Zoetermeer groeit tussen bedrijven door -Vastgoed- Bouwbond: werkgevers die cao negeren voor de rechter Beleggen in vastgoed is populair VERKOOP BEDRIJFSTERREIN MET 500 PROCENT GESTEGEN Siemens als grote klant CeidóeSouAOtit De bedrijfsterreinen in Zoetermeer lopen vol. Het imago van slaapstad gaat niet op voor de ontwikkeling van de economische bedrijvigheid. Vorig jaar werd een record aan be drijfsterreinen verkocht: 24 hecta re. Dat is ruim 500 procent meer dan in 1987. Grote klant was na tuurlijk Siemens Nederland NV, met 130.000 vierkante meter. Maar kleine ondernemers voelen zich in Zoetermeer ook prima thuis. „We worden in de watten gelegd", aldus een tevreden directeur. Opvallend is dat twee derde van de bedrijven afkomstig is uit Den Haag en ag glomeratie. Twee nieuwkomers aan het woord. Tot drie maanden geleden had Grapress Holding een vestiging aan de Denneweg in Den Haag. Een gezellige winkelstraat waar een eenvoudige drukker in 1928 een grafisch bedrijfje begon. Eind jaren zeventig bemerkte directeur Dirk Dub beld het gebrek aan uitbreidingsmoge lijkheden. „We groeiden uit ons jasje", zegt hij. „Bovendien was het pand onge schikt om te verbouwen en mijn perso neel en de klanten lagen voortdurend overhoop met oervervelende parkeer wachters die ijverig hun werk deden. De Denneweg en de gehele Haagse binnen stad heeft immers een enorm parkeer probleem". Afschepen Dubbeld ging op zoek naar een andere stek. Daarover vertelt hij: „Ik was graag in Den Haag gebleven, maar de gemeen te heeft weinig moeite gedaan om ons te houden. In 1987 heb ik een paar keer te vergeefs bij ambtenaren aangeklopt. Bij Grapress werkten indertijd 25 mensen. Mij werd gezegd, dat ik dan op ongeveer 1500 vierkante meter kon rekenen. De ambtenaar zou snel terugbellen. Het klinkt vervelend, maar ik ben maanden lang aan het lijntje gehouden zonder dat ik ooit wat van de gemeente heb ge hoord. Het moest allemaal via wethou ders en zo. Een bijzonder bedrijfson- vriendelijk beleid. Ik heb daarna in Leidschendam, Rijswijk, Voorburg en Voorschoten rondgekeken. Daar was nauwelijks plaats en de grondprijzen zijn er tamelijk hoog. Eén telefoontje naar het bedrij vencontactpunt van de ge meente Zoetermeer (maart '88) en ik had succes. Er werd niet moeilijk gedaan over bouwtekeningen, er waren geen lan ge wachttijden en ik mocht de opper vlakte grond zelf bepalen, ongeacht het aantal mensen dat in mijn bedrijf werkt". In hoog tempo werd daarna met Zoeter- ZATERDAG 1 APRIL 1989 PAGINA 35 F.Th.S. Bandse, president van het automatiseringsbedrijf Intral Holding: „Twee op- en afritten naar Zoetermeer vind ik minimaal, dat zou beter kunnen". FOTO'S: CEES VERKERK meer zaken gedaan. Eind maart 1988 kocht directeur Dubbeld 1995 vierkante meter grond (180 gulden per m2) en in tussen waren door hem al een aannemer en architect benaderd. In april ging de spade de grond in. Het resultaat is een riant kantoor met twee verdiepingen (3500 m2), dat in februari van dit jaar in gebruik is genomen. Alleen het straat bordje „Denneweg" in de ontvangsthal herinnert nog aan Haagse tijden. Snelheid was niet het enige dat Grapress naar Zoetermeer trok. Dubbeld: „Na tuurlijk missen we de borrel op vrijdag middag in de kroeg aan de Denneweg, maar we kunnen niet om het feit heen dat de bereikbaarheid per auto nu stuk ken beter is. De ligging ten opzichte van leveranciers, cliénten en grote steden is ook prima. De files rond Den Haag, daar merken we niets van. Allemaal ver beteringen dus". De hoge tarieven van gemeentelijke be- Jastingen en de onvoldoende mogelijkhe den voor bezoekers om naar een restau rant of hotel te gaan, vindt Dubbeld geen bezwaar. Wel moet er volgens de directeur op korte termijn nodig aan dacht worden geschonken aan de verbe tering van het openbaar vervoer. „We hebben dat probleem