Stroomstoring verlamt Duin- en Bollenstreek Vroege sluitingstijd is een ramp voor koffieshop Meer tulpen op Bloemeneorso,89 Gemeente Warmond huiverig voor automatisering CeidócSouAcuit KRAANMACHINIST RAAKT HOOGSPANNINGSKABEL PROBLEMEN DOOR VROEG VOORJAAR Geen kunstgras in Sassenheim D LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 7 APRIL 1989 PAGINA BC Erepenning voor wethouder Blom de Koek van Leeuwen OEGSTGEEST Mevrouw Th.L. Blom de Koek van Leeuwen is gisteren onderscheiden met de eremedaille van de gemeente Oegst- geest. Zij kreeg de onderscheiding gisteren tijdens haar afscheid van de gemeenteraad. Zoals bekend wordt zij ombudsvrouw in Den Haag. Mevrouw Blom wordt opgevolgd door de heer H.A. Rijks. Rond middernacht bood burgemeester Scheenstra de scheidende wethouder een ontwerp aan van een kunstwerk voorstellende een schip met de apostel Willibrord. Het werk zal in brons worden uit gevoerd en werd door het college en raadsleden bekostigd. De kun stenares Maya van Hal is bezig met het definiteve werk. Scheen stra zei dat de wethouder werd onderscheiden met de eremedaille wegens haar inzet op sociaal en maatschappelijk terrein. Ook haar inspanningen op het gebied van de scholenbouw en onderwijs wer den door burgemeester SCheenstra niet onvernoemd gelaten. Op merkelijk was dat de overhandiging van de erepenning nog niet eerder op het middernachtelijke uur in Oegstgeest heeft plaatsge vonden. Mevrouw Blom, zichtbaar geroerd, dankte allen. Discussie over Haaswijkpotje OEGSTGEEST De gemeenteraad van Oegstgeest heeft gisteravond zonder veel discussie de voorjaarsnota vastge steld. In grote trekken ging men ak koord met het financiële overzicht. De heren Poelmans en Visser (D66) waren het er echter niet mee eens dat er reeds gelden uit de zogenoemde Haaswijkpot werden gehaald, terwijl een evaluatie over de besteding ervan, zoals door het college van burgemeester en wethou ders eerder is toegezegd, niet had plaats- §evonden. Het betreft een bedrag van .5 milioen gulden dat vrijgekomen is uit de bouw van Haaswijk. Daaraan is thans anderhalf miljoen onttrokken. Wethouder Van Veen zegde na enige discussie de bespreking van de beste ding voor de grote begrotingsbehande ling alsnog toe. Massale belangstelling voor receptie Joke van der Touw VOORSCHOTEN Wachttijden van meer dan een half uur warep gewoon, gistermiddag tijdens de re ceptie in het Rode Kruisgebouw ter gelegenheid van de 65-ste verjaardag van de welfare-leidster, mevrouw J. van der Touw, bekend als Joke van het Rode Kruis. Naar schatting kwamen vijf- tot zes honderd mensen de welfare-leidster de hand druk ken. De voorzitter van het Rode Kruis, de heer W. Reinierse begon zijn toespraak als volgt: „Hier past natuurlijk een koninklijke onderscheiding. Het Rode Kruis heeft u al eerder onderscheiden, maar helaas, men denkt en rekent volgens andere maat staven bij de toekenning van een koninklijke on derscheiding". Het mocht de feestvreugde niet drukken, mevrouw Van der Touw werd bedolven onder bloemen en andere geschenken. Voorlopig blijft zij nog een aantal uren werkzaam als welfare leidster, want een opvolgster is nog niet gevonden. Informatiebord over weide- en trekvogels NOORDWIJK Gedeputeer- de mevrouw L. Stolker ont hult morgenochtend om elf uur een informatiebord over weide- en trekvogels in de Hoogewegpolder. Het bord is geplaatst op een picknick- plaats langs de provinciale weg tussen Noordwijk en Kat wijk. Het bord is onder leiding van de Vereniging voor Na- tuur- en Vogelbescherming Noordwijk vervaardigd door mevrouw E. de Geus. Op het informatiebord staan de be langrijkste vogels afgebeeld, die in de Hoogewegpolder te zien zijn. Duur kunstwerk in Noordwiji NOORDWIJK