E Turkse vakbondsleider toch korte tijd vast Omstreden tekening is echte Van Gogh" Amerikaans Congres: geen problemen over vervanging Lance-raket Man en vrouw niet eens over vrijen M Arron: „Nederland brengt ontwikkeling Suriname in gevaar' BUITENLAND KUNST £etdóc@oiwtwit MAANDAG 10 APRIL 1989 PAGINA UITE ISTANBUL De Turkse vakbondsleider Celal Gü- ney is gisteren bij terug keer in Turkije korte tijd door de politie vastgehou den, maar daarna weer vrijgelaten. Dit is bekend gemaakt door wethouder P. Sanders uit Zaanstad, die deel uitmaakt van een delegatie die Güney bij de reis naar zijn vaderland vergezelde. Güney behoort tot de honder den ex-vakbondsbestuurders die hun land na de staatsgreep in 1980 zijn ontvlucht. Hij woont sinds 1985 in Zaanstad. Zondag vertrok Güney in ge zelschap van een zware dele gatie vanaf Schiphol naar Tur kije. De delegatie bestaat on der andere uit de Europarle mentariër P. Dankert en wet houder Sanders. Kort na aankomst op het vliegveld van Istanbul werd Güney door zes leden van de politie omgeven, afgezonderd van de rest van de delegatie en weggevoerd, aldus Sanders. De groep heeft nog tevergeefs De Turkse vakbondsleider Celal Güney zwaait met een roos bij zijn afscheid op Schiphol. Hij wordt uitgeleide gedaan door collega-vakbondsleden, onder wie voorzitter Stekelenburg van de FNV. FOTO: ANP wij moeten ons met betrek king tot deze incidenten niet al te rijk rekenen. We hopen dat het een signaal is van ver betering", aldus Sanders. geprobeerd waar Güney i bracht. Later verscheen Güney i: hotel waar de delegatie i tanbul verblijft. Op dat mo ment gaf de delegatie juist een persconferentie. „De delegatie is uiteraard erg blij met de vrijlating van Güney, maar Schiphol wil 2,6 miljard investeren AMSTERDAM Schiphol wil de komende vijftien jaar voor een bedrag van totaal 2,6 miljard gulden uitbreiden zo dat de luchthaven in de toe komst blijft meetellen als een van de grootste vliegvelden in Europa. De directie legt de laatste hand aan een zoge naamd „masterplan" waarin de uitbreidingsplannen wor den onderbouwd. Het plan moet in mei gereed zijn. De di rectie van Schiphol verwacht de komende jaren een verdub beling van het passagiersaan bod tot een maximum van dertig miljoen per jaar. In die periode kan het vrachtvervoer stijgen tot een miljoen ton op jaarbasis. GRONINGEN Mannen vinden het vrijen nu opwin dender en krijgen vaker een orgasme dan begin jaren zeventig. Vrouwen daarentegen zijn over het algemeen nog steeds niet tevreden over de seksuele belevenis tij dens het vrijen. Dat is de belangrijkste conclusie uit het proefschrift „Sex en sekse, verschillen in betekenisgeving tussen mannen en vrou wen", waarop P. Vennix komende week aan de Rijksuniversi teit Groningen promoveert tot doctor in de psychologische, pe dagogische en sociologische wetenschappen. Uit het onderzoek komt ook naar voren dat de verlangens van mannen en vrouwen in een seksuele relatie niet parallel lopen. Het gaat mannen vooral om het „samen doen", terwijl bij vrou wen „het samen zijn" voorop staat. Volgens Vennix vinden vrouwen intimiteit belangrijker om lekker te kunnen vrijen dan opgewondenheid. Voor mannen is dat ongeveer even belangrijk. Verder blijken de seksuele behoeften bij paren die langer bij el kaar zijn, niet beter op elkaar afgestemd te zijn dan die van wil lekeurige Acties tegen Shell in rustige sfeer AMSTERDAM Ruim dui zend mensen hebben zater dag in het .hele land actie ge voerd onder het motto „Shell uit Zuidafrika". In totaal werden in vijftien steden picketlines en kleine demon straties gehouden. De acties die nergens tot noemens waardige incidenten hebben geleid, zijn zijn bedoeld als „opwarmer" voor de grote actie-driedaagse bij het Shell-laboratorium in Am sterdam-Noord. Die vestiging wordt vanaf 19 april naar verwachting door duizenden demonstranten drie dagen geblokkeerd. CPN wacht met besluit over samenwerking AMERSFOORT De CPN heeft het afgelopen weekeinde tijdens haar congres in Amersfoort nog geen definitief besluit ge nomen over samenwer king met PPR en PSP bij de kamerverkiezingen van volgend jaar mei. Het congres verwierp enkele moties waarin stond dat de CPN in elk geval met een ei gen kandidatenlijst zou moeten uitkomen, maar sprak zich ook niet uit vóór samen werking. Wel werd besloten dat het par tijbestuur in juni de balans zal opmaken van de onderhande lingen met PPR en PSP. Aan de hand daarvan zal het con gres enige tijd later de knoop doorhakken. De besprekingen tussen de be sturen van PPR, PSP en CPN verlopen momenteel stroef. De PPR vreest dat de CPN. die sinds 1986 niet meer in de Tweede Kamer is vertegen woordigd, zich zo sterk als communistische partij wil gaan profileren dat de samen- werkingsgedachte op het tweede plan komt. Bovendien heeft de PPR strenge eisen in gediend met betrekking tot de lijstvolgorde. Nummer één moet een kandidaat van de PPR zijn, nummer twee een PSP'er, de derde opnieuw een PPR-lid en de vierde pas een CPN'er. Verder worden de be sprekingen bemoeilijkt door de interne verdeeldheid bin nen PSP en CPN over over de noodzaaken wenselijkheid van samenwerking. Het CPN-congres ging zater dag akkoord met een nota van het partijbestuur over de koers die de CPN wil volgen. Kern punten daaruit zijn onder meer: strijden tegen rechtse politiek, tegen bewapening, werkloosheid, milieuvervui ling en armoede. Ook wil de CPN een drastische arbeids tijdverkorting en verbetering van het stelsel van sociale ze kerheid. Voorts sprak het con gres zich uit tegen de invoe ring van een legitimatieplicht, vóór een verbod van racisti sche en neo-fascistische orga nisaties (zowel in Nederland als in de gehele EG) en ook voor steun aan de strijd tegen de apartheid in Zuidafrika. Vreedzame acties om bedrij ven zoals Shell te dwingen zich uit Zuidafrika terug te trekken acht de CPN gerecht vaardigd. DEN HAAG De voor zitter van de Commissie voor de Strijdkrachten uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Les As- pin, verwacht niet dat het Congres dit jaar proble men zal maken over de gelden die nodig zijn voor de modernisering van de nucleaire Lance-raket. Maar tegen 1991 zullen de uitgaven voor het ontwik kelen van een opvolger van de Lance zo hoog op lopen, dat het Congres de zekerheid zal willen heb ben dat de nieuwe raket ook ergens wordt ge plaatst. ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de NAVO bijwoonde, verklaarde tegen over Nederlandse journalisten dat dit jaar maar heel weinig geld, 30 tot 50 miljoen dollar (ruim 60 tot 100 miljoen gul den) nodig zal zijn. „Voor het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van defensie, is dat koffiegeld", aldus de Ameri kaanse volksvertegenwoordi ger. (Op een defensiebegroting van bijna 290 miljard dollar is 30 miljoen iets meer dan een- tiende van een-promille). De NAVO is vorig jaar na moeizaam overleg tot een compromis gekomen dat zegt dat de kernwapens voor korte afstand (SNF) waaronder de Lance „waar nodig up to date" moeten worden gehou den. De Westduitse regering wil een besluit over het invoe ren van een nieuwe raket, met een dracht van 500 kilometer in plaats van 1^0 kilometes het liefst tot na de verkiezii|n< gen van 1991 uitstellen. de Nederlandse tfoepen Bondsrepubliek zijn, zoals kend, met Lance-raketten b wapend. Voor het Amerikaanse Coi gres, al'dus Aspin, maakt nu weinig