I AC Milan kan zich tegenslag veroorloven T Zege Gerrit Solleveld is uit onvrede geboren Napoli neemt afstand van Bayern München i? Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! a e SPORT £aidóc£ouxa*it DONDERDAG 6 APRIL 1989 PAGINA 9 Lendl voor jemigrantenpas in Davis Cup PRAAG Ivan Lendl is in principe be reid komend weekeinde met het Tsjechoslowaakse tennisteam tegen West Duitsland aan te treden in de kwartfina- de strijd om de Davis Cup. 15 v Lendl, die i r het laatst z d*0 - derland vertegenwoordigde, moet Je aan zijn rug geblesseerde Miloslav Mecir ver vangen. De nummer één van de wereld ranglijst heeft aan zijn toezegging echter één voorwaarde verbonden. Lendl wil eerst de door de Tsjechoslowaakse auto riteiten beloofde emigrantenpas ontvan gen. De pas stelt hem in staat zonder verdere problemen in het buitenland (de Verenigde Staten) te leven. Clubkaarten in omloop bij Excelsior en SVV ROTTERDAM Excelsior en SVV zijn de eerste clubs uit het betaalde voetbal die. de omstreden KNVB-clubkaart in omloop gaan brengen. Beide verenigingen hebben toegezegd 250 voetbalpassen af te nemen die ze onder hun achterban zullen ver spreiden. Fred Racké, hoofd voorlichting van de KNVB, reikte aan Peter Bonthuis, commercieel manager op Woudestein, de eerste gecombineerde clubkaart van de KNVB en Excelsior uit. Naast de voorde len, die de KNVB aan de clubkaart heeft verbonden, bieden Excelsior en SVV de toekomstige houders een aantal extra faci liteiten aan. Zo worden er kortingen gege ven op seizoenkaarten en tal van andere zaken die alle nauw verband houden met de nering van de specifieke sponsors van de club. Smolarek breekt rib ROTTERDAM Feyenoord zal het enkele we ken moeten stel len zonder aan valler Wlodzi- mierz Smolarek. Onderzoek in het ziekenhuis leerde gisteren dat de Pool een rib heeft gebroken. Smolarek liep de blessure op door een botsing met Marcel Brands tijdens de trai ning. Leverkusen houdt Michels aan contract LEVERKUSEN Bundesliga-club Bayer Leverkusen zal trainer Rinus Michels, die een verbintenis heeft tot eind 1990, aan zijn contract houden. Michels heeft daarom het aanbod dat Ajax hem deed afgeslagen. De Amsterdamse club had Michels bedenktijd gegeven tot 1 april en verwachtte dat de voormalig coach van het Nederlands elftal gezien de kritiek over diens functioneren zonder veel problemen het contract met de Westduitse club zou kunnen verbreken. Michels staat na de thuisnederlaag tegen Stuttgarter Kickers van afgelopen zondag weliswaar bij de aanhang van Leverkusen ter discussie, maar de clubleiding wil met hem verder. De andere trainers op de „ver langlijst" van Ajax zijn Johan Cruijff, Aad de Mos en Leo Beenhakker. Rugbyteam verrast Portugal HILVERSUM Het Ne- derlands rugbyteam heeft gisteravond in Hilversum voor een verrassing ge zorgd door het favoriete Portugal met 23-17 (rust 7- 17) te verslaan. Door dit resultaat heeft Oranje zijn plaats in de B-poule vrij wel zeker gesteld en is Portugal uitgeschakeld voor promotie naar de A- poule. Het op enkele plaat sen gewijzigde Nederland se vijftiental was blijkbaar geïnspireerd door het suc ces van het Sevens-team in Hongkong. Johnson bood geld voor geven injectie TORONTO Ben Johnson blijkt een collega atleet geld te hebben geboden voor het geven van een injectie met een „melkachtige sub stantie". Die getuigenis