„Godgeleerdheid in Nederland is ver weggezakt" £eklóe Qowuvnt kerk wereld Commissie stelt opheffing theologische opleidingen voor >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £eidóc6otvumt MAANDAG 3 APRIL 1989 PAGINA 2 BIN Raad van Kerken en Shell „geen stap dichterbij elkaar" AMERSFOORT De Raad van Kerken in Nederland en Shell hebben voor het eerst sinds het begin van de jaren '70 om de tafel gezeten. „Een gesprek op goed niveau", aldus secretaris ds. W.R. van der Zee van de Raad van Kerken, „maar we zijn geen stap dichterbij elkaar gekomen". De Raad van Kerken heeft in 1986 de lidkerken gewezen op de strategische positie van bedrijven als Shell en Philips voor de blanke minderheidsregering in Pretoria. Tegelijk nam de raad het besluit hierover in gesprek te gaan met Shell. De oliemaat schappij stemde daarmee in. Het duurde wat lang voor het ge sprek kon plaatshebben, omdat er geen geschikte datum kon worden gevonden waarop de „zware" delegaties elkaar konden ontmoeten Nauwelijks groei bij Baptisten in 1988 DEN HAAG Het aantal leden van de 83 gemeenten die bij de Unie van Baptistengemeenten zijn aangesloten, is in 1988 met 18 toegenomen van 12.342 naar 12.360. Dat is een groei met 1,5 pro mille. Er werden 335 mensen gedoopt, het laagste aantal sinds het begin van de jaren zeventig. Voorts traden 125 men sen uit andere gemeenschappen tot een baptistengemeente toe. Er onttrokken zich 224 leden aan de gemeenten. In 21 gemeen ten is het doopvont vorig jaar niet gebruikt. De meeste gedoop- ten waren er in de gemeente Delfzijl (21x), gevolgd door Em- men (20x) en Doetinchem (15x). Van de 83 gemeenten kenden er 39 een groei van het ledental. Procentueel was de toeneming het grootst in Kampen, gevolgd door Arnhem-Zuid en Spijke- De grootste moeilijkheden liggen daar waar wij ze niet zoeken „MISSCHIEN HOUDEN ZE ZICH MET APARTHEID EN KRUISRAKETTEN BEZIG" DEN HAAG De we tenschappelijke beoefe ning van de theologie in Nederland is ver wegge zakt. De harde feiten van het rapport van onze commissie spreken een te duidelijke taal om de hui dige toestand te kunnen handhaven. Het gaat niet slechts om bijsturing van een koers, maar om de zeewaardigheid van de academische theologie in de 21e eeuw". Aan het woord is de Neder landse kerkhistoricus dr. Hei- ko Augustinus Oberman, die na Harvard en Tubingen nu („in mijn nadagen") aan de Universiteit van Arizona te Tucson is verbonden. Ober man, vorig jaar benoemd tot lid van de Britse Academie van Wetenschappen, geldt in ternationaal als een van de grootste kenners van de Late Middeleeuwen en de Refor matie. Hoewel Oberman noch voor zitter noch secretaris was, heette de verkenningscom missie tot ergernis van de an dere leden al gauw de com missie-Oberman. Ook minis ter Deetman maakte vrijdaga vond deze fout, toen het rap port tijdens een etentje offi cieel werd aangeboden. In zijn toespraak richtte hij zich eerst tot Oberman. „Ik moest hem erop wijzen dat hij zich eerst tot de voorzitter, die bo vendien voortreffelijk werk heeft gedaan, behoorde te richten," aldus Oberman. Behalve de in het rapport ge noemde argumenten noemt Oberman twee factoren die tot de terugval van het we tenschappelijk niveau in Ne derland hebben geleid. „Ne derland was altijd het land van de beurtschippers, de Rijnvaart en nu de truckers, waardoor het veel contacten met het buitenland had. Daar door kon altijd heel snel wor den aangehaakt bij "nieuwe ontwikkelingen in de omrin gende landen. Doordat ons land in korte tijd zo snel taal arm is geworden, zijn we die voorsprong kwijtgeraakt. Dan heb ik het alleen nog maar over de moderne talen, en niet eens over Latijn of Grieks." Als 'de kwaliteit van het water achteruit gaat, ster ven de forellen het eerst, zegt Oberman. Als het „taaiwater" onzuiver wordt, is de theolo gie het eerste slachtoffer om dat theologie heel afhankelijk is van de taal en de kennis van de talen. Elke achteruit gang in het onderwijs werkt dan ook rechtstreeks in de théologie