen boycot Voorhout Slachting onder jonge konijnen Stichting wil kasteel Endegeest restaureren IA 16 LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 17 ure telen vla 'ozemajfln lil ODl groei 1, ijd vai s plan tuin roeien, rsonen g mar lid, bloem lrde Twee gewonden bij aanrijding [üIMUIDEN Bij een lanrijding op de provin- •jale weg Alphen-Lei- nuiden zijn gisteren [wee inwoners van Lei- duiden gewond geraakt. Jen 59-jarige automobi list reed rond kwart voor iegen over de Friezen- veg in de richting van je provincialeweg. Bij het kruisen daarvan ver beende hij geen voorrang ian een personenauto be- ituur'd door een 37-jarige nan uit Leimuiden. Bei auto's raakten ver- ïield. Schuifdeur geramd met vorkheftruck RIJNSBURG Onbekenden hebben maandagavond een schuifdeur van een loods aan de Klaverveldlaan in Rijns burg zwaar beschadigd door een vorkheftruck op de deur in te laten rijden. De daders legden een steen op het gaspe daal van de truck en draaiden deze daarna in de richting van de schuifdeur. De omwonen den hoorden wel kabaal in de loods, maar belden niet naar de poiltie. De politie vermoedt dat het om een kwajongens streek gaat, omdat er alleen een radiocassetterecorder werd meegenomen. Noordwijker aan knie gewond OEGSTGEEST Een 42-jarige Noorwijker raakte gisteren bij een ongeluk op de Oude Rijnsburgerweg ge wond. Rond half zes zag de man op zijn brom fiets een overblijfsel van een verkeerspaaltje over het hoofd. Hij raakte het uitsteeksel in het voorbijrijden met de knie. Met zwaar knie letsel is hij naar het Di- aconessenhuis in Lei den overgebracht. Bromfietser breekt been NOORDWIJKERHOUT Een 16-jarige brom fietser uit Noordwijk brak gistermiddag zijn linker been. De man ver loor op de Fagelbrug bij de Leidsevaart de macht over het stuur vanwege de harde wind. Hij raak te een bermpaaltje en ging onderuit. De Noord wijker raakte verolgens de lantaarnpaal. Zijn brommer raakte te wa ter. Hij is naar het Diaco- nessenhuis in Leiden ge bracht. NOORDWIJKERHOUT Een 26-jarige automobi list uit Noordwijk sloeg gisteravond een paar keer over de kop met zijn auto. De man reed op de pro vinciale weg richting Haarlem. Ter hoogte van de afslag Lisse raakte de Noordwijker de macht over het stuur kwijt van wege aquaplanning. Hij sloeg een paar keer over de kop en kwam op zijn wielen in de berm terecht. De Noordwijker mankeer de niets, de auto was ech ter geheel vernield. Subsidie voor volkstuinders VALKENBURG De Volkstuinvereniging in Valkenburg krijgt gespreid over een aan tal jaren een subsidie van ruim 50.000 gulden. Met dat voornemen ging gisterenavond de commissie Financiën akkoord. Met de subsi die wordt de inzet en zelfwerkzaamheid van vereniging beloond. De jongerensociëteit De Peuk krijgt een ge meentegarantie van 250.000 gulden. D66 doet mee aan verkiezing in Wassenaar WASSENAAR De le- denvergadering van de Wassenaarse afdeling van D66 heeft gisterenavond besloten zelfstandig aan de komende raadsverkiezin gen deel te nemen. Wel zal waarschijnlijk een lijstver- binding met de PvdA wor den aaggegaan om de kans op een restzetel niet verlo ren te laten gaan. Een ge combineerde lijst PvdA en D66 wordt echter uitgeslo- Dak geramd KAAGEILAND De bewoners van een wo ning aan de Juliana- laan op Kaageiland kregen gistermorgen de schrik van hun le ven toen een vracht wagen tegen het dak van hun huis aan reed. Een groot aantal dak pannen, de dakgoot en een gedeelte van de dakfundering kwamen naar beneden. De uit Leimuiden afkomstige chauffeur