Veel bezwaren tegen sloop Villa Windlust Leidschendam j" Nader onderzoek in brand steken auto van leraar dagpuzzel ff LEIDEN OMGEVINGCeidoeOowmilwoensdag 12 april i989 pagina i6 l£jd Patiëntenvereniging tegen puinstort ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDERDORP De Nederlandse Patiëntenvereniging af deling Alphen en omstreken heeft bij de Commissie voor de Verzoekschriften van de Tweede Kamer bezwaar ingediend tegen de komst van een puinstortplaats in het Lei- derdorpse Doesggebied. De vereniging komt op voor de belangen van de patiënten van met name het Elisabeth Ziekenhuis Leider dorp. Volgens de patiëntenvereniging is ten onrechte ontheffing verleend ten aanzien van het maken van de milieu-effectrappor tage. Tegenwoordig is het verplicht eerst na te gaan wat de gevolgen zijn voor het milieu bij de komst van een stortplaats. De vereni ging streeft naar een andere lokatie voor de stortplaats. Meer subsidie voor veer over Paddegat ALKEMADE/WOUBRUGGE Het veer over het Paddegat tussen Alkemade en Woubrug ge krijgt per 1 januari van dit jaar 10.000 gulden meer subsi die. De provincie neemt hier van 6.000 gulden voor haar re kening, Woubrugge en Alke made de rest. Het veer krijgt meer subsidie omdat het an ders moet verdwijnen. Per jaar wordt de verbinding tussen Alkemade en Woubrugge nu met 45.000 gulden gesteund. Elk jaar maken ongeveer 40.000 personen gebruik van het veer, hiervan reizen 12.000 personen tussen werk en huis. Reparatie vloer kost acht ton ROELOFARENDS- VEEN Reparatie van de begane grondvloer van Hui ze Jacob, die door be- kost ruim achthon derdduizend gulden. Iets minder dan een kwart daarvan kan het bestuur van het bejaardentehuis uit eigen middelen be kostigen. De rest moet worden ge leend. De gemeente Alkemade is bereid garant te staan voor deze lening. Brinkman opent Parktheater ALPHEN AAN DEN RIJN Het nieu we Parktheater in park Rijnstroom in Alphen wordt zaterdag officieel geo pend door minister Brinkman van WVC. In de twee daaropvolgende we ken vindt er bijna iedere dag een voor stelling plaats. Het toneelspel „De Hu morist" van John Osborne wordt zon dagavond op de planken gebracht. De Rijnlandse Orkestvereniging vult woensdagavond de lucht met onder meer pianoklanken naar Robert Schu- man en op zaterdag 22 april is er een poppentheater. De plaatselijke groepen wijden het nieuwe theater in met een concert van de streekmuziekschool op vrijdagavond 21 april vanaf half negen. Nieuwbouw Langeraar in 1990 van start TER AAR/LANGERAAR De gemeente Ter Aar denkt in 1990 een begin te kunnen maken met de uitbreiding van Langeraar. Met de heer P.J. van Rijn is overeenstemming bereikt over de verkoop van ruim twee hectare grond aan de Langeraarseweg. Van Rijn, wethouder van de ge meente Ter Aar, krijgt 200.000 gulden voor zijn grond. Ter Aar heeft echter nog geen overeen stemming met andere grondeige naars kunnen bereiken. Hierdoor kunnen de maximale bouwmoge lijkheden niet worden benut. De gemeenteraad van Ter Aar praat donderdagavond over de aan koop van de grond. Stroopwafelactie voor Casa Materna ZOETERWOUDE De Stichting „Zoeter- woude voor Casa Materna" begint zaterdag voor de dertiende keer een stroopwafelactie. Die dag worden stroopwafels verkocht langs de Hoge Rijndijk, Weipoort, Vrouwenweg en Vlietweg. Een week later gebeurt dat in Zoeterwoude-Dorp en de Zuidbuurt. Met de actie moet het het werkkamp in het Napoli- taanse weeshuis Casa Materna worden be kostigd. Al sinds het begin van de jaren ze ventig wordt dat werkkamp gehouden. ON- geveer twintig jongeren verrichtten gedu rende twee weken allerlei