ieen verhoogde straling na mgeluk atoomonderzeeër Losgeslagen soldaten vielen Georgiërs als beesten aan" Nederlandse verliest moed in Griekse cel ONTDEK UW EIGEN, ZAKELIJKE REGIO IN DE STATENHAL. CQNTACTA'89 COU1VC1V,80 £3 AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB zagen. NA 4~ UITENLAND CcidócSouocmt MAANDAG 10 APRIL 1989 PAGINA 5 tvapo terug naar Angola NDHOEK Strijders van de Namibische on- ankelijkheidsbeweging Swapo verzamelen vanaf vandaag bij kerken en een aantal an- e punten in het noordelijke grensgebied om wapens in te leveren en zich terug te bege- naar hun bases in Angola. Alle Swapo-strij- moeten op 15 april het land uit zijn. Swapo- ?r Sam Nujoma gaf zijn strijders gisteren op- cht de gevechten in het noorden van Nami- waarbij verleden week ruim 260 Swapo-strij- en een kleine dertig leden van de Zuidafri- nse veiligheidstroepen de dood vonden, te een en naar Angola terug te keren. Over de icht van de Swapo is twee dagen lang onder la ideld in Mount Etjo. De Swapo-strijders zul- onder toezicht van VN-militairen naar de ns met Angola worden gebracht. ETA eist weer aanslagen op PAMPLONA Vijf bommen zijn zaterdag ontploft op twee plaatsen langs een spoorlijn in Navarro, in het noorden van Spanje. Rails en een elektriciteitstussenstation raakten beschadigd, maar niemand raakte gewond. De aanslagen wer den twee uur voor de explosies aangekondigd door een man die zei te spreken namens de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA. De bommen waren de eerste ETA- aanslag sinds 8 januari toen de ETA beloofde de wapens neer te leggen in ruil voor vredesonder handelingen met de regering. Laatste Britse krant weg uit Fleet Street LONDEN Met de laatste editie van het Britse dagblad „Sunday Express" is gisteren definitief een einde gekomen aan het tijdperk van de vermaarde Londense krantenstraat „Fleet Street". Net als alle andere grote krantenhuizen voor haar deden, verhuist ook de uitge verij van de in 1918 door Lord Beaver- brook opgerichte krant naar een loka- tie buiten de stad. Het beroemde Ex pressgebouw aan Fleet Street is voor bijna 280 miljoen gulden verkocht aan een Japanse firma in onroerend goed. De krantengeschiedenis van Fleet Street begon rond het jaar 1500 met de vestiging van de kleine drukkerij van Wynkyn de Worde. Grote onrust in bezette gebieden JERUZALEM Israëlische soldaten hebben gisteren in de bezette gebieden twee Palestijnen doodgeschoten: een 60-jarige man die een soldaat met een riek te lijf ging, en een jongen van twaalf jaar. De jongen werd gedood nadat een jeep van het Israëlische leger was bestookt met een brandbom. Zaterdagnacht heeft de Israëlische marine voor de kust aan de grens met Libanon een rubberboot tot zinken gebracht en de vier gewapende opvarenden gedood. De opvarenden zouden van plan zijn geweest een nederzetting aan de Israëlische kust aan te vallen. Arbeiderspartijleider en minister van financiën Shimon Peres gaf gisteren toe dat Israel via de Verenigde Staten met de Palestijnse Bevrijdings Organisatie PLO onder handelt, ondanks premier Shamirs. herhaaldelijke verze kering dat Israel nooit zaken zal doen met de PLO. Peres liet blijken dat hij het plan steunde, maar voorzag grote problemen in Shamirs weigering buitenlandse waarne mers toe te laten bij de verkiezingen, iets waar zowel de VS als de Palestijnen op aandringen Kritiek Verhoef op wetgeving VS SAN FRANCISCO „Het is van groot belang dat de Verenigde Staten meedoen aan een wereldwijd programma om aids te be strijden. Het aidsvirus kan je aan de grens niet stoppen. Er zijn al duizenden mensen die elke dag de grens overgaan waar ze helemaal niet achterkomen", aldus de Delftenaar Hans Paul Verhoef, die alsnog in San Francisco een conferentie over aids mag bijwonen. Verhoef heeft zes dagen in Minnesota gevangen gezeten omdat hij had verzwegen dat hij besmet is met het aids