Actie tegen euthanasie brengt weinig jongeren op de been PvdA eist duidelijkheid over contract met Fokker Dees wil meer preventie voor dodelijke ziekten £eidóe@ou*mit Gevangenen staken door 100 kilo cocaïne aangetroffen Meer lokale acties tegen Zuidafrika (Va Joodse onderscheiding voor 42 Nederlanders Ruzie Lubbers en De Korte gebaseerd op „misverstand" 1H aan benfrli jaan Kijkt n RIJSWIJK Een daling van de sterfte aan kanker bij mensen onder de 65 jaar van 15 procent, van de sterfte aan hart- en vaatziekten met 15 pro cent en door ongevallen met 25 procent in het jaar 2000. Deze „gezondheids doelen" denkt staatssecre taris Dees te bereiken door een halvering van het tabaksgebruik en ver mindering van het alco holgebruik met 25 procent in datzelfde jaar. In het ontwerp-Kerndocu- ment Gezondheidsbeleid dat de bewindsman vandaag VEENHUIZEN De stakende gede tineerden in de gevangenis Esser- heem in Veenhuizen hebben gister avond op een massaal bezochte bij eenkomst besloten door te gaan met hun staking. Zij zijn bang dat de in richting voor langgestraften veran dert in een inrichting voor kortge straften en dat ze daardoor moeten verhuizen naar een gevangenis met minder faciliteiten. Waarnemend di recteur A. Vroom van de gevangenis heeft al laten weten dat de staking vandaag moet eindigen. „Als er don derdag niet wordt begonnen met werken, dan ontstaan er problemen met de produktie", aldus Vroom. WOENSDAG 5 APRIL 1989 PAGINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister De Korte van economische za ken stond gisteren in de Tweede Kamer niet alleen in de belangstelling door zijn boosheid op premier Lubbers. De PvdA'er Vos eiste ook dat De Korte de Kamer nog deze week een brief stuurt over zijn woede op vliegtuigfabri kant Fokker. De Korte, die onmiddellijk toegezegde de brief te sturen, reageerde twee weken geleden kwaad op berichten die de Raad van Bestuur van Fokker vanuit New York liet horen. Fokker suggereerde niet meer aan samenwerking met een andere grote vliegtuigfabrikant te denken. Bovendien wenste Fokker een „herbezin ning" op het terugbetalen van de door de staat verstrek- te lening van honderden miljoenen guldens. Premie) 1 Lubbers liet later weten de woede van De Korte te be grijpen. „Dat was één van de zeldzame keren dat ze ha eens waren", aldus Vos. „De Korte komt er echter nid zo gemakkelijk vanaf. De belangen zijn groot. Het con tract dat Fokker met de Amerikaanse opdrachtgevq heeft getekend, is het grootste in de Nederlandse indus IJLfcl triële geschiedenis. De overeenkomst tussen Fokker ei 'v X de staat over de lening is geheim, maar De Korte heel toch enkele punten aan de openbaarheid prijsgegeven" Als het schriftelijke antwoord van De Korte voor Vq niet voldoende is, zal de PvdA'er de minister voor eet debat naar de Kamer roepen. BINNENLAND Superprijs voor ontwerper van betere geluidswal AMSTERDAM Als het het ministerie van ver keer en waterstaat ligt zullen de zandheuvels en andere fantasieloze geluidswallen binnenkort tot het verleden behoren. Het ministerie daagt bouwkundigen uit om oog- en oorstrelende ideeën r betere geluidwerende voorzieningen te bedenken. Onder de titel „Een ander geluid, een nieuw gezicht" wordt in Amsterdam aan staande vrijdag voor deze prijsvraag het startsein gege- t. De geluidwerende voor zieningen moeten harmo nieus ten opzichte van c' woonomgeving zijn en in h landschap passen. Totaal voor 40.000 gulden aan prij zengeld beschikbaar gesteld. i ROTTERDAM De Rotterdamse dou ane heeft bij een routine-controle hon derd kilo cocaïne - straatwaarde 22 mil joen gulden - aangetroffen aan boord van de Colombiaanse ertstanker El Pio- nero. Het schip lag afgemeerd in de Mississippihaven. De cocaïne-vangst is de grootste sinds jaren; in de Rotterdam se haven werd vorig jaar in totaal 25 kilo van het verslavende middel in be slag genomen, terwijl in 1987 het slechts om anderhalve kilo ging. De indruk be staat dat de narcoticasmokkel via de ha ven de laatste tijd weer toeneemt. Sche pen vanuit Colombia, de grootse cocaï- ne-producent in de wereld, worden door de douane extra in de gaten gehouden. Een medewerkster van het bureau Verdovende Middelen van de politie toont de gevonden partij cocaïne. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ruzie tussen minister-president Lubbers en vice-premier De Korte is gebaseerd ge weest op een „misver stand". Dat heeft Lubbers gisteren toegegeven tij dens het spoeddebat dat door PvdA-fractievoorzit- ter Kok was aangevraagd. In een volle en lacherige Tweede Kamer, die was terug gekeerd van het Paasreces, za ten Lubbers en De Korte ge broederlijk naast elkaar. „Sa men uit, samen thuis", zei De Korte. Ondanks prikkelende opmerkingen van Kok - „Het politieke gewicht van De Kor te is teruggebracht tot dat van een goudvis of een stekelbaars in een stormachtig glas wa ter" - hielden de voormannen van CDA en VVD de gelede ren gesloten. Formeel is hun ruzie bijgelegd, maar ingewijden maakten dui delijk dat de minste of ge ringste aanvaring tussen Lub bers en De Korte ingrijpende gevolgen kan hebben voor de samenwerking tussen CDA en VVD. Kok concludeerde dat de ruzie nog lang niet voorbij is en dat het goed fout zit in de coalitie, hetgeen volgens hem niet bevorderlijk is voor het veelbesproken Nationaal Mi lieubeleidsplan (NMP), de aan leiding voor het „misver stand". De Korte zei boos te zijn ge worden, omdat zijn integriteit in het geding kwam door de opmerkingen van Lubbers. De premier had gesuggereerd dat De Korte z'n verontschuldi gingen had aangeboden voor het uitlekken van informatie Hij I over het NMP. Tijdens de we» is 3 kelijkse ministerraad van vrij kan. dag had Lubbers aan De Korte slee! gevraagd of hij ook ongelukj tand kig was met de publicaties in Ath; vrijwel alle kranten over hefc de NMP. „Ja", antwoordde DtyChe Korte, maar de vice-premier Eski bedoelde daarmee allerminst 60.01 dat hij zich excuseerde. „Ilt ners was ervan overtuigd dat De Aly< Korte zijn excuses had aange» Lan boden", aldus Lubbers, „maai perv ik heb zijn antwoord verkeerr land begrepen en aanvaard zijn le Duii zing volledig". inw> gem Fractieleider Van Mierlo var: pa: i oppositiepartij D66 deed er, te» Het gen zijn gewoonte in, het zwijj gen toe. Hij zei later het deba- tje te belachelijk te vinden ora eraan mee te doen. Volgens V hem is het duidelijk dat Lubj bers en De Korte elkaar niet kunnen uitstaan. DEN HAAG Zo'n vijf tig gemeenten moeten dit najaar beslissen of zij een „voorkeursbeleid" gaan voeren ten gunste van be drijven die geen relaties hebben met Zuidafrika. De aanzet hiertoe is gegeven door de Vereniging Lagere Overheden Tegen Apartheid (LOTA) waarbij 52 gemeenten zijn aangesloten. In het voor stel dat de LOTA haar leden vorige week heeft toegestuurd wordt benadrukt dat het niet om een boycot gaat. LOTA-secretaris en Haags ge meenteraadslid Jaap Huur man: „Wij proberen een posi tieve houding uit te stralen. Wij geven de voorkeur aan die bedrijven die geen relaties hebben met'Zuidafrika. Het is niet onze bëdoeling bedrijven die wel met-Zuidafrika in zee gaan te straffen. Van alle olie maatschappijen bijvoorbeeld zijn Q-8 en'Fina de enige be drijven die zich afzijdig hou den van Zuidafrika. Maar dat betekent niet dat die twee de enige zijn waarmee we zaken willen doen. Die twee vallen op, maar de rest valt niet af". Voor bedrijven die mogelijk het slachtoffer worden van het voorgestelde „voorkeursbe leid" organiseert LOTA begin( september een bijeenkomst waarop zij hun marktstrategie kunnen verdedigen. Dreiging Ondanks de positieve benade-, ring van het „voorkeursbe-l leid" is het nog maar de vraag of alle gemeenten ermee zul len instemmen. Den Haag bij voorbeeld zit danig in zijn' maag met de dreiging van Shell elders een onderkomenj te zoeken als de gemeente het bedrijf te veel tegenwerkt. Die dreiging bewijst dat alle anti- apartheidsacties Shell niet in de koude kleren gaan zitten aldus Huurman. De oliegigant weet zich echter teri dele ge steund door de kroon die on langs het besluit van de ge meenteraad van Hilversum! vernietigde waardoor Shell) werd uitgesloten van een leve-' rantie. Huurman: „Om te voorkomen dat de regering de gemeenten verhindert een voorkeursbe leid te gaan voeren is het be langrijk dat alle leden gelijktij dig de betreffende tekst var het voorstel aan de gemeente raad of provinciale staten voorleggen. Dat zorgt ook voor een optimale druk op alle be drijven hun relaties met Zuid afrika te verbreken". AMSTERDAM In het Koninklijk Instituut voor de Tropen hebben vanmorgen 42 Nederlanders een onderscheiding van de Israëlische Rijksinstelling Yad Vashem in ontvangst genomen. Zij kregen die onderscheiding voor het redden van joodse mede burgers in de Tweede Wereldoorlog. De ambassadeur van Israel, E. Zev Sufott, reikte de onderschei dingen uit in aanwezigheid van de Amsterdamse burgemeester Ed van Thijn en de commissaris van de koningin van Gronin gen, Henk Vonhoff. Yad Vashem werd in 1953 door de Knesset opgericht ter herdenking van de zes miljoen joden die tijdens de| Tweede Wereldoorlog door de nazi's werden omgebracht. Ook eert Yad Vashem diegenen die zich op bijzondere wijze verdien stelijk hebben gemaakt bij het redden van de joden. Yad Vas hem fungeert tevens als nationaal instituut voor oorlogsdocu-| mentatie. Vrouwvriendelijke voorjaarscollectie bij Max Heymans AMSTERDAM In een over- voilé salon presenteert Max Heymans zijn nieuwe vrouw vriendelijke couture. Zijn stof fen zijn goed gekozen en de belijning van zijn creaties houdt rekening met het feit dat lang niet iedere vrouw nu eenmaal een perfect figuur be- Wie zich hier of daar te dik, te dun, te kort of te lang vindt, kan zich gelukkig prijzen met het marinewit geruite twee- dpak in Chanelstijl met parels, een roos, een blauw hoedje en pumps lijkt iedereen dan een plaatje. Zoiets mag best tradi tioneel zijn. Een hele grote blauwe japon valt direct op door de iets verlaagde taille en leuke, grote halve mouwen. De 7/8 pantalons zijn voorzien van een bijpassend topje. Raadselachtig is een zijden rood-zwarte mantel, gedragen op een bolle rok, die er een handbreed onderuit steekt. Het zou toch onbeleefd zijn in uw jas te gaan dineren of op een feest te verschijnen. Dan lijkt het of je meteen weer weggaat. De avondkleding van de Am sterdamse couturier is prach tig. Een lange donkerblauwe voile avondjapon heeft een rok die haast geboetseerd lijkt De Korte betrekt Lubbers in zijn uitleg de ruzie tussen beiden. De premier lijkt in gedachten,s^aê Pas fok): andstaa void aan klin dit Het len, „POLITIEK GEWICHT VICE-PREMIER IS DAT VAN EEN GOUDVIS" DEN HAAG Het is net zoiets als een bank bero ven, op voorwaarde dat je het wel netjès doet. Zo ty peert Annelies Guthman,' student wiskunde en in formatica, het wetsvoor stel euthanasie van de re gering. Samen met vijf an dere jongeren vormt zij het 4 maart opgerichte co mité „Jongeren willen ga rantie voor het leven", een evangelische actie groep die jongeren in ons land wil mobiliseren voor de strijd tegen de legalise ring van euthanasie. Want daar komt het volgens het comité op neer. Wanneer het parlement akkoord gaat met het wetsontwerp het debat staat voor 27 april op de agenda zullen de artsen on gestoord door kunnen gaan met het beëindigen van het le ven van een patiënt op diens uitdrukkelijke wens, aldus de jongeren. Dat is mogelijk door dat de arts zich zal kunnen be roepen op overmacht, ook al blijft het verbod op opzettelij ke levensbeëindiging op ie mands verzoek gehandhaafd in het wetboek van strafrecht. „Een vreemde tegenstelling", vindt de twintigjarige student hotelschool Harry Nitscke. „In de wet staat dat je niet mag doden, maar mag dat in een noodsituatie dan wel?" De argumenten van de jonge ren zijn allerminst nieuw. Noch hun belangrijkste uit- Links: Een genopte creatie van crêpe de Chine, luisterend naar de naam „Dans la rue Pierre Charron". heeft gepubliceerd neemt preventie van ziekten een belangrijke plaats in. De maatschappelijke organisa ties kunnen zich de komende drie maanden over het stuk uitspreken. Dees wil ook meer aandacht gaan geven aan chronische ziekten (vooral reuma), thuiszorg (die met vier pro cent per jaar moet groeien) en