Met goede voorlichting |de gifstroom indammen Lubbers en De Korte leggen ruzie bij VVD tegen centraal akkoord ^CONSUMENTENBOND PRESENTEERT MILIEUBOEKJE Automobilist krijgt kastje en betaalpas in de wagen „t Geld dat nu naar uw huisbaas gaat, kunt u ook in een eigen huis stekenT Amro Bank [HSl BINNENLAND CcidócSomont DINSDAG 4-APRIL 1989 PAGINA 3 Milieu-advertentie .voor kabinet „te duur" rv-Jo DEN HAAG Het kabinet voelt er niets üLcX voor mee te doen aan de internationale ad vertentiecampagne naar aanleiding van de milieutop in Den Haag vorige maand. Er is hierover volgens de regering al voldoende gister publiciteit geweest. Bovendien leent het I guer „culturele" klimaat in ons land zich niet keind| voor een dergelijke campagne en is deze te jndaa|duur. In twee Franse kranten verscheen s com8isteren over drie pagina's de complete tekst van de door 24 landen in Den Haag onderte- Ktarm kende verklaring. Kranten in de Bondsre- publiek hadden een advertentie van een halve pagina. Het idee van de campagne, d eeer waar'n wordt opgeroepen tot een mondiale aanpak (via de VN) van de verontreiniging ]S afk0mstig van de Franse premier Ro- te ve» chard. CDA-fractie Amsterdam breekt met ex-voorzitter AMSTERDAM De Amsterdamse CDA- fractie heeft definitief besloten om de sa menwerking met haar voormalig fractie voorzitter, T. Heijne, op te zeggen. Heijne maakt sinds 1975 deel uit van de gemeente raad in de hoofdstad, hij was jarenlang frac tievoorzitter. Vorig jaar ging hij lange tijd met ziekteverlof. Bij zijn terugkomst, begin van dit jaar, liet hij via de media weten geen vertrouwen meer te hebben in het col lege van B en W van de hoofdstad. De CDA-fractie zette hem vervolgens af als voorzitter. Sindsdien bestookt Heijne zijn fractiegenoten en andere raadsleden met notities waarin hij „een nieuwe vorm van politiek bedrijven" bepleit. De fractie vindt dat Heijne zijn raadszetel ter beschikking moet stellen. Hij heeft inmiddels laten we- sjj,-, Eredoctoraat ■Ïip De Britse dr. L. Hall (mid den) kreeg gisteren sa men met zijn APELDOORN De VVD is geen voorstander van een centraal ak koord om daarmee een loongolf te voorkomen, zoals CDA-fractievoor- zitter De Vries heeft voorgesteld. VVD-fractievoorzitter Voorhoeve acht de kans groot dat in een centraal akkoord de financiële ruimte wordt bepaald dbor de sterke bedrijven. Daarvan zouden de financieel zwak kere bedrijven de dupe worden. Voorhoeve voelt meer voor een de centrale aanpak waarin afspraken per bedrijfstak worden gemaakt, zo zei hij gisteravond op een partij bijeenkomst in Apeldoorn. Voorhoeve is ook tegen een bedrag van 200 miljoen gulden extra voor uitkeringsgerechtigden. Volgens hem is er vorig jaar al zo'n bedrag op tafel gekomen, is de koopkracht vrijwel stabiel gebleven en betekent de be lastingherziening óok voor uitke ringsgerechtigden een vooruitgang. Voorhoeve waarschuwde ervoor dat de looneisen van allerlei maatschap pelijke groepen kunnen leiden tot een ernstige achteruitgang van de economische groei en een groei van de werkloosheid vooral onder lagere inkomens. Om 20.0 miljoen gulden extra voor uitkeringstrekkers was afgelopen weekeinde gevraagd door CNV-voor- zitter Hofstede. Een centraal akkoord komt er wat hem betreft alleen als die eis wordt ingewilligd. Maar mi nister De Koning (sociale zaken) leg de die eis al naast zich neer. hel libit tariaai DEN HAAG Er moet een symbool komen op de verpakking van milieu onvriendelijke produkten. J3ie suggestie doet direc- nanieiteur D. Westendorp van Naming Consumentenbond, ig va'Volgens hem zou dit em- akom bieem in eerste instantie lie hat0p artikelen moeten ver- J nH schijnen die cadmium, den ijcfk's (in spuitbussen) en :h n'_pvc's (in kunststof flessen) n- bevatten. n, Pi} „Al enige tijd wordt er gespro- ken over de invoering van een in' zogenaamd milieukeur, maar e»daar ^en n'et zo enthousiast over. Zo'n keurmerk geeft na- an ne| mei ijk de indruk dat het om prjma produkt gaat, ter- VN| wijl dat alleen uit milieu-oog punt het geval is". Westendorp deed zijn voorstel vandaag bij [de aanbieding van „Leven e, mii'zonder gif", het nieuwste en iprocetlevens lijvigste boek van