foidóvQowumt Vuilverbranding moet zo snel mogelijk dicht [e stapt nooit te snel tiaar een advocaat Leidenaar neergestoken in opdracht van overleden opa STAD OMGEVING WERKGROEP VOOR RAAD VAN STATE: Tesselaar opent nieuw clubgebouw <D Heidemij gebruikt als stroman voor opslag vuile grond Slimme EHBO-kit WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 15 Brinkhorst n Leiden ■EIDEN L.J. Brinkhorst, di- ecteur-generaal milieu en nucle- /eiligheid van de Europese jommissie, spreekt morgen in ,eiden. Hij doet dat op uitnodi- an de Europese Beweging [ederland op een bijeenkomst in n den Leidschen Salon' aan de teenstraat, aanvang 20.00 uur. rinkhorst was voordat hij zijn uidige functie ging bekleden, mbassadeur van de EG in Japan, laarvoor was hij kamerlid voor 166. In zijn voordracht gaat hij nder andere in op de milieu-as- ecten van de Europese integratie het conflict over schone auto's issen Nederland en de Europese ommissie. Fase brengt promotiebezoek aan Japan LEIDEN Wethouder J. Fase brengt van 17 tot 26 april een bezoek aan Japan. Zij neemt onder meer deel aan de Trade Dinners in Osaka en Tokyo waar- Nederlandse be drijven in de gelegenheid worden gesteld om contacten te leggen met het Japanse bedrijfsleven. Een en ander heeft plaats in het kader van 380 jaar handelsbetrekkingen tus sen Nederland en Japan. Behalve wethouder Fase en S. Groenewegen, hoofd Werving en Bedrijfscontacten van de gemeente, zullen ook vertegenwoordigers van het col lege van bestuur -van de Leidse universiteit, de Medische Faculteit en de Stichting Eurotransplant acte de presence geven. Fase zal verder tal van bedrijfsbezoeken in Japan afleggen. Doel is de banden tussen Leiden en Japan op zowel economisch als toeristisch gebied te versterken. Zo worden er besprekingen gevoerd met bio-pharmaceuti- sche bedrijven over eventuele investeringen in het bio- sciencepark. Voor het bezoek van Fase en Groenewegen aan Japan is 12.800 gulden uitgetrokken. Leidenaar verongelukt op afgesloten snelweg ULVENHOUT De 46-jarige Michel Szekely uit Leiden is dins dagavond door een verkeersonge luk op het nog niet geopend deel van rijksweg 58 onder Ülvenhout om het leven gekomen. Volgens een woordvoerder van de politie is de man er tegen een in aan bouw zijnde brug over de rivier de Mark gereden. Hoe hij op deze weg terecht is gekomen, is de po litie niet duidelijk. Het stuk weg zal pas in de loop van 1990 wor den geopend. De laatste tijd zijn bij de rijkspolitie regelmatig klachten binnengekomen $at au tomobilisten van deze wég ge bruik maken. Sa tellietzendersvia kabelnet LEIDEN De satellietzenders Lifestyle en Screensport via de Leidse kabel gedistribueerd worden, aldus het algemeen bestuur van de antennevoorziening Leiden en omgeving. Een half jaar geleden besloot het bestuur om in het regionale hoofd- net een kanaal ter beschikking te stellen voor de beide satelliet zenders. Het kabelabonnement wordt een paar dubbeltjes per maand duurder als Lifestyle en Screensport uitgezonden worden. Een andere mogelijkheid om deze zenders te ontvangen is een scho telantenne. Hoewel hiervoor een schotel met een doorsnede van al voldoende is, blijft een kabelabonnement de gemakkelijkste oplossing, aldus het bestuur. Screensport is een Europees sportkanaal dat zeven dagen per week sport uitzendt. Lifestyle is een programma voor de vrouw dat dagelijks van 10.00 tot 16.00 te zien is. Fitnessprogramma's, kooklessen, vakantietips en dergelijke komen tijdens de uitzen dingen aan bod. De commissie van Economische Aangelegenhe den