uit of de opvolj_ van de Lance in één land Bondsrepubliek) of drie landen (ook in Nederlai of België) zal worden plaatst. De Amerikaanse volksvert genwoordiger meende dat, dien wordt besloten tot mode nisering van de SNF, mindering van het huidij aantal kernkoppen voor kort afstandswapens i „onvermijdelijk" is. De pi blieke opinie zal modernis ring zonder vermindering aanvaarden. ^ap NDHO: ankelij! vanaf punt< wapei moet< Ier Sarr cht de waarb ^ïdeld t)VJ DEN HAAG De Suri naamse vice-president Henck Arron verwijt Ne derland min of meer de ontwikkeling en onafhan kelijkheid van Suriname in gevaar te brengen. Vlak voor het bezoek van de parlementsvoorzitter Jagger- nath Lachmon aan Nederland, deed Arron voor het eerst uit voerig uit de doeken wat de breekpunten zijn in de ont wikkelingssamenwerking tus sen Nederland en Suriname. Lachmon, die zaterdag in Ne derland aankwam, leidt een parlementaire delegatie die de vandaag begonnen conferentie over toerisme in Den Haag bij woont. Het lijkt niet uitgeslo ten dat de assembléevoorzitter met Den Haag zal praten over de impasse waarin de ontwik kelingsrelatie verkeert. De Europarlementariër Wim Ver geer heeft Lachmon het advies gegeven „op het hoogst politie ke niveau contact met Neder land te maken om de proble men op te lossen". Vergeer bood vorige week in Parama ribo een rapport voor het Eu ropees parlement over Surina me aan de regering aan. Hij vindt het „bedroevend" dat de betrekkingen tussen Neder land en Suriname in het slop zitten. „De Nederlandse hulp is onontbeerlijk om de ontwik keling op gang te brengen", al dus de Europarlementariër. De Surinaamse regering heeft volgens Arron een nota naar Nederland gestuurd waarin zij haar standpunt over de ont wikkelingssamenwerking her haalt. „De regering wacht op een reactie en dan moet beslist worden waar de volgende ron de van beleidsoverleg zal plaatsvinden", aldus Arron. Weg vrij na GATT - akkoord1' LO - nenei I erzee die irelr GENEVE De landen GATT (Algemene Overeei komst inzake Tarieven Handel) zijn het zaterdag Genève eens geworden o een compromis betreffen! ,j vier aspecten var handel. Daarmee gekomen aan een impasse drie maanden en is de weg vrij om verder te werken de liberalisering van de reldhandel. Het akkoord b helst een compromis over landbouwsubsidies, de han< in kleding en textiel, geesteli eigendom (zoals patenten octrooien) en waarborgen, tewel ontsnappingsclausul waarmee landen zich kunnt indekken tegen een plotselii ge uitbreiding van de impoi De akkoorden over 11 ande aspecten van de wereldhani die al in Montreal geslol werden, zullen nu ook uitj voerd kunnen worden. vai ,,nd Ti gens var apper k. £ord ofervolg )SKO aten ofdsta ;d irtdui itf jwel tg in mi en i ggen de d Loco-burgemeester laat verstek gaan bij Frank Sinatra ROTTERDAM De Rot- terdamse loco-burgemees ter R. den Dunnen heeft afgezien van zijn aanwe zigheid bij het galaconcert dat Frank Sinatra en vrienden zaterdagavond in de Rotterdamse Ahoy' gaven, omdat hij volgens protocollaire voorschrif ten niet met zijn zoon bij prinses Margriet en haar man aan tafel mocht zit ten. Den Dunnen zou als loco-bur gemeester de honneurs waar nemen van burgemeester Pe per van Rotterdam, die was verhinderd. Volgens de proto collaire voorschriften is er aan de koninklijke tafel" slechts plaats voor de (loco)-burge- meester en echtgeno(o)t(e). Den Dunnen wilde echter met zijn zoon het concert bijwonen, in plaats van met zijn echtge note. Het is gebruikelijk dat een ge meentebestuur in de persoon van burgemeester of loco-bur gemeester aanwezig is, wan neer een lid van het Konink lijk Huis de stad bezoekt. In dit geval lijkt er echter geen sprake te