Fraaie reiswekker EBR-reserves niet voor personeel of energiebesparing Troeteldagen in Diaconessenhuis ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING Rembrandt is niet tegen vrouwen j Postcode/plaats: Telefoon IN WELKE STAD KOOPT EEN DAME HAAR MODE? e I DINSDAG 4 APRIL 1989 PAGINA 11 •l jerking aspirine tegen trombose nu aantoonbaar LEIDEN Vaatchirurg B. Knippenberg van het Haagse Leyenburg-ziekenhuis heeft een methode gevonden waar- Foor de werking van aspirine tegen trombose is aange- bond. Hij promoveert woensdag op dat onderwerp aan de Rijksuniversiteit Leiden. Op basis van zijn onderzoek con- jjudeert Knippenberg dat de kansen op nieuwe trombose- Forming na een hartinfarct, herseninfarct of vaatoperatie tleiner worden als patiënten dagelijks een kleine hoeveel heid aspirine krijgen. Het gaat daarbij om ongeveer de hoe- feelheid van een kinderaspirientje. Trombose, de vorming tan bloedstolsels, leidt in ernstig verkalkte slagaders tot jeer ernstige ziektes of de dood. Voorbeelden zijn onder an- jere hart- en herseninfarcten. Patiënten die aan trombose Ijden krijgen middelen toegediend tegen stolling van bloed •n de klontering van bloedplaatsjes. Al langere tijd bestond iet vermoeden dat aspirine in kleine hoeveelheden toege- jiend, de kans op infarcten verkleint. Er was echter nog een mogelijkheid om dat wetenschappelijk aan te tonen. Gereedschap gestolen uit bouwcontainer LEIDEN Uit een bouwcontainer van de firma Erica is het afge lopen weekeinde een grote partij gereedschap gestolen. De spullen vertegenwoordigen een waarde van 20.000 gul den. De dieven hebben de container die op een bouwplaats aan hei Schuttersveld stond, tussen vrijdagmiddag en zondagnacht openge broken. De diefstal werd gisteren ontdekt. Bejaarde vrouw in eigen huis beroofd LEIDEN Een bejaarde Leidse is gistermid dag door drie vrouwen in haar keuken opge sloten en beroofd. De vrouw kwam rond kwart voor zes thuis toen ze bij haar woning aan de Wittig Singel door drie vrouwen van ongeveer twintig jaar werd opgewacht. Ze grepen haar vast en gingen met haar mee naar binnen, waarbij ze een verhaal ophingen over een baby-fles die verwarmd moest wor den. Twee van hen gingen met haar naar de keuken, waar een pannetje met water werd opgezet voor het baby-flesje. Van een baby was echter niets te bekennen. Terwijl het tweetal haar daar vasthield, doorzocht de derde het huis. Na hun vertrek bleken een gouden broche en een sleutelbos te zijn ver dwenen. Grote ravage op kruispunt Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Vijf auto's waren gisteren betrokken bij een botsing op een kruispunt in Alphen. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor maar de materiële schade was aan zienlijk. Om 17.00 uur stond op De Hoorn een wagen voorgesorteerd in de rich ting van de Ondernemings weg. Een 27-jarige man uit Hazerswoude reed van ach teren op deze wagen in. De eerste wagen belandde op de andere weghelft en werd ge raakt door een tegemoet ko mende auto die weer van achteren werd aangereden. Hoger belastingtarief voor meerdere honden LEIDEN Eigenaren van meerdere honden in Leiden moeten in de toekomst wellicht meer hondenbelasting gaan betalen. Het Leidse colle ge staat niet afwijzend tegenover een verzoek van D66'er P. Langenberg om te kijken of er een zogenaamd progressief tarief ingevoerd kan worden. Dat houdt in dat voor een tweede of derde hond een hoger hondenbelastingtarief geldt dan voor de eerste hond. Langenberg diende gisteravond tijdens de raadsvergadering daarover een motie in tijdens de behandeling van de nota Schone Stad. Langenberg is bang dat de plannen in de nota om Leiden een schonere aanblik te geven on voldoende gerealiseerd kunnen worden. Vol gens hem stelt het college te weinig geld be schikbaar en kunnen de maatregelen daarom maar langzaam ingevoerd worden. De bestrij ding van hondepoep en zwerfvuil krijgt vol gens de D66'er daarom niet genoeg aandacht. Langenberg meent dat de