„Soldaten van de waarheid" eisen moord op „Liever een zandpad dan asfalt" BUITENLAND CcidócSotwtwxt zaterdag i april i989 pagina s Medewerker: Walesa niet naar Nederland Egypte naar Arabische top Turkse premier zet broer uit kabinet Hulpschip in Golf beschadigd DOOD IMAM „STRAF VAN GOD" Franse francs verdwijnen door corruptie op Corsica DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB ENFB introduceert Fietsbellijn Chimpansee rukt arm peuter af FOLKESTONE Een 28- jarige chimpansee heeft gis teren de onderarm van een tweejarige Britse jongen af gerukt toen die zijn linker arm door de tralies stak om het dier te aaien. Chirurgen bleken niet in staat de zwaar toegetakelde arm op nieuw aan te hechten. Vol gens een woordvoerder van de dierentuin in Port Lympne, dicht bij de zuid oostelijke kuststad Folkesto ne, was de jongen een vei ligheidsomheining gepas seerd om bij de chimpansee te komen. GDANSK Een medewerker vi gisteren ontkend dat de leider Lech Walesa heeft n het niet-officiële Poolse vakverbond Solidariteit in mei naar Nederland komt. De stichting „Overschie helpt Polen", die in en kele jaren voor miljoenen guldens aan voedsel, kleding en medische hulp naar Polen heeft gestuurd, deelde deze week mee dat Lech Walesa had toegezegd in mei naar Nederland te komen. De groep heeft goede ban den met pater Jankowski, een vertrouweling van de voorzitter van Solidariteit. Het Centrale Comité van de Communistische Partij van Polen heeft gisteren zijn goedkeuring verleend aan de akkoorden die tot nog toe zijn bereikt in de ronde-tafelbesprekingen met de oppositie die wordt ge leid door de vrije vakbond Solidariteit. In mei houdt de CP een nationale conventie om zich op de parle mentaire verkiezingen voor te bereiden. Reagan hoeft niet te getuigen WASHINGTON De Amerikaanse oud-president Ronald Reagan hoeft niet als getuige op te treden in het zogenoemde Iran-con- tra-proces tegen de vroege re overste Oliver North. Rechter Gerhard Gesell be sloot gisteren dat North en zijn advocaten onvoldoende redenenen hebben om te verzoeken om Reagans ge tuigenis. Gesell verklaarde dat het niet is bewezen „dat president Reagans verschij nen noodzakelijk is om North een eerlijk proces te garanderen". CAIRO Koning Fahd van Saudiarabië heeft aan het eind van zijn bezoek aan Cairo ver klaard dat Egypte binnenkort zal deelnemen aan de volgen de Arabische topconferentie. Het zal de eerste top worden met Egypte sinds Egyptes lid maatschap van de Arabische Liga werd geschorst nadat het in 1979 een vredesverdrag sloot met Israel. Van de Arabi sche staten onderhouden al leen Libië, Syrië en Libanon geen diplomatieke banden met Egypte, het dichtstbevolkte Arabische land. ANKARA De Turkse premier Turgut Özal heeft gisteren een ingrijpende kabi netswijziging doorgevoerd, waarbij zijn broer Yusuf Özal werd ontslagen. Afgelopen zondag leed özals Moederland-partij een zware nederlaag bij de gemeenteraadsver kiezingen. De premier verving vijftien van de 22 ministers, terwijl drie anderen naar een ander ministerie overstapten. Minister van staat Ali Bozer werd vice-premier. De premier ontsloeg zijn broer Yusuf, die sinds eind 1987 belast was met economische zaken ondanks het feit dat hij volgens özal goed op de hoogte was met de staatshuishouding. „Maar de pers heeft een verhaal opgeblazen over een familie-dynastie dat de publieke opinie beïnvloedde", zo zei Beambte bedolven onder dossiers SAN GIOVANNI VALDARNO Een medewerker van de griffie in de Noorditaliaanse plaats San Giovanni Valdarno heeft bijna