van de vrachtwagen had de bocht in de weg te nauw ingeschat. De schade bedraagt ruim 1500 gulden. va ter t watë won i. Maai zout zeef ii F of n watt fedierti ninutei DEN HAAG/NOORD WIJK De openbare verkoop van Hotel Singer Noordwijk is vanoch tend gewoon doorgegaan. Een poging van de huidi- exploitanten om de veiling via een kort ge ding te verhinderen liep gisteren spaak. Volgens rechtbankpresident Hol- trop had de Rabobank Noordwijk alle recht het hotel te verkopen. De rechter zei gisteren te be twijfelen dat de huidige gebruikers de koopsom kunnen opbrengen. Zoals bekend heelt het eerste van de verkoping (het op- al plaatsgevonden. Op 5 april werd door makelaar Pro per met 3.050.000 gulden het hoogste bod gedaan. Vandaag tijdens de tweede verkoping e afslag) in het Hof van Hol- iand de preciese prijs vastge steld. Rechter Holtrop zei er gaan dat het hotel dan drie miljoen zal opbrengen. De huidige exploitanten van het hotel, de heren J. Lotter- man en R. Groenewold, zeg gen het hotel voor 10.000 gul den per maand te huren van Zinger Exploitatie BV, ook wel de Stichting Christelijke Tehuizen Bethel genaamd. Zij zouden met deze stichting ook een koopovereenkomst hebben gesloten. Uiterlijk per 1 augus tus van dit jaar zouden zij het hotel voor 3.475.000 gulden van de Stichting Bethel kopen. De overeenkomst werd eind februari gesloten, waarna het hotel op 29 maart werd hero pend. Probleem in deze zaak is ech ter dat de Stichting Bethel een schuld van 4,8 miljoen gulden heeft bij de Rabobank Noord wijk. Deze bank verleende de stichting in februari 1985 een hypotheek op toenmalige Ho tel Zinger. Het hotel was toen in gebruik als opleidingscen trum voor verpleegsters. Om dat de stichting echter geen rente en aflossing betaalde, zegde de bank in november 1988 de relatie met Bethel op. Zinger, dat in 1988 weer in ge bruik was als hotel, werd ge sloten. In februari spraken de Rabo bank en de heren Lotterman en Groenewold over verkoop van het hotel. De onderhande lingen werden echter afgebro ken. „Zij konden niet aan mi nimale eisen voldoen. Wij vroegen een bankgarantie van twintig procent van de koop som. Die werd niet getoond", zo betoogde mr. B. Sluijters gisteren namens de Rabobank. „De Rabobank stelde onmoge lijke eisen", zo reageerde mr. G. Nieuwenhuis namens Lot terman en Groenewold. Nadat de onderhandelingen met de bank op niets waren uitgelo pen ging het tweetal met de Stichting Bethel in zee. Terwijl de nieuwbakken hote lexploitanten alles in het werk stelden om het hotel nog voor het zomerseizoen te openen, bereidde de Rabobank een openbare verkoop voor. „Drie maanden na het opzeggen van de relatie met de Stichting Be thel hebben wij het recht het pand openbaar te verkopen", zo stelde Sluijters. Hij gaf toe dat de bank het hotel liever onderhands verkoopt, dan via een veiling omdat die meestal minder oplevert. Raadsman Nieuwenhuis zei gisteren dat zijn cliënten volledig werden overvallen door de verkoping van het hotel. Volgens hem hadden de twee al voor ruim 500.000 gulden geïnvesteerd in het pand. Tevens is het hotel tot half juni volgeboekt, be staan er vergevorderde contac ten met touroperators en zijn 20 personeelsleden aangeno men. „De houding van de Ra bobank brengt Noordwijk als badplaats negatief in de publi citeit. De bank maakt mis bruik van het executierecht", aldus Nieuwenhuis. Verkoop Sluijters zei „er niets van te geloven" dat Groenewold en Lotterman investeringen heb ben gedaan. „Ze kunnen we ten dat openbare