Gebruik EBR ■reserves voor energiebesparing CsidóeSouoont I Muziekmarathon geslaagd STAD OMGEVING SKM wil werken aan kwaliteit kabeltelevisie Laboratoriumschool Rijnland viert zilveren jubileum ACTIE VOOR KANKERBESTRIJDING MAANDAG 3 APRIL 1989 PAGINA 7 Vlet schedelletsel p. het ziekenhuis LEIDEN Een 7-jarig Leidse neisje is vrijdagmorgen met sche- lelletsel opgenomen in het AZL. let meisje reed rond kwart over tegen op haar fiets door de Mont- omerystraat. Bij de kruising met ie Johannes Poststraat/Van Rand- pijckstraat stak ze plotseling de feg over. Ze werd bij die manoeu- re aangereden door een NZH-bus {ie over de Montgomerystraat eed in de richting van de Basel- [raat. De bus werd bestuurd door en 37-jarige Katwijker. Ook een B-jarige vrouw die in de bus zat 'erd vervoerd naar het AZL. Ze fas door de noodstop die de bus laakte gewond geraakt. Fotoapparatuur gestolen LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zondag fo toapparatuur gestolen uit een woning aan de Hekkensteeg. Gestolen werden een compactfo- tocamera, een fototas met daarin een spiegel reflexcamera, lenzen, een flitser en filters. Verder verdwenen een verrekijker, een bedrag van negenhonderd gul den en enkele handge maakte armbanden. De dieven kwamen binnen door de voordeur te for- Op heterdaad betrapt LEIDEN De politie heeft vannacht rond een uur een 24-jarige Leide- naar aangehouden. De man werd op heterdaad betrapt bij een inbraak in een autobedrijf aan de Haarlemmerweg. Bij aan komst van de politie, die afkwam op het alarm, kwam de man uit een van de garagedeuren. In het bedrijf had hij al een kast opengebroken. Hij was door een ruit aan de ach terkant van het pand bin nengekomen. Grote opkomst bij informatiedag van GAB LEIDEN De informatiedag voor werkzoekenden van het arbeidsbureau Leiden/Lisse (GAB) is een groot succes geworden. Ongeveer duizend mensen bezochten zaterdag de informatiedag die in de Hooglandse Kerk werd gehouden en in het teken stond van scholing en werk. Volgens woordvoerder Zierikzee (GAB) werd de dag goed bezocht door de doelgroep. Ongeveer negentig procent van de be zoekers bestond uit werkzoekenden. Zij konden bij twaalf stands informatie inwinnen over dag-oplei dingen voor werkzoekenden. De informatie werd gegeven met de hulp van video's, folders en de monstraties. Het ging om opleidingen in de horeca, administratieve sector, techniek, management en verzorging. De opleidingen worden verzorgd door het arbeidsbureau zelf, het Centrum Vakopleiding Volwassenen en het Centrum voor Beroepsbegelei dend Onderwijs. De helft van de bezoekers kondig de tijdens de informatiedag aan een opleiding te gaan volgen via een van de instituten. Zierikzee za terdagmiddag: ,,Het opleidingsaanbod is afgestemd op een driedeling. Er wordt informatie gegeven over opleidingen waarmee direct een baan gevon den kan worden. Daarbij moet gedacht worden aan een managementproject voor academici, koks- en gastheeropleidingen, een cursus PD-boekhouden en scholing tot machinebankwerker. Er wordt ook in formatie gegeven over cursussen waarmee mensen zich kunnen oriënteren op een beroepsgroep zoals techniek of verzorging. Daarna kan dan deelgeno men worden aan een specifieke beroepsopleiding. Tenslotte kunnen mensen die nog helemaal niet wisten in wat voor sector ze aan het werk kunnen of willen terecht bij een beroepskeuzeadviseur. We richten ons vooral op de groep mensen die zit met een