Nog geen stormloop op Bachs bloesemtherapie IEUWO Gemengde reacties op CDA- programma Spoor van actievoerders tegen Shell ontbreekt 12 Binnenland CeidócSomont DONDERDAG 6 APRIL 1989 PAGINA 3 herzet Evenhuis tegen cartel afvaltransporteurs id 'EN HAAG Vooruitlopend op een algemeen erbod op prijskartelvorming, willen staatssecreta- |s Evenhuis (economische zaken) en minister Nij- els (milieubeheer) prijsafspraken tussen afvalver- oerders in de provincie Zuid-Holland onverbin- end verklaren. Evenhuis heeft daarover advies evraagd bij de commissie economische mededin- »[ng. achttien belangrijkste afvaltransporteurs heb- grotej211 *n 1^86 de t afspraak gemaakt om bouw en al Deze kartelvorming kwam aan het licht na Jlachten over plotselinge prijsverhogingen, evenje regering vindt dit onaanvaardbaar, omdat de oncurentie bij het afvalvervoer niet zodanig is dat pdrijven zonder minimumprijs het loodje zouden )gêen- Integendeel, aldus Evenhuis. eeste, Politie arresteert paspoortdieven AMSTERDAM De Am- sterdamse politie heeft gis teren twee inbrekers in het kantoor van het bevol kingsregister aangehou den. Het tweetal, bekend bij de politie, was bij aan houding in het bezit van 485 blanco paspoorten en 249 legeszegels. Onderzoek wees uit dat de paspoorten afkomstig waren uit een kluis van het bevolkings register. De mannen had den een valse sleutel van de kluis. De twee, 57 en 54 jaar oud, hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. WAARBORGFONDS VOOR SOCIALE WONINGBOUW BAARN Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting heeft vanmorgen in Baarn het Waarborgfonds voor nieuw bouw van sociale huurwoningen offi cieel in werking gesteld. Dit fonds, dat tot dusver alleen leningen voor renova ties garandeerde, staat voortaan garant voor corporaties die voor de bouw van sociale huurwoningen leningen willen afsluiten op de kapitaalmarkt. Met in gang van dit jaar verstrekt het rijk der gelijke garanties niet langer. Wel heeft het rijk zich verplicht om, samen met de betrokken gemeenten, het risicovermo gen van het fonds zo nodig aan te vul len door het geven van renteloze lenin gen. Het Waarborgfonds heeft teel een garantievermogen var miljoen. Auto geen melkkoe voor overheid UTRECHT De auto is geen „melkkoe" van de overheid. De totale kosten van het auto rij den zijn aanzienlijk hoger dan de accijnzen en andere heffingen die automobilisten betalen. Dat blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Onderzoek van Overheidsuitgaven. Als de overheid als louter „nutsbedrijf" wordt be schouwd, zijn de jaarlijkse rijksuitgaven 4,3 mil jard gulden groter dan de inkomsten voor het Rijkswegenfonds uit de motorrijtuigenbelasting. Als de automobilisten centraal worden gesteld, blijken de heffingen en accijnzen die ze jaarlijks betalen 1,5 miljard gulden hoger te zijn dan de overheidsuitgaven. Het gaat hierbij om bij voor beeld uitgaven voor de verkeerspolitie. Wan neer echter alle uitgaven en inkomsten van de overheid die verband houden met het autosys teem worden verrekend, slaat de balans door naar een jaarlijks voordeel van nul tot 2 miljard gulden voor de automobilist. Ontvoerder Heineken vrij DEN HAAG Op de dag dat biermagnaat Freddy Heineken officieel zijn aftreden aan kondigde als voorzitter van de raad van het bestuur van zijn concern is bekend geworden dat één van zijn vijf ontvoerders is vrijgelaten. Het gaat om'de 25-jarige M.E. De Amsterdam mer, die voor zijn aandeel in de ontvoering veroordeeld was tot acht jaar gevangenisstraf, heeft vijf jaar en vier maanden vastgezeten. Deze voorwaardelijke invrijheidstelling is in ons land gebruikelijk als tweederde van de straf uitgezeten is. Drie ontvoerders van Hei neken zitten nu nog vast. De vijfde ontvoerder, F.M., is spoorloos sinds hij begin 1985 ontsnapte uit het Pieter Baancentrum in Utrecht. N