zijn van een affront van het Rotterdams gemeente bestuur ten aanzien van het Koninklijk Huis omdat dit voorschrift geldt voor officiële gebeurtenissen. Het concert van Sinatra staat niet als zoda nig geboekstaafd. KUNSTHISTORICA DRS. VAN DOOREN: DEN HAAG De Raad van State buigt zich dage lijks over allerlei proble men, maar het is een zeld zaamheid dat het eerbied waardige college zich moet uitspreken over de echtheid van een kunst werk. Niettemin is dat het geval, nu de Raad op 4 mei uitspraak moet doen in een ruzie tussen de Haagse kunstliefhebber dr. M.A. Mahmoud en het Rijksbureau voor Kunst historische Documentatie. Centraal in het conflict staat de vraag, of de Hagenaar nu wel of niet in het bezit is van een tekening van Vincent van Gogh. „Een vervalsing", zegt het bureau. „Een authentiek werk", houdt de verzamelaar vol. Hij beschuldigt het bureau van onzorgvuldigheid en heeft daarbij de Amsterdamse kunsthistorica drs. E. van Dooren aan zijn kant. Mevrouw Van Dooren was M.A. Mahmoud zijn vrije loop liet. „Ik pik het r langer meer", riep de verza melaar die zich ernstig gedu peerd voelt door het oordeel van het Rijksbureau. Zonder een certificaat van echtheid van het bureau is de tekening volgens hem niets waard. Het is duidelijk, dat op de achter grond van het jarenlange wel- les-nietes grote geldbedragen een rol spelen. R. Ekkart van het Rijksbureau voor Kunsthistorische Docu mentatie blijft vrij nuchter on der de opwinding rond de om streden tekening. „Het komt nu eenmaal regelmatig voor, dat we mensen moeten teleur stellen. In dit geval zijn we bo vendien niet over één nacht ijs gegaan. Diverse kenners heb ben zich over de tekening ge bogen, en zijn eenstemmig tot het oordeel gekomen, dat er in dit geval geen sprake is van een authentieke Van Gogh". Pikant Verschil van mening onder deskundigen blijft niettemin mogelijk. Het is pikant, dat een kunsthistorica als drs. E. van Dooren onomwonden stelt dat de tekening wel degelijk door Van Gogh is gemaakt. Mevrouw Van Dooren is na melijk op het terrein van de kunst bepaald niet de eerste de beste. Zij deed in 1983 aan de SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL n Amsterdam haar doctoraalexamen kunst geschiedenis en archeologie. Het onderwerp van haar doc toraalscriptie: Vincent van Gogh. Zij hield diverse lezin gen over de schilder. Momen teel beheert ze de kunstcollec tie van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam, die uit zo'n vijfduizend wer ken bestaat. „Een jaar lang ben ik met het bestuderen van de tekening bezig geweest. Urenlang heb ik met een microscoop boven het origineel zitten turen om alle details zo nauwkeurig mo gelijk onder de loep te nemen. In een uitvoerig rapport heb ik ten slotte mijn oordeel gege ven. Als ik zeg, dat de teke ning door Vincent van Gogh is gemaakt, is dat meer dan een veronderstelling. Het is een keihard feit", aldus een felle drs. Van Dooren. Zij ,zegt de stellige indruk te hebben, dat er op het Rijksbu reau voor Kunsthistorische Documentatie maar wat wordt aangerommeld. Volgens haar heeft het bureau de tekening nooit serieus onderzocht. „Er wordt een politiek spel ge speeld, waarbij het ministerie in de eerste plaats uit eigenbe lang handelt", is haar overtui ging „Natuurlijk begrijp ik wel, dat veel mensen zich bij het bu reau melden met kunstwerken die inderdaad vals zijn. Maar dat is nog geen reden om on zorgvuldig te handelen", stelt ze verontwaardigd vast. Een beschuldiging, die R. Ek kart van het bureau op zijn beurt weer als „onzinnig en ernstig grievend" van de hand wijst. „Wij zijn een integer bu reau en wij hebben geen reden ons wetenschappelijk gefun deerde oordeel te