gebroken opleiding. Die mensen maken heel weinig kans op een baan, omdat er een groot ni veauverschil zit tussen de geboden en de gevraagde opleiding. Het is onze taak die te overbruggen". Puis gestolen .EIDEN Onbekenden heb- en gistermiddag of -avond uit en bakkerij aan de Hoge- roerd een kluis gestolen. In e kluis zat een bedrag van ijfduizend gulden, buiten- inds geld en spaarbankboek- is. De dieven kwamen de pkkerij binnen door de schut- ng aan de kant van het Itrechts Jaagpad te vernielen fi de achterdeur open te bre- ën. Ze reden, na het pand oorzocht te hebben, de kluis p een containerwagen door e tuin naar de schutting. De ieven hebben de kluis vol- ens politievoorlichter D. Gra- eland vermoedelijk vervol- ens met minimaal twee man i een auto geladen. j-eschept door auto J OORHOUT Een 16-jarige iromfietsster uit Voorhout is anochtend met onbekend let- el naar het Academisch Zie lenhuis in Leiden gebracht ladat zij op de Teylingerlaan iras geschept door een auto. Iet meisje stak kort na acht lur over toen zij werd aange beden door een 43-jarige auto- nobilist uit Sassenheim. LEIDS RAADSLID: LEIDEN De gelden die vrijkomen door het opheffen van het Ener gie Bedrijf Rijnland (EBR) moeten niet alleen aan de gebruikers wor den uitgekeerd. Onge veer vijf miljoen van de nog uit te keren twintig miljoen gulden kan beter worden gebruikt voor een fonds om energiebe sparing en milieuvrien delijke maatregelen te stimuleren. Dat schrijft het Leidse D66- raadslid P. Langenberg aan het college van beheer van het EBR. Langenberg wijst er in zijn brief op dat dergelijke projecten bij de huidige rela tief lage energieprijzen moei lijke tijden doormaken. Als voorbeeld van te stimuleren plannen noemt hij warmte krachtkoppeling en de com binatie van warmte- en elek- triciteitproduktie door bedrij ven. Met steun uit de vrijko mende reserves zou volgefis Langenberg een in 1987 bij tuinders begonnen proefpro- Langenberg schrijft in zijn brief er op zich niets op tegen te hebben, dat de vrijkomen de reserves worden terugbe taald aan de verbruikers. Hij wijst er op dat sinds medio 1988 voortdurend kortingen zijn gegeven aan de afnemers van het EBR, tot een totaal van veertien miljoen gulden. Er resteert volgens Langen berg nu nog twintig miljoen gulden van de uit te keren Langenberg zegt in zijn brief dat de verbruikers niet wor den benadeeld als dat geld niet helemaal aan hen wordt uitgekeerd. „Niemand zijn toezeggingen gedaan bij de energierekening profijt te ontvangen van de opheffing van het EBR, anders dan de algemene verwachting dat de schaalvergroting tot efficiën ter werken en dus kostenbe sparing kan leiden". Twee maanden geleden werd bekend dat uiteindelijk bij de opheffing van het EBR dertig tot veertig miljoen gulden vrij zouden komen. Het colle ge van beheer wil dat geld uitkeren aan de gebruikers, in de vorm van een eenmali ge kortihg van enige honder den guldens op de jaarafreke ning. Direct daarna vroeg het personeel van het voormalige EBR om een deel van het be drag ten gunste van hen te besteden. Het Energie Bedrijf Rijnland maakt sinds 1 janu ari deel uit van de Energie ën Watervoorziening Rijn land (EWR). Dat bedrijf is ontstaan uit een fusie met de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM) en een groot aantal gemeentelijke nutsbe drijven. LEIDEN „Met dertien televisiezenders en 22 ra diozenders op de SKM-ka- bel zit het met de kwanti teit wel