Het geplan de kunstobject op de hoek van de Rudolf Tappenbeckweg en de Grent heeft lang op zich la ten wachten maar komt er nu toch. Het beeld, naar een ont werp van kunstenaar A. Broos uit Leiden ligt de gemeente Noordwijk al geruime tijd zwaar op de maag. Het eerste ontwerp werd afgekeurd, het tweedè was niet stormVast en nu blijkt het beeld ook nog eens veel duurder uit te vallen dan destijds was geraamd. Het plastiek van Broos wordt ge maakt van roestvrij- of naar hij zelf zegt roestvast staal. De staalprijzen stegen onverwach naar gigantische hoogten e dat betekende een lelijke stro voor de kunstenaar. Het obje< gaat nu 83.000 gulden kosten i plaats van de geraamde 63.00 gulden. De commissie welzij besloot gisteravond extra ge] bij te passen, omdat de kunst* naar toch recht kan doen gel den op 20.000 gulden voor he maken van het ontwerp. Ove rigens hoeft de gemeent Noordwijk het verschil in pri niet geheel uit eigen zak bij betalen. Voor de helft van 1 bedrag wordt door de kunste naar een sponsor gezocht. VOORHOUT De hele Duin- en Bollenstreek heeft gistermiddag gedu rende twintig minuten zonder stroom gezeten. De storing ontstond doordat een kraanwagen een hoogspanningskabel raak te op de Oude Herenweg in Voorhout. De politie en brandweer zetten direct de omgeving af. De sto ring was na korte tijd ver holpen. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. De storing werd veroorzaakt door een 20-jarige kraanma chinist uit Lisse die bij de Ca- rolus Clusiusweg een vracht wagen aan het lossen was. Met de giek van de kraanwagen raakte hij de hoogspannings kabel. Deze brak vervolgens en zette de kraanwagen onder 15.000 Volt. De machinist wist het vege lijf te redden door uit de cabine te springen. De man verklaarde later dat hij nog wel enkele stroomschokken heeft gevoeld. De losgeslagen kabel zette over een lengte van tientallen meters het bol lenland in lichterlaaie. Perso neel van het elektriciteitsbe drijf HLS sloot daarna in een schakelhuis de stroom op de bewuste kabel af. Vervolgens werd de stroom overgezet op de kabels die nog intact wa- Bollenstreek de telefoon uit. Ook het portofoon- en mobilo foonverkeer van de politie was een kwartier buiten werking. Er kwamen weinig telefoon tjes van ongeruste mensen bij de politie binnen. De meeste bellers maakten zich zorgen over de inhoud van hun diep- Het uitvallen van de verkeers lichten heeft nergens tot onge lukken geleid. De automobilis ten pasten' zich zonder grote problemen aan de situatie aan. Ook de bedrijven in de streek ondervonden nauwelijks scha de van de storing. Bij ESTEC in Noordwijk trad na het weg vallen van de stroom direct een noodaggregaat in werking. Volgens C. Archambeau van de gebouwendienst van het ruimtecentrum zijn er geen computerbestan den verloren gegaan. Bij Sik- kens Verf fabrieken in Sassen- heim was er niets bekend van grote schade. Bij het psychia trisch ziekenhuis Sancta Maria in Noordwijkerhout viel alleen de verwarming uit. De herstelwerkzaamheden ne men enkele dagen in beslag. Er moet een nieuw stuk kabel tussen de hoogspanningsmas ten worden gelast. Naar de toedracht van het ongeval wordt een onderzoek inge steld. Volgens J. Poolman van de Noordwijkerhoutse politie is een dergelijk ongeluk uitge sloten als de regels goed in acht waren genomen. Voor het werken in de buurt van hoog spanningskabels bestaan strak ke richtlijnen. Overvallers op geldloper aangehouden LISSE Twee Sassenheimers van 18 en 48 jaar oud zijn door de Lissese politie aangehou den. Ze worden ervan ver dacht op 20 maart een 25-jari- ge werknemer van een Lisses transportbedrijf te hebben overvallen op het moment dat hij een geldcassette in de kluis van een bank aan de