Onafhankelijk Namibia heeft toerist veel te bieden Perestrojka brengt arbeiders vooral angst voor hun baan HP uit de weekbladen ELSEVIER deËPENE GaidóaQowumt WHÊÊÊËÈÈ Argwaan als metgezel DE TIJD BUITENLAND/ BUITENLAND DONDERDAG 6 APRIL 1989 PAGINA 6 £CC KAAPSTAD/WIND- HOEK Hoge zanddui nen, trotse volkeren, zin derende hitte en natuurlij ke rijkdommen vormen het decor van een oorlogs drama. Dit speelt zich af in Namibia, de voormalige Duitse kolonie in Zuid- west-Afrika, begrensd door de koude, onstuimige Atlantische Oceaan. Vanaf 1920 werd Namibia be stuurd door Zuidafrika en stond onder internationaal toezicht. Nu is het land dan voorbestemd om het 160ste lid van de Verenig de Naties te worden. Krachtens resolutie 435 van de VN-veiligheidsraad zal Nami bia binnen ongeveer een jaar onafhankelijk worden, na de verkiezingen van 1 november. Maar nu vele honderden men sen zijn omgekomen in de ge vechten die ontbrandden op de dag dat het onafhankelijk heidsproces zich in gang zette, is het een open vraag öf Nami bia wel z'n beloofde vrijheid krijgt en zo ja, onder welke voorwaarde. „We verwachtten problemen, maar niet in deze mate, en ook niet zo snel", vertelde een Zuidafrikaanse functionaris mij na een bezoek aan Nami bia. Hij verwees daarbij naar de invallen door de guerrilla beweging Swapo (Zuidwest- Afrikaanse Volksorganisatie) het noordelijke Ovamba- ger. Ik ken het fland vrij goed. Ik kom er al circa dertig jaar zeer geregeld. Het is fascinerend en mooi, zowel wat betreft de verscheidenheid aan volkeren als de natuur. De schoonheid en de natuurlij ke rijkdommen behoren toe aan de 1,2 miljoen inwoners. Het verloop van het huidige conflict zal bepalen of de be volking deze waardevolle be zittingen met de onafhanke lijkheid meekrijgt - als een soort bruidsschat - of niet. Wat er momenteel gebeurt is de verantwoordelijkheid van de hele wereld. Zelfs de havi kachtige Zuidafrikanen, die na vele jaren uitstel eindelijk zijn overgehaald om resolutie 435 ten uitvoer te brengen, drin gen er nu bij de VN op aan hun verantwoordelijkheden onder ogen te zien en troepen in te zetten om de militaire strooptochten van de Swapo binnen de perken te houden. Het is merkwaardig om te zien dat de VN kritiek heeft op de Swapo, die door de algemene vergadering van de VN jaren lang werd beschouwd als de enige en authentieke verte genwoordiger van Namibia. Dialect Ironisch genoeg is Namibia het enige land in Afrika waar het Afrikaans, het van het Neder- Mukurob was een toeristische attractie in Namibia, totdat een storm deze „Vinger van God" liet knakken. FOTO: AP lands afstammende dialect dat gesproken wordt door degenen die Zuidafrika regeren, de ge meenschappelijk taal is. Er zijn gebieden waar Engels, Duits of een Afrikaanse taal over heerst, maar overwegend Afri kaans komt verder nergens De zwarten zijn verreweg in de meerderheid in Namibia.' Nauwelijks tien procent van de totale bevolking is blank en slechts een betrekkelijk klein gedeelte daarvan is van Duitse komaf. Ze hebben nog nauwe banden met hun vaderland en als het goed mis mocht gaan, kunnen ze zonder al te veel problemen opgenomen worden door de Bondsrepubliek. Waarschijnlijk geven ae mees ten er echter de voorkeur aan te blijven als de onafhanke lijkheid stabiel en vreedzaam Bijna de helft van de totale Namibische bevolking woont in Ovambaland. Waarschijn lijk is het inderdaad waar dat degene die het voor het zeggen heeft in Ovambaland, de rest van het land ook in handen heeft. De meesten zijn het ero ver eens dat de Swapo de grootste aanhang geniet in Ovambaland. Waarnemers worden hierdoor enigszins in verwarring gebracht, omdat de grootscheepse inval van Swapo-guerrilla's in het gebied nu niet direct noodzakelijk was als het bedoeld was om aanhang te verwerven. Er zijn ook nog andere groepe ringen, zoals de heerszuchtige Hereros die in de