kwam gisteren tijdens het onderzoek in Toronto inzake de doping- affaire in Seoul, die de Canadese sprinter Ben Johnson de gouden medaille en een nieuw wereldrecord op de 100 meter kostte. Andrew Mowatt, een lid van het Canadese olympische team in Seoul, verklaarde voor de onder zoekscommissie dat hij in april 1986 in het ap partement van zijn trainer Charlie Francis naar de televisie zat te kijken toen Ben John son binnen kwam en hem verzocht een injec tie te geven. Mowatt vertelde verder hoe Johnson hem had laten zien hoe hij de vloei stof uit een neutraal flesje in de injectiespuit moest brengen en op welke manier hij het moest mengen met een heldere vloeistof. MADRID Het toer nooi om de Europa Cup voor landskampioenen staat voor AC Milan in het teken van de afge keurde doelpunten. De ten onrechte afgekeurde doelpunten, wel te ver staan. Tegen Real Ma drid werd de Italiaanse ploeg voor de derde keer dit seizoen overduidelijk benadeeld, toen scheids rechter Fredriksson op advies van de grensrech ter een glaszuivere tref fer van Ruud Gullit an nuleerde. De imponerende ploeg uit Milaan kon zich gisteravond in de halve finale in de Spaanse hoofdstad die tegen slag veroorloven. Met een fraaie kopbal zorgde Van Basten ruim een kwartier voor het einde voor gerech tigheid nadat Sanchez voor rust de score had geopend: 1- 1. AC Milan, dat speelde alsof het een thuiswedstrijd betrof, zou er anders waarschijnlijk moedeloos van zijn gewor den. In de tweede ronde, te gen Rode Ster Belgrado, werd een treffer niet gege ven waarna tv-beelden be wezen dat de bal minstens een meter de lijn was gepas seerd. Tegen Werder Bremen leverde een vrijwel identieke situatie na een kopbal van Rijkaard geen succes op. Daar staat tegenover dat de ploeg tot tweemaal toe geluk had. Tegen Rode Ster dwong de mist tot overspelen toen AC Milan verloren stond, te gen Werder Bremen kreeg Van Basten een strafschop, In het Bernabeu-stadion had AC Milan echter meer dan ooit recht op een treffer. De Italiaanse kampioen beheers te de eerste helft en een groot deel van de tweede. Maar Real maakte voor de rust het enige doelpunt. In de laatste tien minuten voor de rust, waarin de thuisclub even vrij kon ademhalen, be wees Hugo Sanchez zijn on gekende kwaliteiten als schutter. De voorsprong was geflatteerd. AC Milan was behoorlijk sterker. Een fraaie treffer van Van Basten gaf de wedstrijd dertien minuten voor tijd een ander gezicht. Hij kopte na een voorzet van Tassotti de bal van ruim tien meter raak. Met geluk, want de bal schampte eerste de lat, maar hobbelde via de rug van de ongelukkige doelman Buyo alsnog over de lijn: 1-1. Leo Beenhakker had na af loop slechts lof voor de te genstander. „AC Milan heeft vanavond beter gespeeld dan Real Madrid. Wij waren niet goed, maar onze tegenstander speelde vaak zeer verdienste lijk. Real heeft de wedstrijd geen moment in de hand ge had. Desondanks zie ik de re turn met optimisme tege moet". Marco van Basten be aamde dat: „Real is geen mo ment in het ritme gekomen. Dat was onze verdienste. Met ons spel hebben wë nadruk kelijk een stempel op de wedstrijd geclrukt. Wij heb ben ons hier gepresenteerd als een topclub. Ik was even bang dat het mijn dag niet zou worden, maar dat doel punt bewees het tegendeel. We hebben nu een goede Marco van Basten in duel met Michel. afstand