Gracht- weg deponeerde. Ze maakten daarbij gebruik van, naar later bleek, een alarmpistool. Het pistool werd dezelfde avond nog teruggevonden door de politie. Ook de ongeopende en nog volle geldcassette werd ge vonden in de ringvaart ter hoogte van Lisserbroek. De overvallers hadden de cassette daar op hun vlucht ingegooid. Dit was gezien door omwonen den. De politie kon dezelfde avond nog de cassette uit het water halen. Aan de hand van getuigenverklaringen kon de politie de identiteit van de overvallers achterhalen. Het ging hierbij om bekenden van de politie. Noordwijk gaat nu toch bezuinigen op schoolzwemmen NOORDWIJK De gemeen te Noordwijk gaat toch bezui nigen op het schoolzwemmen. Hoewel de voorstellen tot be zuinigen op het schoolzwem men vorig jaar in Noordwijk enorme discussies teweeg brachten en de maatregelen toen niet doorgevoerd werden, besloot de gemeentelijke com missie welzijn gisteravond, zijn het met tegenzin, om een aan tal lesuren aan de schooljeugd in het Bollenbad nu toch te verminderen. Voortaan zullen uitsluitend nog de kinderen uit de groe pen drie tot en met vijf zwem les krijgen onder schooltijd. Voor die kinderen die er niet in slagen om in die tijd een zwemdiploma te behalen, wordt er de mogelijkheid ge schapen om door middel van extra lessen na schooltijd als nog de nodie zwemvaardighe- den op te doen en diploma A en B te halen. Geschat wordt dat 33 procent van de leerlin gen, 93 kinderen in totaal, deze extra zwemlessen nodig zullen hebben. Het terugbrengen van het schoolzwemmen van 6 naar 3 groepen betekent een bespa ring voor de gemeente van ruim 52.000 gulden. Het CDA bij monde van mevrouw L. de Graaf ging zonder meer ak koord met het bezuinigings voorstel, in tegenstelling tot F. Barnhoorn van Noordwijks Belang, die bang was voor een vestzak-broekzak beleid. Ook bezuinigen op het busver voer vond hij geen goede zaak. Hij deed de suggestie aan de hand de zwemlessen voor de jongste scholieren vroeg in de ochtend te geven, zodat de ou ders de kinderen naar het zwembad kunnen brengen in plaats van naar school. Ook J. Plug van het Progressief Ak koord Noordwijk voelde niets voor het voorstel. De PvdA ging, zij het knarsetandend, zoals mevrouw L. Kramer het uitdrukte, akkoord. NOORDWIJK „Ziet de gemeente Noordwijk de koffieshop El Banna nu als winkel of als een hore- cavestiging? De gemeente hanteert beide begrippen naar gelang het haar uit komt. Onterecht, de kof fieshop is geen van beide. Daarom is de winkelslui tingswet niet van toepas sing". Dat betoogde gisteren de raadsman L.C. Blok van de koffieshop El Banna aan de Dam voor de Raad van State in Den Haag. Hij protesteerde tegen het feit dat de gemeente Noordwijk voor El Banna de zelfde sluitingstijden wil han teren als voor de winkels in het Noordwijkse centrum. Vol gens hem legt de koffieshop het loodje als er in de avond uren geen koffie meer mag worden verkocht. El Banna is al drie jaar lang geopend tot een of twee uur in de nacht. Blok: „Van overlast is geen sprake. Onze koffie houdt eerder de discojeugd van de straat dan dat er herrie van komt. Waarom kan de ge meente de late openingstijden dan niet legaliseren"? Eige naar El Banna van de gelijk namige koffieshop probeert reeds sinds haar vestiging in 1986 op legale wijze de exploi tatie rond te krijgen. Het grootste deel van de inkom sten wordt in de avonduren en 's nachts verdiend. „Dan heb ben we geen concurrentie van de HEMA en van het snacklo ket van de slagerij hiernaast. Na zessen verdienen we 65 procent van de totale omzet. Een onderzoeksbureau heeft becijferd dat het 's avonds slui ten van de koffieshop faal zou zijn voor het bedrijf. Dat moet de gemeente toch in zien", aldus raadsman Blok