verkoop dreigt als het hotel niet onder hands kan worden verkocht. Daarbij, als ze vijf ton kunnen investeren, dan hadden ze ons ook wel financiële ruimte kunnen bieden". Sluijters wees uitstel van de veiling af. „Dat schrikt kopers af en is dus niet bevorderlijk voor een goede opbrengst. Het is essentieel dat een koper het hotel voor het seizoen in bezit heeft. We zijn nu al aan de late kant". De raadsman wees er voorts op dat de huurovereenkomst die Lotterman en Groenewold met Bethel hebben gesloten niet geldig is. Bethel had de bank toestemming moeten vragen op het hotel te mogen verhuren. De stichting heeft dat niet gedaan. Voorts zette Sluijters grote vraagtekens bij de koopovereenkomst die met Bethel is gesloten. Op de vraag van rechter Hol trop waarom Groenewold en Lotterman niet meebieden op de veiling, zei Nieuwenhuis: „Dat willen ze best, maar dat kunnen ze niet. Mijn cliënten zijn overvallen door de ver koop en hebben het geld niet". Nieuwenhuis zei dat zijn cliën ten de financiering binnen vier weken rond kunnen krij gen, maar dat werd door Sluij ters van de hand gewezen. Rechtbankpresident Holtrop oordeelde dat het belang van de bank groot genoeg was. „De bank krijgt op de veiling waarschijnlijk iets meer dan drie miljoen en dat is in ieder geval meer dan je van Groene wold en Lotterman kunt ver wachten. Ik betwijfel of zij ook binnen vier weken het geld op tafel hebben". Met een „Beter een vogel in de hand dan zo veel meer in de lucht", besloot de rechter de zaak. NTRAAl lisch b& via 071- 00-15.00 VOORHOUT Het terug dringen van het gebruik van tropisch hardhout levert geen positieve bijdrage aan het behoud van het tropisch regenwoud. Dat schrijft de Nederlandse Houtbond aan het college -van burgemeester wethouders van de ge- •nte Voorhout. De hout bond reageert daarmee op de plannen van de Voorhoutse gemeenteraad om het ge bruik van tropisch hardhout te verminderen. Volgens de bond is het verdwijnen voor al een gevolg van de ontwik kelingsproblematiek van de landen waarin het tropisch regenwoud zich bevindt. „Deze landen, die gebukt gaan onder toenemende be volkingsdruk, eenzijdige middelen van bestaan en grote schuldenlasten, zullen elk op hun eigen wijze en hun volledige medewer king geholpen moeten wor den en moeten niet vanuit het rijke noorden worden ge boycot", schrijft de houtbond die wijst op een plan van de Europese commissie om tro pisch hardhout te belasten met een speciale heffing. Dit moet ten goede komen aan het produktieland en zo het tropisch regenwoud bescher- Zilver voor Van Andel P. van Andel uit Lisse heeft gistermiddag uit handen van burge meester G. van der Kroft een eremedaille in zilver, verbonden Jj| aan de orde van Oranje Nassau, ontvangen. Van Andel kreeg terreinconsul bij de voetbalvereniging Lisser Boys. deze onderscheiding voor zijn 40-jarig jubileum bij de ELKA Kis- foto: henk van den ende tenfabriek. Hij begon daar te werken als gereedschapslijper. Nu heeft hij de verantwoordelijkheid voor het hele machine-onder- houd. Daarnaast was Van Andel actief bij de Leidse Voetbalbond hij tussen 1964 en 1978 scheidsrechter was. Ook was hij Een aan mixomatose lijdend konijn. MYXOMATOSE EXTREEM VROEG IN DUINEN KATWIJK/NOORDWIJK De konijnenziekte myxomatose zorgt mo menteel voor een slach ting onder de jonge konij nen in de duinen van Noordwijk en Katwijk. De ziekte treedt dit jaar ex treem vroeg op. Normaal maakt de konijnenziekte vooral slachtoffers tijdens en vlak na de „In een normale winter vrie zen