werkzaamheden daar. Dit jaar wordt het kamp gehouden Van 21 juli tot en met 5 augustus. Inlichtin gen over de actie en de stichting bij Bart van Vreedendaal, telefoon 01715-2044. LEIDSCHENDAM Te gen de voorgenomen sloop van Villa Windlust aan de Schoorlaan in Leidschendam zijn bij de gemeente ruim dertig be zwaarschriften ingediend. Deze worden doorge stuurd naar de minister van WVC. Die heeft het monumentale pand enke le jaren geleden namelijk of verzoek van de ge meente op de Rijksmonu mentenlijst geplaatst en Leidschendam wil dat WVC een beslissing neemt. Burgemeester en wethouders van Leidschendam vinden, dat nieuwbouw op de plaats van de villa beter is dan herstel. Het college heeft WVC laten weten, dat een sober restaura tieplan ruim 940.000 gulden kost terwijl de maximaal be schikbare subsidie voor twee jaar 112.800 gulden bedraagt. Bouwplan De culturele raad schrijft in een brief aan de gemeente raad, dat zij verontrust is over het beleid ten aanzien van rijksmonumenten en karakte ristieke gezichtsbepalende ge bouwen binnen de gemeente. Gewezen wordt op de vele en 1960 „vaak onnodig" zijn gesneuveld. Dat leek te veran deren, aldus de culturele raad, toen de gemeente zelf in 1982 in het bestemmingsplan Dam- laan als bestemming voor villa Windlust een gemeentemu- monumenten die 1950 De culturele raad betreurt ook dat snel wordt meegewerkt aan de sloop van het monu ment. Voordat de bezwaren- termijn was verstreken lag er al een compleet bouwplan klaar. Daarin is voorzien in appartementen in drie woonla gen. De raad zegt te mogen ver wachten dat het gemeentebe stuur zorgvuldig omspringt met het gezicht van de ge meente en dat tot het uiterste wordt gegaan als het gaat om inpassing van monumenten en karakteristieke gebouwen. Emoties In veel bezwaarschiften staat dat Leidschendam toch al een klein aantal (28) monumenten heeft. Bovendien is Villa Windlust van landschappelijk belang voor fietsers, wande laars en watersporters op de Vliet. Mevrouw Gerry van Veen- Zwennes zegt dat de beslissin gen worden genomen „door import-Leidschendammers die blijkbaar onze emoties nog niet aanvoelen". Ook me vrouw M.J.C. Kalff, die zelf het monument aan de Veurse- De achttiende eeuwse villa Windlust aan de Vliet straatweg 217 restaureerde, zaam is". Ir. drs J.H.A.M. schreef een bezwaarschift. Vrencken noemt sloop in zijn Ook zij vindt dat de gemeente bezwaarschrift „een ontoelaat- te weinig monumenten heeft bare verarming van het nog om een dergelijk fraai pand te resterende monumentaal/cul- slopen. F. van Aart, docent tureel erfgoed in onze ge- restauratie aan de T.U. Delft, meente". zegt dat „het spiegelbeeld van de villa in het water erg zeld- Het college wijst er in een Monumentaal pand dateert uit 1794 Villa Windlust is in 1794 in opdracht van Jan An thony Prijn gebouwd. Prijn liet tegelijkertijd twee molens bouwen, een daarvan was „De Sa lamander", gelegen ach ter „sijn nieuwe heren- huysinghe genaemt Windlust". Het pand langs de Vliet wordt in literatuur beschreven als een getimmerd woon huis, voorzien van „ver- scheyde behangen ka mers en vertrekken, groote thuyn, koetshuys, stallingen, verdere ge timmerten benevens twee koepels". De villa heeft twee beuken die in de lengterichting tegen elkaar aan liggen, terwijl elk deel bedekt is met een laag schilddak. De gevel is volgens Mo numentenzorg aan de waterkant klassiek inge deeld: aan weerszijden van de middentravee waarin de entreedeur is opgenomen, drie tra veeën voorzien van de originele kozijnen en schuifvensters, aan de bovenzijde gesloten door een kroonlijst. Het pand is ruim voor zien van vensters