Twijfels over nieuw bedrag van tien mille ZIEKII EEN JAPANNER MET U1IS DROP EN N'MN? Mo tor crosser Remy van Rees droomt al van wereldtitel Pleidooi CDA stimuleren industrie Misbruik van psychiatrie in Sovjetunie duurt voort Winkeliers en kwekers slordig met opslag bestrijdingsmiddelen Kans op nieuwe verhogingvan Brits disconto IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR MANTELKOSTUUM? LEIDEN OMGEVING £cidócSomant WOENSDAG 12 APRIL 1989 PAGINA 10 KU 0u< poli eerste bouw Friese Rian LEIDSCHENDAM De voorliefde voor het motor crossen kreeg Remy "van Rees thuis met de paple pel ingegoten. De 17-jari- ge Leidschendammer trekt momenteel het spoor verder dat opa Cor, vader Henk en diens twee oude re zoons Marco en Candy in de loop der jaren voor hem trokken. Zodat déze Remy zich op het sportie ve vlak in geen geval „al leen op de wereld" hoeft te voelen. „Het zat er al van jongs af aan dik in dat ik ook zou gaan crossen", lacht Remy van Rees, terwijl hij de namen van de familieleden en hun, met de nodige cc's behaalde, pal mares de revue laat passeren. Die liegen er bepaald niet om. Remy zelf heeft al een aantal jeugdtitels verzameld. „Andere mensen willen misschien lie ver gaan voetballen. Nou, wij groeiden stuk voor stuk met de motorsport op". Problemen met die wijze van opvoeden heeft de benjamin allerminst. Zeker niet nu het aanwezige talent zich meer en meer be gint te ontplooien en werkelij ke successen nog slechts een kwestie van korte tijd lijken te worden. „Het gaat best wel lekker, ja", aldus Van Rees in alle bescheidenheid. Debuteerde Remy van Rees vorig jaar op KNMV-niveau met een zeventiende plaats in de eindrangschikking van de 125cc-klasse, in het nieuwe seizoen zijn de ambities al heel wat hoger opgeschroefd. Afge lopen zondag, bij de eerste NK-cross in het Limburgse Stevensbeek, toonde hij reeds de gehoopte opgaande lijn door in de twee verreden manches respectievelijk als zevende en vijfde te finishen. Ondanks een lichte kwetsuur. „Ik had een week eerder in Valkens- waard een tik gekregen op m'n rechterknie, een spiertje bezeerd, ik kan dat been ook nog niet helemaal strekken", klinkt het, terwijl even met de hand over het pijnlijke ge wricht wordt gewreven. Goed begin De voorlopig vijfde plaats in de tussenstand van het Neder lands kampioenschap stemt de gehele familie Van Rees tot te vredenheid. „Ik had er zelf wel op gerekend bij de eerste tien te kunnen eindigen. Dan valt een zevende en vijfde plaats natuurlijk niet tegen. Een goed begin, nu komt het Motorcrosser Remy van Rees: „Zelfdiscipline heb ik genoeg in huis". er vooral op neer om hard door te blijven werken om straks nog beter te gaan pres teren. Hoe ver dat zal reiken tenslotte, nee, dat durf ik nog niet te voorspellen. Liefst zo hard mogelijk gaan", aldus Remy van Rees die heel stie kem al van het behalen van een wereldtitel droomt. Luis ter maar wanneer een aantal prominente landgenoten ter sprake komt: „Nog harder gaan dan jongens als Strijbos of Van de Berk, dat lijkt me fantastisch". De hoge snelheden, waarmee de motorcrossers zich over de verschillende circuits en door gaans veelal spectaculaire springschansen plegen voort te bewegen, boezemen Remy van Rees geen angst in. Wel res pect overigens. „Begin vorig seizoen was dat hoge tempo best even wennen, hoor. Ik kwam uit de nationale klassen en keek in het begin wel eens raar op m'n neus. Kwamen ze aan alle kanten voorbij vlie gen. Nou, maar dat leer je snel, volwassener worden. Niet zozeer van durven. Natuurlijk moet je wel lef hebben. Maar veel blessures vallen er niet, minder dan bij voetballen so wieso. En val je, tja, dan val je. En vervolgens krabbel je ne gen van de tien keer ook wel weer zelf overeind", aldus de 17-jarige die straks niet voor z'n motor-rijbewijs zal opgaan. „Op de motor in het verkeer, nee, bedankt, dat is me veel te gevaarlijk. Bovendien