virus. De Amerikaanse wet ontzegt buitenlanders met aids de toegang tot het land. Vrijdagavond besloot een rechter voor Ver hoef een uitzondering te maken. Verhoef moest een borgsom van 10.000 dollar betalen, beschikbaar gesteld door het Minneso ta Aids Project. „Je houdt Het niet voor mogelijk wat ze «mij alle maal gevraagd hebben. Ze wilden dat ik zou verklaren dat ik helemaal geen seks zou hebben". Het is volgens Verhoef voor aidspatiënten heel belangrijk om internationale ervaringen uit te wisselen. Daarom is het zaak zo snel mogelijk wetgeving te veranderen die de uitwisseling van ervaringen onmogelijk maakt. h pvol|_ and DV JETUNIE MELDT 42 DODEN ior<11 LO Uit de door nenergie aangedreven lerzeeër van de Sovjet die vrijdag voor de van Noorwegen in x nd raakte en zonk, is egens voorlopige metin- van Noorse weten- appers geen radioacti- vrijgekomen. De kerntorpedo's aan 'J ird zijn volgens het r jetpersbureau Tass zo ontworpen dat ze geen ra dioactieve straling veroor zaken, ,,ook niet als ze op zeer grote diepte terecht komen". Westerse des kundigen menen echter dat dit niet automatisch betekent dat er op de lan ge duur geen stralingsge vaar kan ontstaan. De Sovjetunie maakte gisteren officieel bekend dat bij de ramp 42 mensen om het leven zijn gekomen. In de atoomon derzeeër brak vrijdagmorgen brand uit na een explosie. Het schip zonk enkele uren later ten zuiden van Bereneiland, 500 kilometer ten noorden van Noorwegen. Noorse verken ningsvliegtuigen zagen hoe 40 tot 50 zeelui uit het water wer den gehaald. Het Sovjetpers bureau Tass meldde vanuit Moermansk dat de onderzeeër 69 bemanningsleden had. Daarvan werden er 27 gered. „De bemanning van de onder zeeboot heeft zich moedig ge dragen in het gevecht om het schip drijvend te houden", schreef Tass. Het persbureau meldde dat de kernreactor in de onderzeeër was stilgelegd na het ongeluk om radioactie ve besmetting van de zee te voorkomen. De Russische legerkrant Kras- naja Zvesda (Rode Ster) meld de dat de onderzeeër op weg was naar Moermansk na een lange reis. In het zevende compartiment brak brand uit. Het gevecht om te overleven duurde meer dan vijf uur, maar was tevergeefs. De com mandant beval de bemanning het schip te verlaten. Intussen hadden vliegtuigen al red dingsvlotten uitgeworpen en waren Russische schepen in de buurt naar de onderzeeër ge stuurd, aldus Rode Ster. De overlevenden kregen medi sche verzoring aan boord van een schip dat hen naar Moer mansk bracht. Het ijskoude water had de reddingsactie be moeilijkt, schreef Rode Ster. klampen zich in het ijskoude FOTO: AP ilausul kunm gen, oervolg van de voorpagina) i )SKOU Door de aten van de Georgische :dstad Tiflis rijden ^brtdurend tanks en op ïl alle straathoeken militairen. Jongeren en rond met zwarte ggen en rouwbanden de doden te eren. geslol ij gens een ooggetuige vielen de relleneenheden gisteren in een woede-uitbarsting de de monstranten aan. „Zij wierpen zich als beesten op onze men sen, die zich niet konden ver weren", zo zei Leda Artsjvad- Het leger ging zo'n tiendui zend demonstranten op het Leninplein in het centrum van Tiflis te lijf met knuppels en traangas. Binnen een uur moesten driehonderd mensen naar het ziekenhuis worden overgebracht en vielen er do den. In totaal raakten 91 sol daten en agenten gewond, van wie vier zeer ernstig. De ge wonde politie-agerlten zouden zijn gevallen toen zij trachtten de betogers tegen de losgesla gen militairen te beschermen. Volgens het officiële persbu reau Tass hadden de soldaten en politietroepen strikte orders gekregen hun wapens niet te gebruiken en vooral voorzich tig op te treden tegen vrouwen en jongeren. Tass verklaarde Nationalisme De betogers riepen op tot af scheiding van Georgië van de Sovjetunie en van herintegra tie van het autonome gebied Abchazië in de republiek. In Soechoemi, de hoofdstad van Abchazië, gingen