1 BOEKENMARKT HUISI ■RAADk Weduwnaars nu ook recht op pensioen Tentenshow ANWB Met vastgeschroefd gebit kiezen stevig op elkaar .HOE ZIT DAT DAN?" 11 VROOMS DREESMANN CONSUMENTENINFORMATIE SaidóaQowvant MAANDAG 10 APRIL 1989 PAGINA 10 Veiliger trimmen met knipperlichtjes De winter is weliswaar voor bij, maar het trimseizoen be gint voor velen pas nu. En wie wegens zijn werkzaamhe den in de avonduren moet trainen loopt al gauw de kans in het donker de laatste lood jes af te leggen. In donker en bij slecht weer is het belangrijk gezien te worden. Nog veel te weinig beseffen hoe belangrijk dat is, getuige ook het grote aantal automobilisten dat in sche mer, slecht weer of bij andere minder gusntige omstandighe den de koplampen niet ont steekt. En voor deze hardleer se weggebruikers helpen bij trimmers zelfs reflectoren op kleding en uitrusting niet. Bijenkorf Business Class heeft nu armbanden, kruislingse li chaamsbanden, ceintuurs en rugtassen, die zijn voorzien van knipperende waarschu wingslampjes. Ze werken op batterijen. De knipperende uitrustigingsstukken zijn te bewonderen op de relatiege schenkenafdeling van De Bij enkorf. De naam ervan is Doidy s-veiligheidssy teem Zwangere vrouw hoeft niet voor twee te eten Een zwangere vrouw moet vooral gezond eten. Eten voor twee, zoals men vroeger wel raadzaam achtte, is niet nodig, aldus een nieuwe brochure van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. De brochure sluit aan bij de nieuwste inzichten. Het schenkt aandacht aan ver schillende facetten van de voeding. De maaltijdschijf wordt belicht, aanbevolen hoeveelheden voeding komen aan de orde, evenals het al dan niet gebruiken van pre paraten, vitamines en fluorta- bletten. Door middel van tips wordt de zwangere vrouw er op' ge wezen hoe ze klachten en kwaaltjes als misselijkheid, maagzuur en bloedarmoede en dergelijke kan verlichten. In het boekje staat ook iets over voeding voor vrouwen die gewend zijn „anders" te eten, zonder vlees bijvoor- Verder komen onder meer gekke eetgewoonten, goede en slechte gewoonten en het geven van borst- of flesvoe ding aan de orde. De brochure is te bestellen door overmaking van 4,25 (inclusief verzendkosten) op gironummer 4323700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding te Den Haag, onder vermelding van „Eten als je in verwachting bent", bestel- 111. Sfeerbeeld van de tentenshow van vorig jaar. De ANWB organiseert zater dag 15 en zondag 16 april op het kampeercentrum Larser- bos, in de provincie Flevo land, de jaarlijkse voorjaar- stentenshow. Daar zullen die dagen 400 tenten, van 25 ver schillende merken staan op gesteld. Het aanbod varieert van bun galowtent en grote gezinsten ten tot kleine tenten voor kinderen, lichtgewichttenten en zogenaamde autodakten- ten. Verder is er een grote verscheidenheid aan pirami detenten. Op de tentenshow staan te vens stands met kampeerac- cessoires waaronder bagage wagentjes, kookapparatuur en buitensportkleding. Verder zullen diverse kampeerorga- nisaties en zo'n 30 Nederland se campings zich presenteren. Het kampeercentrum Larser- bos is gelegen aan de Zeebies- weg47. Deze weg is te berei ken via de Larserweg, de doorgaande weg tussen Lely stad en Harderwijk. Boerenyoghurt uit rijdende fabriek Inhakend op de vraag naar natuurzuivere produkterv zijn zes melkveebedrijven in Ou dewater onlangs gestart met de produktie van „Boeren- bruiloftghurt". De