zou m'n vader dat verbieden". Enige moeite ondervond Remy van Rees vorig jaar nog met de start-procedures. Wan neer het hek viel, accelereerde de jeugdige Leidschendammer vaak net iets langzamer dan de meeste concurrenten. „Ik was nog wel eens té gespan nen, wat overgeconcentreerd misschien. Gaat ten koste van je reactievermogen. Starten is een kwestie van gevoel, daar kun je eigenlijk nauwelijks op trainen. Je moet zo vlug moge lijk bij die eerste bocht zien te komen. Maar dat willen ze al lemaal, hè, dus wordt het meestal wringen geblazen. Be land je achterin het veld, dan kun je de rest van de wedstrijd vaak wel meteen vergeten. Zo'n achterstand goedmaken is een heel karwei, kost ontzet tend veel kracht". Vandaar ook dat de doorde weekse trainingen zich hoofd zakelijk zonder mechanische hulp afspelen. De motor blijft aan de kant, het lijf moet wor den gehard. Duurlopen en krachttrainingen horen er nu eenmaal bij. „Veel mensen denken dat motorracen, of het nou op de weg of in het zand is, alleen maar een kwestie is van een gaskraantje open en dicht draaien. Nou, vergeet het maar. Het is ongelooflijk zwaar. Zondag, in Stevens beek, zat ik de laatste vijf mi nuten er aardig doorheen. Van tevoren dacht ik dat het wel okay was met mijn conditie, maar in de race bleek al gauw dat er nog heel wat werk aan de winkel is. Ik heb daar geen moeite mee, heb er alles voor over om naar de absolute top te komen. Dat mag heus wel een extra zweetdruppeltje kos ten, zelfdiscipline heb ik ge noeg in huis". Van sponsor Kawim, de Ne derlandse importeur van de Japanse Kawasaki-motoren, heeft Remy („Met een Griekse y graag") van Rees drie jaar de FOTO: JEROEN DE JONG tijd gekregen om z'n kunnen te tonen. Dan moet hij „er" staan. „Dan wil ik in Grand Prix-wedstrijden kunnen star ten. Ik besef me heel goed dat het een lange weg is, maar we zijn goed bezig. Ik heb er alle vertrouwen in. Voorlopig is nu alle aandacht gericht op het Nederlands kampioenschap. Paarnaast rijd ik in het bui tenland een aantal wedstrijden voor het EK, maar dat is min der belangrijk. Ik krijg veel steun van mijn familie, van de sponsor, daar zal het zeker niet aan liggen". Mocht het, onverhoopt, toch mis gaan, dan is Remy van Rees welkom in de meubelfabriek-met-die- naam aan de Westvlietweg. De zoon van de huidige directeur blokt thans voor het eindexa men LTS (in Zoetermeer). „In de richting hout, ja, meubel maker worden hè. Al ben ik ook verder behoorlijk tech nisch onderlegd. Mijn broer Candy is de sleutelaar in de familie, een prima monteur, maar als het moet, kan ik de machine ook zelf wel in elkaar zetten, hoor. Zo moeilijk is dat niet". DICK KIERS WERKLOOSHEID HALT TOEROEPEN LEIDEN Het is drin gend noodzakelijk de werkgelegenheid in Lei den krachtig te stimule ren. Daarom moet de in dustrie in de stad flink worden uitgebreid. Dat stellen de CDA-raadsle- den P. Klück en D. van Duijn in een notitie aan de gemeenteraad. Wanneer Leiden geen actie onder neemt, zal de stad in eco nomisch opzicht achter gaan lopen op andere ge meenten in de Randstad. De centrale ligging van Leiden en de uitstekende infrastructuur bieden juist veel mogelijkheden. De teruggang van de indus triële ontwikkeling en de hoge werkloosheidscijfers die voor het jaar 2000 worden voor speld zijn in tegenspraak met het succes van de werving van bedrijven in het sciencepark en de kantorensector, zo stel len Klück en Van Duijn. Leiden kan het zich volgens de christen-democraten niet veroorloven om zoals de provincie dat doet werkge legenheid alleen in de vorm van regionaal georiënteerde bedrijvigheid te zien. „Het ge brek aan ruimte binnen Lei den en de wens om groene ge bieden open te houden, noopt ons tot een evenwichtige af weging van bestaande moge lijkheden". Doorschuiven Klück en Van Duijn verder dat de Leidse proble men op het gebied van werk gelegenheid niet