tijdelijk zelf opge lost. Een groot aantal collega's rijdt van uit Den Haag met elkaar mee". Noodgedwongen moet een onderdeel van het bedrijf, het kleinere familiedruk werk, verdwijnen. Gevolg van het gemis van de etalage die Grapress, toen het nog aan de Denneweg zat, de nodige klanten voor dit drukwerk opleverde. Dubbeld verwacht echter „weinig" fi nanciële consequenties: „Die afdeling gaat zich richten op andere, niet zuiver grafische activiteiten". Over een week of drie verhuist Intral Holding bv uit Alphen aan den Rijn naar de Goudstraat 66 op bedrijventer rein Lansinghage. F.Th.S. Bandse, direc teur van het automatiseringsbedrijf, is idealistisch en zegt vanuit Zoetermeer de Europese markt te willen veroveren. In 1984 begon hij zijn bedrijf met twee medewerkers. Nu, vijf jaar later, werken 45 mensen bij de holding. Over de vesti ging in Zoetermeer zegt Bandse: „Mijn ervaringen in het zakendoen met de ge meente Zoetermeer zijn erg positief. Eén ding valt mij tegen: er is geen af- en op rit naar het bedrijventerrein. Twee afsla gen naar Zoetermeer vind ik minimaal, dat zou beter kunnen". Het bedrijf doet ook zaken met het bui tenland en heeft inmiddels een vestiging Twee belangrijke vastgoed-ontwik kelingen die vorig jaar in Zoeter meer uit de startblokken zijn ge gaan, zijn de toekomstige vestiging van Siemens Nederland NV en de hoofdvestiging van de joint-venture van Heineken en Bols Nederland. Voor de bouw van zijn Bedrijfscen- trum heeft Siemens 130.000 vier kante meter grond gekocht op het bedrijfsterrein Brinkhage, vlakbij Rijksweg A 12 (Den Haag- Utrecht). De Siemensvestiging, met gebouwen van maximaal vier ver diepingen, gaat onderdak bieden aan afdelingen die momenteel nog verspreid in Den Haag en de regio zijn gevestigd. Siemens wil door de omvangrijke nieuwbouw zijn produktieactivitei- ten bundelen. In het Bedrijfscen- trum komen ruim achthonderd mensen te werken. De directie ver wacht dat dit aantal binnen enkele jaren kan oplopen tot duizend werknemers. De huidige Heineken-fabriek in Zoetermeer wordt door de joint venture met Bols vergroot tot een onderneming met zevenhonderd werknemers. in Engeland en New York. Bandse moet dus geregeld het land uit. „In een half uur sta ik op Schiphol en met een kwar tier ben ik op Zestienhoven". Om de personal computer op zijn bureau on line te hebben met banken en de overige vestigingen van de holdingmaatschappij heeft de PTT inmiddels in het nieuwe kantoor technische maatregelen getrof fen. „Sinds de PTT geprivatiseerd is, wordt naar mijn idee voor de klant een stapje harder gelopen. Dat komt mooi uit, want mijn bedrijf houdt van snel heid". aldus Bandse. JOEL BATENBURG Beleggers zijn vooral geïnteresseerd in „nieuwe" kantoorpanden. FOTO: SP Volgens de Bouw- en Houtbond FNV lappen veel werkgevers in de bouw de cao-bepalingen over de arbeidsomstandigheden aan hun laars. De bond wil die werkgevers voor de rechter dagen. Tot nu toe is dat nog niet gebeurd. Bondsbestuurder C. van Vliet van de FNV wijt dit aan de angst van de werk nemers: „Zij durven niet te gaan klagen omdat ze bang zijn dat hun werkgever dat tegen hen gaat gebruiken. Maar de slechte arbeidsomstandigheden zijn dui delijk te merken in de bouw. Per jaar gaan achtduizend werknemers uit de bouw de wao in en het ziekteverzuim ligt op elf procent, dat is anderhalf keer zo hoog als het landelijk gemiddelde. Er zijn zelfs sectoren waar dit zeventien tot achttien procent is". Enkele werkgevers werden wel voor de rechter gedaagd, maar die hadden zich niet gehouden aan een combinatie van punten uit de cao, waaronder de slechte arbeidsomstandig heden. De bouw telt op het ogenblik 240.000 werknemers en 85.000 wao'ers. Elk jaar komen er zo'n achtduizend wao'ers bij, wat betekent dat drie op de honderd werknemers per jaar arbeidsongeschikt