Thatcher tikt Gorbatsjov op de vingers Botha treedt toch af George Bush steunt vredesplan Shamir De echte Italiaanse keuken voortaan ook gewoon thuis MEERRAF-LEDEN IN HONGERSTAKING „WAÏtM, EERLIJK EN HARSTOCHTELIJK" ONDERHOUD 5UITENLAND QeidwQowuvnt VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA 5 aai die la 23 wijl vestigt ten vu ierged 'r get t afzoi wordi Surinaams parlement wil inel praten met Brunswijk ARAMARIBO De Surinaamse regering iaakt zich „ernstig zorgen" over activitei- jn van het Junglecommando van Ronnie 1 runswijk. Volgens president Shankar heb- ,e en de Brunswijk-rebellen zich militair- rategisch versterkt. zijn verschillende kampen in het binnen- 1 waar zich goed uitgeruste manschap van het Junglecommando ophouden. In besloten vergadering van de Nationale ^issemblée, het parlement, zouden enkele Afgevaardigden hebben voorgesteld binnen- y ort gesprekken te voeren met het Jungle- ommando. De gevraagde spoed is echter en probleem omdat parlementsvoorzitter it .achmon morgen naar Nederland vertrekt. TIJ leidt een parlementaire delegatie die een onferentie over toerisme in Den Haag zal ijwonen. VERHOEFDAG IN SAN FRANCISCO WASHINGTON In San Francisco was het gisteren Verhoef dag. Burgemeester Art Agnos had de zaak-Verhoef tot het centrale thema ge maakt van de aidsconferentie in San Francisco, waarvoor Hans Paul Verhoef was uitgenodigd. Congresgangers demonstreerden tegen de de tentie van de Nederlander die besmet is met het HIV-virus. Verhoef werd gisteren geïnter viewd door de landelijke televisie-omroep ABC. „Ik ben hier niet om de ziekte te verspreiden", zei Verhoef, „maar ik doe wat de regering van de Verenigde Staten zou moeten doen. Voor lichting geven om het virus niet te krijgen en te verspreiden is veel belangrijker dan mensen bij de grens tegen te houden". Van de immigratie- autoriteiten in Minnesota mag Verhoef worden vrijgelaten om het congres bij te wonen, maar de centrale immigratiedienst in Washington heeft uiteindelijk het laatste woord. Nieuwe imam voor Benelux bedreigd BRUSSEL De nieuwe islamitische lei der van de moslims in Belgie, Nederland en Luxemburg, imam Shamir Al-Rahdi, is telefonisch met de dood bedreigd. Ver moedelijk hebben zijn gematigde opvat tingen daarmee te maken. De politie neemt het dreigement ernstig; de bewa king bij de grote moskee in Brussel is ver scherpt. De voorganger van Al-Rahdi, Ab dullah Al-Ahdal, werd vorige week sa men met de bibliothecaris van de moskee doodgeschoten. Ook Al-Ahdal was be dreigd omdat hij zich gekant had tegen het doodvonnis dat de Iraanse ayatollah Khomeini heeft geveld over de Britse schrijver Salman Rushdie. Al-Rahdi, evenals zijn voorganger een Saudiër, was ooit leermeester van Al-Ahdal. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De hongerstaking van inmiddels 21 gevangen zittende leden van de terro ristische organisatie Rote Armee Fraktion neemt dreigende vormen aan. Enkele ge vangenen die al vanaf 1 februari elk vast voedsel weigeren zijn de totale uitputting nabij. Wanneer een of meer gevangenen overlijden, moet rekening worden gehou den met een nieuwe golf van terreurdaden in de Duitse bondsrepubliek. De Bondsregering meent dat een harde houding moet worden ingenomen tegen de hongerstakers, met als motief dat de staat zich onder geen voorwaarde mag laten chanteren. Vooral van de kant van de Bei erse christelijk sociale unie (CSU) is de weerstand tegen onderhandelingen met de gevangenen groot. De linkse oppositiepar tijen zien die chantagepoging niet zo. Vol gens hen kan dat „zielige puinhoopje van RAF-gevangenen" de staat nooit chante- De gevangenen en een aantal verdachten die nog in voorarrest zitten, eisen dat ze in een grote groep worden