VANDAAG IN HET VJ 1 lieu- i '{(Vervolg van de voorpagina) latisDEN HAAG Het ge- oruik van ijle aftreksels tan bepaalde bloesems in water pleegt door de kenners te worden aange- als de „Bach-reme- lie", naar de bekende dr. lach, die langs deze weg ot opmerkelijke resulta- en kwam bij zijn patiën- en. De aftreksels hebben (een chemische uitwer king op het lichaam. Ze verken volgens dr. Bach ïeel subtiel, langs zogehe en energetische weg, op emands geestestoestand overln- Aangezien echter veel 10ut lichamelijke klachten zijn actie er"g te brengen tot psy- Thische condities zoals itress, depressies of jaloe- ivt io:ie kunnen de bloesemaft- via de geest ook tijdlet lichaam positief beïn- Dr Bachs bloesemtherapie is één van de zeer vele alterna tieve therapieën die men sinds eind januari aan de Haagse Paviljoensgracht 1 kan volgen bij Holistic Care b.v., dochter onderneming van Visser en Van Kleeff Beheer b.v. te Driebergen. Na twee maanden proefdraaien wordt morgen de officiële openingsceremonie voltrokken door voorzitter Ria Beckers van de PPR-fractie in de Tweede Kamer. Of de eer ste twee maanden al enige drukte te weeg hebben ge bracht, vragen we aan direc teur Peter Fokkens van het instituut dat als roepnaam „Het Paviljoen" heeft meege kregen. Peter Fokkens, 34 jaar en voormalig coördinator van de Academie voor Natuurgenees kunde in Meppel: „We hebben nu honderd patiënten. Ons streefgetal voor de aanloop-pe riode was en is driehonderd, dus de aanloop tot nu toe valt wat tegen. Uiteindelijk is de bedoeling dat we een patiën tenkring opbouwen van tussen de 2000 en 2500 mensen. Om gerekend betekent dat 20.000 a 25.000 consulten per jaar". Zelfstandig op .Vloeden Bach. zo leerde dr. Die consulten worden ver strekt door op dit moment vijf tien therapeuten die zelfstan dig gevestigd zijn en die een bepaald tarief betalen voor het gebruik van de faciliteiten die Het Paviljoen hun biedt. Hun therapieën behelzen, grof sa mengevat: natuurgeneeswijze (waarvan dr. Bachs bloesem therapie een onderdeel is), klassieke homoeopathie (niet te verwarren met de gewone homeopathie die men schrijft met twee o's), Chinese genees wijze, biologische geneeswijze, manuele geneeswijzen (bij voorbeeld kraken), medische astrologie, paranormale ge neeswijze (magnetiseren), be- wegings- en oefentherapie, energetische therapie en psy chologische gesprekstherapie. Heel dit scala aan alternatieve geneeswijzen biedt „Het Pavil joen" aan vanuit een holisti sche benadering. Een term waarmee wordt verwezen naar een levensbeschouwing, het holisme, die de afgelopen vijftien jaar veel aanhang heeft gekregen en die de le vensverschijnselen liever be ziet vanuit hun totaliteit dan vanuit de samenstellende on derdelen. Populair gezegd leg gen holisten er de nadruk op dat „alles met alles samen hangt" en dat het zaak is die samenhangen op het spoor te komen. Paviljoen-directeur Fokkens: „Bij^ons wil de holistische be nadering twee dingen zeggen. Op de eerste plaats dit: dat we de patiënt benaderen als één ondeelbaar wezen, een levend geheel, dat meer is dan de op telsom van bloed, botten, orga nen, bewustzijn enzovoort. Op de tweede plaats verwijst onze holistische benadering naar een samenhangend aanbod van heel dat scala aan thera pieën dat we in huis hebben. Onze therapeuten werken in tensief samen. Met elkaar en met de staf. Dank zij die sa menwerking kunnen wij, als team, meer bieden dan een reeks van afzonderlijk functio nerende therapeuten". Spil in deze samenwerking zijn de twee vaste stafmede werkers Henri Prins (opgeleid als fysiotherapeut) en Mathil- de de Bie (arts) die zelf geen therapie geven, maar als zoge heten „pré-adviseur" de pa tiënt begeleiden in zijn gang door het instituut. En daardoor bijvoorbeeld voorkomen dat iemand met acupunctuur wordt behandeld terwijl hij eigenlijk