worden. „Het grote ziekteverzuim kost de bouw jaarlijks een miljard gulden en de wao kost jaarlijks twee miljard gul den. Als men er in zou slagen het aantal wao'ers en het ziekteverzuim omlaag te schroeven naar het landelijk gemiddelde, zou dat de bedrijfstak 1,4 miljard gulden per jaar schelen", rekent Van Vliet voor. Een voorbeeld van slechte arbeidsom standigheden is het gebruik van zakken van vijftig kilo. Volgens een in de jong ste cao vastgelegde afspraak mag niet meer worden gesjouwd met cementzak- ken die zwaarder zijn dan 25 kilo. Ter wijl er volgens Van Vliet bij veel bedrij ven toch nog gebruik wordt gemaakt van de vijftig kilo zakken. Ook zijn er veel onveilige situaties zoals het werken op steigers die niet deugen en waar geen leuning aan zit. „Er zijn twee klachten die het meest voorkomen. De hoofdoorzaak van de ar beidsongeschiktheid in de bouw zijn de rugklachten", aldus Van Vliet. „Wat sinds enige tijd echter ook veel voor komt is een slechte gezondheid door het gebruik van nieuwe chemische stoffen zoals lijmen èn verfstoffen. Vaak wor den die ook gebruikt op plaatsen waar een slechte ventilatie is en dat is heel schadelijk voor de gezondheid". Hij vindt dan ook dat er meer duidelijkheid moet komen over het gebruik van deze spullen en wil een Arbo-keurmerk in voeren waarop onder meer aangegeven wordt wat met een bepaalde stof gedaan moet worden, waarmee het gemengd mag worden en welke produkten met de hand en welke mechanisch verwerkt moeten worden. Jongeren De bondsbestuurder ziet-in deze ontwik kelingen ook het negatieve effect voor de toekomst. Volgens onderzoeken en en quêtes kiezen steeds minder jongeren voor een baan in de bouw omdat er kans is op werkloosheid en het risico groot is in de wao terecht te komen. Van Vliet: „Werkloosheid is er op het ogenblik niet, maar de kans om in de wao terecht te komen is in de bouw gro te;- dan bij andere bedrijfstakken. Tien jaar geleden gingen jongeren gewoon in de bouw maar nu hebben ze meer keu zes en vaak vinden de ouders ook dat hun kind maar niet in de bouw moet gaan", verklaart Van Vliet. „Ironisch ge zegd is het maar gelukkig dat er zoveel mensen in de wao of de ziektewet te recht komen. De bedrijfstak ziet dan misschien in dat het zo niet langer gaat en dat kan dan de drijfveer zijn om er wat aan te gaan doen". In de cao is tevens afgesproken dat de werkgevers zich aan een arbo-beleids- plan moeten houden. Daarin staat aan gegeven wat de werkgevers gaan doen ter verbetering van de arbeidsomstandighe den in hun bedrijf. Van Vliet: „Wij heb ben een voorbeeld gemaakt. Maar de werkgevers hebben daarvan een eigen, slap aftreksel gemaakt. De werkgevers willen gewoon niet gebonden zijn aan re gels". Overheid Een lichtpuntje vindt Van Vliet overi gens wel dat ook minister Nijpels van volkshuisvesting van mening is dat de arbeidsomstandigheden in de bouw fun damenteel moeten worden verbeterd. De minister bekijkt volgens de vakbondsbe stuurder mogelijkheden om de arbeids omstandigheden via de bouwbestekken te regelen en tot invoering van het door de bonden beoogde Arbo-keurmerk te komen. Ook heeft Nijpels in november vorig jaar de bonden toegezegd dat hij met werkgevers en vakbonden in de bouw een convenant, een overeenkomst wil afsluiten over die arbeidsomstandig heden. Dat zou in april moeten gebeu ren. Van Vliet: „We hopen dat de werk gevers akkoord gaan. Maar lukt dat niet dan kunnen de werknemers alleen met Nijpels een convenant afspreken. Want wij willen wèl". Onroerend goed raakt de laatste tijd steeds meer in trek en de prij zen houden daar gelijke tred mee. Vooral in de wereldcentra worden projecten voor hoge prijzen ont wikkeld. „De laatste drie jaar is er sprake van een aantrekkende eco nomie en daardoor is het beleggen weer in trek. Er zijn in de beleg gingswereld