hondenbelasting in Leiden aan de lage kant is en komt daarom met het voorstel om te kijken of de opbrengst van de hondenbelasting vergroot kan worden. Hij wil laten onderzoeken of het huidige tarief van 92 gulden per hond omhoog kan en of er voor meerdere honden extra betaald moet worden. Dat laatste zou als „ontmoedigingsbeleid" ge zien moeten worden. Wethouder P. Bordewijk (financiën) somde gis teren een lijstje op met tarieven van verschil lende steden in 1988, en daaruit bleek volgens hem dat Leiden een gemiddeld tarief hanteert. Volgend jaar gaat het tarief naar 100 gulden per hond, onder meer om de kosten van de in voering van de hondenpenning te dekken. Bor dewijk gaf toe dat de meeste andere steden wel een zogenaamd progressief tarief hanteren. Hij was bereid om te onderzoeken of dat ook in Leiden ingevoerd moet worden. m/v nzn. n kunt i zeker ig gra- aker LEIDEN Het geld dat na de opheffing van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) overblijft zal ge heel ten goede komen aan de verbruikers. Het gaat waarschijnlijk om een bedrag van zo'n twintig miljoen gulden. I Het college van beheer van het EBR zal de alge mene raad voorstellen om het resterende saldo uit te keren aan de con sumenten; Het geld zal niet gebruikt worden voor giften aan het i personeel, voor het schoon- i maken van de vervuilde grond van het EBR-terrein aan de Langegracht of voor energiebesparende maatrege len. De ambtenarenbonden, personeelsvertegenwoordi- gers, de consumentenraad en de Leidse D66-fractie hebben die suggesties gedaan. De directie van het EBR werkt momenteel nog aan een concreet voorstel voor te ruggave van het geld dat overblijft, nu het EBR met enkele gemeentelijke nutsbe drijven is opgegaan in de NV Energie- en watervoorzie ning Rijnland (EWR). In het voorstel, dat op 19 april in de commissie financiën zal wor den behandeld, staat hoe de verdeling precies plaats zal vinden. Zo zal bijvoorbeeld de verhouding bepaald wor den tussen groot- en klein verbruikers en tussen gas- en elektriciteitsverbruik. Ook moet bekeken worden hoe mensen die intussen verhuisd zijn nog een deel van de uit kering kunnen krijge In totaal gaat het om zo'n 20 miljoen gulden die wordt uit gekeerd. Het liquidatiesaldo bedroeg op 1 januari 1988 een kleine veertig miljoen, maar daar moeten de kortingen op de energienota's over 1988 en de eerste helft van 1989 nog vanaf. Het college van beheer heeft verschillende voorstellen voor de bestemming van het geld naast zich neergelegd. Zo hadden de ambtenaren bonden AbvaKabo en CFO een uitkering van ruim 1000 gulden per persoon geclaimd, omdat volgens hen het perso neel de extra miljoenen door kortingen op de salarissen heeft opgebracht. Volgens R. van Lint, lid van het college van beheer, is zo'n uitkering niet haalbaar. „We hebben het al eens eerder gepro beerd, maar we zijn toen teruggefloten door het minis terie van binnenlandse za ken, omdat we zoiets als ge meenschappelijke regeling niet mogen doen. Het perso neel is dan misschien wel in dienst van een nieuwe NV, de werkgever die uitkeert blijft een gemeenschappelijke regeling. Het is een onbe gaanbare weg, we hebben de ruimte niet". Sanering De vakbondsleden in het ge organiseerd overleg, waarin personeel en werkgever overleggen, hadden gepleit om de miljoenen aan te wen den voor het schoonmaken van de verontreinigde grond op het EBR-terrein aan de Langeracht in Leiden. Van Lint: „Een sympathiek voor stel, het i Jitgeverij Brill lijdt weer groot verlies 'T EIDEN Boekhandel en a 'rukkerij voorheen E.J.Brill bericht, eeft vorig jaar opnieuw ver- Bovendien treft de onderne- ?s geleden. Voor deze weten- ming voorzieningen voor reor- happelijke uitgeverij kwam ganisaties tot een bedrag van ;n exploitatieverlies van rond 1.25 miljoen waardoor het ne- 650.000 uit de bus, zo blijkt gatief resultaat uitkomt op 1,9 it een gisteren door de raad R. van Lint: „Uitkering aan personeel niet haalbaar". FOTO: WIM VAN