£cidóe Sou/ta/nt D66 heeft plan voor referendum in Leiden S; ALLER LEIIDS) STAD OMGEVING Ik wilde niet nog meer managen" Een cadeau van formaat „Preventieprogramma's op landelijk niveau" Illegalen aangehouden in confectie-atelier WOENSDAG 5 APRIL 1989 PAGINA 15 Onmogelijk opslag vuile grond volledig af te sluiten LEIDEN Het is niet mogelijk om de opslag van vuile grond op het vroegere Zitman-terrein aan de Atjehstraat volledig af te fluiten. Het hek dat er staat biedt geen hermetische beveiliging. Buurtbewoners moeten hun kinderen daarom waarschuwen niet op het terrein te komen. Dat schrijft de directie Milieu van de gemeente in een brief aan de buurt. Eerder hebben buurtbewoners hun verontrusting uit gesproken over de opslag van de grond. Die is vervuild met ko per en lood en afkomstig van het Hocicon-terrein. Daar wordt nu de tweede fase van de woningbouw aan de Zijloever ge bouwd. De gemeente gemeente wijst er op dat de grond „licht verontreinigd" is. De opslag levert geen direct gevaar voor de omgeving op. Alleen door de grond op te eten is het mogelijk de verontreiniging binnen te krijgen. Het risico dat dat gebeurt is er vooral bij heel kleine kinderen, tot een jaar of drie. De grond wordt waarschijnlijk na de bouwvakvakantie afgevoerd om te worden gebruikt bij de aanleg van Rijksweg 11. Eric Mackay in partijraad VVD LEIDEN Eric Mac kay, voorzitter van de afdeling Leiden van de VVD, is gisteren door de Kamercentrale van de VVD benoemd tot lid van de partijraad van de VVD. Hij verte genwoordigt daar alle VVD-afdelingen binnen de Krieskring Leiden. De partijraad heeft tot taak het hoofdbestuur van de VVD en de VVD-fractie in de Tweede Kamer te advi seren over politieke za ken. Verpleegkundigen willen Stationsplein blokkeren LEIDEN Verpleegkundigen zijn van plan morgenmiddag het Stations- Elein in Leiden te blokkeren. De lokkade van een van de drukste verkeersknooppunten van Leiden begint om half vijf en moet één uur duren. Met deze actie willen de ver pleegkundigen hun eisen voor een betere CAO kracht bij zetten. De ac tievoerders zijn afkomstig van het Diaconessenhuis, het Elisabeth Zie kenhuis en de verpleeghuizen Ley- thenrode, Zuydtwijck en Wijckers- loot. De blokkade wordt gesteund door de verpleegkundigen van het AZL en Endegeest. Zij zijn Automobilist negeert rijverbod TER AAR Een 32-jarige automobi list uit Ter Aar is gisteravond twee keer door de politie uit zijn woon plaats geverbaliseerd. De man raakte om kwart voor tien 's avonds met een bedrijfswagen in de berm van de Aardamseweg. Naar eigen zeggen ge beurde dat omdat hij uit moest wij ken voor een auto die uit een uitrit kwam. Bij een ademanalyse op het politiebureau bleek de man echter te diep in het glaasje te hebben geke ken. De man kreeg een rijverbod voor dertien uur. Hij negeerde dit rij verbod en kroop toch weer achter het stuur om thuis te komen. De politie zag dit en hield hem opnieuw aan. Pitbull legt het loodje TER AAR Een 24-jarige au tomobilist uit Ter Aar heeft gisteravond enkele rake klap pen opgelopen nadat hij de pit bull-terrier van een 28-jarige plaatsgenoot had doodgereden. De hond stak om kwart over negen op het Oude Kerkpad vlak voor de auto de weg over. Het dier werd aangereden en raakte gewond. De eigenaar wond zich hier zo over op, dat hij de automobilist aanvloog. De politie moest eraan te pas komen om een einde te maken aan de vechtpartij. De eige naar van de hond kreeg een proces-verbaal. De hond over leed later op de avond aan zijn verwondingen. Meisje van de weg gedrukt WASSENAAR Een 17-jarige Wassenaarse is gistermiddag om vier uur op de Buurmanlaan in Wassenaar van de weg