altijd van die periodes waarin het aantrekkelijk, maar ook periodes waarin dat niet het geval is", verklaart Carel J. van Lamme ren, directeur van het vastgoed fonds Rodamco. De Canadese broers Reichmann zijn in het oude havengebied van London bezig met projecten die in totaal tien miljard dollar aan investeringen kunnen gaan vergen. De Japanners komen met ver dubbelde kracht de internationale onroe- rend-goedmarkt op en het duurste kan toorgebouw van de wereld staat in Chi cago en kan volgens makelaars 800 mil joen tot 1,2 miljard dollar opbrengen. Het gebouw is voor de eigenaar echter inmiddels zo duur geworden dat hij het gedeeltelijk of in z'n geheel moet verko pen. Grondkosten „In Nederland wordt er natuurlijk het meest belegd in de Randstad, in volgor de van aantrekkelijkheid Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Utrecht", zegt Van Lammeren. De kosten van een kan toorpand zijn te splitsen in tachtig pro cent bouwkosten en twintig procent grondkosten. In het buitenland is dit precies het tegenovergestelde. Een stuk grond in Amsterdam kost bijvoorbeeld ongeveer 3000 gulden per vierkante me ter; niet veel meer dan in andere plaat sen in Nederland waar de prijs kan va riëren tussen 2000 en 3000 gulden. Maar bijvoorbeeld m Parijs kost de grond per vierkante meter 18.000 gulden. „In Nederland is er geen schaarste aan bouwgrond en is de industrie ook niet zo verweven met de overheid. Bedrijven hoeven ook niet zo nodig rond de over heid, in Den Haag dus, te zitten", ver klaart Van Lammeren. „Neem nou bijvoorbeeld Philips in Eindhoven. Er is toch niemand die het bedrijf een derderangskantoor vindt om dat het niet in Den Haag zit? Dat zou echter in Parijs niet voorkomen. Daar moet je in de hoofdstad zitten om mee te tellen". Veel investeerders beleggen in het bui tenland. Vooral Japanners, omdat in hun land de onroerend-goedprijzen veel hoger liggen dan in de rest van de wereld en omdat ze beschikken over onuitputte lijke fondsen. Ze beleggen vooral in de Verenigde Staten waar ze in 1988 voor ongeveer 16 miljard dollar aan onroe rend goed hebben besteed. De Japanners hebben nu in totaal 35,2 miljard gulden aan Amerikaans vastgoed besteed, dat is één procent van al het Amerikaans on roerend goed. Van Lammeren: „De be leggers zijn geïnteresseerd in de grote wereldcentVa, niet in Nederland. Behalve Zweedse beleggers. Zij mogen sinds kort buiten Zweden beleggen en zij denken dat de markt in Nederland zich gaat ver beteren". Bereikbaar De aantrekkelijkheid van het gebouw voor een huurder, en dus ook de beleg ger, hangt vooral van twee dingen af. Van Lammeren: „De bedrijven moeten goed bereikbaar zijn; in Nederland is dat nauwelijks een probleem, er is een goede infrastructuur zowel in de steden als daarbuiten. Verder moet een bedrijf goed liggen, de afstanden moeten genng zijn en in Nederland zijn de afstanden natuurlijk niet groot. Neem dan bijvoor beeld Frankrijk. Als een bedrijf gaat ver huizen van Parijs naar Marseille dan is dat 1000 kilometer, alles moet dan daar heen verhuizen. Als een bedrijf in Ne derland van Amsterdam naar Utrecht verhuist kan iedereen blijven wonen waar hij woont en blijft de bereikbaar heid goed". Volgens Van Lammeren zijn de inves teerders vooral geïnteresseerd in nieuwe panden. „De huurders willen in het alge meen nieuwe gebouwen. Het verschil tussen de huurprijs voor oude en nieuwe gebouwen maakt ook niet zoveel uit. In Nederland is er ook geen schaarste aan grond, dus er zijn genoeg locaties om bij te bouwen". „De ligging ten opzichte van leveranciers, cliënten en grote steden is prima. De files rond Den Haag, daar merken we niets van", aldus D. Dubbeld, directeur van Grapress Holding. Een onveilige situatie in de bouw: werken op steigers zonder leuningen. FOTO: SP

Leidse Courant | 1989 | | pagina 35