spreekt vanavond over het uitzenden via de kabel. Nieuwe gevel Robijnzicht LEIDEN Het verzorgingshuis Robijnzicht aan de Robijnhof 1 krijgt een face-lift. Vanwege de slechte bouwkundige staat moet een groot deel van de buitenge vel worden vernieuwd. De bouwwerkzaamheden worden gebruikt om ook een serre aan te bouwen op de eerste verdieping waardoor de ruimte voor groeps- verzorging aanmerkelijk wordt vergroot. Daardoor kan Robijn zicht op termijn beter inspelen op nieuwe eisen zoals ten aan zien van de wijkfunctie van het verzorgingstehuis. De totale kos ten van de verbouwing bedragen een kwart miljoen gulden. Gesnapt bij geld opnemen LEIDEN De politie heeft gistermiddag twee Leidse jon gens van 14 jaar aangehouden. De twee hadden rond half drie bij het postkantoor in de Bree- straat geprobeerd om 2500 gul den op te nemen met een ge stolen pasje en een ingevuld formulier voor het opnemen van doorlopend krediet. De lo- ketiste vertrouwde de jongens echter niet en lichtte de politie in. Bij verhoor bleek dat de twee het pasje en het formu lier hadden gestolen uit een woning. DEN HAAG/LEIDEN „De Leidse vuilver brandingsinstallatie is een van de slechtste van Nederland. Daarom moet hij zo snel mogelijk dicht. Dat kan in 1992, want in dat jaar kan de nieuwe installatie in Zuid-Holland gereed zijn". Dat betoogde- raadsman Van der Veen van de Werkgroep Vuil verbranding Merenwijk gisteren vóór de Raad van State in Den Haag. De Gemeenschappelijke Vuilverbranding Leiden (Gevulei) moet evenals de Haagse in de jaren negentig de ovens sluiten en de afval verwerking overdragen aan een nieuwe installatie. De meningen lopen echter uit een over de lokatie van de nieuwe vestiging. De provinciale commissie Toekomst Afvalverwerking Zuid-Holland West is inmid dels ver gevorderd met de plannen voor e vuilverbranding in Zoeter- meer of op het terrein van vliegveld Ypenburg. De keuze voor de vestiging is echter een doorn in het oog van veel omwonenden. Dat dreigt de sluiting van de Leidse vuilverbranding aan de Gabriel Metzustraat te vertragen. Overlast De overlast in de nabij gele gen Merenwijk is volgens de omwonenden groot. Een groot aantal van hen heeft inmiddels bezwaarschriften ingediend bij de Raad van State. De uitstoot van rook en roet, zware metalen en gechloreerde -dioxinen leidt volgens de omwonenden on der meer tot lichamelijke klachten. Onderzoek heeft echter geen duidelijk ver band aangetoond. Dat ,doet volgens de werk groep en de gemeente Lei den niets af aan de noodzaak om de vuilverbranding bin nen een paar jaar te sluiten. De uitstoot en neerslag van de verontreiniging schom melen meestal rond de maximaal toegestane waar den. Inmiddels heeft de Ge vulei voor ruim vijf miljoen gulden geïnvesteerd in mi lieumaatregelen, maar het is nog niet bekend of deze vol doende effect hebben. Van der Veen voelt niets voor de wens van de Gevu lei om deze „emissiewaar den" te verhogen. „De eisen moeten juist strakker wor den gesteld om de óverlast te beperken. Eqp modderschuit kun je met lapmiddelen wel opkalefateren, maar het blijft een modderschuit. En deze stinkt ook nog", aldus Van der Veen.' Volgens Gedeputeerde Sta ten is er momenteel in Zuid- Holland te weinig capaciteit om de Leidse vuilverbran ding op korte termijn te slui ten. Evenals de gemeente wil de werkgroep echter door een beperkte vergun ning de druk op de ketel houden. „Als de vergunning voor de Leidse afvalverwer king tot uiterlijk 1992 of 1993 loopt, moet er wel haast gemaakt worden met de nieuwbouw. Vertragingsac ties zoals