NOORT valt. En dat betekent dat het rijk al voor de kosten op draait". Over het voorstel van de consumentenraad en Leidse D66-fractie om vijf van de 20 miljoen aan te wenden voor energiebesparing en milieu vriendelijke maatregelen was enige verdeeldheid in het college. Uiteindelijk besloot het college toch de suggestie van de hand te wijzen. „Het zou betekenen dat je geld van het Energiebedrijf Rijn land aanwendt voor activitei ten in het EWR. Energiebe sparing komt natuurlijk ten goede aan de klant, maar de opbrengst zou maar voor de helft ten goede komen aan klanten van het EBR. Dat is niet helemaal just. We zullen er bij de aandeelhouders van het EWR wel op aandringen dat er geld voor wordt vrijge maakt", aldus Van Lint. In mei neemt de algemene raad van het EBR een defini tief besluit. verspreid miljoen. Het bestuur acht het noodzakelijk reorganisaties uit te voeren in de buitenlandse vestigingen van Brill, waar de grootste verliezen worden ge leden. Het gaat al enkele jaren niet goed met Brill. Mevrouw Van Beelen laat zich vertroetelen door bezoek en zusters. „Normaal hebben de zusters hier geen tijd voor, ik vind al die aandacht wel fijn" FOTO: WIM VAN NOORT (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Troetelen en ver troeteld worden was gisteren het motto voor de vijf-procent actie van Het Diaconessenhuis in Leiden. Overal in het zie kenhuis hingen spandoeken en posters. Niemand kon om de actie heen. Zo was op afdeling B-2 een ziekenzaal omgebouwd tot kapsalon. Het verplegend personeel sprak over „troetel- dagen", hetgeen zoveel bete kent dat de patiënten volledig in de watten worden gelegd. Bezoekers mochten daarbij hel pen. Dat de verpleegkundigen door al die extra aandacht, niet meer toekomen aan veel regu liere bezigheden is het resultaat van de gekozen actievorm. De haren van de patiënten werden uitgebreid gewassen, krulspelden werden ingezet of het haar werd geföhnd. „Aan dit soort dingen komen we nor maal niet toe", aldus verpleeg ster S. de Weijer. „Vanochtend om kwart over acht stonden de eerste bezoekers al klaar om mee te helpen. We hebben ie dereen eerst lekkër uit laten slapen en daarna uitgebreid ge wassen, of onder de douche ge zet. We konden zelfs nagels knippen en dergelijke. Het be zoek heeft hier alle bedden op gemaakt. Het is doorlopend be zoekuur en we hebben geen li miet vastgesteld, al blijven ze tot vanavond laat, wij vinden het prima, zolang het de pa tiënten niet schaadt", aldus de verpleegster. Van tevoren had de verpleging aan iedereen brieven uitgedeeld. „De men sen wisten wat hier zou gaan gebeuren. Vandaar dat nie mand tot nu toe heeft tegenge werkt. Alle patiënten staan er achter, maar ook het bezoek, dat vanmiddag spontaan om één uur de ziekenzalen verliet om de patiënten rust te gun nen", aldus de verpleegster. „De specialisten maar ook de directie van het ziekenhuis heeft meegewerkt. Het opnameprogramma is bij voorbeeld ingekort. We hebben vandaag tien opnames minder, waardoor we voor iedere opna me de tijd kunnen nemen", al dus Joost Koeken, vice-voorzit- ter van het actie-comité. De heer Van Delft moest vrijdag een uur wachten voor hij opge nomen kon worden. „Op een gegeven moment kwam ie mand van een andere afdeling mij helpen. Dat is natuurlijk belachelijk. Je ziet de mensen hier de hele dag rennen en vliegen. Ik sta voor honderd procent achter die actie", aldus de patiënt met drie bezoekers aan zijn bed. „We laten ons nu niet afleiden door artsenbezoek, fysiothera pie, laboratoriumonderzoek en dergelijke. Alle aandacht gaat nu naar de patiënt", aldus Koe ken. Er wordt extra service ge boden, zoals bijvoorbeeld even deppen met een washandje voor het slapen gaan, of een warme melk-rondje voor het slapen gaan. De patiënten vin den het allemaal prima, zij la ten zich lekker vertroetelen. De actie in Het Diaconessen huis duurt tot en met woens dag. „Daarna zien we wel ver der, we zijn hier erg actiebereid en kunnen de touwtjes nog