goed. Het is nu tijd om te gaan werken aan de kwaliteit. Daar voor moet de bandbreedte van de zenders groter worden". Dat zei voorzit ter J. van Gelder van de Stichting Kabelnet Me- renwijk (SKM) zaterdag tijdens een receptie van de stichting. „Met de realisering van dat doel en een blijvende indivi duele benadering van de con sument zijn we de komende tien a twintig jaar wel zoet". De receptie van de SKM in de Engelberthahoeve werd ge houden ter ere van het 15-jarig bestaan van de SKM en het 10-jarig voorzitterschap van Van Gelder. Dat het met de individuele benadering van de stichting al goed zit bleek «uit acte de presence. Volgens voorzitter J.B.G. Zan- dee van de overkoepelende VECAI is de SKM onder Van Gelder goed gevaren. Hij roemde de inbreng van Van Gelder in de VECAI: „Hij zit nooit op de eerste rij, maar komt veelvuldig met een waardevolle inbreng in de vergaderingen". Hij vond dat de SKM het bestuurlijk goed doet. „Dicht bij de burger staand en met veel bestuurlij ke inzet. Dat is te zien in het opbouwen van reserves bij de exploitatie. Daardoor kunnen vernieuwingen, vervangingen en uitbreidingen zonder schokken uitgevoerd worden". „Minister Brinkman is net Hansje Brinkers die met zijn vinger een gat in de dijk dicht hield", dat vond zaterdagmid dag voorzitter van de kabelte levisie in Amsterdam H.D. Ja cobs. „Jarenlang hield Brink man met zijn reclamebeper kend beleid, niet meer dan vijf procent van de zendtijd, de stroom buitenlandse reclame buiten de deur. Omdat het de nekslag zou zijn voor de kran ten en de televisiekijker zich aan een grotere hoeveelheid reclame zou storen. Maar door onlangs in te stemmen met voorstellen van de EG om de reclamezendtijd uit de breiden van vijf naar vijftien procent heeft onze 'reclame Hansje Brinkers' zijn vinger uit het gat in de dijk getrokken, waardoor alsnog een woeste stroom reclame Nederland binnen stroomt. Daarbij wordt de kleine adverteerder echter vergeten. De ongelijkheid wordt vergroot. Grote adver teerders krijgen nog meer ge legenheid ons van hun koopjes op de hoogte te stellen, maar hoe zit dat met de slager op de hoek? Die mag niet adverteren via de plaatselijke kabelnetten, die verzuipt in de grote golf. Er schijnt een boer Koekoek nodig te zijn in Den Haag die de minister daar eens op wijst. Brinkman moet als hij conse quent is ook zijn vinger uit de dijk halen die het kleine ad verteerders onmogelijk maakt via de kabelnetten reclame te maken. Het zou de exploitan ten van de kabel in elk geval wat geld opleveren". ONDANKS TELEURSTELLENDE PUBLIEKE BELANGSTELLING jEIDEN Het benefiet- toncert in de Stadsgehoor- aal is, ondanks de teleur- |tellende publieke belang- -telling, een succes gewor- len. Ongeveer zeshonderd nensen bezochten zater dag het gezellige muziek festijn in de Leidse Stads gehoorzaal. Tijdens het avondprogramma van de marathon werd de uitslag van de superloterij be kend gemaakt. De heer T. Chadron won de hoofd prijs, een Opel Kadett. De marathon werd gehouden om geld bijeen te brengen voor het Leids Muziekcen trum. J. Kluts van het organisatieco Jpgetogen gezichten bij de prijsuitreiking van de superloterij waarvan de opbrengst •oor de bouw van het nieuwe Muziekcentrum. foto s: henk van den ende mité vond dat het evenement een passende bekroning was voor al het werk dat er door de vijf organiserende vereni gingen in was gestopt. „Ik had alleen gehoopt op meer bezoe kers. Er is