eerst ma nuele therapie zou moeten on dergaan. Maagklachten Peter Fokkens: „Stel, me vrouw Jansen heeft maag klachten. En ze heeft van tan te Miep gehoord dat die-en-die acupuncturist Mieps maag klachten voortreffelijk heeft verholpen. Dan gaat mevrouw Jansen ook naar die acupunc turist. Maar anders dan tante Miep lijdt mevrouw Jansen onder een enigszins scheve wervelkolom. Wel, dan zal het voor de acupuncturist veel moeilijker zijn om resultaten te boeken. Taak van onze pré- advieseur en ik geef na tuurlijk maar een voor beeld is die scheve wervel kolom te signaleren. En, in overleg met de betrokken the rapeuten, voor te stellen eerst iets in de sfeer van de manue le therapie te beginnen voor dat er acupunctuur wordt toe gepast". Het is ook deze pré-adviseur die, als de patiënt dat wenst, de coördinatie gestalte geeft Directeur Fokkens van „Het Paviljoen": holistische benadering tussen de alternatieve behan delingen in „Het Paviljoen" en de reguliere behandelingen door huisarts of specialist. Wat de reguliere artsen in Den Haag en omgeving de komen de tijd wellicht nog voor ver rassingen zal plaatsen. Dan de kosten. Die vallen vol gens Peter Fokkens in die zin mee dat ze, gemeten in tijd seenheid, lager liggen dan het tarief van de huisarts. Mag de laatste 28,50 per consult van tien minuten in rekening brengen, de alternatieve the rapeut rekent 24,75 voor een consult van 15 minuten. De meeste consulten bij Het Pa viljoen duren drie kwartier en kosten 73,90. Hierbij moeten belangstellen den zich wel realiseren dat de alternatieve behandelingen vooralsnog door geen enkele ziektekostenverzekering of Van Kleeff Beheer, heeft eni ge tijd geleden van de stich ting Iris de „Medios-polis" voor alternatieve ziektekosten overgenomen. De verwachting van directeur Loek van Kleeff is dan ook dat op den duur de kosten die men maakt bij Ho- listic Care bij de Medios-polis declarabel zullen zijn. Plan Dekker Vergoeding door nog andere ziektekostenverzekeraars komt naderbij naarmate de uitvoering vordert van het plan van de commissie Dekker voor hervorming van de gezondheidszorg. Socioloog Van Kleeff (44), tot voor kort directiesecretaris FOTO CEES VERKERK van het Haags psychiatrisch centrum Rosenburg: „Heel onze onderneming speelt in op het plan Dekker en de daaruit voortvloeiende commercialise ring van de gezondheidszorg. Naast de werkmaatschappijen 'Home Care' voor thuiszorg (met inmiddels tien vestigin gen), 'Health Care Consultan cy' voor managementsadvie- zen en 'Holistic Care' voor al ternatieve gezondheidszorg hebben we nog een vierde gaat aan 55-plussers een zoda nige huisvesting bieden dat ze daar letterlijk tot het eind van hun levensdagen kunnen blij- WILLEM SCHEER De polikliniek voor alternatie ve geneeskunde Het Paviljoen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD en PvdA reageren met fikse tegenstellingen op de gis teren gepresenteerde voorstellen voor economi sche groei van de CDA- commissie die onder lei ding stond van oud-pre mier Jelle Zijlstra. De VVD is over het algemeen zeer positief. De PvdA daarentegen spreekt van een „teleurstelling". De VVD, de coalitiepartner van het CDA, is tevreden over de voorstellen van de commis sie-Zijlstra voor belastingver laging, beperking van het fi nancieringstekort, extra om^ buigingen en meer uitgaven voor het milieu. „Deze punten komen overeen met de doel stellingen van de VVD", aldus de liberale fractieleider Voor hoeve. Hij is echter ongelukkig met het CDA-plan de kinderbijslag inkomensafhankelijk te ma ken. De commissie-Zijlstra wil de kinderbijslag belastbaar maken, waardoor gezinnen met lage inkomens het groot ste (netto-)voordeel krijgen. Zijlstra gaf gisteren overigens al toe dat het met deze belas tingheffing op korte termijn „niet zo'n vaart zal lopen". De tweede man van de