zevendui zend Georgiërs met vlaggen de straat op om te protesteren te gen de Abchazische eis tot af scheiding van hun gebied van Georgië. De meerderheid van de bevolking, die tot de etni sche groepering van de Abcha- ziërs behoort! eist meer auto nomie tegenover Georgië. De Georgische demonstranten be schuldigen het Kremlin ervan etnische onlusten in de auto nome regio Abchazië in de hand te hebben gewerkt. De onlusten in Tiflis begonnen vorige week dinsdag met een hongerstaking en een bezet tingsactie. De protesten waren georganiseerd door de onoffi ciële Nationale Democratische Partij van Georgië, de Partij van Nationale Onafhankelijk heid en vier andere informele oppositiegroeperingen. Waarnemers vermoeden dat de jongste protesten zijn aan gewakkerd door het groeiende' nationalisme elders in de Sov jetunie en door de ongekend openlijke debatten die vooraf gingen aan de verkiezingen voor het nieuwe Congres van Volksafgevaardigden van af gelopen maand. Vertegenwoordigers van zowel Georgische als Abchazische zijde waarschuwden onlangs dat het conflict mogelijk kan uitgroeien tot een schaal die vergelijkbaar is met de span ningen over het autonome ge bied Nagorny-Karabach tussen de republieken Armenië en Azerbajdzjan. Daarbij kwamen het afgelopen jaar meer dan negentig mensen om het le- (ADVERTENTIE) ïeid. doj Twee dagen persoonlijke ontdekkingen. Trefpunt in de regio voor fabrikanten, leveranciers, afnemers, dienst verleners adviseurs. deskui erde hd handl 'Ogh v ondanj inmidd! doet id van uwt zii naliteitl BEDRIJVEN CONTACTDAGEN 12 en 13 April in de Statenhal 's-Gravenhage Openingstijden ld.00-22.00 uur. rervalsiiT NUENEN „Wat zal het fijn zijn haar eens lekker te kunnen verwennen, want daar zal ze heus wel aan toe zijn en ze heeft het ook verdiend. Ellie heeft er zelf voor gekozen en ze is flink geweest, maar de moed begint haar nu toch in de schoenen te zakken". Nue- Mevrouw Van Kuijk i nen kijkt uit naar het moment dat haar dochter eindelijk weer thuis zal zijn. Dat haar standvastigheid Ellie op een verblijf van minstens een half jaar in een Griekse cel zou ko men te staan, had niemand kunnen verwachten. De i - de familie be- l pendel- Ellie Griekse vriend bus op weg naar huis grote familiefeest bij te wonen dat gegeven werd ter ere van de 90ste verjaardag van oma. Ellie werd "echter uit de bus gepikt en na een verblijf van tien dagen in een politiecel aan de Grieks/Joegoslavische grens overgebracht naar de gevangenis van Thessaloniki. Op haar naam staan schulden omdat ze verzuimd zou hebben haar auto en andere spullen De familie Van Kuijk in gelukkiger tijden op een Grieks terras. De foto is genomen tijdens de va kantie van vader en moeder Van Kuijk bij hun dochter en haar vriend Jurgo Orlandos in augustus vorig jaar. FOTO: PERS UNIE correct aan te geven toen zij zich in 1987 in Griekenland bij haar vriend vestigde. Het krij gen van een woon-werkver- gunning duurde langer dan de verblijfsvergunning geldig was en daardoor moest ze tussen tijds terug naar Nederland om dingen te regelen. Na terug komst werd ze van de ene in stantie naar de andere ge stuurd en die instanties bleken langs elkaar te werken en steeds andere termijnen te hanteren. Uiteindelijk bleek de kwestie alleen afgehandeld te kunnen worden als ze ruim 12.500 gulden betaalde aan in voerrechten voor haar drie jaar oude eend. Veel te veel, vond Ellie. die in beroep ging, want daarvoor was haar de mogelijkheid geboden. Extra complex werd de kwestie toen in Athene de auto gestolen werd. Dat leverde de verden king op dat de auto illegaal verkocht was, terwijl van de aangifte van de diefstal wel een aantekening gemaakt was in haar paspoort. Een onmiddellijk aangespan nen kort geding om haar vrij heidsberoving na haar aan houding op de thuisreis aan te vechten diende pas tegen Kerstmis. De negatieve uit spraak kwam mondeling begin