boerenyog hurt wordt direct op de boer derij bereid volgens oud Zuid hollands recept uit verse melk. Om hun gezamenlijke belangen te behartigen, heb ben de zes Ouderwaterse melkveebedrijven de Coöpe ratie Boerenzuivel opgericht. Samen zijn zij in staat 45 ton boerenyoghurt per week te produceren. In ons land wordt wekelijks 5230 ton yog hurt geconsumeerd. De yog- hurt-markt groeit sterk. Het leeuwendeel wordt in zuivel fabrieken geproduceerd. De laatste jaren wordt de roep naar 'eerlijke' produkten steeds luider. Dus 'zuivere boerenprodukten' zonder kleur-, geur- of smaakstoffen. De boeren maken daarbij ge bruik van een mobiele yog- hurtfabriek die langs de zes deelnemende boerderijen rijdt. De yoghurtmakerij werd ontwikkeld in opdracht van B.V. Boerderij Melkverede- ling Puur Natuur in Waarder, tevens de initatiefnemer van het nieuwe Zuivelprodukt 'Boerenbruiloftghurt'. „Boe- renbruilofghurt is niet gestan daardiseerd of gehomogeni seerd. De melk wordt op de boerderij precies zo gelaten als ze van de koe komt. Daar door ontstaat een standyog- hurt van zeer hoge kwaliteit, met een smaak die zich on derscheidt van andere pro dukten", aldus De Bruijn. Iedere drager van een gebit sprothese kent de specifieke problemen, die hem of haar in verlegenheid kunnen bren gen. Tanden kunnen losbre ken, het gebit kan in tweeën splijten, het kan losschieten of zelfs ingeslikt worden. En het traditionele waterbakje met daarin de in rose kunststof ge vatte tanden, herinnert elke avond weer aan de gevorder de leeftijd en de daarmee ge paard gaande 'onttakeling'. Toch verspelen heel wat men sen hun tanden en kiezen vóór hun veertigste jaar. Er is een generatie opgegroeid die tijdens de oorlogsjaren en de periode erna hebben geleden gebrek aan goede bouw stoffen het lichaam die als gevolg daarvan de ei gen tanden al snel teloor za gen gaan. In de jaren vijftig en zestig werd menige dienst plichtige direkt na het aantre den in 's konings wapenrok van zijn rottende restanten verlost en na drie maanden tandeloos marcheren voorzien van een rijksgebitje. Sinds enige tijd bestaat de mogelijkheid kunsttanden en -kiezen stevig in de kaken te laten bevestigen. Door een schroefsysteem kan hiermee tegemoet worden gekomen aan een groot aantal bezwa ren, zoals het feit dat bij het gebruikelijke kunstgebit het kaakbeen slinkt, zodat de pro these niet meer past. Dertig jaar geleden al werd een implantaatsysteem ont wikkeld door de Zweedse professor Per-Ingvar Brane- mark, die schroefjes van tita nium in de kaak aanbracht. Daarop werden de tanden en kiezen bevestigd. Deze metho de is jarenlang beproefd, zo wel in Zweden als de Vere nigde Staten. Een aldus ver ankerd gebit blijft vele jaren zonder problemen functione- De behandeling in ons land wordt uitgevoerd door een speciaal team van kaakchi- rurgen, tandartsen, mondhy giënisten en paradontologen. Het behandelingsproces vergt drie tot zes maanden. Er zijn twee chirugische ingrepen no dig, waarbij onder lokale ver doving gaatjes in het kaak been worden geboord, waarin de titanium-schroefjes worden gezet. Na enkele maanden, als de schroefjes goed zijn veran kerd, kan de opbouw worden aangebracht. Daarna worden tanden en kiezen op de op bouw vastgeschroefd. Tijdens de behandelingsfase kan de patiënt een aangepast en uit- neembaar kunstgebit dragen. Dit jaar zijn implantaten voor het eerst opgenomen in het ziekenfondspakket. Of een patiënt