PvdA- fractie, Wöltgens, kraakt het CDA-rapport. Hoewel hij hier en daar wel positieve punten ziet, valt de teneur hem tegen. „De uitkeringsgerechtigden kunnen weer niet profiteren van de welvaartsgroei", aldus Wöltgens. Ondanks de verho ging van de kinderbijslag vreest Wöltgens dat de meeste minima in het CDA-plan koopkrachtverlies zullen lei- Het VNO is blij dat de CDA- commissie kiest voor economi sche groei en de realisering daarvan in het bedrijfsleven. „Maar helaas is niet duidelijk hoe de voorgestelde maatrege len gefinancierd moeten wor den", aldus het VNO. Het christelijk vakverbond CNV is net als de PvdA te leurgesteld in de voorstellen. CNV-voorzitter Hofstede be treurt het dat de koppeling tussen uitkeringen en particu liere lonen niet wordt her steld. Bovendien vindt hij het niet goed dat de CDA-commis- sie zo veel nadruk legt op be lastingverlaging. fde Inbrekers oord L ^kiezen voor ptie- pre-L minste risico DEN HAAG Inbrekers ïouden bij de keuze voor de woning waar ze hun slag wil len slaan het meeste rekening met de „pakkans". Pas op de tweede plaats is die keuze af- ïankelijk van de buit die ze hten te kunnen bin nenhalen of de toegankelijk- het pand. Dit blijkt uit een onderzoek over woninginbraken van het Bureau Landelijk Coördinator Voorkoming Misdrijven in Den Haag. Daarbij werd ge- nruik gemaakt van gegevens n vierduizend inbra- woningen in de ge meenten Haarlem, Hilversum, Schagen, Weert, Zaanstad en Zoetermeer. De inbrekers blijken liever in de wintermaanden te werken zomer. Ze hebben daarbij een voorkeur voor de vrijdag- en zaterdagavond tus sen 18.00 uur en 06.00 uur. Doelwit is bij voorkeur een eengezinswoning, waarbij in driekwart van de gevallen het nd via de achterzijde wordt naderd. De inbrekers drin gen meestal naar binnen door een deur te forceren met be hulp van een schroevedraaier. eenmaal kans hebben gezien binnen te komen, ne- de inbrekers over het al gemeen chèques en geld mee, terwijl ze ook vaak sierraden of hifi-apparatuur buitmaken. Meestal zijn de bewoners af wezig: als er duidelijke teke nen zijn dat er wel iemand thuis is, durft het grootste deel van de inbrekers het niet aan binnen te gaan. Het laten branden van één lampje werkt echter niet preventief, zo blijkt uit interviews met enkele da ders. Iedereen doet het zo, dus vormt het eerder een aanwij zing dat de bewoners afwezig zijn, is hun ervaring. Roos Vicki Brown De tienjarige Audrey Boerlage glundert als zij de Britse zangeres Vicki Brown mag assisteren bij de doop van een nieuwe roos. De plechtigheid vond gisteren in Aalsmeer plaats. In tegenstelling tot de naam van de zangeres draagt de nieuwe roos twee kleuren. FOTO ANP Zuidhollandse bevolking wordt tikkeltje jonger DEN HAAG De provincie Zuid-Holland gaat er iets jon ger uitzien dan de rest van Ne derland. Deze - relatieve - verjonging, die vooral in de grote steden optreedt, wordt veroorzaakt doordat veel jonge mensen uit binnen- en buiten land zich in de provincie vesti gen. Daarbij verlaten veel 50- plussers de provincie. Randgemeenten zoals Rijswijk zullen in het jaar 2005 daaren tegen de hoogste percentages 65-plussers binnen de grenzen hebben. In deze groep treedt wel een verdere vergrijzing op: het aantal 80-plussers loopt op van 19 naar 23 procent. Dat blijkt uit de „Winterprog- nose 1989", een bevolkings prognose voor de Zuidholland se gemeenten tot het jaar 2005 die de provincie Zuid-Holland heeft uitgebracht. In de perio de tot 2005 groeit de Zuidhol landse bevolking met een kwart miljoen mensen tot ruim 3,4 miljoen. Het tempo van die groei wordt echter steeds trager. In 1988 nam de bevolking nog met ongeveer 21.000 personen toe, in 2004 zal die toename nog slechts 7.500 personen bedragen. Deze afne mende groei hangt samen met de veroudering van de bevol king, waardoor de sterfte toe neemt en het