en schuiframen met een in deling met kleine roeden. brief aan WVC op, dat bij het schetsplan voor Rietvinkhof, het hoefijzervormige complex appartementen dat binnenkort wordt gebouwd op het terrein van de voormalige houtzagerij, sprake was van twee bijzonde re elementen. Aan de ene kant de houtzaagmolen en aan de andere kant villa Windlust. In 1988 kwam er echter een wo ningbouwplan voor de naast de villa gelegen bedrijven tot aan de r.k. kerk. Het waarde volle kakakter van Villa Windlust, met een hoogte van negen meter, zou als het ware worden opgeslokt door de om ringende nieuwbouw van twintig meter. Een ander ar gument voor sloop is volgens B en W de aanleg van de Vliet- promenade. Het enige obstakel voor deze wandelroute tussen de oude dorpskern en de nieu we woonwijk De Rietvink is Villa Windlust. Open huis bij VIOS Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse drumfanfare VIOS houdt vrijdagavond vanaf 19.30 uur open huis in het Mu ziekcentrum aan de Schenkel- weg. De muzikanten doen dat om de inwoners van Zoeter woude in de gelegenheid te stellen een kijkje achter de schermen te nemen en tevens een toast uit te brengen op het behalen van de nationale titel. Vorig weekeinde behaalde VIOS in Kerkrade de 'witte wimpel' als bewijs dat het ge zelschap zich nationaal kam pioen in de eerste divisie D mag noemen. Het open huis valt samen met de repetitiea vond. Betere verlichting gebouwen Leidschendam LEIDSCHENDAM Na de wijk Prinsenhof zal in Leid schendam ook in de overige wijken verbetering van de buitenverlichting van scho len en andere openbare ge bouwen ter hand worden ge nomen. Hiervoor wordt dit jaar bijna 95.000 en volgend jaar ruim 60.000 gulden be schikbaar gesteld. Het enige overgebleven openbare ge bouw in Prinsenhof, de Ge- dachteniskerk Paus Johan nes XXIII, zal op advies van de gemeente binnenkort ook beter worden verlicht. Bete re buitenverlichting heeft voornamelijk ten doel het vandalisme tegen te gaan. Hoewel over vermindering van het vandalisme in Prin senhof nog niets bekend is denkt men dat de verlichitng in ieder geval vandalen af schrikt. Tot de maatregelen behoort ook het snoeien of verminderen van de beplan ting rondom gebouwen. Dit jaar zullen ook de bijzondere scholen van extra verlichting worden voorzien. De ge meente betaalt de kosten. De schoolbesturen hebben zich bereid verklaard de extra ex ploitatielasten te dragen. Expositie Annemiek Couzy uit Heem stede exposeert tot 2 mei schilderijen, tekeningen en vrije grafiek in de Noord wij- kerhoutse bibliotheek. Tij dens deze expositie zijn er( vooral eigentijdse stillevens te zien. Haar werk is voorna melijk naturalistisch maar toch ook een beetje myste rieus. Tegelijk met deze kun stenares uit Heemstede toont de Noordwijkerhouter Hen- nie van Scharenburg zijn verzameling „Snoepjes van de week" van de Gruyter. Meerburg De Zoeterwoudse gymnas tiekvereniging Meerburg houdt vanavond vanaf 20.00 uur in De Eendenkooi de al gemene vergadering. ROAC Sportvereniging ROAC uit Rijpwetering/Oud-Ade houdt donderdag weer een kaart- en sjoelavond in de ROAC-kantine. Aanvang half negen. De klaverjascom- petitie wordt dan beëindigd en er zijn prijzen. Mens erger je niet De inwoners van Zoeter woude kunnen donderdag een gooi doen naar het kam pioenschap 'Mens erger je niet'. De titelstrijd vindt van af 20.00 uur plaats in De Westender, het clubgebouw van jongerenvereniging Uto pia. Het kampioenschap is onderdeel van de festivitei ten van de 25e-verjaardag van Utopia. Palet Basisschool Het Palet uit Voorschoten houdt donder dag een sponsorloop ten be hoeve van de derde wereld. Er