samengebracht. Hongerstakingen Sympathisanten van de RAF-gevangenen maken intussen dankbaar gebruik van het hët"ve7léden'hadden politieke conflict. In Gottingen hebben zij hetzelfde doel. Nooit echter hebben de gisternacht meer dan dertig grote ruiten i deel ingegooid en gevels met leuzen beklad. DN DEN In een twee lur durend, „geanimeerde hartstochtelijke" on derhoud hebben zowel de Jritse premier Margaret 'hatcher als Sovjet-partij- eider Michail Gorbatsjov 'erschillende hete hangij- ers aangesneden. gastvrouw toonde pre- jnmergjnier Thatcher weinig scru- ules om haar Sovjet-bezoe- er ongezouten de „waar- archiei ieid" te zeggen. Zij verweet ïorbatsjov dat hij „niet ^lerlijk is" als hij zou moeten in de voorlichting Russische voorraad elder hemische wapens, die vol- egt Va!ens Russische militaire ooj unctionarissen ruwweg nifiven groot is als de westerse /oorraden. Ïorbatsjov, die zich de be- :n straéchuldigingen kennelijk Di Hospi het ee teren". ERMA trók, beloofde dat Moskou in de toekomst betere en nauw keuriger informatie zal ver strekken. Ook nam premier Thatcher de gelegenheid te baat het Kremlin aan te wrijven dat- het aan Libië 8 tot 24 moder ne Soechoi-28 lange-afstand- bommenwerpers heeft ver kocht, die in de lucht kun nen worden bijgetankt. Daarmee heeft de Libische leider kolonel Muammar al- Gaddafi de mogelijkheid doelen te treffen in Israel en zelfs in Groot-Brittannië, zo kritiseerde Thatcher. Libië heeft wapens geleverd aan het Ierse Republikeinse leger (IRA), dat in Noord-Ierland strijdt tegen het Britse be stuur. Gorbatsjov reageerde zelf niet op de Britse kritiek, maar in het afzonderlijk overleg van de ministers van buitenlandse zaken, sir Geof frey Howe en Edoeard Sje- vardnadze, wees de Sovjet- minister er op dat Londen zelf voor miljarden wapens levert aan het Midden-Oos ten, met name aan Israel en Saudiarabië. Ontwapening Tijdens het staatsdiner dat gisteravond voor dp partijlei der werd gegeven in That chers ambtswoning hebben Thatcher en Gorbatsjov nog een keer duidelijk gemaakt dat ze verschillend denken over nucleaire ontwapening. In haar tafelrede herhaalde de Britse premier haar te genstand tegen Gorbatsjovs voorstel tot totale denucleari- satie rond het jaar 2000. Gorbatsjov zei dat hij bij zijn voornemen zou blijven. „Premier Thatcher schijnt te denken dat er in mijn opvat tingen een flinke dosis ro manticisme schuilt. Dat kan ik niet aanvaarden", aldus de partijleider. De Britten hopen dat Gor batsjov vandaag bij zijn be zoek aan het kasteel Windsor koningin Elizabeth opnieuw zal uitnodigen voor een staatsbezoek aan Moskou. Het is bekend dat de vorstin gaarne op de uitnodiging zou ingaan maar dat Thatcher deze een vorige maal nog dwarszat. In Londen deed gisteren het gerucht de ron de dat Thatcher nog niet he lemaal gewonnen was voor een dergelijke visite, maar dat de vorstin Gorbatsjovs invitatie toch zou accepteren. Sinds de Russische revolutie in 1917, waarbij tsaar Nico- laas II, een familielid van het Britse koningshuis, en zijn gezin werden vermoord, bezocht nooit een Britse mo narch de Sovjetunie. f V Kennelijk iÉï geïrriteerd IÉ over de te lange ilttïi toespraak kijkt Gorbatsjov op zijn horloge terwijl de Britse premier ::i7 vrolijk doorpraat. lln£J' Vofilo Italia wil de wereld veroveren bijstam ïatief i iin alt» ilist dii IOME De Italiaanse keu- illen. .Dien is erg simpel. Er zijn lasiselementen: pasta, toma ten, olie en kaas. Met die pro- stijlvol omspringen, gratieus gerecht mee creëren en dat meedelen aan lia. Deze nieuwe stichting is opgericht door zestig Italiaanse ondernemers die drie dingen gemeen hebben: creativiteit, ambachtelijk talent en het voornemen te gaan scoren met Italiaanse producten in het