door. Verambtelijking Niet minder verontrustend vindt Oberman de „verambte lijking" van de hoogleraar in Nederland. Deze moet 1700 uur per jaar werken, 40 uur per week. Dat werkt verlam mend. ,,'k Heb wel es een af spraak met een hoogleraar op een zaterdag willen maken. Dat ging niet omdat 'ie dan z'n vrije dag had. En zondag kon ook niet omdat dat de Dag des Heren is. Toen heb ik, met permissie, even ge vloekt." Een hoogleraar zou dolgelukkig moeten zijn dat hij wordt betaald voor het geen hij het liefst doet, aldus Oberman. „Ik sprak een hoogleraar die 's zomers zo nodig zes weken met zijn vrouw in het buitenland op vakantie moest. Ik zei: het zou veel beter voor ie zijn als je zes weken de archieven in zou duiken." Er is volgens Oberman een groot verschil in mentaliteit tussen de theologen in Neder land en die in de Bondsrepu bliek en de Verenigde Staten. „In ons land ontbreekt zo langzamerhand de „academi sche ambiance", waarin je door anderen wordt uitge daagd en meegetrokken. Ook de produktiviteit in het bui tenland is veel hoger dan aan Nederlandse universiteiten. Verder zijn er in Nederland te weinig gekwalificeerde theo logische doctores om dertien faculteiten op een redelijk ni veau te kunnen bemannen. Zelfs al zouden het er zes zijn waar het volgens Oberman op den duur naar toe gaat dan zijn er nog ruim 200 no dig. Naar zijn mening zijn er voor elke hoogleraarsvacature drie kandidaten nodig om tot een aanvaardbare keuze te komen. Bij twaalf leerstoelen heb je voor zes faculteiten al 216 mensen nodig. „Dan pra- dertien instellingen die er nu nog zijn." Voor de internationale uit straling van de Nederlandse theologie zijn ook de weten schappelijke tijdschriften van belang. Het is een „kostbaar goed" dat daarvan verhou dingsgewijs nog veel in Ne derland worden uitgegeven en geredigeerd. „Maar als je ziet dat de Leidse kerkhistori cus Posthumus Meyjes, die dit werk veel doet, zelf de pakjes naar het postkantoor moet brengen, dan is het duidelijk dat daarvoor financiële steun nodig is." Goed onderwijs berust op goed onderzoek. Die „heel be langrijke beslissing" was het uitgangspunt voor de commis sie. Het is Oberman een doorn in het oog dat de helft van het onderwijs aan de theologische faculteiten in Nederland door doctorandussen wordt gege- Door het publiceren van een dissertatie is er een nationale en internationale kwaliteits controle mogelijk. Het werk van een doctorandus is niet te toetsen. De commissie beveelt dan ook aan dat voortaan al leen gepromoveerde theolo gen een vaste aanstelling krij gen. „Toen wij dit her en der be spraken, kregen we te horen: 'Ja, maar die en die doctoran dus is juist zo'n charismati sche docent. Hij staat zo dicht bij de studenten.' Dat is het allergevaarlijkst. Er is geen enkele toetsing van zijn kwa liteit mogelijk. Meestal heb ben ze wetenschappelijk niets te vertellen waarom zijn ze anders niet gepromoveerd en houden ze zich alleen maar met apartheid en kruisraket ten bezig." Misschien zal over 20 jaar worden gezegd dat de verken ningscommissie nog veel te gematigd is geweest. „Op basis van de harde feiten hebben we conclusies getrokken waar niemand om heen kan. Als dit rapport door een stel conser vatieve rakkers zou zijn ge schreven, zou het een heel an der rapport zijn geworden." Drie openbare faculteiten is in de huidige situatie ruim schoots voldoende. In de toe komst zullen er volgens Ober man nog maar zes faculteiten en instellingen zijn: twee openbare, twee rooms-katho- lieke en twee van uiteenlo pende gereformeerde signa- Voor het werk van de ver kenningscommissie is Ober man de afgelopen twee jaar 31 maal vanuit Tucson naar Am sterdam gevlogen, de laatste twee maanden zelfs zes maal. „Na mijn colleges op donder dag vloog ik dan hierheen om het weekeinde met de andere leden van de commissie te werken, 's Zondagsavonds vloog ik dan terug. Dankzij het tijdverschil kon ik dan op maandag weer gewoon aan het werk." In die tijd heeft hij wel enkele artikelen