de er, zoi/Consumentenbond aan minis- beterUer Zijpels van milieu. „Leven zonder gif" zet de be- Tlangrijkste bedreigingen van ïeld it0ns voedsel en onze omgeving ïnstigiop een rij. Geen vrolijk boek, Sovjet dat zal duidelijk zijn. De vele bij Fi g'hige stoffen waar we dage ken i mee 'n aanraking komen, vormen daar geen aanleiding voor. En wanneer je het boek leest, raak je er als lezer eens doordrongen dat net dleen 'even zonder gif anno 1989 eigenlijk niet r..t n zelff j-joe zorgvuldig e mogelijk is. H voorzichtig 'Je'°ok bent. r hou- Een voorbeeld. Een van de meest bedreigende zware me talen in ons voedsel is cadmi um. Deze stof zit bijvoorbeeld in aardappelen en vlees. Nu kan de consument besluiten wat minder van deze levens- derlijk middelen te eten. Maar gaat Mid hij zijn huis schilderen, dan komt hij in de verfpot als kleurstof datzelfde cadmium tegen. Evenals in de batterijen van zijn radio. Er lijkt geen ontkomen meer aan. Binnen de perken Toch is er hoop, luidt de bood schap van het boek: al is de gifstroom dan niet meer hele maal te ontlopen, het is toch mogelijk deze binnen de per ken te houden. De consument krijgt dan ook talloze raadge vingen en tips aangedragen voor een milieuvriendelijk ge drag. Maar, wanneer een individue le gebruiker besluit een mi lieu-onvriendelijk artikel uit zijn huis te weren, dan wil dat nog niet zeggen dat de produk- tie ervan wordt gestaakt. Ook Westendorp is zich daar terde ge van bewust. „De industrie zegt dat ze zullen blijven pro duceren zolang er een vraag is. Wij hebben er dan ook niet veel vertrouwen dat er van die kant alternatieven komen. Daarom moet de overheid ook niet schromen om bepaalde produkten te verbieden' Helaas laat de regering en het parlement wel eens een steek je vallen. Zo vindt Westendorp het onbegrijpelijk dat de Tweede Kamer de recente wij zigingen in de btw-tarieven niet heeft aangegrepen om fos faatvrije wasmiddelen onder te brengen bij het lage btw-ta- rief en fosfaathoudende was middelen bij het hoge tarief. Ook voor de vrijwillige afspra ken (convenanten) tussen WVC en de fabrikanten over drankenverpakkingen heeft hij geen goed woord over. „Een fiasco!", zegt hij krachtig. Als meest opvallende voor beeld noemt hij een bepaalde fles (met bronwater) van kunststof waarin het uiterst milieuschadelijke pvc zit. „En dan staat er op de fles te lezen dat deze is goedgekeurd door het ministerie van volksge zondheid", aldus een veront waardigde Westendorp. Hij bood de bewuste fles vanoch tend aan Nijpels aan met het verzoek een en ander door te spelen naar zijn collega Brink man van WVC. Op zijn bord Volgens Westendorp is het „onafwendbaar" dat de over heid besluiten neemt voor de aanpak van het milieu. „Het uitgangspunt van deregulering mag hier niet worden toege past". De aanpak van het mi lieu is wat hem betreft een ge meenschappelijk belang dat een verantwoordelijkheid legt op alle partijen: de overheid, de werkgevers, de werkne mers en... de consument. „Want de consument zal uit eindelijk de rekening voor de aanpak van het milieu op zijn bord krijgen en daarom is het belangrijk dat hij er over mee praat". Sinds kort voert de Consu mentenbond overleg met mi nister Nijpels over de aanpak van de milieuproblemen. Maar de individuele huishoudens kunnen dank zij goede voor lichting over schadelijke pro dukten ook een bijdrage leve ren. Westendorp: „Wij willen met dit boekje niet zeggen wat je wel en niet moet doen. We willen de consument informa tie en kennis geven, zodat hij zelf een beslissing kan nemen. We moeten er echter wel zorgen dat de consument niet gefrustreerd raakt. Als. het lukt om batterijen in te zame len, moet je die niet naar vuil stortplaatsen in de DDR stu ren. Demotivatie is wel het laatste wat we kunnen gebrui ken". CLARISSE BUMA „Leven zonder gif", Consu mentenbond, Gerjan Huis in 't Veld (red.). Uitgeverij: Bosch Keuning, Baarn. We komen voortdurend met giftige stoffen in aanraking. Denk maar aan bestrijdingsmiddelen, spuitbussen, uitlaatgassen, ta baksrook en schoonmaakmiddelen tekening: pr 7 grai (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De ruzie tussen premier Lubbers en