buitenland. Eén van hen is Gualtieri Mar- sine heeft uitgevonden. Als het aan hem ligt hoeft u zich dadelijk niet meer te schamen voor de Italiaanse gerechten die u op tafel zet, maar die ge maakt zijn met macaroni en Hollandse geraspte kaas. Nee, de pasta zal dank zij Profilio Italia gemaakt zijn van harde waar de juiste (ovale) vorm groeit. De olie is dan uitslui tend olijfolie van eerste per sing, waar de Italiaanse over heid garant voor staat. En de kaas is Parmegiano Reggiano die voldoende lang heeft ge rijpt voor u hem mee krijgt en dan met de hand raspt. Het gerecht dat u maakt komt dan uit een kookboek dat is geschreven door een Italiaanse chef-kok, die u ook vertelt dat pasta steeds een voorgerecht is en nooit een hoofdgerecht. Bruno Ceretto, een van de 1250 wijnproducenten in Italië zorgt er dan wel voor dat u de juiste Chianti Classico Riserva openmaakt, zodat u eindelijk van het valse dogma afkomt dat alleen de Franse wijnen op tafel mogen komen bij goed Het nieuwe van Profilo Italia is dat nu eens niet de bekende mode-ontwerpers of de ma kers van de beroemde Itali aanse schoenen zichzelf pro moten. Dit keer zijn het de 'kok, de juwelier, de wijnboer, de uitgever van boeken, de maker van tortellini en botte laars van mineraalwater, die zich hebben verenigd om hun know-how uit te wisselen en de produkten van hun creati viteit met luister op de inter nationale markt af te zetten. Geen groten als Agnelli van Fiat of De Benedetti van Oli vetti, maar kleine of middel grote ondernemers die vaak zelf verantwoordelijk zijn voor het eigen sukses. k°r'be raketten op de zwaar gehavende vrachtwagen bleven wonder boven wonder onbesc^^!9^- ruggei FOTO: trA mi' d Weer ongeluk legerwagen met raketten elde o O O O er hei FRANKFURT Een vracht- Hawk-raketten en kwam te- vermoedelijk nieuwe protesten jaa wagen die raketten van het rug van een veldoefening. tot gevolg hebben tegen at dez Amerikaanse leger in de Toen de chauffeur merkte dat grond-en luchtoefeningen van Bondsrepubliek vervoerde, de remmen het niet deden, de NAVO waarbij burgers ge- ïeeft gisteren in de buurt van stuurde de chauffeur de vaar lopen. Half maart botste '"rankfurt een huis geramd, vrachtwagen van de weg af, een andere vrachtwagen met )e remmen van het voertuig zoals in dergelijke gevallen Hawk-raketten op een perso- leden het niet. Niemand raak- voorgeschreven is. De wagen nenwagen, waarbij de chauf- e gewond. De vrachtwagen kwam daarna tegen het huis feur van de auto om het leven reik CtJvervoer<^e ^rie ongeladen tot stilstand. Het ongeluk zal kwam. dit jas President buigt alsnog voor politieke druk KAAPSTAD De Zuida- frikaanse president Pieter Botha, is gebogen voor de politieke druk uit zijn ei gen Nasionale Party (NP) om af te treden. Hij kon digde vervroegde verkie zingen aan die de weg vrijmaken voor de nieuwe leider van de NP, Frede- rik de Klerk, om hem op te volgen. De 53-jarige De Klerk zal hoogstwaar schijnlijk nog voor het einde van dit jaar als de nieuwe president van Zuidafrika worden beë digd. De verkiezingen zul len vermoedelijk worden gehouden tussen medio juli en eind september. te i het werk ging, liet gisteren weten geen kandidaat te zijn voor een nieuwe, derde ambtster mijn van vijf jaar als staats- en regeringsleider. Botha sprak tijdens een speciale gezamen lijke zitting van de gescheiden blanke, kleurlingen, en In diërs- kamers van het parle ment. De 73-jarige Botha had sinds 2 februari, toen hij zijn ontslag indiende als NP-leider, de druk van de partij zijn aftreden als president aan te kondigen. De partij koos De Klerk, de minister van onder wijs, als leider en begon direct druk uit te oefenen op Botha er uit te stappen. Na elf jaar premier en presi dent te zijn