medische technologie. Gezondheid hangt niet al leen af van een goede zorg verlening, aldus Dees. Daar om zal goed moeten worden gelet op de gevolgen voor de gezondheid van allerlei eco logische, economische, socia le en culturele ontwikkelin gen. Dees noemt gezondheid daarom de wellicht belang rijkste graadmeter van de kwaliteit van het leven. Dees constateert dat weten schappers en beleidsmakers wel veel aandacht besteden aan ziekten die vaak voorko men en die relatief snel tot de dood leiden, zoals kanker en hart- en vaatziekten. Maar de kennis over chroni sche ziekten is nog beperkt. Daarom zullen gegevens moeten worden verzameld over ziekteduur, ernst, de „zwaarte" van de zorg die nodig is en aantallen zieken huisopnamen van chronisch zieken. In een wetsontwerp zullen de basiseisen voor de kwaliteit van de gezonds- heidszorg worden geregeld. Minister Brinkman ontvangt een injectiespuit als protest tegen euthanasie gangspunt, namelijk dat het leven door God is gegeven en een mens dus nooit over zijn eigen of andermans leven mag beschikken. Wat wel nieuw is, is de poging om jongeren als aparte groep in de samenle ving op hun verantwoordelijk heden aan te spreken. Dat het in de praktijk toch niet meevalt om jongeren voor een protest tegen euthanasie te motiveren bleek gisteren tij dens de eerste activiteit van het comité: de „Jongerendag voor het leven" op het Bin nenhof in Den Haag. In de overigens zeer korte voor bereidingsperiode had men 5500 kerkeraden, scholen en foto: rinus slierendrecht jongerenorganisaties aange schreven. Slechts 25 jongeren kwamen met spandoeken en borden („Mama, wat is een grootmoeder?") opdagen. Har ry Nitscke was er niet minder tevreden om: „Waarschijnlijk heeft het slechte weer ons te gengewerkt". Maar waarom een aparte actie voor jongeren en niet gewoon je stem laten horen binnen de bestaande organisaties die zich verzetten tegen euthanasie? Voor Wiete Dorenbos is dat overduidelijk. Overtuigd zegt ze: „We moeten de jongeren wakker schudden. Het is een bescherming voor jezelf. Want eens ben je oud". En ook Har ry vindt dat juist jongeren ook van zich moeten laten horen: „Wij begrijpen niet dat aan de ene kant de regering bezig is om jongeren een toekomst te verschaffen, maar aan de an dere kant de mens en dus ook ons niet de kans geeft om on bezorgd oud te worden". Vooral ook de kans op een „af glijden" naar mogelijkheden voor onvrijwillige euthanasie baart het comité zorgen. De arts krijgt met de wet wel eni ge rechtszekerheid (namelijk dat hij in bepaalde situaties en met inachtneming van zorg vuldigheidseisen niet wordt vervolgd), maar de burger niet. In een petitie die de jon geren gisteren aan minister Brinkman van WVC aanbo den, maakten zij hun kritiek nog eens kenbaar. Of het jongerenprotest succes zal hebben er zijn vóór 27 april nog meer acties in voor bereiding is nog maar de vraag. „Maar ook al komt de wet er, dan hebben we toch de jongeren bereikt", meent Har ry. En Wiete vult aan: „Ik ge loof in God en dan moet je ge tuigen. Als jongeren straks ernstig ziek zijn, dan zullen ze door onze actie misschien zeg gen: ik kies toch liever voor het leven". CLARISSE BUMA Rechts: Tweemaal een broekpak met bijbehorende hoed, gemaakt van Italiaanse katoen (in rood of blauw) en in ruit geweven. SUSKE EN WISKE DE SPEELGOEDSPIEGEL 'rootftnorf j I Ja maar... HilU! Hilh'X uit al die charmant geplaatste transparante laagjes op elkaar. Fantastisch bohémien is ook een rood met zwarte zijden cocktaildress, waar een gewel dig grote gevoerde stola bij hoort. Een cyclaamrose en een huidkleurige transparante avondjapon zijn voorzien van een verlaagde, gedrapeerde roklijn. Wapperende rokpan- den en de grote heupstrik roe- FOTO'S: ANP pen herinneringen op aan hele oude foto's en filmbeelden uit de 'roaring twenties'. Een rechtopstaande veer, achter het hoofd midden in de haar wrong gestoken, versterkt deze impressie. Dus de char lestonperiode misschien?In elk geval grappig. Retromode van topformaat. PHIA BARUCH

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4