teleurstellend wei nig belangstelling geweest, ze ker voor het middagprogram ma. We hebben het kinderpro gramma moeten schrappen", aldus Kluts op een van de wei nige rustige momenten die hij zaterdagavond had. „De avond is echter wel zeer geslaagd ge weest. De grote zaal zat steeds goed vol". Alle andere ruim ten waren echter angstig leeg. De muzikanten daar speelden vaak voor een handvol men sen. „Dat was heel erg jam mer, want de kwaliteit van de artiesten was heel hoog", aldus Kluts. De dapperen die plaats namen in een van de kleinere zalen genoten echter wel met volle teugen van bands als The Duke's Workshops Prime Time met prima zang van Ka rin Carren, Divaz, The City Lights en Zott. Zelfs Leidse Kees vermocht niet yeel meer dan twintig mensen te lokken met zijn 1,2,3-repertoire. Hij had onder zijn gehoor echter wel cultuurwethouder F. Kuij- ers en wethouder D. Tesselaar. In de grote zaal verzorgden de vijf muziekverenigingen en de Franse gasten Les Bitons d'Johnzat een aantrekkelijk programma. Het moderne re Muziekvereniging De Burcht gaf een uitstekend concert in de grote zaal. pertoire werd daarbij niet ge schuwd met nummers als Beat It van Michael Jackson, Came- leon van The Culture Club en Copa Cabana van Barry Mani- low. Hoogtepunt van de avond was het optreden van K&G. Het seniorenorkest speelde on der leiding van J. Peters mars muziek. K&G zal die muziek in juli ook tijdens het Wereld muziekconcours in Kerkrade spelen. Het programma werd besloten met een gezamenlijk optreden van Les Bitons d'Johnzat en De Burcht. Voor Ton Chadron was het hoogtepunt van de avond toen allang geweest. Hij werd, net terug van vakantie, winnaar van de hoofdprijs. „Blij? Na tuurlijk ben ik blij", stamelde Chadron na de bekendmaking met de foto van zijn prijs in de hand. „Ik heb nog nooit wat gewonnen en dan krijg je in- De marathon werd gehouden om geld in te zamelen voor het nieuwe muziekverzamelge- bouw. De vijf verenigingen Allegro Vivace, Con-Fuoco, De Burcht, K&G en Werk- mans Wilskracht moeten eenderde van de bouwsom bij eenbrengen. De totale bouw kosten van het Leids Muziek centrum, dat gebouwd wordt in De Waard, bedragen 3,2 miljoen gulden. Eind mei ho pen de verenigingen het ge bouw te kunnen betrekken. I.EIDERDORP De Leider- lorpse Laboratoriumschool lijnland viert volgende week r vijfentwintig jarig jubile- Het Koningin Wilhelmina fonds (KWF) staat in deze peek centraal. Studenten van school houden verschillende i de Leidse binnenstad in te zamelen voor de ;ankerbestrijding. De week frordt afgesloten met een sym- r de positieve relatie chemie eigenlijk met de ge- Jos Janssen: „Heel veel nsen denken juist dat kan- veroorzaakt wordt door de jhemie. Dat negatieve imago is heel klein ge- leelte terecht. Dokter M. Sluy- i het Nederlands Kanker Instituut zal onder meer op het symposium betogen dat veertig procent van alle kankersoorten te vermijden is door preventie ve maatregelen. Roken bijvoor beeld veroorzaakt dertig pro cent van de gevallen. De che mische industrie heeft slechts één procent op haar naam staan, dat is net zoveel als bij voorbeeld het zich overmatig blootstellen aan het zonlicht oplevert. Wij willen iets aan die negatieve klank doen. De chemische industrie heeft juist een positieve inbreng bij de kankerbestrijding. Er wordt veel aan onderzoek gedaan. Bijvoorbeeld geneesmiddelen worden ontwikkeld, kanker verwekkende stoffen worden opgespoord. Ook