gepubli ceerd, maar verder slechts een klein boekje „De erfenis van Calvijn - grootheid en grenzen". Anders zou het een dik boek zijn geworden. Aan het slot van het gesprek wijst hij op de omslag van het rapport waarop een duifje met het takje van Noach staat af gebeeld. „De bedoeling daar van is: we geven de hoop niet op." DIRK VISSER (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De com missie baseert het advies op een meting van de kwaliteit van het weten schappelijk onderzoek, het lage aantal gepromo veerde theologen, de da lende instroom van stu denten en de prognose van de meelevende kern van de kerkgenootschap pen. „Er is geen andere oplossing dan bundeling door concentratie. Der tien faculteiten is te veel." Dit „urgentieplan", dat van daag in het ministerie te Zoe- termeer is gepresenteerd, is bedoeld om „de blijvende ver binding van de Nederlandse godgeleerdheid met de inter nationale wetenschap" te ga randeren. De verkenningscommissie werd twee jaar geleden door Deetman ingesteld om het on derwijs en onderzoek aan de theologische faculteiten en aan de bijzondere theologi sche instellingen te doorlich ten. Voorzitter van de com missie was de Tilburgse eme ritus-hoogleraar dr. H.A. Smits, secretaris prof. dr. A. van der Kooij (Utrecht) en le den prof. dr. J. Emerton (Cambridge, Engeland) en de Nederlandse kerkhistoricus prof. dr. H.A. Oberman (Uni versiteit van Arizona, V.S.). De minister zal in het Hoger onderwijs- en onderzoeksplan (HOOP), dat op de derde dins dag van september verschijnt, officieel op het rapport reage ren. Tot die tijd kunnen de betrokken universiteiten en enkele adviesraden op het rapport reageren. De be windsman heeft inmiddels al te kennen geveven onder de indruk te zijn van het werk van de commissie. De argu menten die worden gehan teerd acht hij betrouwbaar en faculteiten moeten „van goe de huize komen om tot andere conclusies te kunnen komen", aldus de ste reactie. Er moet Volgens de nauwe samenwerking komen tussen onder meer de theolo gische faculteit aan de VU en de Leidse faculteit en tussen de Nijmeegse theologische fa culteit en de Theologische Fa culteit Tilburg, in het laatste geval zelfs door dubbelbenoe- mingen. De commissie doet uitgebrei de voorstellen om de kwaliteit van de theologie in Nederland te verbeteren. Het is „onont beerlijk" dat er een landelijk r de wetenschap pelijke studie van theologie en religie (STER) komt, dat als hoeder en stimulator van het wetenschappelijk niveau en als kweekplaats van de toekomstige wetenschappers optreedt. Het aantal vrouwelijke docen ten blijft ver achter bij de snelle groei van het aantal theologische studentes. Bij het aantrekken van assistenten- in-opleiding (aio's) moet aan vrouwelijke kandidaten daad werkelijk voorrang worden verleend, aldus de commissie. Om binnen afzienbare tijd een numeriek evenwicht tus- de wetenschappelijke staf te bereiken, moeten vrouwen zich vooral bekwamen in de basisvakken. Bij de beoordeling van de theologische opleidingen (vier openbare, vijf rooms-katholie- ke, twee gereformeerde, een vrijgemaakt-gereformeerde en een christelijke gerefor meerde) heeft de commissie het theologisch onderzoek vooropgesteld, gezien „het feit" dat hiervan de kwaliteit van het wetenschappelijk on derwijs afhankelijk is. Op basis van een meting van onder meer het aantal publi- katies en promoties, de kwali ficatie van de wetenschappe lijke staf, het aantal jonge on derzoekers en de externe be oordeling van onderzoekspro gramma's komt de commissie tot de conclusie dat Leiden en Groningen de sterkste facul teiten zijn, dat Nijmegen „een faculteit met berg en dal" is, en dat de VU en Utrecht tot de middelmaat behoren. De overige opleidingen worden zwak tot zeer zwak genoemd (de KTUA in Amsterdam, de opleiding van de christelijke gereformeerden in Apel doorn, de faculteit van de uni versiteit van Amsterdam, die in Tilburg, de opleiding van de Gereformeerde Kerken, Kampen, die van de vrijge maakt geformeerden, de