vijf uur onder een stapel dossiers bedolven gelegen. Ze wa ren bovenop de man gevallen toen hij enkele stukken van een hoge kastplank wilde pakken. De 53-jarige Donato Causarano werd enigszins benauwd maar ongedeerd gered door een brand- Hij was als enige op kantoor aan het overwerken. MANAMA Een bevoorradingsschip voor boorplatforms in de Perzische Golf is gisteren beschadigd na een aanvaring met een voorwerp onder de waterlijn. Het Britse fregat Hermione schoot het schip te hulp en meldde later dat het geen gevaar liep te zinken. De 18.500 ton metende Griekse tanker Atlas meldde dat door een „explosie onder water" de stuurinrichting was bescha digd en een lek was geslagen in de machinekamer. Volgens de bemanning van de Hermione was er geen gevaar van zinken omdat de Atlas kennelijk aan de grond was gelopen op de rede van Jebel Ali in de Verenigde Arabische Emiraten. Eeuw Eiffel Franse acteurs gekleed in oude kostuums zetten het eeuwfeest van de Eiffeltoren nog meer luister bij. Parijs en de rest van de wereld hebben na precies honderd jaar nog steeds niet genoeg van het bouwwerk van ir. Gustave Eiffel. FOTO: AP Weer aardschok VOORBURGER OVER FIETSEN DOOR AZIE EN AFRIKA in Armenië MOSKOU In de Sovjet-re- publiek Armenië heeft zich deze week een nieuwe aardbe ving voorgedaan in het gebied dat in december door een zwa re aardschok werd verwoest. De beving was volgens Tass krachtig genoeg om al bescha digde gebouwen te vernielen. Persoonlijk letsel werd echter niet gemeld. PARIJS Het einde van de ambtenarenstakingen op het Franse eiland Cor sica is voorlopig nog niet in zicht. De lokale bonden hebben gisteren een „laat ste aanbod" van de rege ring in Parijs verworpen. De vliegtuig- en scheeps verbindingen met het Franse vasteland dreigen daardoor opnieuw te wor den verbroken. 'Uit solidariteit met het over- heidspersoneel blijven de win kels in Ajaccio vandaag geslo ten voor de actie „Dode stad". Terwijl de ambtenaren nu al -zes weken actie voeren voor een eilandpremie van 330 gul den - ter compensatie van de hogere kosten van het levens onderhoud - wil de regering in Parijs niet verder gaan dan zestig gulden plus een extra kinderbijslag van honderd- twintig gulden per jaar. „Corsica zit aan het maximum aan solidariteit die het van het vasteland kan verwachten", aldus de Franse premier Mi chel Rocard. Het probleem is volgens hem niet meer geld naar Corsica over te maken maar ervoor te zorgen dat de ongeveer vierhonderd miljoen gulden die de eilanders jaar lijks aan transportsubsidies en btw-kortingen ontvangen „be ter aankomen". Volgens be grotingsminister Michel Cha- rasse verdwijnt er nogal wat overheidsgeld in de zakken van corrupte Corsicanen. Zoals Asterix aan het begin van onze jaartelling al merkte tijdens zijn bezoek aan Corsica vormen de bewoners een trots volkje met grote sentimenten. Door de eeuwen heen wisten Italiaanse en Franse verove raars de weerbarstige eilan ders alleen met bijzondere sta tuten en uitzonderlijke belas tingregelingen nog enigszins in toom te houden. De huidige hoge kosten van het levenson derhoud hebben veel te ma ken met de archaïsche organi satie van de lokale politiek en economie. Clans en kartels maken er sinds generaties de dienst uit en het is niet ongewoon de winkel van een concurrent met wat „plastic" op te blazen. Alles wat uit Parijs komt is bij voorbaat verdacht en zoge naamd uit nationalistische overwegingen wordt vaak de hand gelicht met decreten die enige orde in de chaos trach ten te scheppen. VOORBURG Op zijn racefiets