genomen van Bayern München in de eerste halve finale van de strijd om de UEFA Cup. Careca voor en Carnevale na de pauze scho ten de thuisclub in de hek senketel van Sao Paolo naar de rustgevende 2-0. Het sta dion van Napels trilde op zijn Diego Maradona feliciteert Careca na diens treffer bij Napoli- Bayern München. FOTO: AP Steaua Alleen een wonder kan Steaua Bukarest nog uit de finale van het toernooi om de Europa Cup 1 houden. Na de ruime zege (4-0) op Galatasa- ray gaat de kampioen van Roemenië vrijwel zeker op herhaling. In 1986 veroverde de ploeg in Sevilla de belangrijkste prijs van het seizoen ten koste van Barcelona dat na strafschop pen werd verslagen. Het kan niet anders of de return in Izmir, het stadion van In- stanbul is wegens een straf van de UEFA nog verboden terrein, wordt een formali teit. Galatasaray, als eerste club uit Turkije doorgedron gen tot de laatste vier van dit toernooi, had in Bukarest geen been om op te staan. UEFA Cup Napoli heeft twee doelpunten De 85.000 toeschouwers wa ren al twee uur voor de wed strijd in hun element. Ben gaals vuur, een blauw-witte vlaggenzee, de randver schijnselen beloofden een gala-voorstelling. De uitvoe ring viel tegen. Napoli speel de heel voorzichtig. IJet was bevreesd voor de mogelijke tegentreffer, hield de defen sie en het middenveld geslo ten en viel in traag tempo aan. Bayern speelde met overtuiging, het tactisch con cept oogde goed, maar de ploeg van trainer Heynckes ging tweemaal in de fout en daardoor onderuit. Karl Allgöwer, de man met het hardste schot in de Bun- desliga, heeft VfB Stuttgart tegen Dynamo Dresden op voorsprong gezet (1-0). Zijn doelpunt, in de 66e minuut, betekende dat de ploeg van Arie Haan over twee weken in de DDR met één doelpunt voor begint. „Deze uitslag be valt mij beter dan 3-1", hield Haan na negentig minuten de moed er in. „Ik had mijn jongens gewaarschuwd dat een tegendoelpunt dodelijk was. Natuurlijk had ik liever met 2-0 gewonnen". Stuttgart was voorts machteloos tegen de versterkte Oostduitse de fensie. Ook Jürgen Klins- mann, na zeveneneen halve week afwezigheid vanwege een enkelblessure terug in basis, miste scherpte. EUROPA CUP 1 Real Madrid (Spa)-AC Milan (Ita) 1-1 (1-0): 43. Sanchez 1-0, 77. Van Basten 1-1. Scheidsrechter: Fre driksson. Toechouwers: 95.000. Steaua Bukareet (Roe)-Galataaa- EUROPA CUP 2 KV Mechelen (Bel)-Sampdoria UEFA CUP Napoli (Ita)-Bayern München (Wdl) 2-0 (1-0): 40. Careca 1-0, 59. Carnevale 2-0. Scheidsrechter: Vau- trot (Fra). Toeschouwers: 85.000. VfB Stuttgart (Wdl)-Dynamo Dres- Toeschouwers: 60.000. WEVELGEM Dé grote overwinning van Gerrit Solleveld is, zoals zo vaak in het wielrennen, uit on vrede geboren. „De Sol" kreeg de voorbije winter het idee, dat hij maar be ter tomatenkweker in De Lier kon blijven. De man van het nimmer aflatende beulswerk in de ploeg van Jan Raas telde totaal niet mee op de bedrijvige transfermarkt. Nu hij sinds gisteren Gent-We- velgem op zijn erelijst heeft staan, zal dit beslist anders worden. Op 23 januari nam Solleveld voor de zevende keer deel aan de officiële ploeg-presentatie. Hij liep er verloren rond. „Ja renlang heb ik- me afgebeuld voor anderen. Zij (Van der Poel, Van Poppel) hebben zich voor kapitalen naar andere ploegen verkocht. Komend seizoen wil ik ook voor mijn eigen kans rijden". Solleveld was door