Marathonduo ivertuigend olleybalformatie Jerdient respect Stokkel maakt bij fans emoties los SHORTTRACKERS GOUD EN ZILVER ROOKS STELT KANDIDATUUR EETJE WRAAK VERMEULE EN ZERSTERK DEBUUT DIRKS (ayne Gardner brengt jussies buiten zinnen Chinese muur gesloopt Kernploeg dames sterk veranderd -30RT QeidwQowuvnt MAANDAG 10 APRIL 1989 PAGINA 15 neding treft Insloze paarden LUND De Fries Tjitse iding bezet na de eerste van het Europees kampi- jchap voor pikeurs de ste plaats. Nederlandse kampioen het slecht met de loting, hem toegewezen paarden den door de kenners vol- kt kansloos geacht. Sme- werd in velden van elf 'nemers achtereenvolgens inde, achtste en negende I. Hij bracht daarmee zijn rlopig totaal op 22 punten. Zweed Olie Goop bezet 46 punten de eerste SOLIHULL De short trackers heb ben gisteren de eerste stap gezet naar een volwassen benadering van de sport, die over drie jaar voor in Albertville voor het eerst officieel op het program ma van de Winterspelen zal prijken. Vergeleken met de Canadese short trackers is de situatie in Nederland schrijnend. De Canadese kernploegle den ontvangen jaarlijks een onkosten vergoeding van 16.000 gulden. De Ne derlanders moeten het met 750 gulden per jaar stellen. In Solihull streden de Nederlanders op de 5000 meter alleen tegen Canada. Ra- vensbergen kon in de finale geen beroep doen op Charles Veldhoven, die al wekenlang last heeft van een hard nekkige griep. Veldhoven deed wel mee in de kwalificatieronde, maar meldde zich voor de finale af. Zijn ver vanger Jan Hoogeveen betekende geen verzwakking. Het viertal, dat verder bestond uit Richard Suyten, Jacco Mos en Jeroen Otter, bleef de Canadezen ruim voor en nam daarmee de titel van Italië over. Ook de dames deden het goed op de 3000 meter. Monique Velzeboer, Joëlle van Koetsveld, Priscilla Ernst en Anja van der Poel (de vervangster van de geblesseerd geraakte Claudia Wolvers) grepen net naast het goud. Bulgaarse atleten krijgen levenslang WENEN Twee Bulgaarse atleten zijn voor het leven geschorst, nadat zij verleden maand bij een dopingcontro le positief werden bevonden. Volgens het Bulgaarse blad Naroden Sport betreft het de 21-jarige Senka Asenova, bronzen medaillewinnares in de categorie tot 75 kilo bij de eerste wereldkampioen schappen gewichtheffen voor dames en de zestienjarige verspringer Krun Ivanov. Ook Asenovas trainer moet volgens het blad rekening houden voor het leven te worden geschorst. Ijshockeyer betrapt op doping OSLO De Oostenrijkse ijs hockeyer Siegfried Habrl is bij de wereldtitelstrijd ijshockey voor B-landen in Oslo betrapt op het gebruik van verboden stimulerende middelen. Toer- nooileider Miroslav Subrt maakte niet bekend welke substantie in de urine was aangetroffen. Doordat Habrl positief werd bevonden, werden de twee treffers van zijn ploeg tegen Noorwegen (8-2) geannuleerd. Volgens de reglementen van de internationale ijshockeyfe- deratie IIHF kan Habrl reke nen op een schorsing van an derhalf jaar. Doctor en Badenberg winnen Tulpenrally BARNEVELD De tiende in- ternationale Tulpenrally is giste ren door de Ford Sierra-équipe Erwin Doctor en Theo Baden berg gewonnen. Voor Nijverdal- ler Doctor was het zijn eerste overwinning in dit seizoen. John Bosch en Ruud Oosterbaan, die tien van de zeventien klasse mentsproeven winnend afsloten, werden tweede. De teams van Bosch Doctor delen nu met 148 punten de eerste plaats in de strijd om het open Nederlandse rallykampioenschap. AVIGNON Steven Rooks heeft duidelijk gemaakt dat hij klaar is om zijn slag te slaan in de Waalse klassiekers. De Noordhollan der won de „open" Ronde van de Vaucluse en stelde daarmee zijn kandidatuur voor de Waalse Pijl (woensdag) en Luik-Bastena ken-Luik (zondag). De laatste rit van de vijfdaagse eindigde in een massasprint, ge wonnen door de Belg Sammy Moreels. Rooks eindigde als vierde. Maarten den Bakker leek de amateurklas- sieker de