geweest, begon de partij Botha's autocratische re- geerstijl tegen te staan. Men vond ook dat hij te terughou dend was bij het doorvoeren van hervormingen in het apartheidsbeleid, die als essen tieel worden beschouwd om de vrede in Zuidafrika te herstel len en de economische wel stand te waarborgen. NP-afge- vaardigden verklaarden privé dat de president niet langer de sfeer in het land Via een zij-ingang betreedt Pieter Botha het parlements gebouw, waar hij even later zijn aftreden zou aankondigen. Chinese activist voor mensenrechten moet land verlaten PEKING De Chinese men- senrechtenactivist Chen Jun dreigt het land te worden uit gezet. Hij is opgepakt in Shanghai en heeft te horen ge kregen dat hij snel naar Hong kong zal worden uitgewezen. Chen Jun organiseerde in fe bruari een actie die werd on dersteund door 33 prominente Chinese intellectuelen. Hij is mede-oprichter van Amnesty '89. In beide gevallen is het doel vrijlating van alle politie ke gevangenen in China. 337) Wanneer Marga, Rob, Taaie Toon en Roy Robinson gedra gen door twee matrozen, tenslotte buiten komen, breekt juist de dag aan. Snel maken ze zich reisvaardig en dank zij de nog steeds slapende wacht wordt hun vertrek niet opgemerkt. De zon komt juist op, wanneer Taaie Toon zijn zweep laat knallen en de wagen zich in beweging zet. Schoner dan ooit ziet het landschap er nu uit en de stemming in dè wagen is opperbest, nu de ont snapping uit de kerker nog zo vlot is verlopen. Na een paar uur komt Roy bij en verbaasd kijkt hij om zich heen, knipperend met de ogen tegen het schelle licht. Marga legt hem de situatie uit en langzaam keert zijn geheugen terug. „Waar gaan we nu heen?" vraagt hij. „Naar huis!" zegt Marga. Naar huis? Naar Amerika? Roy kan het bijna niet geloven Maar het is toch heus zo, ver zekert Marga glimlachend. Alleen weet zij nog niet, dat de kleine expeditie nog heel wat moeilijkheden zal moeten overwinnen. WASHINGTON De Amerikaanse president George Bush heeft giste ren gepleit voor het voor stel van de Israëlische premier Yitzhak Shamir om in de door Israel be zette gebieden „vrije de mocratische verkiezingen" te organiseren. Bush drong opnieuw aan op beëindiging van de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever en de Gaza- strook, maar steunde niet de oprichting van een onafhanke lijke Palestijnse staat die door de PLO is uit geroepen. De Israëlische regering pro beert in de bezette gebieden Palestijnse gesprekspartners te vinden die niet tot de Pale stijnse Bevrijdingsorgisatie PLO behoren en die met haar willen praten over een rege ling om de Palestijnse opstand te beëindigen. Israel blijft overleg met de PLO afwijzen omdat die organisatie zich schuldig maakt aan .terroris- Het voorstel van Shamir is niet helemaal nieuw; het is ge baseerd op de Camp David ak koorden die Israel in 1978 met Egypte sloot na bemiddeling door de VS. In de akkoorden is een overgangsfase van vijf jaar voorzien waarin de Pales- tijnen op de Westelijke Jor daanoever en in de Gaza- strook lokaal zelfbestuur krij gen, waarna verder dient te worden onderhandeld over de definitieve status van de bezet te gebieden. Hoewel de voorstellen van Shamir niet zover gaan als sommige Amerikaanse func tionarissen hadden gehoopt, noemde Bush de ontmoeting „bijzonder productief" en zei dat zij het eens zijn over uit gangspunten voor verdere stappen. foto: afp De Egyptische president, Hos- ni Mubarak, heeft eerder deze week koel gereageerd' op een mogelijk Israëlisch voorstel verkiezingen in de bezette ge bieden te houden. Mubarak voerde maandag en dinsdag in Washington besprekingen met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, James Ba ker, en president Bush. De Amerikaanse president