maart en een schriftelijke be vestiging is er nog steeds niet. Al die tijd zit Ellie in Thessa loniki in een gevangenis tus sen 800 criminelen. Narcotica-agent betrokken bij cocaïne-handel MIAMI Een hoge functio- agent Jorge Villar, die reeds de Amerikaanse 14 jaar een speciale eenheid narcoticabrigade DEA i voormalige politieagent uit Florida zijn opgepakt in ver band met een cocaïne-zaak. Het zou gaan om de DEA- drugsbestrijding in Flori da leidt, en de ex-politieagent Alex Marrero. Marrero was één van de agenten die in mei 1980 werden vrijgesproken van het doodslaan van een zwarte verzekeringsagent. De vrijspraak leidde tot dagenlan ge rellen in de zwarte woon wijken van Miami. Daarbij vielen toen 18 doden. Kapitein Rob in China >ud i zegt „lKnarsetandend van woede staat de stuurman van Wang illen ga ng aan de oever: die gemakkelijke prooi is hem net ontglipt en hij is beetgenomen door een vrouw, een meisje, grieft hem ijk krijj j het ergst. Hij geeft zijn mannen het bevel het schip onder ;en als r (e nemen, maar ook de matrozen van de 'Pandora' hebben i over wapens gegrepen en enkele seconden later weerkaatsen de swanden het hevige knallen der geweren van weerszijden. JDRIAA eds uit de verte hoort Rob, dat er een vuurgevecht gaande is en hij geeft zijn paard de sporen. Aan de oever gekomen heeft hij niet veel tijd nodig om de situatie te begrijpen. Dat ziet er allesbehalve mooi uit, want tussen hem en de 'Pandora' bevindt zich nu de roversbende. Hij snelt terug en brengt Taaie Toon verslag uit. Meteen fluit ook al de eerste kogel langs hun oren en verschrikt komt Marga kijken, wat er aan de hand is. „We moeten er dwars doorheen zien te komen", zegt Taaie Toon grimmig, terwijl hij de paarden aanzet. Zelfverbranding als protest tegen VS SEOUL Een Zuidko- reaanse student is zaterdag in een ziekenhuis aan zijn verwondingen overleden na dat hij zichzelf in brand had gestoken. De 24-jarige Nam Tae Hyon had zich de vorige dag onder het uitroepen van anti-Amerikaanse leuzen met benzine overgoten en zichzelf vervolgens in de vlammen gezet. Volgens ge tuigen zong de student ook een populair wijsje waarin de hereniging wordt bezongen van de beide Korea's. VdB bestormt de hitparade BRUSSEL De Belgische oud-premier Paul Vanden Boevnants. eerder dit jaar veelvuldig in het nieuws door zijn spectaculaire ont voering, bestormt momenteel de Belgische hitparade. Met meer dan dertigduizend ver kochte singles van zijn new- beat-hit ..Qui?" heeft hij de zangeres Madonna, met haar al even populaire „Like a prayer", gevloerd. „Qui?", een door de Brussels Sound Revolution vervaar digde plaat, bestaat uit (met een syntesizer bewerkte) fragmenten van de perscon ferentie van VdB, waarop hij het verhaal van zijn ontvoe ring doet. Het door een mini male new-beat-deun onder steunde ..Qui m'a enlevé?" (Wie heeft mij ontvoerd?) en ..VDB. tu ne vas pas crever" (VDB, je krepeert hier niet') zijn het terugkerend refrein, waarop in Vlaamse en Waal se discotheken elk weekend wordt gedanst, en dat door Radio 21, de muziekzender van de RTBF. dagelijks wordt i' VDB, aanvankelijk nogal nij dig over zijn ongewilde pop- carrière, heeft zich volgens bronnen in zijn omgeving in middels bij het succes van zijn geslaagde BSR-parodie neergelegd. Wel hoopt hij nog steeds een deel van de auteursrechten te incasseren, om daarmee armen-organisa- ties in Brussel te ondersteun (ADVERTENTIE) SKAIMOIA A/AKGEREEDSCHAP Rellen in West-Berlijn Tweeduizend met stokken, stenen en bivakmutsen uitgeruste mensen zijn afgelopen zaterdag in West-Berlijn slaags geraakt met de politie toen zij demonstreer den tegen de slechte omstandig heden waarin de politieke gevangenen de Duitse cellen verkeren. Veroordeelde terroristen moeten hun straftijd in grotere groepen kunnen uitzitten, vinden de sympathisan ten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5