wijzigen". Hij hoopt dan ook van harte dat de Raad van State de Haagse kunstverzamelaar in het ongelijk stelt. Handtekening De oorsprong van de opwin ding rond de tekening ligt al in de jaren zeventig. Verzame laar Mahmoud bracht een be zoek aan de Haagse kunsthan delaar Ten Cate. Deze liet hem een tekening zien van een aardappelspitter op de rug ge zien. Koper en handelaar wa ren het roerend eens: hier was sprake van een origineel en onbekend werk van Vincent van Gogh. De stijl was onmis kenbaar en bovendien had de vh De aardappelspitter. beroemde schilder zijn werk eigenhandig gesigneerd. Ver der had hij boven zijn handte kening nog kort omschreven, wat het werk voorstelde. Volgens dr. Mahmoud werd een koopcontract opgesteld waarin werd bepaald dat hij voortaan de rechtmatige eige naar van de tekening was. Bij verkoop op een veiling zou hij tachtig procent en de hande laar twintig procent van de opbrengst krijgen. Slechts in dien het werk onverhoopt een vervalsing zou blijken, zou de koop ongedaan worden ver klaard. Maar een vervalsing leek onwaarschijnlijk, niet in de laatste plaats omdat de ma ker behalve zijn handtekening nog in een zestal woorden had omschreven wat het kunst werk voorstelde. Een verval ser zou het zichzelf daarmee onnodig extra moeilijk maken. De kunstverzamelaar dacht de vangst van zijn leven te heb ben gedaan, totdat hij het werk ter beoordeling voorleg de aan het Rijksbureau voor Kunsthistorische Documenta tie. Tot zijn verbijstering wei gerde het bureau de tekening als authentiek te kwalificeren. Kunsthandelaar Ten Cate eiste daarop dat de koop ongedaan werd verklaard. Mahmoud weigerde dit echter. Hij bleef geloven in de echtheid, werd niet alleen gesteund dol de Amsterdamse kunsthist| rica drs. Van Dooren, ook door een handschriftkul dige. T De Rotterdamse grafoloog I Deen verklaarde na ondd zoek: „Er zijn geen aanwijzi| gen gevonden die op sing van tekst en signatuj wijzen. Het komt mij opschrift en signatuur do| Vincent van Gogh zijn schreven". Een tweede ond3 zoek van een andere deskul dige, dr. P. Baier, leverde hJ zelfde resultaat op. De hand! kening was ook volgens h(| „waarschijnlijk authentiek". Proces Omdat het niet aannemelijk dat Vincent van Gogh zi handtekening zette onder wt ken die niet door hem wan gemaakt, eiste dr. Mahmoi een rectificatie van het Rij! bureau voor Kunsthistorisd Documentatie. Het bure bleef echter bij zijn oorspro kèlijke oordeel. De Haag kunsthandelaar Ten Ca spande daarop zelfs een prot voor de rechtbank tegen Mahmoud aan. Opnieuw trok de Haag kunstverzamelaar echter a het korste eind, maar ondan een dwangsom die inmiddi kapitalen bedraagt, doet i nog altijd geen afstand van tekening. Hij beschouwt zie zelf als het slachtoffer v „witte boorden criminaliteit' „Het ministerie wil mijn tel ning eerst als een vervalsii bestempelen, om hem later 4 een veiling voor een pi zelf op de kop te kunnen ken", is zijn overtuiging. Hij eist van de Raad van S dat deze het Rijksbureau Kunsthistorische Documenl tie oplegt het oordeel tekening alsnog in te trekki Het origineel, waarvan hij waarde op miljoenen guldel schat, heeft hij in ZwitserlaJ] ondergebracht. Dr. Mahmi herinnert eraan dat in 1 verwarring ontstond rond vraag of een tekening wel niet door Rembrandt was j maakt. Dat bleek wel degel het geval te zijn. Met and^* woorden: nieuwe ontdek!-' gen zijn in de kunst nog mogelijk. Dr. Mahmoud i afgestudeerd jurist en zegt op de bodem" te willen gatg zijn recht te krijgen. In hoeverre hij gelijk krij ^et moet op 4 mei blijken als Raad van State zich i kwestie uitspreekt. WILLEM GOUDRIAACj's'u hij i swani

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4