Ka tholieke Theologische Univer siteit van Utrecht en Heer len). De theologiebeoefening in Nederland staat op een twee sprong tussen provincialisme, en internationale oriëntatie, zo schrijft de commissie in het hoofdstuk „Op weg naar de 21e eeuw". Nog steeds worden opvallende resultaten geboekt die aansluiten bij de grote theologische traditie waardoor ons land in Europees verband en ver daarbuiten aanzien en gezag heeft verkregen. „Deze traditie leeft nog voort, maar zij rust op een slinkend aantal schouders." De meeste faculteiten dreigen de aanslui ting bij het internationale ni veau te verliezen. noemt als oor zaken structurele factoren, zo als de vermindering van het aantal leerstoelen, de syste matische inperking van de tijd voor onderzoek, de toene mende onderwijslast en niet te vergeten de tijdrovende vergaderplichten die met het verbeterde democratische overleg binnen 'de moderne universiteiten hand in hand gaan. De commissie begroet ener zijds de voorstellen de Her vormde predikantenopleiding gelijk te trekken met die van de RK Kerk en de Gerefor meerde Kerken, maar wijst anderzijds op het gevaar dat de openbare theologische fa culteiten hierdoor in hun be staan worden bedreigd. De commissie stelt voor in Utrecht, Leiden en Gronin gen een bijzondere instelling in te richten. In Utrecht moeten behalve de Hervorm den hierin de Baptisten, Oud- Katholieken en Vrij-Evange- lischen participeren. Door de opheffing van de Amsterdam se faculteit staan Doopsgezin den en Lutheranen „voor de moeilijke beslissing een nieuw thuis te vinden", dat de bij zondere instelling in Leiden met Hervormden en Remon- kan bieden. Wat de gereformeerden be treft, adviseert de commissie dat de predikantsopleiding in toenemende mate aan Kam pen wordt toevertrouwd. De VU kan zich dan specialiseren in theologisch onderwijs zon der de barrières van de klas sieke talen. Kampen zou met de hervormde kerkelijke op leiding in Groningen een bij zondere instelling moeten for- heeft verder lof voor het I.I.M.O. (Interuni versitair instituut voor missio- logie en oecumenica) te Lei den en Utrecht en voor het Titus Brandsma Instituut te Nijmegen, dat zich als alle moeten ritualiteitscentrum RK instellingen ontwikkelen. Ernstige kritiek uit de com missie op de stichting Open Theologisch Onderwijs (Otho), een particuliere instel" ling waarin de faculteiten van Groningen, VU, Heerlen en Brussel participeren. De cofn- missie noemt het „onoirbaar" dat de faculteiten hun eigen verantwoordelijkheid delege ren en dat rijksgelden in een particuliere organisatie wor den geïnvesteerd. Bovendien ontbreekt rijksinspectie op het onderwijs. Daarom moet Otho zo spoedig mogelijk in het wettelijk kader van de Open Universiteit worden onderge bracht. Publieke belangstelling op de kijkdagen in de Vincentiuskerk fotc Veiling inventaris Amsterdamse Vincentiuskerk AMSTERDAM Op vier april wordt de invantaris van de RK Vincentiuskerk in Amsterdam geveild. Ook het torenuurwerk uit 1933 en de bronzen luid- klok uit 1948 komen onder de veilinghamer. Verder worden het orgel, door Joseph Adema in de jaren twintig gebouwd en tientallen glas in lood ra men te koop aangeboden. „De kruiswegstatie, bestaan de uit veertien schilderijen van Pieter Geraerts en de beelden uit de kerk, verkopen wij het liefst aan een religieuze instel ling, aldus een woordvoerder van de parochie. De kijkdagen werden en de veiling (19.30 uur) wordt ge houden in de kerk. De in 1901 gereedgekomen kerk aan de Jacob van Len- nepkade in de hoofdstad wordt binnenkort afgebroken. Ook de ernaast gelegen pas torie wordt gesloopt. Het complex is van de hand van architect C. Dessing. Op de zelfde plaats worden een klei nere kerk en woningen ge bouwd. Beraadslid Emck: IKV spreekt met twee monden DEN HAAG Het Interker kelijk Vredesberaad (IKV) spreekt met twee monden, vindt Jan Emck, die namens de Evangelisch-Lutherse Kerk lid is van het beraad. Het IKV werpt zich op als pleitbezorger voor een onge