koloniale tijd zo dapper en roemrijk tegen de Duitsers in het krijt traden i woestijn- in kleurige Victoriaanse dracht, met lange, zwierige rokken en opvallende hoofd bedekkingen. Verder zijn er nog de meer traditionalistische Hereros, de ova-Himba gehe ten, die hun lichamen beschil deren met oker, geiten en rundvee houden en in lemen hutjes wont gebied in het noordwesten. "Al eeuwenlang weet dit volk zich tussen leeuwen en olifanten, en ondanks overstromingen en periodes van droogte, in stand te houden; de Bosjesmannen, jagers en verzamelaars, die op diverse plekken goed verte genwoordigd zijn maar wier bestaan als aparte culturele be schaving geen lang leven meer is beschoren; en zo zijn er nog de Kavangos, de Damaras, de Caprivianen, de Namas, kleur lingen (van gemengd ras) en de „Basters" van het Reho- both-gebied ten zuiden van de hoofdstad Windhoek. De ver schillende bevolkingsgroepen vormen een bonte caleidos coop van rassen en culturen. Andere wereld Hoe ziet Namibia er eigenlijk uit? Als je van Kaapstad noordwaarts rijdt over een keurige asfaltweg, passeer je de indrukwekkende Oranjeri vier, de grens tussen Zuidafri ka en Namibia, en treed je een compleet andere wereld bin nen. De glooiende heuvels van de noordelijke Kaapprovincie in Zuidafrika hebben hier plaatsgemaakt voor uitgestrek te, kolossale bergketens. De hitte is heter, boerderijen zijn groter en de afstanden lijken eindeloos. De enige juiste om schrijving voor Namibia is „reusachtig" en dat is op alles van toepassing. Qua oppervlakte is Namibia twee derde van Zuidafrika, maar het totaal aantal inwo ners bedraagt slechts een der tigste van de Zuidafrikaanse bevolking. Het land kent een hardvochtigheid die bijna ner gens anders op het Afrikaanse sub-continent wordt geëven aard. Als de rivieren overstro men, sleuren ze alles met zich meé.wat op hun weg komt. De oplettende reiziger leert in het regenseizoen op z'n hoede te zijn voor een veelbetekende lichtflits tussen de verafgele gen bergtoppen, omdat hij weet dat een ogenschijnlijk veilige weg dan in enkele uren of zelfs minuten kan verande ren in een gevaarlijke, brui sende modderrivier. Het is dan ook handig om te weten dat deze overstromingen meestal van korte duur zijn. Als je het even hogerop zoekt, kun je de moddervloed voorbij zien trekken, waarna je je weg ge woon weer kan vervolgen. Zand draagt ook een steentje bij aan de woeste natuur in het land. Een uitstapje naar de ooit zo welvarende visserhaven Luderitz, een stad met opval lende Duitse elementen, kan iemand duur komen te staan. Door de krachtige kustwinden wordt het zand hoog opgewor pen en auto's veranderen bin nen luttele seconden in een kaal gezandstraald stuk blik. Namibia heeft zoveel te bieden aan natuurlijke rijkdommen en natuurschoon dat het te veel is om op te noemen. Hoge bergen rijzen op uit barre woestijnen, zoals de puntige Spitzkop, of de indrukwek kende Brandberg vlak bij het stroomgebied van de Ughab- rivier aan de westkust, dat een soort eiland is met een heel ei gen klimaat en flora. De strook land ten zuiden van de Walvis Baai tot aan de monding van de Oranjerivier, enkele honderden kilometers lang, is verboden gebied en al leen toegankelijk voor de mij- nexploitatiebedrijven die de stranden en de zeebodem uit kammen op zoek naar dia manten. De zandduinen rond de Walvis Baai (een Zuidafrikaanse kust- enclave, die belangrijk is als informatiepunt en militaire basis en als zodanig niet snel door Zuidafrika zal worden prijsgegeven) zouden de hoog ste ter wereld zijn. Van de noordelijke Namib-woestijn, langs de Skeletkust, wordt be weerd dat deze de oudste op aarde' is. De Skeletkust dankt z'n naam aan het feit dat tallo ze zeelieden hier schipbreuk leden en een zekere dood tege moet gingen. Namibia, als het eenmaal een onafhankelijk en stabiel land is, zou een paradijs zijn voor buitenlandse