gedrukt door een man in een blauwe mercedes. Zij kwam met haar fiets ten val en verloor het bewust zijn. De automobilist reed door. De politie vermoedt dat er opzet in het spel is en vraagt getuigen contact op te nemen. Bij de val liep het meisje ernstig knie letsel op. Fietsster (79) zwaar gewond LEIDEN Een 79-jarige Leidse fietsster is gisteroch tend met zwaar hoofd-, arm en handletsel naar het AZL overgebracht. De vrouw reed rond negen uur over de Lage Rijndijk in de richting van Leiderdorp. Vlak na de kruising met de Sumatrastraat, waar de weg smaller wordt, reed de vrouw tegen een haar juist passeren de bedrijfsauto aan. De auto werd bestuurd door een 27-ja- rige Leidenaar. De vrouw viel en belandde deels onder de auto. ,VORM VAN VERLENGDE INSPRAAK' V LEIDEN D66 wil nog voor de zomer een dis cussie in de gemeente raad op gang brengen over het houden van re ferenda over belangrijke plaatselijke problemen. Dat moet dan uiteinde lijk leiden tot het invoe ren van het referendum in Leiden. De Democra ten typeren het referen dum in een aan burge meester en wethouders aangeboden nota als een „vorm van verlengde in spraak". Volgens D66 is de betrokken heid van de bevolking bij het gemeentelijke beleid gering. Door de invoering van het referendum, los van de be staande inspraak, zou dat verbeterd kunnen worden. In de nota „Lokaal referen dum in Leiden" wordt opge merkt dat het vooral een be perkte groep geïnteresseer den is die zich bezighoudt met de plaatselijke politiek. Er is wel inspraak, maar de respons is over het algemeen klein, evenals de invloed er van op de uiteindelijke be slissingen. De huidige Grondwet biedt de mogelijkheid om op plaat selijk niveau volksraadple gingen te houden over be langrijke vraagstukken. Als voorbeelden voor Leiden noemen de Democraten de sluitingstijden van de horeca, het bebouwen van de Oost- vlietpolder,^ de toelaatbaar heid van honden in de bin nenstad, de verkoop van de len van de collectie van De Lakenhal en de „inrichting" van stadsdelen als de Bree- straat of het Stationsplein. De uitslag van het referendum zou echter niet bindend moeten zijn. De gemeente raad moet er bij een uiteinde lijk besluit van kunnen af wijken. Ook als er sprake is geweest van een grote op komst en een duidelijke uit spraak. D66-fractievoorzitter P. Lan- genberg liet in een toelich ting op het plan echter door schemeren dat dit in de prak tijk toch ook anders zou kun nen uitpakken. „Bij een grote opkomst en een duidelijk af wijkende uitslag bij zo'n refe rendum zullen de politieke partijen wel uitkijken om het tegenovergestelde te beslis sen", aldus het raadslid. Een referendum kan naar het idee van D66 zowel van de gemeenteraad als vanuit de bevolking komen. Ook als het uit de bevolking komt, moet het gaan om al bestaan de plannen van de gemeente raad. D66 merkt op dat zo'n initiatief een behoorlijk draagvlak moet hebben. Het suggereert een ondersteuning door 4245 Leidenaars, drie keer de kiesdrempel voor de gemeenteraad. Zij zouden zich door middel van handte keningen kunnen verenigen, die controleerbaar moeten zijn. Suggestief In de nota gaat D66 ook in op de manier waarop de vraag stelling voor een volksraad pleging moet worden gefor muleerd. Gesuggereerd wordt om die te laten opstel len door een commissie be staande uit taalkundigen en niet-ingezetenen van de stad. Dit om een suggestieve vraagstelling tegen te gaan. Om de kosten van referenda beperkt te houden en de kie zer niet „stembus-moe" te maken, zouden ze gelijk moeten worden gehouden met verkiezingen voor Pro vinciale Staten, de Tweede Kamer of het Europese Par lement. Om te voorkomen dat de