die in Leidschen- dam door middel van een brede inspraakprocedure worden gevoerd, lopen dan tenminste spaak. Er móet immers een oplossing ko men". De kans is evenwel groot dat ook na het gereed komen van de nieuwbouw de Leidse vuilverbranding niet direct wordt opgeheven. De Haagse vuilverbranding wordt eerst verhuisd. Haast Als de vergunning inder daad afloopt in 1992, hoeft de Gevulei van de werk groep geen grote investerin gen te doen om de veront reiniging tegen te gaan. Dat zou gezien de korte levens duur van de centrale te veel kosten. Alleen al een nieuwe zuiveringsinstallatie voor het zogenaamde rookgas zou de jaarlijkse verontreini gingsheffing voor de Leide- naars verhogen van 150 naar 200 gulden. Volgens woord voerder Logtenberg van Ge vulei moet alle energie wor den gebruikt om zo snel mo gelijk een nieuwe verbran dingsinstallatie te realiseren. „Dan is Leiden niet langer in last en de nieuwe centrale is bovendien 25 gulden per ton afval goedkoper. En con stant metingen verrichten, is onbetaalbaar. En meting kost al 35.000 gulden". Logtenberg wees er gisteren op dat haast is geboden. „Als de nieuwe centrale nog niet klaar is op het moment dat de oude dicht moet, is er geen alternatief voorhanden. Het afvoeren van het vuilnis naar de VAM in Drente, de AVR in Rijnmond of naar de centrale in Amsterdam is niet mogelijk. Er is in Zuid- Holland een enorm vuilniso verschot. De Leidse centrale verwerkt per jaar 100.000 ton, terwijl we berekend zijn op 75.000 ton. Ook andere centrales kampen met dat probleem. Het calamiteiten plan dat er eigenlijk ligt voor noodgevallen is daar door aan de orde van de Het zomerkamp is voor de zeeverkennersgroep het belangrijkste evenement van het jaar. FOTO: I LEIDEN Wethouder D. Tesselaar opent zaterdag het nieuwe clubgebouw van de zeeverkenners. Het clubgebouw aan de Admiraal Banckertweg is tevens botenloods voor de St. Lodewijksgroep. In verband met een dubbel jubileum houdt de groep tevens een open dag. De zeeverkenners-speltak be staat namelijk 15 jaar en de gehele St. Lodewijks groep 55 jaar. Bij gunstige omstandigheden zullen in de Nieuwe Rijn ach ter de loods diverse manifesta ties gehouden worden. Van 13.00 uur tot 16.00 uur zijn er diverse activiteiten in en om de loods. Vele vrijwilligers hebben hard gewerkt om van de ijzeren romney-loods op het industrie terrein de Waard een bruik baar clubgebouw te maken. Naast grote opslagruimte De normale activiteiten van de zeeverkennersgroep hebben plaats op de Kagerplassen van af april tot en met oktober. De leden, vanaf ongeveer elf tot zeventien jaar, worden daar spelenderwijs opgeleid tot er varen zeilers. Het jaarlijkse zo merkamp is voor velen het on vergetelijke hoogtepunt. Er zijn nog enkele plaatsen bij de zeeverkenners vrij voor ko mend seizoen. Inlichtingen bij Martin Dusseldorp: tel. 071- RRV TEKENS VIJFTIG JAAR IN HET VAK: EIDEN „Je stapt ooit te snel naar een ad- ocaat", zegt mr. M. Tee- ens die op 21 april zijn -jarig jubileum viert iet een receptie. Teekens eft na zijn beëdiging in onafgebroken de ad- icatenpraktijk uitgeoe- 'nd. Eerst in Leiden en laatste jaren in Leider- •p. „Mijn generatie pro- ideerde zelden, maar de T uidige generatie moet leren omgaan met de ele mogelijkheden die zij eeft". 