onze studen ten die regelmatig stage lopen hebben veel met dit onderzoek te maken. Vandaar dat wij een hele week aandacht besteden aan dit onderwerp en geld in zamelen voor Het KWF", aldus de docent Janssen. Botenrace De studenten zorgen voor de minder serieuze inbreng. Woensdag 5 april wordt de Leidse binnenstad 's middags vanaf 13.30 uur overvallen door de Rijnland-leerlingen. Wilfred Tuurenhout: „We wil len dat het publiek bij onze ac tie betrokken wordt. We weten dat het KWF niet zo erg be kend is en daar willen we ook wat aan doen. Woensdag hou den we een botenrace bij het drijvend terras van Annie's Verjaardag op de Nieuwe Rijn. Op de bruggen in de buurt gaan we rotte tomaten, eieren en zakjes meel voor een gering bedrag verkopen. De studenten zitten waarschijnlijk met witte laboratoriumjassen in de boot. Het lijkt me een leuke uitda ging voor de mensen om die jassen eens van een ander kleurtje te voorzien. Ook zijn we bezig om teams van andere scholen te regelen, dat maakt het wedstrijdelement wat leu ker", aldus de leerling. „Op het Stadhuisplein staan leerlingen klaar om eieren op te vangen. We verkopen de eieren en de studenten stellen zich als schietschijf beschikbaar. Al het geld gaat natuurlijk naar het KWF". Leiden kende eind vijftiger ja ren vier opleidingen voor ana list. Eén daarvan werd ver zorgd door de Stichting tot Vorming van middelbaar en hoger Natuurwetenschappelijk personeel (VORNA). Een van de doelstellingen van de stich ting was het aanbieden van goede studiemogelijkheden voor analisten. Het vermogen waarmee men deze doelstelling wilde verwezenlijken was slechts vijfhonderd gulden. De stichitng huurde in Leiden la boratoriumruimte bij de uni- versteit in het gebouw aan de Hugo de Grootstraat en startte daar een opleiding voor che misch en medisch analist. In 1964 kreeg de Stichting ter be vordering van het Leidse Op leidingsinstituut voor analisten subsidie voor twee avondoplei dingen. Langzamerhand vond een verschuiving plaats van avond- naar dagonderwijs. Eind zestiger jaren werd met succes een aanvraag ingediend voor de bouw van een nieuwe school. Onderhandelingen over de plaats waar deze school zou moeten komen met de gemeen te Leiden leverden veel moei lijkheden op. Vooral de grond prijs was er de oorzaak van dat er een terrein in de gemeente Leiderdorp werd aangekocht. De verwezenlijking van de plannen kostte veel tijd. In 1975, toen de school in de Oos terkerkstraat ontruimd moest worden, omdat de gemeente Leiden de grond opeiste voor woningbouw, moest er uitge weken worden naar een nood gebouw. De praktijklessen wer den gegeven in een leegstaande bedrijfshal in Leiderdorp. De hal werd met behulp van hou ten schotten in een aantal loka len verdeeld. In 1977 werd het nieuwe gebouw in gebruik ge nomen, maar door de gestage uitbreiding van het aantal stu denten was al bij de opening van de school duidelijk dat deze te klein was. Onmiddellijk werd er weer uitbreiding aan gevraagd, maar de toestem ming daarvoor is tot en met vandaag nog niet verleend. In verband met de Wet op het Ho ger Beroepsonderwijs moet de Middelbare Laboratorium Op leiding gaan fuseren. De school is met twee mogelijke fusie- partners, twee Leidse MTS- scholen, in overleg. bordover en G. Plokkei M. Broere en J. B. Ratten, Jette >anne d.v. S. P. van den Eijnden Roodenburg; Marco Johannes Anto- nie z.v. J. G. C. van Noort en P. Hij neman; Lotte d.v. A A. Dieben