ziet hij er wat „shabby" uit, vindt hij zelf. Voor hem geen flit send pak of glimmend shirt, maar een wijde kaki broek en een gewoon T- shirt. In die uitrusting trekt hij de hele wereld rond. Hij heeft inmiddels zes wereldreizen en 21 grote fietstochten op zijn naam staan. Frank van Rijn, een 41-jarige leraar natuurkunde uit Voor burg, heeft van fietsen zo'n beetje zijn beroep gemaakt. Hij is één van de professionele fietsers die dit weekeinde op de fietsvakantiebeurs in Am sterdam minder ervaren spor- tievelingen enthousiast probe ren te maken voor fietsvakan ties. Vandaag doet hij verslag van zijn tocht via Turkije en Iran naar Indonesië. Een reis van twaalf en een halve maand die hem, zo schat hij, ongeveer dertien gulden per dag heeft gekost (exclusief vliegkosten). Voorzichtig haalt hij zijn fiets uit de garage, een echte Gazel le met Swallow-banden, waar mee hij net 22.000 kilometer in Mexico en de Verenigde Sta ten heeft afgelegd. Hij staat al weer te popelen om in mei richting Midden-Oosten te vertrekken. Tot aan Jordanië is het gesneden koek, die route heeft hij in 1981 al een keer gereden. In zijn dagboek kan hij zo nakijken hoe lang hij er toen over gedaan heeft. Zijn kast puilt uit van de fietskaar ten, van Syrië tot Bolivia. Die bewaart hij angstvallig, want goede kaarten van dat soort landen zijn dun gezaaid. Vooral Pakistan vond hij Kapitein Rob in China een trap in het binnenste van het afgodsbeeld daalt Heer" af. Aan de voet van de trap bevindt zich een in de vloer en geruisloos maakt hij dit open. „Aha," hij. „had ik het niet gedacht? Dus toch spionnen!" Be ziet hij Rob en Taaie Toon met de gevangene staan pra- Hij sluit het luik weer en klimt omhoog, woedend, dat de blijkbaar niets heeft gemerkt. Hij zal ze wel eens de les Maar wanneer hij in het wachtlokaal komt, ziet hij wel, dat lijn uitbranders voorlopig geen uitwerking zullen hebben: zijn mannen liggen nog steeds in een diepe roes te slapen. Onder tussen staan Taaie Toon, Bob en Roy met elkaar te overleggen wat ze moeten doen om te ontvluchten. Dan opeens horen zij een stem van boven roepen: „Hallo, lui!" Het is Marga, die de mandarijn is gevolgd en langs dezelfde weg het luchtrooster heeft bereikt. „Kun je niet aan een flink eind touw komen, Mar ga?" vraagt Rob. „dan kunnen we omhoog klimmen." Een touw? Dat moet wel ergens te vinden zijn en Marga verdwijnt snel weer. een heel gastvrij land waar bij na niet doorheen te komen is als je op elke uitnodiging in gaat. „Je rijdt van het ene ter rasje naar het andere. Overal vragen ze of je thee komt drinken. Ik zat nog maar net op mijn fiets of honderd meter verderop werd ik weer aange sproken. Turken die in Duits- vuurai i-aftisum vunu mi een prachtig fietsland. Veel veria- *f.bben ge£erkt vinden ten en ruige streken en slechte weer Duits te pra- wegen. Hoe ruiger hoe beter. n Frank van Rijn geniet nog na als hij eraan terugdenkt. „Ik heb liever een zandweg door de bergen met keien en stenen die vijftig kilometer om is dan honderd kilometer asfalt. Kleine wegen zijn veel avon tuurlijker. Ik eet op plekken waar een Europeaan niet komt. Ik kom in kleine dorp jes en zie hoe de mensen le ven. Daar fiets je tenslotte door ging. West-Afrika bijna vermoord werd door bandieten die hem zijn pas en zijn geld afnamen, heeft hij weinig echte proble men meegemaakt. „Natuurlijk is er wel eens een dag dat alles tegenzit. Alles breekt, je wordt van de weg afgedrukt en je krijgt een lekke band. Of je moet duizend kilometer terug- fietsen omdat je in Zambia de