wordt om 13.30 uur ge start bij de Vliet, bij het Frans Halsplantsoen. In een uur tijd proberen de kinde ren zoveel mogelijk geld bij elkaar te lopen. De opbrengst is bestemd voor het ontwik kelingsproject in Kita, de Malinese plaats waar Voor schoten contacten mee on derhoudt. Overigens zijn ook goederen, zoals naaigerei, ga ren, gereedschap en niet- elektrische naaimachines welkom. Inleveren is moge lijk bij Het Palet, Jan Steen- laan 2. Liesbeth List Zangeres/cabaretière Lies beth List brengt vrijdaga vond haar programma „List nu" in de Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. Het programma bevat uitslui tend nieuw repertoire, met teksten van Herman van Veen, Annie M.G. Schmidt, Ivo de Wijs, Hans Dorresteijn en anderen. Aanvang kwart over acht, entree J20 Disco De Zevenhoven organiseert vrijdag een disco-avond voor de jeugd. Discotheek Manhat tan verzorgt de muziek. De avond begint om 20.00 uur en de entree bedraagt3.50. De avond vindt plaats in party centrum 't Trefpunt in de S. van Drielstraat. Orgelconcert Vincent de Vries verzorgt op vrijdag een concert op het Van den Heuvel-orgel in de Nieuwe Kerk in Katwijk aan Zee. Het concert begint om kwart over acht. Volwas senen betalen f7, 65-plussers en CJP-houders betalen f 5,50 en kinderen tot 12 jaar kunnen voor f 4 naar binnen. Concert Het Symfonie Orkest Bloem bollenstreek geeft in het ka der van het 12'A-jarig bestaan een jubileumconcert in de Victorkerk aan de Victorlaan in Noordwijkerhout. De Warmondse trompettist Hen drik-Jan Lindhout en de au teur Maarten Biesheuvel ver lenen hun speciale medewer king. Het concert begint om kwart over acht en de toe gangsprijs bedraagt f 7,50. Kinderen tot en met 12 jaar kunnen gratis naar binnen. Liesbeth List Bazar De traditionele bazar van Al- tior, Meisjesgilde en Scouting Welverro wordt dit jaar ge houden van 14 tot en met 16 april. Vrijdagavond is er van af 20.00 uur bingo, op zater dag is er vanaf drie uur 's middags een kindermiddag en ook op zondag gaan vanaf tien uur de stands weer open. Er is onder meer een schiet tent, een dartspel, envelop pen trekken, eendjes vissen, een grabbelton en een rad van avontuur. De bazar wordt gehouden in de Altior- kantine aan de Sportlaan in Langeraar. Vlooienmarkt Antiek, curiosa, verzamelin gen, overtollig huisraad en nog veel meer worden te koop aangeboden op de vlooienmarkt die vrijdag wordt gehouden in de Beurs hal, Van Neslaan 1 te Bos koop. De vlooienmarkt duurt van 17.00 tot 22.00 uur. Een gelaatslezerzal tevens zijn diensten aanbieden. De toegang is gratis. Rommelmarkt Oude boeken en kranten vanaf 1640, allerhande ge bruiksvoorwerpen en huis houdelijke artikelen worden vrijdag te koop aangeboden op de rommelmarkt in „Het Trefpunt", Schoolstraat 11 te Lisse. De rommelmarkt wordt gehouden van tien tot vier uur. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Concert De Scheveningse musicus René Rakier speelt op vrij dagavond composities van J.S. Bach op het orgel van de Triumfatorkerk aan de Piet Heinlaan in Katwijk. Rakier voert de werken eerst uit op het orgel en doet dat na de pauze nog eens op piano. Kaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij het kantoor van K&O, Sluisweg 16 en bij het VVV-kantoor aan het Vuurbaakplein. Volwassenen f 5 naar binnen. Kinderen t/m 16 jaar betalen f2,50. Het concert begint om 20.15 uur. Vol-automatische invalidenlift in Noordwijkse Bollenbad vervangt „broeklift' NOORDWIJK Het Noord- been zijn of door andere licha- wijkse Bollenbad aan de Nieu- melijke klachten moeilijk via we Zeeweg beschikt sinds za- een trapje het water kunnen