aantal geboorten afneemt. Toch zal Zuid-Holland in 2005 nog niet veel „grijzer" zijn dan nu: het aantal 65-plussers blijft ongeveer 13 procent. Pas na 2010, als de naoorlogse geboor tegolf de 65-jarige leeftijd be reikt, zal de vergrijzing sterk toenemen. Volgens de jongste nationale bevolkingsprognose van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vergrijst Nederland als geheel nu al, al hoewel de grote „vergrijzing" pas in 2010 zal beginnen. DE KNOLLEN OW 2EGTLI1 IS KU 10 viesai)n NiaiwsciLiic,1 seerd door de Nederlandse i lantische Commissie en het Amerikaanse Institute (or Fo reign Policy Analysis. Onderwer pen van gesprek zijn vredes- en veiligheidsvraagstukken. BODEGRAVEN Van de actievoerders die in de nacht van dinsdag op woensdag 3000 liter water in de benzinetanks van een Shellpompstation lie ten lopen, ontbreekt nog elk spoor. Het water kon aan de tanks worden toe gevoegd, nadat een afslui ter van een „peilgat" was geforceerd. In een brief aan het ANP heeft de groep die onder de naam „Max Havelaar" haar ongenoegen uit over de aan wezigheid van de oliemaat schappij in Zuidafrika, gezegd dat „dit niet de laatste keer zal zijn". De Stichting Max Have laar, een Derde-Wereldorgani satie die zich bezighoudt met de import van koffie, heeft zich in eer» verklaring van de actie gedistantieerd. De eerste signalen dat iets mis was met de benzine kreeg pomphouder Idenbrug 's och tends vroeg toen enkele auto mobilisten terug kwamen lo pen met de mededeling dat hun auto begon te sputteren en de motor vervolgens af sloeg. „Toen er nog meer kwa men heb ik een monster ge trokken van de voorraad ben zine en dat bleek water te zijn", aldus Idenburg. Over de omvang van de schade kon hij nog niets zeggen. „Ik zal in elk geval de benzine moeten rugbetalen, maar veel i zijn bang dat hun moter kapot is en misschien vernieuwd moet worden". De Wegen wacht was gisteren uren bezig met het schoonmaken van de brands'tofleidingen van tien tallen auto's. Het verkeer heeft verder geen i de auto's die gisteren in Bode- FOTO: ANP hinder ondervonden, omdat de bestuurders door het sputteren van de motor in de gelegen heid zijn geweest tijdig naar de vluchtstrook uit te wijken. Stralingsdosis sterk vergroot DEN HAAG Nederlanders staan voortdurend bloot aan een stralingsdosis die even groot is als na het onge luk in de kerncentrale van Tsjernobyl. Met name het eten van veel vis en mosselen zorgt voor een stralings dosis, die vele malen hoger is dan het risiconiveau waarnaar de rijksoverheid streeft. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Kernfysisch Versneller In stituut in Groningen uitvoerde in opdracht van het ministerie van VROM. Kamerleden hebben het rapport, dat al geruime tijd geleden is opgesteld, niet ontvangen. De uitkomsten van het rapport kunnen grote gevolgen hebben voor bepaalde bedrijven. De concentratie van stralingsdosis is bijzonder groot in mosselen op de Waddenzee en vis in de kust strook van dertig kilometer breed tussen Hoek van Holland en Den Helder. Voor Nederlanders die relatief veel vis en vispruk- ten eten, leidt de stralingsconcentratie tot verhogingen van 35 procent. Dat is twintig tot dertig maal hoger dan de verhoogde radio-activiteit na de kernramp in de Sovjet-Unie. Bovendien is deze stralingsdosis bijna twee keer zo groot als het maximaal toelaatbare niveau. Vooral kolengestookte elektriciteitscentrales, de fosforfabriek in het Sloegebied bij .Vlissingen en Rotterdam veroorzaken grote hoeveelheden radio-actieve stoffen. Ook de lozingen via de smeerpijp in Groningen zorgen mogelijk voor een verhoogde af gifte van radio-actieve deeltjes. Het gaat daarbij om de ruwe- aardolieindustrie, de suikerindustrie en de papier- en kartonin dustrie. (ADVERTENTIE) HAAR ALLE KANSEN GEVEN.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3