Hel van Mergelland op zijn naam te schrijven, maar juichte te vroeg toen bleek dat er nog een ronde van drie kilome ter gereden moest worden. De Abbenbroe- ker moest bij de tweede doorkomst zijn meerdere erkennen in Willem-Jan van Loenhout en Joost van Adrichem. i Nijgh r, Hi en C rs (Ui ASSLUIS De kwali- tie „kanjer" was af ge in zaterdag bij de itigste Westlandmara- van toepassing op zo- John Vermeule als inie Dirks (28). Met nog redelijk voorspel- e zege in een persoon- e recordtijd (2.12,22) Vermeule weer een tje wraak voor zijn ge dongen absentie bij de len in Seoul. Verras der was het ronduit ij- iterke marathondebuut Dirks, die zijn aller- ite superlange optre- meteen beloond zag brons. ging echt boven verwach- hijgde Tonnie Dirks, origine veldloper, in zijn it onverstaanbare Brabant- 'n dialect. „Achteraf bezien alleen de start wat tegen", Dirks, die na zijn tocht het als vanouds winderi- Westland de veelbelovende van 2.13,16 liet noteren. Toen Vermeule in 1986 in het zelfde Maassluis debuteerde, was hij goed voor 2.17,50 en momenteel behoort hij onmis kenbaar tot de nationale top- vier. „Ik ging weg op een schema van 2.14. Misschien had ik wel op een wat scher pere tijd kunnen mikken", al dus de uit het dorpje Zeeland afkomstige Dirks, die zich pas volgend jaar weer opnieuw aan de 42,195 kilometer wil wagen. Limiet De Zeeuw John Vermeule heeft daarentegen zijn zinnen gezet op de marathon van au gustus aanstaande in Ensche de. „De kwalificatiehormen voor de EK'90 zijn nog niet helemaal duidelijk, maar ik streef ernaar de limiet al in augustus te lopen", aldus Ver meule. Hoewel de richttijd van Vermeule zaterdag was ge prikt op een nieuw baanre cord, slaagde hij er niet in Cor Vriend (2.11,41 in 1984) te ont tronen. De onverwachte afwe zigheid van Jos Sasse was daar mede debet aan. De coming- man uit de atletiekwereld moest plotseling verstek laten gaan, omdat hij werd gehin derd door een liesblessure. Vermeule raakte daarmee zijn voornaamste steunpilaar kwijt en moest een belangrijk deel van de race „solo" afleggen. Ook enkele als „hazen" inge huurde Polen konden de Zeeuw niet van dienst zijn, omdat zij door visumproble men het kassenland niet kon den bereiken. De daardoor des te overtuigen der overwinning van Vermeu le rechtvaardigt de voorspel ling dat hij (samen met Marti (ten Kate) bij de Spelen van '92 in Barcelona Nederlands kans rijkste afgevaardigde zal zijn. „Barcelona is mijn grote doel", had Vermeule al in een eerder stadium verkondigd. De Zeeuwse scheepsarbeider heeft zich snel heengewerkt over de teleurstelling van Seoul, waar voor vorig jaar hij slechts 42 tellen tekort kwam. Barrière De latere winnaar John Vermeule in c positie met voor zich SB» n» Vanderherten en Vanderelst (rechts). Vermeule zaterdag compleet geweest, maar opnieuw slaag de hij er op het nippertje niet in de barrière van 2.12 te slechten. Wel boekte hij zijn eerste overwinning in zes wedstrijden, waarin hij (met uitzondering van New York, vorig jaar) telkens zijn eigen beste tijd verbeterde. Op het zo langzamerhand be roemd wordende fietspad on der de winderige dijk, zette Vermeule uiteindelijk zijn aanval in. Met nog ruim tien kilometer voor de voeten, week de taktiek van Vermeule af ten opzichte van die van de vorige Westlandse winnaars.. De bebrilde Zeeuw („Ik draag contcactlenzen, vandaar") had nog slechts concurrentie te duchten van de Belg Dirk Vanderherte, wiens landge noot Paumen zijn voortrek kersrol als beste vervulde. „Echt moeilijk, zoals vorig jaar in Rotterdam, heb ik het niet gehad. Omdat je op een gege ven moment weet dat je gaat winnen", rapporteerde Ver meule na afloop. Zo zeker was Vanderherte in elk geval niet van zijn tweede stek. Hij zag zijn voorsprong van 45 seconden op Tonnie Dirks („Ik dacht dat hij een trimmer was"), zienderogen slinken. Uiteindelijk resteerde tussen hen slechts één seconde verschil, maar