terdag over een vol-automati- bereiken, door een eenvoudige sche invalidenlift. Daarmee druk op de knop in en uit het kunnen mensen die slecht ter „diepe" van het binnenbad ko- De lift vervangt de oude „broeklift" die niet alleen vrij onhandig was in het gebruik en reuma-patiënten pijn ople verde. In de nieuwe lift zitten de invaliden op een stoel. De lift werd geschonken door de Stichting Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Vooral de Stichting Sport en Recrea tie voor Gehandicapten Bol lenstreek is blij lift. Deze organisatie organi seert wekelijks op zaterdag zwemuurtjes voor zowel licha melijk als geestelijk gehandi capten 'mêm i het Bollenbad. SCHOLIEREN ZOUDEN ZIJN BEDREIGD LEIDEN/DEN HAAG Het onderzoek in de zaak tegen een 20-jarige Noord- wijker en een 19-jarige Leiderdorper, die ervan worden verdacht op 3 ok tober in Leiden de bestel bus van een van hun lera ren in brand te hebben gestoken, wordt hero pend. Dat heeft de Haagse politierechter, mr. N. van der Lee, gisteren besloten. De twee ontkennen, nadat zij eerder een bekentenis had den afgelegd, de auto in brand te hebben gestoken. Voor de politierechter zeiden zij wel te weten wie het dan wel heeft gedaan, maar durf den zij de namen niet te noe men. Ze zouden zijn be dreigd. Voor het in brand steken van de auto en het tot ont ploffing brengen van een spijkerbom in Ut Sloepie in Warmond, eiste de officier van justitie, mr. J. van Eek, vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee voor waardelijk. Hij achtte de brandstichting wel bewezen. De politierechter stelde de twee verdachten voor de keus. Op zich vond mr. van der Lee de eis passend bij het gebeurde en uit wat op de zitting naar voren was geko men achtte hij beide feiten bewezen. Hij hield de ver dachten daarna voor, dat als zij geen naam wilden noe men, zij eventueel drie maanden voor iemand an ders in de gevangenis moeten gaan zitten. Zouden zij wel bereid zijn namen te noemen dan wilde de politie rechter de zaak terugverwij zen naar de rechter-commis- saris. Na overleg met de raadsvrouw besloten de twee tijdens het nieuwe onderzoek te noemen. Tijdens een politieverhoor hadden de twee gezegd dat zij tijdens de 3 Oktoberfees ten op de kermis hadden af gesproken de auto van een leraar in brand te steken, omdat hij de „pik op hen had". Met een molotov-cock- tail werd de auto in de brand gestoken. Volgens getuigen zou de Leiderdorper de dag na de autobrand zijn hand in het verband hebben gehad en toen een medeleerling met het krantebericht kwam, waarin van het voorval mel ding werd gemaakt, zou hij gereageerd hebben met; „Dat krijg je als iemand me een onvoldoende geeft". Voor de politierechter ver wees de verdachte dit rijk der fabelen. Hij zou van ie dere gebeurtenis op de Leid- se MTS de schuld krijgen en verschillende leerlingen zou den hem niet mogen en daarom de verklaringen heb ben afgelegd. De twee ver dachten zeiden dat zij een bekentenis hadden afgelegd, omdat zij naar huis wilden. Het liep tegen de kerst en met de feestdagen wilden zij thuis zijn. Later hadden zij getracht hun bekentenis in te trekken, maar de Leidse po litie voelde hier niets voor. Tijdens de zitting bleek dat er op de school nogal wat aan de hand was. De officier van justitie maakte melding van afpersingen, ontploffin gen van fragmentatiebom- men en mishandelingen in opdracht. „Het zijn buitenge woon ernstige feiten. We hebben de neiging om ons niet te mengen in dingen die op scholen gebeuren. Dat wordt meestal door de schoolleiding en de ouders geregeld, maar dit gaat alle perken te buiten". De zaak is nu tot 2 augustus