veel vlooien en muggen dood. Dat is dit jaar niet ge beurd. Zij zorgen ervoor dat de myxomatose dit jaar extreem vroeg toeslaat". Dat vertelt T. Hoeks, boswachter in Noord wijk. Veel van de jonge konij nen worden nu getroffen. Zij zijn nog niet immuun voor de vaak dodelijke konijnenziekte. „Toën de ziekte begon in 1954 stierven praktisch alle konij nen aan de myxomatose. De laatste jaren overleven steeds Die zijn muniteit is echter niet erfelijk overdraagbaar", zegt Hoeks die de konijnenziekte een ech te „rotziekte" noemt. „Het haar van de dieren valt uit, ze krijgen opgezette ogen en rui ken slecht. Daardoor kunnen ze hun eten niet meer vinden en gaan dood". De dode jonge konijnen wor den vooral aangetroffen op en langs de wandelpaden. De ka davers worden vanzelf door de natuur opgeruimd maar als er te veel beesten liggen dan rui men de boswachters ze op. „Veel honden van wandelaars vinden de dode konijnen en brengen ze naar hun baas. Die gooien ze dan aan de kant van het pad. Het gevolg is dat er juist langs de paden zoveel dode beesten liggen", ver klaart Hoeks. De ziekte is niet gevaarlijk voor mensen of an dere dieren. Bang dat de myxomatose de konijnenpopu latie onherstelbaar aantast, is Hoeks niet. „Dat herstelt zich wel weer", meent de Noord- wijkse boswachter. RECHTER TOONT BEGRIP VOOR ACTIE Boetes voor knippen in hek Valkenburg DEN HAAG/VALKEN BURG Vier vredesacti visten zijn gisteren door de politierechter in Den Haag, mr. N. van der Lee, veroordeeld tot boetes van driehonderd en zevenhon derd gulden. Op 29 mei vorig jaar zouden zij gaten hebben geknipt in de af rastering rond het marine vliegkamp Valkenburg. Dit deden zij omdat zij vinden dat er te veel geld wordt uitge geven aan defensie en veel te weinig aan de derde wereld wordt gedacht. De vier zijn ook betrokken geweest bij ac ties rond Woensdrecht, Vogel en andere militaire objecten. Door rechtbanken in onder meer Den Bosch, Assen, Breda en Zwolle zijn tot boetes ver oordeeld. Mei vorig jaar waren de ver dachten eerst begonnen met het knippen van hartjes in de omheining. Daarna maakten zij grotere gaten en gingen de vliegbasis op. Zij hadden hier geruime tijd rondgelopen, zelfs een wachtpost gepasseerd, en waren toen het begon te onwe ren uiteindelijk in een loods terecht gekomen. Hier werden zij aangehouden. Ontwapend Een 59-jarige vrouw uit Cuijk en een 20-jarige Leidse wer den hiervoor tot driehonderd gulden boete veroordeeld. De vrouw uit Cuijk vond dat zij niet het hek had vernield, maar de zaak had ontwapend. Zij had eerst bloemetjes ge vlochten, maar dat hielp niet, zei de verdachte, die voor de vrede ook al diverse malen heeft gevast. De Leidse deelde de politie rechter, die iedere verdachte gelegenheid gaf zijn mening naar voren te brengen, mee dat het nu tijd is voor een an dere manier van verdediging, namelijk een sociale verdedi ging. Zij is burgerlijk onge hoorzaam geworden omdat, ondanks alle acties, niemand wakker is geworden. Een 51-jarige man uit Aals meer en een 40-jarige Wage- ninger werden door de politie rechter veroordeeld tot zeven honderd gulden boete. De Wa- geninger waarschuwde voor een „wereldbrand" als er niets aan het militairisme wordt ge daan en zei niet te verwachten dat er in deze zaak recht zou worden gesproken. Mr. van der Lee zei te begrij pen wat de actievoerders be woog. Hij vond echter dat de middelen maatschappelijk on aanvaardbaar waren en kon alleen vaststellen dat de wet was overtreden. De Aalsmeer- se verdachte suggereerde