Dirks is nog niet te verleiden tot een defi- FOTO: ANP nitieve overstap „Ik ga me dit seizoen weer op het baanwerk richten". Dirks werd dus derde, evenals de Haagse Joke Kleyweg. Met 2.48.53 was zij ruim zes minu ten sneller dan zij ooit had ge lopen. De zege bij de dames ging naar de Russische Siije Eichelman, die met een per soonlijk record van 2.34.09 de goede condities in het West- land onderstreepte. ROB LANGEVELD lAustraliër Wayne Gardner kwam tijdens de laatste training Iten val (op de foto samen met de achter zijn motor liggende Iroff), maar won desondanks zijn eigen Grand Prix. FOTO: AP LLIP ISLAND Jarenlang zeurde Wayne Gardner bij de feste motorsport-bazen zijn geboorteland Australië een Grand I wegrace toe te wijzen. Uiteindelijk kreeg de wereldkam- |h van 1987 loon voor zijn niet aflatende praatwerk. De FIM itste Phillip Island voor 1989 op de kalender. Gisteren bracht jriendelijke Australiër 100.000 landgenoten in extase door de «rture op het idyllische eiland op zijn naam te brengen. heb er de laatste dagen voortdurend van gedroomd. Na mijn in de training geloofde ik echter niet in een zege voor eigen iek. Het was één van de zwaarste wedstrijden uit mijn loop- 1. Maar met het grote enthousiastme van het publiek kon het i< nlijk niet fout gaan", was de reactie van de dolgelukkige d traliër. s Spaan heeft zijn eerste punten voor de strijd om het we- kampioenschap in de 125cc-klasse binnen. Het werden er twintig, zoals hij zelf gehoopt had, maar slechts acht. 250cc-klasse ging de zege naar titelverdediger Sito Pons. ick van den Goorbergh werd 23e. bezorg j Van ?n Gofl Plas, Lokhi \dse; T LEEUWARDEN De spanning in de slotronde van het 71e toernooi om het nationale damkampi oenschap bleef zaterdag precies vier uur gehand haafd. Toerx dwong Arjen van Leeuwen, titelkandi daat Rob Clerc remise af en kon Jos Stokkel als sterkste dammer worden gehuldigd. De 29-jarige Huissenaar nam daarmee de door zijn clubgenoot Ton Sijbrands niet verde digde titel over en plaat ste zich tevens voor het wereldkampioenschap, dat volgend jaar in no vember in Groningen wordt gehouden. Geert van Aalten en Johan Krajenbrink kwalificeerden zich door de zege met Stokkel en Clerc voor de volgende fi nale. Europees kampioen Ge rard Jansen en Bouke Bies deelden de vijfde plaats en ko men ook voor directe plaatsing in het volgende nationale kampioenschap in aanmerking als het het KNDB-bestuur daarvoor geen andere groot meesters uitnodigt. De emoties kwamen in deze dertiende ronde bij de suppor ters van Stokkel pas goed los op het moment dat Clerc defi nitief zijn titelrace zag geblok keerd. Een half uur lang was de spanning te snijden nadat de Huissenaar zijn laatste par tij zelf in winst had omgezet. Tegenstander en clubgenoot Jeroen Goudt hield ruim twee uur uitstekend stand in een partij waarin Stokkel heel weinig risico's nam. In de ope ningsfase en ook in het begin nende middenspel bood de Huissenaar Goudt de gelegen heid om tot vereenvoudigin gen over te gaan en de En- schedese leraar maakte daar direct gebruik van. Stokkel zette na verandering van tak tiek binnen een tiental zetten de partij naar zijn hand. „Ik heb gedaan wat ik kon, maar deze uitslag is gezien de vorm waarin ik dit toernooi verkeerde volkomen logisch", aldus Goudt, die dan ook geen verwijten kreeg voor de fou tieve programmering want de spelers waren in ieder geval daarvoor niet verantwoorde lijk. Clerc stond op het mo ment dat Stokkel zijn duel had afgesloten voor de opgave zijn partij tegen Arjan van Leeu wen ook in winst om te zetten om nog een barrage te kunnen afdwingen. De Hagenaar had echter heel wat te stellen met de 20-jarige debutant, die in het strategische duel uitste kend partij gaf. In de tijdnood fase nam hij een direct remise opleverende combinatie, waar na Clerc op zoek kon naar zijn grootste concurrent om hem te feliciteren. Dat Clerc de twee-, de plaats nog zou moeten de len, stond bij voorbaat vast. Uiteindelijk zagen slechts twéé van zijn drie clubgenoten kans hem op de valreep nog te ach terhalen. Geert van Aalten was de eerste nadat Schotanus zich in het middenspel had verkeken op de wending die de Huissenaar had aange- FOTO: Dijkstra bracht. Europees kampioen Gerard Jansen zag zijn opmars gestuit door Hendrik van der- Zee die hem na vier en een half uur remise afdwong, waardoor Jansen moet af wachten of hij opnieuw voor wedstrijden moet spelen. 