grens niet over mag. Maar soms geniet ik van die moei lijkheden. Dat is een soort ma sochisme dat je moet hebben voor dit soort tochten". Het grootste gevaar is het ver keer. Hij heeft veel „narrow escapes" gehad, zoals hij het noemt. „In Iran en Malaysia is het me meerdere malen over komen dat ik de weg af werd gedrukt. Als je een vrachtwa gen op je af ziet komen die een auto moet passeren, weet je niet hoe gauw je de berm in moet. Dat noem ik 'highway survival training'. Ze rijden als gekken op die smalle asfaltwe gen. En dan is het nog een voordeel dat er in die landen geen bier in het spel is". ik het land was binnengeko- Reserve-onderdelen Turkije herinnert hij zich als In Iran merkte Frank Rijn duidelijk dat de bang zijn voor de Pasdaran, de geheime politie. Toch is hij ook daar diverse keren uitge nodigd. Maar hij heeft er ook een „benauwd uurtje" doorge maakt toen aan de grens zijn paspoort werd ingenomen en JIB Ze dachten dat de datum waarop mijn visum was uitgegeven de dag was waarop Met veel moeite had hij bij de ambassade een visum voor 35 dagen gekregen. „Normaal is een visum voor Iran maar veertien dagen geldig, maar dat haal je natuurlijk niet met fietsen. Toen die agent terug kwam, was alles gelukkig voor elkaar". Daarna is hij nog een keer klemgereden door jon gens op een bromfiets; ook dat liep goed af. „Maar je kan geen grote mond geven omdat je niet weet of het nozems zijn of lui van de geheime politie". Gevaarlijk zo'n tocht? De le raar haalt z'n schouders op. „Van een kale kip is niet te plukken. Bovendien is een Eu ropeaan op een fiets in de ogen van Aziaten per definitie mis lukt, waardoor ik min of meer gevrijwaard ben van moeilijk heden". Buiten die ene keer dat hij in De zevende fietsvakantiebeurs in de Amsterdamse Jaap Edenhal is vandaag geopend met de feestelijke presentatie van de „Fietsbellijn" van de fietsersbond ENFB. Op dit te lefoonnummer (03480-1.62.50) kunnen fietsers vanaf 5 april op woensdag en donderdag te recht met alle (on)mogelijke vragen op fietsgebied. Behalve fietsaccessoires, kampeeruit rustingen en kaarten kunnen beursbezoekers talloze fietsboeken bewonde ren, zoals „Pelgrimsroute voor toeristische fietsers" naar San tiago de Compostela en Fiet sen als God in Frankrijk". Na Nederland is Frankrijk het land waar het meest wordt ge fietst. Hongarije komt op een goede derde plaats. Ook uit de tropen zijn de fietsers niet meer weg te denken. Reisorga nisatie „Vlieg en Fiets" heeft in de tropen vier fietsroutes uitgezet van elk 750 kilometer lang. Met de inhaakfietsva- kantie van Maastricht naar Spanje introduceert Cycle Tours een nieuw fenomeen. Deelnemers kunnen inschrij ven, voor minimaal één week, voor het traject waar de voor keur naar uitgaat De beurs is vandaag en morgen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Bij zijn vaste uitrusting zitten steevast de nodige reserve-on derdelen, zoals assen, trappers en spaken. „Spaken zijn een onvoorspelbare zaak. Ze kun nen het eeuwige leven hebben of er ineens uitschieten". Ban den laat hij opsturen naar post restante adressen, dus het is zaak dat hij een uitgekiende planning maakt. „Op al mijn tochten heb ik wel materiaalpech gehad. Maar ge lukkig ben ik daar heel handig mee. Met plakband en een ij zerdraadje maak ik er weer een fiets van. Al zou er een stoomwals overheen gereden zijn, dan nog kan ik hem weer berijdbaar maken". Frank van Rijn moet er niet aan denken om in een bus te reizen, in een hoekje „wegge drukt tussen mensen en Trip pen" zonder ook maar iets van