raadsverkiezingen worden overschaduwd door het referendum-onderwerp, meent D66 dat het daar beter niet mee kan samenvallen. De Democraten schatten de kosten van een Leids refe rendum dat samen met ver kiezingen wordt gehouden op ongeveer 20.000 gulden. De Democraten hopen van B en W in elk geval voor één try-out het groene licht te krijgen. Dit zal dan in het vooijaar van 1990 moeten sa mengaan met de komende Tweede Kamer-verkiezin gen. Een passend vraagstuk zal dan aan de Leidenaars worden voorgelegd. Elly en Rikkert Het duo Elly en Rikkert Zui- derveld treedt vrijdag 7 april vanaf 20.00 uur op tijdens een gospelavond in de Beth- lehemskerk aan de Lammer markt. Het duo verwierf eind jaren zestig bekendheid met luisterliedjes. Sinds 1975 staat hun repertoire in het teken van het evangelie. Cursus Meisjes van 13 tot 16 jaar kunnen in het Buurthuis Cornelis Joppensz terecht voor een korte cursus make up en huidverzorging. De cursus wordt vrijdag gegeven en op 14, 21 en 28 april van 19.30 tot 21.00 uur. De kosten zijn f25,- gulden inclusief materiaal. Van tevoren opge ven bij het buurthuis aan de Oppenheimstraat, telefoon 071-132462. Bingo Speeltuinvereniging Wester kwartier houdt zaterdag een bingo-avond in de Ten Ka te- straat 10a. Aanvang 19.00 Hardcore De Sassenheimse hardcore- band Blatant Jobs treedt za terdag op in het Breehuys. Elly en Rikkert. Het voorprogramma wordt verzorgd door de trash-me- talband Ejaculate. Het Bree huys is gevestigd in de Bree- straat 19. De zaal gaat om 21.00 uur open. De toegangs prijs is vijf gulden. Tuya Tuya houdt zaterdag en zon dag workshops Zuid-Ameri kaanse dansen. Onder leiding van docente Marion Nieu wen hui zen worden dansen uit Mexico, Argentinië, Bra zilië, Chili en het Caraïbische gebied geleerd. De workshop duurt zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur, zondag van 12.00 tot 16.00 uur. Deelname kost vijftien gulden. Aanmelden is op donderdag, vrijdag en za terdag van 10.00 tot 12.00 uur mogelijk bij Tuya aan de Ho ge woerd 75 of van 19.00 tot 20.00 uur via telefoon 071- 123481. PROF. H. SCHNEIDER WEER NAAR DE OUDE EGYPTENAREN •)1 LEIDEN Het schort nog aan een opvolger. Desondanks is prof. dr. H.D. Schneider, directeur van het Rijksmuseum voor Oudhedep (RMO), alweer grotendeels terug in de oude, Egyptische tijd. Vorige maand ver toefde hij een maand in dat land en inmiddels is hij naar Japan vertrokken voor het inrichten van een tentoonstelling over Grieken en Etrusken. Schneider zou met ingang van 1 februari directeur-af zijn maar dat is niet gelukt. „Ge lukkig kon ik toch al het pro gramma aflopen dat ik had toegesneden op het conserva torschap", meldt hij echter blijmoedig. Vlak voor zijn ver trek naar Japan onderstreept Schneider met zijn enthousias te verhaal dat hij in zijn schik is met zijn tweede full-time le ven op de afdeling Egypte van het museum. Van 1968 tot 1979 was hij al als conservator werkzaam bij Oudheden. Al ruim een jaar geleden gaf de 49-jarige directeur bij het mi nisterie van WVC te kennen dat hij er als manager een punt achter wilde zetten en om zich weer helemaal op het conservatorschap te kunnen richten. „Ik begon het bezig zijn met de collecties toch wel erg te missen", zegt hij, kijkend naar het hardhouten kastje waarop Egyptische afbeeldingen staan en waarin grote boeken liggen met afbeeldingen van in Egyp te opgegraven schatten. „Ook wil ik weer gaan publiceren. Dat is een plicht van de mu sea". En enthousiast vervol gend. „Zo wil ik graag een ge schiedenis schrijven over de Egyptische collectie. Over hoe wij aan ons bezit zijn gekomen en de samenhang van onze collectie met verzamelingen