deeld Europa, maar denkt daar achter gesloten deuren heel anders over. Het beraadslid weet dat het IKV binnenskamers de deling van Europa liever niet ter dis cussie stelt, „terwille van de politieke stabiliteit in Euro pa". Emck kan er vrede mee hebben dat een meerderheid in het beraad er zo over denkt, maar stoort zich aan het feit dat in publicaties, op spreekbeurten van secretaris Mient Jan Faber en op verga deringen van de campagne- raad de indruk wordt gewekt dat de deling van Europa zo snel mogelijk moet verdwij- In het IKV-kernblad verge lijkt Emck deze houding met die van het ICTO ten aanzien van tweezijdige ontwapening: met de mond wordt publieke lijk adhesie betuigd, maar de bereidheid om woord in daad om te zetten ontbreekt. Emck troost zich met de ge dachte dat deze houding van het IKV bepaald niet uniek is en wijst daarvoor in de rich ting van de politiek „waar een enorme kloof tussen woord en daad ligt". Het beraadslid vindt echter dat het IKV als kerkelijk or gaan moet proberen de oud testamentische eenheid van woord en daad hoog te hou den en niet „de zonden der politiek" moet Pater Libentius viert jubileum Pater Libentius Bernard Rozestraten heeft gisteren in Aarlanderveen zijn gouden pries terfeest gevierd. De 81-jarige jubilaris ging zelf voor in een eucharistieviering in de paro chiekerk van de H. Petrus en Paulus. Hij werd daarbij terzijde gestaan door pater N. van der Waard van de parochie in Aarlanderveen en zijn broer Leonardus Rozestraten. In zijn preek ging pater Libentius in op zijn jeugdja ren in Aarlanderveen. Als zoon van de kerkor ganist was hij onder meer misdienaar en lid van het kerkkoor. Na afloop maakten velen van de gelegenheid gebruik hun oud-dorpsge noot te feliciteren in zaal Vergeer aan de Dorpsstraat. Pater Libentius woont in het klooster van de Fransiscanen in Weert. foto: wim van noort •en s] vlidde lt kerm id Khomeini verliest controle TlEN jaar na de revolutie die een einde maakte aan hetJJ 2500-jarige Perzische keizerrijk bevindt de Iraanse islamiti-^oóg" sche republiek zich in een diepe crisis. De symptomen warende Rol al lang en in vele vormen merkbaar, maar nooit eerder jarige kwam de verdeeldheid onder de leiders in Teheran zo open-drecM lijk tot uiting als met het recente aftreden van de ajatollah f" Montazeri als aangewezen opvolger van de ajatollah Kho meini. Montazeri's ontslag bevestigt niet alleen hoe diep deVoor t crisis is, het bewijst vooral dat de radicalisering van de revo- vliegt» lutie ten gevolge van de zaak-Rushdie de problemen nogjeerlir heeft verscherpt. vliegti lukte Die ontwikkeling komt niet als een verrassing. Hoewel KA Montazeri in 1985 door Khomeini zelf als opvolger gewezen en door de Raad van Wijzen unaniem was be- noemd, was al snel duidelijk geworden dat hij niet het gezag en het leiderschap van Khomeini bezat om de onderlinge verschillen te overstijgen. In tegenstelling tot Khomeini s hij zich nooit hebben kunnen opwerpen als daadwerkelijk leider van de revolutie. Daarvoor was zijn politieke macht vanaf het begin onvoldoende. AlS vertegenwoordiger van de gematigde religieuze groe pering stond Montazeri tussen enerzijds de radicalen rond premier Mir Hossein Moessavi en de minister van binnen landse zaken, ajatollah Mohtasjemi, en anderzijds de „prag matici" rond parlementsvoorzitter Rafsanjani en president Khamenei. Dat had hem tot een ideale bemiddelaar kunnen maken, maar het ontbreken van voldoende politieke invloed werd hem fataal. Door Khomeini's openlijke stellingname ten voordele van de radicalen werd hij compleet machteloos gemaakt. Khomeini zou volgens onbevestigde geruchten Montazeri zelfs tot ontslag hebben gedwongen, wat er op zou wijzen dat zijn rol is uitgespeeld. THEORETISCH moet de Raad der Wijzen nu een nieuwe opvolger voor Khomeini voordragen, maar zoals de situatie zich ontwikkelt, lijkt het uitgesloten dat dit snel gebeurt. De enige kandidaat die zich ondanks alle tegenstellingen wel licht zou kunnen handhaven, zou