verder aantrekken. We gaan grimmige acties ook niet uit de weg. We denken dan aan regio nale zondagsdiensten in estafet tevorm. Het hangt er vanaf wat er landelijk gebeurt. In elk ge val kunnen we hier erg lang doorgaan", waarschuwt Koe ken. „Zo ver als het in België is gekomen, met complete vecht partijen, zo ver gaan we hier echter niet". De psychiatrische instellingen Sancta Maria en St. Bavo hou den vandaag vijf-procent-acties op de Keukenhof. Vanaf tien uur 's ochtends werden pam fletten uitgedeeld aan bezoe kers. Een actievoerder van Sancta Maria zei vanochtend dat de acties wel eens grimmi ger zouden kunnen worden: Keukenhof binnen te gaan, de weg afzetten en dergelijke", al dus de woordvoerder, 's Mid dags vormen de actievoerders een menselijke keten naar Noordwijkerhout. Gisteren deelde het personeel van beide instellingen pamfletten uit op de markt in Noordwijkerhout. Swetterhage houdt morgen een verwendag voor de bewoners. De Zoeterwoudse woon- en leefgemeenschap voor verstan delijk gehandicapten wil de be woners in het kader van de vijf-procent-actie de aandacht geven waar zij recht op heb ben. Op deze actiedag worden geen huishoudelijke en admini stratieve taken verricht. De be woners mogen uitslapen, er wordt rustig en uitgebreid ont beten. 's Middags is er een fietsparcours uitgezet op het plein bij het gebouw, maar ook zijn er live-muziek en allerlei andere activiteiten. Ook in het dorp staat een kraampje en wórdt er een handtekeningen actie gehouden. ADVERTENTIE. Mode voor de fijnste jaren van uw leven. Bomen De directie groen plant woensdag en donderdag bo men aan de Groenhazen- gracht. Het gaat om 18 bo men, tien jaar oude Krinlin- den, die langs de kademuren aan weerszijden een plaats zullen krijgen. Autobezitters wordt gevraagd niet langs de kademuren te parkeren. Zuid-Afrika Het platform Leiden steunt Zuid-Afrikaans Verzet houdt jen een informatie avond. R. Gerrits van de Stichting Mondiaal Alterna tief is de spreker. Het onder werp is de rol van Shell met betrekking tot pesticidege- bruik in ontwikkelingslan den. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in het pand van de Jongerenbeweging FNV op de Koppenhinksteeg 2. In formatie: tel. 071-122835. Klaverjassen Wijkvereniging Aktief houdt vrijdag een klaverjas- en sjoelavond in het eigen ge bouw aan de Berlagestraat. Alle deelnemers krijgen een prijs. Aanvang 20.00 uur. B uilavond De Ruilvereniging Konings- kerk houdt vrijdag weer een ruilavond voor verzamelaars van postzegels, munten, briefkaarten, lucifermerken, stickers, suikerzakjes, siga renbandjes etc. Iedereen die zijn of haar verzameling wil uitbreiden is vanaf 19.00 uur- welkom in Buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardka- de 40. Toegang voor niet-le- den 1,50kinderen tot en met 15 jaar een gulden. CONRECTOR HARTJESVELD: „BRIEF AAN BOLAND WAS LAATSTE MIDDEL" LEIDEN „De school is niet tegen het doelgroepenbeleid van de gemeente, waarin vrou wen in het onderwijs 'absolute voorrang krijgen. We vonden mevrouw A. Boland alleen niet geschikt voor het conrector schap. Daarom heeft de perso- neelsraad, in uiterste nood, de brief geschreven waarin Bo land geadviseerd werd af te zien van een eventuele benoe ming". Aldus conrector R. Hartjesveld over de verwikke lingen rond de benoeming van een conrector op de Rembrandt Scholengemeenschap. De Leid se gemeenteraad heeft gister avond in grote meerderheid het optreden van de docenten van het Rembrandt scherp ver oordeeld. De brief van haar aanstaande collega's was voor mevrouw Boland reden zich dit weekein de terug te trekken. Dat ge beurde op de valreep: gister avond zou de gemeenteraad haar benoeming bekrachtigen. Door het terugtrekken van Bo land is ook de tweede sollicita tieronde voor de benoeming van een conrector mislukt. De school heeft nu al een jaar een vacature in de leiding. De ge meente Leiden heeft de brief van het personeel als een inti midatiepoging veroordeeld. Het versturen