zal later deze maand de Jordaanse koning Husayn in Washington ontvangen om zijn standpunt over het conflict in het Mid- Een moeilijke zaak, want het ruikt een beetje door Bert van Velzen Fiscaal imago Nog niet zo lang geleden, toen ministers en generaals nog excellenties waren, werd de inspecteur der rijksbelastingen aangeschreven onder de door straffe richtlijnen van titulatuur vereiste aanhef: WelEdelgestrenge Heer!, En je ging dan niet zo maar wat zitten schrijven, maar men „verstoutte zich" de gestrenge te benaderen. Je kroop bijna met die brief in je bek tot voor zijn bureau - en dan zei je zachtjes hum omdat hij net deed alsof hij je niet gezien had- en dan was je al blij dat je geen oorvijg kreeg. Er is, ook dank zij nieuw links, veel veranderd. Er wordt nu gestreefd naar klantvriendelijke fiscus. WÊÊÊiijke beetj klan tvriendelijke tasjesroverij. Toevallig is vrijdag, op de Nationale Aangiftedag. door de Rechtswinkel te Leiden een universitair symposium aan het vriendelijk fiscaal imago gewijd. Er broeit dus iets. Zelf had ik al eerder mogen vaststellen dat er een lentewind van klantvriendelijkheid binnen de fiscale bolwerken was opgestoken. Zo verscheen ik laat in '88 op uitnodiging in zo'n fiscaal fort, dat ik als de burcht der zuchten van mijn bestaan beschouwde. Men vroeg mij of ik in een dienstauto gehaald wilde worden, maar ik meende dat een wandeling door de winternevels mij de koele, serene rust zou verschaffen die ik Ongetwijfeld van node had. Ik werd ontvangen door een beschaafde jongeman, aan wie niets weledelgestrengs viel te bespeuren. Hij liet me plaatsnemen in een diepe, lederen Chesterfield, die een lange bezwaarzucht slaakte. „U ziet er wat bedrukt uit," zo zei hij en aangezien ik een betrouwbare indruk wilde maken besloot ik hem de waarheid te vertellen. In een winkel voor reuzen, mensen met extreem dikke nekken, kobolden en mismaakten had ik een zeer aan trek kei ijk o verh em d betrokken dat mij tot op de knieschijven reikte als de superplie van een koorknaap. Het kon niet opkruipen uit mijn pantalon, volgens het schier universele ontsierende euvel. De jonge fisco was blij met mijn geluk, maar zijn gelaat betrok toen ik hem bekende dat, tot mijn diepe ontsteltenis, de punten van dit riante koorhemd zojuist in de afvoer van een rijkstoiletpot hadden gehangen, waar ik mij verstrooid had gekweten van de gebruikelijke sanitaire rituelen. Ik moest het hem wel vertellen, anders zou hij ongetwijfeld een notitie hebben gemaakt in de trant van: „Client maakt een onrustige, zorgelijke indruk". Er viel een korte stilte. ..Glaasje wijn?," vroeg de fisco. „Wat voor wijn is het?," vroeg ik, indachtig de plonk van Van Dis waar niemand navraag naar doet. Uw geliefde Villa Antinori, maar omdat het nog wat vroeg in de dag is meenden wij een mooie rode Sancerre te moeten aanbieden voor de langdurige en zorgzame wijze waarop u al zovele decennia uw fiscale plichten hebt vervuld. U kunt de rest van de wijn meenemen, ik gooi er wel een aanslagbiljetje omheen. Straks komt er iemand die een Pleegzuster Bloed wijntje krijgt en vanmiddag komt er een zware dient voor wie we een Puligny Montrachet van 96 gulden hebben klaarliggen. We vangen tonnen van die baas. Voor de oudjes die slechts een elastieken kousje kunnen aftrekken hebben we thee: kers, bosbes, klaproos en kamille. nneliike 1 „Tussen haakjes, zijn uw punten al droog? Vat maar geen kou, want we zouden u niet graag missen. Ja. we gaan onze contribuanten voortaan ook schriftelijk bedanken We tonen aldus ons menselijke gezicht, van een zorgzame fiscus in een zorgzame samenleving. Volgend jaar krijgt u een slokje Rully met een stukje brie".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5