de politierechter, dat deze ook een signaal kan geven. Mr. van der Lee, leek dit een over trokken reactie; „Als ik een signaal geef, gaat de hele we reld niet veranderen". Alle vonnissen waren conform de eis van de officier van justi- Bouwplan bij De Waaier „broddelwerk' WARMOND Als „pla nologisch broddelwerk" zo betitelde commissilid Van Kuyen gisteren het plan van de gemeente Warmond voor vier vrije sector huizen in de buurt van de nieuwe katholieke kerk De Waaier. Van Kuyen sprak dat oordeel uit in de vergadering van de commissie ruimtelijke ordening. De vier huizen maken deel uit van een contingent van tien. Zes daarvan komen er op de lokatie Leerhoeve, die vol is doordat daar ook nog elf wo ningen in de sociale huursec tor en de peuterspeelzaal ge bouwd gaan worden. Het col lege van B en W koos voor deze oplossing omdat de wo ningen snel gebouwd moeten worden en de gemeente de grond al in bezit had. Uitein delijk zal dit plan onderdeel uitmaken van het gebied En depoel III. Voor het totale ge bied ontbreekt echter nog een algemene planologische opzet. „Ik kan het niet hard maken, maar huizen op die plek lijkt mij onjuist. Het is meer een plek voor een groenvoorzie ning", aldus Van Kuyen. Voorzitter Dalhuizen wees er op dat elke woning die je kunt krijgen meegenomen is. Voor al als je een wachtlijst hebt met vierhonderd woningzoe kenden. Zij zag ook geen pro blemen van planologische aard. „Die woningen kunnen hier absoluut geen kwaad". Een meerderheid van de com missie was het hier mee eens. UITSLAG ENQUÊTE IN WASSENAAR: WASSENAAR De be woners van de Van Zuy- len van Nijeveltstraat, Ol- debarneveltweg en Lange Kerkdam vinden in meer derheid dat er een noor delijke randweg in Wasse naar moet komen. Dat blijkt uit een enquête van de initiatiefgroep „Oost- West, Thuis Best?". Die enquête werd de afgelopen weken gehouden. Er werden bijna 200 formulieren terug ontvangen, waarvan bijna de helft met de nodige opmerkin gen over het verkeersbeleid in de gemeente. Uit de gehouden enquête blijkt dat de meeste bewoners van de Oost-West route wil dat de straten van deze druk door (vracht)auto's bereden door gaande route weer een echt woonkarakter krijgen. Zij wil len dat het doorgaande vracht verkeer geweerd wordt uit de Duinrell levert volgens een ruime meerder heid van de bewoners zoveel overlast op dat dit attractie park een aparte toegangsroute vanaf de Rijksstraatweg zou moeten krijgen, de noordelijke randweg. Meer dan de helft van de bewoners verklaarde geen vertrouwen in het ge meentebestuur te hebben voor wat betreft het beperken van de overlast voor de bewoners. Bert Schade en Peter van Selm, de initiatiefnemers van het Oost-West comité: „Alhoe wel er reeds vele jaren een noordelijke randweg geprojec teerd staat, is niemand hier komen wonen met het idee dat deze route spoedig zal worden herschapen in woonerven. Maar wij hoeven toch ook weer niet te accepteren dat al het verkeer op onze wegen ge concentreerd wordt". Van Zuylenbewoner en lid van het comité E. Westendorp; „Wij zijn met grote spandoeken bij de verschillende hoorzittingen verkeer is uiterst hinderlijk, speciaal het vrachtverkeer. De grote kolossen denderen vanaf een uur of vier 's nachts met snelheden van ver boven de wettelijk toegestane 50 km over de Oost-West route. Meer dan de helft van de be woners van de Oost-West rou te wil meedoen aan eventuele acties. Dat de oplossing voor de Wassenaarse problemen zou liggen in de aanleg van rijks weg 11-west ziet geen der Oost-West