minister De Korte van economische zaken (te vens vice-premier) is ge sust.' Lubbers en De Korte verwachten dat in het ka binet nog steeds een „con structief" overleg moge lijk is over het Nationaal "Milieubeleidsplan (NMP). De coalitie tussen CDA en VVD staat niet op het Tweede Kamer dat door PvdA-fractievoorzitter Kok was aangevraagd. Kok - eiste opheldering over de ruzie die Lubbers en De Korte vrijdaga vond voor de tv uitvochten. Lubbers beweerde in het NOS-Journaal van acht uur dat De Korte vertrouwelijke informatie over het NMP be wust naar buiten had ge bracht. Een zeer boze De Kor te ontkende dit in het journaal van half elf en zei dat Lubbers de coalitie tussen CDA en VVD op het spel zette. Beide bewindslieden betreu ren het incident, maar hebben in onderling overleg besloten de affaire niet op de spits te drijven. Lubbers heeft er geen enkele behoefte aan met De Korte vechtend over straat te rollen, zo meldden ingewijden gisteren al. De premier vindt het tot stand komen van het NMP veel belangrijker. Wel heeft Lubbers De Korte nog eens duidelijk gemaakt dat er weliswaar een „doorbraakje" is geweest, maar dat er geen sprake is van een werkelijk akkoord over het NMP. Er zit hooguit schot in de onderhan delingen. De volgende stap is een con crete invulling van de finan ciële paragraaf van het NMP. De gesprekken hierover kun nen pas eind deze week begin nen, omdat minister Ruding (financiën) dan is terugge keerd van een reis in de VS. Homo's Beverwijk krijgen voorkeur bij sollicitatie BEVERWIJK De ge meente Beverwijk geeft bij personeel de voorkeur aan onder anderen homoseksue len. Ook etnische minderhe den en vrouwen hebben bij gebleken bekwaamheid een streepje voor. Beverwijk wil hiermee haar anti-discrimi- natiebeleid uitdragen. Te vens worden homoseksuelen op deze manier in de gele genheid gesteld hun seksuele geaardheid te uiten. Het COC gaat ervan uit dat de vertrouwensgegevens niet openbaar gemaakt worden en ziet in de registratie van de homoseksuele sollicitan ten dus geen probleem. In meer steden is overleg ge weest over het al dan niet voorkeur geven aan homo seksuelen bij een sollicitatie, maar alle gemeenteraden hebben dit idee verworpen. DE KNOLLEN tojK, twaJ WCKPT PC0R.2MW ZOCH .OttXHAPtLO EN iS Z6LF- 7 Huurgrens huursubsidie op 1 juli naar 750 gulden DEN HAAG De maximum huurgrens voor woningen die bin nen de wet individuele huursubsidie vallen wordt op 1 juli ver hoogd van 725 naar 750 gulden per maand. Staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) schrijft dit in een brief aan de Twee de Kamer en de gemeenten. De inkomensgrenzen waarboven men geen recht meer heeft op huursubsidie blijven 37.000 gul den voor meerpersoonshuishoudens en 33.000 gulden voor al leenstaanden (belastbaar inkomen). Demonstrerende gevangenen op de binnenplaats van Veenhuizen. Gevangenen Veenhuizen staken tegen verhuizing VEENHUIZEN Ongeveer 120 van de 142 gedetineerden in de strafinrichting Esser- heem in Veenhuizen zijn giste ren voor onbepaalde tijd in staking gegaan. De staking is bedoeld om kracht bij te zetten aan een brief die de gevange nen hebben verzonden aan de Tweede Kamer en de minister van justitie. In de brief verzoe ken de gedetineerden met klem de voorgestelde reorga nisatie, waarbij Esserheem verandert van een inrichting voor langgestraften in een in richting voor kortgestraften, geen doorgang te laten vinden. Volgens directeur Kuiper vre zen de gedetineerden dat zij bij overplaatsing over minder fa ciliteiten zullen beschikken. In Esserheem bestaan biivoor- beeld ruime mogelijkheden voor het volgen van opleidin gen en studies, terwiil vrijuit sportbeoefening mogelijk is op de altijd toegankelijke binnen plaats. De verhuizing zou bo vendien betekenen dat een on langs gestarte verbouwing, waarmee zes ton gemoeid is, achterhaald is. DEN HAAG Minister Smit-Kroes (verkeer) wil al in 1992 een geavan ceerd systeem van reke ning rijden invoeren om hét autogebruik op druk ke wegen in de Randstad terug te dringen. Volgens het nieuwe systeem krij gen de automobilisten een kastje in de wagen dat bij elke passage van een „meetpunt' in een tolweg automatisch een