elders in de wereld". Onlos makelijk verbonden met die activiteit is voor hem het ma ken van „mooie tentoonstellin gen. Want elke tentoonstelling levert een boek op in de vorm van de catalogus". Tenslotte trekt ook het weer opnemen van de lesgevende taak hem wel aan. „Het is leuk maar ook nuttig om mensen op te leiden in de museologische benade ring van de archeologie". „Ik wist wat ik opgaf toen ik directeur werd", blikt Schnei der terug op de tien jaar direc teurschap. „Twee jaar geleden begon het echter te knagen dat ik te weinig conservator was en steeds meer als manager in de weer moest zijn. Ik kreeg er als directeur steeds meer ta ken bij. Die toename komt vanwege het overheidsbeleid om taken af te stoten en instel lingen meer zelfstandigheid te geven. Op zich een heel goed idee, maar ik vind niet dat mijn toekomst ligt in het nog meer managen. Na tien jaar is het wat dat betreft wel mooi geweest", Toch kijkt Schnei der met veel genoegen terug op de afgelopen jaren. „Ik heb veel voor het museum kunnen doen. Er is onder mijn leiding flink verbouwd, er zijn Schneider: „Ik. begon het werken met collecties wel heel erg te missen". zalen ingericht en we hebben een aantal aansprekende ten toonstellingen gehad". Ook in zijn oude, nieuwe taak als conservator kan Schneider veel voor het museum doen. Hij is nu aan de slag in Japan om daar een tentoonstelling over Grieken en Etrusken op te bouwen. „Het rijksmuseum houdt aan deze activiteit wat geld en een tentoonstelling over. De laatste halte is name lijk het RMO. Japan heeft niets van het oude Egypte, Griekenland en Italië. Uit onze collecties hebben we, net als in 1987, een tentoonstelling sameneesteld, die door het land zal trekken. Japan betaalt alle onkosten daarvoor. Na de rondreis door Japan zal de tentoonstelling begin 1990 te zien zijn in Leiden". Ook zijn reis in februari naar Egypte heeft daar veel mee te maken. Schneider ging er heen voor een studiebijeen komst. „Om alle gegevens over de opgravingen op een rijtje te zetten. Dat is nodig, want het materiaal en de gege vens moeten toegankelijk zijn voor anderen. Opgraven is na melijk vernietigen. Alles wat je tegenkomt aardlagen, materialen, voorwerpen moet je goed vastleggen, om dat de situatie van voor de op graving niet meer te herstellen „We zijn sinds 1975 in Egypte bezig met een project in het gebied waar een groot deel van onze collectie vandaan komt. Het gaat nu echter niet zozeer om het vinden van nog meer objecten, maar om het vinden van informatie om meer te weten te komen over de collectie die we al hebben. FOTO: SP Dat is niet alleen wetenschap pelijk belangrijk, maar ook voor het museumpubliek, dat nog beter geïnformeerd kan worden. En geloof me, er is aan onze huidige collectie nog zoveel te onderzoeken". Een taak waar Schneider zich met veel plezier nog tal van jaren aan wil wijden, zonder door managementbeslommeringen geremd te worden. Die zijn voor fzijn opvolger. „Hopelijk overkomt die niet wat mij ge beurd is; terug te willen in mijn oude stiel". ERIK HUISMAN LEIDEN Preventiepro gramma's op het gebied van volksgezondheid moeten op landelijk ni veau ontwikkeld worden. Regionale basisgezond heidsdiensten kunnen ze vervolgens aan de plaatse lijke omstandigheden aan passen. Het wetsvoorstel Collectieve Preventie Vnlkspp7ondhpid da* nu bij de Tweede Kamer ligt, legt de bevoegdheid voor het vaststellen van pre ventieve programma's daarentegen op gemeente niveau en kent daarmee een verkeerd uitgangs punt. Dat stelt de Leidse onderzoe ker drs. H.P.A. van de Water, die vandaag prnmoveprt aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam op het