toeristen. Het heeft uitstekende hotels, blok hutten en wildreservaten, een zonnig klimaat, een gevarieer de natuur, een rijke fauna en een lage koers. Een tweeper soons bungalow in een natuur reservaat, compleet met volle dig uitgeruste keuken en bad kamer, zou bijvoorbeeld slechts twintig gulden per nacht kosten. De onzekerheid over de onaf hankelijkheid heeft geleid tot een wie-dan-leeft-wie-dan- zorgt houding bij ondernemers die de rijkdom van het land exploiteren en Namibia bero ven van z'n wildleven, vissen, mineralen en waterbronnen. Veel mensen geloven dat bijna elke mogelijke gemachtigde regering beter zou zijn dan die afwachtende besluiteloosheid van de laatste tijd. ANTHONY HEARD SOVJETUNIE: EEN LAND IN VERWARRING (Van onze speciale verslagge- Jan Meulemeesters) MOSKOU Een lang ge koesterde droom leek in vervulling te gaan. Agra rische rondreis door de Sovjetunie, stond op de uitnodiging. Eindelijk zouden we het platteland zien, zo kleurrijk beschre ven in Russische romans. Uit het vliegtuig gezien rijgen zich eindeloze vlak tes aaneen, onderbroken door stukken bos. Dat we worden opgeborgen in een hotel van 24 verdiepingen aan de rand van de betonnen protserigheid die Moskou heet, nemen we voor lief. Dat er recht tegenover een enorm ze- venhoekig KGB-kantoor ligt, is echte „couleur locale". He laas gaat het gesprek met een hoge pief van Gosagroprom (het super-landbouwministerie van twee miljoen ambtenaren) niet door, omdat het inmiddels door het negentiende partij congres werd opgeheven. Nederlands landbouwattaché in Moskou, Herman van Wis sen, gidst ons naar een land bouwtentoonstelling, waar Go sagroprom had willen laten zien waar het toe in staat is. Te' laat dus. Er wordt nog verwe zen naar een uitspraak van Gorbatsjov die Gosaprogrom ooit aanprees als oplossing voor bureaucratisch geharre- Een bezoek aan de glazen stad „Moskovki" (150 hectare kas) is een lichte teleurstelling, om dat het te duidelijk een show- bedrijf is en midden in de be tonnen hoogbouw van Moskou ligt. De directeur is echter bij zonder trots op de uit Neder land afkomstige apparatuur en de twee vrachtwagens kom kommers, die hij als een soort Beeld van een vrije markt, waar privé-produkten worden verkocht. Een typische Datsja: een buitenhuis voor de rijkeren. FOTO'S: JAN MEULEMEESTERS ruil aan een Nederlands be drijf heeft verkocht. Hij wil op die weg verder gaan omdat Gorbatsjov bedrijven heeft verplicht zichzelf financieel te bedruipen. Blijkbaar weet hij niet dat overproduktie het be langrijkste probleem in de EG Werkloosheid Bij de arbeiders voel je de on zekerheid knagen over wat de hervormingen, de veelgeroem de perestrojka, voor hun baan tjes zal betekenen. Dat in het „arbeidersparadijs" een enor me verborgen werkloosheid heerst, blijkt niet alleen in het hotel waar achter elke deur een wachter staat en in elke gang een „sleuteldame". In een crèche blijken er 54 ver zorgsters te zijn voor 230 kin deren. In een melkbedrijf 350 melkers op 2.000 koeien. Het straatbeeld tussen de be- tonhoogbouw van flats, waarin ruim acht miljoen Moskovie- ten bekneld zitten, wordt be- heersd door rijen. Rijen voor winkels, straatverkopers, in stellingen. Het opduiken van een vrachtwagen appels van een kwaliteit, die bij ons door gedraaid zou worden, veroor zaakt een volksoploop die hier alleen een bekend voetballer veroorzaakt. Op „vrije mark ten" wordt bijvoorbeeld groen te van eigen grond (dat is toe gestaan tot een maximum van zo'n vijfduizend vierkante me ter) verkocht voor soms zelfs in onze ogen waanzinnige prij zen (drie a vier roebel voor vier duidelijk onbespoten ap pels, terwijl het gemiddelde maandloon 250 roebel is). Er wordt in kranten wel gekan kerd over woekerprijzen,maar in een schaarste-economie kun je blijkbaar vragen wat de gek er voor geeft. Door de onze kerheid over de hervormingen lijkt de produktie