naar de rand gemeenten doorgeschoven mo gen worden. In het jaar 2000 moet er volgens hun bereke ningen extra werkgelegenheid komen voor zo'n 2000 Leide- naren. De industriële bedrij vigheid dient daartoe stad krachtig gestimuleerd te worden. Ook moet Leiden veel meer doen aan de werving van bedrijven. Het gebrek aan bedrijfsterrei nen zou opgelost kunnen den door de Oostvlietpolder eventueel voor dit doel te be stemmen, zo menen de CDA- raadsleden. Wethouder M. van der Molen van ROVM wil de polder echter voor woning bouw bestemmen. De provin cie vindt dat de Oostvlietpol der voor recreatie behouden moet blijven. Dit kan eens gebeuren door de polder te ontgraven en vol te storten met slib. De Kamer van Koop handel heeft al de wen kennen gegeven behalve ningbouw ook bedrijven i polder te vestigen. Het CDA stelt in de notitie voor eerst een Milieu Effect Rapportage voor de polder op te stellen daarna over de definitieve be stemming te oordelen. voor 1 sterda land 1 WASSENAAR Bij een grootscheepse controle op naleving van de wet op de bestrijdingsmiddelen zijn gisteren in Wassenaar tal van gevaarlijke situaties ontdekt. De actie werd ge voerd door het bureau bij zondere wetten van de Wassenaarse politie in sa menwerking met de alge mene inspectiedienst. Achttien tuincentra, bollen-, planten- en groentekwekers en winkeliers werden gecon troleerd op de aanwezigheid en opslag van bestrijdingsmid delen. Eén kweker bleek de bestrijdingsmiddelen in een koelcel op te slaan terwijl dit streng verboden is. Dergelijke stoffen moeten in een afgeslo ten ruimte worden bewaard. Een ander bewaarde de mid delen in jampotten, omdat de originele verpakking kapot was gegaan. Enkele winkeliers kregen een inleveringsplicht voor verou derde en inmiddels verboden middelen. Eén winkelier had stoffen in zijn bezit die uit mi lieutechnisch oogpunt al sinds 1973 streng verboden zijn. De politie heeft tal van processen- verbaal uitgedeeld. Het is niet uitgesloten dat in de toekomst meer van deze steekproeven worden gehouden. ger Simons) LONDEN Het Britse disconto van 13 procent zal wellicht in de toe komst nog fors worden opgetrokken. Thatchers minister van financiën Ni- gel Lawson heeft dit laten doorschemeren aan de vooravond van de be kendmaking van het maandelijkse inflatie-per centage. Eind deze week bevestigt Lawsons departement vermoe delijk, dat de Britse inflatie af gelopen maand praktisch 8 procent bedroeg. Dat is meer dan twee keer zoveel als pre cies een jaar geleden en ook een flink stuk hoger dan wat een maand geleden door mi nister Lawson werd verwacht. Het betekent meteen dat de Britse inflatie nu haar hoogste niveau heeft bereikt sinds 1982. De regering Thatcher lijkt niet bij machte daar wat tegen te doen. Margaret That cher heeft in tien jaar veel vij anden verslagen, maar wat de inflatie betreft is zij even on machtig als al haar politieke voorgangers. De financieel- economische politiek van mi nister Lawson lijkt volkomen ondoel tref end. Sedert afgelo pen zomer doet hij vruchteloze pogingen om de koopkracht van zijn landgenoten fors te verminderen. Hij tracht dit doel te bereiken door telkens opnieuw het disconto opwaarts te manipuleren. Het bereikte kortgeleden de recordhoogte van 13 procent. Minister Law son zegt niet te zullen aarzelen om „indien nodig" het discon to nog verder op te trekken. De Britse rente zou dus over korte tijd 13,50 tot 14 procent kunnen bedragen. Want de kooplust van de Britten is nog steeds niet tot bedaren geko men. Hoewel zij doorlopend klagen over de toenemende duurte van het geld, vooral wanneer het gaat over hypo theken die moeten worden af gelost, wordt in de Britse win kels en warenhuizen alsmaar driftiger gekocht - hoofdzake lijk op krediet. Lawson geeft toe dat hij des noods een recessie zal veroor zaken om te voorkomen dat hij het pond sterling moet de valueren. Devaluatie