73-jarige Teekens vindt el dat er het een en ander randerd is in de advocatuur. rechten van de burger •en vroeger slecht geregeld, overheid werd haast nooit :roordeeld. Zo'n actie als jftien jaar geleden met de was vroeger on- aldus de jubilaris, eekens doelt op het verlan- toenmalig wethouder i in de Doezastraat «richtingsverkeer door te De winkeliers, ook ERS die van de Herenstraat, zagen de ramp voor de Doezastraat al aankomen. Ze kwamen in opstand tegen de plannen en riepen mijn hulp in. Het klap stuk was een optocht naar het Waaggebouw. Het was voor mij de enige keer dat ik in een demonstratie heb meegelopen. Ik heb ook een toespraak ge houden. Het was al met al een emotionele toestand, de wet houder was erbij en hij werd bijna gemolesteerd. Een rechtszaak was niet eens meer nodig, Kret besloot uit zichzelf om de zaak in de doofpot te stoppen", aldus Teekens. Ook de winkeliers van de Breestraat klopten aan bij de advocaat. „Dat was zo'n fien jaar geleden. De gemeente wil de de Breestraat autovrij ma ken. Het plan was al goedge keurd in de raad en men was ter plekke al bezig met het plaatsen van borden en andere verkeerstekens. Wij hebben toen bij de Raad van State een proces gevoerd. Op zich waren wij voor het autovrij maken van de Breestraat, maar alleen als er eerst parkeergarages in de omgeving werden ge bouwd. Het argument dat Lei den anders een openluchtmu seum zou worden sloeg wel aan bij de rechtbank en we hebben het proces gewonnen". Teekens werd in 1939 beëdigd als advocaat. Het was in de ja ren dertig moeilijk om aan de slag te komen, maar bij het kantoor Woudstra op de Sta tionsweg kon hij beginnen. Tien jaar later begon hij voor' zichzelf met een kantoortje op de le Binnenvestgracht. „De eerste vijftien jaar heb ik veel strafzaken gehad, maar eigen lijk deed je van alles. Nu is er voor bijna elke zaak een speci alist", aldus de advocaat. Na twaalf jaar verhuisde het kan toor naar Rapenburg 116. „Ik heb daar, 22 jaar gezeten. Nu woont prins Willem Alexan der daar", vertelt Teekens. Vanwege de bereikbaarheid werd Leiderdorp de volgende Reclame Tegenwoordig mogen advoca ten reclame maken. „Vroeger was dat streng verboden. Als het verhuisbericht in de krant iets te groot was, werd je al verdacht. Persoonlijk geloof ik niet zo in reclame maken via advertenties en dergelijke. De beste reclame is mond-op- Advocaat Teekens: „Ik werk niet meer van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, maar af en toe pik ik nog wel wat zaken mee. Ik heb nu de tijd om alles helemaal tot op de bodem uit te zoeken". FOTO: TEJO RINGERS vroeg tot 's avonds laat, maar af en toe pik ik nog wel wat zaken mee. Ik heb nu de tijd om alles helemaal tot op de bo dem uit te zoeken", besluit Teekens. mond reclame, vinden het belangrijk dat je wat presteert, dat je hart voor de zaak hebt. Men stapt nu ook veel sneller naar een ad vocaat. Ik vind dat e ge ontwikkeling, r moet nog wel leren omgaan gunsti- met de vele mogelijkheden die er zijn. De laatste tijd is men vooral bezig met het voorko men van procedures", aldus Teekens. De advocaat is nog niet van plan om te stoppen. „Ik werk niet meer van 's morgens KARIN SWIERS 'lan Morsweg valt slecht bij buurt iEIDEN Op het terrein van de voormalige Rijnoe- erschool aan de Morsweg komt een appartementenge- ouw. Dat kregen -de buurtbewoners van de wijk 'ransvaal gisteravond te horen van vertegenwoordi- ers van de gemeente. Een tweetal architecten zijn eeds door de gemeente benaderd om een bouwplan te laken. totaal zullen zo'n 25 vrije sector appartementen worden ge- QUwd. Het pand Morsweg 190 is met het oog op de bouw, door gemeente aangekocht en dient plaats te maken voor de drie-, amerappartementen. e buurtbewoners waren niet van het plan gecharmeerd. Voor- het gebrek aan groen in de wijk zit hen dwars en