eerder ge daald dan gestegen. Een Russische landbouwredac- teur waarschuwt voor een te westerse kijk. Mezentcev Kon- stantin van „Landleven" (op lage zeven miljoen): „We krij gen jaarlijks driehonderddui zend brieven. De meerderheid schrijft nog steeds dat het on der Stalin beter was, ondanks alle moorden. Je moet beden ken: in elke kleine gemeen schap waren de slachtoffers mensen die het wat beter had den, de wat grotere boeren". Sauna in melkstal Met een ander paradepaardje van Gorbatsjov, de „glasnos- t"(openheid) gaat het ook nog niet zo best. Elke dag blijven we zeuren over gesprekken met gewone mensen, vooral met mensen die een eigen coöperatie begonnen zijn of een nieuw pachtbedrijf. Elke dag brengen ons nieuwe insti tuten en showbedrijven. Maar geen koe, geen boer in zicht. Tenslotte weten we een doods benauwde gids te bewegen de bus een halve kilometer van de snelweg te laten draaien. We mogen een kwartier aan het platteland ruiken, wat ook hier neusstrelend luister wordt bijgezet door een gierton. We zakken tot onze enkels in dooiende sneeuw, vermengd met leem, zien in de verte een koestal maar worden dan weer als een makke kudde in de bus gedreven. Want rijden buiten strikte toeristische routes blijkt nog steeds verboden. Tenslotte, de laatste dag zien we dan toch koeien en enkele landarbeiders. Tweeduizend koeien van sovchoz (staatsbe drijf) „Vogelboom" op zesdui zend hectare bosgrond, 75 ki lometer van Kiev. De direc teur laat eerst de nieuwe crè che het voetbalstadion zien. Hij wijst trots op het eigen sproeivlieg- tuig. In de melkerij staat hij langer stil bij de grote sauna en rustkamer dan in de oude grupstallen met voornamelijk zwartbont melkvee. Dat haalt op een rantsoen van graan, bieten en lupinehooi een mati ge produktie van zo'n 3.250 li ter per jaar. De melkkamer laat hij helemaal niet zien. Op de vloer ligt een donkerbruine drab, waar miljarden bacteriën klaar liggen om zich op de melk in de open tanks te stor ten. Zou daar niet beter geïnves teerd kunnen worden dan in een voetbalstadion? „Het ze ventiende partijcongres heeft ons opgedragen de trek naar de steden van vooral de platte- landsjeugd tegen te gaan door verbetering van de arbeidsom standigheden", antwoordt de directeur vroom. Maar het loon op het platteland blijft twintig procent lager dan in de stad? „Daar staat tegenover dat het op het platteland pret tiger wonen is en iedereen op Modelboer Tenslotte stemt hij in met t bezoek aan „gewone" Hij brengt ons eerst bij de bes te melkster van het staatsbe drijf, Ludmila Luda. Met man en vier kinderen bewoont ze een eenvoudig doch aardig vierkamerhuisje met aardig tuintje. De huur is laag, zestien roebel in de winter en acht roebel in de zomer (omdat er dan geen verwarming nodig is). Het paar verdient samen zevenhonderd roebel; een for se tv getuigt kleurrijk van eni ge welstand. De 64-jarige Nikolai Dimi- troitsj Borodina heeft het nog- beter voor elkaar. Zelf ge bouwd huis, flinke lap grond, een vet varken, enkele kippen en een prachtige koe. Hij streelt de koe, terwijl hij fluis tert: „Kom je eindelijk eens op de foto". Krijgt Nikolai een pensioen van 130,60 roebel in de maand, zijn vrouw heeft slechts 82 roebel, „omdat ze maar tien jaar gewerkt heeft. Ikzelf 26 jaar". Hij toont trots zijn medailles, verdiend als „held van de ar beid". Blijken we toch weer met een modelarbeider te spreken. Het gesprek met een nieuwe pachtboer gaat dan ook niet door, ondanks het feit dat vol gens Gorbatsjov pacht de op lossing voor alle landbouw- kwalen moet worden. Het blijft een verwarrend beeld van een land in verwarring. Zo'n historische order van Fokker kun je op twee ma nieren benaderen. Zoals El sevier: „Een profiel van de Fokker-100 - stil, zuinig, al leen nog wat moeite met het landen". Zoals Vrij Neder land: Was het ongeluk met de Fokker-100 wel zo on schuldig als de