niemand benaderd voor een transfer. De Westlander had ook geen punten van de FlCP-wereld- ranglijst achter zijn naam staan omdat hij na zijn taak te hebben verricht de koersen in anonimiteit uitreed. Een knecht uit een andere ploegen, zoals de Belg Flupke Vanden- brande, die wel wat punten had verzameld, bleek plotse ling veel geld waard, omdat hij een ploeg aan een startbewijs in de Tour de France kon hel pen. De simpele Vandenbran- de ging tot zijn eigen verba zing een topsalaris in de for matie van Cees Priem verdie- Solleveld las de berichten met groeiende verontwaardiging. Op de kunstijsbanen schaatste hij vele marathons in de C-ca- tegorie als voorbereiding op het nieuwe wielerseizoen. Met de Ronde van Vlaanderen nam dit een aanvang. Door de ziekte van kopman Rolf Gölz kreeg hij net als Frans Maas- sen en Edwig van Hooydonck een vrije rol. Een \falpartij op de Oude Kwaremont maakte een einde aan zijn illusies. „Dat vond ik verschrikkelijk, ik voelde me in supervorm". In de kleedkamer ging Solle veld een weddenschap met de winnaar van Ronde van Vlaanderen aan. Hij zei tegen Van Hooydonck: „Ik laat nu mijn baard staan tot ik ook een grote koers heb gewon- De grijns op het gezicht van Gerrit Solleveld boekdelen. Na een vlucht van 240 kilometer wint hij Gent- Wevelgem. FOTO: EPA Drie dagen later schoor Solle veld tevreden de stoppels van zijn wangen. De eerste her kansing was bingo. Gent-We- velgem telde weliswaar niet voor de nieuwe wereldbeker, het was nog altijd een begeer de klassieker. Zeker gezien de barre omstandigheden waar onder zij werd verreden. Bij de start in Gent was het drie graden. De coureurs kregen onderweg te maken met wind en regen. De beslissende ont snapping ontstond al na 35 ki lometer en zou uitmonden in een vlucht van 240 kilometer. Gekkenwerk Dit gekkenwerk in theorie werd al eerder een succes. Vo rig jaar bijvoorbeeld in Parijs- Roubaix en de Amstel Gold- race. De Engelsman Sean Ya tes nam het initiatief, Solle veld sprong mee. „Waarom niet? In het peloton moest ik ook trappen". Yates en Solleveld kregen ge zelschap van Louis de Koning, de dappere debutant uit de ploeg Post, en de Italiaan Bru no Cenghialta. Met de wind in de rug liep de voorsprong op tot bijna elf minuten. De lei ders leden, de achtervolgers eveneens. In het barre weer dunde het peloton vanzelf uit, dat verhoogde de kans van de vluchters aanzienlijk. Bij de beklimming van de Kemmel- berg, 40 kilometer voor de eindstreep, bedroeg de voor sprong nog 4 minuten en 35 seconden. De kopgroep brak in tweeën, De Koning en Cenghialta moesten lossen. Yates en Solle veld, twee bomen van kerels, gingen door. De marge zou te klein zijn als in het achterveld de jacht georganiseerd werd. Dat was niet het geval. In feite hebben alleen de Ier Sean Kelly en later de ploeg van Matthieu Hermans zich ten volle gegeven. Hermans, al groots in Vlaanderen, was daar later behoorlijk boos over. „Ze zijn zeker bang dat ik een koers win". Yates en Solleveld konden daardoor net voldoende over houden om samen voor de overwinning te kunnen sprin ten. Toch dreigde het nog mis te gaan. Yates verbrak zeven kilometer voor het einde de foede samenwerking door één eer hard te demarreren. Sol leveld had de kracht aan te pikken bij de tijdrijder en sprak hem vervolgens met boze woorden toe. „Ik spreek wel niet zo goed