bedrag afschrijft van een speciale betaalpas. Alleen op die manier kan de privacy van de weggebruikers volledig gegarandeerd worden, zo schrijft de mi nister in een rapportage aan de Tweede Kamer. Begin 1992 moeten de eerste proeven met het nieuwe sy steem uitwijzen of bredere toe passing van elektronische tol heffing mogelijk is. Het sy steem wordt het eerst in de Randstad ingevoerd en tussen 1996 en 2010 in de rest van het land. Door in de spitsuren hogere tarieven te rekenen kan file vorming voorkomen worden, zo hoopt Smit-Kroes. Daarbij denkt het ministerie aan een tarief dat de autokosten per kilometer uiteindelijk met zo'n vijftig procent verhoogt. Tege lijkertijd levert de elektroni sche tolheffing geld op om de bouw van vijf tunnels op be langrijke verkeersknooppun ten mee te financieren. Netwerk Het systeem dat de minister voor ogen heeft, bestaat uit een netwerk van elektronische meetpunten langs de wegen. Ook bij de uitvalswegen staan meetpunten om sluipverkeer en omrijgedrag te voorkomen. De automobilist moet een „passagepasje" aanschaffen dat net als de telefooncelkaart van de PTT een geldwaarde in elektronische vorm vertegen woordigt en voor vertrek in het autokastje gestoken moet worden. Bij het passeren v^n een meetpunt wordt het „kast je" in de auto via infrarood- stralen geactiveerd, en het tol- bedrag van de kaart afgetrok ken. Bij het passeren van een meetpunt hoeft niet gestopt of geremd te worden. Is de kaart leeg, dan kan die door worden aangevuld. Volgens minister Smit-Kroes moet het systeem fraudebe stendig, goeddeels onder houdsvrij en betaalbaar zijn. Over dat laatste bestaat nog geen zekerheid. De Stichting Weg, een belangengroepering van 30 organisaties in het weg verkeer, heeft al becijferd d^t elektronische inning van tol gelden jaarlijks tussen de 100 en 400 miljoen gulden kost. De Stichting Weg is om die reden fel tegenstander van elke vorm van rekening rijden. Wat de fraudebestendigheid betreft wil Smit-Kroes een aantal waarborgen inbouwen. Zo worden bij de meetpunten automatische controles uitge voerd om te kijken of het sal do op het pasje toereikend is en of de transactie is geslaagd. Op een schermpje kan de au tomobilist zelf zijn saldo afle zen. Als de weggebruiker geen pasje heeft of een te laag saldo, wordt een foto gemaakt met een camera die de hele weg kan overzien. Hij of zij krijgt dan een naheffing, eventueel verhoogd met opslagkosten. Apparatuur lenen Hoe het „kastje" er precies uit gaan zien is nog niet bekend. Smit-Kroes stelt wel als voor waarde dat de apparatuur ge makkelijk in de auto kan wor den aangebracht. Bij de bedie ning van het kastje moet de automobilist niet worden afge leid van het verkeer. Mensen die zelden van tolwegen ge bruik maken zouden appara tuur moeten kunnen lenen of op een andere goedkope wijze toegang moeten krijgen tot de wegen. Hoe de miljoenen gegevens van het rekening rijden dage lijks verwerkt moeten worden is volgens ingewijden nog een groot probleem. De minister wil de wetgeving die nodig is voor de invoering van het sy steem in elk geval volgend jaar naar de Kamer sturen. PAUL KOOPMAN ADVERTENTIE Als u in een huurhuis woont, zou u eigenlijk eens met ons over kopen moeten komen praten. Over de vele voor delen die daar aan vast zitten. Zoals bijvoorbeeld de fiscale aftrek voor hypotheekrente. Maar zo zijn er nog veel meer. Een gratis bankgarantie- certificaat. Want laten we wel zijn. Het geld dat nu naar uw huisbaas gaat, zou u net zo goed in een eigen huis kunnen steken. Een eigen huis dat in waarde kan stijgen. En daarmee ook uw vermogen. Bij de Amro Bank vindt u 'n breed scala aan hypothèek- vormen metaantrekkelijke rente percentages. En als u nu een offerte vraagt, krijgt u van ons een gratis bankgarantiecerti ficaat. Dan hoeft u bij het voor lopig koopcontract geen 10% aanbetaling te doen. Bel 06-4123 en u weet voor hoeveel u kunt kopen. Bent u benieuwd wat voor een huis u met uw inkomen kunt kopen? Bel dan 06-4123 ('s avonds tot 21.00 uur en zaterdag tot 19.00 uur). Dan geven we u met een een indicatie van het bedrag dat u kunt lenen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3