KLM en Fokker de buitenwereld wil len laten geloven?". Arg waan is immer de beste jour nalistieke metgezel. Kijken wie volgende week het on geluk uitdiept van de Britss callgirl Pamella Bordes, want niemand gelooft toch dat dat toeval was? HP zou dit wellicht gedaan hebben, maar het blad was al ge drukt toen het ongeluk ge beurde, vandaar een „nor maal" verhaal over haar. HN-magazine werd dit keer te laat gedrukt; het blad was daarom niet voorhanden. Waar is de video-opname van de ongelukkige landing van de Fokker-100? Vrij Nederland ging op onder zoek uit. De KLM weet van niks. Een KLM-gezagvoer der en zijn collega-pilooot weten beter. „Bij ons" zeg gen ze. „De KLM wil de band als trainingsmateriaal voor de piloten gaan gebfui- ken. Misschien worden de beelden ooit nog wel eens vrijgegeven. Het lijkt me spannende televisie". De op name werd gemaakt door een Zwitserse amateur, die zijn videoband voor vijfhon derd franken aan een Ne derlandse luchtvaartem ployee verkocht. Sindsdien is de band spoorlotr». Twee passagiers van de Fokker- 100 die de noodlanding mee maakten menen dat het on geluk niet zo onschuldig was. Wat er precies is ge beurd is nog altijd onduide lijk. De video zou uitsluitsel kunnen geven. Fokker houdt, schrijft VN, rekening met de mogelijkheid dat een structureel probleem met het landingsgestel het onge luk heeft veroorzaakt. Som mige experts denken dat ook. Een voormalige, bevlogen CDA-dissident op Defensie, hoe zit dat? Staatssecretaris Van Hou welingen zegt op zijn manier nog altijd met idealen bezig te zijn. „Ik voel me niet thuis bij een be paalde sfeer die je ook wel binnen de NAVO tegen komt. De haviken. De men sen die zeggen: we moeten de oorlog winnen. We kun nen het ons niet veroorloven om nuances aan te brengen. Voorwaarts mars. In de hou ding. Schieten. Die cultuur leeft breed. Die kom je ook in Nederland tegen. Daar griezel ik van". Schrikbeelden uit Spaanse privé-klinieken „het gaat hier alleen maar om geld, geld en nog eens geld!" -, waar veel Nederlandse va kantiegangers terecht ko men. Het is er schering en inslag dat patiënten overbo dig aan het infuus terecht komen. Medisch adviseur dokter Heieen Meyer van de alarmcentrale SOS-Interna- tional: „De Spaanse artsen vertrouwen heel sterk op de techniek. Daarom wordt als snel een röntgenfoto ge maakt waar een Nederland- Se arts de diagnose met zijn handen of vingers zou stel len. Iemand met diarree aan het infuus leggen, oké, maar als je dan dezelfde patiënt rustig limonade ziet drinken dan denk je bij jezelf: hier klopt iets niet". Inmiddels is nog steeds niet duidelijk hoe dit heeft kun nen gebeuren, schrijft Else vier over het ongeluk van de Fokker-100. Het blad ver wijst naar de harde landing ruim twee weken eerder op het vliegveld van Stavanger. Dan twee enthousiaste test piloten en de bestseller in de VS. Fokker-topman Cees Biersma, die de onderhande lingen met American Airli nes leidde: „We hebben voor dit deel van de markt op het juiste moment het beste pro- dukt in de aanbieding". De KLM lonkt ook naar de VS, maar wil nog niet beslis sen met welke partner de „nationale trots" wil gaan samenwerken. Ondertussen sluit de concurrentie de ene deal na de andere. Interes sante Europese maatschap pijen wachten niet af, Swis sair en Sabena gingen zelf op zoek. North West Airlines lijkt nu de meest voor de hand liggende kandidaat. Fijntjes verwijst Elsevier nog even naar eerdere, mis lukte pogingen van de KLM iets aardigs te ondernemen. De verliesgevende Golden- Tuliphotels staan te koop, terwijl in december 1986 de toenmalige president-direc teur Orlandini voornemens was de Hiltonhotels te ko pen. Daarvan werd uiteinde lijk afgezien. De latere ko per, het Britse Ladbroke, in casseerde vorig jaar 240 mil joen extra winst dank zij Hilton. Zal het Westen in staat zijn zichzelf te vernieuwen, vraagt De Tijd aan