van El Banna. De gemeente Noordwijk wil echter dat de koffieshop zich aan de winkel sluitingswet houdt. Dat bete kent dat de zaak om zes uur dicht moet. De Raad van State doet op 18 mei uitspraak. BENNEBROEK „Het kan dit jaar weieens een extra kleurig Bloemencor so worden. We zullen ver moedelijk extra tulpen moeten gebruiken voor de praalwagens bij gebrek aan narcissen en hyacin ten". Piet Goemans, voor zitter van de Stichting Bloemencorso van de Bol lenstreek, blijft optimis tisch over het corso 1989. „Het werken met veel tul pen is voor het corso een nieuwe ervaring. We zul len het kleurenbeeld mo gelijk aan moeten passen". Op papier ziet het corso er nu erg wit uit, maar dat zal door gebrek aan witte hyacinten wellicht moeten veranderen. Op 22 april 1989 rijdt het be kende Bloemencorso van de Bollenstreek tussen Haarlem en Noordwijk. Thema van het 42-ste corso is Muzikaal Ont haal. De twintig praalwagens hebben allemaal een muzikaal onderwerp en op sommige cor sowagens zal levende muziek aanwezig zijn. Daarnaast ver lenen 36 muziekkorpsen me dewerking aan het corso. Ook nemen er dit jaar 26 versierde luxewagens deel. Op het corso rijdt ook de Tulip Queen mee. Dit is de 23-jarige Jocelyn Schmits uit Nieuw Zeeland, een dochter van Nederlandse emigranten. Belangrijk voor het corso is elk jaar weer de beschikbaar heid van de bloemen. Voor het corso zijn behalve enkele ton nen stro, 26 tot 30 kilometer betondraad voor de ijzeren frames en honderden man uren, immers vooral bloemen nodig. „De beschikbaarheid van de bloemen zorgt elk jaar weer voor enige spanning. Er is in de bollenstreek een ge zegde: een vroege Pasen, een vroeg voorjaar. Dat het voor jaar in 1989 zó vroeg zou zijn, had niemand kunnen voor spellen. De bloemen zijn zeker drieënhalve week te vroeg", meent voorzitter Goemans. Het gevolg hiervan is dat voor het corso geen narcissen meer beschikbaar zijn. Daarnaast zijn al hele velden van de voor de praalwagens belangrijke hyacinten verdwenen. De bloemen van het corso worden voor 80 procent gele verd door kwekers uit de bol- i de Bollenstreek die vorig jaar met een gouden lenstreek zelf. „Sommige van onze vaste bloemenleveran- ciers hebben nu niets meer op het veld staan. We zullen dus andere kwekers langs moeten gaan om bloemen te vinden", vertelt de voorzitter van de Stichting Bloemencorso. Koe ling van de bloemen is volgens Goemans geen echte oplossing voor een hyacintentekort. „Daar kunnen we op z'n vroegst volgende week mee beginnen. We moeten natuur lijk wel mooie bloemen heb ben en dat zijn uiteindelijk toch alleen verse bloemen". Ook aanvoer van bloemen uit andere regio's is geen oplos sing. „Bij een laat voorjaar kunnen we weieens bloemen uit warmere streken halen maar met een vroeg voorjaar weet je niet waar je de bloe men. vandaag moet halen. De bloemen in Engeland zijn nog veel vroeger en in Denemar ken is maar weinig te vinden". Het gebruik van tulpen, die een meer verspreide bloeitijd hebben, moet dit jaar voor een extra kleurig corso zorgen. Goemans is wel blij dat het mooie weer van vorige week is omgeslagen. „De groei van de bloemen staat nu stil". Route Het corso begint op 22 april om tien uur in Haarlem. Er wordt dan eerst naar Benne- broek gereden waar het corso om 12.00 uur arriveert. Na een pauze en de opening van het centrumpark vertrekt de tocht om half twee richting Hille- gom. Daar rijdt het corso dit jaar voor het eerst over de Van de Endelaan. De stoet ar riveert in het centrum van Lisse om drie uur 's middags en in het centrum van Sassen- heim om vier uur 's middags. De tocht gaat vervolgens naar Noordwijkerhout waar na een pauze om zes uur een rondrit wordt gehouden. Om kwart over acht vertrekt