van de brief kwam volgens Hartjesveld niet onverwacht. „Ik realiseer me heel goed dat de brief bij me vrouw Boland heel hard is aan gekomen. Maar er was alle aanleiding voor deze actie. Er is door de personeelsraad eerst geprobeerd om de gemeente er met argumenten van te over tuigen dat Boland voor het per soneel niet aanvaardbaar was". Dat gebeurde toen bleek dat de gemeente mevrouw Boland, ondanks alle verzet toch voor ging dragen in de raad. Hartjes veld: „Alle vertegenwoordigers uit de school, inclusief de inte rim-manager, waren tegen haar voordracht". Democratisch „Volgens de gemeente is de ge hele procedure democratisch verlopen. In het gesprek heeft het personeel erop gewezen dat de handelwijze van de gemeen te vreemd was ten opzichte van de eerste sollicitatieronde. Toen was er namelijk in de advies commissie een nipte voorkeur voor een persoon die voor het personeel wel aanvaardbaar was. De gemeente had echter een ander op het oog die zich op de valreep terugtrok. Daar op stelde de gemeente dat de voor het personeel aanvaardba re kandidate voor haar 'niet benoembaar' was". Hartjesveld noemt die handelwijze niet de mocratisch. Er gebeurde tijdens de twee sollcitatieprocedures nog iets vreemds. In de eerste ronde werd er een conrector voor een halve week gezocht. Bij de tweede ronde werd ech ter ineens iemand gevraagd voor een volledige betrekking. Die zou voor de helft bestaan uit lesuren en voor de rest uit conrectortaken. De lesuren wa ren er wel, maar daardoor lie pen drie leraressen het gevaar dat een van hen een vaste aan stelling mis zou lopen. De ge meente besloot toen dat de le raressen hun uren mochten be houden, waardoor ze alle drie een vaste aanstelling kregen. De halve betrekking van de conrector die er „te veel" uitge deeld zou worden, wilde de ge meente uit eigen middelen fi- Het overleg van de personeels raad met de gemeente liep ech ter op niets uit. De brief was het uiteindelijke gevolg. Dat Hartjesveld die brief mede on dertekende in zijn functie van conrector is hem door wethou der H. de la Mar kwalijk geno men. „Ik moest wel onderteke nen, want ik deelde de bezwa ren van de docenten". Overi gens noemt Hartjesveld de brief een laatste mogelijkheid, waarvan „allerminst tevoren vaststond of het doel, dat Bo land zich terug zou trekken, bereikt zou worden". De keus tussen het krijgen van een niet capabele conrector en het nog langer moeten doen zonder een tweede conrector was> volgens Hartjesveld niet moeilijk. „Er zijn nu geen ma- nagementproblemen. De va cante functie van conrector is op voortreffelijke wijze waar genomen door een leraar". Geerts Intussen kondigde rector Geerts vorige week zijn ver trek aan per 1 september. „Dat staat volledig los van de ver wikkelingen rond het aantrek ken van de conrector", meent Hartjesveld. De gemeente moet nu dus op zoek naar twee lei dinggevende functionarissen voor de school aan de Noach- straat. Een klus die gezien de voorgeschiedenis niet snel ge klaard zal zijn. „Een snelle op vulling van beide vacatures is een zaak van de gemeente. Het is zeker mogelijk om tot benoe mingen te komen vóór de zo mervakantie.. Het hangt van de gemeente af". Volgens Hart jesveld doet de gemeente er in dit geval goed aan om wat wa ter bij de wijn te doen waar het het beleid aangaat. „Heel vaak zijn kandidaten voor het rec torschap werkzaam als conrec tor. Maar vrouwelijke conrecto ren zijn dun gezaaid. Het zou wel eens lang kunnen duren voor er een geschikte vrouwe lijke conrector komt, die rector wil worden. Dan is het denk ik zaak dal de gemeente het doel groepenbeleid met iets minder élan hanteert". 3 ERIK HUISMAN Eeze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voori.: Adres: j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de reiswekker naar Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar „4,1 Leidse Courant. Antwoordnummer 998.2500 VD Den Haag JN2!

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11