bewoners. Zij wil len snelheidscontroles verbod voor vrachtverkeer. „Onze nood over het door gaande verkeer is hoger dan die van de bewoners van de Jagerslaan. Waarom loopt de burgemeester zo snel voor die 30 families wonende aan de Jagerslaan, terwijl er aan de Oost-West route 400 bewoners wonen die met 10 keer meer verkeer als over de Jagerslaan worden geconfronteerd", aldus Bert Schade en Peter van Selm. VALKENBURG VERKOOPT TIEJN GEMEENTEWONINGEN VALKENBURG Van de 84 bewoners van gemeentewonin gen in Valkenburg hebben er 25 positief gereageerd op de vraag van B en W of ze hun buis willen kopen. De commis sie economische, maatschappe lijke en sociale zaken vond gis teren de door wethouder M. Vos voorgestelde prijs echter te hoog. Hij wil de eventuele ver koop afsluiten op het prijspeil 1988. De bewoners was een ver koopwaarde op basis van het prijspeil 1983 de aanslag on roerend goedbelasting was voorgehouden. De taxatieprijs komt daardoor 20.000 gulden hoger liggen uit dan de bewo ners was voorgesteld. Vos tilde daar niet zo zwaar aan omdat de raad eerder besloot bij een totale koopprijs van 1 miljoen gulden de verkoop te stagneren. de Hanab/Hibé terreinen. Vos wil daarom in de praktijk slechts tien woningen verkopen aan de Lotsystraat, Marktveld en Mar. Portstraat. De 17 hui zen aan de Rijnlaan/Boonzak kunnen gerenoveerd worden voor 20.000 gulden per woning. Leefbaar Voorschoten ongerust VOORSCHOTEN De stichting Leefbaar Voorschoten is be zorgd over „kaalslag", in het groen in de gemeente. Volgens de stichting die daarover brieven aan het gemeentebestuur schreef worden volwassen bomen zonder duidelijke redenen om- of af- De stichting heeft nog geen antwoord op een eerste brief i burgemeester en wethouders ontvangen. Daarom is nu ook m een brief geschreven aan de gemeenteraad. OEGSTGEEST Een aantal particulieren heeft een stichting opgericht voor behoud van kasteel Endegeest. De Stichting Be houd Buitenplaatsen Endegeest, Rhijngeest en omgeving wil dat kasteel Endegeest een cultuurhistorische of natuurhistorische besteming krijgt. De stichting wil geld bijeen brengen voor de restauratie. De stichting is het totaal oneens met de plannen die door IBB- /Kondor voor Endgeest zijn ontwikkeld. Zoals bekend wil men bij Endegeest villa'| bouwen en moet de Jelgersmakliniek wor den veranderd in een appartementengebouw. In ruil daarvoor wordt het kasteel gerestaureerd. Het is de bedoeling dat in En degeest een kantoor gevestigd blijft. De nieuwe stichting vindt dat niet juist. De stichting meent dat de protestacties tegen de plannen met Endegeest en vooral ook het herhaaldelijke uitstel van een be slissing in de gemeenteraad van Oegstgeest wel duidelijk is ge worden, dat voor het behoud van het kasteel Endegeest een an dere oplossing nodig is. Voorlopig is het belangrijkste streven: het vormen van een fonds en het zoeken naar andere middelen om de restauratie van kasteel Endegeest te bekostigen. Ook moet worden gezocht naar een goede en waardige bestemming voor dit kasteel. Het stichtingsbestuur bestaat uit mr. D.E. Krantz, voorzitter; me vrouw dr. M C. van der Plas, vice-voorzitter; mr. C. Schaap, se cretaris, Wilhelminapark 2, 2342 AG Oegstgeest; prof. dr. P. Se- venster, vice secretaris en O. J. Tromp, penningmeester. Wie be gunstiger wil worden, moet minimaal tien gulden storten op gi ronummer 9013 van de ABN Leiden ten name van stichting be houd Endegeest. Banknummer 56.70.13.073.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17