met de uit- oering van dit plan verdwijnt ook nog het laatste stukje groen. evens vonden de bewoners het bezwaarlijk dat de gemeente |t bestemmingsplan voor de bouw van de appartementen wil ijzigen, terwijl dit op vroegere voorstellen uit de buurt nauwe- ks mogelijk bleek. De bewoners vrezen dat de gemeente zon- T hun inspraak het plan doorvoert. Uit de diverse opmerkin- n van de bewoners sprak een duidelijke gevoel van machte- osheid. Zo kreeg een buurtbewoner algehele bijval voor zijn pmerking: „Er is in de loop jaren wel naar ons geluisterd, maar ooit wat gedaan". ZEVEN JAAR GEVANGENISSTRAF GEËIST LEIDEN/DEN HAAG „Laf en buiten propor ties", noemde officier van justitie mr. D. v.d. Broek gisteren de reactie van een 28-jarige inwoner uit Leiden, toen deze op 4 ja nuari van dit jaar tijdens een ruzie plotseling een mes trok en toestak. Het slachtoffer, de 29-jarige J. Kapteijn, liep verschillen de steekwonden opgaan de gevolgen waarvan hij korte tijd .later overleed. Voor de Haagse recht bank eiste de officier een gevangenisstraf van zeven jaar wegens doodslag. Er bleek tussen de dader en het slachtoffer nog oud zeer te bestaan, omdat Kapteijn ooit drugs uit de handen van de Leidenaar had geslagen. Toen de twee weer oog-in-oog met elkaar kwamen te staan bij een wederzijdse vriendin luid den handtastelijkheden het be gin in van de steekpartij. Vol gens verdachte had hij met het de weg vrij willen maken, omdat hij zich in het nauw gebracht voelde. De vrouw had echter ver klaard dat de Leidenaar "het mes met een dertig centimeter lang lemmet uit zijn jas had gepakt, naar voren was ge stormd en had toegestoken. De verdachte hield vol dat het gebeurde buiten hem om was gegaan. „Het is me overko men". Hij zei in opdracht van zijn overleden opa te hebben gehandeld. Uit een psychia trisch onderzoek was gebleken dat de man zich snel gekrenkt voelde. Hij was bovendien aan drugs verslaafd. Dit ontkende de verdachte echter. „Ik ben niet verslaafd, maar een ge bruiker". De psychiater had hem volledig toerekeningsvat baar verklaard. De officier: „Dit optreden is volstrekt buiten proporties ge weest". Hij achtte geen enkele verzachtende omstandigheid aanwezig en eiste een onvoor waardelijke gevangenisstraf van zeven jaar. Volgens de raadsman was op zet tot doden niet bewezen. Uitspraak 25 april. RAADSMAN STICHTING MEERBURG: DEN HAAG/LEIDEN „De gemeente Leiden heeft de Heide mij als stroman gebruikt om een opslagdepot voor vervuilde grond in Roomburg te kunnen aanleggen. Daardoor is voorko men dat bewoners van de woonwijk Meerburg bezwaarschriften tegen de plannen konden indienen". Dat betoogde gisteren raadsman Filippo van de Stichting Meer burg voor de Raad van State in Den Haag. Vplgens Filippo heeft de gemeente onder het voorwëndsel van een tekort aan erva ring en arbeidskracht de Heidemij opgedragen een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid een depot in te richten voor ver vuilde grond. „De gemeente was vervolgens wel in staat om het eindrapport van de Heidemij te beoordelen en verleende daarna zelf de vergunning. Daardoor is de beroep- en bezwaarschriften procedure bij de provincie omzeild", aldus de raadsman. Volgens G. In 't Veld van de Directie Milieu van de gemeente zijn de omwonenden altijd uitgebreid van de plannen op de hoogte gesteld. „De Heidemij is ingehuurd omdat de gemeente geen ervaring had met depots voor vervuilde grond. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. JNZI -I CcicLc Souxant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15