het landschap te kunnen zien. Geef hem maar de fiets. „Fiet sen is geweldig", roept hij ly risch. „Die vrijneid. En je hebt bijna alle comfort. Je kunt overal naar toe en als het niet bevalt stap je weer op". De weinige tijd die hij in Ne derland doorbrengt logeert hij bij zijn ouders. Hij reist van het geld dat hij als leraar, on der meer aan de Rijswijkse scholengemeenschap Over- voorde, bij elkaar heeft ge spaard. „Als het op is, zoek ik wel weer werk. Maar voorlo pig reis ik nog even door", zegt hij zorgeloos. JUANNETTE v LEEUWEN (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL De dubbele moord woensdagavond in Brussel op de grote imam van de moslimgemeen schap in de Benelux, Ab dullah al Ahdal, en op diens bibliothecaris Salem el-Behir, is opgeëist door een islamitische splinter groep die zich de „Solda ten van de waarheid" noemt. De pro-Iraanse groep liet gis teren vanuit de Libanese hoofdstad Beiroet weten dat ze met haar executie een straf van God heeft uitgevoerd op twee verraders en vijanden van God en de islam, die het islamitisch centrum misbruik ten om de islam af te breken. In Belgie heeft de opeising voor flinke ongerustheid ge zorgd, temeer daar volgens bronnen in Brussel nog meer fanatieke aanhangers van de geestelijk leider van Iran, aya tollah Khomeini, naar België zouden zijn gekomen om af vallige islamieten terecht te stellen. Het Waalse weekblad Le Vif l'Express onthult deze week in een al voor de dubbe le moord geschreven reporta ge, dat een moordcommando van totaal twintig man naar België zou zijn afgereisd, kort nadat de islamitische wereld werd opgeschrikt door de pu- blikatie van het door khomei- ni feigewraakte boek „De Dui velsverzen" van de Britse au teur Salman Rushdie. Onder andere in België en Nederland gaat de bewaking van stragi- sche gebouwen - ambassades, moskeeën en woningen van Saoedische diplomaten - on verminderd voort. In het recente verleden zijn al twee Saoedische diplomaten het slachtoffer geworden van moordaanslagen van de „Sol daten van de waarheid", die vooral het koningshuis en de regering van Saoedi-Arabië een te gematigde en daardoor anti-islamitische houding ver wijten. Dezelfde groep heeft op 18 december vorig jaar de ontvoering opgeëist van de Belgische arts Jan Cools, die op 21 mei 1988 in het zuiden van Libanon werd gekidnapt. Zijn familie noch de speciaal daarvoor naar Syrië gereisde Belgische minister van buiten landse zaken Leo Tindemans zijn er sindsdien in geslaagd met deze fanatieke Khomeini- aanhangers contact te leggen. De Islamitische wereldliga heeft inmiddels professor Sal man El-Rahdi aangewezen als opvolger van de vermoorde imam. De vijftiger El-Rahdi, theoloog en oud-hoogleraar van Al Ahdal, staat bekend als een van de belangrijkste den kers van de islamitische we reldliga. Afscheid van keizerin Zita De begrafenis vandaag van keizerin Zita van Oostenrijk in de fa- miliecrypte van de Habsburgers gebeurt met de ceremoniële pracht en praal die ten tijde van de keizerlijke dynastie gebruike lijk waren. Zita, de weduwe van keizer Karei I. overleed dinsdag in Zwitserland op 96-jarige leeftijd. De laatste 30 jaar van haar leven bracht zij door in een eenvoudig appartement van een Zwitsers bejaardentehuis dat door Franciscaner zusters wordt beheerd. De Europese koningshuizen, de Oostenrijkse regering plus adel en tientallen buitenlandse functionarissen wonen de begrafenis van Zita bij. Onder de afscheidnemers ook deze Hon gaarse vrouw met vlaggen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5