het corso naar Noordwijk. In de Voor straat ^an Noordwijk-Binnen begint om negen uur een rondrit van het corso dat in middels verlicht is. Het corso eindigt op de Koningin Wil- helminaboulevard waar de corsowagens tot en met zondag te bezichtigen zullen zijn. Het Bloemencorso van de Bol lenstreek trekt elk jaar onge veer een miljoen bezoekers. Een groot aantal daarvan pro beert een slaapplaats in de re gio te vinden. „In septembe r/oktober van vorig jaar was al 60 tot 70 procent van de ka mers volgeboekt. Corso is al tijd een van de toppers van het seizoen", vertelt de Noord wijkse VVV-directeur W. Ro vers. Rovers verwacht geen grote problemen om alle toe risten een bed te bezorgen tij dens het corso-weekeinde. Daarentegen denkt hij elke slaapplaats in Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse, Sas- senheim en Hillegom nodig te hebben. Wel is Rovers bezorgd over de afnemende bereidheid van bollenstrekers om slaap- ruimte beschikbaar te stellen voor toeristen. „Vooral de bed den bij particulieren zijn erg gewild. Gezien de prijs zijn deze kamers altijd het snelst uitverkocht. Juist in deze sec tor kalft het aanbod steeds verder af. We zien de toe komst dan ook zorgelijk tege moet". Festival april volop gefeest in de Duin en Bollenstreek. Zo vindt op 20 en 21 april in de Hobaho- hallen in Lisse, waar de laatste hand aan de corsowagens wordt gelegd, het Corso Mu ziek Festival 1989 plaats. De opbrengst van dit door Lions, Rotary en Leo clubs Bollen streek georganiseerde feest, is dit jaar bestemd voor de plaat selijke Tafeltje Dek-je. Behal ve in de Hobahohallen vinden de optredens dit jaar ook plaats in twee grote tenten die op het terrein van de Hobaho worden neergezet. Er treden zeventien bands op die coun try and western, jazz, Zuida- merikaanse en populaire mu ziek zullen spelen. De beste band wordt onderscheiden met de Corso Muziekprijs 1989, ter wijl binnen de verschillende muziekgenres ook nog prijzen zijn. WARMOND Het ambi tieuze automatiserings- en informatiseringsplan van de gemeente Warmond is door de commissie finan ciën gisteravond nogal huiverig ontvangen. Wet houder Van Schagen kon de commissie niet overtui gen van de noodzaak een en ander op het door het college voorgestelde wijze aan te pakken. In eerste instantie gaat het hierbij om een investering van ruim een ton voor auto matiseringsapparatuur en een eenmalig bedrag van honderdtwintigduizend gul den voor aanverwante zaken als computerprogramma's en opleidingen en dergelijke. Daar bovenop komt nog een jaarlijks terugkerend bedrag dat oploopt tot ruim zeven tigduizend gulden in 1991 als het investeringsprogramma is afgerond en aanpassing of uitbreiding van de program matuur en aanvullende op leidingen noodzakelijk zullen zijn. Mevrouw Saris (VVD) was de eerste die haar twij fels over de plannen naar voren bracht. Zij vond de ge meente „beangstigend en thousiast". Ook de heer Hus- ken maande tot voorzichtig heid. „Als het verkeerd gaat kan het handenvol geld kos ten." De gemeente denk structure le ruimte te vinden bij een te verwachten hogere op brengst van de woonforen- senbelasting als gevolg van een uitbreiding van de cam pings, het verkrijgen van een provinciale subsidie voor de asfaltering van de doorgaan de route, ruimte in de post onvoorzien en ruimte in de begroting van de algemene dienst. In de voorjaarsnota zal dit dan nader gorden uit gewerkt. De heer Bonnet (CDA) was zeer verbaasd. „Ik ben indertijd nauw be trokken geweest bij het op stellen van de knelpunten accommodaties en toen heb ben we alle potjes leegge-j haald. Ik ben er zeer be nieuwd naar wat er nog ge vonden kan worden". Wet houder Van Schagen was dan ook zichtbaar teleurge steld toen