0CESNO De Neder- dse volleybalploeg ft ondanks twee ne- lagen tegen het natio- team van de Vere- le Staten respect afge- le ongen in het Ameri- nse kamp. Na het ver- ra openingsduel op lag volgde zaterdaga- in Fresno de tweede j. Net als een dag der in Albuquerque est de ploeg van de trekkende Arie Selin- het doen met één ge- ranen set. De Amerika- wonnen met 15-9, 7- 15-7 en 15-9. j id i N dagavond na het spectacu- openingsduel oordeelde verdeler Peter Blangé: verschil is miniem. We iten deze Amerikaanse ploeg kunnen verslaan". De ambitieuze doelstelling kon een etmaal later nog niet in daden worden omgezet. In de met 4200 toeschouwers matig bezette Selland Arena van Fresno, hield de wereld- en Olympisch kampioen de briga de van Selinger andermaal on der de duim. Bij de opening van de trip, die vijf wedstrijden telt waarna de serie in Nederland (op 22 april onder meer in Houtrust) wordt voortgezet, kwamen de Ame rikanen nog met de schrik vrij. Het team van Selinger, dat na drie eentonige trai ningsmaanden smachtte naar wedstrijden, dwong het Ame rikaanse zestal diep in de re serves te tasten. Bill Nevelle, de opvolger van de na de Olympische Spelen vertrok ken Marv Dunphy, constateer de met enig respect: „We heb ben het eerste duel met fortuin gewonnen. Op deze Neder landse ploeg zullen nog veel mondiale topteams zich verkij ken." De eerste, die dat toegaf, was de Amerikaanse coach Bill Neville. Hij wilde zijn geld niet zetten op de komende vier wedstrijden. De Amerika nen wonnen het eerste duel met 15-12, 12-15, 17-15, 15-7. In de tweede ontmoeting dien de het keerpunt zich aan bij 8- 7 in de derde periode. Ron Zwerver, bezig aan een sterke fase, kreeg een rode kaart van scheidsrechter John Lorea en het bijbehorende puntverlies haalde Nederland volledig uit het ritme. De Amerikaanse ploeg profiteerde van de op schudding: 15-7. Overigens liep de doorgaans flegmatieke Jan Posthuma in de vierde set ook een rode kaart op. De ana lyse van Selinger was niettemin duidelijk: „De Ame rikanen toonden zoveel ontzag voor ons, dat ze geen enkel ri sico durfden te nemen en al leen. op hun sterkste zestal vertrouwden". DORTMUND Het gat dat de Zweedse tafelten- nisers bij het teamtoernooi in de Chinese muur sloe gen bleek de aanzet voor een bijna algehele sloop. Bij de 40e strijd om de we reldtitels in Dortmund werd China een slag toe gebracht die lang zal na werken. In de zeven finales waren de vroegere heersers in de tafel tenniswereld in slechts drie vertegenwoordigd, alleen bij de vrouwen. Qiao behaalde drie titels: het enkelspel (te gen de Noordkoreaanse Li), het dubbelspel met Deng en tevens de landenwedstrijd. Maar. die overwinningen wa ren slechts kleine pleisters op de grote wonde die in het bijzonder de Zweedse man nen toebrachten. De Scandi- naviërs wonnen de teamtitel, door een zege van 5-0 op China, en leverden de num mers één en twee van het in dividuele toernooi; Waldner en Persson, van wie de laat ste verantwoordelijk was voor de uitschakeling van maar liefst vier Chinezen. Waarschijnlijk heeft dat de jongste van de twee in de fi nale toch opgebroken. Wald ner was nog fit, zowel geeste lijk als fysiek. Voor. hem stond er wel meer op het spel dan voor Persson. Twee jaar geleden stond Waldner ook al in de eindstrijd waarin hij verloor van Jiang. De Westduitsers Rosskopf (links) en Fetzer uiten hun vreugde na de zege in de halve finale op de Chinese titelverdedigers Chen en Wei. Nieuw systeem bij de heren DORTMUND Bij de 41e wereldkampioenschappen tafelten nis, in 1991 in de Japanse stad Chiba, zullen de mannen in de teamcompetitie strijden volgens een nieuw systeem. Er zullen niet meer minimaal vijf en maximaal negen enkelspelen worden afgewerkt, maar hoogstens vier enkelspelen en een dubbel. De opzet is daarmee gelijk aan het toernooi bij de dames. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.00 uur Van thuisbridger tot clubbridger. Nederland 2, 19.15 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 2, 23.35 uur: NK schaken. Nederland 3, 21.15 uur: Sport Studio. België Nederlands 2, 20.00 uur: Extra time. Sky Channel, 18.00 uur: Euro spórt menu. Sky Channel, 19.00 uur: Euro- MORGEN BBC 2, 14.40 uur Zeilen. DEN HAAG De kernploeg schaatsen bij de vrouwen kent een sterk gewijzigde samen stelling. Moolhuizen, Preuter, Paul en Bollaert keren niet te rug. Voor dit kwartet zijn uit genodigd de 18-jarige rijdsters Van Schie, Voetelink en Zwol le. Stam en Meijer maken op nieuw deel uit van de kern- ploeg. Bij de mannen is één wijziging toegepast. Voor Koopmans heeft nu Bloemberg een invi tatie gekregen. Aan de sprintploeg mannen, waarin de gestopte Ykema ontbreekt, zijn de jeugdige Van de Brink (18) en Van de Poel toegevoegd. Over de begeleiding van de ploegen wordt eind deze week gesproken. De samenstelling van de kernploegen voor het seizoen 1989-'90 is voor wat betreft de senioren als volgt: Heren allround: Bloemberg (Assen, 21 jaar). Bos (Den Haag, 20), Van de Burg (Den Hoorn, 20), Kemkers (Eelde, 22), Portijk (Heerenveen, 21) en Veldkamp (Den Haag, 21). sprint: Van de Brink (Hattem, 18), Loef (Eindhoven, 20), Nuyens (Den Haag, 22), Van de Poel (Roelof- arendsveen, 20) en Terpstra (Enge- lum, 24). Dames allround: Van Gennip (Haarlem, 24), Meijer (Assen, 19), Van Schie (Stompwijk, 18), Stam (Egmond Binnen, 24), Voe telink (Heerhugowaard, 18) en Zwol le (Heerenveen, 18). sprint: Aaftink (Baambrugge, 22), Haringa (Amsterdam), 24) en Loor- baeh (Sappemeer, 24). Masters-titel blijft in Brits bezit AUGUSTA De hoofdprijs van de US Masters, één van de meest prestigieuze kampioen schappen die de golfwereld rijk is, blijft in Brits bezit. Na dat vorig jaar de Schot Sandy Lyle alle Amerikanen groen van jaloezie achterliet toen hij de keurig bijpassend gekleurde blazer over z'n schouders trok, mocht vannacht Nick Faldo de hoogste eer in ontvangst ne men. Na een spannend toer nooi, geteisterd door hevige regenval op de ultra-dure golf club in Augusta (Georgia), hield de Engelsman zijn zenu wen het best in bedwang. Fal do, in 1987 reeds winnaar van het open Britse kampioen schap, won na twee holes in de noodzakelijk gebleken barrage van Scott Hoch. De Ameri kaan bleek de immense druk niet aan te kunnen en miste tot grote schrik van z'n gefru streerde fans een onmisbaar lijkende putt.'Toen Faldo voor de beslissende slag aanlegde, trilden zijn handen niet en was de strijd beslist. Ben Crenshaw en de Australiër Greg Norman, die ook lange tijd op de eerste prijs mochten hopen, eindigden ex aequo op de derde plaats, het Spaanse idool Severiano Ballesteros werd vijfde. Westduitsers met moeite verder in Davis Cup PRAAG Zweden, Verenig- .de Staten, Joegoslavië en Bondsrepubliek Duitsland hebben zich in het weekeinde geplaatst voor de halve finales van de hoofdgroep van het 78e toernooi om de Davisbeker. De Westduitsers hadden tegen Tsjechoslowakije de grootste moeite zo ver te komen, Joe goslavië en de Verenigde Sta ten waren al na het dubbelspel zeker van kwalificatie tegen respectievelijk Spanje en Frankrijk en Edberg stelde te gen Oostenrijk de zege veilig in het voorlaatste enkelspel. In de halve eindstrijd speelt de Bondsrepubliek tegen de Ver enigde Staten en treft Zweden de Joegoslaven.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15