aangehouden. Dan moet dui delijk worden wat het her nieuwde onderzoek heeft op geleverd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. I nog dezelfde avond aan tafel Verse worst, bloemkool met zure room en aardappelen - gember-k warkrla Twee j bij aai leimui: lanrijdin riale w< nuiden Tijm, bonekruid rijn zijn kruiden die klimaat prima willen grt kunt ze in deze tijd vaJL'I rtf o 1c nlon rozema mUiden j - 59-j eg «je pr<n iet kruis eende h het jaar zaaien of als plan tjes kopen en in de tuin op het balkon laten groeiei Nodig voor twee personei 200 g verse worst, 25 g mai garine, tijm, bonekruid, roaan zemarijn, mespun t bloem5lu" r zout; n13" bloemkool, zout, half bekerde tje zure room, peterselie?ield bieslook; 0,5 tot 1 kg aardappelen; 3 dl gele vla (3 dl melk, 15 j custard, 18 g suiker), 200 i kwark, bolletjes gember me siroop naar smaak. list reed legen VEI 'r'J "1 tse I id-j haar - op een matig der geregeld keren t erin te prikken - i minuten bruin en gaar. de laatste tien minut kruiden (gedroogde of mee. Houd de worst wz bord dat op de pan Zet de verse worst twee centimeter koud v de braadpan. Breng het watt aan de kook, draai de ivonf' om en laat het water nog paar tellen koken. Leg de grij geworden worst op het dekst van de pan en schenk kooknat in een schaaltje. Lai de margarine smelten braadpan, leg er de wat opgt braa DEN zonde WIJK twin ti verkoo] -Braai in Noo di tend ge ,rs< Een po je ex{ kokende aardappelen staal veiling Roer de bloem door het bak ding t€ vet, voeg het meeste kookna gisterer van de worst toe en laat de ju rechtba nog drie minuten koken. Maa Qp de jus op smaak af met zout ei schenk hem door een zeef ii N°°rdv de juskom. hotel Snijd de stronk met de groen rechter bladdelen van de bloemkoc twijfele en verdeel de groente in grovi gebruil stukken. Spoel deze af of ze |unner ze een kwartier in ruim wate (s be met wat zout als er ongedierh van zichtbaar is. Zet de kool oj aj met weinig kokend water ei we kook haar in acht minute met gaar. Meng de zure room m jjj0 (e fijngeknipte peterselie en bies t£jen< look. Schep de groente, met d afsja eei land de >ld. R' kant boven, schuimspaan in eer. schaal en leg er het zi mengsel op. Meng de gele vla - laat haa JJrëngi iet hote koud worden, als u haa nF h fr zelf kookt - met kwark, stuk 1£ jes gqmber en gembersiroop Garneer het toetje met paar mooie stukjes gem bei dan weet iedereen gelijk iw IIU haar of hem te wachten staa JEANh dienstverlening APOTHEKEN De a in Leiden naar ongewenste zwangerschap v der en kind. Bel tel. 071-896309; 07b 897762; 033-620244 (dit laatste r bereikbaar). EK Leiden, tel 254810.) Informatii over en aanmelden vooi vang in Leiden. Geopend: dag 9-12. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefoni reikbaar van 10.00 tot 16.00 1 120903. Spreekuur ma. 13.00-15 00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL disch Adviesbureau. Ketelboeters steeg 10. tel. 130775; afdeling tingen: alleen op afspra 8.30-20.30, afdeling i Zoeterwoude. Tel. 071-174141. MAGISCH FIGUUR In elk vakje dient een letter den ingevul in vroegere jaren; 2 naamloos; 3 licht ontvli 4 niet dezelf 5 telwoord; 6 teer, mager; 7 titel (afk.). OPLOSSING Germaanse stam hou tege Voc VOOR! dringen tropisch geen p< het beh regen wi Nederla het coll wet meente bond re planner gemeen bruik v bond is volking middeli grote s elk op met hu king g( den en het rijk boycot' die wij; Europe l het pre tropiscl UIT wass woner len va debari Kerkd derhei del ijkt naar blijkt de in West, Die ent VA1 huis wi sie eco hjke en leren i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16