de commissie be sloot het voorstel van me vrouw Saris te steunen en nog een bijeenkomst aan dit onderwerp te wijden. Deze vergadering is gepland op woensdag 19 april, een dag voor de raadsvergadering. SASSENHEIM D plannen om korfbalvere niging TOP naar Wasbeel te verplaatsen zijn defini tief van de baan. Ook d aanleg van een kunstgras veld op het sportcomple: Menneweg aan de zijd van de 5-Meiweg en eei opknapbeurt van het mo menteel in gebruik zijnd korfbalveld zouden geei oplossing bieden voor he reeds jaren nijpende ruim te gebrek van de sportver enigingèn. Politiek Sassenheim w plannen die door wethoudt W. Maris gisteravond tijden een vergadering van dt missie openbare werkei ruimtelijke ordening, finan ciën en welzijnszaken gepre senteerd werden resoluut va de hand. TOP-voorzitter Ro de Graaff: „Mocht het huidig voorstel van de gemeente, du een veld van 100 bij 100 mete ongewijzigd aangenomen den dan ziet TOP het nut de hele verhuizing niet ir stelt voor dat de gemeente me een ander voorstel komt". Ook de voetbalvereniginge: zagen niet in dat er met d aanleg van een kunstgrasvel en in gebruikname v; korfbalveld gedurende de pe riode van 1 november tot maart, wanneer TOP zijn trek in de sporthal neemt, wezenlijke verbetering van mogelijkheden bewerkstellig zou worden. Alle fractieleidei gaven aansluitend in duidelij ke bewoordingen te kennen de voorkeur aan te geven eei eens te overwegen of de slorj dige 3 miljoen die gemoeid z< zijn met het hele project ni op een andere effectievere ze besteed zou kunnen a den. VVD'er J. van Dor hield gisteravond een pleidc voor de uitvoering v; project Sassenheim Negenl dat reeds vorig jaar juni t< sprake kwam. Het betreft hif een voorstel om een nieu groter sportvelden comple aan de rand van Sassenheii aan te leggen ten zuiden Postwijk. Aan de Mennewe ter plaatse van het huidij sportaccommodatie zo nieuwe woonwijk met woningbouw opgetrokkt moeten worden. Aan de Rijk straatweg bij de nieuwe spon velden zou plaats zijn 1 vrije sector woningen. Onrust bij bewoners Adegeest over plannen woningbouw gemeenti VOORSCHOTEN Tal verontruste bewoners uit componistenwijk van Adegee in Voorschoten uitten gistere in de commissie openbare ken hun bezorgheid ove „gatennota" van de gemeen! In deze nota worden kleine katies aangegeven voor bouw van 16 tot 19 woninge voor bejaarden. De bewonei willen niets weten van het of vullen van de lokaties bij Brahmslaan, Haydnlaan, I toklaan, Debussylaan, Waj nerlaan en Bizetlaan. r waarde van de woningen zi daardoor dalen. Wethouder Visser (PVDA) had er moeil mee de bewoners duidelijk maken, dat de bebouwing vi onder financiën. De-commisi openbare werken gaat allee over de soort woningen. Oo toonde Visser zich verbaas over de weerstand bij buurtbewoners, omdat bouwbestemming van de groe ne vlakten volgens hem steed bekend is geweest. Wassenaar mag meer bouwen WASSENAAR De gemeei te Wassenaar mag dit jaar 2 extra woningen bouwen. We' houder J. Greep zei dit giste ren in een commissievergadf ring. Wassenaar kreeg dit o traatje omdat Den Haag e Leidschendam het toegeweze contingent te bouwen wonit gen niet geheel kunnen g> bruiken. Van de 35 zal 1 ning worden toegewezen wo; den aan het uitbreidingspli Weteringpark 1 waa voor de volledige realiserii men precies nog een woning! kort kwam. De overige 34 vfl hingen worden gebruikt het al eerder in principe go# gekeurde woningbouwproje Twickel-Hyacintstraat te real seren. Alle woningen zullen' de sociale huursector gebouw' worden door de woningbouw vereniging St. Willibrordus. Avo gebeu biscoc aarTÏ het ki MG. vijftig scheei Pini smulh tenboi Wind: 21,5( Ca; Boeli Kopt 2317 Boek Vee Noor 2371 Katw

Leidse Courant | 1989 | | pagina 16