is een maatregel die de Britse conser vatieven de schrik op 't lijf jaagt. Socialistische regeringen devalueren het pond sterling, maar conservatieve bewinds lieden geven de voorkeur aan andere strategieën. TON SMIT IN INTERIM-BESTUUR FC DEN HAAG DEN HAAG Het inte rim-bestuur van FC Den Haag heeft ernstige twij fels over een bedrag van 10.000 gulden, dat voor komt op een betalingso verzicht van de vorige week opgestapte voorzit ter Hans Walraven. FC Den Haag wil nagaan wel ke juridische stappen mogelijk zijn, nu boven water is geko men dat naast een afkoopsom van 50.000 gulden (die vorige week leidde tot het aftreden van Walraven en vice-voorzit- ter Corsmit) nog eens tien mil le is uitgegeven „zonder be stuurlijk fiat". De drie overgebleven be stuursleden (Werkhoven, Lou- werens, Van Driel) willen dat Walraven en Corsmit zo snel mogelijk opheldering geven over zowel de afkoopsom van een halve ton als de nu ont dekte tien mille. Interim-voor zitter/penningmeester Henk Werkhoven: „Het gaat bij die 10.000 gulden om een post in de commissie-sfeer (waar schijnlijk een percentage voor het aanbrengen van een spon sor, red.), voorkomend op een overzicht van de uitgaven die Walraven voor FC Den Haag heeft Volgens Werkhoven benadert het totaal van deze uitgaven „heel dicht" de twee ton, waartoe Walraven zich bij het opvolgen van Dé Stoop heeft verplicht. De brief waarin Stoop er bij het bestuur op aandringt het volledige bedrag van Walraven te innen, weegt voor Werkhoven c.s. „heel zwaar". „Daarom willen wij zo snel mogelijk opheldering over de bedragen die Walraven op zijn overzicht heeft opgevoerd. Bovendien zullen we er bij hem en Corsmit op aandrin gen ook naar buiten toe zo spoedig mogelijk duidelijkheid te verschaffen". Ton Smit Voorzitter Ton Smit van de Stichting Betaald Voetbal 's Gravenhage is gisteravond ge vraagd plaats te nemen in het interim-bestuur van FC Den Haag. Smit is door het inte rim-bestuur tevens gevraagd advies uit te brengen over wie als „tweede nieuwe man" het bestuur kan aanvullen tot het statutair vereiste aantal van vijf. Interim-voorzitter Werk hoven, die ook zo snel moge lijk de contacten met buurman ADO wil herstellen: „We zien het liefst dat Smit zelf nog ie mand meebrengt uit eigen ge lederen". Daarmee doelt hij op de uit sponsors bestaande Stichting Betaald Voetbal 's Gravenhage, die trouwens binnenkort waarschijnlijk offi cieel door het leven gaat als „Stichting business to busi- Reactie van Smit: „Ik moet er nog eens over nadenken, want ik heb een eigen zaak en zoiets vergt veel tijd". Het zou de tweede keer zijn dat Smit plaatsneemt in het bestuur, want in het begin van de jaren tachtig functioneerde hij ook als tijdelijk bestuurslid om de leemte op te vullen voordat Pieter den Duik aan het bewind kwam. ROB LANGEVELD Interim-voorzitter/penningmeester Henk Werkhoven: „Zo snel mogelijk opheldering over de bedragen die Walraven op zijn overzicht heeft opgevoerd". FOTO: CEES VERKERK Mode voorde fijnste jaren U MOET HEM TEGENKOMEN IN DE AUTORUBRIEK VAN DEZE KRANT. AMSTERDAM Uiterlij ke veranderingen ten spijt, in de Sovjetunie wordt psychiatrie nog steeds gebruikt als poli tiek machtsmiddel. In dit tijdperk van perestrojka onder partijleider Gor- batsjov blijft het mogelijk andersdenkenden eenvou dig „schizofreen" te ver klaren en op te sluiten in psychiatrische inrichtin gen. Het is een feit dat een aantal politieke gevangenen of dissi denten recentelijk is vrijgela ten. De internationale organi satie tegen het politiek gebruik van psychiatrie helft echter ook een lijst met zestig namen van gevangenen die ten on rechte in psychiatrische in richtingen worden vastgehou den. Van hen is zelfs bekend welke medicijnen zij krijgen toegediend om „rustig" te blij ven. Er bestaat ook een aan vullende lijst met negentig na- wordt aangenomen dat zij in inrichtingen zitten, maar