voor vergoeding in aanmerking komt wordt be oordeeld door een tandheel kundig adviseur van het fonds. Informatie over het Brane- Het implantaat-systeem van Branemark. TEKENING: PR mark-systeem: Burson Mar steller B.V., Sophialaan la, 2514 JP Den Haag. Op grond van de aww (alge mene weduwen- en wezen wet) komen weduwen en wezen onder bepaalde voor waarden in aanmerking voor een weduwen- respek- tievelijk wezenpensioen. Voor een eventuele weduw naar is tot op heden in de aww wettelijk géén pensi oenregeling bij ontstentenis van zijn partner geregeld. De aww is, zoals meerdere wetten, qua wetgeving geba seerd op beginselen van de traditionele gezinssamen stelling van weleer, waarbij de man, als hoofd van het gezin, als kostwinner het ge zinsinkomen binnenbracht en de vrouw het huishouden bestierde. In het kader van de zich maatschappelijk snel veran derende rolpatronen van de (huwelijkse-)partners, zich uitende in het loslaten van de traditionele inkomens/ kostwinnerpatronen, indivi dualisering van inkomens- genieters en de daarmee ge paard gaande sociaal-verze keringstechnische aanspra ken, is reeds menige wetge ving dienaangaande aange past. In het kort gezegd, ge lijke rechten voor man en vrouw in vergelijkbare situ atie. Een sprekend voor beeld in dit verband is de sinds kort aangepaste aow- wetgeving, waarbij in prin cipe ieder der gepensioneer de partners recht heeft op de helft van de volledige aow-uitkering. Terug naar de aww, waar in feite nog steeds sprake is van discriminatoire werking ten nadele van de man. Dit nu, in casu gelijke rechten voor man en vrouw als het gaat om weduwen/weduw naarspensioen, werd in de cember vorig jaar door een tweetal weduwnaars via de Centrale Raad van Beroep afgedwongen. De aanvraag om weduw naarspensioen werd inge diend, omdat de aanvragers van mening waren dat de aww in strijd is met het zo genaamde Verdrag van New York, zijnde een Verdrag inzake Burger- en Politieke rechten, mede ondertekend door Nederland. Dit verdrag houdt verbodsbepalingen in inzake discriminatie van De Centrale Raad van Beroep oordeelde dat de aww niet alleen strijdig is met het „Bupo"-verdrag, maar eveneens inzake gelij ke rechten voor man en vrouw. De Raad besliste uit eindelijk, bij manco in de aww, dat dan maar gerech telijk het recht op weduw naarspensioen moest wor den vastgesteld. Met andere woorden, weduwnaars heb ben door deze uitspraak de zelfde pensioenrechten als de weduwe volgens de bepa lingen van de aww. De Sociale Verzekerings bank, het uitvoeringsorgaan van de aww, heeft als ge volg van deze uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van 7 december 1988, besloten pensioenen uit te keren vanaf het mo ment dat de aanvraag is in gediend. Er is zelfs sprake van een mogelijke terug werkende kracht, van hoog uit één jaar. Aanvragen, die zijn ingediend vóór 6 april 1987 kunnen echter hooguit leiden tot een pensioen dat ingaat op 6 april 1986, zijnde de vroegste datum van over lijden, in de twee aanhangig gemaakte zaken bij de Raad. De hoogte van het aww- pensioen is afhankelijk van een paar factoren. Voor we duwnaars met kinderen be neden de achttien jaar is het pensioen 1.614,32 bruto per maand. Zonder kinderen onder de achttien jaar be draagt dit 1117,98. Aanvragen voor een weduwnaarspensioen kun nen worden ingediend bij De Sociale Verzekerings bank te Amsterdam, of bij één der Districtskantoren (voorheen Raad van Ar beid). Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar op de (gro te) postkantoren. Wetswijziging Voorafgaande aan de ge noemde uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, had het kabinet reeds in juli 1987 een adviesaanvraag in gediend bij de SER (Sociaal Economische Raad) en de ER (Emancipatieraad om, in het kader van gelijke be handeling van man en vrouw, de aww dienaan gaande te wijzigen. De CrvB heeft met haar uit spraak feitelijk Staatssecre taris de Graaf van SZW ge dwongen tot versnelde aan passing van de aww. Boven al nopen de financiële con sequenties van de uitspraak het kabinet de algehele her ziening van de aww te be spoedigen. De voorgestelde wijzigingen van de aww zullen overi gens de rechten van de we duwen behoorlijk bekorten en in die, gekorte, versie aan weduwnaars toekomen. Bij het onverkort doorgaan van de wetswijzigingen zul len de weduwnaars hun ge rechtelijk pas verworven rechten weer (deels) moeten inleveren. J. RAKERS KOKEN Eigentijds koken Een compleet handboek voor de moderne keuken. Stap voor stap foto's tonen de bereiding voor meer dan 1000 recepten. Vergelijkbare winkelwaarde 24.95 HANDBOEK BEELDHOUW TECHNIEKEN Handboek beeldhouw- technieken Een praktische handleiding voor iedereen die pottenbakt, beeldhouwt of zich bezig houdt met een vorm van drie dimensionale expressie. 24.50 Schilderkunst van A tot Z 1800 Onderwerpen geïllustreerd met meer dan 1200 kleurafbeeldingen in 800 Thijsse - De Bloemen en haar vrienden Te illustreren met bijgevoegde Verkade plaatjes. 29$0r 5.95 Time life serie. Bibliotheek der landen. Keuze uit 19 delen o.a. Japan, V.S., Sovjet Unie. Per deel 4A5<r 24.90 Autotest '88 izm 6.95 De Afrikanen De drievoudige erfenis. Een verhelderende kijk op een continent dat voor vele van ons nog "duister" is. 19.50 Het muziekboek Een overzicht van de belang rijkste data en componisten uit de muziekgeschiedenis, geïllustreerd met honderden foto's en tekeningen. Tftscr 19.50 Robert Colan- Dans Workshop Een boek met de moderne dans als grondslag. Het om vangrijke "WorkOut" deel be vat praktische oefenstof voor beginners en gevorderden. 3wo 11.50 loor eens even Hoor eens even Verhalen van Jezus, voor kleuters bewerkt. 4.50 KM 15 Bekende kinder liedjes 15 Bekende kinderliedjes die je op een echte mini piano zelf kan spelen. Vergelijkbare winkelwaarde WK 7.95 Preschool kijkboekjes Keuze uit 5 deeltjes. Per deel 9&5 3.50 WEER en HEELAL Weer en heelal Handboek voor sterren- kijkers en weeramateurs. w* 4.95 Gezond opgroeien De moderne vraagbaak over gezondheid en ziekte van uw kinderen. jw® 19.50 Stoppa rd - Jij en je leven Kleding, uiterlijk, conditie, voorlichting, omgang met vrienden, vriendinnen en ouders, alles vanuitjouw standpunt bezien. 4.95 STOPPEN WET PMS slaap middelen, tranquilizers en anti-depressiva Genees P.M.S. zonder medicijnen Per deel 4.50 Verslaafd. Het verhaal van fotomodel Doris W. jasr 4.50 Geaai §ds j wor 50-plusscn Stoppa rd - Gezondheidsgids voor 50-plussers Een praktische raadgever om fit, gezond en gelukkig te blijven. Geïllustreerd met talloze tekeningen, overzichten en foto's. 9.95 Oosterbroek Dutschun- Moeder Fenna trilogie J&K 8.50 Harold Robbins - De onsterfelijken 11.50 Jackie Collins- De wellustigen 11.50 Robert Lacey - Ford Opkomst, groei en bloei van een wereldconcern. 14.50 Zolang de voorraad strekt.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10