Engels maar ik kon hem toch duidelijk ma ken dat dit zo niet kon". Yates zei later dat het een plotselin ge ingeving was. De samen werking werd hersteld. „Beter tweede dan niets", vond Yates. Gok Solleveld weigerde in het zicht van de laatste kilometer nog aan de kop te fietsen. Hij gokte op de sprint, maar verhoogde daarmee de kans dat het pelo tonnetje met alle goede sprin ters toch nog zou terugkomen. Hij won echter de pot. Zijn eerste grote zege. Zo werd Sol leveld de derde Westlander die Gent-Wevelgem op z'n naam wist te schrijven. Leo van Vliet, nu in de volgerswa gen bij Raas en na afloop dol blij met het succes van Solle veld, en Teun van Vliet gin gen „de Sol" voor. Ploegleider Jan Raas had na de tweede plaats van Maassen in Milaan-Sanremo en de zege van Van Hooydonck in de Ronde van Vlaanderen weer iets meer in handen vodr de onderhandelingen met een multinationale sponsor die acht miljoen gulden op tafel moet leggen. „Ik heb altijd wel geweten dat Solleveld meer kon dan knecht spelen. Al leen, ie kunt hem tevoren geen kopman maken, want dan gaat hij kapot van de ze- Sport op tv Sky Channel, 18.00 Sky Channel, 19.00 uur Euro- Duiteland 3, 14.00 uur WK tafel BBC 1, 00.00 uur Golf. BBC 1, 14.50 uur Kanovaren. BBC 2, 14.40 uur Zeilen. BBC 2, 15.10 uur Sport on fri Sky Channel, 01.00 uur Euro Kalis stunt tegen Clerc LEEUWARDEN De 24-jari- ge debutant Wim Kalis heeft in de tiende ronde van het toernooi om het Nederlands damkampioenschap in Leeu warden opnieuw voor een stunt gezorgd. Hij bezorgde koploper Rob Clerc diens eer ste nederlaag. Mede-koploper Jos Stokkel profiteerde slechts ten dele, hij kwam tegen oud wereldkampioen Jannes van der Wal niet verder dan remi se, zodat hij nu alleen de lei ding heeft. Clerc volgt op één punt, ter wijl het hem achtervolgende peloton weer van vijf op zes spelers werd gebracht. Bauke Bies kwam het vijftal verster ken dat met elf punten de der de plaats deelt. De Friese supporters beginnen langzamerhand ook waarde ring te krijgen voor de presta ties van niet-streekgenoten. De meer dan 100 toeschouwers van gisteren hebben langdurig over de sensationale ontwik kelingen in de tiende ronde nagepraat. Grootmeester-remi ses zijn er in dit stadium van het toernooi niet meer bij en in vrijwel alle partijen bleek de eerste vier uur speeltijd ruimschoots noodzakelijk. Clerc had zich een ander ver loop van het duel met Kalis voorgesteld. De Hardinxvelder had zich voorbereid op een Keiler-variant, maar Clerc kwam met een geheel andere opening en kreeg licht voor deel. Kalis, die eerder al Euro pees kampioen Gérard Jansen onderuit haalde, liet zich ech ter niet ontmoedigen. De hem opgedrongen aanval op de lan ge vleugel van Clerc accep teerde hij, terwijl Clerc zijn aandacht richtte op een gelijk soortige tegenactie. De Hage naar koos na de 32e zet echter een verkeerd plan en kwam pas na de partij tot de conclu sie dat het op dat moment al een hopeloze zaak voor hem was geworden. „Pas bij het analyseren had ik door dat ik nog een juist tempo over had om de partij te beslissen", er kende hij spontaan. „Natuur lijk zag ik wel winst scheme ren, maar die was dichterbij dan ik had berekend". Brenda Schultz uitgeschakeld HILTON HEAD Brenda Schultz is gisteren in de twee de ronde van het met gedo teerde 300.000 dollar gedoteer de toernooi in Hilton Head uit