met wie geen contact is. Zij zijn verdwenen. De Sovjetunie is erop gebrand haar slechte naam op het ge bied van misbruik van de psy chiatrie te zuiveren. Althans het zou het prestige van de au toriteiten ten goede komen wanneer het land weer zitting mag nemen in de Wereld Or ganisatie voor Psychiatrie (WPA), waar het in 1983 nood gedwongen uitstapte. Reden voor het vertrek van de Sov jetunie was de aanhoudende kritiek op het misbruik van de psychiatrie op politieke gevan genen. De WPA gaat medio oktober beslissen over de terugkeer van de Sovjetunie in haar ge lederen. En het is dan ook niet voor niets dat Moskou vorig maand een groep vooraan staande Amerikaanse psychia ters toestond ter plaatse onder zoek te doen naar misbruik van de psychiatrie. Volgens Moskouse bronnen zijn de bezochte inrichtingen van een nieuw verflaagje voorzien en de groep Ameri kanen zou hebben geconclu deerd dat een aantal zaken binnen het systeem zijn verbe terd. Niettemin bestaat nog volop de ruimte misbruik te maken van het systeem en psychiatrische behandelingen aan te wenden om andersden kenden de mond te snoeren. De groep psychiaters uit de VS doet overigens pas volgende maand officieel kond van haar bevindingen. Robert van Voren, secretaris van de eerder genoemde orga nisatie tegen het politiek ge bruik van psychiatrie ver klaarde gisteren dat volgens zijn informatie niets is veran derd. „Het prikkeldraad is het zelfde; de waakhonden, de machinegeweren... Het perso neel loopt tegenwoordig ritet meer in uniform maar in bur- gerkledij; het zijn echter de zelfde mensen die dezelfde be handelingen uitvoeren. En aan het hoofd van de Sovjet-p chiatrie staan nog „architecten" van het mis bruik ten bate van de poli tiek". Van Voren overhandigde gis teren het eerste exemplaar van het (Engels-geschreven) boekje „Misbruik van de Psy chiatrie in het Gorbatsjov- Tijdperk" aan professor F. Beyaert, directeur van het Pie ter Baan Centrum in Utrecht. Deze kon zich vinden in drie van de vier voorwaarden waaraan de Sovjetunie zou moeten voldoen wil zij terug keren in de WPA: vrijlating en rehabilitatie van politieke gevangenen uit inrichtingen; de „architecten" van het sy steem de laan uitsturen en een gedwongen internationale sa menwerking onder meer met de WPA. Een vierde voor waarde, de erkenning door de Sovjetunie „fout" te zijn ge weest, noemde Beyaert irreëel. „Dat zou geen enkele regering doen; dat deden wij na Indo nesië ook niet". politiek an dersdenkenden al heeft veran derd. Wel met de hoop dat de Sovjetunie is over te halen psychiatrie niet langer als poli tiek machtsmiddel aan te wen den door greep te houden op de Sovjetpsychiaters binnen de WPA. Van Voren gelooft daar niet in, zeker niet zolang professor Marat Vartanyan hoofd is van het overkoepelende onder zoekscentrum geestelijke volksgezondheid. Hij haalt een brief tevoorschijn die is ge schreven door dr. Victor Gin- dilis, hoofd van het instituut voor de psychiatrie dat onder geschikt is aan Vartanyans on derzoekscentrum. Microscoop Van Voren vreest dat de WPA ten gunste van de Sovjetunie Deze Gindilis zal stemmen. Niet omdat deze associatie van psychiaters ge looft dat Moskou haar beleid plagiaat van zijn wetenschap pelijke onderzoeksresultaten, van corruptie en van mede verantwoordelijkheid van de dood van ten minste drie me dewerkers. Evenmin fraai is de rol van diens vrouw, Orlovskaya die sinds begin jaren zeventig hoofd van de afdeling patho- morfologie (de leer van orga nismen en de oorzaak van ziekten) is, terwijl zij niet eens met een microscoop zou kun nen omgaan. Alle reden voor de organisatie tegen misbruik van de psychiatrie te vrezen dat de Sovjetunie weer zitting mag nemen in de Wereld Or ganisatie voor Psychiatrie. JOOS PERSOON Soviet Psychiatrie Abuse in the Gorbachev Era, 120 pag Prijs 15

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10