cultuur pessimist Ton Lemaire, filo soof en antropoloog. „Ik moet bekennen dat ik wat dit betreft de laatste tijd wat minder somber ben. Met name het Europese vermo gen tot zelfkritiek, tot twijfel aan eigen gelijk, tot toleran tie en genuanceerdheid zou wel eens een belangrijke bij drage kunnen leveren aan toekomstige mondiale ont wikkelingen. Een dergelijk vermogen is uniek in de ge schiedenis". Neemt niet weg, dat hij vindt dat onze sa menleving fundamenteel op de verkeerde weg is, omdat steeds meer mensen ver vreemd raken van zichzelf, van hun medemensen en van de natuur. Een rare vogel, Aad Peters ofwel de Toekan van het EO-programma Bunkeren, dat door velen, evangelisch of niet, tot de hoogtepunten op tv wordt gerekend. Pe ters laat ministers in de pas poortaffaire een gedichtje uit Piggelmee voorlezen en wordt - als vogel - van Schiphol verwijderd bij de uitzetting van Syrische vrouwen. Peters blijkt pop penspeler, na vele andere ambachten. Hij heeft zelfs gespeeld in de groene zone in Libanon, waar alles is platgeschoten. „Wij zien Li banon nu wel als een pro bleemgebied, maar ook wij zelf kennen grote proble men, al liggen ze dan op een ander vlak. Ik heb het dan over eenzaamheid, onmacht en, als gevolg daarvan, agressie. Ik zal je eens iets gek vertellen: weet je dat ik bij mijn optreden in de grote steden in Nederland dezelf de sfeer voel als in zo'n oor- Een highbrow reportage over de VPRO in de Haagse Post. Wie de moeilijke woorden omzeilt - evenhan- dedness, shredder, machtsu surpatie - en de moeite neemt het stuk helemaal te lezen, ontdekt wellicht waar het over gaat. Nou, drie kwart van de VPRO-mede- werkers dus willen tv-direc- teur Roelof Kiers weg heb ben. Ze kunnen niet met hem overweg en Kiers zou niet zo goed met mensen overweg kunnen. De com municatie binnen het bedrijf zou stroef verlopen, wat weer zou leiden tot gespan nen werkverhoudingen, die niet bevorderlijk zijn voor het klimaat waarin goede programma's gemaakt wor den. Dat moeten we dan nog maar even afwachten. Pamella Bordes, een knappe Lagerhuis-assistente schnab belde als protituée in de be tere kringen, gelijk Christi ne Keeler. Politici en hoofd redacteuren kruisten haar pad, maar ook Arabische wapenhandelaren, onder wie een Libiër. Dat werd dus alras een sex-en-spiona- ge-verhaal voor de Britse pers, gek als die is op een jolly good scandal. Ze ver dween, werd ontdekt op Bali, waar ze interviews weigerde en beweerde dat de Libiërs hadden gedreigd dat ze haar mond moest hou den. Later liet ze echter via een advocaat weten dat ze voor een passend bedrag al les zou onthullen. Ze had al gebluft dat ze voor één mil joen pond de Engelse rege ring ten val zou kunnen breggen. Hij leidde de coup tegen lijsttrekker Ed Nijpels en be reidde de val voor van Van Eekelen, dfe hij daarna als minister op defensie ogen blikkelijk zou opvolgen. Of wel Frits Bolkestein, onder werp van het profiel in De Groene. Zijn leven lijkt be paald door ambitie en rancu ne. Maar dat hij op zijn noodlot afsnelt, acht het blad niet waarschijnlijk. „Inte gendeel: zijn politieke loop baan lijkt nog maar net op gang gekomen". Drie actrices die de afgelo pen twaalf jaar de rol van gebracht. Annet huyzen (1977), Marjon Brandsma (1985) en Kitty Courbois (nu bij Toneelgroep Amsterdam). De laatste over de jaloerse vrouw die moord op moord stapelt en tenslotte haar eigen kinderen doodt om haar ex-man in het hart te treffen: „Mijn lievelings scène is als ik Jason laat ko men en vraag of hij me wil vergeven, dat vind ik een heerlijke scène. Iedereen weet dat ik lieg, maar ik vind het spannend om het juist zo overtuigend mogelijk over te laten kojnen. Ik vind dat fantastisch bedacht door Euripides. Vierhonderd-zo- veel jaar voor Christus! Dat kun je toch nauwelijks meer je tijd vooruit noemen!". DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6