geschakeld. De nationaal kam pioene verloor in twee sets van de Russin Leila Mesjki: 7- 6, 6-3. Sportwereld Prijsvragen De winnende getal len in de Westduitse midlotto zijn: trekking A: 10-26-33-37-44-49, reser vegetal: 14; trekking B: 5-9-19-33-35- 49, reservegetal: 40. Spel '77 4424664.. IJshockey Het Nederlands da mesteam heeft op de EK in West- Duitsland het eerste doelpunt ge maakt 17-1 tegen Zwitserland Op de werd 12-0 verloren sportuitslagen 105-81; Den Bosch-DAS 82-83. dammen IK heren in Leeuwarden ronde: Clerc-Kalis 0-2, Van der fak-Schotanus 1-1, Krajenbrink-Van Oer Zee 1-1, Bies-Goudt 2-0, Van Aal- 1en-C. van Leeuwen 1-1, Jansen-A. van Leeuwen 1-1, Stokkel-Van der Wal 1-1. Stand: 1. Stokkel 13; 2. Clerc 12; 3. Vah Aalten, Jansen, Bles, Krajenbrlnk, A. van Leeuwen, Van der 11; 9. Goudt, Schotanus 10; 11. Eerste koers, 2000 m: 1. Delight Nobo (H. Schoonhoven) 2.41,7 - 1.20,9, 2. Carin Boshoeve, 3. Dia mond Worthy. Toto: winnend 1,20, plaats_1,30, 1,30, 2,40, koppel 4,80, (M. Watlow) 1.22,4, 2. Miss Chardon- Vijfde koert, 2600 m: 1. Armbro Fa ble (H. Langeweg) 3.33,4 - 1.22,1, 2. Bas S, 3. Zenith B. Toto: winnend 2,90, plaats 2,00, 1,50, 1,80, koppel koppel 29,30, trio 153,60. Anouk Buitenzorg. Toto: winnend 8,00, plaats 1,80 1,20 1,40, koppel 6,10, trio 82.60, kwartet 240,80. Zevende koert, 1800 m: 1. Moonlight Shadow (A. Manuel) 1.57,3, 2. Ototo, 3. Staten Jesterboy. Niet gestart: Na- sib Baik. Toto: winnend 2,90, plaats 1,60, 2,40, koppel 6,30, trio 71,10. Chris Victory, 3. Bonanza Bos. Toto: winnend 4,50, plaats 1,90, 1,70, 1,60, koppel 9,70, trio 90,10. Negende koert, 1609 m: 1. Zipper Mac (H. Langeweg) 2.05,9 - 1.18,2, 2. Aditi Guapa, 3. Amigo de Queen, 4. Chelsea Cede. Toto: winnend 2,70, plaats 2,70, 4,80, koppel 26,40, trio 314,50, kwartet 1.237,50. 23-17. Stand: 1. België 7-19; 2. West Duitsland 5-14; 3. Portugal 6-11; 4. Nederland 7-11; 5. Joegoslavië 6-8. 2-0, Sheffield Wednesday-Wim- 274 km in 6.29,00, 2. Yates (Gbr). 3. R. Sörensen (Den) op 0.11, 4. Vande- raerden (Bel), 5. Pirard (Ned), 6. D. de Wolf (Bel). 7. Baffl (Ita). 8. De Wilde (Bel). 9. Van Camp (Bel), 10. Lleckens (Bel), 11. Caplot (Bel), 12. Stumpf (Wdl), 13. Hermans (Ned), 14. Zanatta (Ita), 15. Redant (Bel), 16. Verschue- ren (Bel). 17. Rue (Fra). 18. Deneut (Bel), 19. Kelly (Ier), 20. Anderson (Aus), 23. A. van der Poel (Ned), 39. Van Orsouw (Ned), 41. Arntz (Ned), 42. Maassen (Ned), 43. De Koning 4.29,26, 2. Lagula (Spa) op 0.03. 3. Blanco-Villar (Spa). 4. Echave 23.27. 122. Gölz 24.14. (Spa). 5. Roche (Ier), 6. Plno (Spa), 7. pe, 10. Fuchs (Zwl), 17. Suykerbuyk 0.16, 19. Winnen 0.23, 44. Breukink 4.52, 65. Cordes 8.44, 87. Tolhoek 13.12, 94. Rozendal 14.54, 95. Jagt, 110. Harmellng 17.52, 118. Van Rijen Suykerbuyk (Ned) 0.16. 67. Breukink (Ned) 4.52. 68. Cordes (Ned), 92. Ro zendal (Ned) 10.46, 93. Jagt (Ned), 94. Gölz (Wdl). 98. Harmellng (Ned), 105. Tolhoek (ned), 116. Van Rijen Slmon (Fra). 3. Raab (DDR). 4. Rooks (Ned), 5 Michaelsen (Den). 6. Moreels (Bel), 7. Garde (Fra). 8. Wri- atr (Pol), 9. Chanton (Fra. amateur). 10. Philippot (Fra). Algemeen klatte- ment: 1. Raab 4.18.41, 2. Moreels op 0.06. 3. J. Slmon. 4. Van Eynde (Bel). 5. Pederser>«(Den). 6. Philippot 0.07, 7. Wrlatr, 8. Millar (Gbr). 9. Lance (Fra). 10. Rlbelro (Bra).

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9