en A M. de Kluijver; Joachim Olivier z.v Y. M M. M. Chaouat en A dt Leeuw; Lydia Elisabeth d.v P. var der Kwaak en M. D Wolthaus; An- Kwaak e Staveren; Elferink en M. H. P. Fh M D. Wolthaus, Robert v H Lodder en M. van F. J. nick Elisabeth d.v. F. J. Elferink en M H P Fleerkotte; Riëlle Maria d.v. Konradt; Kirsten Kin M. van Reisen en I. M. van der Hulst; Elyske d.v. J. van der Pol en I E M. Baden; Stefan z.v. F. J, van den Berg en E. G. J. M. Heemskerk; Mariska d.v J. de Beste en A. P. Varkevisser, Robbert Philippus Hendrikus z.v. P. H van Leeuwen en A. A. M Zuider duin; Robbert Cornelis z.v. C. R P Smakman en E C. Nossbaum; An drea d v A. Vlieland en A van Leeuwen. Florence Marguerite d.v. A M Hol en C P M Cleiren. Maar ten z v A. Hus en A. L van Duijn; Joris z.v. A. Meijer en J. van "t Oever; Jelle z.v M. Meijer en J van •t Oever; Frederik Johan z.v W. F K Ens en J J de Graaf Overleden: M. A T. Smeltink geb. 14 feb. 1951 man; J van Veenendaal geb. 25 jan. 1911 man; J. W. Jong geb 14 aug. 1909 man, H. P M. Hendriks geb. 4 sep. 1907 man; B T. J. van Abswoude geb. 13 juni 1939 man; P Y Franzén geb 3 juni 1960 man; L. van den Broek geb 9 jan. 1920 man. L F Bontje geb 2 dec 1930 vrl. geh gew met I Habraken. IJ C. van der Me ij geb 9 nov 1938 man; P L Schipper geb. 16 feb. 1923 man, A Nijgh geb. 9 dec. 1911 man. W. Barn- hoorn geb. 4 juni 1919 vrl. echtg van C. Kraijenoord. G. Zwanenburg geb 4 nov 1904 vrl geh gew met K. Brussee; C. P. Martijn geb. 17 okt. 1897 vrl. geh. gew met C van der Klaauw; A. van Duijvenbode geb. 31 jan. 1920 man; K. Benke geb. 3 mrt. 1911 vrl. geh gew. met P. Mansveld; W P. Holswilder geb. 26 apri. 1909 man; G Gaikhorst geb. 27 sep 1911 man; C E. J van der Lek geb 9 ir-; 1946 vrl. echtg. van A H K Mo. H J. A van der Walle 1906 man, M C van R sep 1898 vrl geh gew heul; J. C. van Leeuwen 4 feb sep 1945 vrl echtg. van C. C. Ver- bunt; H J E. Schaap geb. 15 mei 1913 vrl.; A Te Wechel geb. 20 jan en C. van Nieuwenho- ven. R. Zwanziger en E. N. van Of- wegen. J M van Noort en P S J van der Poel; D Bergman en P B Robbers; B. W Schilder en E. de la Wit; D E W. Takkenberg en V C S Percy; C Olivier en H. J C. J Smit; M A Keijzer en M Webster; W J Kanbier en C. J Zeilstra, A C H ■an der Wijngaard en E W van der Wandeltocht van Leiden naar Den Haag LEIDEN In het kader van de stedenband Leiden-Juigalpa wordt in de nacht van woens dag 3 op donderdag 4 mei een nachtelijke wandeltocht van Leiden naar Den Haag gehou den. Beide gemeenten hebben een stedenband met de Nicara guaanse stad Juigalpa. De wan deling naar Den Haag is 27 ki lometer lang en begint om twaalf uur 's nachts op het Stadhuisplein in Leiden De route eindigt in het Korzo-the- ater aan de Prinsestraat in Den Haag waar een ontbijt klaar zal staan. Voor de wandelaars is vervoer terug naar Leiden ge regeld. Voorafgaand aan de start is er vanaf tien uur 's a- vonds een manifestatie op het Stadhuisplein. De Leidse groe pen Clamor en Ayarichi ver zorgen een optreden. Bij slecht weer wordt uitgeweken naar de Burgerzaal van het stadhuis. Telefonisch opgeven voor de tocht kan via nummer 070- 630688. Het inschrijfgeld be draagt tien gulden. Met deze tocht willen de organisatoren aandacht vragen voor het le ven en de mensen in de zuster stad Juigalpa in Nicaragua Het geld dat wordt ingezameld, is bestemd voor de gezondheids zorg in Juigalpa.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7