proefschrift Bouwen aan Basisgezondheids zorg. Van de Water is weten schappelijk medewerker bij het Nederlands Instituut voor Praeventieve Gezondheids zorg/TNO in Leiden. Hij on derzocht hoe preventieve zorg voor de bevolking, de basisge zondheidszorg, het beste geor ganiseerd kan worden. Volgens Van d° Wo»w moot het rijk de verantwoordelijk heden voor de inhoud en orga nisatie van de preventieve zorg beter en duidelijker ver deeld worden tussen de diver se overheden. De bouwstenen zijn aanwezig, het is vooral een kwestie van afstemming, aldus de promovendus. Vol gens hem moet het netwerk van basisgezondheidsdiensten een nadrukkelijker spilfunctie vervullen dan in het wets voorstel w«rdt aangegeven Kamerlid opent expositie Anatomisch Museum LEIDEN Het VVD-Kamer- lid Erica Terpstra opent op 13 april een expositie over trans- plantatie-geneeskunde in het Anatomisch Museum aan de Wassenaarse weg. De expositie is op zaterdag 15 en zondag 16 april toegankelijk voor het pu bliek. De tentoonstelling 'Transplan tatie in de geneeskunde' wordt gehouden in samenwerking met de stichting Eurotrans plant en de landelijke Werk groep Donorwerving. De expo sitie heeft plaats in het kader van het Nationaal Museum- weekeinde en is op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur open en op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling geeft aan de hand van videobeelden, kunstorganen en foto's een overzicht van de ontwikkelin gen op het gebied van trans plantatie. Daarbij wordt aan dacht besteed aan patiënten zorg, wetenschappelijk onder zoek en aan de activiteiten van Eurotransplant en van de Werkgroep Donorwerving. LEIDEN De politie heeft gistermiddag rond kwart voor twee tien illegale buitenlanders aangehouden. De aanhouding gebeur de naar aanleiding van een inval in confectie-atelier Wonderfas- hion aan Flevodwarsweg. De inval werd gedaan door de Dienst Inspectie Arbeidsvoorziening. Bij de inval waren dertig mensen van Turkse afkomst in het pand aanwezig. Het waren inwoners van Leiden (5), Den Haag (10), Amsterdam (4), Rotterdam (3), Voorschoten en Leiderdorp. Vierentwintig van hen konden bij de inval geen geldige verblijfspapieren tonen. Tegen hen is daarvoor proces-verbaal opgemaakt. Veertien van hen toonden in de loop van de dag alsnog geldige papieren. De tien worden het land uit gezet. Tegen de eigenaar van het atelier is proces verbaal opgemaakt. Spektakel apartheid in beeld LEIDEN Het Leids overleg 'Shell uit Zuid-Afrika' houdt za terdag 15 april de manifestatie 'Een spektakel apart'. De mani festatie op het Stadhuisplein begint om 10.30 uur en duurt tot 17.00 uur. Op het programma staan optredens van de folkgroep Amez, Jan Alleman (Zuidafrikaanse liederen), Ibu Diao (dans), dichteres Gladis Thomas, blazersgroep Het Oerkest, per cussie workshop Alain Anglionin en blazersfanfare Tegenwind. Tijdens de manifestatie worden op het Stadhuisplein beelden ge bouwd, affiches ontworpen, video's vertoond en spandoeken en vlaggen gemaakt. Die laatste worden meegenomen naar een grote spektakelactie op 19, 20 en 21 april bij het Shell-laborato- rium in Amsterdam. Die actie is georganiseerd door het comité 'Shell uit Zuid-Afrika' in samenwerking met onder andere ker kelijke groeperingen, politieke partijen en jongerenorganisaties. 1 Ien luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: m j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 -j Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: A/tfwc* I I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag. 1 jnz, 1 -I Adres:. Postcode/plaats: CcidócSouoont J »-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15