een kleurloze compromisfi guur zijn, maar daarmee wordt de impasse niet doorbroken. Als géén akkoord wordt bereikt over èen opvolger zal de Raad der Wijzen zelf het land besturen, zo bepaalt de Iraanse grondwet. Maar omdat in de Raad ten minste drie rivalise rende groeperingen vertegenwoordigd zijn, lijkt dat de ze kerste weg naar regelrechte chaos. VERMOEDELIJK zal op korte termijn worden beslist over de richting die de Iraanse revolutie zal inslaan. Met de volle steun van Khomeini staan de radicalen sterker dan ooit. Maar dat betekent niet dat parlementsvoorzitter Rafsanjani, die samen met president Khamenei de leiding heeft binnen de groep „pragmatici", volledig is uitgeschakeld. Ook na het uitlekken van de geheime Amerikaanse Wapenleveringen in 1986 probeerden zijn tegenstanders hem in diskrediet te brengen, maar hij slaagde er nadien in zijn positie belangrijk te versterken. De komende presidentsverkiezingen zullen meer duidelijkheid moeten scheppen over de krachtsverhou dingen. Het huidige Iran is zo labiel dat het alle kanten op kan. Tot dusver werd aangenomen dat de machtsstrijd pas openlijk zou losbreken na de dood van Khomeini. Het ziet er echter steeds meer naar uit dat de slotfase al is ingezet en dat Khomeini zelf geen controle meer heeft over de krachten die hij heeft opgeroepen. I WEERRAPPORT Koude wind DE BILT (KNMI) Een krachtige stroming uit noord oost tot oost, waarmee koude lucht vanuit Noordwest-Rus land via de Oostzee naar onze omgeving wordt gevoerd houdt ook de komende 24 uur nog aan. Het ziet er zelfs naar uit dat deze stroming vannacht en morgen nog in kracht zal toenemen. Oorzaak daarvan is een depressie, die zich vanuit Frankrijk in onze richting verplaatst. Gelijktijdig houdt een boven Skandinavië aan wezig hogedrukgebied nog enige tijd stand. Hierdoor neemt het verschil in lucht druk tussen het noorden en het zuiden van ons land toe. Dit resulteert het komende et maal in een boven land vrij krachtige en langs de kust en op het IJsselmeer harde of stormachtige noordooster; dat is windkracht 7 of 8. Een bij de depressie behorend regen- gebied trekt geleidelijk noord waarts en brengt eerst in het zuiden en later ook elders wat regen, mogelijk voorafgegaan door enige sneeuw. Een en an der vindt plaats bij middag- temperaturen van een graad of 6. Zuid-Skandinavië: i^n Perioden met zon. in Zuidoost-Zwe- iTdapest Woensdag in het zuiden toenemende Brussel bewolking en mogelijk wat regen en Cyprus sneeuw. Middagtemperatuur rond 5 Britse eilanden: Een zone met regen en plaatselijk ook sneeuw verplaatst zich langzaam van Zuidoost-Engeland noordwaarts tot aan Ierland en Zuid-Schotland. Voor deze zone is het droog met zon nige perioden. Middagtemperatuur dagtemperatuur van 4 graden in De- nemarken tot 8 graden ïn Duitsland. Split op woensdag vanuit het zuiden stij- Stockholm ging van temperatuur. Warschau Noordoost-Frankrijk en Zuid-Duits- land: Half tot zwaar bewolkt. Enkele bui en In Zuid-Duitsland tijdelijk opkla ringen. Middagtemperatuur van rond 15 graden. Alpengebied Ten zuiden van de Alpen-hoofdkam veel bewolking en perioden met re gen, soms met grote neerslaghoeveel- bij middagtemperatuur Spanje en Portugal: Veranderlijk bewolkt, vooral meer landinwaarts plaatselijk buien, 'ag in Noordwest-Spanje en DEf FOC niet uitk dit K< op o\ DEh fracl rede lijke Lub De 'zal 1 den de 1 telle vrije mer tami betii Lubl hij d wel ij naai had ontk j keilt an 10 a 14 graden in i noorden - graden, langs de kuslei Spanje en Zuid-Portugal. Zuid-Frankrijk, Noord-Italië, Noord- 1 Joegoslavië: Veel bewolking. Perioden met regen of buien, soms met onweer In Zuid- Frankrijk meer opklaringen en voor- 1 namelijk landinwaarts enkele buien. Middagtemperatuur 14 tot 17 graden. Griekenland, Zuid-Italië, Zuid-Joe- gOSl* het ensdag mogelijk lidagtemperaturen 20 tot*25 graden, in het zuiden lokaal boven de 30 graden. VVI geve itijge Lub schu ken. oi scha f Hij

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2